Alpine Skiing
|
Super G, Boys |
Seiya Hiroshima |
12 |
|
Giant Slalom, Boys |
Seiya Hiroshima |
7 |
|
Slalom, Boys |
Seiya Hiroshima |
25 |
|
Combined, Boys |
Seiya Hiroshima |
11 |
|
Super G, Girls |
Kayo Denda |
23 |
|
Giant Slalom, Girls |
Kayo Denda |
23 |
|
Slalom, Girls |
Kayo Denda |
DNF |
|
Combined, Girls |
Kayo Denda |
18 |
|
Bobsleigh
|
Two, Girls |
Japan |
8 |
|
|
Shizuka Uehara • Maria Oshigiri |
Cross Country Skiing
|
Sprint, Boys |
Kentaro Ishikawa |
6 |
|
|
Takuto Terabayashi |
32 |
|
10 kilometres, Boys |
Kentaro Ishikawa |
2 |
Silver |
|
Takuto Terabayashi |
17 |
|
Sprint, Girls |
Kozue Takizawa |
30 |
|
|
Maki Ohdaira |
34 |
|
5 kilometres, Girls |
Kozue Takizawa |
8 |
|
|
Maki Ohdaira |
19 |
|
Curling
|
Doubles, Mixed Youth |
JPN/KOR |
4 |
|
|
Mako Tamakuma (JPN) • Yu Min-Hyeon (KOR) |
|
RUS/JPN |
=5 |
|
|
Anastasiya Moskalyova (RUS) • Tsukasa Horigome (JPN) |
|
JPN/GBR |
=17 |
|
|
Mizuki Kitaguchi (JPN) • Thomas Muirhead (GBR) |
|
CHN/JPN |
=17 |
|
|
Cao Ying (CHN) • Shingo Usui (JPN) |
Curling, Mixed Youth |
Japan |
7 |
|
|
Shingo Usui • Mizuki Kitaguchi • Tsukasa Horigome • Mako Tamakuma |
Figure Skating
|
Singles, Boys |
Shoma Uno |
2 |
Silver |
|
Shu Nakamura |
6 |
|
Singles, Girls |
Risa Shoji |
6 |
|
Team, Mixed Youth |
Team 8 |
4 |
|
|
Jordan Bauth (USA) • Shoma Uno (JPN) • Yauheniya Tkachenka (BLR) • Yury Hulitski (BLR) |
Freestyle Skiing
|
Ski Cross, Boys |
Yuki Nakagawa |
16 |
|
Halfpipe, Girls |
Nanaho Kiriyama |
8 |
|
Ice Hockey
|
Skills Challenge, Boys |
Seiya Furukawa |
3 |
Bronze |
Skills Challenge, Girls |
Akane Deguchi |
7 |
|
Nordic Combined
|
Medium Hill / 10 km, Individual, Boys |
Go Yamamoto |
3 |
Bronze |
Short Track Speed Skating
|
500 metres, Boys |
Kei Saito |
5 |
|
1,000 metres, Boys |
Kei Saito |
4 |
|
500 metres, Girls |
Sumire Kikuchi |
5 |
|
1,000 metres, Girls |
Sumire Kikuchi |
3 |
Bronze |
3,000 metres Relay, Mixed Youth |
Team D |
4 |
|
|
Elisabeth Witt (GER) • Thomas Hong (USA) • Sumire Kikuchi (JPN) • Chang Yin-Cheng (TPE) |
|
Team E |
6 |
|
|
Sarah Warren (USA) • Kei Saito (JPN) • Lin Yu-Tzu (TPE) • Josse Antonissen (NED) |
Skeleton
|
Skeleton, Boys |
Dan Sato |
9 |
|
|
Hiroki Nokura |
10 |
|
Skeleton, Girls |
Saki Ando |
14 |
|
Ski Jumping
|
Medium Hill, Individual, Boys |
Yukiya Sato |
3 |
Bronze |
Medium Hill, Individual, Girls |
Sara Takanashi |
1 |
Gold |
Medium Hill, Team, Mixed Youth |
Japan |
5 |
|
|
Sara Takanashi • Go Yamamoto • Yukiya Sato |
Snowboarding
|
Halfpipe, Boys |
Taku Hiraoka |
3 |
Bronze |
Halfpipe, Girls |
Hikaru Oe |
1 |
Gold |
Speed Skating
|
500 metres, Boys |
Toshihiro Kakui |
3 |
Bronze |
1,500 metres, Boys |
Seitaro Ichinohe |
3 |
Bronze |
|
Toshihiro Kakui |
12 |
|
3,000 metres, Boys |
Seitaro Ichinohe |
2 |
Silver |
Mass Start, Boys |
Seitaro Ichinohe |
2 |
Silver |
|
Toshihiro Kakui |
4 |
|
1,500 metres, Girls |
Sumire Kikuchi |
3 |
Bronze |
|
Rio Harada |
7 |
|
3,000 metres, Girls |
Rio Harada |
2 |
Silver |
Mass Start, Girls |
Sumire Kikuchi |
3 |
Bronze |
|
Rio Harada |
6 |
|