|
| Event type

Basketball, Women

Date16 – 30 September 2000
StatusOlympic
LocationSydney SuperDome, Olympic Park, Sydney, New South Wales / The Dome and Exhibition Complex, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Participants142 from 12 countries
FormatRound-robin pools advance teams to classification matches.

The Americans continued to present a unified national team that played and competed together for the year prior to the Olympics. The USA team again included Lisa Leslie and Sheryl Swoopes. In addition, Teresa Edwards competed on her fifth Olympic team, a feat matched by only three men (Teofilo Cruz [PUR, 1960-76], Oscar Schmidt [BRA, 1980-96], and Andrew Gaze [AUS, 1984-2000]). But unlike that threesome, none of whom won an Olympic medal, Edwards could count five Olympic medals, four of them gold, after the Americans easily won the 2000 gold medal. The United States was undefeated in Sydney, winning a preliminary game against Russia, 88-77, in their closest game of the tournament. In the final, they defeated the hometown Aussies, 76-54. After the final game ended, Teresa Edwards went to mid-court by herself, and sat down at the center circle, absorbing the final moments of her Olympic experience.

PosCompetitor(s)NOC
1United StatesUSAGold
Ruthie Bolton-HolifieldTeresa EdwardsYolanda GriffithLisa LeslieNikki McCrayDeLisha Milton-JonesKatie SmithDawn StaleySheryl SwoopesNatalie WilliamsKara Wolters
2AustraliaAUSSilver
Carla BoydSandy BrondelloTrish FallonMichelle GriffithsKristi HarrowerJo HillLauren JacksonAnnie La FleurShelley SandieRachael SpornMichele TimmsJenny Whittle
3BrazilBRABronze
Janeth Zaine Lilian Helen Silvinha Cláudinha Alessandra Adrianinha Cíntia Adriana KellyMarta Sobral
4Republic of KoreaKOR
Jeon Ju-WonJeong Eun-SunJang Seon-HyeongJeong Seon-MinGang Ji-SukKim Ji-YunLee Eon-JuLee Jong-AeLee Mi-SeonPark Jeong-EunWang Su-JinYang Jeong-Ok
5FranceFRA
Nicole AntibeIsabelle FijalkowskiEdwige Lawson-WadeSandra Le DréanNathalie LesdemaCathy MelainLaëtitia MoussardAudrey SauretLaure SavastaYannick SouvréDominique TonnerreStéphanie Vivenot
6Russian FederationRUS
Svetlana AbrosimovaAnna ArkhipovaElen ShakirovaYelena KhudashovaYevgeniya NikonovaIrina RutkovskayaIrina SumnikovaMariya StepanovaNataliya ZasulskayaYelena PshikovaOlga Arteshina
7SlovakiaSVK
Slávka FrniakováMartina GodályováRenáta HirákováDagmar HuťkováMarcela KalistováAnna KotocováAlena KováčováLívia LibičováJana LichnerováMartina LuptákováKatarína PolákováZuzana Žirková
8PolandPOL
Dorota BukowskaJoanna CupryśPatrycja CzepiecKatarzyna DydekMargo DydekEdyta KoryznaIlona MądraBeata PredehlKrystyna Szymańska-LaraElżbieta TrześniewskaAnna WielebnowskaSylwia Wlaźlak
9CubaCUB
Liset CastilloMilayda EnríquezCariola HechevarríaDalia HenryGrisel HerreraMaría LeónYamilé MartínezYaquelín PlutínTania SeinoYuliseny SoriaTaimara SueroLisdeivis Víctores
10CanadaCAN
Cori BlakebroughCal BouchardKelly BoucherClaudia Brassard-RiebesehlStacey DalesMichelle HendryNikki JohnsonKarla Karch-GailusTeresa KleindienstJoy McNicholDianne NormanTammy Sutton-Brown
11New ZealandNZL
Belinda CollingDianne L'AmiDonna LoffhagenGina FarmerJulie OfsoskiKirstin DalyLeanne WalkerLeone PattersonMegan CompainRebecca CottonSally FarmerTania Brunton
12SenegalSEN
Coumba CisséAdama DiakhatéBineta DioufMarieme LoMame Maty M'BengueAstou N'DiayeFatime N'DiayeKhady Yacine N'GomNdialou PayeAwa GuèyeMbarika FallKhady Sourangué Diop

Preliminary Round (16 – 24 September 2000)

Group A (16 – 24 September 2000)

Round-robin pools.

PosCompetitor(s)NOCWinsDrawsLossesPointsPoints ForPA
1AustraliaAUS50010394264
2FranceFRA4018338287
3BrazilBRA2034358323
4SlovakiaSVK2034294292
5CanadaCAN2034283317
6SenegalSEN0050199383

Match #1 BRA 76 – 60SVK
Match #2 FRA 75 – 39SEN
Match #3 AUS 78 – 46CAN
Match #4 CAN 62 – 41SEN
Match #5 FRA 58 – 51SVK
Match #6 AUS 81 – 70BRA
Match #7 FRA 70 – 58CAN
Match #8 BRA 82 – 48SEN
Match #9 AUS 70 – 47SVK
Match #10 SVK 68 – 56CAN
Match #11 FRA 73 – 70BRA
Match #12 AUS 96 – 39SEN
Match #13 SVK 68 – 32SEN
Match #14 AUS 69 – 62FRA
Match #15 CAN 61 – 60BRA

Group B (16 – 24 September 2000)

Round-robin pools.

PosCompetitor(s)NOCWinsDrawsLossesPointsPoints ForPA
1United StatesUSA50010436312
2Russian FederationRUS3026398325
3Republic of KoreaKOR3026382357
4PolandPOL3026327339
5CubaCUB1042318358
6New ZealandNZL0050265435

Match #1 POL 75 – 52NZL
Match #2 RUS 72 – 62CUB
Match #3 USA 89 – 75KOR
Match #4 RUS 84 – 46POL
Match #5 KOR 101 – 62NZL
Match #6 USA 90 – 61CUB
Match #7 CUB 74 – 55NZL
Match #8 POL 77 – 62KOR
Match #9 USA 88 – 77RUS
Match #10 KOR 75 – 73RUS
Match #11 USA 93 – 42NZL
Match #12 POL 72 – 65CUB
Match #13 RUS 92 – 54NZL
Match #14 KOR 69 – 56CUB
Match #15 USA 76 – 57POL

Quarter-Finals (27 September 2000)

Single-elimination.

Match #1 AUS 76 – 48POL
Match #2 BRA 68 – 67RUS
Match #3 KOR 68 – 59FRA
Match #4 USA 58 – 43SVK

Semi-Finals (29 September 2000)

Single-elimination.

Match #1 AUS 64 – 52BRA
Match #2 USA 78 – 65KOR

Final Round (26 – 30 September 2000)

Medal round.

Match 1/2 USA 76 – 54AUS
Match 3/4 BRA 84 – 73KOR
Match 5/6 FRA 71 – 59RUS
Match 7/8 SVK 64 – 57POL
Match 9/10 CUB 67 – 58CAN
Match 11/12 NZL 72 – 69SEN