|
| Event type

Doubles, Men

Date25 – 31 July 1996
StatusOlympic
LocationGeorgia State University Sports Arena, Atlanta, Georgia
Participants50 from 14 countries
FormatSingle-elimination tournament.

Twenty-five pairs competed, with seven teams seeded directly into the second round. The favorites were Ricky and Rexy – Ricky Subagja and Rexy Mainaky of Indonesia. They were 1995 World Champions and won the All-England title in 1995-96. The second-seeded team was Malaysia’s Cheah Soon Kit and Yap Kim Hock and the two favorites made it to the final. Ricky and Rexy had beaten Cheah and Yap numerous times and lost to them only once. But the final saw the Malaysians storm ahead 11-1 in the first game, winning it 15-5. Ricky and Rexy overcame that, however, winning two close games, 15-13 and 15-12, to win the gold medal.

PosPlayerNOC
1Rexy Mainaky / Ricky SubagjaINAGold
2Cheah Soon Kit / Yap Kim HockMASSilver
3Antonius Budi Ariantho / Denny KantonoINABronze
4Soo Beng Kiang / Tan Kim HerMAS
=5Chris Hunt / Simon ArcherGBR
=5Andrey Antropov / Nikolay ZuyevRUS
=5Ha Tae-Gwon / Gang Gyeong-JinKOR
=5Huang Zhanzhong / Jiang XinCHN
=9Henrik Svarrer / Michael SøgaardDEN
=9Paul Staight / Peter BlackburnAUS
=9Bambang Suprianto / Rudy GunawanINA
=9Pramote Teerawiwatana / Sakrapee ThongsariTHA
=9Michael Helber / Michael KeckGER
=9Christian Jakobsen / Jens EriksenDEN
=9Jon Holst-Christensen / Thomas LundDEN
=9Ge Cheng / Tao XiaoqiangCHN
=17Kim Dong-Mun / Yu Yong-SeongKOR
=17Édouard Clarisse / Stephan BeeharryMRI
=17Anil Kaul / Iain SydieCAN
=17Chan Siu Kwong / Tim HeHKG
=17Julian Robertson / Nick PontingGBR
=17Pär-Gunnar Jönsson / Peter AxelssonSWE
=17Darryl Yung / Jaimie DawsonCAN
=17Khunakorn Suthisod / Siripong SiripoolTHA
=17Darren Hall / Peter KnowlesGBR

Round One (25 July 1996)

Winner of each match advanced to round two.

Match #1 Rexy Mainaky / Ricky SubagjaINA 1bye
Match #2 Michael Søgaard / Henrik SvarrerDEN Kim Dong-Mun / Yu Yong-SeongKOR 15-11, 5-15, 18-15
Match #3 Huang Zhanzhong / Jiang XinCHN 5/8bye
Match #4 Peter Blackburn / Paul StaightAUS Stephan Beeharry / Édouard ClarisseMRI 15-3, 15-8
Match #5 Rudy Gunawan / Bambang SupriantoINA 3/4bye
Match #6 Soo Beng Kiang / Tan Kim HerMAS Anil Kaul / Iain SydieCAN 15-7, 15-3
Match #7 Pramote Teerawiwatana / Sakrapee ThongsariTHA 5/8bye
Match #8 Simon Archer / Chris HuntGBR Chan Siu Kwong / Tim HeHKG 15-11, 15-12
Match #9 Andrey Antropov / Nikolay ZuyevRUS Nick Ponting / Julian RobertsonGBR 18-13, 7-15, 15-4
Match #10 Michael Helber / Michael KeckGER Peter Axelsson / Pär-Gunnar JönssonSWE 5/815-8, 15-13
Match #11 Jens Eriksen / Christian JakobsenDEN Jaimie Dawson / Darryl YungCAN 15-10, 17-14
Match #12 Antonius Budi Ariantho / Denny KantonoINA 3/4bye
Match #13 Ha Tae-Gwon / Gang Gyeong-JinKOR Siripong Siripool / Khunakorn SuthisodTHA 15-8, 15-5
Match #14 Jon Holst-Christensen / Thomas LundDEN 5/8bye
Match #15 Ge Cheng / Tao XiaoqiangCHN Darren Hall / Peter KnowlesGBR 15-2, 15-3
Match #16 Cheah Soon Kit / Yap Kim HockMAS 2bye

Round Two (27 July 1996)

Winner of each match advanced to the quarter-finals.

Match #1 Rexy Mainaky / Ricky SubagjaINA 1Michael Søgaard / Henrik SvarrerDEN 15-10, 15-7
Match #2 Huang Zhanzhong / Jiang XinCHN 5/8Peter Blackburn / Paul StaightAUS 15-7, 15-9
Match #3 Soo Beng Kiang / Tan Kim HerMAS Rudy Gunawan / Bambang SupriantoINA 3/418-13, 4-15, 15-6
Match #4 Simon Archer / Chris HuntGBR Pramote Teerawiwatana / Sakrapee ThongsariTHA 5/818-14, 15-11
Match #5 Andrey Antropov / Nikolay ZuyevRUS Michael Helber / Michael KeckGER 15-1, 15-7
Match #6 Antonius Budi Ariantho / Denny KantonoINA 3/4Jens Eriksen / Christian JakobsenDEN 15-8, 15-12
Match #7 Ha Tae-Gwon / Gang Gyeong-JinKOR Jon Holst-Christensen / Thomas LundDEN 5/815-11, 14-17, 15-11
Match #8 Cheah Soon Kit / Yap Kim HockMAS 2Ge Cheng / Tao XiaoqiangCHN 15-8, 15-2

Quarter-Finals (28 July 1996)

Winner of each match advanced to the semi-finals.

Match #1 Rexy Mainaky / Ricky SubagjaINA 1Huang Zhanzhong / Jiang XinCHN 5/815-7, 15-7
Match #2 Soo Beng Kiang / Tan Kim HerMAS Simon Archer / Chris HuntGBR 15-5, 15-12
Match #3 Antonius Budi Ariantho / Denny KantonoINA 3/4Andrey Antropov / Nikolay ZuyevRUS 15-5, 15-1
Match #4 Cheah Soon Kit / Yap Kim HockMAS 2Ha Tae-Gwon / Gang Gyeong-JinKOR 18-17, 15-8

Semi-Finals (29 July 1996)

Winner of each match advanced to the final round.

Match #1 Rexy Mainaky / Ricky SubagjaINA 1Soo Beng Kiang / Tan Kim HerMAS 15-3, 15-5
Match #2 Cheah Soon Kit / Yap Kim HockMAS 2Antonius Budi Ariantho / Denny KantonoINA 3/415-10, 15-4

Final Round (30 – 31 July 1996)

Match 1/2 Rexy Mainaky / Ricky SubagjaINA 1Cheah Soon Kit / Yap Kim HockMAS 25-15, 15-13, 15-12
Match 3/4 Antonius Budi Ariantho / Denny KantonoINA 3/4Soo Beng Kiang / Tan Kim HerMAS 15-4, 12-15, 15-8