|
| Event type

Canadian Singles, 1,000 metres, Men

Date27 September – 1 October 1988
StatusOlympic
LocationMi-sa-ri Jo-jeong-gyeong-gi-jang, Hanam
Participants15 from 15 countries

Ivans Klementjevs had been the most successful canoeist in the C-1 1000 over the last three World Championships, with gold in 1985, silver in 1986, and bronze in 1987, and was the favorite to take the title at the 1988 Summer Olympics, but he would not go unchallenged. Romania’s Aurel Macarencu, the 1986 World Champion and 1985 bronze medalist, was present in Seoul while the reigning World Champion, Olaf Heukrodt of East Germany, elected to compete in his speciality, the C-1 500, instead, leaving 1982 World Champion Jörg Schmidt to represent his nation. Schmidt and Klementjevs won their opening heats, with Macarencu coming in third to the Soviet and Canada’s Larry Cain, the 1984 Olympic C-1 500 champion and the reigning Olympic runner-up in the C-1 1000. In the semi-finals, Macarencu defeated Schmidt, while Klementjevs and Cain took the other heats. Klementjevs took charge in the final and won gold by over three seconds, while Schmidt captured silver by almost the same margin. Bulgaria’s Nikolay Buhalov, the 1986 World bronze medalist in the C-1 500, took bronze by almost two seconds over Cain.

PosNrBoatNOCR1RepSFFinal
1395Ivans KlementjevsURS4:05.12 (1 h2)4:05.06 (1 h2)4:12.78 (1)Gold
2254Jörg SchmidtGDR4:06.18 (1 h1)4:08.17 (2 h1)4:15.83 (2)Silver
3134Nikolay BuhalovBUL4:09.57 (3 h1)4:07.23 (2 h2)4:18.94 (3)Bronze
4149Larry CainCAN4:09.50 (2 h2)4:07.47 (1 h3)4:20.70 (4)
5351Aurel MacarencuROU4:09.71 (3 h2)4:07.69 (1 h1)4:21.72 (5)
6278Imre PulaiHUN4:12.18 (5 h2)4:20.50 (2 h1)4:10.79 (3 h2)4:21.86 (6)
7376Peter PálešTCH4:11.88 (4 h1)4:17.83 (1 h1)4:08.84 (2 h3)4:22.14 (7)
8424Ivan ŠabjanYUG4:11.54 (4 h2)4:20.82 (1 h2)4:08.75 (3 h1)4:24.67 (8)
9235Eric JamiesonGBR4:06.88 (2 h1)4:13.44 (3 h3)4:39.60 (9)
4 h1 r3/4415Bruce MerrittUSA4:17.73 (6 h1)4:41.75 (3 h1)4:16.51 (4 h1)
4 h2 r3/4177Francisco LópezESP4:16.02 (6 h2)4:22.34 (2 h2)4:16.90 (4 h2)
AC h3 r3/4344Jan PinczuraPOL4:14.10 (5 h1)4:24.10 (3 h2)– (AC h3)
4 h1 r2/4295Hiroyuki IzumiJPN4:40.34 (7 h2)5:00.96 (4 h1)
4 h2 r2/4182Timo GrönlundFIN4:24.69 (7 h1)4:26.80 (4 h2)
5 h2 r2/4313Jang Yeong-CheolKOR4:47.95 (8 h2)4:43.95 (5 h2)

Round One (27 September 1988)

Top three in each heat advanced to the semi-finals.

Heat One (9:35)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Jörg SchmidtGDR4:06.1858.53 (2)
1:01.65 (1)
2:00.18 (2)
1:03.13 (4)
3:03.31 (2)
1:02.87 (1)
Q
2Eric JamiesonGBR4:06.8857.75 (1)
1:01.81 (2)
1:59.56 (1)
1:03.12 (3)
3:02.68 (1)
1:04.20 (2)
Q
3Nikolay BuhalovBUL4:09.5759.18 (3)
1:03.20 (4)
2:02.38 (4)
1:02.19 (1)
3:04.57 (3)
1:05.00 (3)
Q
4Peter PálešTCH4:11.8859.83 (4)
1:01.90 (3)
2:01.73 (3)
1:03.38 (5)
3:05.11 (4)
1:06.77 (4)
5Jan PinczuraPOL4:14.101:01.05 (6)
1:03.55 (5)
2:04.60 (6)
1:02.50 (2)
3:07.10 (5)
1:07.00 (5)
6Bruce MerrittUSA4:17.731:00.48 (5)
1:03.60 (6)
2:04.08 (5)
1:04.85 (6)
3:08.93 (6)
1:08.80 (6)
7Timo GrönlundFIN4:24.691:01.71 (7)
1:04.37 (7)
2:06.08 (7)
1:07.27 (7)
3:13.35 (7)
1:11.34 (7)

Heat Two (9:41)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Ivans KlementjevsURS4:05.1257.28 (1)
1:01.67 (3)
1:58.95 (1)
1:02.92 (1)
3:01.87 (1)
1:03.25 (2)
Q
2Larry CainCAN4:09.5059.24 (4)
1:00.90 (1)
2:00.14 (2)
1:03.38 (2)
3:03.52 (2)
1:05.98 (5)
Q
3Aurel MacarencuROU4:09.7158.68 (3)
1:02.03 (4)
2:00.71 (3)
1:03.93 (3)
3:04.64 (3)
1:05.07 (3)
Q
4Ivan ŠabjanYUG4:11.541:01.77 (7)
1:02.49 (5)
2:04.26 (6)
1:04.78 (5)
3:09.04 (6)
1:02.50 (1)
5Imre PulaiHUN4:12.181:00.75 (6)
1:01.17 (2)
2:01.92 (4)
1:04.83 (6)
3:06.75 (4)
1:05.43 (4)
6Francisco LópezESP4:16.021:00.00 (5)
1:03.06 (6)
2:03.06 (5)
1:04.63 (4)
3:07.69 (5)
1:08.33 (6)
7Hiroyuki IzumiJPN4:40.341:03.87 (8)
1:09.01 (7)
2:12.88 (7)
1:08.40 (8)
3:21.28 (7)
1:19.06 (7)
8Jang Yeong-CheolKOR4:47.9558.13 (2)
1:19.51 (8)
2:17.64 (8)
1:08.15 (7)
3:25.79 (8)
1:22.16 (8)

Repêchage (27 September 1988)

Top three in each heat advanced to the semi-finals.

Heat One (14:23)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Peter PálešTCH4:17.8359.37 (1)
1:03.98 (2)
2:03.35 (1)
1:06.96 (1)
3:10.31 (1)
1:07.52 (1)
Q
2Imre PulaiHUN4:20.5059.96 (2)
1:03.92 (1)
2:03.88 (2)
1:08.69 (3)
3:12.57 (2)
1:07.93 (2)
Q
3Bruce MerrittUSA4:41.751:00.81 (3)
1:07.31 (3)
2:08.12 (3)
1:13.15 (4)
3:21.27 (3)
1:20.48 (3)
Q
4Hiroyuki IzumiJPN5:00.961:03.22 (4)
1:11.83 (4)
2:15.05 (4)
1:07.58 (2)
3:22.63 (4)
1:38.33 (4)

Heat Two (14:32)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Ivan ŠabjanYUG4:20.821:01.74 (1)
1:05.68 (2)
2:07.42 (1)
1:07.18 (1)
3:14.60 (1)
1:06.22 (1)
Q
2Francisco LópezESP4:22.341:02.73 (2)
1:05.77 (3)
2:08.50 (2)
1:07.31 (3)
3:15.81 (2)
1:06.53 (2)
Q
3Jan PinczuraPOL4:24.101:03.59 (3)
1:05.94 (4)
2:09.53 (3)
1:07.22 (2)
3:16.75 (3)
1:07.35 (3)
Q
4Timo GrönlundFIN4:26.801:05.34 (5)
1:05.37 (1)
2:10.71 (4)
1:08.06 (4)
3:18.77 (4)
1:08.03 (4)
5Jang Yeong-CheolKOR4:43.951:04.39 (4)
1:10.20 (5)
2:14.59 (5)
1:09.56 (5)
3:24.15 (5)
1:19.80 (5)

Semi-Finals (29 September 1988)

Top three in each heat advanced to the final.

Heat One (9:31)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Aurel MacarencuROU4:07.6958.73 (1)
1:01.05 (2)
1:59.78 (1)
1:04.02 (1)
3:03.80 (1)
1:03.89 (3)
Q
2Jörg SchmidtGDR4:08.1759.32 (2)
1:00.75 (1)
2:00.07 (2)
1:04.55 (3)
3:04.62 (2)
1:03.55 (2)
Q
3Ivan ŠabjanYUG4:08.751:00.03 (3)
1:02.23 (3)
2:02.26 (3)
1:04.13 (2)
3:06.39 (3)
1:02.36 (1)
Q
4Bruce MerrittUSA4:16.511:01.69 (4)
1:03.87 (4)
2:05.56 (4)
1:06.05 (4)
3:11.61 (4)
1:04.90 (4)

Heat Two (9:41)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Ivans KlementjevsURS4:05.0658.23 (1)
1:01.58 (2)
1:59.81 (1)
1:02.78 (1)
3:02.59 (1)
1:02.47 (1)
Q
2Nikolay BuhalovBUL4:07.2359.52 (3)
1:00.86 (1)
2:00.38 (2)
1:03.23 (2)
3:03.61 (2)
1:03.62 (2)
Q
3Imre PulaiHUN4:10.7959.00 (2)
1:01.69 (3)
2:00.69 (3)
1:03.71 (3)
3:04.40 (3)
1:06.39 (3)
Q
4Francisco LópezESP4:16.901:00.30 (4)
1:03.27 (4)
2:03.57 (4)
1:05.94 (4)
3:09.51 (4)
1:07.39 (4)

Heat Three (9:52)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Larry CainCAN4:07.4757.69 (1)
1:01.17 (1)
1:58.86 (1)
1:03.98 (2)
3:02.84 (1)
1:04.63 (2)
Q
2Peter PálešTCH4:08.8458.99 (3)
1:02.32 (3)
2:01.31 (3)
1:03.62 (1)
3:04.93 (2)
1:03.91 (1)
Q
3Eric JamiesonGBR4:13.4458.05 (2)
1:01.95 (2)
2:00.00 (2)
1:05.38 (3)
3:05.38 (3)
1:08.06 (3)
Q
ACJan PinczuraPOL– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
DQ

Final Round (1 October 1988 — 9:32)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Ivans KlementjevsURS4:12.781:00.28 (1)
1:02.67 (–)
2:02.95 (1)
1:04.73 (–)
3:07.68 (1)
1:05.10 (3)
2Jörg SchmidtGDR4:15.831:01.15 (3)
1:03.04 (–)
2:04.19 (2)
1:05.49 (–)
3:09.68 (2)
1:06.15 (6)
3Nikolay BuhalovBUL4:18.941:02.57 (6)
1:04.16 (–)
2:06.73 (4)
1:05.26 (–)
3:11.99 (3)
1:06.95 (7)
4Larry CainCAN4:20.701:00.69 (2)
1:05.12 (–)
2:05.81 (3)
1:07.36 (–)
3:13.17 (4)
1:07.53 (8)
5Aurel MacarencuROU4:21.721:03.46 (8)
1:06.14 (–)
2:09.60 (7)
1:07.53 (–)
3:17.13 (6)
1:04.59 (2)
6Imre PulaiHUN4:21.861:02.10 (5)
1:05.65 (–)
2:07.75 (5)
1:08.85 (–)
3:16.60 (5)
1:05.26 (4)
7Peter PálešTCH4:22.141:03.03 (7)
1:05.93 (–)
2:08.96 (6)
1:08.80 (–)
3:17.76 (7)
1:04.38 (1)
8Ivan ŠabjanYUG4:24.671:03.98 (9)
– (–)
– (–)
– (–)
3:18.68 (8)
1:05.99 (5)
1
9Eric JamiesonGBR4:39.601:01.62 (4)
1:08.84 (–)
2:10.46 (8)
1:11.47 (–)
3:21.93 (9)
1:17.67 (9)