|
| Event type

Handball, Women

Date17 September – 1 October 2000
StatusOlympic
LocationThe Dome and Exhibition Complex, Olympic Park, Sydney, New South Wales / The Dome and Exhibition Complex, Olympic Park, Sydney, New South Wales
Participants146 from 10 countries
FormatRound-robin pools advance teams to classification matches.

The women’s field had increased to ten teams, which allowed for more top nations to compete. 1999 World Champions Norway qualified directly, along with France, Austria, Romania and Hungary. Angola, South Korea, Brazil and Denmark were the continental qualifiers, with Australia being added as the host nation.

With four teams per pool advancing, the group stage merely served to weak entrants Australia and Angola. The group winners, Norway and South Korea, both easily won their quarter-final match, while Hungary and Denmark had to put up more of a fight against their opponents, both winning only in overtime. In the first semi-final, defending champions Denmark overwhelmed South Korea, with a 20-11 half time lead. The Koreans shaped up, but could never threaten the Danes, who won it 31-29. In the final, the Hungarians had the best of the game at half-time, 16-14. With just 15 minutes to play, they were leading by 6 goals, 23-17. Nine of these goals had been scored by Bojana Radulovics, who had played for Yugoslavia through 1999. The Danes then scored six times straight, to level the match at 23-23. From then on, it was the match of Camilla Andersen, who scored 4 times to make it 28-26, and Anette Møberg, who hit the net three times after that, determining the final score at 31-27. Norway won the fight for bronze, breaking the medal streak of South Korea, which had been on the podium every Olympics since 1984.

PosCompetitor(s)NOC
1DenmarkDENGold
Anette MøbergAnja NielsenCamilla AndersenChristina RoslyngJanne KollingKarin MortensenKaren BrødsgaardKatrine FruelundLene RantalaLotte KiærskouMaja GrønbekMette VestergaardRikke PetersenTina BøttzauTonje Kjærgaard
2HungaryHUNSilver
Ágnes FarkasAndrea FarkasAnikó KántorAnikó NagyAnita KulcsárBeáta SitiBeatrix BaloghBeatrix KökényBojana RadulovicsDóra LőwyIldikó PádárKatalin PálingerKrisztina Pigniczki-SepsiRita DeliJudit Simics-Zsemberi
3NorwayNORBronze
Ann-Cathrin EriksenBirgitte SættemCecilie LegangerElisabeth HilmoElse-Marthe SørlieHeidi TjugumJeanette NilsenKjersti GriniKristine DuvholtMarianne RokneMia HundvinMonica SandveSusann Goksør-BjerkrheimTonje LarsenTrine Haltvik
4Republic of KoreaKOR
Choi Hyeon-JeongJeong Eun-HuiHan Seon-HuiHeo Sun-YeongHeo Yeong-SukKim Hyang-GiKim Hyeon-OkKim Jin-SunLee Jeong-YeongLee Nam-SuLee Sang-EunMun Gyeong-HaOh Seong-OkOh Yeong-RanPark Jeong-Hui
5AustriaAUT
Ausra FridrikasBarbara StrassDoris MeltzerIris MorhammerLaura FritzNatalia RusnatschenkoSorina TeodorovicStanka BozovicSteffi OfenböckSvetlana AntićTanja LogwinTatjana DschandschgawaBirgit EnglAriane MaierRima Sypkus
6FranceFRA
Stella Joseph-MathieuSonia CendierIsabelle WendlingJoanne DudziakLaïsa LerusLeïla Lejeune-DuchemannMyriam KorfantyNathalie SelambaromNodjialem MyaroRaphaëlle TervelSandrine DelerceStéphanie CanoStéphanie LudwigValérie NicolasVéronique Pecqueux-Rolland
7RomaniaROU
Aurelia StoicaAurica MotognaCristina VărzaruCristina Dogaru-CucuianElena NapărGabriela Doina TănașeLidia DrăgănescuLuminită HuţupanMihaela IgnatNicoleta Alina DobrinRamona FarcăuSteluța LucaTalida TolnaiVictorina Bora
8BrazilBRA
Alessandra Chicôria ChanaDilane Roese Daly LucilaMeg MontãoMargarida Conte ZezéRosana de AleluiaSandra de OliveiraValéria de OliveiraViviane JacquesViviani Emerick
9AngolaANG
Anica NetoDomingas CordeiroLili WebbaFilomena TrindadeIlda BengueIvone MufucaJustina PraçaMarcelina KialaMaria Inês JololoOdeth TavaresMaura FaialRegina CamumbilaTeresa Ulundo
10AustraliaAUS
Fiona HannanJana JamnickyJanni BachJovana MilosevicKatrina ShinfieldKim BriggsLydia KahmkeMari EdlandMarina KopcalicPetra BestaRaelene BoultonRina BjarnasonSarah HammondShelley OrmesVera Ignjatovic

Preliminary Round (17 – 25 September 2000)

Group A (17 – 25 September 2000)

Round-robin pools.

PosCompetitor(s)NOCWinsDrawsLossesPointsGoals ForGA
1Republic of KoreaKOR4008131100
2HungaryHUN2115119106
3FranceFRA20249093
4RomaniaROU112399101
5AngolaANG004098137

Match #1 HUN 42 – 22ANG
Match #2 KOR 25 – 18FRA
Match #3 HUN 23 – 22FRA
Match #4 KOR 34 – 25ROU
Match #5 ROU 35 – 25ANG
Match #6 KOR 41 – 33HUN
Match #7 FRA 29 – 27ANG
Match #8 HUN 21 – 21ROU
Match #9 KOR 31 – 24ANG
Match #10 FRA 21 – 18ROU

Group B (17 – 25 September 2000)

Round-robin pools.

PosCompetitor(s)NOCWinsDrawsLossesPointsGoals ForGA
1NorwayNOR400810172
2DenmarkDEN301612483
3AustriaAUT202413190
4BrazilBRA1032100133
5AustraliaAUS004059137

Match #1 NOR 19 – 17DEN
Match #2 BRA 32 – 19AUS
Match #3 NOR 28 – 18AUS
Match #4 DEN 30 – 26AUT
Match #5 AUT 45 – 26BRA
Match #6 DEN 38 – 12AUS
Match #7 NOR 30 – 16BRA
Match #8 AUT 39 – 10AUS
Match #9 DEN 39 – 26BRA
Match #10 NOR 24 – 21AUT

Quarter-Finals (28 September 2000)

Single-elimination.

Match #1 KOR 35 – 24BRA
Match #2 HUN 28 – 27AUT
Match #3 DEN 28 – 26FRA
Match #4 NOR 28 – 16ROU

Classification Round 5-8 (30 September 2000)

Classification matches.

Match #1 FRA 32 – 23BRA
Match #2 AUT 29 – 23ROU

Semi-Finals (29 – 30 September 2000)

Single-elimination.

Match #1 DEN 31 – 29KOR
Match #2 HUN 28 – 23NOR

Final Round (28 September – 1 October 2000)

Medal round.

Match 1/2 DEN 31 – 27HUN
Match 3/4 NOR 22 – 21KOR
Match 5/6 AUT 33 – 32FRA
Match 7/8 ROU 38 – 33BRA
Match 9/10 ANG 26 – 18AUS