|
| Event type

1,000 metres, Men

Date13 – 17 February 2018
StatusOlympic
LocationGangneung Ice Arena, Gangneung Olympic Park, Coastal Cluster, Gangneung
Participants32 from 14 countries
FormatPlacements 1-8 based on final and B final. Deeper placements based on placements in earlier rounds, and best time skated.
PosNrSkaterNOCLast RacePositionsBest Time
13Samuel GirardCANAF-14-1-11:23.894Gold
244John-Henry KruegerUSAAF-21-3-11:24.187Silver
31Seo I-RaKORAF-32-1-21:24.053Bronze
4189Im Hyo-JunKORAF-41-2-11:23.971
520Ryosuke SakazumeJPNBF-13-2-31:24.099
612Semyon YelistratovROCBF-24-1-21:23.893
7105Yuri ConfortolaITABF-33-2-21:24.383
810Sándor LiuHUNAF-DQ2-1-11:24.012
98Charles HamelinCANSF-DQ0-2-11:23.407
1065Itzhak de LaatNEDQF-30-3-11:24.423
11204Roberto PuķītisLATQF-30-3-21:24.022
1232Thibaut FauconnetFRAQF-30-3-21:24.344
1373Kazuki YoshinagaJPNQF-40-4-21:24.030
1448Farrell TreacyGBRQF-40-4-21:25.080
1523Roberts ZvejnieksLATQF-40-4-31:24.306
162Sjinkie KnegtNEDQF-DQ0-0-11:23.823
1758Hwang Dae-HeonKORQF-DQ0-0-11:24.457
186Wu DajingCHNQF-DQ0-0-21:23.463
19128Sébastien LepapeFRAR1-30-0-31:23.489
2015Charle CournoyerCANR1-30-0-31:24.051
2119Keita WatanabeJPNR1-30-0-31:24.078
2227Tommaso DottiITAR1-30-0-31:25.369
2334Josh CheethamGBRR1-30-0-31:26.223
2413J. R. CelskiUSAR1-30-0-31:31.812
2541Nurbergen ZhumagaziyevKAZR1-40-0-41:24.271
2617Daan BreeuwsmaNEDR1-40-0-41:24.429
2782Aleksandr ShulginovROCR1-40-0-41:31.133
AC9Han TianyuCHNR1-DQ0-0-0DQ
AC16Ren ZiweiCHNR1-DQ0-0-0DQ
AC74Pavel SitnikovROCR1-DQ0-0-0DQ
AC22Vladislav BykanovISRR1-DQ0-0-0DQ
AC5Shaoang LiuHUNR1-DQ0-0-0DQ

Round One (13 February 2018 — 19:26)

Top two finishers in each heat advanced to quarter-finals.

Heat One (19:26)

PosLaneSkaterNOCTime
13John-Henry KruegerUSA1:25.913Q
24Farrell TreacyGBR1:26.762Q
32Ryosuke SakazumeJPNADV
AC1Shaoang LiuHUNDQ

Heat Two (19:30)

PosLaneSkaterNOCTime
14Im Hyo-JunKOR1:23.971Q
23Kazuki YoshinagaJPN1:24.030Q
31Charle CournoyerCAN1:24.051
42Daan BreeuwsmaNED1:24.429

Heat Three (19:34)

PosLaneSkaterNOCTime
11Samuel GirardCAN1:23.894Q
22Semyon YelistratovROC1:23.979Q
34Keita WatanabeJPN1:24.078
43Nurbergen ZhumagaziyevKAZ1:24.271

Heat Four (19:38)

PosLaneSkaterNOCTime
13Sjinkie KnegtNED1:23.823Q
21Thibaut FauconnetFRA1:24.381Q
34Roberts ZvejnieksLAT1:26.408ADV
AC2Ren ZiweiCHNDQ

Heat Five (19:42)

PosLaneSkaterNOCTime
11Charles HamelinCAN1:23.407QOR
24Wu DajingCHN1:23.463Q
32Sébastien LepapeFRA1:23.489
43Aleksandr ShulginovROC1:31.133

Heat Six (19:46)

PosLaneSkaterNOCTime
13Itzhak de LaatNED1:24.639Q
21Seo I-RaKOR1:24.734Q
34Tommaso DottiITA1:25.369
AC2Han TianyuCHNDQ

Heat Seven (19:50)

PosLaneSkaterNOCTime
12Hwang Dae-HeonKOR1:24.457Q
21Yuri ConfortolaITA1:25.297Q
34Josh CheethamGBR1:26.223
AC3Vladislav BykanovISRDQ

Heat Eight (19:54)

PosLaneSkaterNOCTime
12Sándor LiuHUN1:31.547Q
24Roberto PuķītisLAT1:31.635Q
33J. R. CelskiUSA1:31.812
AC1Pavel SitnikovROCDQ

Quarter-Finals (13 February 2018 — 19:44)

Top two finishers in each heat advanced to semi-finals.

Heat One (19:44)

PosLaneSkaterNOCTime
14Seo I-RaKOR1:24.053Q
21Im Hyo-JunKOR1:24.095Q
32Thibaut FauconnetFRA1:24.344
AC3Hwang Dae-HeonKORDQ

Heat Two (19:48)

PosLaneSkaterNOCTime
11Samuel GirardCAN1:24.289Q
24Yuri ConfortolaITA1:24.383Q
33Itzhak de LaatNED1:24.423
42Kazuki YoshinagaJPN1:24.649

Heat Three (19:52)

PosLaneSkaterNOCTime
12Semyon YelistratovROC1:23.893Q
25Ryosuke SakazumeJPN1:24.099Q
33John-Henry KruegerUSA1:24.598ADV
44Farrell TreacyGBR1:25.080
AC1Sjinkie KnegtNEDDQ

Heat Four (19:56)

PosLaneSkaterNOCTime
14Sándor LiuHUN1:24.012Q
21Charles HamelinCAN1:24.015Q
35Roberto PuķītisLAT1:24.022
43Roberts ZvejnieksLAT1:24.306
AC2Wu DajingCHNDQ

Semi-Finals (17 February 2018 — 20:43)

Top two finishers in each heat advanced to final.

Heat One (20:43)

PosLaneSkaterNOCTime
13Im Hyo-JunKOR1:26.463Q
22Sándor LiuHUN1:26.488Q
34Yuri ConfortolaITA1:26.626
41Semyon YelistratovROC1:26.773

Heat Two (20:47)

PosLaneSkaterNOCTime
15John-Henry KruegerUSA1:24.187Q
22Seo I-RaKOR1:24.252Q
33Ryosuke SakazumeJPN1:24.317
44Samuel GirardCAN1:25.102ADV
AC1Charles HamelinCANDQ

Final Round (17 February 2018 — 21:21)

B Final (21:21)

PosLaneSkaterNOCTime
11Ryosuke SakazumeJPN1:27.522
23Semyon YelistratovROC1:27.621
32Yuri ConfortolaITA1:27.712

A Final (21:26)

PosLaneSkaterNOCTime
13Samuel GirardCAN1:24.650
21John-Henry KruegerUSA1:24.864
32Seo I-RaKOR1:31.619
44Im Hyo-JunKOR1:33.312
AC5Sándor LiuHUNDQ