Archery
|
Individual, Girls |
Farida Tukebayeva |
=17 |
|
Team, Mixed Youth |
Mixed team 26 |
=17 |
|
|
Farida Tukebayeva (KAZ) • Teodor Todorov (BUL) |
Artistic Gymnastics
|
Individual All-Around, Boys |
Viktor Kocherin |
32 |
|
Individual All-Around, Girls |
Moldir Azimbay |
24 |
|
Athletics
|
10,000 metres Race Walk, Boys |
Ivan Salyakhov |
DNF |
|
Discus Throw, Boys |
Yevgeny Milovatsky |
11 |
|
Javelin Throw, Boys |
Vladislav Podtsuk |
14 |
|
400 metres, Girls |
Elina Mikhina |
17 |
|
400 metres Hurdles, Girls |
Marina Zayko |
11 |
|
Medley Relay, Girls |
Asia |
5 |
|
|
Elina Mikhina (KAZ) • Liang Wei (SGP) • Liao Ching-Hsien (TPE) • Marina Zayko (KAZ) |
Boxing
|
Middleweight, Boys |
Adlet Rakishev |
5 |
|
Canoe Sprint
|
Canoe Singles, Head to Head, Boys |
Timofey Yemelyanov |
DNF |
|
Canoe Singles, Obstacle Slalom, Boys |
Timofey Yemelyanov |
DQ |
|
Cycling Road
|
Combined Team, Mixed Youth |
Kazakhstan |
17 |
|
|
Rimma Luchshenko • Nurlan Duisenov • Vadim Galeyev • Aleksey Lutsenko |
Equestrian Jumping
|
Individual, Open Youth |
Timur Patarov |
=9 |
|
Team, Open Youth |
Asia |
4 |
|
|
Abdurahman Al-Marri (QAT) • Mohamad Al-Anzarouti (SYR) • Sheikh Ali Abdulla Al-Qassimi (UAE) • Caroline Rosanna Chew (SGP) • Timur Patarov (KAZ) |
Fencing
|
Épée, Individual, Boys |
Kirill Zhakupov |
5 |
|
Mixed Weapon, Team, Mixed Youth |
Asia-Oceania II |
8 |
|
|
Nicholas Choi (HKG) • Lee Hye-Won (KOR) • Wan Yini (CHN) • Jackson Wang (HKG) • Wang Lianlian (CHN) • Kirill Zhakupov (KAZ) |
Handball
|
Handball, Girls |
Kazakhstan |
4 |
|
|
Marina Bazhina • Irina Danilova • Olga Dergunova • Marta Gavrilova • Mariya Prosvetova • Alina Sundeyeva • Aida Zhanarbekova • Valentina Degtyareva • Tatyana Kurasova • Yevgeniya Latkina • Lyubov Tokareva • Dinara Ulumbetova • Mariya Zaitseva • Akmaral Bekhairova |
Judo
|
≤66 kilograms, Boys |
Kairat Agibayev |
=9 |
|
Team, Mixed Youth |
Essen |
1 |
Gold |
|
Kairat Agibayev (KAZ) • Lesly Cano (PER) • Álex García (CUB) • Andrea Krišandová (SVK) • Daryl Lokuku Ngambomo (COD) • Pedro Rivadulla (ESP) • Miku Tashiro (JPN) |
Modern Pentathlon
|
Individual, Boys |
German Sobolev |
20 |
|
Individual, Girls |
Dilyara Ilyasova |
19 |
|
Relay, Mixed Youth |
Mixed team 14 |
19 |
|
|
Marharyta Maseikava (BLR) • German Sobolev (KAZ) |
|
Mixed team 15 |
21 |
|
|
Dilyara Ilyasova (KAZ) • Aleix Heredia (ESP) |
Rhythmic Gymnastics
|
Individual, Girls |
Yuliya Kizima |
13 |
|
Shooting
|
Air Rifle, 10 metres, Boys |
Irshat Avkhadiyev |
15 |
|
Swimming
|
50 metres Backstroke, Boys |
Ruslan Baymanov |
12 |
|
100 metres Backstroke, Boys |
Ruslan Baymanov |
26 |
|
50 metres Backstroke, Girls |
Yekaterina Rudenko |
5 |
|
100 metres Backstroke, Girls |
Yekaterina Rudenko |
31 |
|
50 metres Breaststroke, Girls |
Yuliya Litvina |
14 |
|
100 metres Breaststroke, Girls |
Yuliya Litvina |
18 |
|
Taekwondo
|
≤55 kilograms, Boys |
Nursultan Mamayev |
2 |
Silver |
Triathlon
|
Sprint, Boys |
Kirill Uvarov |
27 |
|
Sprint, Girls |
Karolina Solovyova |
21 |
|
Relay, Mixed Youth |
Asia II |
13 |
|
|
Ma Mingxiu (CHN) • Law Leong Tim (HKG) • Karolina Solovyova (KAZ) • Yuki Kubono (JPN) |
|
Asia III |
15 |
|
|
Tüvshinjargalyn Enkhjargal (MGL) • Kirill Uvarov (KAZ) • Mattika Maneekaew (THA) • Scott Ang (SGP) |
Weightlifting
|
Middleweight, Boys |
Rustem Sybay |
3 |
Bronze |
Middleweight, Girls |
Zulfiya Chinshanlo |
2 |
Silver |
Heavyweight, Girls |
Zhazira Zhapparkul |
1 |
Gold |
Wrestling
|
≤42 kilograms, Greco Roman, Boys |
Akan Baymaganbetov |
3 |
Bronze |
≤69 kilograms, Greco Roman, Boys |
Zhanibek Kandybayev |
1 |
Gold |
≤70 kilograms, Freestyle, Girls |
Rimma Kushkenova |
4 |
|