|
| Event type

50 metres Backstroke, Boys

Date9 – 10 October 2018
StatusYOG
LocationNatatorium, Parque Olímpico de la Juventud, Villa Soldati, Buenos Aires
Participants26 from 25 countries
PosSwimmerNOCR1SFFinal
1Kliment KolesnikovRUS24.74 (1 h4)24.56 (1 h2)24.40 (1)Gold
2Thomas CecconITA26.24 (1 h2)25.98 (1 h1)25.27 (2)Silver
3Tomoe Zenimoto HvasNOR26.14 (2 h4)25.12 (2 h2)25.28 (3)Bronze
4Wang GuanbinCHN25.93 (1 h3)26.05 (2 h1)25.83 (4)
5Lewis BlackburnAUS26.29 (3 h4)26.17 (4 h1)25.99 (5)
6Kenzo SimonsNED26.41 (6 h3)25.81 (3 h2)26.26 (6)
7Guillermo CruzMEX26.35 (4 h3)26.20 (5 h1)26.56 (7)
8Gábor ZomboriHUN26.44 (4 h2)26.10 (3 h1)26.63 (8)
9Anthony RincónCOL26.27 (2 h3)26.33 (4 h2)
10Sebastian SomersetCAN26.30 (3 h3)26.45 (6 h2)
11Roni KallströmFIN26.32 (2 h2)26.79 (8 h1)
12Akalanka PeirisSRI26.33 (3 h2)26.36 (5 h2)
=13Chuang Mu-LunTPE26.38 (5 h3)26.59 (7 h2)
=13Abdellah ArdjouneALG26.38 (4 h4)26.64 (6 h1)
15Arijus PavlidiLTU26.46 (5 h4)26.93 (8 h2)
16Jack KirbyBAR26.48 (5 h2)26.77 (7 h1)
17Marvin MiglbauerAUT26.50 (6 h4)
18Srihari NatarajIND26.55 (6 h2)
19Alanas TautkusLTU26.63 (7 h2)
20Ethan HarderUSA26.84 (7 h4)
21Hendrik DuvenhageRSA26.97 (8 h4)
22Manuel MartosESP27.07 (7 h3)
23Brynjólfur KarlssonISL28.09 (8 h3)
24Bede AituCOK28.90 (1 h1)
25Finau OhuafiTGA29.26 (2 h1)
26Dennis MhiniTAN29.79 (3 h1)

Round One (9 October 2018 — 10:32)

Top 16 advance to the semi-finals.

Heat One (10:32)

PosLaneSwimmerNOCTime
1Bede AituCOK28.90
2Finau OhuafiTGA29.26
3Dennis MhiniTAN29.79

Heat Two

PosLaneSwimmerNOCTime
1Thomas CecconITA26.24Q
2Roni KallströmFIN26.32Q
3Akalanka PeirisSRI26.33Q
4Gábor ZomboriHUN26.44Q
5Jack KirbyBAR26.48Q
6Srihari NatarajIND26.55
7Alanas TautkusLTU26.63

Heat Three

PosLaneSwimmerNOCTime
1Wang GuanbinCHN25.93Q
2Anthony RincónCOL26.27Q
3Sebastian SomersetCAN26.30Q
4Guillermo CruzMEX26.35Q
5Chuang Mu-LunTPE26.38Q
6Kenzo SimonsNED26.41Q
7Manuel MartosESP27.07
8Brynjólfur KarlssonISL28.09

Heat Four

PosLaneSwimmerNOCTime
1Kliment KolesnikovRUS24.74Q
2Tomoe Zenimoto HvasNOR26.14Q
3Lewis BlackburnAUS26.29Q
4Abdellah ArdjouneALG26.38Q
5Arijus PavlidiLTU26.46Q
6Marvin MiglbauerAUT26.50
7Ethan HarderUSA26.84
8Hendrik DuvenhageRSA26.97

Semi-Finals (9 October 2018 — 19:08)

Top 8 advance to the final round.

Heat One (19:08)

PosLaneSwimmerNOCTime
1Thomas CecconITA25.98Q
2Wang GuanbinCHN26.05Q
3Gábor ZomboriHUN26.10Q
4Lewis BlackburnAUS26.17Q
5Guillermo CruzMEX26.20Q
6Abdellah ArdjouneALG26.64
7Jack KirbyBAR26.77
8Roni KallströmFIN26.79

Heat Two

PosLaneSwimmerNOCTime
1Kliment KolesnikovRUS24.56Q
2Tomoe Zenimoto HvasNOR25.12Q
3Kenzo SimonsNED25.81Q
4Anthony RincónCOL26.33
5Akalanka PeirisSRI26.36
6Sebastian SomersetCAN26.45
7Chuang Mu-LunTPE26.59
8Arijus PavlidiLTU26.93

Final Round (10 October 2018 — 18:34)

PosLaneSwimmerNOCTime
1Kliment KolesnikovRUS24.40
2Thomas CecconITA25.27
3Tomoe Zenimoto HvasNOR25.28
4Wang GuanbinCHN25.83
5Lewis BlackburnAUS25.99
6Kenzo SimonsNED26.26
7Guillermo CruzMEX26.56
8Gábor ZomboriHUN26.63