Olympians Who Won a Medal at the Asian Games

Description

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
A Lamusi CHN JUD 2012 0–0–1 2010 Guangzhou JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Abdul Latif Abbas KUW ATH 1976—1980 0–1–0 1974 Tehran ATH silver: 400 m hurdles
Abubakar Abbas BRN ATH 2016 1–1–0 2014 Incheon ATH silver: 400 m; 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 4×400 m relay
Aqarab Abbas PAK ATH 1996 0–0–1 1994 Hiroshima ATH bronze: hammer throw
Ghulam Abbas PAK ATH 1992 1–0–0 1990 Beijing ATH gold: 400 m hurdles
Sohail Abbas PAK HOK 2000—2012 1–0–1 1998 Bangkok HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold
Zulkifli Abbas MAS HOK 1984 0–0–1 1982 New Delhi HOK bronze
Shakeel Abbasi PAK HOK 2004—2012 1–1–1 2006 Doha HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Soulmaz Abbasi IRI ROW 2012 0–0–3 2010 Guangzhou ROW bronze: lightweight quadruple sculls; 2014 Incheon ROW bronze: lightweight single sculls and lightweight quadruple sculls
El Hassan El-Abbassi BRN ATH 2016 1–1–0 2014 Incheon ATH gold: 10000 m; 2018 Jakarta/Palembang ATH silver: marathon
Salwan Jasim Abbood IRQ WLT 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang WLT silver: heavyweight -105 kg
Khaled Abd Al Kudos (DNS) KUW FTB 2000 0–1–0 1998 Bangkok FTB silver
Saeid Abdevali IRI WRE 2012—2016 1–0–1 2010 Guangzhou WRE gold: Greco-Roman welterweight -66 kg; 2014 Incheon WRE bronze: Greco-Roman light-middleweight -71 kg
Fahim Abdul Al-Sada IRQ ATH 1980 0–1–1 1978 Bangkok ATH bronze: 4×400 m relay; 1986 Seoul ATH silver: 4×400 m relay
Chairil Anwar Abdul Aziz MAS HOK 1996—2000 0–0–1 2002 Busan HOK bronze
Mohamed Abdul Hadj MAS HOK 1992 0–0–1 1990 Beijing HOK bronze
Mohamed Abed Abdul Jawad KSA FTB 1984 0–1–0 1986 Seoul FTB silver
Talal Hassoun Abdul Kader IRQ WLT 1980 0–0–1 1978 Bangkok WLT bronze: light-heavyweight -82.5 kg
Masoud Abdul Khamis QAT ATH 1992 0–0–1 1994 Hiroshima ATH bronze: 4×100 m relay
Majed Ahmed Abdul Mohamed KSA FTB 1984 0–1–1 1982 New Delhi FTB bronze; 1986 Seoul FTB silver
Firouz Abdul Mohammadian IRI WAP 1976 1–0–0 1974 Tehran WAP gold
Abdul Rashid PAK HOK 1964 0–1–0 1966 Bangkok HOK silver
Samir Ahmed Abdul Shakour KSA FTB 1984 0–0–1 1982 New Delhi FTB bronze
Qazi Abdul Waheed PAK HOK 1948—1952 1–0–0 1958 Tokyo HOK gold
Patmawati Abdul Wahid INA WLT 2004 0–1–1 1990 Beijing WLT silver: middleweight -60 kg; 1994 Hiroshima WLT bronze: featherweight -54 kg
Roosevelt Abdulgafur PHI SWI 1968 0–2–4 1962 Jakarta SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1966 Bangkok SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×100 m medley relay
Atallah Abdullah IRQ WLT 1992 0–1–0 1986 Seoul WLT silver: middle-heavyweight -90 kg
Nurul Huda Abdullah MAS SWI 1988 0–2–2 1986 Seoul SWI silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle, bronze: 200 m freestyle and 400 m medley
Sami Al-Abdullah QAT ATH 1992—1996 0–1–0 1990 Beijing ATH silver: 4×400 m relay
Mukhammad Kadyr Abdullayev UZB BOX 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Muminzhon Abdullayev UZB WRE 2012—2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Amer Abdulrahman UAE FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Omar Abdulrahman UAE FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Bekzod Abdurakhmonov UZB WRE 2016 2–0–0 2014 Incheon WRE gold: freestyle half-middleweight -70 kg; 2018 Jakarta/Palembang WRE gold: freestyle middleweight -74 kg
Yusup Abdusalomov TJK WRE 2004—2012 0–1–0 2002 Busan WRE silver: freestyle middleweight -74 kg
Andrey Abduvaliyev TJK
EUN
UZB
ATH 1992—2000 0–1–0 1998 Bangkok ATH silver: hammer throw (competed for Uzbekistan)
Kazuo Abe JPN WRE 1960 1–1–0 1958 Tokyo WRE silver: freestyle lightweight -67 kg; 1962 Jakarta WRE gold: freestyle lightweight -70 kg
Kiyoshi Abe JPN WRE 1972 0–1–0 1970 Bangkok WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Shigeaki Abe JPN BAS 1972—1976 0–0–1 1970 Bangkok BAS bronze
Shinnosuke Abe JPN BSB 2000—2008 0–1–0 1998 Bangkok BSB silver
Tadashi Abe JPN ROW 1984—1992 1–1–0 1986 Seoul ROW gold: coxless pais; 1990 Beijing ROW silver: double sculls
Wakako Abe JPN CYC 1984 0–0–1 1990 Beijing CYC bronze: 3000 m pursuit individual
Yoshiyuki Abe JPN CYC 2000 0–0–1 2006 Doha CYC bronze: road time trial team
Yuki Abe JPN FTB 2004 0–1–0 2002 Busan FTB silver
Mojtaba Abedini IRI FEN 2012—2016 0–2–0 2014 Incheon FEN silver: sabre team; 2018 Jakarta/Palembang FEN silver: sabre team
Tomomi Abiko JPN ATH 2012 0–1–1 2010 Guangzhou ATH bronze: pole vault; 2014 Incheon ATH silver: pole vault
Shiny Abraham-Wilson IND ATH 1984—1996 1–2–1 1986 Seoul ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m (competed as Shiny Abraham); 1994 Hiroshima ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 800 m (competed as Shiny Wilson)
Ahmad Abughaush JOR TKW 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang TKW bronze: featherweight -68 kg
Mohamed Ali Acha-Cheloi IRI CYC 1976 0–0–1 1982 New Delhi CYC bronze: road time trial team
Emilio Achacoso PHI BAS 1960 1–0–0 1958 Tokyo BAS gold
Sharath Kamal Achanta IND TTN 2004—2016 0–0–2 2018 Jakarta/Palembang TTN bronze: mixed doubles and team
Mariko Adachi JPN TRI 2012 1–0–0 2010 Guangzhou TRI gold: individual
Miho Adachi JPN CAN 2004 0–0–1 2002 Busan CAN bronze: K4 500 m
Seiya Adachi JPN WAP 2016 0–2–0 2014 Incheon WAP silver; 2018 Jakarta WAP silver
Takumi Adachi JPN WRE 1992 1–0–0 1990 Beijing WRE gold: freestyle featherweight -62 kg
Yumi Adachi JPN SWA 2012 0–2–0 2010 Guangzhou SYN silver: team and combination
Pirouz Adamiyat IRI FEN 1972 1–1–0 1974 Tehran FEN gold: épée team, silver: épée
Kemi Adekoya BRN ATH 2016 4–0–0 2014 Incheon ATH gold: 400 m and 400 m hurdles; 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 400 m hurdles and 4×400 m mixed relay
Aduuchiin Baatarkhüü MGL WRE 1980 0–2–0 1978 Bangkok WRE silver: freestyle middleweight -82 kg; 1990 Beijing WRE silver: freestyle super-heavyweight -130 kg
Qaied Al-Adwani KUW HAN 1996 0–1–0 1998 Bangkok HAN silver
Olga Adzhigerskaya KAZ HAN 2008 0–2–0 2002 Busan HAN silver; 2006 Doha HAN silver
Hamed Afagh IRI BAS 2008 0–1–2 2006 Doha BAS bronze; 2010 Guangzhou BAS bronze; 2014 Incheon BAS silver
Ahmad Al-Afasi IOA SHO 2016 0–0–1 2014 Incheon SHO bronze: double trap team (competed for Kuwait)
Madjid Aflaki Khamesh IRI TKW 2000 0–1–1 1998 Bangkok TKW silver: welterweight -76 kg; 2002 Busan TKW bronze: welterweight -78 kg
Mehrdad Afsharian Tarshiz IRI CTR 1992 0–0–2 1982 New Delhi CYC bronze: road time trial team; 1986 Seoul CYC bronze: 4000 m pursuit individual
Muhammad Afzal Manna PAK HOK 1964 1–0–0 1958 Tokyo HOK gold
Aleksandr Agafonov UZB SWI 1996—2004 0–0–1 1994 Hiroshima SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Nasser Aghaie IRI BOX 1964 0–0–1 1966 Bangkok BOX bronze: featherweight -57 kg
Sri Wahyuni Agustiani INA WLT 2016 0–2–0 2014 Incheon WLT silver: flyweight -48 kg; 2018 Jakarta/Palembang WLT silver: flyweight -48 kg
Jahan Ahir IND WAP 1948 1–0–0 1951 New Delhi WAP gold
Jitendarjit Singh Ahluwalia IND EVE 1980 0–0–1 1986 Seoul EQU bronze: dressage team
Fawaz Al-Ahmad KUW FTB 1992 0–0–1 1994 Hiroshima FTB bronze
Mohamed Ahmad UAE FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Tontowi Ahmad INA BDM 2012—2016 0–2–2 2010 Guangzhou BDM bronze: team; 2014 Incheon BDM silver: mixed doubles; 2018 Jakarta/Palembang BDM silver: team, bronze: mixed doubles
Waseem Ahmad PAK HOK 2000—2012 1–0–1 1998 Bangkok HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold
Elaheh Ahmadi IRI SHO 2012—2016 0–3–1 2010 Guangzhou SHO silver: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2014 Incheon SHO silver: 10 m air rifle team
Salem Al-Ahmadi KSA ATH 1996—2004 1–0–0 2002 Busan ATH gold: triple jump
Ashfaq Ahmed PAK HOK 1968 1–1–0 1966 Bangkok HOK silver; 1970 Bangkok HOK gold
Bashir Ahmed PAK HOK 1960 1–0–0 1962 Jakarta HOK gold
Fareed Ahmed PAK HOK 2012 1–1–0 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Ishtiaq Ahmed PAK HOK 1984—1988 1–1–0 1982 New Delhi HOK gold; 1986 Seoul HOK silver
Laeeq Ahmed (DNS) PAK HOK 1968 0–1–0 1966 Bangkok HOK silver
Manzoor Ahmed PAK HOK 1988—1996 1–1–1 1986 Seoul HOK silver; 1990 Beijing HOK gold; 1994 Hiroshima HOK bronze
Muhammad Anis Ahmed PAK HOK 2000 0–0–1 1998 Bangkok HOK bronze
Mushtaq Ahmed PAK HOK 1984 1–0–0 1982 New Delhi HOK gold
Nasir Ahmed PAK HOK 2008 0–0–1 2006 Doha HOK bronze
Riaz Ahmed PAK HOK 1968—1972 1–0–0 1970 Bangkok HOK gold
Shahbaz Ahmed PAK HOK 1988—1996 1–1–1 1986 Seoul HOK silver; 1990 Beijing HOK gold; 1994 Hiroshima HOK bronze
Shakeel Ahmed IND HOK 1992 0–2–0 1990 Beijing HOK silver; 1994 Hiroshima HOK silver
Mohammad Ahsan INA BDM 2012—2016 1–1–2 2010 Guangzhou BDM bronze: doubles and team; 2014 Incheon BDM gold: doubles; 2018 Jakarta/Palembang BDM silver: team
Ai Yanhan CHN SWI 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Abbas Murshid Al-Aibi IRQ ATH 1980 1–1–1 1978 Bangkok ATH gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay; 1982 New Delhi ATH silver: 4×400 m relay
Yutaka Aihara JPN GYM 1992 0–1–0 1990 Beijing GYM silver: team
Marina Aitova KAZ ATH 2004—2012 1–1–0 2002 Busan ATH silver: high jump; 2006 Doha ATH gold: high jump
Chieko Akagi JPN CAN 1996 0–0–2 1990 Beijing CAN bronze: K4 500 m; 1994 Hiroshima CAN bronze: K4 500 m
Kanji Akagi JPN ATH 1956 3–0–0 1954 Manila ATH gold: 400 m and 4×400 m relay; 1958 Tokyo ATH gold: 4×400 m relay
Kosei Akaishi JPN WRE 1984—1992 0–1–0 1986 Seoul WRE silver: freestyle lightweight -68 kg
Hiroyuki Akatsuka JPN SHO 1984 4–3–2 1974 Tehran SHO gold: 25 m centre fire pistol and 25 m standard pistol team, silver: 25 m standard pistol, bronze: 25 m rapid-fire pistol team; 1978 Bangkok SHO gold: 25 m centre fire pistol, silver: 25 m rapid-fire pistol team and 25 m standard pistol team, bronze: 25 m standard pistol; 1982 New Delhi SHO gold: 25 m standard pistol team
Salman Akbar PAK HOK 2004—2008 1–0–1 2006 Doha HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold
Ahmed Akbari IRI FEN 1976 1–0–0 1974 Tehran FEN gold: sabre team
Ali Akbarnejad IRI WRE 1992 1–0–1 1986 Seoul WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg; 1994 Hiroshima WRE gold: freestyle lightweight -68 kg
Egamnazar Akbarov UZB JUD 2004 0–0–1 2002 Busan JUD bronze: lightweight -73 kg
Habibollah Akhlaghi IRI WRE 2012—2016 1–0–0 2014 Incheon WRE gold: Greco-Roman -80 kg
Davoud Akhlagi IRI CYC 1964 0–0–1 1966 Bangkok CYC bronze: road time trial team
Shukhrat Akhmedov UZB SHO 1996 1–2–2 1994 Hiroshima SHO gold: 25 m center fire pistol team, silver: 10 m air pistol team and 25 m center fire pistol, bronze: 25 m standard pistol team and 50 m free pistol team
Bakhyt Akhmetov KAZ
KGZ
WLT 2000—2008 1–0–1 2002 Busan WLT gold: middle-heavyweight -94 kg (competed for Kazakhstan); 2006 Doha WLT bronze: heavyweight -105 kg
Gulraiz Akhtar PAK HOK 1968 1–0–0 1970 Bangkok HOK gold
Khaled Akhtar PAK SAI 1984 1–0–0 1986 Seoul SAI gold: OK Dinghy
Muhammad Akhtar PAK WRE 1960—1964 0–3–0 1958 Tokyo WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg; 1962 Jakarta WRE silver: freestyle featherweight -63 kg and Greco-Roman featherweight -63 kg
Teruyoshi Akiyama JPN SHO 2016 0–1–0 2006 Doha SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team
Muhammad Akram PAK ROW 2000 0–0–3 1998 Bangkok ROW bronze: single sculls and lightweight single sculls; 2002 Busan ROW bronze: single sculls
Alyona Aksyonova UZB SHO 2000—2004 0–0–1 1998 Bangkok SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Hamoud Youssef Al-Suwayed KUW FTB 1980 0–1–1 1982 New Delhi FTB silver; 1986 Seoul FTB bronze
Ahmed Alam PAK HOK 2000—2004 0–0–2 1994 Hiroshima HOK bronze; 1998 Bangkok HOK bronze
Naveed Alam PAK Coach/HOK 1996—2008 0–0–1 1994 Hiroshima HOK bronze
Noor Alam PAK HOK 1956—1960 2–0–0 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold
Noshad Alamian IRI TTN 2012—2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang TTN bronze: singles
Amelita Alanes PHI ATH 1972 0–1–1 1970 Bangkok ATH silver: 200 m; 1978 Bangkok ATH bronze: 4×100 m relay (competed as Amerlita Saberon)
Anil Alexander Aldrin IND HOK 1996 1–0–0 1998 Bangkok HOK gold
Dmitry Aleksanin KAZ FEN 2012 1–0–2 2014 Incheon FEN bronze: épée team; 2018 Jakarta/Palembang FEN gold: épée, bronze: épée team
Yevgeny Alekseyev KAZ CAN 2012—2016 3–3–1 2002 Busan CAN gold: K4 500 m, silver: K4 1000 m; 2006 Doha CAN bronze: K2 1000 m; 2010 Guangzhou CAN silver: K4 1000 m; 2014 Incheon CAN gold: K2 1000 m, silver: K2 200 m; 2018 Jakarta/Palembang CAN gold: K4 500
Ali Adnan IRQ FTB 2016 0–0–1 2014 Incheon FTB bronze
Ahmed Ali UAE FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Barkat Ali PAK BOX 1964 1–0–1 1962 Jakarta BOX gold: heavyweight +81 kg; 1966 Bangkok BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Belal Mansoor Ali BRN ATH 2008—2012 0–1–1 2006 Doha ATH silver: 1500 m; 2010 Guangzhou ATH bronze: 1500 m
Haider Ali PAK BOX 2000 0–0–1 1998 Bangkok BOX bronze: flyweight -51 kg
Nasir Ali PAK HOK 1984—1988 1–1–0 1982 New Delhi HOK gold; 1986 Seoul HOK silver
Shahrudin Mohamed Ali MAL ATH 1960 0–0–1 1962 Jakarta ATH bronze: 4×100 m relay
Syed Ali IND HOK 1976 0–1–0 1982 New Delhi HOK silver
Thamer Kamal Ali QAT ATH 2008 0–1–0 2010 Guangzhou ATH silver: 3000 m steeplechase
Zeeshan Ali IND TEN 1988 1–0–1 1990 Beijing TEN bronze: team; 1994 Hiroshima TEN gold: team
Rahim Aliabadi IRI WRE 1972 1–0–0 1974 Tehran WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Zhanibek Alimkhanuly KAZ BOX 2016 1–0–0 2014 Incheon BOX gold: middleweight -75 kg
Elmir Alimzhanov KAZ FEN 2012 0–1–2 2010 Guangzhou FEN silver: épée team; 2014 Incheon FEN bronze: épée team; 2018 Jakarta/Palembang FEN bronze: épée team
Sergey Alimzhanov KAZ JUD 1996 0–1–0 1994 Hiroshima JUD silver: middleweight -86 kg
Manfredo Alipala PHI BOX 1964 1–0–0 1962 Jakarta BOX gold: welterweight -67 kg
Pirmammad Aliyev KAZ TMP 2014—2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang TMP bronze: individual
Shomil Aliyev TJK WRE 2004 0–0–1 2002 Busan WRE bronze: freestyle light-heavyweight -84 kg
Karim Allawi IRQ FTB 1984—1988 1–0–0 1982 New Delhi FTB gold
Khalil Allawi IRQ FTB 1984 1–0–0 1982 New Delhi FTB gold
Kirstie Alora PHI TKW 2016 0–0–2 2010 Guangzhou TKW bronze: middleweight -73 kg; 2014 Incheon TKW bronze: middleweight -73 kg
Bobby Aloysius IND ATH 2004 0–1–0 2002 Busan ATH silver: high jump
Anna Alyabyeva KAZ RGY 2012 2–0–0 2010 Guangzhou RGY gold: individual and team
René Amabuyok PHI SWI 1948 0–1–0 1951 New Delhi SWI silver: 200 m breaststroke
Junaidah Aman MAS ATH 1972 0–0–1 1974 Tehran ATH bronze: 400 m
Akgul Amanmuradova UZB TEN 2008 0–1–1 2006 Doha TEN bronze: doubles; 2010 Guangzhou TEN silver: singles
Ali Al-Ameri (DNS) UAE FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Amir Amini IRI BAS 2008 0–0–2 2006 Doha BAS bronze; 2010 Guangzhou BAS bronze
Zamira Amirova UZB ATH 2000—2004 0–0–2 2002 Busan ATH bronze: 800 m; 2006 Doha ATH bronze: 800 m
Savitree Amitrapai THA BDM 2016 0–1–0 2010 Guangzhou BDM silver: team
Ali Ahmed Al-Amri KSA ATH 2008—2012 0–0–1 2010 Guangzhou ATH bronze: 3000 m steeplechase
Tariq Ahmed Al-Amri KSA ATH 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: 5000 m
An Ba-Ul KOR JUD 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang JUD gold: half-lightweight -66 kg
An Byeong-Geun KOR JUD 1984—1988 1–0–0 1986 Seoul JUD gold: lightweight -71 kg
An Byeong-Gyun KOR SHO 1988 1–1–0 1990 Beijing SHO gold: 10 m air rifle, silver: 10 m air rifle team
An Byeong-Hun KOR CYC 1964 1–3–0 1962 Jakarta CYC silver: road time trial team; 1966 Bangkok CYC gold: road race team, silver: road race and road time trial team
An Chang-Rim KOR JUD 2016 0–1–1 2018 Jakarta/Palembang JUD silver: lightweight -73 kg, bronze: team
An Dae-Hyeon KOR WRE 1988 0–1–0 1986 Seoul WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg
An Han-Bong KOR WRE 1992 1–0–0 1990 Beijing WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
An Han-Yeong KOR WRE 1976 0–1–0 1974 Tehran WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
An Hui-Bong KOR BSB 1996 0–1–0 1994 Hiroshima BSB silver
An Hyo-Ju KOR HOK 2016 1–0–0 2014 Incheon HOK gold
An Jae-Hyeong KOR TTN 1988 1–0–1 1986 Seoul TTN gold: team, bronze: doubles
An Jae-Song KOR SHO 1960—1968 2–0–0 1966 Bangkok SHO gold: 25 m centre fire pistol team and 50 m free pistol team
An Jae-Won KOR WRE 1972 0–1–0 1970 Bangkok WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
An Jeong-Hwa KOR HAN 2008 1–0–0 2006 Doha HAN gold
An Kum-Ae PRK JUD 2008—2012 1–0–1 2006 Doha JUD gold: half-lightweight -52 kg; 2010 Guangzhou JUD bronze: half-lightweight -52 kg
An Myong-Hwa PRK GYM 1992 0–1–0 1990 Beijing GYM silver: team
An Se-Hyeon KOR SWI 2016 0–1–2 2014 Incheon SWI silver: 4×100 m medley relay; 2018 Jakarta/Palembang SWI bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley mixed relay
An Se-Uk PRK FTB 1976 1–0–0 1978 Bangkok FTB gold
An U-Hyeok KOR CTR 1988 0–1–0 1986 Seoul CYC silver: 4000 m pursuit team
An Zhongxin CHN SOF 1996—2000 3–0–0 1990 Beijing SOF gold; 1994 Hiroshima SOF gold; 1998 Bangkok SOF gold
Takamasa Anai JPN JUD 2012 0–1–0 2010 Guangzhou JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Zoya Ananchenko KAZ CAN 2016 0–1–1 2014 Incheon CAN bronze: K4 500 m; 2018 Jakarta/Palembang CAN silver: K4 500 m
Kandiah Anandarajah MAS HOK 1964 0–0–1 1962 Jakarta HOK bronze (competed for Malaya)
Ganpat Andhalkar IND WRE 1964 1–1–0 1962 Jakarta WRE gold: Greco-Roman heavyweight +97 kg, silver: freestyle heavyweight +97 kg
Kenkichi Ando JPN WLT 1972—1976 3–1–0 1970 Bangkok WLT silver: bantamweight -56 kg; 1974 Tehran WLT bantamweight -56 kg gold: snatch, clean & jerk, and total
Kozue Ando JPN FTB 2004—2012 0–1–0 2006 Doha FTB silver
Masaya Ando JPN WRE 1984 0–1–0 1986 Seoul WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Mikiko Ando JPN WLT 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang WLT bronze: lightweight -58 kg
Misako Ando JPN SOF 1996—2000 1–2–0 1994 Hiroshima SOF silver; 1998 Bangkok SOF silver; 2002 Busan SOF gold
Shunsuke Ando (DNS) JPN FTB 2012 1–0–0 2010 Guangzhou FTB gold
Leonid Andreyev UZB ATH 2008—2016 0–3–0 2006 Doha ATH silver: pole vault; 2010 Guangzhou ATH silver: pole vault; 2014 Incheon ATH silver: decathlon
Reza Anduz IRI WRE 1988 0–1–0 1986 Seoul WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Imtiaz Anees IND EVE 2000 0–0–1 1998 Bangkok EQU bronze: Three-Day Event team
Eric Ang PHI SHO 2008 0–0–1 2002 Busan SHO bronze: trap team
Leopoldo Ang PHI SHO 1964—1968 0–2–1 1966 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle team
Ang Peng Siong SGP SWI 1984—1988 1–1–4 1982 New Delhi SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 100 m butterfly; 1986 Seoul SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1990 Beijing SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Anisi INA CAN 1992 0–1–1 1990 Beijing CAN silver: K1 1000 m, bronze: K2 1000 m
Subbaiah Anjaparavanda IND HOK 1992—1996 1–1–0 1990 Beijing HOK silver; 1998 Bangkok HOK gold
Noriko Anno JPN JUD 1996—2004 1–0–0 1994 Hiroshima JUD gold: open class
Sajjad Anoushiravani IRI WLT 2012 0–0–1 2010 Guangzhou WLT bronze: super-heavyweight +105 kg
Berland Anthony IND FTB 1952 1–0–0 1951 New Delhi FTB gold
Joe Antic IND HOK 1960 0–1–0 1962 Jakarta HOK silver
Seema Antil IND ATH 2004—2016 1–0–1 2014 Incheon ATH gold: discus throw; 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: discus throw
Abolfazl Anvari IRI WRE 1968—1972 0–0–1 1970 Bangkok WRE bronze: freestyle heavyweight -100 kg
Saeed Anwar PAK Coach/HOK 1964—1976 1–1–0 1966 Bangkok HOK silver; 1970 Bangkok HOK gold
Ai Aoki JPN SWA 2008 0–1–0 2006 Doha SYN silver: team
Chika Aoki JPN FEN 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang FEN bronze: sabre team
Masayo Aoki JPN SWI 1952 1–1–0 1954 Manila SWI gold: 200 m breaststroke; 1958 Tokyo SWI silver: 100 m breaststroke
Mayumi Aoki JPN SWI 1972 2–0–0 1970 Bangkok SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Tomomi Aoki JPN SWI 2016 2–1–0 2018 Jakarta/Palembang SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m medley mixed relay
Yukiyoshi Aoki JPN SWI 1952—1956 2–0–0 1954 Manila SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Reiko Aonuma JPN BAS 1976 1–0–0 1974 Tehran BAS gold
Ahmad Al-Aosta SYR WRE 1992—1996 0–1–0 1998 Bangkok WRE silver: freestyle welterweight -69 kg
Shinji Aoto JPN ATH/BOB 1988—1998 0–0–1 1990 Beijing ATH bronze: 4×100 m relay
Ayari Aoyama JPN SWI 1996 2–1–0 1998 Bangkok SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Shigeru Aoyama JPN VOL 1992 1–0–1 1990 Beijing VOL bronze; 1994 Hiroshima VOL gold
Nicolas Aquilino PHI BOX 1972 0–0–2 1970 Bangkok BOX bronze: light-middleweight -71 kg; 1974 Tehran BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Mostafa Arab IRI FTB 1964 0–1–0 1966 Bangkok FTB silver
Dakula Arabani PHI SWI 1956 0–2–0 1958 Tokyo SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Yoshimitsu Aragaki JPN BOX 1972 0–0–1 1970 Bangkok BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Atsushi Arai JPN WAP 2016 0–2–0 2014 Incheon WAP silver; 2018 Jakarta WAP silver
Riichi Arai JPN BAS 1956 0–0–1 1954 Manila BAS bronze
Ryohei Arai JPN ATH 2016 0–1–0 2014 Incheon ATH silver: javelin throw
Yuko Arai JPN FEN 1996—2000 0–0–3 1998 Bangkok FEN bronze: épée team and foil team; 2002 Busan FEN bronze: foil team
Eriko Arakawa JPN FTB 2004—2008 0–1–0 2006 Doha FTB silver
Hachiro Arakawa JPN WAP 1964 2–1–0 1954 Manila WAP silver; 1958 Tokyo WAP gold; 1962 Jakarta WAP gold
Erika Araki JPN VOL 2008—2016 0–1–0 2006 Doha VOL silver
Kumi Araki JPN ATH 1988 0–2–0 1986 Seoul ATH silver: 10000 m; 1990 Beijing ATH silver: marathon
Toshiaki Araki JPN FEN 1964 1–1–0 1978 Bangkok FEN gold: épée, silver: épée team
Yuko Arakida JPN VOL 1976 1–0–0 1974 Tehran VOL gold
Hariyanto Arbi INA BDM 1996 2–0–0 1994 Hiroshima BDM gold: singles and team
Nicolas Arcales PHI WRE 1956 0–1–1 1954 Manila WRE silver: freestyle middleweight -79 kg; 1958 Tokyo WRE bronze: freestyle middleweight -79 kg
Saylom Ardee THA BOX 2008—2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang BOX bronze: welterweight -69 kg
Yosuke Arimitsu JPN DIV 1964—1968 1–0–0 1966 Bangkok DIV gold: platform
Dilshod Aripov UZB WRE 2000—2008 0–1–1 2002 Busan WRE silver: Greco-Roman lightweight -60 kg; 2006 Doha WRE bronze: Greco-Roman lightweight -60 kg
Panus Ariyamongkol THA ATH 1972 1–0–0 1970 Bangkok ATH gold: 4×100 m relay
Saori Ariyoshi (DNS) JPN FTB 2012 1–1–0 2014 Incheon FTB silver; 2018 Jakarta/Palembang FTB gold
Rodolfo Arpon PHI BOX 1964—1968 1–0–0 1966 Bangkok BOX gold: lightweight -60 kg
Mohammad Malik Arshad PAK WLT 1972—1976 0–0–1 1974 Tehran WLT middleweight -75 kg bronze: clean & jerk
Bakhtiyar Artayev KAZ BOX 2004—2008 0–1–0 2006 Doha BOX silver: middleweight -75 kg
Izzat Artykov KGZ WLT 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang WLT bronze: lightweight -69 kg
Michael Arulraj MAS HOK 1964—1968 0–0–1 1962 Jakarta HOK bronze (competed for Malaya)
Krisada Arunwong THA SHO 1960—1964 0–0–1 1966 Bangkok SHO bronze: 50 m standard rifle 3 positions team
Hassan Aryanfard IRI CYC 1976 2–1–1 1970 Bangkok CYC silver: road time trial team, bronze: 4000 m pursuit team; 1974 Tehran CYC gold: road race and road race team
Sergey Arzamasov KAZ ATH 1996—2000 1–0–1 1994 Hiroshima ATH bronze: triple jump; 1998 Bangkok ATH gold: triple jump
Masako Asada JPN DIV 1988 0–0–1 1990 Beijing DIV bronze: team
Shinobu Asagoe JPN TEN 2000—2004 0–1–1 2002 Busan TEN silver: team, bronze: singles
Nobuharu Asahara JPN ATH 1996—2008 0–2–0 2002 Busan ATH silver: 100 m and 4×100 m relay
Kentaro Asahi JPN BVO 2008—2012 0–0–1 2010 Guangzhou BVO bronze
Atsuko Asai JPN BWL 1988 0–4–0 1986 Seoul BWL silver: doubles and team; 1994 Hiroshima BWL silver: trios and team
Eriko Asai JPN ATH 1988 1–0–0 1986 Seoul ATH gold: marathon
Kiyoshi Asai JPN ATH 1964 0–1–0 1962 Jakarta ATH silver: 4×100 m relay
Tadashi Asai JPN WRE 1956—1960 1–0–0 1962 Jakarta WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Tony Asamali PHI SWI 1968 0–1–3 1966 Bangkok SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 400 m medley
Sakiyo Asano JPN HOK 2012—2016 0–0–1 2010 Guangzhou HOK bronze
Kanji Asanuma JPN WAP 1960 1–0–0 1958 Tokyo WAP gold
Raheleh Asemani BEL TKW 2016 0–1–0 2010 Guangzhou TKW silver: lightweight -62 kg (competed for Iran)
Muhammad Ashiq PAK CTR 1960—1964 0–1–0 1958 Tokyo CYC silver: 4000 m pursuit team
Sabina Ashirbayeva KAZ RGY 2016 0–0–1 2014 Incheon RGY bronze: team
Farzan Ashour Zadeh IRI TKW 2016 1–0–1 2014 Incheon TKW gold: flyweight -58 kg; 2018 Jakarta/Palembang TKW bronze: flyweight -58 kg
Kamran Ashraf PAK HOK 1996—2000 0–0–1 1994 Hiroshima HOK bronze
Muhammad Ashraf PAK WRE 1956 0–0–1 1954 Manila WRE bronze: freestyle lightweight -67 kg
Zeeshan Ashraf PAK HOK 2004—2008 1–0–1 2006 Doha HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold
Ebrahim Ashtiyani IRI FTB 1972 1–0–0 1974 Tehran FTB gold
Victor Asirvatham MAS ATH 1964—1968 0–2–1 1962 Jakarta ATH silver: 4×400 m relay (competed for Malaya); 1966 Bangkok ATH silver: 4×400 m relay; 1970 Bangkok ATH bronze: 4×400 m relay
Fariborz Askari IRI TKW 1992 1–0–0 1994 Hiroshima TKW gold: lightweight -70 kg
Hossein Askari IRI CTR/CYC 2000—2008 0–2–2 2002 Busan CYC silver: 4000 m pursuit team; 2006 Doha CYC silver: road time trial team; 2010 Guangzhou CYC bronze: individual road time trial; 2014 Incheon CYC bronze: individual road time trial
Khurshid Aslam PAK HOK 1952—1960 1–0–0 1958 Tokyo HOK gold
Muhammad Aslam PAK ATH 1952 0–2–0 1954 Manila ATH silver: 200 m and 4×100 m relay
Muhammad Aslam (DNS) PAK HOK 1972 1–0–0 1970 Bangkok HOK gold
Aziz Asli IRI FTB 1964 0–1–0 1966 Bangkok FTB silver
Taro Aso JPN SHO 1976 1–1–0 1974 Tehran SHO gold: skeet, silver: skeet team
Dina Aspandiyarova AUS
KAZ
SHO 2000—2012 1–2–1 1994 Hiroshima SHO bronze: 25 m sporting pistol team (competed for Kazakhstan); 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air pistol, silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team (competed for Kazakhstan)
Rustam Assakalov UZB WRE 2016 1–1–0 2014 Incheon WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -85 kg; 2018 Jakarta/Palembang WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -87 kg
Sarkis Assatourian IRI FEN 1976 1–0–0 1974 Tehran FEN gold: épée team
Yevgeny Astanin UZB CAN 1996 1–0–1 1994 Hiroshima CAN gold: C1 1000 m, bronze: C1 500 m
Deogracias Asuncion PHI CTR 1984 0–0–1 1982 New Delhi CYC bronze: 4000 m pursuit team
Wathiq Aswad IRQ FTB 1980 1–0–0 1982 New Delhi FTB gold
Sutham Aswanit THA SHO 1968—1976 0–2–2 1970 Bangkok SHO silver: 50 m free pistol and 50 m free pistol team; 1974 Tehran SHO bronze: 50 m free pistol and 50 m free pistol team
Abbos Atoyev UZB BOX 2008—2012 0–1–0 2010 Guangzhou BOX silver: middleweight -75 kg
Nariman Atayev UZB BOX 1996 0–0–2 1994 Hiroshima BOX bronze: welterweight -67 kg; 1998 Bangkok BOX bronze: welterweight -67 kg
Mariam Atchak IRI FEN 1976 1–0–0 1974 Tehran FEN gold: foil team
Rashid Al-Athba QAT SHO 2004—2012 1–0–0 2014 Incheon SHO gold: double trap team
Manzoor Hussain Atif PAK Coach/HOK 1952—1994 2–0–0 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold
Mehdi Attar Ashrafi IRI WLT 1976 0–1–2 1974 Tehran WLT middleweight -75 kg silver: clean & jerk, bronze: snatch and total
Nasser Al-Attiya QAT SHO 1996—2016 2–0–1 2002 Busan SHO gold: skeet team; 2010 Guangzhou SHO gold: skeet team, bronze: skeet
Hamad Al-Attiyah QAT EQU 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang EQU bronze: jumping team
Au Sin Ying HKG FEN 2012 0–1–2 2010 Guangzhou FEN silver: sabre, bronze: sabre team; 2014 Incheon FEN bronze: sabre team
Stephanie Au HKG SWI 2008—2016 0–1–5 2010 Guangzhou SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2014 Incheon SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2018 Jakarta/Palembang SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Aung Si Thu MYA WUS 2008 0–0–1 2006 Doha WUS bronze: Changquan, Daoshu & Gunshu
Suguru Awaji JPN FEN 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FEN silver: foil team
Mohd Azizulhasni Bin Awang MAS CTR/CYC 2008—2016 2–1–1 2010 Guangzhou CYC gold: keirin; 2018 Jakarta/Palembang CYC gold: sprint, silver: sprint team, bronze: keirin
Sumie Awara JPN ATH 1976 0–0–1 1978 Bangkok ATH bronze: long jump
Aye Maung Gyi MYA FTB 1972 2–0–0 1966 Bangkok FTB gold; 1970 Bangkok FTB gold
Aye Maung Lay MYA FTB 1972 1–0–0 1970 Bangkok FTB gold
Gulnafis Aytmukhambetova KAZ TKW 2012 0–0–1 2010 Guangzhou TKW bronze: welterweight -67 kg
Muhammad Ayub PAK ATH 1956 0–1–0 1958 Tokyo ATH silver: discus throw
Tatyana Azarova KAZ ATH 2008—2012 0–1–0 2006 Doha ATH silver: 4×400 m relay
Muhammad Azeem PAK WRE 1988 0–1–0 1978 Bangkok WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Mohamed Al-Azemi KUW ATH 2004—2012 0–1–0 2006 Doha ATH silver: 800 m
Abdul Aziz PAK ATH 1952—1956 0–1–0 1954 Manila ATH silver: 4×100 m relay
Tariq Aziz PAK HOK 1964—1968 1–1–0 1962 Jakarta HOK gold; 1966 Bangkok HOK silver
Tariq Aziz PAK HOK 2004 0–0–1 2006 Doha HOK bronze
Sayed Khwaja Aziz-ud-Din IND FTB 1952—1956 1–0–0 1951 New Delhi FTB gold
Ahmad Amsyar Bin Azman MAS DIV 2016 0–1–0 2014 Incheon DIV silver: synchronised springboard
Koichi Azuma JPN CTR 1988 1–1–0 1986 Seoul CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: 4000 m pursuit individual
Baatarsükhiin Chinzorig MGL BOX 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang BOX silver: light-welterweight -64 kg
Yutaka Baba JPN DIV 1956 1–0–1 1954 Manila DIV bronze: 3 m springboard; 1958 Tokyo DIV gold: 3 m springboard
Bashir Babajanzadeh IRI WRE 2012—2016 0–0–1 2014 Incheon WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Hassan Babak IRI WRE 1992 0–1–0 1994 Hiroshima WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Gülbadam Babamyradowa TKM JUD 2016 0–1–0 2014 Incheon JUD silver: half-lightweight -52 kg
Lalita Babar IND ATH 2016 0–0–1 2014 Incheon ATH bronze: 3000 m steeplechase
Aleksandr Babchenko KGZ SHO 2004 0–1–0 1998 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team
Aleksey Babdazhanov UZB CAN 2004 1–3–1 2002 Busan CAN bronze: K2 500 m; 2006 Doha CAN silver: K1 1000 m and K2 500 m; 2010 Guangzhou CAN gold: K4 1000 m, silver: K2 200 m
Ulfiano Babol PHI SWI 1956 0–1–0 1958 Tokyo SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Suresh Babu IND ATH 1972 1–0–1 1974 Tehran ATH bronze: decathlon; 1978 Bangkok ATH gold: long jump
Kurt Bachmann PHI BAS 1960 2–0–0 1958 Tokyo BAS gold; 1962 Jakarta BAS gold
Visitación Badana PHI ATH 1960 1–0–0 1958 Tokyo ATH gold: long jump
Carlos Badion PHI BAS 1956—1960 1–0–0 1958 Tokyo BAS gold
Badmaanyambuugiin Bat-Erdene MGL JUD 1988—2000 0–1–3 1990 Beijing JUD silver: heavyweight +95 kg, bronze: open class; 1994 Hiroshima JUD bronze: heavyweight +95 kg and open class
Rashed Badow BRN TKW 1988 0–0–1 1986 Seoul TKW bronze: heavyweight +83 kg
Badrakhyn Odonchimeg MGL WRE 2008 0–0–1 2006 Doha WRE bronze: freestyle middleweight -63 kg
Bae Eun-Mi KOR GYM 1988 0–0–1 1990 Beijing GYM bronze: team
Bae Ho-Jo KOR BOX 1996 0–0–1 1998 Bangkok BOX bronze: welterweight -67 kg
Bae Jae-Hyo KOR BSB 1996 1–1–0 1994 Hiroshima BSB silver; 1998 Bangkok BSB gold
Bae Min-Hee KOR HAN 2008 0–0–1 2010 Guangzhou HAN bronze
Bae Seong-Deok KOR SHO 2000 0–1–0 1990 Beijing SHO silver: 10 m air rifle team
Bae Yeon-Ju KOR BDM 2012—2016 0–1–2 2010 Guangzhou BDM bronze: team; 2014 Incheon BDM silver: team, bronze: singles
Bae Yoo-Na KOR VOL 2016 1–0–0 2014 Incheon VOL gold
Baeg Ok-Ja KOR ATH 1968—1972 2–0–1 1970 Bangkok ATH gold: shot put, bronze: discus throw; 1974 Tehran ATH gold: shot put
Baek Hyeon-Man KOR BOX 1988 2–0–0 1986 Seoul BOX gold: super-heavyweight +91 kg; 1990 Beijing BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Baek Jae-Woo KOR BSB 1988 0–0–0 1990 Beijing BSB silver (demonstration event)
Baek Jin-Guk KOR WRE 2004 2–0–0 2002 Busan WRE gold: freestyle welterweight -66 kg; 2006 Doha WRE gold: freestyle welterweight -66 kg
Baek Jong-Seop KOR BOX 2004—2008 0–1–0 2002 Busan BOX silver: lightweight -60 kg
Baek Myeong-Seon KOR VOL 1976 0–0–1 1978 Bangkok VOL bronze
Baek Sang-Seo KOR HAN 1992 2–0–0 1994 Hiroshima HAN gold; 1998 Bangkok HAN gold
Baek Seung-Do KOR ATH 2000 0–0–1 1998 Bangkok ATH bronze: 5000 m
Baek Seung-Hyeon KOR WRE 1976 0–1–0 1974 Tehran WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Baek Su-Yeon KOR SWI 2012—2016 0–0–1 2006 Doha SWI bronze: 100 m breaststroke
Baek Won-Cheol KOR HAN 2000—2012 3–0–0 1998 Bangkok HAN gold; 2002 Busan HAN gold; 2010 Guangzhou HAN gold
Armen Bagdasarov UZB JUD 1996—2000 0–1–0 1998 Bangkok JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Ali Baghbanbashi IRI ATH 1952—1956 1–1–2 1951 New Delhi ATH gold: 5000 m, silver: 3000 m steeplechase; 1958 Tokyo ATH bronze: 5000 m and 10000 m
Mohammad Bagheri Motamed IRI TKW 2012 1–0–0 2010 Guangzhou TKW gold: featherweight -68 kg
Kouroush Bagheri IRI WLT 2000 0–2–0 1998 Bangkok WLT silver: middle-heavyweight -94 kg; 2002 Busan WLT silver: middle-heavyweight -94 kg
Ivan Baglayev KAZ JUD 2000 0–1–0 1998 Bangkok JUD silver: half-lightweight -66 kg
Kamal Bahamdan KSA EQU 1996—2012 1–0–0 2006 Doha EQU gold: jumping team
Nemo Bahari INA BOX 1996 0–0–1 1994 Hiroshima BOX bronze: featherweight -57 kg
Nesar Ahmad Bahawi AFG TKW 2008—2012 0–1–1 2006 Doha TKW bronze: lightweight -72 kg; 2010 Guangzhou TKW silver: welterweight -80 kg
Bai Chongguang CHN BOX 1992 1–0–0 1990 Beijing BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Bai Faquan CHN TRI 2012—2016 0–0–2 2014 Incheon TRI bronze: individual and mixed relay
Bai Jie CHN FTB 2000 1–1–0 1998 Bangkok FTB gold; 2002 Busan FTB silver
Bai Lili CHN FTB 2004 0–1–0 2002 Busan FTB silver
Asif Bajwa PAK HOK 1992 0–0–1 1994 Hiroshima HOK bronze
Nawaz Khizar Bajwa PAK HOK 1964 0–1–0 1966 Bangkok HOK silver
Bak Ji-Yun KOR JUD 2016 0–1–0 2014 Incheon JUD silver: team
Ali Bakar (DNS) MAS FTB 1972 0–0–1 1974 Tehran FTB bronze
Mohd Bakar MAS FTB 1972 0–0–1 1974 Tehran FTB bronze
Tatyana Bakatyuk KAZ WRE 2008 0–0–1 2014 Incheon WRE bronze: freestyle flyweight -48 kg (competed as Tatyana Amanzhol)
Mashu Baker JPN JUD 2016 1–0–1 2018 Jakarta/Palembang JUD gold: team, bronze: middleweight -90 kg
Subramani Balada Kalaiah IND HOK 1988 0–0–1 1986 Seoul HOK bronze
Dmitry Balandin KAZ SWI 2016 3–0–3 2014 Incheon SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 200 m breaststroke; 2018 Jakarta/Palembang SWI bronze: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Tulasidas Balaram IND FTB 1956—1960 1–0–0 1962 Jakarta FTB gold
Singaram Balasingam MAS HOK 1972—1976 0–0–1 1978 Bangkok HOK bronze
Birhanu Balew BRN ATH 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 5000 m
Musaeb Abdulrahman Balla QAT ATH 2012—2016 0–0–1 2010 Guangzhou ATH bronze: 800 m
Ashish Kumar Ballal IND HOK 1992 1–1–0 1994 Hiroshima HOK silver; 1998 Bangkok HOK gold
Hermensen Ballo INA BOX 1996—2000 0–1–1 1994 Hiroshima BOX bronze: light-flyweight -48 kg; 1998 Bangkok BOX silver: flyweight -51 kg
Abdul Razzaq Baloch PAK CTR 1960 0–1–0 1958 Tokyo CYC silver: 4000 m pursuit team
Bandiin Altangerel MGL BOX 1992 0–1–0 1990 Beijing BOX silver: middleweight -75 kg
Dola Banerjee IND ARC 2004—2008 0–0–1 2010 Guangzhou ARC bronze: team
PK Banerjee IND FTB 1956—1960 1–0–0 1962 Jakarta FTB gold
Rahul Banerjee IND ARC 2012 0–0–1 2010 Guangzhou ARC bronze: team
Bang Dae-Du KOR WRE 1984 0–0–1 1974 Tehran WRE bronze: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Bang Gwi-Man KOR JUD 2004 1–0–1 2014 Incheon JUD gold: team, bronze: lightweight -73 kg
Bang Hyeon-Ju KOR SHO 1988—1992 0–0–2 1986 Seoul SHO bronze: 10 m air pistol and 10 m air pistol team
Bang Ji-Seop KOR VOL 2000 0–1–0 1998 Bangkok VOL silver
Bang Jun-Yeong KOR SWI 1984 0–1–0 1982 New Delhi SWI silver: 200 m butterfly
Bang Seung-Hun KOR SWI 1992 1–1–0 1994 Hiroshima SWI gold: 400 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay
Bang Sin-Bong KOR VOL 1996—2000 1–1–0 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL gold
Bang Su-Hyeon KOR BDM 1992—1996 2–0–0 1994 Hiroshima BDM gold: singles and team
Bang Yeol KOR BAS 1964 0–0–1 1962 Jakarta BAS bronze
Ayoub Baninosrat IRI WRE 1992 0–1–1 1990 Beijing WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1994 Hiroshima WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Bao Chunlai CHN BDM 2004—2008 2–0–1 2002 Busan BDM bronze: team; 2006 Doha BDM gold: team; 2010 Guangzhou BDM gold: team
Bao Yingying CHN FEN 2008 2–0–0 2002 Busan FEN gold: sabre team; 2010 Guangzhou FEN gold: sabre team
Mohamed Hossein Barkhah IRI WLT 2000—2004 0–2–0 1998 Bangkok WLT silver: middleweight -77 kg; 2002 Busan WLT silver: middleweight -77 kg
Lajarus Barla IND HOK 2000 1–0–0 1998 Bangkok HOK gold
Ciriaco Baronda PHI ATH 1956 0–0–1 1962 Jakarta ATH bronze: high jump
Mark Barriga PHI BOX 2012 0–0–1 2014 Incheon BOX bronze: light-flyweight -49 kg
Mutaz Essa Barshim QAT ATH 2012—2016 2–0–0 2010 Guangzhou ATH gold: high jump; 2014 Incheon ATH gold: high jump
Mansour Barzegar IRI WRE 1972—1976 1–0–0 1974 Tehran WRE gold: freestyle welterweight -74 kg
Atif Bashir PAK HOK 2000 0–0–1 1998 Bangkok HOK bronze
Daham Najim Bashir QAT ATH 2008 1–0–0 2006 Doha ATH gold: 1500 m
Khalid Bashir PAK HOK 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing HOK gold
Muhammad Bashir PAK WRE 1960—1964 1–2–1 1958 Tokyo WRE bronze: freestyle welterweight -73 kg; 1962 Jakarta WRE silver: freestyle welterweight -78 kg and Greco-Roman welterweight -78 kg; 1966 Bangkok WRE gold: freestyle welterweight -78 kg
Ray Bassil LBN SHO 2012—2016 1–0–1 2018 Jakarta/Palembang SHO gold: trap mixed team, bronze: trap
Erman Bastian (DNS) IND HOK 1960 0–1–0 1962 Jakarta HOK silver
Yayuk Basuki INA TEN 1988—2000 4–2–3 1986 Seoul TEN gold: doubles, bronze: team; 1990 Beijing TEN gold: doubles and mixed doubles, silver: team; 1994 Hiroshima TEN silver: team, bronze: singles; 1998 Bangkok TEN gold: singles, bronze: team
Manika Batra IND TTN 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang TTN bronze: mixed doubles
Batsükhiin Khayankhyarvaa MGL CYC 1980 0–1–0 1990 Beijing CYC silver: road time trial team
Enrique Bautista PHI ATH 1960 1–0–1 1958 Tokyo ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Florentino Bautista PHI BAS 1952 1–0–0 1954 Manila BAS gold
Darkhan Bayakhmetov KAZ WRE 2008—2012 0–1–0 2010 Guangzhou WRE silver: Greco-Roman welterweight -66 kg
Ahmed Abdul Gader Bayazid KSA FTB 1984 0–0–1 1982 New Delhi FTB bronze
Zauresh Baybusinova KAZ SHO 2008 1–1–2 1994 Hiroshima SHO bronze: 25 m sporting pistol team; 2002 Busan SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 25 m sporting pistol team; 2010 Guangzhou SHO gold: 25 m sporting pistol team
Yermek Bayduashov KAZ WRE 2012 0–0–1 2010 Guangzhou WRE bronze: freestyle light-heavyweight -84 kg
Islam Bayramukov KAZ WRE 1996—2004 0–0–1 1994 Hiroshima WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg
Bakhtiyar Bayseitov KAZ WRE 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok WRE gold: Greco-Roman middleweight -76 kg
Enrique Beech PHI SHO 1956—1960 0–0–2 1954 Manila SHO bronze: trap; 1958 Tokyo SHO bronze: trap
K. M. Beenamol IND ATH 1996—2004 2–2–0 1998 Bangkok ATH silver: 4×400 m relay; 2002 Busan ATH gold: 800 m and 4×400 m relay, silver: 400 m
Héctor Begeo PHI ATH 1984—1992 0–0–1 1982 New Delhi ATH bronze: 3000 m steeplechase
Alemu Bekele BRN ATH 2016 0–1–0 2014 Incheon ATH silver: 5000 m
Mimi Belete BRN ATH 2012—2016 1–2–1 2010 Guangzhou ATH gold: 5000 m, bronze: 1500 m; 2014 Incheon ATH silver: 1500 m and 5000 m
Menachem Bello ISR FTB 1968 0–1–0 1974 Tehran FTB silver
Viktoriya Beloslyudtseva KAZ ARC 2004 0–0–1 1998 Bangkok ARC bronze: team
Sergey Belyayev KAZ SHO 1996 4–2–4 1994 Hiroshima SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle kneeling, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle prone team; 2002 Busan SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, bronze: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2006 Doha SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle prone
Galina Belyayeva KAZ SHO 1996—2004 1–3–2 1994 Hiroshima SHO bronze: 25 m sporting pistol team; 1998 Bangkok SHO silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team; 2002 Busan SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 25 m sporting pistol team; 2010 Guangzhou SHO gold: 25 m sporting pistol team
Dov Ben-Dov ISR SHO 1952 0–0–1 1954 Manila SHO bronze: 300 m free rifle 3 positions
Fumiyuki Beppu JPN CYC 2008—2012 0–1–1 2018 Jakarta/Palembang CYC silver: road race, bronze: individual road time trial
Richard Bera INA SWI 1988—2000 0–0–1 1990 Beijing SWI bronze: 100 m freestyle
Vyacheslav Berduta KAZ JUD 2000 0–0–1 2002 Busan JUD bronze: heavyweight +100 kg
Mickey Berkowitz ISR 1995 1–0–0 1974 Tehran BAS gold
Ciso Bernardo PHI BAS 1960—1972 1–0–0 1962 Jakarta BAS gold
Dhruv Bhandari IND SAI 1984 0–1–0 1986 Seoul SAI silver: 470
Gangotri Bhandari IND HOK 1980 1–0–0 1982 New Delhi HOK gold
Birabongse, Prince Bhanubandh THA SAI 1956—1972 1–0–0 1970 Bangkok SAI gold: Fireball
Arunee, Princess Bhanubandh THA SAI 1964 1–0–0 1970 Bangkok SAI gold: Fireball
Vasudevan Bhaskaran IND Coach/HOK 1976—2000 0–2–0 1974 Tehran HOK silver; 1978 Bangkok HOK silver
Vudthi Bhirombhakdi THA SHO 1984 0–1–0 1974 Tehran SHO silver: trap team
Dattu Baban Bhokanal IND ROW 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ROW gold: quadruple sculls
Mahesh Bhupathi IND TEN 1996—2012 2–1–3 1998 Bangkok TEN bronze: singles, team, and mixed doubles; 2002 Busan TEN gold: doubles, silver: mixed doubles; 2006 Doha TEN gold: doubles
Muhammad Umar Bhutta PAK HOK 2012 0–1–0 2014 Incheon HOK silver
Bi Wenjing CHN GYM 1996 2–0–0 1998 Bangkok GYM gold: uneven bars and team
Bi Xiaolin (DNS) CHN FTB 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang FTB silver
Bi Yan CHN FTB 2004—2008 0–1–1 2002 Busan FTB silver; 2006 Doha FTB bronze
Bi Zhong CHN ATH 1992 2–0–0 1990 Beijing ATH gold: hammer throw; 1994 Hiroshima ATH gold: hammer throw
Bian Lan CHN BAS 2004—2008 2–0–0 2006 Doha BAS gold; 2010 Guangzhou BAS gold
Govinda Billimogaputtaswamy IND HOK 1972—1976 0–3–0 1970 Bangkok HOK silver; 1974 Tehran HOK silver; 1978 Bangkok HOK silver
Cawas Billimoria IND JUD 1992 0–0–1 1986 Seoul JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Saiful Azli bin Abdul Rahman MAS HOK 2000 0–0–1 2002 Busan HOK bronze
Abdul Rahim bin Ahmed MAL ATH 1956 0–1–1 1958 Tokyo ATH bronze: 400 m; 1962 Jakarta ATH silver: 4×400 m relay
Saif Bin Futtais UAE SHO 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang SHO bronze: skeet
Soon Mustafa bin Karim MAS HOK 1984—1992 0–0–1 1982 New Delhi HOK bronze
Ahmed Bin Mohammed Bin Rashid Al Maktoum UAE UAE NOC 2009 1–0–0 2006 Doha EQU gold: endurance team
Mohamed Hassan bin Osman MAS ATH 1972 0–0–1 1970 Bangkok ATH bronze: 4×400 m relay
Abhinav Bindra IND SHO 2000—2016 0–1–2 2010 Guangzhou SHO silver: 10 m air rifle team; 2014 Incheon SHO bronze: 10 m air rifle and 10 m air rifle team
Mathews Binu IND ATH 2004 0–2–0 2002 Busan ATH silver: 800 m; 2006 Doha ATH silver: 4×400 m relay
Shahuraj Birajdar IND BOX 1988 0–1–0 1986 Seoul BOX silver: flyweight -51 kg
Hamdan Al-Bishi KSA ATH 2000—2004 3–1–0 2002 Busan ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m; 2006 Doha ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Hamed Al-Bishi KSA ATH 2000—2004 3–0–0 2002 Busan ATH gold: 4×400 m relay; 2006 Doha ATH gold: 4×400 m relay; 2010 Guangzhou ATH gold: 4×400 m relay
Hussain Misfor Al-Bishi KSA FTB 1984 0–1–1 1982 New Delhi FTB bronze; 1986 Seoul FTB silver
Madhumita Bisht IND BDM 1992 0–0–1 1982 New Delhi BDM bronze: team (competed as Madhumita Goswami)
Deepak Bista NEP TKW 2008 0–0–2 2002 Busan TKW bronze: featherweight -67 kg; 2006 Doha TKW bronze: welterweight -78 kg
Soma Biswas IND ATH 2000—2004 1–2–0 2002 Busan ATH gold: 4×400 m relay, silver: heptathlon; 2006 Doha ATH silver: heptathlon
Olga Bludova-Safronova KAZ ATH 2012—2016 1–1–2 2014 Incheon ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m (competed as Olga Safronova); 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: 4×100 m relay (competed as Olga Safronova)
Bo Fanfang CHN ATH 2004 0–0–1 2002 Busan ATH bronze: 4×400 m relay
Anju Bobby George IND ATH 2004—2008 1–1–0 2002 Busan ATH gold: long jump; 2006 Doha ATH silver: long jump
Maksat Boburbekov KGZ WRE 2000 0–1–0 1994 Hiroshima WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Tatyana Bocharova KAZ ATH 2004 0–0–1 2002 Busan ATH bronze: triple jump
Svetlana Bodritskaya KAZ ATH 1996—2004 0–1–3 1998 Bangkok ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay; 2002 Busan ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Johnny Bolang INA BOX 1960 0–0–1 1962 Jakarta BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Timur Bolat KAZ JUD 2012 0–1–0 2014 Incheon JUD silver: team
Boldyn Javkhlantögs MGL WRE 1988—1992 0–1–0 1990 Beijing WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Edgar Bond PHI SHO 1964 0–1–1 1966 Bangkok SHO silver: 25 m centre fire pistol, bronze: 25 m centre fire pistol team
Yuliya Bondareva KAZ SHO 1996—2000 1–4–1 1998 Bangkok SHO silver: 10 m air pistol team, 25 m sporting pistol, and 25 m sporting pistol team; 2002 Busan SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 25 m sporting pistol team; 2010 Guangzhou SHO gold: 25 m sporting pistol team (competed as Yuliya Drishlyuk)
Diana Bong MAS WUS 2008 0–0–1 2006 Doha WUS bronze: Nanquan, Nandao & Nangun
Bong Jung-Keun KOR BSB 2008 2–0–0 2010 Guangzhou BSB gold; 2014 Incheon BSB gold
Bong Ug-Won KOR WRE 1960 0–0–1 1958 Tokyo WRE bronze: freestyle lightweight -67 kg
Manut Boonjumnong THA BOX 2004—2008 1–0–0 2006 Doha BOX gold: light-welterweight -64 kg
Non Boonjumnong THA BOX 2008 0–0–1 2002 Busan BOX bronze: welterweight -67 kg
Prasit Boonprasert THA ATH 1984 0–1–0 1982 New Delhi ATH silver: 4×100 m relay
Ek Boonsawad THA SAI 2008—2012 0–1–1 2010 Guangzhou SAI silver: RS:X; 2014 Incheon SAI bronze: RS:X
Somsak Boontud THA ATH 1972—1976 2–1–0 1974 Tehran ATH gold: 4×100 m relay; 1978 Bangkok ATH gold: 4×100 m relay; 1982 New Delhi ATH silver: 4×100 m relay
Yaowapa Boorapolchai THA TKW 2004 0–1–1 2002 Busan TKW silver: flyweight -51 kg; 2006 Doha TKW bronze: finweight -47 kg
Rohan Bopanna IND TEN 2012—2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang TEN gold: doubles
Rasul Boqiev TJK JUD 2008—2012 0–0–2 2006 Doha JUD bronze: lightweight -73 kg; 2010 Guangzhou JUD bronze: lightweight -73 kg
Irina Borechko KAZ HAN 2008 0–2–0 2002 Busan HAN silver; 2006 Doha HAN silver
Sergey Borisenko KAZ SWI 1996—2000 0–2–2 1994 Hiroshima SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay
Valery Borisov KAZ ATH 1996—2004 1–1–1 1994 Hiroshima ATH bronze: 20 km walk; 1998 Bangkok ATH silver: 20 km walk; 2002 Busan ATH gold: 20 km walk
Tatyana Borisova KGZ ATH 2004 0–1–0 2002 Busan ATH silver: 1500 m
Edwin Borja PHI SWI 1972—1976 0–0–2 1974 Tehran SWI bronze: 1500 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Charles Borromeo IND ATH 1984 1–0–0 1982 New Delhi ATH gold: 800 m
Manuchehr Borumand IRI WLT 1964 1–0–0 1966 Bangkok WLT gold: heavyweight +90 kg
Sergey Borzov UZB CAN 2004 1–3–2 2002 Busan CAN bronze: K4 500 m; 2006 Doha CAN silver: K1 500 m and K2 500 m; 2010 Guangzhou CAN gold: K4 1000 m, silver: K2 200 m; 2014 Incheon CAN bronze: K4 1000 m
Yuliya Borzova UZB CAN 2004—2012 2–3–1 2002 Busan CAN gold: K4 500 m, silver: K1 500 m; 2006 Doha CAN gold: K1 500 m; 2010 Guangzhou CAN silver: K4 500 m; 2018 Jakarta/Palembang CAN silver: K2 500 m, bronze: K4 500 m
Islam Bozbayev KAZ JUD 2012 0–2–0 2010 Guangzhou JUD silver: half-middleweight -81 kg; 2018 Jakarta/Palembang JUD silver: team
Viktoriya Brigadnaya TKM ATH 2000 0–0–1 1998 Bangkok ATH bronze: triple jump
Norman Brinkworth PAK ATH 1972 0–0–1 1970 Bangkok ATH bronze: 400 m hurdles
Hendrik Brocks INA CYC 1960 3–0–0 1962 Jakarta CYC gold: road race, road race team, and road time trial team
Carlos Brosas PHI SWI 1972 0–1–0 1970 Bangkok SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Bu Sun-Hui KOR SHO 1988—2000 0–4–3 1990 Beijing SHO silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team; 1994 Hiroshima SHO silver: 25 m sporting pistol and 25 m sporting pistol team, bronze: 10 m air pistol team; 1998 Bangkok SHO bronze: 10 m air pistol team; 2006 Doha SHO bronze: 10 m air pistol team
Keerati Bualong THA SAI 2012—2016 1–0–0 2010 Guangzhou SAI gold: Laser Radial
Sigit Budiarto INA BDM 2004 0–1–0 2002 Busan BDM silver: team
Alan Budikusuma INA BDM 1992—1996 0–0–2 1990 Beijing BDM bronze: singles and team
Rachaniwan Bulakul THA SWI 1976 1–0–3 1978 Bangkok SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay
Abdullah Al-Buloshi KUW FTB 1980 0–1–0 1982 New Delhi FTB silver
Ahmed Naseer Bunda PAK HOK 1956—1960 2–0–0 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold
Pongsiree Bunluewong THA EVE 2004 1–0–0 2002 Busan EQU gold: Three-Day Event individual
Pramsiri Bunphithak THA WLT 2008 0–0–1 2006 Doha WLT bronze: flyweight -48 kg
Saleh Al-Buraiki KUW FTB 2000 0–1–0 1998 Bangkok FTB silver
Porntip Buranaprasertsuk THA BDM 2016 0–1–0 2010 Guangzhou BDM silver: team
Imran Butt (DNS) PAK HOK 2012 0–1–0 2014 Incheon HOK silver
Jahangir Butt PAK Coach/HOK 1968—1996 1–1–0 1966 Bangkok HOK silver; 1970 Bangkok HOK gold
Muhammad Iqbal Butt PAK WLT 1948—1956 0–1–0 1954 Manila WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Rehan Butt PAK HOK 2004—2012 1–0–1 2006 Doha HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold
Sharif Butt PAK ATH 1948—1956 1–1–1 1954 Manila ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay; 1958 Tokyo ATH bronze: 4×100 m relay
Buyandelgeriin Bold MGL WRE 1980 1–0–0 1982 New Delhi WRE gold: freestyle lightweight -68 kg
Buyangiin Ganbat MGL BOX 1972 0–0–1 1974 Tehran BOX bronze: bantamweight -54 kg
Buyanjavyn Batzorig MGL WRE 2008 0–0–1 2006 Doha WRE bronze: freestyle welterweight -66 kg
Sandeep Byala IND JUD 1992 0–0–1 1986 Seoul JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Byeon Byeong-Ju KOR FTB 1988 1–0–1 1986 Seoul FTB gold; 1990 Beijing FTB bronze
Byeon Gyeong-Ja KOR VOL 1976 0–0–1 1978 Bangkok VOL bronze
Byeon Gyeong-Su KOR SHO 1988 1–1–0 1986 Seoul SHO gold: trap, silver: trap team
Byeon Nyeon-Ha KOR BAS 2004—2008 1–2–0 2002 Busan BAS silver; 2010 Guangzhou BAS silver; 2014 Incheon BAS gold
Netai Bysack IND CTR/CYC 1952 0–0–1 1951 New Delhi CYC bronze: 1000 m track time trial
Cai Jianming CHN ATH 1988 2–0–0 1986 Seoul ATH gold: 4×100 m relay; 1990 Beijing ATH gold: 4×100 m relay
Cai Li CHN SWI 2008 0–1–1 2006 Doha SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Cai Liang Chan MAC WUS 2008 0–1–1 2006 Doha WUS bronze: Sanshou -65 kg; 2010 Guangzhou WUS silver: Sanshou -70 kg
Cai Shengliu CHN WAP 1984—1988 4–0–0 1978 Bangkok WAP gold; 1982 New Delhi WAP gold; 1986 Seoul WAP gold; 1990 Beijing WAP gold
Cai Shu CHN ATH 1984 0–1–0 1982 New Delhi ATH silver: high jump
Cai Tianxiong CHN WAP 1984 3–0–0 1978 Bangkok WAP gold; 1982 New Delhi WAP gold; 1986 Seoul WAP gold
Cai Xuemei CHN HOK 2000 0–0–1 1998 Bangkok HOK bronze
Cai Yalin CHN SHO 2000 4–1–0 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 10 m air rifle team; 2002 Busan SHO gold: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions team
Cai Yanshu CHN WLT 1988—1992 1–0–0 1986 Seoul WLT gold: middleweight -75 kg
Cai Yeqing CHN SHO 2000 3–1–0 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air pistol team, 25 m sporting pistol, and 25 m sporting pistol team, silver: 10 m air pistol
Cai Yun CHN BDM 2004—2012 2–1–0 2006 Doha BDM gold: team; 2010 Guangzhou BDM gold: team; 2014 Incheon BDM silver: team
Daniel Caluag PHI BMX 2012 1–0–1 2014 Incheon CYC gold: BMX; 2018 Jakarta/Palembang CYC bronze: BMX
Cyrus Cama IND SAI 1992 0–0–1 1990 Beijing SAI bronze: 470
Aska Cambridge JPN ATH 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 4×100 m relay
Leopoldo Cantancio PHI BOX 1984—1988 0–1–1 1986 Seoul BOX silver: lightweight -60 kg; 1990 Beijing BOX bronze: lightweight -60 kg
Cao Lei CHN WLT 2008 1–1–0 2006 Doha WLT gold: heavyweight -75 kg; 2010 Guangzhou WLT silver: heavyweight -75 kg
Cao Mianying CHN ROW 1988—1996 2–0–0 1990 Beijing ROW gold: single sculls; 1994 Hiroshima ROW gold: single sculls
Cao Ping CHN VOL 1984 0–1–0 1982 New Delhi VOL silver
Cao Shuo CHN ATH 2012—2016 1–0–2 2010 Guangzhou ATH bronze: triple jump; 2014 Incheon ATH gold: triple jump; 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: triple jump
Cao Xiaobo CHN SAI 1996 0–1–2 1990 Beijing SAI silver: Laser; 1994 Hiroshima SAI bronze: Laser; 1998 Bangkok SAI bronze: Laser
Cao Yifei CHN SHO 2008—2016 4–1–1 2010 Guangzhou SHO gold: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2014 Incheon SHO gold: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 10 m air rifle
Cao Ying CHN SHO 2000—2004 2–0–1 1998 Bangkok SHO gold: 25 m sporting pistol team, bronze: 25 m sporting pistol; 2006 Doha SHO gold: 25 m sporting pistol team
Cao Yuan CHN DIV 2012—2016 4–1–0 2010 Guangzhou DIV gold: platform; 2014 Incheon DIV gold: 3 m springboard and synchronised springboard; 2018 Jakarta/Palembang gold: synchronized springboard, silver: 3 m springboard
Cao Yue CHN SWI 2016 1–0–0 2014 Incheon SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Cao Zhongrong CHN MOP 2008—2016 1–2–0 2002 Busan MOP silver: team; 2010 Guangzhou MOP gold: individual, silver: team
Rafael Capote QAT HAN 2016 2–0–0 2014 Incheon HAN gold; 2018 Jakarta/Palembang HAN gold
Loreto Carbonell PHI BAS 1956 1–0–0 1958 Tokyo BAS gold
Amanda Carr THA BMX 2016 1–0–0 2014 Incheon CYC gold: BMX
Joaquim Carvalho IND HOK 1984 0–1–0 1982 New Delhi HOK silver
Hernando Castelo PHI SHO 1956—1960 1–0–0 1954 Manila SHO gold: 300 m free rifle 3 positions
Jacinto Cayco PHI SWI 1948 2–0–0 1951 New Delhi SWI gold: 200 m breaststroke and 3×100 m medley relay
Pedro Cayco PHI SWI 1956 0–1–0 1958 Tokyo SWI silver: 4×100 m medley relay
Arianne Cerdeña PHI BWL 1988 1–0–1 1986 Seoul BWL gold: team, bronze: doubles
Cha Hyon-Hyang PRK JUD 2000 0–1–0 1998 Bangkok JUD silver: extra-lightweight -48 kg
Cha Jae-Gyeong KOR HAN 1992 1–0–0 1994 Hiroshima HAN gold
Cha Jong-Bok KOR HOK 2008—2012 1–0–0 2006 Doha HOK gold
Cha Jong-Sok PRK FTB 1976 1–0–0 1978 Bangkok FTB gold
Cha Kum-Chol PRK WLT 2008 0–1–0 2010 Guangzhou WLT silver: bantamweight -56 kg
Cha Kwang-Su PRK WRE 2008 0–0–1 2006 Doha WRE bronze: Greco-Roman featherweight -55 kg
Cha Tae-Seong KOR FTB 1964 0–2–0 1958 Tokyo FTB silver; 1962 Jakarta FTB silver
Cha Yeong-Cheol KOR SHO 1988—1996 4–4–3 1986 Seoul SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m standard rifle 3 positions team; 1990 Beijing SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle prone; 1994 Hiroshima SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle standing and 50 m small-bore rifle 3 positions; 1998 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2002 Busan SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Chae Geun-Bae KOR SHO 1992 1–2–0 1994 Hiroshima SHO gold: 10 m air rifle team, silver: 10 m air rifle; 2006 Doha SHO silver: 10 m air rilfe team
Chae Seong-Bae KOR BOX 1992 1–0–0 1990 Beijing BOX gold: heavyweight -91 kg
Ruslan Chagayev UZB BOX 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok BOX gold: heavyweight -91 kg
Chai Fong Ying MAS WUS 2008 2–0–0 2006 Doha WUS gold: Taijiquan & Taijijuan; 2010 Guangzhou WUS gold: Taijiquan & Taijijuan
Chai Po Wa HKG TTN 1992—1996 0–1–2 1990 Beijing TTN bronze: team; 1994 Hiroshima TTN silver: team, bronze: singles
Suchart Chairsuvaparb THA ATH 1976 3–1–2 1974 Tehran ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m; 1978 Bangkok ATH gold: 100 m and 4×100 m relay; 1982 New Delhi ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Somsak Chaiyarate THA SHO 1972 0–2–1 1970 Bangkok SHO silver: 50 m free pistol team; 1974 Tehran SHO bronze: 50 m free pistol team; 1978 Bangkok SHO silver: 50 m free pistol team
Chan Chong Ming MAS BDM 2004 0–0–3 1998 Bangkok BDM bronze: team; 2002 Busan BDM bronze: doubles and team
Chan Chun Hing HKG CYC/MTB 2008—2016 1–1–0 2010 Guangzhou CYC gold: mountainbike cross-country; 2014 Incheon CYC silver: mountainbike cross-country
Chan Fai-Hung TPE FTB 1960 2–0–0 1954 Manila FTB gold; 1958 Tokyo FTB gold
Chan Hao-Ching TPE TEN 2016 1–2–1 2014 Incheon TEN gold: team, silver: mixed doubles, bronze: singles; 2018 Jakarta/Palembang TEN silver: doubles
Hayley Victoria Chan HKG SAI 2012 1–2–0 2010 Guangzhou SAI silver: Mistral; 2014 Incheon SAI gold: RS:X; 2018 Jakarta/Palembang SAI silver: RS:X
Chan King Yin HKG SAI 2008 2–0–1 2002 Busan SAI bronze: Raceboard light; 2006 Doha SAI gold: Mistral light; 2010 Guangzhou SAI gold: Mistral
Pat Chan SGP SWI 1968—1972 0–3–7 1966 Bangkok SWI bronze: 100 m backstroke, 200 m medley, and 4×100 m freestyle relay; 1970 Bangkok SWI silver: 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 100 m backstroke, and 200 m medley
Chan Peng Soon MAS BDM 2012—2016 0–0–1 2014 Incheon BDM bronze: team
Roy Chan SGP SWI 1972 0–0–1 1970 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Chan Suk Yuen HKG TTN 1992 0–1–1 1990 Beijing TTN bronze: team; 1994 Hiroshima TTN silver: team
Chan Tan Lui HKG TTN 1992—1996 0–2–2 1990 Beijing TTN bronze: team; 1994 Hiroshima TTN silver: team; 1998 Bangkok TTN silver: doubles, bronze: team
Vicky Chan HKG SAI 2008 0–2–0 2006 Doha SAI silver: Mistral; 2010 Guangzhou SAI silver: RS:X
Chan Yung-Jan TPE TEN 2008—2016 4–3–1 2006 Doha TEN gold: team, silver: doubles; 2010 Guangzhou TEN gold: doubles and mixed doubles, silver: team; 2014 Incheon TEN gold: team, bronze: doubles; 2018 Jakarta/Palembang TEN silver: doubles
Farouk Chanchoun IRQ BOX 1976—1980 0–0–1 1982 New Delhi BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Dutee Chand IND ATH 2016 0–2–0 2018 Jakarta/Palembang ATH silver: 100 m and 200 m
Hari Chand IND ATH 1976—1980 2–0–0 1978 Bangkok ATH gold: 5000 m and 10000 m
Udey Chand IND WRE 1960—1968 0–2–1 1962 Jakarta WRE silver: freestyle lightweight -70 kg and Greco-Roman lightweight -70 kg; 1966 Bangkok WRE bronze: freestyle lightweight -70 kg
Apurvi Chandela IND SHO 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang SHO bronze: 10 m air rifle mixed team
Ade Chandra INA BDM 1972 2–2–0 1974 Tehran BDM silver: doubles and team; 1978 Bangkok BDM gold: doubles and team
Alvent Chandra INA BDM 2004—2008 0–1–3 2006 Doha BDM silver: doubles, bronze: team; 2010 Guangzhou BDM bronze: doubles and team
Bimal Chandra IND SWI 1948 0–0–2 1951 New Delhi SWI bronze: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
M. Chandran MAS FTB 1972 0–0–1 1974 Tehran FTB bronze
Menon Chandrasekhar IND FTB 1960 1–0–0 1962 Jakarta FTB gold
Chang Cheng-Hsien TPE BSB 1992 0–0–0 1990 Beijing BSB gold (demonstration event)
Chang Chien-Ming TPE BSB 2008 1–1–0 2006 Doha BSB gold; 2010 Guangzhou BSB silver
Chang Hsiao-Ching TPE SOF 1996 0–0–2 1990 Beijing SOF bronze; 1994 Hiroshima SOF bronze
Chang Hye-Jin KOR ARC 2016 2–1–0 2014 Incheon ARC gold: team, silver: individual; 2018 Jakarta/Palembang ARC gold: team
Chang Jung-San TPE TKW 1992 1–0–0 1994 Hiroshima TKW gold: finweight -50 kg
Chang Lo-Pu TPE BOX 1960 1–0–0 1958 Tokyo BOX gold: middleweight -75 kg
Chang Ming-Chung TPE WLT 1964—1968 0–0–1 1966 Bangkok WLT bronze: featherweight -60 kg
Chang Ming-Huang TPE ATH 2008—2012 0–1–2 2006 Doha ATH bronze: shot put; 2010 Guangzhou ATH bronze: shot put; 2014 Incheon ATH silver: shot put
Chang Si CHN SWA 2012 2–0–0 2010 Guangzhou SYN gold: team and combination
Chang Sop-Choe PRK ATH 1976—1980 0–1–0 1978 Bangkok ATH silver: marathon
Chang Tai-Shan TPE BSB 2004 1–1–1 1998 Bangkok BSB bronze; 2006 Doha BSB gold; 2010 Guangzhou BSB silver
Chang Wen-Chung TPE BSB 1992 0–0–0 1990 Beijing BSB gold (demonstration event)
Chang Yaw-Teing TPE BSB 1992 0–0–0 1990 Beijing BSB gold (demonstration event)
Chang Ye-Na KOR BDM 2016 0–1–1 2010 Guangzhou BDM bronze: team; 2014 Incheon BDM silver: team
Chang Yen-Shu TPE TTN 2000—2008 0–0–4 1998 Bangkok TTN bronze: doubles and team; 2002 Busan TTN bronze: team; 2006 Doha TTN bronze: team
Sansanee Changkasiri THA SWI 1976 0–0–1 1978 Bangkok SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Hassan Chani BRN ATH 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 10000 m
Sathinee Chankrachangwong THA BDM 2004 0–0–1 2002 Busan BDM bronze: team
Somchai Chantarasamrit THA CTR/CYC 1964—1968 0–5–0 1966 Bangkok CYC silver: 1600 m pursuit team and 4000 m pursuit team; 1970 Bangkok CYC silver: 1600 m mass start, 1600 m track time trial team, and 4000 m pursuit team
Kamolwan Chanyim THA SAI 2016 0–0–1 2014 Incheon SAI bronze: Laser Radial
Chao Cheng-Hsueng TPE WLT 1964 0–1–0 1970 Bangkok WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Chao Na CHN SWI 1996 1–1–0 1998 Bangkok SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Mansurbek Chashemov UZB WLT 2008 0–1–0 2010 Guangzhou WLT silver: light-heavyweight -85 kg
Sudha Chaudhry IND HOK 1980 1–0–0 1982 New Delhi HOK gold
Arshad Ali Chaudry PAK HOK 1976 1–0–0 1974 Tehran HOK gold
Devesh Chauhan IND HOK 2000—2004 0–1–0 2002 Busan HOK silver
Arlo Chavez PHI BOX 1992 0–0–1 1990 Beijing BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Chay Weng Yew SGP WLT 1952 0–0–1 1954 Manila WLT bronze: featherweight -60 kg
Che Zhihong CHN HAN 1996 0–0–2 1994 Hiroshima HAN bronze; 2002 Busan HAN bronze
Geoffrey Cheah HKG SWI 2016 0–0–1 2014 Incheon SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Cheah Soon Kit MAS BDM 1992—2000 0–2–1 1990 Beijing BDM silver: team; 1994 Hiroshima BDM silver: doubles, bronze: team
Lionel Chee SGP WAP 1956 1–4–0 1951 New Delhi SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 3×100 m medley relay, WAP silver; 1954 Manila SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1958 Tokyo WAP silver
Chee Swee Lee SGP ATH 1976 1–1–1 1974 Tehran ATH gold: 400 m, silver: 4×400 m relay, bronze: 4×100 m relay
Aleksey Cheglakov UZB WRE 2004 1–0–0 2002 Busan WRE gold: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Rose Chelimo BRN ATH 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: marathon
Chen Aisen CHN DIV 2016 2–0–0 2014 Incheon DIV gold: synchronised platform; 2018 Jakarta/Palembang gold: synchronised platform
Chen Changfeng CHN ROW 1984 1–0–0 1986 Seoul ROW gold: single sculls
Chen Chien-An TPE TTN 2016 0–0–2 2014 Incheon TTN bronze: team; 2018 Jakarta/Palembang TTN bronze: team
Chen Chih-Jung TPE TEN 1996 0–0–1 1998 Bangkok TEN bronze: doubles
Chen Chih-Yuan TPE BSB 2004 0–1–1 1998 Bangkok BSB bronze; 2002 Busan BSB silver
Chen Chin-Feng TPE BSB 2004—2008 1–0–1 1998 Bangkok BSB bronze; 2006 Doha BSB gold
Chen Chiu-Ping TPE JUD 1996 0–0–2 1994 Hiroshima JUD bronze: half-heavyweight -72 kg; 1998 Bangkok JUD bronze: middleweight -70 kg
Chen Chiu-Tan TPE TTN 1996 0–0–1 1998 Bangkok TTN bronze: doubles
Chen Cuiting CHN GYM 1988 6–2–0 1986 Seoul GYM gold: all-around, floor, and team, silver: horse vault; 1990 Beijing GYM gold: all-around, floor, and team, silver: horse vault
Chen Dongjie CHN SHO 1996 0–1–0 1998 Bangkok SHO silver: skeet team
Chen Fang CHN SHO 2016 0–1–0 2014 Incheon SHO silver: trap team
Chen Fei CHN JUD 2012 0–0–3 2010 Guangzhou JUD bronze: middleweight -70 kg; 2014 Incheon JUD bronze: middleweight -70 kg and team
Chen Feng CHN FEN 2004 0–1–0 2002 Busan FEN silver: sabre team
Chen Feng-Min TPE BSB 2008 1–0–0 2006 Doha BSB gold
Chen Feng-Yin TPE SOF 2004 0–1–0 2002 Busan SOF silver
Chen Haijian CHN ATH 2004 0–0–2 2002 Busan ATH bronze: 100 m and 4×100 m relay
Chen Haiwei CHN FEN 2016 0–1–1 2014 Incheon FEN silver: foil team, bronze: foil
Chen Haiyun CHN HAN 1996 0–0–2 1994 Hiroshima HAN bronze; 2002 Busan HAN bronze
Chen Hong CHN BDM 2004 0–0–1 2002 Busan BDM bronze: team
Chen Hong CHN SOF 1996 2–0–0 1994 Hiroshima SOF gold; 1998 Bangkok SOF gold
Chen Hongyong CHN BDM 1992 0–0–2 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team
Chen Hua CHN SWI 2000—2004 4–1–0 1998 Bangkok SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 2002 Busan SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Chen Huijia CHN SWI 2008 1–0–1 2010 Guangzhou SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Chen Hung-Ling TPE BDM 2012 0–0–3 2010 Guangzhou BDM bronze: mixed doubles; 2014 Incheon BDM bronze: team; 2018 Jakarta/Palembang BDM bronze: team
Chen Jianhong CHN SWI 1988—1992 2–0–1 1990 Beijing SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1994 Hiroshima SWI bronze: 100 m breaststroke
Chen Jie CHN SWI 2016 0–1–1 2014 Incheon SWI silver: 200 m backstroke; 2018 Jakarta/Palembang SWI bronze: 100 m backstroke
Chen Jin CHN BDM 2008—2012 2–0–1 2006 Doha BDM gold: team; 2010 Guangzhou BDM gold: team, bronze: singles
Chen Jinchu CHN FEN 1984 1–1–0 1978 Bangkok FEN silver: sabre team; 1986 Seoul FEN gold: sabre team
Chen Jing TPE
CHN
TTN 1988—2000 0–0–2 1994 Hiroshima TTN bronze: mixed doubles (competed for Chinese Taipei); 1998 Bangkok TTN bronze: singles (competed for Chinese Taipei)
Chen Jing CHN VOL 2000—2004 1–0–0 2002 Busan VOL gold
Chen Jingwen CHN ATH 2008 0–0–2 2010 Guangzhou ATH bronze: 4×400 m relay; 2014 Incheon ATH bronze: 4×400 m relay
Chen Jinyan CHN FEN 2012 0–2–2 2006 Doha FEN silver: foil team, bronze: foil; 2010 Guangzhou FEN silver: foil, bronze: foil team
Chen Jue (DNS) CHN ATH 2008 1–0–0 2006 Doha ATH gold: 4×100 m relay
Chen Kang CHN BDM 1992 0–1–3 1986 Seoul BDM silver: team, bronze: doubles; 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team
Chen Ke CHN BAS 2004 0–1–0 2002 Busan BAS silver
Chen Li CHN TEN 1992—1996 1–3–3 1990 Beijing TEN silver: singles, bronze: team; 1994 Hiroshima TEN silver: doubles, bronze: singles and team; 1998 Bangkok TEN gold: doubles, silver: team
Chen Li-Ju TPE ARC 2004 0–1–1 2014 Incheon ARC silver: compound team; 2018 Jakarta/Palembang ARC bronze: compound team
Chen Lijun CHN WLT 2016 0–1–0 2014 Incheon WLT silver: featherweight -62 kg
Chen Long CHN BDM 2012—2016 2–2–0 2010 Guangzhou BDM gold: team; 2014 Incheon BDM silver: singles and team; 2018 Jakarta/Palembang BDM gold: team
Chen Longcan CHN TTN 1988 0–2–2 1986 Seoul TTN silver: team; 1990 Beijing TTN silver: doubles, bronze: singles and team
Chen Luyun CHN BAS 2004 1–0–0 2002 Busan BAS gold
Chen Miao-Yi TPE SOF 2004—2008 0–4–1 2002 Busan SOF silver; 2006 Doha SOF silver; 2010 Guangzhou SOF bronze; 2014 Incheon SOF silver; 2018 Jakarta/Palembang SOF silver
Chen Muhua CHN SHO 1996 0–1–0 1994 Hiroshima SHO silver: 10 m air rifle team
Chen Nan CHN BAS 2004—2016 3–0–0 2002 Busan BAS gold; 2006 Doha BAS gold; 2010 Guangzhou BAS gold
Chen Peina CHN SAI 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang SAI gold: RS:X
Chen Qi CHN TTN 2004 1–1–0 2006 Doha TTN gold: team, silver: doubles
Chen Qian CHN MOP 2008—2016 2–0–1 2010 Guangzhou MOP gold: team; 2014 Incheon MOP gold: individual, bronze: team
Chen Qin CHN SWI 1984 0–1–0 1986 Seoul SWI silver: 200 m medley
Chen Qiqiu CHN BDM 2000—2004 0–0–2 2002 Busan BDM bronze: mixed doubles and team
Chen Qiuqi CHN HOK 2004—2008 2–0–0 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold
Chen Ruolin CHN DIV 2008—2016 3–1–0 2006 Doha DIV gold: synchronised platform, silver: platform; 2010 Guangzhou DIV gold: synchronised platform; 2014 Incheon DIV gold: synchronised platform
Chen Shaoguo CHN ATH 1992 1–0–0 1994 Hiroshima ATH gold: 20 km walk
Chen Shih-Chieh TPE WLT 2012—2016 0–0–1 2014 Incheon WLT bronze: super-heavyweight +105 kg
Chen Shih-Hsien TPE TKW 2004 1–0–0 2002 Busan TKW gold: finweight -47 kg
Chen Szu-Yuan TPE ARC 2004—2008 0–2–0 2002 Busan ARC silver: team; 2006 Doha ARC silver: team
Chen Tao CHN BOX 1996 0–0–1 1994 Hiroshima BOX bronze: middleweight -75 kg
Chen Tien-Wen TPE ATH 2000 0–0–1 1998 Bangkok ATH bronze: 400 m hurdles
Chen Tongzhou CHN BOX 2004 0–0–1 2002 Busan BOX bronze: featherweight -57 kg
Chen Tsu-Li TPE BAS 1956 0–1–0 1958 Tokyo BAS silver
Chen Wei-Chen TPE BSB 1992 0–0–0 1990 Beijing BSB gold (demonstration event)
Chen Wei-Ling TPE WLT 2004—2016 0–0–1 2010 Guangzhou WLT bronze: flyweight -48 kg
Chen Weiqiang CHN WLT 1984 1–0–0 1982 New Delhi WLT gold: featherweight -60 kg
Chen Wenzhong CHN ATH 1996 0–1–1 1994 Hiroshima ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Chen Xiaodong CHN FEN 2012 1–0–0 2010 Guangzhou FEN gold: sabre team
Chen Xiaojun CHN SWA 2012 1–0–0 2014 Incheon SYN gold: team
Chen Xiaoli CHN BAS 2008—2012 3–0–0 2002 Busan BAS gold; 2006 Doha BAS gold; 2010 Guangzhou BAS gold
Chen Xiaomin CHN WLT 2000 1–0–0 1994 Hiroshima WLT gold: lightweight -59 kg
Chen Xiaoxia CHN DIV 1984 1–0–0 1978 Bangkok DIV gold: platform
Chen Xingdong CHN BDM 1996 0–0–1 1994 Hiroshima BDM bronze: team
Chen Xinyi CHN SWI 2016 3–0–0 2014 Incheon SWI gold: 50 m freestyle, 100 m butterfly, and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Chen Xiumei CHN SAI 1988 1–0–0 1994 Hiroshima SAI gold: 470
Chen Yan CHN SWI 1996—2000 0–1–1 1998 Bangkok SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley
Chen Yang CHN ATH 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: discus throw
Chen Yanhao CHN ATH 1996 1–1–0 1994 Hiroshima ATH silver: 110 m hurdles; 1998 Bangkok ATH gold: 110 m hurdles
Chen Yanping CHN ATH 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing ATH gold: triple jump
Chen Yanqing CHN WLT 2004—2008 2–0–0 1998 Bangkok WLT gold: lightweight -58 kg; 2006 Doha WLT gold: lightweight -58 kg
Chen Yi-An TPE TKW 1988—1992 1–0–0 1998 Bangkok TKW gold: featherweight -55 kg
Chen Yibing CHN GYM 2008—2012 4–0–0 2006 Doha GYM gold: rings and team; 2010 Guangzhou GYM gold: rings and team
Chen Yin CHN SWI 2008—2012 0–0–1 2010 Guangzhou SWI bronze: 200 m butterfly
Chen Ying CHN BDM 1996 0–0–1 1994 Hiroshima BDM bronze: team
Chen Ying CHN SHO 2004—2016 6–2–0 2002 Busan SHO gold: 10 m air pistol team, 25 m sporting pistol, and 25 m sporting pistol team; 2006 Doha SHO gold: 10 m air pistol team, 25 m sporting pistol, and 25 m sporting pistol team; 2014 Incheon SHO silver: 25 m sporting pistol and 25 m sporting pistol team
Chen Yinglang CHN ATH 1948 0–1–1 1954 Manila ATH bronze: 400 m (competed for the Republic of China); 1958 Tokyo ATH silver: 4×400 m relay (competed for the Republic of China)
Chen Yongqiang CHN SHO 2004 2–0–1 2002 Busan SHO gold: 25 m center fire pistol team and 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol
Chen Yongyan CHN GYM 1984 2–1–0 1982 New Delhi GYM gold: all-around and team, silver: horse vault
Chen Yuefang CHN BAS 1984 1–0–0 1982 New Delhi BAS gold
Chen Yueling CHN
USA
ATH 1992—2000 1–0–0 1990 Beijing ATH gold: 10 km walk (competed for China)
Chen Yufeng CHN FTB 1996 1–0–0 1994 Hiroshima FTB gold
Chen Yung-Chi TPE BSB 2004 1–1–0 2006 Doha BSB gold; 2010 Guangzhou BSB silver
Chen Zhaoxia CHN HOK 2000—2008 2–0–1 1998 Bangkok HOK bronze; 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold
Chen Zhixiong CHN WAP 1984 1–0–0 1982 New Delhi WAP gold
Chen Zhong CHN TKW 2000—2008 1–1–1 1998 Bangkok TKW bronze: welterweight -65 kg; 2002 Busan TKW silver: middleweight -72 kg; 2006 Doha TKW gold: heavyweight +72 kg
Chen Zihe CHN TTN 1992 1–0–3 1990 Beijing TTN gold: team, bronze: singles, doubles, and mixed doubles
Chen Zunrong CHN ATH 1988—1992 1–0–1 1986 Seoul ATH bronze: long jump; 1990 Beijing ATH gold: long jump
Chen Zuo CHN SWI 2004—2008 4–5–0 2002 Busan SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2006 Doha SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2010 Guangzhou SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Camille Cheng HKG SWI 2016 0–1–4 2014 Incheon SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2018 Jakarta/Palembang SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Cheng Chang-Ming TPE BSB 2004 0–1–1 1998 Bangkok BSB bronze; 2002 Busan BSB silver
Cheng Changsong CHN CTR 2012 1–0–0 2010 Guangzhou CYC gold: sprint team
Colin Cheng SGP SAI 2012—2016 1–1–1 2006 Doha SAI gold: Laser 4.7; 2010 Guangzhou SAI silver: Laser; 2014 Incheon SAI bronze: Laser
Cheng Fei CHN GYM 2004—2008 3–0–0 2006 Doha GYM gold: floor, vault, and team
Cheng Feiyi CHN SWI 2012 0–0–2 2010 Guangzhou SWI bronze: 50 m backstroke and 200 m backstroke
Cheng Hsin-Fu TPE ATH 1988 0–1–0 1990 Beijing ATH silver: 4×100 m relay
Cheng Hui CHN HOK 2000—2008 1–0–1 1998 Bangkok HOK bronze; 2002 Busan HOK gold
Cheng Kai-Wen TPE BSB 2008 0–1–0 2014 Incheon BSB silver
Kenneth Cheng HKG EQU 2008 0–0–1 2010 Guangzhou EQU bronze: jumping team
Michael Cheng HKG SAI 2010—2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang SAI silver: RS:X
Cheng Ming CHN ARC 2012 0–3–0 2010 Guangzhou ARC silver: individual and team; 2014 Incheon ARC silver: team
Cheng Ran CHN ROW 2004 1–0–0 2006 Doha ROW gold: coxless fours
Cheng Wan-Jung TPE SWI 2004—2012 0–0–1 2010 Guangzhou SWI bronze: 400 m medley
Cheng Wen CHN ATH 2012 0–0–1 2014 Incheon ATH bronze: 400 m hurdles
Cheng Wen-Hsing TPE BDM 2004—2012 0–0–1 2010 Guangzhou BDM bronze: mixed doubles
Cheng Xiaoyan CHN ATH 2000 0–1–0 1998 Bangkok ATH silver: shot put
Arkom Chenglai THA BOX 1992 0–1–0 1994 Hiroshima BOX silver: welterweight -67 kg
Roman Chentsov KAZ WAP 2000 1–0–0 1998 Bangkok WAP gold
Cheon Eun-Bi KOR HOK 2012—2016 1–0–0 2014 Incheon HOK gold
Cheon Eun-Suk KOR BAS 1996 1–0–0 1990 Beijing BAS gold
Cheon In-Sik KOR CAN 1988 3–0–0 1990 Beijing CAN gold: K1 1000 m, K2 500 m, and K2 1000 m
Cheon Seul-Gi KOR HOK 2012 0–1–0 2010 Guangzhou HOK silver
Cheong Jun Hoong MAS DIV 2012—2016 0–1–2 2010 Guangzhou DIV bronze: 1 m springboard; 2014 Incheon DIV silver: synchronised springboard, bronze: 3 m springboard
Vladimir Chernenko UZB ROW 2004 1–0–0 2006 Doha ROW gold: double sculls
Konstantin Chernov KAZ WAP 2000 2–0–0 1994 Hiroshima WAP gold; 1998 Bangkok WAP gold
Gennady Chernovol KAZ ATH 2000—2004 0–1–0 2002 Busan ATH silver: 200 m
Ilya Chernyshov KAZ CTR 2004 1–1–1 2006 Doha CYC gold: road time trial team, silver: madison, bronze: points race
Abraham Cheroben BRN ATH 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang ATH silver: 10000 m
Bharat Kumar Chetri IND HOK 2012 0–1–1 2002 Busan HOK silver; 2010 Guangzhou HOK bronze
Edgar Cheung HKG FEN 2016 0–1–2 2014 Incheon FEN bronze: foil team; 2018 Jakarta/Palembang FEN silver: foil team, bronze: foil
Cheung King Lok HKG CYC 2016 1–3–1 2010 Guangzhou CYC silver: 4000 m pursuit individual and 4000 m pursuit team; 2014 Incheon CYC bronze: omnium; 2018 Jakarta/Palembang CYC gold: madison, silver: 4000 m pursuit team
Cheung Mei Han HKG SAI 1996 0–0–1 1994 Hiroshima SAI bronze: 470
Cheung Yuk HKG TTN 2000—2008 1–1–2 2002 Busan TTN gold: mixed doubles, bronze: team; 2006 Doha TTN bronze: team; 2010 Guangzhou TTN silver: mixed doubles
Chew Choon Eng MAS BDM 2004 0–0–2 2002 Busan BDM bronze: doubles and team
Michael Chew MAS HOK 1984 0–0–1 1982 New Delhi HOK bronze
Chi Cheng TPE ATH 1960—1972 2–1–0 1966 Bangkok ATH gold: long jump, silver: 4×100 m relay; 1970 Bangkok ATH gold: 100 m
Chi Shu-Ju TPE TKW 2000—2004 0–0–1 1998 Bangkok TKW bronze: finweight -43 kg
Elvin Chia MAS SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Bangkok SWI bronze: 100 m breaststroke
Chiang Chien-Ju TPE ROW 2004 0–1–0 2002 Busan ROW silver: coxless fours
Chiang Chih-Hsien TPE BSB 2008 0–1–0 2014 Incheon BSB silver
Chiang Hui-Chuan TPE SOF 2008 0–2–2 1998 Bangkok SOF bronze; 2006 Doha SOF silver; 2010 Guangzhou SOF bronze; 2014 Incheon SOF silver
Chiang Hung-Chieh TPE TTN 2016 0–0–1 2014 Incheon TTN bronze: team
Chiang Peng-Lung TPE TTN 1996—2008 0–1–5 1994 Hiroshima TTN silver: mixed doubles; 1998 Bangkok TTN bronze: doubles and team; 2002 Busan TTN bronze: team; 2006 Doha TTN bronze: doubles and team
Chiang Tai-Chuan TPE BSB 1984—1992 0–0–0 1990 Beijing BSB gold (demonstration event)
Chiang Tzu-Ying TPE SWI 2000 0–0–2 1998 Bangkok SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Chiang Wing Hung HKG ROW 1992 0–0–1 1994 Hiroshima ROW bronze: lightweight double sculls
Suzu Chiba JPN SWI 1992—1996 2–3–3 1990 Beijing SWI silver: 200 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle and 400 m freestyle; 1994 Hiroshima SWI gold: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle
Kaori Chiba-Fujio JPN HOK 2004—2012 0–1–2 2002 Busan HOK bronze (competed as Kaori Chiba); 2006 Doha HOK silver (competed as Kaori Chiba); 2010 Guangzhou HOK bronze (competed as Kaori Chiba)
Kenta Chida JPN FEN 2008—2012 1–1–1 2006 Doha FEN bronze: foil team; 2010 Guangzhou FEN silver: foil team; 2014 Incheon FEN gold: foil team
Chien Chen-Ju TPE SOF 1996 0–0–2 1994 Hiroshima SOF bronze; 1998 Bangkok SOF bronze
Chien Pei-Chi TPE SOF 1996 0–1–0 2002 Busan SOF silver
Nataliya Chikina KAZ DIV 1996—2000 0–0–1 1994 Hiroshima DIV bronze: platform
Hisayo Chikusa JPN SHO 1988—1992 1–0–0 1986 Seoul SHO gold: 10 m air pistol team
Arman Chilmanov KAZ TKW 2008 0–0–3 2002 Busan TKW bronze: middleweight -84 kg; 2006 Doha TKW bronze: middleweight -84 kg; 2010 Guangzhou TKW bronze: heavyweight +87 kg
Chimidiin Gochoosüren MGL WRE 1976 0–1–0 1978 Bangkok WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Chin Chiu-Yueh TPE ARC 1988 0–1–0 1990 Beijing ARC silver: team
Takashi Chinen JPN GYM 1992 0–0–1 1994 Hiroshima GYM bronze: team
Chatuphum Chinnawong THA WLT 2010—2016 0–0–2 2014 Incheon WLT bronze: middleweight -77 kg; 2018 Jakarta/Palembang WLT bronze: middleweight -77 kg
Zulfiya Chinshanlo KAZ WLT 2010—2012 0–2–0 2010 Guangzhou WLT silver: featherweight -53 kg; 2014 Incheon WLT silver: featherweight -53 kg
Chiu Chen-Ting TPE SOF 1996 0–0–1 1994 Hiroshima SOF bronze
Chiu Hin Chun HKG ROW 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang ROW silver: lightweight single sculls
Chiu Ping-Kun TPE ARC 1988 0–0–1 1990 Beijing ARC bronze: team
Gennady Chkhaidze GEO
KGZ
WRE 2000—2004 0–0–1 2006 Doha WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -96 kg (competed for Uzbekistan)
Cho Byung-Kwan KOR WRE 2008 1–1–0 2002 Busan WRE gold: freestyle middleweight -74 kg; 2006 Doha WRE silver: freestyle middleweight -74 kg
Cho Eun-Ji (DNS) KOR HOK 2012 1–0–0 2014 Incheon HOK gold
Cho Gu-Ham KOR JUD 2016 0–1–2 2014 Incheon JUD bronze: half-heavyweight -100 kg; 2018 Jakarta/Palembang JUD silver: half-heavyweight -100 kg, bronze: team
Cho Gwang-Hee KOR CAN 2016 2–1–0 2014 Incheon CAN gold: K1 200 m; 2018 Jakarta/Palembang CAN gold: K1 200 m, silver: K4 500 m
Yoshikazu Cho JPN CTR 1972—1976 1–0–0 1978 Bangkok CYC gold: sprint
Choe Hyo-Sim PRK WLT 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang WLT silver: middleweight -63 kg
Choe Jon-Wi PRK WLT 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang WLT gold: middleweight -77 kg
Choe Jong-Sil PRK GYM 1980 2–3–1 1978 Bangkok GYM gold: horse vault, silver: team; 1982 New Delhi GYM gold: floor, silver: uneven bars and team, bronze: all-around
Choe Kum-Hui PRK DIV 2008 0–0–2 2006 Doha DIV bronze: synchronised platform; 2010 Guangzhou DIV bronze: synchronised platform
Choe Mi-Gyong PRK FTB 2012 1–0–0 2014 Incheon FTB gold
Choe Myong-Hwa PRK DIV 1996—2000 0–0–1 1998 Bangkok DIV bronze: platform
Choe Yong-Sim PRK FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Choi Byeong-Cheol KOR FEN 2004—2012 1–2–1 2002 Busan FEN silver: foil team; 2006 Doha FEN silver: foil team; 2010 Guangzhou FEN gold: foil, bronze: foil team
Choi Cheon-Sik KOR VOL 1988—1996 0–1–0 1986 Seoul VOL silver
Choi Chun-Ok KOR HOK 1988 1–0–0 1986 Seoul HOK gold
Choi Chung-Il KOR BOX 1976 1–0–0 1978 Bangkok BOX gold: lightweight -60 kg
Choi Chung-Seok KOR SHO 1972—1976 0–1–0 1974 Tehran SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team
Choi Chung-Sik KOR ATH 1952—1956 1–0–0 1954 Manila ATH gold: 10000 m
Choi Dong-Gil KOR WLT 1992—1996 0–1–0 1994 Hiroshima WLT silver: heavyweight I -99 kg
Choi Eun-Sook KOR FEN 2012—2016 0–2–0 2006 Doha FEN silver: épée team; 2014 Incheon FEN silver: épée team
Choi Gi-Su KOR BOX 1992—2000 0–1–0 2002 Busan BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Choi Gwang-Hui KOR VOL 1996—2004 0–1–0 2002 Busan VOL silver
Choi Gwang-Hyeon KOR JUD 2012 1–0–0 2014 Incheon JUD gold: team
Choi Gyeong-Hui KOR BAS 1984—1988 1–1–0 1986 Seoul BAS silver; 1990 Beijing BAS gold
Choi Gyeong-Su KOR WRE 1976 0–0–1 1974 Tehran WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Choi Gyong-Hui PRK GYM 1992 0–1–0 1990 Beijing GYM silver: team
Choi Gyu-Wung KOR SWI 2012—2016 0–2–0 2010 Guangzhou SWI silver: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Choi Hye-Ra KOR SWI 2008—2012 0–1–3 2006 Doha SWI silver: 200 m butterfly; 2010 Guangzhou SWI bronze: 200 m butterfly, 200 m medley, and 4×200 m freestyle relay
Choi Hyeon-Ho KOR HAN 2000 1–0–0 1998 Bangkok HAN gold
Choi Im-Jeong KOR HAN 2004—2012 2–0–0 2002 Busan HAN gold; 2006 Doha HAN gold
Choi In-Jeong KOR FEN 2012—2016 0–2–2 2014 Incheon FEN silver: épée team, bronze: épée; 2018 Jakarta/Palembang FEN silver: épée team, bronze: épée
Choi Jeong-Ryong KOR SHO 1984 0–1–0 1978 Bangkok SHO silver: trap team
Choi Jeong-Yun KOR SWA 1988 0–0–2 1994 Hiroshima SYN bronze: solo and duet
Choi Jong-Geun KOR WLT 2000 0–0–1 1998 Bangkok WLT bronze: heavyweight -105 kg
Choi Jong-Gyu KOR BAS 1968 1–0–1 1966 Bangkok BAS bronze; 1970 Bangkok BAS gold
Choi Jong-Ok KOR VOL 1972 0–1–0 1966 Bangkok VOL silver
Choi Jun-Sang KOR EDR 2008 5–0–0 2002 Busan EQU gold: dressage individual and dressage team; 2006 Doha EQU gold: dressage individual and dressage team; 2010 Guangzhou EQU gold: dressage team
Ken Choi HKG SAI 1984 0–0–1 1986 Seoul SAI bronze: Windglider
Choi Ki Ho HKG CTR 2012 0–1–0 2010 Guangzhou CYC silver: 4000 m pursuit team
Choi Kyong-Sob PRK TTN 1992—1996 0–1–0 1990 Beijing TTN silver: team
Choi Mi-Sun KOR HOK 1996 1–0–0 1998 Bangkok HOK gold
Choi Min-Ho KOR JUD 2004—2008 0–0–2 2002 Busan JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 2010 Guangzhou JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Choi Min-Kyu KOR CAN 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang CAN silver: K4 500 m
Choi Myeong-Jin KOR EVE 1988—1992 2–2–0 1986 Seoul EQU gold: Three-Day Event individual, silver: Three-Day Event team; 1994 Hiroshima EQU silver: dressage team; 1998 Bangkok EQU gold: dressage team
Choi Myong-Hui PRK GYM 1980 0–1–0 1982 New Delhi GYM silver: team
Nicholas Choi HKG FEN 2010—2012 0–2–1 2014 Incheon FEN bronze: foil team; 2018 Jakarta/Palembang FEN silver: foil and foil team
Choi Sang-Seon KOR WRE 1996—2000 2–0–0 1994 Hiroshima WRE gold: Greco-Roman featherweight -62 kg; 1998 Bangkok WRE gold: Greco-Roman lightweight -63 kg
Choi Seok-Jae KOR Coach/HAN 1988—2012 1–0–0 1990 Beijing HAN gold
Choi Seon-Hyeong KOR CAN 1988 0–0–1 1994 Hiroshima CAN bronze: K1 500 m
Choi Seon-Yong KOR WAP 1988 0–1–0 1986 Seoul WAP silver
Choi Seong-Guk KOR FTB 2004 0–0–1 2002 Busan FTB bronze
Choi Su-Min KOR HAN 2016 2–0–0 2014 Incheon HAN gold; 2018 Jakarta/Palembang HAN gold
Choi Su-Min KOR SWI 2000 0–0–1 1998 Bangkok SWI bronze: 100 m backstroke
Choi Sug-I KOR JUD 2004 0–1–0 2002 Busan JUD silver: heavyweight +78 kg
Choi Sun-Ho KOR FTB 1988 1–0–1 1986 Seoul FTB gold; 1990 Beijing FTB bronze
Choi Tae-Seop KOR HAN 1984 1–0–1 1982 New Delhi HAN bronze; 1986 Seoul HAN gold
Choi Tae-Uk KOR FTB 2000—2004 0–0–1 2002 Busan FTB bronze
Choi Tae-Ung KOR VOL 2000 1–0–0 2002 Busan VOL gold
Choi Yeong-Gi KOR ATH 1952—1956 0–0–1 1954 Manila ATH bronze: triple jump
Choi Yeong-Gil KOR WRE 1964 0–0–1 1962 Jakarta WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Choi Yeong-Ja KOR TEN 1996 1–0–1 2002 Busan TEN gold: doubles, bronze: team
Choi Yeong-Rae KOR SHO 2012 0–1–0 2014 Incheon SHO silver: 50 m free pistol team
Choi Yong-Sin KOR JUD 2000 1–0–0 2002 Busan JUD gold: lightweight -73 kg
Choi Yun-Chil KOR ATH 1948—1952 1–1–0 1954 Manila ATH gold: 1500 m, silver: 5000 m
Choi Yun-Hui KOR SWI 1984 5–0–3 1982 New Delhi SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 200 m medley, bronze: 4×100 m medley relay; 1986 Seoul SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 200 m medley and 4×100 m medley relay
Narong Chokumnuay THA SWI 1964 0–0–1 1966 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Nednapa Chommuak THA ATH 1992 0–1–1 1990 Beijing ATH bronze: 4×100 m relay; 1994 Hiroshima ATH silver: 4×100 m relay
Angkhan Chomphuphuang THA BOX 2008 0–1–0 2006 Doha BOX silver: welterweight -69 kg
Chon Chol-Ho PRK WLT 1992—2000 1–0–0 1990 Beijing WLT gold: middleweight -75 kg
Chong Siao Chin HKG JUD 1984—1988 0–0–1 1986 Seoul JUD bronze: lightweight -71 kg
Choong Tan Fook MAS BDM 2000—2008 0–0–1 2002 Busan BDM bronze: team
Dilshod Choriyev UZB JUD 2012 0–2–1 2010 Guangzhou JUD silver: middleweight -90 kg; 2014 Incheon JUD silver: middleweight -90 kg, bronze: team
Norito Chosa JPN SHO 1984 0–1–1 1982 New Delhi SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team; 1986 Seoul SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Angsuman Chotisathein THA SHO 1984 0–0–1 1986 Seoul SHO bronze: 25 m sporting pistol team
Thanyalak Chotphibunsin THA SHO 2008 1–1–0 2006 Doha SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle prone
Chou Tien-Chen TPE BDM 2016 0–1–2 2014 Incheon BDM bronze: team; 2018 Jakarta/Palembang BDM silver: singles, bronze: team
Chow Kwong Wing HKG ROW 2008 0–3–0 2010 Guangzhou ROW silver: lightweight double sculls; 2014 Incheon ROW silver: lightweight double sculls and lightweight quadruple sculls
Chow Shiu-Hung TPE FTB 1960 1–0–0 1958 Tokyo FTB gold
Chow Tsz Ki HKG FEN 2004—2008 0–0–2 2006 Doha FEN bronze: sabre and sabre team
Chow Un-Ju PRK SHO 1992 1–0–1 1990 Beijing SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 10 m air rifle
Shagun Chowdhary IND SHO 2012 0–0–1 2014 Incheon SHO bronze: double trap team
Rajendra Christy IND HOK 1964—1968 0–1–0 1962 Jakarta HOK silver
Chu Hwa-Il KOR SHO 1956—1964 1–4–0 1966 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, silver: 50 m small-bore rifle prone team; 1970 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle prone team; 1974 Tehran SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team
Chu Jinling CHN VOL 2012 1–0–0 2006 Doha VOL gold
Chu Mu-Yen TPE TKW 2004—2008 0–1–1 2002 Busan TKW silver: finweight -54 kg; 2006 Doha TKW bronze: flyweight -58 kg
Chu Yafei CHN ATH 2008 0–1–0 2010 Guangzhou ATH silver: 20 km walk
Chua Boon Huat MAS HOK 2000 0–0–1 2002 Busan HOK bronze
Chua Phung Kim MAS
SGP
WLT 1964—1968 0–1–0 1966 Bangkok WLT silver: bantamweight -56 kg (competed for Singapore)
Chuang Chia-Chia TPE TKW 2016 0–0–1 2014 Incheon TKW bronze: lightweight -62 kg
Chuang Chia-Jung TPE TEN 2008—2012 2–2–1 2002 Busan TEN bronze: team; 2006 Doha TEN gold: team, silver: doubles; 2010 Guangzhou TEN gold: doubles, silver: team
Chuang Chih-Yuan TPE TTN 2004—2016 0–1–6 2002 Busan TTN silver: singles, bronze: team; 2006 Doha TTN bronze: doubles and team; 2014 Incheon TTN bronze: singles and team; 2018 Jakarta/Palembang TTN bronze: team
Chueh Ming-Hui TPE SOF 2008 0–0–1 2010 Guangzhou SOF bronze
Preeda Chullamondhol THA CTR 1964 4–2–1 1962 Jakarta CYC bronze: road time trial team; 1966 Bangkok CYC gold: 4000 m pursuit individual, 1000 m track time trial, 800 m mass start, and 4800 m mass start, silver: 1600 m track time trial team and 4000 m pursuit team
Dawee Chullasapya THA IOC/NOCT 1974—1996 0–1–0 1970 Bangkok SAI silver: Flying Dutchman
Seeb Chundakowsolya THA BOX 1956 0–0–1 1958 Tokyo BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Chung Chiung-Yao TPE SOF 1996 0–0–2 1990 Beijing SOF bronze; 1994 Hiroshima SOF bronze
Chung Myung-Hee 2–0–2 1986 Seoul BDM gold: mixed doubles, bronze: team; 1990 Beijing BDM gold: mixed doubles, bronze: team
Chung Yeong-Hwan (DNS) KOR FTB 1964 0–1–0 1962 Jakarta FTB silver
Oksana Chusovitina GER
EUN
UZB
GYM 1992—2016 2–4–2 1994 Hiroshima GYM bronze: horse vault and uneven bars (competed for Uzbekistan); 2002 Busan GYM gold: floor and vault, silver: all-around and balance beam (competed for Uzbekistan); 2014 Incheon GYM silver: vault (competed for Uzbekistan); 2018 Jakarta/Palembang GYM silver: vault (competed for Uzbekistan)
Ch`ng Seng Mok SGP SHO 1992 0–0–2 1990 Beijing SHO bronze: trap; 1998 Bangkok SHO bronze: double trap team
Manolita Cinco PHI ATH 1956 0–0–2 1954 Manila ATH bronze: 4×100 m relay; 1958 Tokyo ATH bronze: 80 m hurdles
Leslie Claudius IND HOK 1948—1960 0–1–0 1958 Tokyo HOK silver
Mikee Cojuangco-Jaworski PHI IOC 2013 1–1–0 2002 Busan EQU gold: jumping individual, silver: jumping team
Haydée Coloso PHI SWI 1960 3–5–2 1954 Manila SWI gold: 100 m freestyle and 100 m butterfly, silver: 4×100 m freestyle relay; 1958 Tokyo SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay; 1962 Jakarta SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Cong Huanling CHN ROW 2004 1–0–0 2002 Busan ROW gold: coxless fours
Cong Xuedi CHN BAS 1984—1992 1–0–0 1986 Seoul BAS gold
Cong Yanxia CHN HAN 1996 0–0–1 1994 Hiroshima HAN bronze
Cong Yuzhen CHN ATH 1988 0–1–0 1986 Seoul ATH silver: shot put
Charles Cornelius IND HOK 1972 0–1–0 1970 Bangkok HOK silver
Lorenzo Cortez PHI SWI 1960 0–0–1 1958 Tokyo SWI bronze: 200 m backstroke
Jimmy Crampton MYA ATH 1972 1–0–1 1970 Bangkok ATH gold: 800 m, bronze: 1500 m
Andy de la Cruz PHI BAS 1948 1–0–0 1951 New Delhi BAS gold
Gerry Cruz PHI BAS 1960 1–0–0 1962 Jakarta BAS gold
Cui Jianjun CHN VOL 2008 0–1–0 2006 Doha VOL silver
Cui Qiuxia CHN HOK 2012—2016 0–1–1 2014 Incheon HOK silver; 2018 Jakarta/Palembang HOK bronze
Cui Shiping CHN WAP 1988 1–0–0 1990 Beijing WAP gold
Cui Wenhua CHN WLT 1996 2–1–0 1994 Hiroshima WLT gold: heavyweight II -108 kg; 1998 Bangkok WLT gold: heavyweight -105 kg; 2002 Busan WLT silver: heavyweight -105 kg
Cui Yining CHN FEN 1984 1–0–0 1978 Bangkok FEN gold: épée team
Cui Yongmei CHN VOL 1988—1996 0–1–0 1994 Hiroshima VOL silver
Selma D'Silva IND HOK 1980 1–0–0 1982 New Delhi HOK gold
Darryl D'Souza IND HOK 1992 0–1–0 1990 Beijing HOK silver
Mary D'Souza IND ATH 1952 1–1–1 1951 New Delhi ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m; 1954 Manila ATH gold: 4×100 m relay
Stephie D'Souza IND ATH 1960—1964 1–1–1 1954 Manila ATH gold: 4×100 m relay; 1958 Tokyo ATH silver: 100 m, bronze: 4×100 m relay
Ali Reza Dabir IRI WRE 2000—2004 0–1–0 2002 Busan WRE silver: freestyle welterweight -66 kg
Samir Dad IND HOK 2000 1–0–0 1998 Bangkok HOK gold
Danahuri Dahliana INA ARC 1996 0–1–0 1994 Hiroshima ARC silver: team
Dai Jun CHN SWI 2010—2012 1–0–0 2010 Guangzhou SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Dai Xiaoxiang CHN ARC 2012 0–1–0 2010 Guangzhou ARC silver: team
Dai Yun CHN BDM 2000 2–0–0 1998 Bangkok BDM gold: team; 2002 Busan BDM gold: team
Naoyuki Daigo JPN ATH 2008 0–0–1 2006 Doha ATH bronze: high jump
Hiroshi Daimon JPN CTR 1992 0–1–0 1986 Seoul CYC silver: road time trial team
Hamoud Abdallah Al-Dalhami OMA ATH 2000—2004 0–0–1 1998 Bangkok ATH bronze: 4×100 m relay
Mohammad Dalirian IRI WRE 1972 1–0–0 1974 Tehran WRE gold: Greco-Roman lightweight -68 kg
Damdinsürengiin Nyamkhüü MGL JUD 2004—2008 1–0–1 2002 Busan JUD bronze: half-middleweight -81 kg; 2006 Doha JUD gold: half-middleweight -81 kg
Gideon Damti ISR FTB 1976 0–1–0 1974 Tehran FTB silver
Jarintorn Dangpiam THA SHO 1996 1–1–2 1994 Hiroshima SHO bronze: 10 m air rifle team; 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle prone team
Danzandarjaagiin Sereeter MGL WRE 1964—1972 0–1–0 1974 Tehran WRE silver: freestyle welterweight -74 kg
Munir Ahmed Dar PAK HOK 1956—1964 2–1–0 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold; 1966 Bangkok HOK silver
Tanvir Dar PAK HOK 1968—1972 1–0–0 1970 Bangkok HOK gold
Ihab Darwish JOR BOX 2012 0–0–1 2014 Incheon BOX bronze: heavyweight -91 kg
Dashdorjiin Tserentogtokh MGL WRE 1976—1980 1–1–0 1974 Tehran WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1982 New Delhi WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Dashgombyn Battulga MGL JUD 1992 0–0–2 1990 Beijing JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 1994 Hiroshima JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Dashjamtsyn Mönkhbat MGL CYC 1992 0–1–0 1990 Beijing CYC silver: road time trial team
Dashnyamyn Tömör-Ochir MGL CYC 1992—1996 0–1–1 1990 Beijing CYC silver: road time trial team, bronze: road race
Dashzevgiin Namjilmaa MGL ATH 1964—1968 0–1–0 1974 Tehran ATH silver: discus throw
Kimiko Date JPN TEN 1992—1996 2–0–2 1990 Beijing TEN gold: team; 1994 Hiroshima TEN gold: singles; 2010 Guangzhou TEN bronze: singles and team (competed as Kimiko Date-Krumm)
Davaadorjiin Tömörkhüleg MGL JUD 2012—2016 1–0–0 2014 Incheon JUD gold: half-lightweight -66 kg
Javad Davari IRI BAS 2008 0–0–1 2010 Guangzhou BAS bronze
Saeid Davarpanah IRI BAS 2008 0–0–1 2010 Guangzhou BAS bronze
Nikolay Davydov KGZ ATH 2000 0–0–1 1998 Bangkok ATH bronze: hammer throw
Nadin Dawani JOR TKW 2004—2012 0–0–1 2010 Guangzhou TKW bronze: heavyweight +73 kg
Sultan Mubarak Al-Dawoodi KSA ATH 2008—2016 0–0–1 2006 Doha ATH bronze: discus throw
De Jiaojiao CHN HOK 2012—2016 1–1–1 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver; 2018 Jakarta/Palembang HOK bronze
Nancy Deano PHI SWI 1976 0–0–4 1974 Tehran SWI bronze: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, 200 m medley, and 4×100 m medley relay
Abdullah Al-Deayea (DNS) KSA FTB 1984 0–0–1 1982 New Delhi FTB bronze
Fehaid Al-Deehani IOA
KUW
SHO 1992—2016 4–5–2 1994 Hiroshima SHO gold: trap team and double trap, bronze: trap; 1998 Bangkok SHO gold: trap and trap team, silver: double trap team; 2010 Guangzhou SHO silver: double trap team (competed under the IOC flag as athlete from Kuwait); 2014 Incheon SHO silver: trap, trap team, and double trap, bronze: double trap team
Nasrollah Dehnavi IRI WLT 1968—1972 1–3–0 1970 Bangkok WLT gold: lightweight -67.5 kg; 1974 Tehran WLT lightweight -67.5 kg silver: snatch, clean & jerk, and total
Yutaka Demachi JPN VOL 1964 3–0–0 1958 Tokyo VOL gold: six-a-side; 1962 Jakarta VOL gold: six-a-side and nine-a-side
Deng Daokun CHN SAI 2008—2012 0–1–0 2010 Guangzhou SAI silver: 470
Deng Jun CHN WAP 1984 2–0–0 1982 New Delhi WAP gold; 1986 Seoul WAP gold
Deng Linlin CHN GYM 2008—2012 1–1–0 2010 Guangzhou GYM gold: team, silver: balance beam
Deng Senyue CHN RGY 2012 0–1–0 2014 Incheon RGY silver: individual
Deng Shudi CHN GYM 2016 2–0–0 2018 Jakarta/Palembang GYM gold: rings and team
Deng Wei CHN WLT 2010—2016 0–1–0 2014 Incheon WLT silver: middleweight -63 kg
Deng Xiaoling CHN SOF 2000—2004 1–1–0 1998 Bangkok SOF gold; 2002 Busan SOF silver
Deng Yaping CHN TTN 1992—1996 5–3–0 1990 Beijing TTN gold: singles, team, and mixed doubles, silver: doubles; 1994 Hiroshima TTN gold: team and mixed doubles, silver: singles and doubles
Deng Zhiwei CHN WRE 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang WRE silver: freestyle super-heavyweight -125 kg
Zhansel Deniz KAZ TKW 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang TKW silver: heavyweight +67 kg
Aleksey Dergunov KAZ CAN 2008—2016 2–2–0 2010 Guangzhou CAN silver: K2 1000 m; 2014 Incheon CAN gold: K2 1000 m, silver: K2 200 m; 2018 Jakarta/Palembang CAN gold: K4 500 m
Chinadorai Deshmutu IND HOK 1952—1960 0–1–0 1958 Tokyo HOK silver
Deepali Deshpande IND SHO 2004 0–1–0 2002 Busan SHO silver: 10 m air rifle team
Somdev Devvarman IND TEN 2012 2–0–1 2010 Guangzhou TEN gold: singles and doubles, bronze: team
Utami Dewi INA BDM 1972 0–0–1 1970 Bangkok BDM bronze: team
Saraswati Dey-Saha IND ATH 2000—2004 1–0–0 2002 Busan ATH gold: 200 m
Nawaf Al-Dhafari KUW FTB 1992 0–0–1 1994 Hiroshima FTB bronze
Damayanthi Dharsha SRI ATH 1992—2004 3–0–1 1994 Hiroshima ATH bronze: 200 m; 1998 Bangkok ATH gold: 200 m and 400 m; 2002 Busan ATH gold: 400 m
Ayyasamy Dharun IND ATH 2016 0–2–0 2018 Jakarta/Palembang ATH silver: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Kartar Dhillon Singh IND WRE 1980—1988 2–1–0 1978 Bangkok WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1982 New Delhi WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1986 Seoul WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg
Dhurgham Ismael IRQ FTB 2016 0–0–1 2014 Incheon FTB bronze
Hidilyn Diaz PHI WLT 2008—2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang WLT gold: featherweight -53 kg
Rodolfo Díaz PHI BOX 1968 0–0–1 1966 Bangkok BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Mukhtarkhan Dildabekov KAZ BOX 2000—2004 1–2–0 1998 Bangkok BOX gold: super-heavyweight +91 kg; 2002 Busan BOX silver: super-heavyweight +91 kg; 2006 Doha BOX silver: super-heavyweight +91 kg
Dijiang Adiljan CHN BAS 1992 1–0–0 1994 Hiroshima BAS gold
Artur Dilman KAZ SWI 2008 0–0–1 2010 Guangzhou SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Achmad Dimyati INA SWI 1960 0–0–2 1962 Jakarta SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Siraj Din PAK BOX 1976 0–0–1 1974 Tehran BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Ding Feng CHN SHO 2012 4–0–0 2010 Guangzhou SHO gold: 25 m rapid-fire pistol team; 2014 Incheon SHO gold: 25 m centre fire pistol team, 25 m standard pistol, and 25 m standard pistol team
Ding Hongping (DNS) CHN HOK 2000 0–1–2 1990 Beijing HOK silver; 1994 Hiroshima HOK bronze; 1998 Bangkok HOK bronze
Ding Jinhui CHN BAS 2012 1–0–0 2010 Guangzhou BAS gold
Ding Meiyuan CHN WLT 2000 1–0–0 1998 Bangkok WLT gold: super-heavyweight +75 kg
Ding Ning CHN TTN 2012—2016 2–1–0 2010 Guangzhou TTN gold: team, silver: doubles; 2014 Incheon TTN gold: team
Ding Xia CHN VOL 2016 1–1–0 2014 Incheon VOL silver; 2018 Jakarta/Palembang VOL gold
Ding Yanyuhang CHN BAS 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang BAS gold
Ngangim Dingko Singh IND BOX 2000 1–0–0 1998 Bangkok BOX gold: bantamweight -54 kg
Jethro Dionisio PHI SHO 2004 0–0–2 2002 Busan SHO bronze: trap and trap team
Adnan Dirjal IRQ FTB 1980—1988 1–0–0 1982 New Delhi FTB gold
Sriyantha Dissanayake SRI ATH 1992 0–1–1 1990 Beijing ATH silver: 200 m, bronze: 100 m
Allah Ditta PAK ATH 1956—1960 0–0–2 1958 Tokyo ATH bronze: pole vault; 1962 Jakarta ATH bronze: pole vault
Lyudmila Dmitriady UZB ATH 1996—2000 0–1–1 1998 Bangkok ATH silver: 4×100 m relay; 2002 Busan ATH bronze: 4×100 m relay
Aleksey Dmitriyenko KAZ GYM 1996 0–1–0 1998 Bangkok GYM silver: parallel bars
Mariya Dmitriyenko KAZ SHO 2016 1–0–1 2014 Incheon SHO gold: trap team; 2018 Jakarta/Palembang SHO bronze: double trap
Do Eun-Cheol KOR CTR 1988 0–1–0 1986 Seoul CYC silver: 4000 m pursuit team
Kazuto Doi JPN SAI 2016 0–1–0 2014 Incheon SAI silver: 470
Manami Doi JPN SAI 2012—2016 1–1–0 2014 Incheon SAI silver: Laser Radial; 2018 Jakarta/Palembang SAI gold: Laser Radial
Misaki Doi JPN TEN 2016 0–0–1 2010 Guangzhou TEN bronze: team
Ali Ismail Doka QAT ATH 1996 0–0–2 1994 Hiroshima ATH bronze: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Youssef Al-Dokhi KUW FTB 1992 0–0–1 1994 Hiroshima FTB bronze
Dolgorsürengiin Sumyaabazar MGL WRE 1996—2000 0–1–0 1998 Bangkok WRE silver: freestyle heavyweight -97 kg
Galina Dolgushina KAZ MOP 2008 1–0–1 2002 Busan MOP gold: team; 2010 Guangzhou MOP bronze: team
Doljingiin Adyaatömör MGL WRE 1976 0–0–1 1974 Tehran WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Bazarbek Donbay KAZ JUD 2000—2004 0–1–0 2002 Busan JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Nurdin Donbayev KGZ WRE 2000 0–0–1 1994 Hiroshima WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Dong Bin CHN ATH 2012—2016 0–1–0 2014 Incheon ATH silver: triple jump
Dong Cheng CHN BOX 2012 1–0–0 2010 Guangzhou BOX gold: lightweight -60 kg
Dong Dong CHN TMP 2008—2016 3–0–0 2010 Guangzhou TMP gold: individual; 2014 Incheon TMP gold: individual; 2018 Jakarta/Palembang TMP gold: individual
Dong Guotao CHN FEN 2008 0–1–0 2006 Doha FEN silver: épée team
Dong Jiong CHN BDM 1996 1–1–2 1994 Hiroshima BDM bronze: singles and team; 1998 Bangkok BDM gold: singles, silver: team
Dong Lean CHN MOP 2004 0–3–0 2002 Busan MOP silver: individual, relay, and team
Dong Ying CHN CAN 1996 2–0–0 1990 Beijing CAN gold: K4 500 m; 1994 Hiroshima CAN gold: K1 500 m
Dong Yuping CHN ATH 1988 0–1–0 1990 Beijing ATH silver: heptathlon
Dong Zhaozhi CHN FEN 1996—2004 2–1–1 1994 Hiroshima FEN gold: foil, silver: foil team; 1998 Bangkok FEN gold: foil team, bronze: épée team
Doo Hoi Kem HKG TTN 2014—2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang TTN bronze: team
Ali Doraghi IRI BAS 2008 0–0–1 2010 Guangzhou BAS bronze
Dorjgotovyn Tserenkhand MGL JUD 2000—2008 0–2–1 2006 Doha JUD silver: heavyweight +78 kg and open class; 2010 Guangzhou JUD bronze: open class
Dorjkhandyn Khüderbulga MGL WRE 2016 0–0–1 2014 Incheon WRE bronze: freestyle heavyweight -97 kg
Dorjnyambuugiin Otgondalai MGL BOX 2016 1–0–0 2014 Incheon BOX gold: lightweight -60 kg
Munkhbayar Dorjsuren GER
MGL
SHO 1992—2012 0–1–1 1994 Hiroshima SHO silver: 10 m air pistol (competed as Dorjsurengiin Mönkhbayar for Mongolia); 1998 Bangkok SHO bronze: 25 m sporting pistol team (competed as Dorjsurengiin Mönkhbayar for Mongolia)
Dorjsurengiin Sumiya MGL JUD 2012—2016 0–0–2 2014 Incheon JUD bronze: lightweight -57 kg; 2018 Jakarta/Palembang JUD bronze: lightweight -57 kg
Dorjzovdyn Ganbat MGL WRE 1972 0–0–1 1978 Bangkok WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Hamad Al-Dosari QAT ATH 1996 0–0–2 1994 Hiroshima ATH bronze: 4×400 m relay; 1998 Bangkok ATH bronze: 110 m hurdles
Muhaisin Al-Jamaan Al-Dosari KSA FTB 1984 0–1–0 1986 Seoul FTB silver
Rashid Al-Dosari QAT ATH 2000—2008 0–1–0 2006 Doha ATH silver: discus throw
Saleh Khalifa Al-Dosari KSA FTB 1984 0–1–1 1982 New Delhi FTB bronze; 1986 Seoul FTB silver
Dou Zhaobo CHN ATH 2004 0–1–0 2002 Busan ATH silver: 1500 m
Olga Dovgun KAZ SHO 2000—2012 3–4–6 1998 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions; 2002 Busan SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2006 Doha SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 10 m air rifle, 50 m small-bore rifle prone team, and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2010 Guangzhou SHO silver: 50 m small-bore rifle prone; 2014 Incheon SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Vitaly Dovgun KAZ SHO 2008 1–2–2 2002 Busan SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2006 Doha SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2010 Guangzhou SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Jasem Al-Dowaila KUW ATH 1984—1988 0–0–1 1986 Seoul ATH bronze: 400 m hurdles
Nili Drori ISR FEN 1976—1984 0–0–1 1974 Tehran FEN bronze: foil team
Sergey Drozdov KAZ Coach/WAP 2000—2012 3–0–0 1994 Hiroshima WAP gold; 1998 Bangkok WAP gold; 2002 Busan WAP gold
Du Feng CHN BAS 2004—2008 0–1–0 2002 Busan BAS silver
Du Li CHN SHO 2004—2016 5–0–0 2002 Busan SHO gold: 10 m air rifle team; 2006 Doha SHO gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle team; 2006 Doha SHO gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle team
Du Long CHN SHO 1992 0–0–1 1994 Hiroshima SHO bronze: 10 m air rifle team
Du Xuean CHN SHO 1984 1–1–0 1982 New Delhi SHO gold: 25 m rapid-fire pistol team, silver: 25 m standard pistol team
Du Yu CHN SHO 2012 1–0–1 2014 Incheon SHO gold: trap team; 2018 Jakarta/Palembang SHO bronze: trap mixed team
Du Zhencheng CHN FEN 1988 0–2–0 1990 Beijing FEN silver: épée team; 1994 Hiroshima FEN silver: épée team
Duan Jingli CHN ROW 2016 1–0–0 2014 Incheon ROW gold: double sculls
Prapan Duangchaoom THA BOX 1968 1–0–0 1966 Bangkok BOX gold: light-flyweight -48 kg
Inga Dudchenko KAZ ROW 2008 0–0–1 2006 Doha ROW bronze: double sculls
Ramzy Al-Duhami KSA EQU 1996—2012 3–0–1 2010 Guangzhou EQU gold: jumping individual and jumping team; 2018 Jakarta/Palembang EQU gold: jumping team, bronze: jumping individual
Lishan Dula BRN ATH 2012 0–0–1 2014 Incheon ATH bronze: marathon
Duo Bujie CHN ATH 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: marathon
Nadiya Dusanova UZB ATH 2008—2016 0–2–1 2010 Guangzhou ATH silver: high jump; 2014 Incheon ATH bronze: high jump; 2018 Jakarta/Palembang ATH silver: high jump
Hasanboy Dusmatov UZB BOX 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang BOX silver: light-flyweight -49 kg
Sardorbek Dusmurotov UZB WLT 2016 0–0–1 2014 Incheon WLT bronze: heavyweight -105 kg
Yogeshwar Dutt IND WRE 2004—2016 1–0–1 2006 Doha WRE bronze: freestyle lightweight -60 kg; 2014 Incheon WRE gold: freestyle welterweight -65 kg
Soma Dutta IND SHO 1984—1992 0–1–2 1986 Seoul SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 10 m air rifle; 1990 Beijing SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone
Aleksandr Dyadchuk KAZ CAN 2008—2012 1–1–0 2006 Doha CAN gold: C2 500 m; 2010 Guangzhou CAN silver: C1 200 m
Ivan Dychko KAZ BOX 2012—2016 1–1–0 2010 Guangzhou BOX silver: super-heavyweight +91 kg; 2014 Incheon BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Galib Dzhafarov KAZ BOX 2004—2008 0–1–1 2002 Busan BOX silver: featherweight -57 kg; 2006 Doha BOX bronze: featherweight -57 kg
Asel Dzhakayeva KAZ WAP 2000—2004 0–0–1 2014 Incheon WAP bronze
Rustam Dzhangabayev UZB WLT 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang WLT bronze: super-heavyweight +105 kg
Lada Dzhiyenbalanova KAZ MOP 2004—2008 2–0–2 2002 Busan MOP gold: individual and team, bronze: relay; 2010 Guangzhou MOP bronze: team
Navruz Dzhurakobilov UZB JUD 2012 0–0–2 2010 Guangzhou JUD bronze: lightweight -73 kg; 2014 Incheon JUD bronze: team
E Jie CHN FEN 1992 1–0–1 1990 Beijing FEN gold: foil team, bronze: foil
George Earnshaw PHI SHO 1996 0–0–1 1974 Tehran SHO bronze: trap
Milad Ebadipour IRI VOL 2016 2–0–0 2014 Incheon VOL gold; 2018 Jakarta/Palembang VOL gold
Yuki Ebihara JPN ATH 2012—2016 1–0–1 2006 Doha ATH bronze: javelin throw; 2010 Guangzhou ATH gold: javelin throw
Masashi Ebinuma JPN JUD 2012—2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang JUD gold: team
Asghar Ebrahimi IRI WLT 2004—2008 0–1–0 2010 Guangzhou WLT silver: middle-heavyweight -94 kg
Riau Ega Agatha INA ARC 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ARC bronze: individual
Yumi Egami-Maruyama JPN VOL 1984—1988 1–1–0 1978 Bangkok VOL gold (competed as Yumi Egami); 1982 New Delhi VOL silver (competed as Yumi Egami)
Masamitsu Ehara JPN CTR 1992 1–1–0 1990 Beijing CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: 4000 m pursuit individual
Naito Ehara JPN SWI 2016 1–1–0 2018 Jakarta/Palembang SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Salwa Eid Naser BRN ATH 2014—2016 3–1–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 400 m, 4×100 m relay, and 4×400 m mixed relay, silver: 4×400 m relay
Khaled Al-Eid KSA EQU 1996—2000 3–0–1 2006 Doha EQU gold: jumping team; 2010 Guangzhou EQU gold: jumping team, bronze: jumping individual; 2018 Jakarta/Palembang EQU gold: jumping team
Deep Ekka IND HOK 2016 0–1–1 2014 Incheon HOK bronze; 2018 Jakarta/Palembang HOK silver
Sujitra Ekmongkolpaisarn THA BDM 2000 0–0–2 1998 Bangkok BDM bronze: singles; 2002 Busan BDM bronze: team
Yevgeny Ektov KAZ ATH 2012 0–1–0 2010 Guangzhou ATH silver: triple jump
Nacif Elias LBN JUD 2016 0–1–0 2014 Incheon JUD silver: half-middleweight -81 kg
Freddie Elizalde PHI SWI 1960 0–1–1 1958 Tokyo SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Aleksandr Elke KAZ WAP 2000—2004 2–0–0 1994 Hiroshima WAP gold; 1998 Bangkok WAP gold
Helen Elliott PHI SWI 1968 0–5–0 1966 Bangkok SWI silver: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Ismail Elm Khah IRI WLT 1960 0–1–0 1958 Tokyo WLT silver: flyweight -52 kg
Yuko Emoto JPN JUD 1996 0–1–0 1994 Hiroshima JUD silver: half-middleweight -61 kg
Koji Emura JPN FEN 1988 0–0–4 1986 Seoul FEN bronze: foil team and sabre team; 1990 Beijing FEN bronze: sabre team; 1994 Hiroshima FEN bronze: sabre team
Salammah Al-Enazy KUW FTB 1992 0–0–1 1994 Hiroshima FTB bronze
Mana Endo JPN TEN 1992 1–0–1 1994 Hiroshima TEN gold: team, bronze: doubles
Enkhbatyn Badar-Uugan MGL BOX 2008 0–0–1 2006 Doha BOX bronze: bantamweight -54 kg
Reza Entezari IRI ATH 1972 0–2–1 1974 Tehran ATH silver: 400 m and 800 m, bronze: 4×400 m relay
Eom Hyo-Won KOR HAN 2012 0–1–0 2014 Incheon HAN silver
Eom Jin-Han KOR WRE 1988—1996 2–0–1 1986 Seoul WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg; 1990 Beijing WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg; 1994 Hiroshima WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Eom Yeong-Seop KOR CTR 1988 0–1–2 1986 Seoul CYC silver: 1000 m track time trial, bronze: sprint; 1990 Beijing CYC bronze: 1000 m track time trial
Erdene-Ochiryn Dolgormaa MGL JUD 2004 0–0–2 2002 Busan JUD bronze: heavyweight +78 kg and open class
Erdenebatyn Bekhbayar MGL WRE 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang WRE gold: freestyle featherweight -57 kg
Erdenebatyn Tsendbaatar MGL BOX 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang BOX gold: lightweight -60 kg
Erdenechimegiin Sumiya MGL WRE 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang WRE bronze: freestyle featherweight -53 kg
Akmal Ergashev UZB TKW 2008—2012 0–0–1 2010 Guangzhou TKW bronze: heavyweight +87 kg
Shitaye Eshete BRN ATH 2012—2016 0–0–1 2010 Guangzhou ATH bronze: 10000 m
Zhuldyz Eshimova KAZ WRE 2012—2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang WRE silver: freestyle featherweight -53 kg
Moslem Eskandar-Filabi IRI WRE 1968—1976 4–0–0 1966 Bangkok WRE gold: freestyle heavyweight +97 kg; 1970 Bangkok WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg; 1974 Tehran WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg and Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Ahmed Eskandarpour IRI FEN 1976 1–0–0 1974 Tehran FEN gold: sabre team
Masoud Esmaeilpour IRI WRE 2012 1–0–0 2014 Incheon WRE gold: freestyle lightweight -61 kg
Fariborz Esmaili IRI FTB 1964 0–1–0 1966 Bangkok FTB silver
Celedonio Espinosa PHI BOX 1956 1–0–1 1954 Manila BOX gold: lightweight -60 kg; 1958 Tokyo BOX bronze: lightweight -60 kg
Lodovico Espinosa PHI SHO 1972 0–1–1 1966 Bangkok SHO silver: 50 m standard rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle team
Iman Essa BRN ATH 2016 1–1–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 4×100 m relay, silver: 4×400 m relay
Reza Estaki IRI WLT 1964 0–0–1 1966 Bangkok WLT bronze: heavyweight +90 kg
Kamineni Eswara Rao IND WLT 1952—1956 0–1–0 1951 New Delhi WLT silver: middle-heavyweight -90 kg
Nagalingam Ethirveerasingam SRI ATH 1952—1956 1–1–0 1958 Tokyo ATH gold: high jump; 1962 Jakarta ATH silver: high jump
Rajani Etimarpu (DNS) IND HOK 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang HOK silver
Michael Eu MAS SWI 1964 0–0–1 1966 Bangkok SWI bronze: 100 m backstroke
Kimiko Ezaka JPN SWI 1960—1964 1–0–0 1962 Jakarta SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Fumiko Ezaki JPN JUD 1988 1–0–0 1990 Beijing JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Yelena Ezau KAZ VOL 2008 0–0–1 2010 Guangzhou VOL bronze
Khaled Al-Fadhli (DNS) KUW FTB 1992 0–1–0 1998 Bangkok FTB silver
Ahmed Fadzil MAS HOK 1984—1992 0–0–1 1982 New Delhi HOK bronze
Abdulrahman Al-Faihan IOA SHO 2016 2–1–0 2006 Doha SHO gold: trap team (competed for Kuwait); 2010 Guangzhou SHO gold: trap team (competed under the IOC flag as athlete from Kuwait); 2014 Incheon SHO silver: trap team (competed for Kuwait)
Abdul Malik Faisal INA SAI 1988 0–0–1 1986 Seoul SAI bronze: Division II
Muhammad Faiz PAK WRE 1956—1964 1–0–1 1962 Jakarta WRE gold: freestyle middleweight -87 kg; bronze: Greco-Roman middleweight -87 kg
Abbas Fallah IRI JUD 2004 0–0–1 2002 Busan JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Akbar Fallah IRI WRE 1988—1996 0–0–1 1986 Seoul WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg
Fan Di CHN GYM 1988 2–0–0 1990 Beijing GYM gold: uneven bars and team
Fan Hongbin CHN GYM 1996 2–0–0 1994 Hiroshima GYM gold: rings and team
Fan Yue-Tao TPE CTR 1968 0–0–1 1966 Bangkok CYC bronze: 1000 m track time trial
Fan Yunjie CHN FTB 1996—2004 2–1–0 1994 Hiroshima FTB gold; 1998 Bangkok FTB gold; 2002 Busan FTB silver
Lindaweni Fanetri INA BDM 2016 0–0–1 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Fang Fen-Fang TPE CTR 2000 0–0–1 1998 Bangkok CYC bronze: sprint
Mohsen Farahvash IRI WRE 1976 1–0–0 1974 Tehran WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Mohamed Al-Fararjeh JOR TKW 2000 0–0–1 1998 Bangkok TKW bronze: welterweight -76 kg
Khaled El-Farej SYR WRE 1988—1996 0–1–0 1994 Hiroshima WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Lida Fariman IRI SHO 1996 0–0–1 2002 Busan SHO bronze: 10 m running target team
Mirzokhid Farmonov UZB JUD 2012 0–1–2 2010 Guangzhou JUD silver: half-lightweight -66 kg; 2014 Incheon JUD bronze: half-lightweight -66 kg and team
Saleem Farooqi PAK CTR/CYC 1956 0–2–0 1958 Tokyo CYC silver: 4000 m pursuit team and tandem
Manucher Fasihi IRI DIV 1964 0–0–1 1958 Tokyo DIV bronze: 3 m springboard
Abdul Hamid Fathi IRI FEN 1976 1–1–0 1974 Tehran FEN gold: sabre team, silver: sabre
Mohamed Fawzi UAE FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Sergey Fedorchenko KAZ GYM 1996—2000 0–1–1 1994 Hiroshima GYM silver: floor, bronze: horizontal bar
Aleksandr Fedorov RUS WAP 2004 1–0–0 2014 Incheon WAP gold (competed for Kazakhstan)
Baruch Feinberg ISR ATH 1960 0–0–1 1958 Tokyo ATH bronze: javelin throw
Igor Feldman KGZ MOP 1996 0–0–1 1994 Hiroshima MOP bronze: team
Jabar Feli IRI BOX 1972 0–1–0 1974 Tehran BOX silver: featherweight -57 kg
Adolfo Feliciano PHI SHO 1960—1968 2–4–4 1954 Manila SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1958 Tokyo SHO gold: 300 m free rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1962 Jakarta SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1966 Bangkok SHO silver: 50 m standard rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m standard rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle prone, and 10 m air rifle team
Feng Bin CHN ATH 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang ATH silver: discus throw
Feng Feng CHN ROW 1992 2–0–0 1990 Beijing ROW gold: coxless pairs; 1994 Hiroshima ROW gold: coxless pairs
Feng Kun CHN VOL 2004—2008 2–0–0 2002 Busan VOL gold; 2006 Doha VOL gold
Feng Qiangbiao CHN SWI 1988 2–0–1 1986 Seoul SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1990 Beijing SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Feng Tian Wei SGP TTN 2008—2016 0–1–2 2010 Guangzhou TTN silver: team; 2014 Incheon TTN bronze: singles and team
Feng Yong CHN CTR 2008 1–1–0 2006 Doha CYC gold: 1000 m track time trial, silver: sprint team
Feng Yun CHN ATH 2000 1–1–0 2002 Busan ATH gold: 100 m hurdles; 2006 Doha ATH silver: 100 m hurdles
Feng Zemin CHN ARC 1984 0–0–1 1982 New Delhi ARC bronze: team
Feng Zhe CHN GYM 2012 2–1–0 2010 Guangzhou GYM gold: parallel bars and team, silver: vault
Hassan Ferdous IRI WLT 1952 1–0–0 1951 New Delhi WLT gold: lightweight -67.5 kg
Merwyn Fernandis IND HOK 1980—1988 0–2–0 1978 Bangkok HOK silver; 1982 New Delhi HOK silver
Wasim Feroz PAK HOK 1992 1–1–0 1986 Seoul HOK silver; 1990 Beijing HOK gold
Gary Fidelis MAS HOK 1992 0–0–1 1990 Beijing HOK bronze
Sergey Filimonov KAZ
RUS
WLT 1996—2004 1–0–1 1998 Bangkok WLT bronze: middleweight -77 kg (competed for Kazakhstan); 2002 Busan WLT gold: middleweight -77 kg (competed for Kazakhstan)
Finarsih INA BDM 1992—1996 0–1–0 1994 Hiroshima BDM silver: team
Adrianti Firdasari INA BDM 2012 0–0–1 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Kamran Firouzpour IRI WAP 1976 1–0–0 1974 Tehran WAP gold
Anton Fokin UZB GYM 2008—2016 0–2–0 2010 Guangzhou GYM silver: parallel bars; 2014 Incheon GYM silver: parallel bars
Foo Keat Seong MAS HOK 1984 0–0–2 1978 Bangkok HOK bronze; 1982 New Delhi HOK bronze
Foo Kok Keong MAS BDM 1992 0–1–0 1990 Beijing BDM silver: team
Ric Fortaleza PHI BOX 1972 1–0–0 1970 Bangkok BOX gold: bantamweight -54 kg
Andrés Franco PHI ATH 1952 1–0–1 1951 New Delhi ATH gold: high jump; 1954 Manila ATH bronze: high jump
Fortunato Franco (DNS) IND FTB 1960 1–0–0 1962 Jakarta FTB gold
Raef Ftouni LBN WLT 1980 0–1–0 1978 Bangkok WLT silver: heavyweight I -100 kg
Fu Baorong CHN HOK 2004—2012 3–0–1 1998 Bangkok HOK bronze; 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold; 2010 Guangzhou HOK gold
Fu Haifeng CHN BDM 2004—2016 2–1–0 2006 Doha BDM gold: team; 2010 Guangzhou BDM gold: team; 2014 Incheon BDM silver: team
Fu Mingxia CHN DIV 1992—2000 1–1–1 1990 Beijing DIV gold: team, bronze: platform; 1994 Hiroshima DIV silver: 3 m springboard
Fu Yong CHN SWI 2000 1–2–0 1998 Bangkok SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Fu Yuanhui CHN SWI 2012—2016 2–1–0 2014 Incheon SWI gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2018 Jakarta/Palembang SWI silver: 50 m backstroke
Fu Yuling CHN SWA 1996 0–1–0 1994 Hiroshima SYN silver: duet
Masumi Fuchise JPN ATH 2012 0–1–0 2010 Guangzhou ATH silver: 20 km walk
Izumi Fujii JPN HAN 1988 0–0–1 1986 Seoul HAN bronze
Takuro Fujii JPN SWI 2008—2016 1–3–1 2010 Guangzhou SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2014 Incheon SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Yasuko Fujii JPN SWI 1968 1–0–0 1966 Bangkok SWI gold: 200 m medley
Yumiko Fujii JPN SOF 2000 0–1–0 1998 Bangkok SOF silver
Kenji Fujimitsu JPN ATH 2016 1–2–0 2010 Guangzhou ATH silver: 200 m and 4×400 m relay; 2014 Incheon ATH gold: 4×400 m relay
Hiromasa Fujimori JPN SWI 2016 0–1–0 2014 Incheon SWI silver: 200 m medley
Ryoko Fujimoto JPN JUD 1992 0–1–0 1990 Beijing JUD silver: middleweight -66 kg
Shigenobu Fujimoto JPN WAP 1960—1964 1–0–0 1962 Jakarta WAP gold
Takahiro Fujimoto JPN SWI 1988—1992 2–1–1 1990 Beijing SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 1994 Hiroshima SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley
Tatsuo Fujimoto JPN SWI 1960—1964 1–1–0 1958 Tokyo SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle
Tsutomu Fujimura JPN WRE 2012 0–0–1 2010 Guangzhou WRE bronze: Greco-Roman welterweight -66 kg
Maiko Fujino JPN SWI 2008 0–1–5 2002 Busan SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2006 Doha SWI bronze: 800 m freestyle, 200 m medley, and 400 m medley; 2010 Guangzhou SWI bronze: 800 m freestyle
Sueo Fujishiro JPN WLT 1976 3–0–0 1974 Tehran WLT light-heavyweight -82.5 kg gold: snatch, clean & jerk, and total
Etsuji Fujita JPN WAP 1984 0–1–0 1982 New Delhi WAP silver
Manabu Fujita JPN BAS 1956 0–0–1 1958 Tokyo BAS bronze
Tokuaki Fujita JPN WRE 1964 1–0–0 1962 Jakarta WRE gold: Greco-Roman featherweight -63 kg
Yoshihiro Fujita JPN WRE 1984 0–1–0 1974 Tehran WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Yoshihide Fukao JPN VOL 1972—1976 2–0–0 1970 Bangkok VOL gold; 1974 Tehran VOL gold
Kiyoko Fukuda JPN VOL 1992 0–0–2 1990 Beijing VOL bronze; 1994 Hiroshima VOL bronze
Masaya Fukuda JPN FEN 1968—1972 1–0–1 1974 Tehran FEN gold: foil team, bronze: foil
Ai Fukuhara JPN TTN 2004—2016 0–1–5 2002 Busan TTN bronze: team; 2010 Guangzhou TTN bronze: singles, doubles, and mixed doubles; 2014 Incheon TTN silver: team, bronze: mixed doubles
Makoto Fukui JPN SWI 1960—1964 2–0–0 1958 Tokyo SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Mieko Fukui JPN BAS 1976 0–0–1 1978 Bangkok BAS bronze
Tomoko Fukumi JPN JUD 2012 0–1–0 2010 Guangzhou JUD silver: extra-lightweight -48 kg
Hisayo Fukumitsu JPN ATH 1984 0–1–0 1982 New Delhi ATH silver: high jump
Atsumi Fukumoto JPN ROW 2012 0–1–0 2010 Guangzhou ROW silver: lightweight double sculls
Miho Fukumoto JPN FTB 2004—2012 0–1–1 2002 Busan FTB bronze; 2006 Doha FTB silver
Toshio Fukumoto JPN WAP 1984 0–1–0 1982 New Delhi WAP silver
Kayoko Fukushi JPN ATH 2004—2016 1–2–0 2002 Busan ATH silver: 5000 m and 10000 m; 2006 Doha ATH gold: 10000 m
Chisato Fukushima JPN ATH 2008—2016 2–1–3 2010 Guangzhou ATH gold: 100 m and 200 m, bronze: 4×100 m relay; 2014 Incheon ATH silver: 100 m, bronze: 200 m and 4×100 m relay
Daisuke Fukushima JPN EQU 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang EQU silver: jumping team
Shigeo Fukushima JPN SWI 1964 3–0–0 1966 Bangkok SWI gold: 200 m backstroke, 400 m medley, and 4×100 m medley relay
Tomoyoshi Fukushima (DNS) JPN WAP 2016 0–2–0 2014 Incheon WAP silver; 2018 Jakarta WAP silver
Shusei Fukuzato JPN CAN 1984 0–0–1 1990 Beijing CAN bronze: C2 500 m
Tatsuya Fukuzawa JPN VOL 2008 1–0–0 2010 Guangzhou VOL gold
Teruo Funai JPN ATH 1964 0–1–0 1962 Jakarta ATH silver: 10000 m
Yasumasa Furo JPN SHO 1988 0–0–1 1986 Seoul SHO bronze: skeet team
Makiko Furukawa JPN VOL 1968—1972 1–0–0 1966 Bangkok VOL gold
Masaru Furukawa JPN SWI 1956 2–1–0 1954 Manila SWI silver: 200 m breaststroke; 1958 Tokyo SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Takaharu Furukawa JPN ARC 2004—2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ARC gold: mixed team
Yasushi Furukawa JPN VOL 1984 1–0–0 1982 New Delhi VOL gold
Masaru Fuse JPN EVE 1996—2000 1–0–0 2002 Busan EQU gold: Three-Day Event team
Hiroki Fuwa JPN ATH 1984 0–2–0 1986 Seoul ATH silver: 100 m and 4×100 m relay
Dmitry Gaag KAZ TRI 2000—2004 1–0–1 2006 Doha TRI gold: individual; 2010 Guangzhou TRI bronze: individual
Pavitr Gajaseni THA SHO 1968—1976 0–1–1 1974 Tehran SHO silver: trap team; 1978 Bangkok SHO bronze: trap team
Otgontsetseg Galbadrakhyn KAZ JUD 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Reynaldo Galido PHI BOX 1996 1–0–0 1994 Hiroshima BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Luiza Galiulina UZB GYM 2008 0–0–2 2010 Guangzhou GYM bronze: balance beam and team
Seimei Gamo JPN HAN 1976—1984 0–1–0 1982 New Delhi HAN silver
Gan Eng Teck SGP WAP 1956 1–2–0 1954 Manila WAP gold; 1958 Tokyo WAP silver; 1966 Bangkok WAP silver
Prameela Ganapathy IND ATH 2000—2008 0–0–1 2010 Guangzhou ATH bronze: heptathlon (competed as Prameela Aiyappa)
Ganbaataryn Odbayar MGL JUD 2016 0–1–0 2014 Incheon JUD silver: lightweight -73 kg
Gang Deok-Su KOR HAN 1984 0–0–1 1982 New Delhi HAN bronze
Gang Dong-Hui KOR BAS 1996 0–2–1 1990 Beijing BAS bronze; 1994 Hiroshima BAS silver; 1998 Bangkok BAS silver
Gang Du-Tae KOR VOL 1984 1–1–1 1978 Bangkok VOL gold; 1982 New Delhi VOL bronze; 1986 Seoul VOL silver
Gang Geon-Uk KOR HOK 1996—2000 2–1–0 1994 Hiroshima HOK gold; 1998 Bangkok HOK silver; 2002 Busan HOK gold
Gang Gi-Jin KOR CAN 1992 0–0–2 1994 Hiroshima CAN bronze: K4 500 m and K4 1000 m
Gang Gyeong-Jin KOR BDM 1996 0–2–1 1994 Hiroshima BDM silver: mixed doubles and team; 1998 Bangkok BDM bronze: team
Gang Hui-Chan KOR TTN 1992—1996 1–0–1 1990 Beijing TTN gold: team, bronze: mixed doubles
Gang Hye-Ja KOR SHO 1988 1–0–0 1986 Seoul SHO gold: 10 m air rifle team
Gang Hye-Mi KOR VOL 1996—2004 1–2–0 1994 Hiroshima VOL gold; 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL silver
Gang Hyeok KOR BSB 1996 1–1–0 1994 Hiroshima BSB silver; 1998 Bangkok BSB gold
Gang Hyeong-Cheol KOR SHO 2004 0–1–0 2002 Busan SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team
Gang Il-Gu KOR HAN 2000—2008 2–0–0 2002 Busan HAN gold; 2010 Guangzhou HAN gold
Gang Jae-Won KOR HAN 1984—1992 2–0–1 1982 New Delhi HAN bronze; 1986 Seoul HAN gold; 1990 Beijing HAN gold
Gang Ji-Eun KOR SHO 2012 0–2–1 2010 Guangzhou SHO silver: double trap team, bronze: trap team; 2018 Jakarta/Palembang SHO silver: trap
Gang Man-Su KOR VOL 1972—1984 1–1–1 1974 Tehran VOL silver; 1978 Bangkok VOL gold; 1982 New Delhi VOL bronze
Gang Min-Heung KOR ROW 1988 0–1–1 1986 Seoul ROW silver: coxed fours; 1990 Beijing ROW bronze: coxless fours
Gang Min-Ho KOR BSB 2008 2–0–1 2006 Doha BSB bronze; 2010 Guangzhou BSB gold; 2014 Incheon BSB gold
Gang Mun-Gwon KOR HOK 2008—2012 0–0–1 2014 Incheon HOK bronze
Gang Mun-Gyu KOR HOK 2012 0–0–1 2014 Incheon HOK bronze
Gang Myeong-A KOR SHO 1992 0–0–1 1990 Beijing SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone team
Gang Sin-Yeong KOR JUD 2008 0–0–1 2006 Doha JUD bronze: lightweight -57 kg
Gang Tae-Gu KOR HAN 1984 0–0–1 1982 New Delhi HAN bronze
Ramil Ganiyev EUN
UZB
ATH 1992—1996 1–1–0 1994 Hiroshima ATH gold: decathlon (competed for Uzbekistan); 1998 Bangkok ATH silver: decathlon
Gankhuyagiin Nandinzayaa MGL SHO 2016 1–0–1 2018 Jakarta/Palembang SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 10 m air rifle
Gantömöriin Dashdavaa MGL JUD 2004—2008 0–0–1 2002 Busan JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Ganzorigiin Mandakhnaran MGL WRE 2016 1–0–0 2010 Guangzhou WRE gold: freestyle lightweight -60 kg
Gao Beibei CHN CAN 1996 3–0–0 1994 Hiroshima CAN gold: K2 500 m; 1998 Bangkok CAN gold: K2 500 m and K4 500 m
Gao Chang CHN SWI 2004—2012 1–1–1 2006 Doha SWI silver: 50 m backstroke; 2010 Guangzhou SWI gold: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Gao E CHN SHO 1988—2004 4–3–0 1994 Hiroshima SHO silver: double trap; 1998 Bangkok SHO gold: double trap and double trap team; 2002 Busan SHO gold: trap, silver: trap team; 2010 Guangzhou SHO gold: trap team, silver: trap
Gao Erwei CHN JUD 1992 0–0–1 1990 Beijing JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Gao Feng CHN JUD 2004 1–0–0 2006 Doha JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Gao Hong CHN FTB 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok FTB gold
Gao Hongmiao CHN ATH 1996 1–0–0 1994 Hiroshima ATH gold: 10 km walk
Gao Jing CHN SHO 2000 1–2–0 2002 Busan SHO gold: 10 m air rifle team, silver: 10 m air rifle and 50 m small-bore rifle prone team
Jun Gao CHN
USA
TTN 1992—2008 1–1–1 1990 Beijing TTN gold: team, silver: singles, bronze: doubles (competed as Gao Jun for China)
Gao Lei CHN TMP 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang TMP silver: individual
Gao Lihua CHN HOK 2004—2012 2–0–0 2006 Doha HOK gold; 2010 Guangzhou HOK gold
Gao Ling CHN BDM 2000—2008 4–1–0 2002 Busan BDM gold: team, silver: doubles; 2006 Doha BDM gold: doubles, mixed doubles, and team
Gao Min CHN DIV 1988—1992 3–0–0 1990 Beijing DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, and team
Gao Ning SGP TTN 2008—2016 0–0–1 2014 Incheon TTN bronze: doubles
Gao Shuying CHN ATH 2000—2008 2–0–0 2002 Busan ATH gold: pole vault; 2006 Doha ATH gold: pole vault
Gao Song CHN BAS 2012—2016 1–0–0 2010 Guangzhou BAS gold
Gao Wenhe CHN WRE 1984 0–1–0 1986 Seoul WRE silver: freestyle light-flyweight -48 kg
Gao Xinglong CHN ATH 2016 0–0–1 2014 Incheon ATH bronze: long jump
Gao Yang CHN ATH 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang ATH silver: shot put
Gao Yanhua CHN ROW 2004 1–0–0 2006 Doha ROW gold: coxless fours
Gao Yi CHN CAN 2004 0–1–0 2002 Busan CAN silver: K4 500 m
Hedy García PHI SWI 1968 0–1–1 1966 Bangkok SWI silver: 4×100 m medley relay; 1970 Bangkok SWI bronze: 4×100 m medley relay
Yekaterina Gariyeva KAZ WAP 2004 0–1–0 2010 Guangzhou WAP silver
Mohamad Al-Garni QAT ATH 2012 2–0–0 2014 Incheon ATH gold: 1500 m and 5000 m
Tigist Gashaw BRN ATH 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang ATH silver: 1500 m
Rakia Al-Gassra BRN ATH 2004—2008 1–0–1 2006 Doha ATH gold: 200 m, bronze: 100 m
Andrey Gavrilov KAZ SWI 1996—2000 0–0–2 1994 Hiroshima SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1998 Bangkok SWI bronze: 4×100 m medley relay
Aleksandr Gaydukov KAZ
RUS
Coach/WAP 2004—2016 2–0–1 2002 Busan WAP gold; 2006 Doha WAP bronze; 2010 Guangzhou WAP gold
Ge Fei CHN BDM 1996—2000 2–0–2 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team; 1998 Bangkok BDM gold: doubles and team
Ge Jianqing CHN WAP 1988 2–0–0 1986 Seoul WAP gold; 1990 Beijing WAP gold
Ge Manqi CHN ATH 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang ATH silver: 4×100 m relay
Ge Weiqing CHN WAP 2008 1–1–1 2002 Busan WAP bronze; 2006 Doha WAP gold; 2010 Guangzhou WAP silver
Sathi Geetha IND ATH 2004—2008 1–0–0 2006 Doha ATH gold: 4×400 m relay
Donald Geisler PHI TKW 2000—2004 0–1–0 1998 Bangkok TKW silver: featherweight -64 kg
Rusena Gelanteh INA ARC 1992 0–1–0 1994 Hiroshima ARC silver: team
Gelegjamtsyn Ösökhbayar MGL WRE 2004 0–0–1 1998 Bangkok WRE bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg
Tony Genato PHI BAS 1952—1956 1–0–0 1954 Manila BAS gold
Geng Xiao Ling HKG WUS 2008 1–1–0 2010 Guangzhou WUS gold: Changquan; 2014 Incheon WUS silver: Changquan
Svetlana Germanovich KAZ ROW 2012—2016 0–2–1 2010 Guangzhou ROW silver: coxless pairs, bronze: coxless fours; 2014 Incheon ROW silver: double sculls
Daniel Gevargiz Nejad IRI WLT 1968 0–1–0 1970 Bangkok WLT silver: middleweight -75 kg
Masoud Ghadimi IRI WRE 1988 0–0–1 1990 Beijing WRE bronze: Greco-Roman welterweight -74 kg
Farhad Ghaemi IRI VOL 2016 2–0–0 2014 Incheon VOL gold; 2018 Jakarta/Palembang VOL gold
Amir Ghafour IRI VOL 2016 2–0–0 2014 Incheon VOL gold; 2018 Jakarta/Palembang VOL gold
Tareq Al-Ghareeb KUW JUD 1984 0–0–1 1986 Seoul JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Majed Ghazal SYR ATH 2008—2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: high jump
Vazik Ghazarian IRI BOX 1960 0–1–0 1958 Tokyo BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Teymour Ghiassi IRI ATH 1972—1976 2–0–1 1966 Bangkok ATH bronze: high jump; 1970 Bangkok ATH gold: high jump; 1974 Tehran ATH gold: high jump
Adel Gholami IRI VOL 2016 1–1–0 2010 Guangzhou VOL silver; 2014 Incheon VOL gold
Kazem Gholami IRI WRE 1992 0–0–1 1986 Seoul WRE bronze: freestyle heavyweight -100 kg
Mehdi Ghorbani IRI BOX 2008 0–0–1 2006 Doha BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Mohammad Ghorbani IRI WRE 1968—1972 1–0–0 1970 Bangkok WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Arun Ghosh (DNS) IND FTB 1960 1–0–0 1962 Jakarta FTB gold
Ayoub Pourtaghi Ghoushchi IRI BOX 1996 1–0–0 1994 Hiroshima BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Jocelyn von Giese PHI SWI 1956 2–0–0 1954 Manila SWI gold: 100 m backstroke; 1958 Tokyo SWI gold: 4×100 m medley relay
Sandra von Giese PHI SWI 1960 1–1–1 1954 Manila SWI bronze: 100 m butterfly; 1958 Tokyo SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Gim Sung-Hee KOR HOK 2008 0–1–0 2010 Guangzhou HOK silver
Gir Yeong-A KOR BDM 1992—1996 1–2–1 1990 Beijing BDM silver: doubles, bronze: team; 1994 Hiroshima BDM gold: team, silver: doubles
Martin Gison PHI SHO 1936—1964 1–3–1 1954 Manila SHO gold: 25 m rapid-fire pistol, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions and 300 m free rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle prone; 1958 Tokyo SHO silver: 25 m rapid-fire pistol
Nasser Givehchi IRI WRE 1952—1956 0–0–1 1958 Tokyo WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg
Go Jeong-Jeon KOR FEN 1996—2000 1–1–0 1998 Bangkok FEN gold: épée, silver: épée team
Go Jin-Won KOR WRE 1976 0–1–1 1978 Bangkok WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg; 1982 New Delhi WRE silver: freestyle welterweight -74 kg
Go Nak-Chun KOR FEN 1988 2–0–0 1986 Seoul FEN gold: foil and foil team
Go Seok-Chang KOR HAN 1984—1988 1–0–0 1986 Seoul HAN gold
Go Seong-Hyeon KOR BDM 2012—2016 1–1–0 2010 Guangzhou BDM silver: team; 2014 Incheon BDM gold: team
Tshomlee Go PHI TKW 2004—2008 0–1–2 2002 Busan TKW bronze: flyweight -58 kg; 2006 Doha TKW silver: bantamweight -62 kg; 2010 Guangzhou TKW bronze: bantamweight -63 kg
Go Un-Ho KOR SWI 1996 0–0–4 1998 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2002 Busan SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Go Yeong-Hui KOR SHO 1984 0–0–1 1978 Bangkok SHO bronze: 50 m standard rifle 3 positions
Go Yeong-Sam KOR BOX 1996 0–1–0 1994 Hiroshima BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Krishnamurthy Gobinathan MAS HOK 2000 0–0–1 2002 Busan HOK bronze
José Gochongco PHI BAS 1952 1–0–0 1951 New Delhi BAS gold
Leroy Goff PHI SWI 1968 0–3–3 1966 Bangkok SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1970 Bangkok SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Goh Qiu Bin SGP WUS 2008 0–0–1 2006 Doha WUS bronze: Taijiquan & Taijijuan
Goh V Shem MAS BDM 2016 0–0–2 2014 Incheon BDM bronze: doubles and team
Ilya Golendov KAZ CAN 2016 2–1–0 2014 Incheon CAN gold: K4 1000 m; 2018 Jakarta/Palembang CAN gold: K4 500 m, silver: K2 1000 m
Gennady Golovkin KAZ BOX 2004 1–0–0 2002 Busan BOX gold: light-middleweight -71 kg
Marcellus Gomes IND HOK 1984 0–1–0 1982 New Delhi HOK silver
Isaac Gómez PHI ATH 1960 2–0–1 1958 Tokyo ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m; 1962 Jakarta ATH gold: 4×100 m relay
Wiem Gommies INA BOX 1972 2–0–0 1970 Bangkok BOX gold: middleweight -75 kg; 1978 Bangkok BOX gold: middleweight -75 kg
Gong Guohua CHN ATH 1988 0–0–1 1990 Beijing ATH bronze: decathlon
Gong Hyeon-A KOR SHO 1996 2–2–2 1990 Beijing SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1994 Hiroshima SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1998 Bangkok SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 2002 Busan SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Gong Ja-Yeong KOR JUD 2008 0–1–1 2006 Doha JUD silver: half-middleweight -63 kg; 2010 Guangzhou JUD bronze: half-middleweight -63 kg
Gong Jeong-Bae KOR ROW 1988 0–1–0 1986 Seoul ROW silver: coxless pais
Gong Jinjie CHN CTR 2012—2016 1–1–0 2006 Doha CYC silver: sprint; 2014 Incheon CYC gold: sprint team
Gong Lijiao CHN ATH 2008—2016 2–1–0 2010 Guangzhou ATH silver: shot put; 2014 Incheon ATH gold: shot put; 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: shot put
Gong Luming CHN BAS/Coach 1988—2016 2–0–0 1986 Seoul BAS gold; 1990 Beijing BAS gold
Gong Ruina CHN BDM 2004 1–1–0 2002 Busan BDM gold: team, silver: singles
Gong Xiangyu CHN VOL 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang VOL gold
Gong Xiaobin CHN BAS 1992—1996 3–1–0 1990 Beijing BAS gold; 1994 Hiroshima BAS gold; 1998 Bangkok BAS gold; 2002 Busan BAS silver
Gong Zhichao CHN BDM 2000 1–1–0 1998 Bangkok BDM gold: team, silver: singles
Sergey Gorovoy KAZ WAP 2004—2012 1–0–1 2002 Busan WAP gold; 2006 Doha WAP bronze
Eiko Goshi JPN SWI 1972 0–0–1 1970 Bangkok SWI bronze: 400 m freestyle
Subimal Goswami IND FTB 1960 1–0–0 1962 Jakarta FTB gold
Kojiro Goto JPN EVE 1992 1–1–1 1982 New Delhi EQU silver: Three-Day Event team; 1986 Seoul EQU gold: Three-Day Event team, bronze: Three-Day Event individual
Tadaharu Goto JPN SWI 1964 1–2–0 1962 Jakarta SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle
Sadegh Goudarzi IRI WRE 2012 1–0–0 2010 Guangzhou WRE gold: freestyle middleweight -74 kg
Yukiko Goushi JPN SWI 1968 3–0–0 1970 Bangkok SWI gold: 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Vikas Gowda IND ATH 2004—2016 0–1–1 2010 Guangzhou ATH bronze: discus throw; 2014 Incheon ATH silver: discus throw
Mariya Grabovetskaya KAZ WLT 2008 0–1–1 2010 Guangzhou WLT bronze: super-heavyweight +75 kg; 2014 Incheon WLT silver: super-heavyweight +75 kg
Marina Gritsenko KAZ WAP 2004 0–1–1 2010 Guangzhou WAP silver; 2014 Incheon WAP bronze
Gu Beibei CHN SWA 2004—2008 1–1–0 2002 Busan SYN silver: duet; 2006 Doha SYN gold: team
Gu Bon-Gil KOR FEN 2012—2016 5–1–0 2010 Guangzhou FEN gold: sabre, silver: sabre team; 2014 Incheon FEN gold: sabre and sabre team; 2018 Jakarta/Palembang FEN gold: sabre and sabre team
Gu Gi-Ran KOR VOL 2000 0–1–0 2002 Busan VOL silver
Gu Gyo-Dong KOR FEN 1992 0–0–2 1994 Hiroshima FEN bronze: épée team; 2002 Busan FEN bronze: épée team
Gu Hyo-Jin KOR SWI 2000 0–0–1 2002 Busan SWI bronze: 4×100 m medley relay
Gu Ja-Cheol KOR FTB 2012 0–0–1 2010 Guangzhou FTB bronze
Gu Ja-Cheong KOR ARC 1984 1–3–1 1986 Seoul ARC gold: team, silver: 30 m double, 70 m double, and 90 m double, bronze: individual
Gu Jiahong CHN ROW 1984 0–1–0 1986 Seoul ROW silver: coxless pais
Gu Jin-Su KOR HOK 1996 0–1–0 1998 Bangkok HOK silver
Gu Jun CHN BDM 1996—2000 2–0–2 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team; 1998 Bangkok BDM gold: doubles and team
Gu Min-Jeong KOR VOL 2000—2004 0–2–0 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL silver
Gu Sang-Beom KOR FTB 1988 0–0–1 1990 Beijing FTB bronze
Gu Xiao CHN SWA 2016 2–0–0 2014 Incheon SYN gold: team and combination
Gu Xuesong CHN ARC 2016 1–0–0 2014 Incheon ARC gold: team
Gu Yan CHN ATH 1996 0–1–0 1994 Hiroshima ATH silver: 10 km walk
Gu Yasha CHN FTB 2008—2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang FTB silver
Gu Yong-Jo PRK BOX 1976—1980 2–0–0 1974 Tehran BOX gold: flyweight -51 kg; 1978 Bangkok BOX gold: featherweight -57 kg
Gu Yuan CHN ATH 2004 1–1–0 2002 Busan ATH gold: hammer throw; 2006 Doha ATH silver: hammer throw
Guan Weizhen CHN BDM 1992 4–0–0 1986 Seoul BDM gold: doubles and team; 1990 Beijing BDM gold: doubles and team
Guan Xin CHN BAS 2012 1–0–0 2010 Guangzhou BAS gold
Guan Yingnan CHN ATH 2000—2004 1–0–0 1998 Bangkok ATH gold: long jump
Rodolfo Guaves PHI CTR 1984 0–0–1 1982 New Delhi CYC bronze: 1000 m track time trial
Rolando Guaves PHI CTR 1968 0–1–1 1970 Bangkok CYC silver: 4800 m mass start, bronze: 800 m mass start
Sergey Gubaryov KAZ WAP 2012 2–0–0 2010 Guangzhou WAP gold; 2014 Incheon WAP gold
Guk In-Suk KOR ROW 1988 0–1–1 1986 Seoul ROW silver: coxed fours; 1990 Beijing ROW bronze: coxless fours
Alisher Gulov TJK TKW 2012 0–0–1 2014 Incheon TKW bronze: heavyweight +87 kg
Punch Gunalan MAS BDM 1972 2–0–1 1970 Bangkok BDM gold: singles and doubles, bronze: team
Rajalingam Gunaratnam MAS ATH 1968 1–0–0 1966 Bangkok ATH gold: 4×100 m relay
John Gunawan INA SAI 1968 0–0–1 1970 Bangkok SAI bronze: Flying Dutchman
Rudy Gunawan INA BDM 1992—1996 1–0–4 1990 Beijing BDM bronze: doubles, mixed doubles, and team; 1994 Hiroshima BDM gold: team, bronze: mixed doubles
Tony Gunawan INA
USA
BDM 2000—2012 1–0–0 1998 Bangkok BDM gold: team (competed for Indonesia)
Sunil Gunawardene SRI ATH 1972 1–0–0 1974 Tehran ATH gold: 4×400 m relay
Guo Daen CHN CAN 1988 1–0–0 1990 Beijing CAN gold: C1 1000 m
Guo Jia CHN SOF 2004—2008 0–1–1 2010 Guangzhou SOF silver; 2014 Incheon SOF bronze
Guo Jianli CHN MOP 2016 2–0–0 2014 Incheon MOP gold: individual and team
Guo Jingjing CHN DIV 1996—2008 4–0–0 1998 Bangkok DIV gold: 3 m springboard; 2002 Busan DIV gold: 3 m springboard and synchronised springboard; 2006 Doha DIV gold: synchronised springboard
Guo Lei CHN JUD 2008 0–0–1 2006 Doha JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Guo Li CHN SWA 2016 3–0–0 2014 Incheon SYN gold: team and combination; 2018 Jakarta/Palembang SYN gold: team
Guo Linyao CHN GYM 1992 4–1–0 1990 Beijing GYM gold: parallel bars, pommelled horse, and team, silver: all-around; 1994 Hiroshima GYM gold: team
Guo Longchen CHN CYC 1988 2–1–1 1986 Seoul CYC gold: road time trial team; 1990 Beijing CYC gold: road time trial team, silver: 4000 m pursuit team; 1994 Hiroshima CYC bronze: 4000 m pursuit individual
Guo Mei CHN ROW 1988 1–0–0 1990 Beijing ROW gold: coxless fours
Guo Peng CHN VOL 2008 0–1–0 2006 Doha VOL silver
Guo Shiqiang CHN BAS 2000—2004 0–1–0 2002 Busan BAS silver
Guo Shuang CHN CTR 2008—2012 3–1–0 2006 Doha CYC gold: sprint and 500 m track time trial; 2010 Guangzhou CYC gold: sprint, silver: 500 m track time trial
Guo Wenjun CHN SHO 2008—2016 2–1–1 2006 Doha SHO gold: 10 m air pistol team, silver: 10 m air pistol; 2010 Guangzhou SHO bronze: 10 m air pistol team; 2014 Incheon SHO gold: 10 m air pistol team
Guo Xinghong CHN CYC 1996 1–0–0 1994 Hiroshima CYC gold: road race
Guo Yue CHN TTN 2004—2012 5–1–0 2006 Doha TTN gold: singles, doubles, and team; 2010 Guangzhou TTN gold: doubles and team, silver: singles
Guo Zhendong CHN BDM 2008—2012 2–0–0 2006 Doha BDM gold: team; 2010 Guangzhou BDM gold: team
Andrey Gurov KAZ SHO 2004 2–0–4 2002 Busan SHO bronze: 10 m running target team; 2006 Doha SHO gold: 10 m running target team men and 10 m running target team mixed, bronze: 10 m running target mixed; 2010 Guangzhou SHO bronze: 10 m running target team men; 2014 Incheon SHO bronze: 10 m running target team men
Vladimir Gushcha KAZ SHO 2000 1–1–2 1998 Bangkok SHO gold: 50 m free pistol, silver: 25 m standard pistol team, bronze: 10 m air pistol; 2002 Busan SHO bronze: 10 m air pistol team
Koji Gushiken JPN GYM 1984 1–2–0 1982 New Delhi GYM gold: parallel bars, silver: horse vault and team
Kosei Gushiken JPN ATH 1972 1–0–0 1966 Bangkok ATH gold: triple jump
Gwak Dong-Han KOR JUD 2016 2–0–2 2014 Incheon JUD gold: team, bronze: middleweight -90 kg; 2018 Jakarta/Palembang JUD gold: middleweight -90 kg, bronze: team
Gwak Hyeon-Chae KOR BAS 1968 1–1–0 1970 Bangkok BAS gold; 1974 Tehran BAS silver
Gwak Jeong-Hun KOR SHO 1984—1988 1–0–1 1982 New Delhi SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone team; 1986 Seoul SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team
Gwon Chang-Suk KOR HOK 1992—1996 2–0–0 1990 Beijing HOK gold; 1994 Hiroshima HOK gold
Gwon Deog-Yong KOR WRE 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Gwon Gyeong-Min KOR DIV 1996—2000 0–1–3 2002 Busan DIV silver: synchronised springboard, bronze: synchronised platform; 2006 Doha DIV bronze: synchronised springboard and synchronised platform
Gwon Han-Na KOR HAN 2012—2016 1–0–0 2014 Incheon HAN gold
Gwon Jung-Hyeon KOR CTR/CYC 1968 0–2–4 1966 Bangkok CYC bronze: 1600 m track time trial team and 4000 m pursuit team; 1970 Bangkok CYC silver: 4000 m pursuit individual and 10 km race, bronze: 4800 m mass start and 1600 m track time trial team
Gwon Su-Hyeon KOR HOK 1996 1–0–0 1994 Hiroshima HOK gold
Gwon Taeg-Yeol KOR SHO 1988 0–2–0 1982 New Delhi SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team
Gyi Aung Maung MYA WLT 1972 1–1–0 1974 Tehran WLT flyweight -52 kg gold: snatch, silver: total
Ha Chang-Deok KOR FEN 2004 0–1–0 2006 Doha FEN silver: foil team
Ha Eun-Ju KOR SWI 2004 0–0–1 2002 Busan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ha Hyeong-Ju KOR JUD 1984—1988 1–0–0 1986 Seoul JUD gold: half-heavyweight -95 kg
Ha Jae-Min KOR SAI 2008—2016 3–0–0 2010 Guangzhou SAI gold: Laser; 2014 Incheon SAI gold: Laser; 2018 Jakarta/Palembang SAI gold: Laser
Ha Jeong-Eun KOR BDM 2008—2012 0–0–3 2006 Doha BDM bronze: team; 2010 Guangzhou BDM bronze: doubles and team
Ha Jin-Sik KOR ROW 1988 0–1–1 1990 Beijing ROW silver: coxless fours, bronze: eights
Ha Jong-Hwa KOR VOL 1992—1996 0–1–1 1990 Beijing VOL silver; 1994 Hiroshima VOL bronze
Ha Tae-Gwon KOR BDM 1996—2004 1–1–1 1994 Hiroshima BDM silver: team; 1998 Bangkok BDM bronze: team; 2002 Busan BDM gold: team
Ha Ui-Geon KOR BAS 1964—1968 0–0–1 1966 Bangkok BAS bronze
Ha Xiaoyan CHN ATH 1992 0–0–2 1994 Hiroshima ATH bronze: javelin throw; 2002 Busan ATH bronze: javelin throw
Saud Habib IOA
KUW
SHO 2000—2016 0–1–0 2014 Incheon SHO silver: skeet team
Emam Ali Habibi IRI WRE 1956—1960 1–0–0 1958 Tokyo WRE gold: freestyle lightweight -67 kg
Hassan Habibi IRI FTB 1964 0–1–0 1966 Bangkok FTB silver
Sultan Abdulmajeed Al-Habshi KSA ATH 2008 3–0–0 2006 Doha ATH gold: shot put; 2010 Guangzhou ATH gold: shot put; 2014 Incheon ATH gold: shot put
Mu'ayed Al-Haddad KUW FTB 1980 0–1–1 1982 New Delhi FTB silver; 1986 Seoul FTB bronze
Nihal Haddad SYR BOX 1980 0–0–1 1982 New Delhi BOX bronze: featherweight -57 kg
Ehsan Haddadi IRI ATH 2008—2016 4–0–0 2006 Doha ATH gold: discus throw; 2010 Guangzhou ATH gold: discus throw; 2014 Incheon ATH gold: discus throw; 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: discus throw
Hamed Haddadi IRI BAS 2008 0–2–1 2006 Doha BAS bronze; 2014 Incheon BAS silver; 2018 Jakarta/Palembang BAS silver
Christian Hadinata INA BDM 1972—2004 5–3–2 1974 Tehran BDM gold: mixed doubles, silver: doubles and team; 1978 Bangkok BDM gold: doubles and team, bronze: mixed doubles; 1982 New Delhi BDM gold: doubles and mixed doubles, silver: team; 1986 Seoul BDM bronze: team
Ali Al-Hadiyah KUW FTB 1992 0–0–1 1994 Hiroshima FTB bronze
Luluk Hadiyanto INA BDM 2004—2008 0–1–1 2006 Doha BDM silver: doubles, bronze: team
Khosro Haghgosha IRI CTR/CYC 1972—1976 0–2–2 1970 Bangkok CYC silver: road time trial team, bronze: 4000 m pursuit team; 1974 Tehran CYC silver: 4000 m pursuit team, bronze: 4000 m pursuit individual
Ali Reza Haghi IRI CYC 2012 0–2–0 2002 Busan CYC silver: 4000 m pursuit team; 2006 Doha CYC silver: road time trial team
Ali Hagilou IRI WRE 1972 0–1–0 1970 Bangkok WRE silver: freestyle middleweight -82 kg
Kosuke Hagino JPN SWI 2012—2016 5–3–3 2014 Incheon SWI gold: 200 m freestyle, 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle, bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2018 Jakarta/Palembang SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m medley and 400 m medley, 400 m freestyle
Mayuko Hagiwara JPN CYC 2012 1–0–0 2006 Doha CYC gold: road race
Mikiko Hagiwara JPN BAS 1996 0–1–0 1994 Hiroshima BAS silver
Tomoko Hagiwara JPN SWI 2000 3–1–0 1998 Bangkok SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 2010 Guangzhou SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Masoud Haji Akhondzadeh IRI JUD 2004—2008 1–0–1 2002 Busan JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 2006 Doha JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Sousan Hajipour IRI TKW 2012 0–0–2 2010 Guangzhou TKW bronze: featherweight -57 kg; 2014 Incheon TKW bronze: bantamweight -53 kg
Mehdi Hajizadeh IRI WRE 2004 0–0–1 2002 Busan WRE bronze: freestyle middleweight -74 kg
Arezoo Hakimi IRI CAN 2012 0–0–1 2014 Incheon CAN bronze: K1 200 m
Aika Hakoyama JPN SWA 2012—2016 0–4–0 2010 Guangzhou SYN silver: team and combination; 2014 Incheon SYN silver: team and combination
Arjun Halappa IND HOK 2004 0–0–1 2010 Guangzhou HOK bronze
Ham Bong-Sil PRK ATH 2000—2004 1–0–0 2002 Busan ATH gold: marathon
Ham Sang-Myeong KOR BOX 2016 1–0–0 2014 Incheon BOX gold: bantamweight -56 kg
Keiko Hama JPN VOL 1968—1972 2–0–0 1966 Bangkok VOL gold; 1970 Bangkok VOL gold
Khalid bin Hamad Al Khalifa BRN BOC 2019 0–1–0 2006 Doha EQU silver: endurance team
Nasser bin Hamad Al Khalifa BRN BOC 2009—2019 0–2–0 2006 Doha EQU silver: endurance individual and endurance team
Ahmed Hamada BRN ATH 1984—2004 1–0–1 1982 New Delhi ATH bronze: 400 m hurdles; 1986 Seoul ATH gold: 400 m hurdles
Kichijiro Hamada JPN BOX 1964 0–1–0 1962 Jakarta BOX silver: welterweight -67 kg
Mayu Hamada JPN TKW 2012—2016 0–1–0 2014 Incheon TKW silver: featherweight -57 kg
Kyoko Hamaguchi JPN WRE 2004—2012 1–1–1 2002 Busan WRE gold: freestyle heavyweight -72 kg; 2006 Doha WRE silver: freestyle heavyweight -72 kg; 2010 Guangzhou WRE bronze: freestyle heavyweight -72 kg
Noriko Hamaguchi JPN BAS 1996—2004 1–1–0 1994 Hiroshima BAS silver; 1998 Bangkok BAS gold
Ibrahim Al-Hamaidi KSA ATH 2004 1–0–0 2002 Busan ATH gold: 4×400 m relay (ran in heats only)
Yuji Hamano JPN ARC 2000—2004 0–1–0 2002 Busan ARC silver: individual
Eiichiro Hamazaki JPN SAI 2000 0–1–0 1998 Bangkok SAI silver: 470
Masahiro Hamazaki (DNS) JPN FTB 1968 0–0–1 1966 Bangkok FTB bronze
Abdul Hamid PAK HOK 1948—1960 1–0–0 1958 Tokyo HOK gold
Abdul Hamid PAK HOK 1964 0–1–0 1966 Bangkok HOK silver
Raad Hammoudi IRQ FTB/NOCI 1984—2009 1–0–0 1982 New Delhi FTB gold
Amir Hussin Hamsain PHI SWI 1960 0–1–2 1962 Jakarta SWI bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay
Rusli Hamsjin INA CYC 1960 1–0–0 1962 Jakarta CYC gold: road time trial team
Han Aiping 2–0–0 1986 Seoul BDM gold: singles and team
Han Byeong-Guk KOR HOK 1996 0–1–0 1998 Bangkok HOK silver
Han Chung-Sik KOR GYM 1984 0–1–0 1986 Seoul GYM silver: team
Han Do-Ryeong KOR MOP 2004 2–0–0 2002 Busan MOP gold: relay and team
Han Duan CHN FTB 2004—2008 0–0–1 2006 Doha FTB bronze
Han Geum-Sil KOR HOK 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing HOK gold
Han Gi-Beom KOR BAS 1988 0–1–0 1986 Seoul BAS silver
Han Gwang-Ho KOR GYM 1992 0–1–0 1994 Hiroshima GYM silver: team
Han Gwang-Song PRK GYM 1980 0–0–2 1978 Bangkok GYM bronze: pommelled horse; 1982 New Delhi GYM bronze: team
Han Gyeong-Ae KOR VOL 1984 0–0–1 1982 New Delhi VOL bronze
Han Gyeong-Im KOR GYM 1988 0–1–1 1986 Seoul GYM silver: team, bronze: balance beam
Han Gyeong-Tae KOR HAN 2004—2008 2–0–0 1998 Bangkok HAN gold; 2002 Busan HAN gold
Han Gyong-Si PRK WLT 1976—1980 1–0–2 1974 Tehran WLT bantamweight -56 kg bronze: clean & jerk and total; 1978 Bangkok WLT gold: flyweight -52 kg
Han Gyu-Cheol KOR SWI 2000—2004 0–0–11 1998 Bangkok SWI bronze: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×200 m freestyle relay; 2002 Busan SWI bronze: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay; 2006 Doha SWI bronze: 200 m medley, 400 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Han Hsin-Lin TPE SOF 1996 0–1–3 1990 Beijing SOF bronze; 1994 Hiroshima SOF bronze; 1998 Bangkok SOF bronze; 2006 Doha SOF silver
Han Hye-Ryeong KOR HOK 2008—2016 1–0–0 2014 Incheon HOK gold
Han Hye-Sun KOR ROW 1988 0–1–0 1986 Seoul ROW silver: single sculls
Han Hyeon-Seon KOR BAS 1996 1–0–0 1994 Hiroshima BAS gold
Han Jang-Seok KOR VOL 1988 0–2–1 1982 New Delhi VOL bronze; 1986 Seoul VOL silver; 1990 Beijing VOL silver
Han Jin-Seop KOR SHO 2008—2012 3–2–0 2010 Guangzhou SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2014 Incheon SHO silver: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 position team
Han Jin-Su KOR Coach/HOK 1988—2016 1–0–0 1986 Seoul HOK gold
Han Jing CHN ROW 2000 1–0–0 2002 Busan ROW gold: coxless fours
Han Jing MAC WUS 2008 0–1–1 2002 Busan WUS silver: Changquan, Daoshu & Gunshu; 2006 Doha WUS bronze: Changquan, Daoshu & Gunshu
Han Jingna CHN BDM 1996 0–0–1 1994 Hiroshima BDM bronze: team
Han Jong-Ok PRK GYM 2004 1–1–0 2002 Busan GYM gold: uneven bars, silver: team
Han Ling CHN ATH 2008 1–0–1 2006 Doha ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 4×400 m relay
Han Myeong-Hui KOR ATH 1964 0–1–0 1966 Bangkok ATH silver: 400 m
Han Myeong-U KOR WRE 1984—1988 1–0–0 1986 Seoul WRE gold: freestyle welterweight -74 kg
Han O-Gyeong KOR HOK 1988 1–1–0 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold
Han Peng (DNS) CHN FTB 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang FTB silver
Han Qingling CHN BAS 1988 1–0–0 1986 Seoul BAS gold
Han Seon-Hui KOR HAN 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok HAN gold
Han Seung-Hun KOR ARC 1992 3–0–0 1998 Bangkok ARC gold: individual and team; 2002 Busan ARC gold: team
Han Shuxiang CHN CYC 1984 1–0–0 1986 Seoul CYC gold: road time trial team
Han Song-Hui KOR CYC 2004 0–0–1 2006 Doha CYC bronze: road race
Han Song-I KOR VOL 2004—2012 1–1–0 2010 Guangzhou VOL silver; 2014 Incheon VOL gold
Han Sun-Cheol KOR BOX 2008—2012 0–1–1 2006 Doha BOX silver: bantamweight -54 kg; 2010 Guangzhou BOX bronze: lightweight -60 kg
Han Sun-Hi PRK ARC 1976 0–0–1 1978 Bangkok ARC bronze: team
Han Tae-Young KOR WRE 2008 1–0–0 2006 Doha WRE gold: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Han Wenxia CHN FTB 2000—2008 0–0–1 2006 Doha FTB bronze
Han Xue CHN SWI 1996—2000 1–1–0 1998 Bangkok SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle
Han Yu-Mi KOR VOL 2012 0–1–0 2010 Guangzhou VOL silver
Han Yucheng CHN ATH 2004—2016 1–0–0 2006 Doha ATH gold: 20 km walk
Han Yun-Su KOR GYM 1992—1996 0–1–0 1994 Hiroshima GYM silver: team
Han Zhidong CHN WAP 2008 1–1–2 1998 Bangkok WAP bronze; 2002 Busan WAP bronze; 2006 Doha WAP gold; 2010 Guangzhou WAP silver
Tsutomu Hanahara JPN WRE 1964 0–1–0 1962 Jakarta WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Maho Hanaoka JPN ATH 2004 0–1–0 2002 Busan ATH silver: long jump
Hanati Silamu CHN BOX 2004—2008 0–0–1 2006 Doha BOX bronze: welterweight -69 kg
Etsuko Handa JPN FTB 1996 0–1–0 1990 Beijing FTB silver
Takuya Haneda JPN CSL 2008—2016 2–1–0 2010 Guangzhou CAN silver: C1 slalom; 2014 Incheon CAN gold: C1 slalom; 2018 Jakarta/Palembang CAN gold: C1 slalom
Kazushi Hano JPN RGS 2016 1–0–0 2014 Incheon RGS gold
Kazue Hanyu JPN GYM 1968—1972 0–0–1 1974 Tehran GYM bronze: team
Hao Jialu CHN FEN 2016 1–0–0 2014 Incheon FEN gold: épée team
Hao Yun CHN SWI 2012 1–0–1 2014 Incheon SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 400 m freestyle
Hideaki Hara JPN SWI 1976 2–1–0 1974 Tehran SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Hiroyo Harada JPN SWI 1988 0–1–1 1986 Seoul SWI silver: 200 m medley, bronze: 200 m backstroke
Megumi Harada JPN FEN 2004—2008 1–0–0 2010 Guangzhou FEN gold: épée team (competed as Megumi Ikeda)
Mutsumi Harada JPN GYM 2000 0–0–2 1998 Bangkok GYM bronze: team; 2002 Busan GYM bronze: team
Noriko Harada JPN SOF 1996 0–1–0 1998 Bangkok SOF silver
Ryunosuke Harada JPN SAI 2012 1–0–0 2010 Guangzhou SAI gold: 470
Saho Harada JPN SWA 2004—2008 0–2–0 2006 Doha SYN silver: duet and team
Yuka Harada JPN BAS 1996 0–1–0 1994 Hiroshima BAS silver
Mirnawati Hardjolukito INA DIV 1972 0–0–1 1970 Bangkok DIV bronze: 3 m springboard
Abdalelah Haroun QAT ATH 2016 2–0–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Barakat Al-Harthi OMA ATH 2012—2016 0–0–1 2010 Guangzhou ATH bronze: 100 m
Eddy Hartono INA BDM 1992 0–1–3 1986 Seoul BDM bronze: team; 1990 Beijing BDM silver: mixed doubles, bronze: doubles and team
Rudy Hartono INA BDM 1972 1–0–2 1970 Bangkok BDM gold: team, bronze: doubles and mixed doubles
Jusoh Harun (DNS) MAS FTB 1972 0–0–1 1974 Tehran FTB bronze
Mika Haruna JPN SWI 1992—1996 0–1–1 1994 Hiroshima SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Toshiko Haruoka JPN SWI 1976 3–0–0 1974 Tehran SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Abdul Rashid Al-Hasan PAK HOK 1984 1–1–0 1982 New Delhi HOK gold; 1986 Seoul HOK silver
Hitoshi Hase JPN ROW 1996—2000 0–2–1 1994 Hiroshima ROW bronze: double sculls; 2002 Busan ROW silver: eights and lightweight single sculls
Keiji Hase JPN SWI 1956 3–0–0 1954 Manila SWI gold: 100 m backstroke; 1958 Tokyo SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Kohei Hasegawa JPN WRE 2012 2–0–0 2010 Guangzhou WRE gold: Greco-Roman featherweight -55 kg; 2014 Incheon WRE gold: Greco-Roman featherweight -59 kg
Suzuka Hasegawa JPN SWI 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang SWI bronze: 200 m butterfly
Michiko Hasegawa-Fukushima JPN SHO 1988—2008 2–4–0 1986 Seoul SHO gold: 10 m air pistol and 10 m air pistol team, silver: 25 m sporting pistol and 25 m sporting pistol team (competed as Michiko Hasegawa); 2002 Busan SHO silver: 25 m sporting pistol team (competed as Michiko Fukushima); 2006 Doha SHO silver: 25 m sporting pistol team (competed as Michiko Fukushima)
Ali Hashemi IRI WLT 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang WLT bronze: heavyweight -105 kg
Masoud Hashemzadeh IRI WRE 2004—2008 0–1–1 2002 Busan WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -96 kg; 2006 Doha WRE silver: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Miho Hashiguchi JPN GYM 1996 0–1–0 1998 Bangkok GYM silver: team
Mohamed Roslin Hashim MAS BDM 2004 0–0–1 1998 Bangkok BDM bronze: team
Natik Hashim IRQ FTB 1984—1988 1–0–0 1982 New Delhi FTB gold
Hiroshi Hashimoto JPN FEN 1992 0–0–2 1986 Seoul FEN bronze: foil team; 1994 Hiroshima FEN bronze: sabre team
Hiroshi Hashimoto JPN WAP 1972 1–0–0 1970 Bangkok WAP gold
Kimiko Hashimoto JPN BAS 1976 1–0–0 1974 Tehran BAS gold
Seiji Hashimoto (DNS) JPN HOK 1964 0–0–1 1966 Bangkok HOK bronze
Seiko Hashimoto JPN CTR/SSK 1984—1996 0–0–1 1994 Hiroshima CYC bronze: 3000 m pursuit individual
Yukihiro Hashimoto JPN HAN 1988 0–2–1 1990 Beijing HAN silver; 1994 Hiroshima HAN silver; 1998 Bangkok HAN bronze
Naokiyo Hashisako JPN CTR 1992 0–0–1 1994 Hiroshima CYC bronze: 4000 m pursuit team
Manzoor-ul Hassan PAK Coach/HOK 1976—1988 3–0–0 1974 Tehran HOK gold; 1978 Bangkok HOK gold; 1982 New Delhi HOK gold
Yoshiaki Hatakeda JPN GYM 1992—1996 1–1–3 1990 Beijing GYM silver: team, bronze: horizontal bar; 1994 Hiroshima GYM gold: pommelled horse, bronze: all-around and team
Yasue Hatsuda JPN SWI 1976 5–0–0 1974 Tehran SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1978 Bangkok SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Nobuyuki Hatta JPN WLT 1968 1–0–0 1970 Bangkok WLT gold: middleweight -75 kg
Siobhán Haughey HKG SWI 2014—2016 0–0–3 2014 Incheon SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Minori Hayakari JPN ATH 2008 0–0–1 2010 Guangzhou ATH bronze: 3000 m steeplechase
Kazue Hayakawa JPN SWI 1964 2–1–1 1962 Jakarta SWI silver: 400 m freestyle; 1966 Bangkok SWI gold: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Ren Hayakawa JPN ARC 2012 0–0–1 2014 Incheon ARC bronze: team
Hirotada Hayase JPN ATH 1960—1964 0–0–2 1962 Jakarta ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay
Akira Hayashi JPN SWI 1992—2000 3–2–0 1994 Hiroshima SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke; 1998 Bangkok SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke
Hidekazu Hayashi JPN ROW 1992 0–3–0 1986 Seoul ROW silver: coxed pais; 1990 Beijing ROW silver: eights; 1994 Hiroshima ROW silver: eights
Nagisa Hayashi JPN HOK 2012—2016 0–0–1 2010 Guangzhou HOK bronze
Tadayoshi Hayashi JPN EQU 2000—2004 1–0–1 2002 Busan EQU gold: jumping team, bronze: jumping individual
Yuki Hayashi JPN ARC 2008—2016 0–0–1 2014 Incheon ARC bronze: team
Zafar Hayat PAK HOK 1956—1964 1–0–0 1962 Jakarta HOK gold
Abubaker Haydar QAT ATH 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: 800 m
Sayed Ali Akbar Haydari IRI WRE 1964 0–1–0 1966 Bangkok WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Shota Hazui JPN WAP 2016 0–1–1 2010 Guangzhou WAP bronze; 2014 Incheon WAP silver
He Chao CHN DIV 2016 1–1–0 2014 Incheon DIV gold: 1 m springboard, silver: 3 m springboard
He Chong CHN DIV 2008—2012 3–1–0 2006 Doha DIV gold: 3 m springboard and synchronised springboard; 2010 Guangzhou DIV gold: 3 m springboard; 2014 Incheon DIV silver: 1 m springboard
He Cihong CHN SWI 1992—1996 3–0–0 1994 Hiroshima SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
He Hanbin CHN BDM 2008 1–0–1 2010 Guangzhou BDM gold: team, bronze: mixed doubles
He Hongmei CHN JUD 2012 0–0–1 2010 Guangzhou JUD bronze: half-lightweight -52 kg
He Jin CHN WAP 2008—2012 1–0–0 2010 Guangzhou WAP gold
He Jing CHN CAN 2004 0–1–0 2002 Busan CAN silver: K4 500 m
He Kexin CHN GYM 2008—2012 2–0–0 2010 Guangzhou GYM gold: uneven bars and team
He Luming CHN TKW 2000 0–1–0 1998 Bangkok TKW silver: middleweight -70 kg
He Qi CHN VOL 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok VOL gold
He Wenna CHN TMP 2008—2016 0–1–0 2010 Guangzhou TMP silver: individual
He Xuemei CHN GYM 1992 1–0–0 1994 Hiroshima GYM gold: team
He Yanwen CHN ROW 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing ROW gold: coxless fours
He Ying CHN ARC 1996—2004 1–1–0 1994 Hiroshima ARC gold: team; 1998 Bangkok ARC silver: team
He Yingqiang CHN WLT 1988—1992 2–0–0 1986 Seoul WLT gold: bantamweight -56 kg; 1990 Beijing WLT gold: featherweight -60 kg
He Zhuoqiang CHN WLT 1988 2–0–0 1986 Seoul WLT gold: flyweight -52 kg; 1990 Beijing WLT gold: flyweight -52 kg
He Zi CHN DIV 2012—2016 2–2–0 2006 Doha DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard; 2010 Guangzhou DIV gold: 3 m springboard; 2014 Incheon DIV gold: 3 m springboard
Rafael Hechanova PHI BAS 1952 2–0–0 1951 New Delhi BAS gold; 1954 Manila BAS gold
Hei Zhi Hong HKG WUS 2008 0–1–0 2006 Doha WUS silver: Taijiquan & Taijijuan
Ali Reza Heidari IRI WRE 2000—2004 3–0–0 1998 Bangkok WRE gold: freestyle light-heavyweight -85 kg; 2002 Busan WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg; 2006 Doha WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg
Nasser Hejazi IRI FTB 1976 1–0–0 1974 Tehran FTB gold
Hendrawan INA BDM 2000 1–2–1 1998 Bangkok BDM gold: team, silver: singles; 2002 Busan BDM silver: team, bronze: singles
Heo Heung-Cheol KOR FTB 1964 0–3–0 1954 Manila FTB silver; 1958 Tokyo FTB silver; 1962 Jakarta FTB silver
Heo Jae KOR BAS 1988—1996 0–2–1 1986 Seoul BAS silver; 1990 Beijing BAS bronze; 1994 Hiroshima BAS silver
Heo Jun KOR FEN 2016 1–1–2 2010 Guangzhou FEN bronze: foil team; 2014 Incheon FEN silver: foil, bronze: foil team; 2018 Jakarta/Palembang FEN gold: foil team
Heo Min-Ho KOR TRI 2012 0–2–0 2014 Incheon TRI silver: mixed relay; 2018 Jakarta/Palembang TRI silver: mixed relay
Heo Sun-Yeong KOR HAN 1996—2008 3–0–1 1998 Bangkok HAN gold; 2002 Busan HAN gold; 2006 Doha HAN gold; 2010 Guangzhou HAN bronze
Heo Uk-Bong KOR SHO 1964 1–2–3 1966 Bangkok SHO silver: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1970 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m standard rifle 3 positions team; 1974 Tehran SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Heo Yeong-Mo KOR BOX 1984 1–0–0 1982 New Delhi BOX gold: light-flyweight -48 kg
Heo Yeong-Suk KOR HAN 2000—2004 3–0–0 1994 Hiroshima HAN gold; 2002 Busan HAN gold; 2006 Doha HAN gold
Henry Herscovici ISR SHO 1968—1972 1–3–0 1970 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 10 m air rifle, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m standard rifle 3 positions team
Salman Hessam IRI ATH 1976 0–0–1 1974 Tehran ATH bronze: discus throw
Taufik Hidayat INA BDM 2000—2012 3–1–2 1998 Bangkok BDM gold: team; 2002 Busan BDM gold: singles, silver: team; 2006 Doha BDM gold: singles, bronze: team; 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Keigo Higashi JPN FTB 2012 1–0–0 2010 Guangzhou FTB gold
Masakatsu Hikosaka JPN RGS 2016 1–0–0 2014 Incheon RGS gold
Chikafumi Hirai JPN SHO 1984 0–1–2 1978 Bangkok SHO bronze: 50 m free pistol team; 1982 New Delhi SHO bronze: 50 m free pistol team; 1986 Seoul SHO silver: 50 m free pistol team
Kazumasa Hirai JPN WLT 1976 4–0–0 1974 Tehran WLT featherweight -60 kg gold: snatch, clean & jerk, and total; 1978 Bangkok WLT gold: lightweight -67.5 kg
Koichi Hirakida JPN SWI 1960 0–1–0 1958 Tokyo SWI silver: 200 m butterfly
Hideko Hiranaka JPN SWI 1992—1996 0–0–1 1994 Hiroshima SWI bronze: 200 m medley
Masato Hirano JPN SWI 1996—2000 1–2–0 1994 Hiroshima SWI silver: 1500 m freestyle; 1998 Bangkok SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Motoharu Hirano JPN SHO 1984 0–0–1 1982 New Delhi SHO bronze: trap team
Sayaka Hirano JPN TTN 2008—2012 0–1–0 2014 Incheon TTN silver: team
Akiko Hirao-Sekine JPN TRI 2000—2004 0–0–1 2006 Doha TRI bronze: individual (competed as Akiko Sekine)
Hiroaki Hiraoka JPN JUD 2008—2012 0–1–0 2010 Guangzhou JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Akihisa Hirata JPN ROW 1988 0–0–1 1986 Seoul ROW bronze: coxed fours
Noritoshi Hirata JPN GYM 1984 1–1–0 1982 New Delhi GYM gold: horizontal bar, silver: team
Koichiro Hirayama JPN WRE 1972—1976 1–0–0 1974 Tehran WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Norie Hiro JPN VOL 1984—1988 0–1–0 1986 Seoul VOL silver
Eriko Hirose JPN BDM 2008 0–1–1 2006 Doha BDM silver: team; 2010 Guangzhou BDM bronze: singles
Megu Hirose JPN SOF 2008 1–0–0 2006 Doha SOF gold
Miyoko Hirose JPN VOL 1984 0–1–0 1982 New Delhi VOL silver
Harumi Hiroyama JPN ATH 1996—2004 0–2–0 1994 Hiroshima ATH silver: 3000 m; 2002 Busan ATH silver: marathon
Madoka Hisagae JPN FEN 2004—2008 0–0–3 2002 Busan FEN bronze: foil team and sabre team; 2006 Doha FEN bronze: sabre team
Hla Htay (DNS) MYA FTB 1972 2–0–0 1966 Bangkok FTB gold; 1970 Bangkok FTB gold
Hla Nyunt MYA BOX 1960 0–1–0 1958 Tokyo BOX silver: flyweight -51 kg
Ho Chi Ho HKG SAI 2000—2004 0–1–0 2006 Doha SAI silver: Mistral heavy
Ho Kim Fai HKG CAN/ROW 1984—1992 0–1–0 1994 Hiroshima ROW silver: single sculls
Ho Koh Chye MAS HOK 1964—1968 0–0–1 1962 Jakarta HOK bronze (competed for Malaya)
Ho Kwan Kit HKG TTN 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang TTN bronze: mixed doubles
Hồ Minh Thu VNM SHO 1968—1972 0–0–1 1970 Bangkok SHO bronze: 50 m free pistol
Ho Sun-Hui PRK FTB 2008 2–0–0 2002 Busan FTB gold; 2006 Doha FTB gold
Hồ Thị Lý VIE ROW 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ROW gold: lightweight quadruple sculls
Hoàng Anh Tuấn VIE WLT 2008 0–1–0 2006 Doha WLT silver: bantamweight -56 kg
Hoàng Xuân Vinh VIE SHO 2012—2016 0–0–2 2006 Doha SHO bronze: 10 m air pistol team; 2014 Incheon SHO bronze: 50 m free pistol team
Hiroshi Hoketsu JPN EDR/EQU 1964—2012 0–2–0 1986 Seoul EQU silver: dressage individual and dressage team
Hom Mu-Won KOR BOX 2004 0–0–1 2006 Doha BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Arun Homraruen THA SAI 1996—2004 1–1–2 1994 Hiroshima SAI bronze: Mistral; 1998 Bangkok SAI gold: Mistral light; 2002 Busan SAI silver: Mistral light; 2006 Doha SAI bronze: Mistral light
Tadashi Honda JPN SWI 1972—1976 6–0–0 1970 Bangkok SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 1974 Tehran SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Toru Honda JPN ATH 1964 1–0–0 1966 Bangkok ATH gold: 4×400 m relay
Hong Cha-Ok KOR TTN 1988—1992 1–1–1 1990 Beijing TTN gold: doubles, silver: team, bronze: mixed doubles
Hong Deog-Yeong KOR FTB 1948 0–1–0 1954 Manila FTB silver
Hong Eun-Seong KOR HOK 2008—2012 1–0–1 2006 Doha HOK gold; 2014 Incheon HOK bronze
Hong Gyeong-Seop KOR HOK 1996 0–1–0 1998 Bangkok HOK silver
Hong Hyeon-Hui KOR BAS 2004 0–1–0 2002 Busan BAS silver
Hong I-Chung TPE BSB 1988 0–1–0 2002 Busan BSB silver
Hong Jeong-Ho KOR HAN 1992—2008 1–0–0 1994 Hiroshima HAN gold
Hong Ji-Yeon KOR VOL 1996 1–1–0 1994 Hiroshima VOL gold; 1998 Bangkok VOL silver
Hong Kuk-Hyon PRK JUD 2016 0–0–2 2010 Guangzhou JUD bronze: half-lightweight -66 kg; 2014 Incheon JUD bronze: lightweight -73 kg
Hong Nam-Seon KOR VOL 1964 0–1–0 1966 Bangkok VOL silver
Hong Ok-Song PRK JUD 2004 1–0–1 2002 Busan JUD gold: lightweight -57 kg; 2006 Doha JUD bronze: lightweight -57 kg
Hong Seok-Han KOR CTR 1996—2004 2–1–0 1994 Hiroshima CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: 1000 m track time trial; 1998 Bangkok CYC gold: 4000 m pursuit team
Hong Seong-Heun KOR BSB 2000 2–0–0 1998 Bangkok BSB gold; 2002 Busan BSB gold
Hong Seung-Pyo KOR SHO 1988 0–1–4 1990 Beijing SHO silver: 50 m running target men, bronze: 10 m running target team, 50 m running target team men, 50 m running target mixed, and 50 m running target team mixed
Hong Song-Nam PRK FTB 1976 1–0–0 1978 Bangkok FTB gold
Hong Su-Jong PRK GYM 2004 1–1–1 2006 Doha GYM gold: uneven bars, silver: vault, bronze: all-around
Hong Sun-Hwa KOR TTN 1992 0–1–0 1990 Beijing TTN silver: team
Hong Un-Jong PRK GYM 2008—2016 1–1–1 2006 Doha GYM bronze: vault; 2014 Incheon GYM gold: vault, silver: team
Hong Yeong-Ok KOR SHO 1988 0–2–0 1990 Beijing SHO silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team
Hong Yeong-Seung KOR FEN 1988 1–1–0 1986 Seoul FEN gold: foil team; 1990 Beijing FEN silver: foil team
Hoo Cha-Pen TPE BAS 1956 0–2–0 1954 Manila BAS silver; 1958 Tokyo BAS silver
Hoo Kam Chiu HKG SHO 1964 0–0–1 1966 Bangkok SHO bronze: 50 m free pistol
Vivian Hoo MAS BDM 2016 0–0–1 2014 Incheon BDM bronze: doubles
Yuya Horihata JPN SWI 2012 1–0–1 2010 Guangzhou SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Ryuji Horii JPN SWI 1996 0–0–1 1994 Hiroshima SWI bronze: 200 m backstroke
Takeshi Horikoshi JPN WLT 1976 1–0–0 1970 Bangkok WLT gold: flyweight -52 kg
Shunsuke Horiuchi JPN ROW 1984 0–2–0 1982 New Delhi ROW silver: single sculls; 1986 Seoul ROW silver: single sculls
Choji Hosaka JPN SHO 1956 2–0–0 1954 Manila SHO gold: 50 m free pistol; 1958 Tokyo SHO gold: 25 m rapid-fire pistol
Natsumi Hoshi JPN SWI 2008—2016 1–2–0 2010 Guangzhou SWI silver: 200 m butterfly; 2014 Incheon SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Mika Hoshino JPN TTN 1988—1992 0–0–3 1986 Seoul TTN bronze: singles, doubles, and team
Tomio Hosoda JPN ATH 1952 2–0–2 1951 New Delhi ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m and 200 m; 1954 Manila ATH gold: 4×100 m relay
Tomomi Hosoda JPN SWI 1988 0–0–1 1990 Beijing SWI bronze: 800 m freestyle
Yuichi Hosoda JPN TRI 2012 4–0–0 2010 Guangzhou TRI gold: individual, 2014 Incheon TRI gold: individual and mixed relay; 2018 Jakarta/Palembang TRI gold: mixed relay
Sachio Hosokawa JPN SHO 1976 1–0–1 1974 Tehran SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, bronze: 50 m small-bore rifle prone team
Shigeyuki Hosono JPN EVE 1996—2000 1–2–0 1998 Bangkok EQU silver: Three-Day Event team; 2002 Busan EQU gold: Three-Day Event team; 2006 Doha EQU silver: Three-Day Event team
Sayed Esmail Hosseini IRI CYC 1964 0–0–2 1966 Bangkok CYC bronze: road time trial team and 4000 m pursuit individual
Hou Xiaolan CHN HOK 2000—2004 1–0–0 2002 Busan HOK gold
Hou Xuemei CHN ATH 1988 2–0–0 1986 Seoul ATH gold: discus throw; 1990 Beijing ATH gold: discus throw
Hou Yuzhu CHN VOL 1984—1988 1–0–0 1986 Seoul VOL gold
Hou Yuzhuo CHN TKW 2012 0–1–0 2010 Guangzhou TKW silver: featherweight -57 kg
Daisuke Houki JPN WAP 1984 0–1–0 1982 New Delhi WAP silver
Mohamed Al-Houti OMA ATH 1996—2000 0–0–1 1998 Bangkok ATH bronze: 4×100 m relay
Eri Hozumi JPN TEN 2016 0–0–2 2014 Incheon TEN bronze: singles and team
Pongsak Hrientounthong THA BOX 2000 0–0–1 1998 Bangkok BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Hsiao Mei-Yu TPE CTR/CYC 2012—2016 2–1–4 2006 Doha CYC silver: 500 m track time trial; 2010 Guangzhou CYC gold: road race, bronze: 500 m track time trial; 2014 Incheon CYC gold: omnium, bronze: road race, sprint team, and 3000 m pursuit team
Hsieh Chia-Shian TPE BSB 2004 1–1–0 2002 Busan BSB silver; 2006 Doha BSB gold
Hsieh Su-Wei TPE TEN 2012 2–3–2 2002 Busan TEN bronze: team; 2006 Doha TEN gold: team, bronze: mixed doubles; 2010 Guangzhou TEN silver: doubles and team; 2014 Incheon TEN gold: team, silver: doubles
Hsu Chi-Hung TPE TKW 2000 0–0–1 1998 Bangkok TKW bronze: featherweight -64 kg
Hsu Chih-Ling TPE TKW 2000 1–0–0 1998 Bangkok TKW gold: lightweight -60 kg
Hsu Hsiu-Ling TPE SOF 2008 0–1–0 2006 Doha SOF silver
Hsu Jen-Hao TPE BDM 2012 0–0–2 2014 Incheon BDM bronze: team; 2018 Jakarta/Palembang BDM bronze: team
Hsu Jui-Te TPE CTR/CYC 1988 0–1–0 1990 Beijing CYC silver: points race
Hsu Pei-Chin TPE ATH 1996 0–2–0 1994 Hiroshima ATH silver: 400 m hurdles; 1998 Bangkok ATH silver: 400 m hurdles
Hsu Shu-Ching TPE WLT 2012—2016 1–0–0 2014 Incheon WLT gold: featherweight -53 kg
Hsu Tung-Hsiung TPE SWI 1972—1976 0–0–4 1970 Bangkok SWI bronze: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 100 m butterfly, and 400 m medley
Hsu Yue-Yun TPE SWI 1972 0–0–1 1970 Bangkok SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Hu Binyuan CHN SHO 2004—2016 5–3–0 1998 Bangkok SHO gold: double trap and double trap team; 2002 Busan SHO silver: double trap team; 2006 Doha SHO gold: double trap team, silver: double trap; 2010 Guangzhou SHO gold: double trap team; 2014 Incheon SHO gold: double trap, silver: double trap team
Hu Dongmei CHN CAN 1996 1–0–0 1994 Hiroshima CAN gold: K4 500 m
Hu Guohong CHN WRE 1988—1996 0–0–1 1990 Beijing WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Hu Huiren CHN HOK 2008 0–1–0 2006 Doha HOK silver
Hu In-Jeong KOR VOL 2000 1–0–0 2006 Doha VOL gold
Hu Jia CHN DIV 2000—2004 1–0–0 2002 Busan DIV gold: synchronised platform
Hu Kai CHN ATH 2008 0–0–1 2006 Doha ATH bronze: 4×100 m relay
Hu Liang CHN HOK 2008 0–1–0 2006 Doha HOK silver
Hu Minghai CHN CSL 2008—2012 1–0–0 2010 Guangzhou CAN gold: C2 slalom
Hu Qing CHN BOX 2008 1–1–0 2006 Doha BOX gold: lightweight -60 kg; 2010 Guangzhou BOX silver: lightweight -60 kg
Hu Richa CHN WRE 1984—1988 0–1–0 1990 Beijing WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Hu Weidong CHN BAS 1992—2000 2–1–0 1994 Hiroshima BAS gold; 1998 Bangkok BAS gold; 2002 Busan BAS silver
Hu Yadan CHN DIV 2012 1–0–0 2010 Guangzhou DIV gold: platform
Hu Yadong CHN ROW 1988 1–0–0 1990 Beijing ROW gold: coxless fours
Hua Lingjun CHN ROW 2000 1–0–0 1998 Bangkok ROW gold: lightweight single sculls
Hua Tian CHN EVE 2008—2016 0–1–1 2014 Incheon EQU silver: Three-Day Event individual; 2018 Jakarta/Palembang EQU bronze: Three-Day Event individual
Huang Chien-Lung TPE JUD/WRE 1988—1996 0–0–1 1990 Beijing JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Huang Chih-Hsiung TPE TKW 2000—2004 1–0–0 2002 Busan TKW gold: bantamweight -62 kg
Huang Chih-Yung TPE SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Bangkok SWI bronze: 100 m freestyle
Huang Chiung-Lung TPE BSB 1988 0–0–1 1998 Bangkok BSB bronze
Huang Chung-Yi TPE BSB 1992—2004 0–1–1 1990 Beijing BSB gold (demonstration event); 1998 Bangkok BSB bronze; 2002 Busan BSB silver
Huang Cunguang CHN CSL 2012 1–0–0 2010 Guangzhou CAN gold: K1 slalom
Huang Dongyan CHN CTR 2016 1–0–0 2014 Incheon CYC gold: 3000 m pursuit team
Huang Geng CHN ATH 1992—1996 1–2–0 1990 Beijing ATH silver: long jump; 1994 Hiroshima ATH gold: long jump, silver: 4×100 m relay
Huang Haiqiang CHN ATH 2008 0–0–1 2010 Guangzhou ATH bronze: high jump
Huang Haiyang CHN FEN 2008 2–0–0 2002 Busan FEN gold: sabre team; 2006 Doha FEN gold: sabre team
Huang Hong CHN HAN 2008 1–0–0 2010 Guangzhou HAN gold
Huang Hua CHN BDM 1992 1–0–1 1990 Beijing BDM gold: team, bronze: singles
Huang Huadong CHN GYM 1996 2–0–0 1994 Hiroshima GYM gold: pommelled horse and team
Huang Hui-Wen TPE SOF 2004—2008 0–3–1 2002 Busan SOF silver; 2006 Doha SOF silver; 2010 Guangzhou SOF bronze; 2014 Incheon SOF silver
Huang Jialing CHN FEN 2008 0–1–0 2006 Doha FEN silver: foil team
Huang Junxia CHN HOK 2000—2008 2–0–2 1994 Hiroshima HOK bronze; 1998 Bangkok HOK bronze; 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold
Huang Liangzheng CHN ATH 1948 1–0–1 1951 New Delhi ATH gold: 110 m hurdles, bronze: 400 m hurdles (competed as Ng Liang Chiang for Singapore)
Huang Liping CHN GYM 1996 2–2–0 1994 Hiroshima GYM gold: parallel bars and team, silver: all-around and horizontal bar
Huang Long CHN WAP 1984—1988 2–1–0 1986 Seoul WAP gold; 1990 Beijing WAP gold; 1994 Hiroshima WAP silver
Huang Maoxing CHN CAN 2012 0–1–0 2010 Guangzhou CAN silver: C2 1000 m
Huang Nanyan CHN BDM 2000 1–0–1 2002 Busan BDM gold: team, bronze: doubles
Huang Qiang MAS DIV 2012 0–1–0 1998 Bangkok DIV silver: platform (competed for China)
Huang Qijiang CHN WAP 1988 1–1–0 1990 Beijing WAP gold; 1994 Hiroshima WAP silver
Huang Qiushuang CHN GYM 2012 2–2–0 2010 Guangzhou GYM gold: vault and team, silver: all-around and uneven bars
Huang Qiuyan CHN ATH 2004 1–0–0 2002 Busan ATH gold: triple jump
Huang Qun CHN GYM 1984 2–2–0 1986 Seoul GYM gold: uneven bars and team, silver: all-around and balance beam
Huang Shanshan CHN TMP 2004—2012 2–0–0 2006 Doha TMP gold: individual; 2010 Guangzhou TMP gold: individual
Huang Shaohua CHN SWI 2004—2008 1–2–0 2002 Busan SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2006 Doha SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Huang Shih-Chun TPE WLT 2004—2012 0–0–1 2014 Incheon WLT bronze: light-heavyweight -69 kg (competed as Huang Shih-Hsu)
Huang Shiping CHN SHO 1984—1988 3–0–0 1990 Beijing SHO gold: 50 m running target team men, 50 m running target mixed, and 50 m running target team mixed
Huang Sijing CHN BAS 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang BAS gold
Huang Sui CHN BDM 2004 3–1–0 2002 Busan BDM gold: team, silver: doubles; 2006 Doha BDM gold: doubles and team
Ted Huang TPE SAI 1996—2000 0–1–0 1998 Bangkok SAI silver: Mistral light
Huang Ting-Ying TPE CYC 2016 0–1–3 2014 Incheon CYC bronze: 3000 m pursuit team and sprint team; 2018 Jakarta/Palembang CYC silver: omnium, bronze: 3000 m pursuit individual
Huang Wenyi CHN ROW 2012—2016 2–0–0 2010 Guangzhou ROW gold: lightweight double sculls; 2014 Incheon ROW gold: lightweight quadruple sculls
Huang Xiaomin CHN SWI 1988 3–2–0 1986 Seoul SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay; 1990 Beijing SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Huang Xiaoping CHN ROW 1992—1996 2–0–0 1990 Beijing ROW gold: double sculls; 1994 Hiroshima ROW gold: single sculls
Huang Xiaoxiao CHN ATH 2004—2012 1–0–1 2006 Doha ATH gold: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Huang Xu CHN GYM 2000—2008 5–1–1 1998 Bangkok GYM gold: all-around and team, silver: rings, bronze: pommelled horse; 2002 Busan GYM gold: parallel bars, rings, and team
Huang Xuechen CHN SWA 2008—2016 4–0–0 2010 Guangzhou SYN gold: team and combination; 2014 Incheon SYN gold: duet and combination
Huang Yaojiang CHN FEN 2004—2008 1–0–0 2006 Doha FEN gold: sabre team
Huang Yi-Hua TPE TTN 2004—2016 0–0–1 2006 Doha TTN bronze: doubles
Huang Yi-Ting TPE ROW 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang ROW silver: single sculls
Huang Yu-Shin TPE JUD 1992 0–0–2 1990 Beijing JUD bronze: extra-lightweight -48 kg; 1994 Hiroshima JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Huang Yunlong CHN BAS 1984—1988 1–1–0 1982 New Delhi BAS silver; 1986 Seoul BAS gold
Huang Zhanzhong CHN BDM 1996 1–0–2 1990 Beijing BDM gold: team; 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team
Huang Zhihong CHN ATH 1988—1996 1–1–0 1986 Seoul ATH gold: shot put; 1990 Beijing ATH silver: shot put
Huang Zhipeng CHN CAN 2008—2012 1–0–0 2010 Guangzhou CAN gold: K2 1000 m
Serdar Hudaýberdiýew TKM BOX 2012 0–0–1 2014 Incheon BOX bronze: welterweight -69 kg
Hui So Hung HKG TTN 1988 0–1–0 1978 Bangkok TTN silver: doubles
Hui Zicheng CHN SHO 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions
Lawrence Van Huizen MAS HOK 1964 0–0–1 1962 Jakarta HOK bronze (competed for Malaya)
Stephen Van Huizen MAS Coach/HOK 1984—2000 0–0–1 1982 New Delhi HOK bronze
Humam Tariq IRQ FTB 2016 0–0–1 2014 Incheon FTB bronze
Celeste Hung HKG SWI 1988 0–0–1 1986 Seoul SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Huo Liang CHN DIV 2008 1–1–0 2006 Doha DIV gold: synchronised platform; 2010 Guangzhou DIV silver: platform
Bait Husain PAK BOX 1956 0–0–1 1958 Tokyo BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Syed Hussain Shah PAK BOX 1988 0–1–0 1986 Seoul BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Abdulaziz Hussain UAE FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Manzoor Hussain PAK HOK 1976—1984 2–0–0 1978 Bangkok HOK gold; 1982 New Delhi HOK gold
Mazhar Hussain (DNS) PAK HOK 1964 1–0–0 1962 Jakarta HOK gold
Musaddiq Hussain PAK HOK 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing HOK gold
Zakir Hussain PAK HOK 1956—1968 2–0–0 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold
Ali Hussein IRQ FTB 1984 1–0–0 1982 New Delhi FTB gold
Hermann Ludwig Husslein THA CSL 2012 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang CAN bronze: K1 slalom
Jasem Al-Huwaidi KUW FTB 1992 0–1–0 1998 Bangkok FTB silver
Hwang Bo-Sil PRK GYM 1992 0–1–0 1990 Beijing GYM silver: team
Hwang Chang-Ho KOR WRE 1996 0–0–1 1994 Hiroshima WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg
Hwang Cheol-Sun KOR BOX 1976 1–1–0 1974 Tehran BOX silver: flyweight -51 kg; 1978 Bangkok BOX gold: bantamweight -54 kg
Hwang Geum-Suk KOR HOK 1988 1–1–0 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold
Hwang Gyeong-Seon KOR TKW 2004—2012 1–0–0 2006 Doha TKW gold: welterweight -67 kg
Hwang Gyu-Ok KOR VOL 1968 0–1–0 1966 Bangkok VOL silver
Hwang Hee-Chan KOR FTB 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang FTB gold
Hwang Ho-Dong KOR WLT 1960—1968 0–3–0 1958 Tokyo WLT silver: middle-heavyweight -90 kg; 1966 Bangkok WLT silver: heavyweight +90 kg; 1974 Tehran WLT super-heavyweight +110 kg silver: snatch
Hwang Hong-Cheol KOR ATH 1988 0–1–0 1990 Beijing ATH silver: 400 m hurdles
Hwang Hui-Tae KOR JUD 2004—2012 2–0–0 2006 Doha JUD gold: middleweight -90 kg; 2010 Guangzhou JUD gold: half-heavyweight -100 kg
Hwang Hye-Yeong KOR BDM 1992 0–0–3 1986 Seoul BDM bronze: Singles and team; 1990 Beijing BDM bronze: team
Hwang Ji-Man KOR BDM 2008 0–1–0 2006 Doha BDM silver: team
Hwang Jong-Hyeon KOR HOK 2000 1–0–0 2002 Busan HOK gold
Hwang Seon-A KOR FEN 2016 2–0–0 2014 Incheon FEN gold: sabre team; 2018 Jakarta/Palembang FEN gold: sabre team
Hwang Seon-Ho KOR BDM 2000 0–0–1 1998 Bangkok BDM bronze: team
Hwang Seon-Hong KOR FTB 1996 0–0–1 1990 Beijing FTB bronze
Hwang Sun-Won KOR EQU 2004 0–1–0 2006 Doha EQU silver: jumping team
Hwang U-Won KOR WLT 1984—1988 2–0–0 1986 Seoul WLT gold: heavyweight I -100 kg; 1990 Beijing WLT gold: heavyweight I -100 kg
Hwang Ui-Jo (DNS) KOR FTB 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang FTB gold
Hwang Wu-Jin KOR MOP 2012 0–0–1 2014 Incheon MOP bronze: team
Hwang Yak-Na KOR HAN 1984 1–0–0 1986 Seoul HAN gold
Hwang Ye-Seul KOR JUD 2012 1–0–0 2010 Guangzhou JUD gold: middleweight -70 kg
Hwang Yeon-Ju KOR VOL 2012—2016 0–1–0 2010 Guangzhou VOL silver
Hwang Yeong-Jo KOR ATH 1992 1–0–0 1994 Hiroshima ATH gold: marathon
Hwang Yu-Mi KOR BDM 2004—2008 0–1–2 2002 Busan BDM silver: team, bronze: doubles; 2006 Doha BDM bronze: team
Hyeon Byeong-Cheol KOR CTR 1996 0–1–2 1994 Hiroshima CYC silver: sprint; 1998 Bangkok CYC bronze: sprint; 2002 Busan CYC bronze: keirin
Hyeon Hye-Seong KOR HOK 2008—2012 0–0–1 2014 Incheon HOK bronze
Hyeon Jeong-Hwa KOR TTN 1988—1992 2–2–2 1986 Seoul TTN gold: team, bronze: doubles and mixed doubles; 1990 Beijing TTN gold: doubles, silver: team and mixed doubles
Hyeon Ju-Yeop KOR BAS 1996 1–2–0 1994 Hiroshima BAS silver; 1998 Bangkok BAS silver; 2002 Busan BAS gold
Hyeon Seong-In KOR ROW 1988 0–0–1 1986 Seoul ROW bronze: coxed pais
Hyeon Suk-Hui KOR JUD 1996 1–0–0 1994 Hiroshima JUD gold: half-lightweight -52 kg
I Jeong-Suk KOR FEN 1992 0–0–2 1994 Hiroshima FEN bronze: foil and foil team
Magomed Ibragimov UZB WRE 2004 0–0–1 2002 Busan WRE bronze: freestyle heavyweight -96 kg
Magomed Ibragimov UZB WRE 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang WRE bronze: freestyle heavyweight -97 kg
Mamed Ibragimov KAZ WRE 2016 0–0–1 2014 Incheon WRE bronze: freestyle heavyweight -97 kg
Fareh Ibrahim Ali QAT ATH 1992 0–0–1 1994 Hiroshima ATH bronze: 4×400 m relay
Daud Ibrahim MAS CTR/CYC 1972 1–0–1 1970 Bangkok CYC gold: 1600 m mass start, bronze: 1000 m track time trial
Fares Ibrahim QAT WLT 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang WLT silver: middle-heavyweight -94 kg
Muhammad Qamar Ibrahim PAK HOK 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing HOK gold
Yermakhan Ibraimov KAZ BOX 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok BOX gold: light-middleweight -71 kg
Hiroki Ichigatani JPN FEN 1992—1996 0–1–1 1994 Hiroshima FEN bronze: foil team; 1998 Bangkok FEN silver: foil team
Masamitsu Ichiguchi JPN WRE 1960—1964 1–0–0 1962 Jakarta WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Aki Ichijo JPN BAS 1996 0–1–0 1994 Hiroshima BAS silver
Kana Ichikawa JPN ATH 2012 0–1–1 2014 Incheon ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 4×100 m relay
Yoshiko Ichikawa JPN ATH 1996—2000 0–0–1 2002 Busan ATH bronze: 1500 m
Daisuke Ichikizaki JPN WUS 2008 0–1–1 2010 Guangzhou WUS silver: Changquan; 2014 Incheon WUS bronze: Changquan
Chiharu Icho JPN WRE 2004—2008 1–0–0 2006 Doha WRE gold: freestyle flyweight -48 kg
Kaori Icho JPN WRE 2004—2016 1–1–0 2002 Busan WRE silver: freestyle middleweight -63 kg; 2006 Doha WRE gold: freestyle middleweight -63 kg
Takako Ida JPN BDM 2000 0–0–2 1994 Hiroshima BDM bronze: team; 1998 Bangkok BDM bronze: team
Juri Ide JPN TRI 2008—2012 0–1–0 2014 Incheon TRI silver: individual
Imad Idriss SYR BOX 1980 0–1–0 1982 New Delhi BOX silver: light-middleweight -71 kg
Chihiro Igarashi JPN SWI 2016 1–3–2 2014 Incheon SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 2018 Jakarta/Palembang SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Miki Igarashi JPN ATH 1992 0–0–1 1994 Hiroshima ATH bronze: 10000 m
Atsuto Iida JPN WAP 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang WAP silver
Takako Iida JPN VOL 1972—1976 3–0–0 1966 Bangkok VOL gold; 1970 Bangkok VOL gold; 1974 Tehran VOL gold
Hideo Iijima JPN ATH 1964—1968 0–2–1 1962 Jakarta ATH silver: 200 m and 4×100 m relay; 1966 Bangkok ATH bronze: 100 m
Keiko Iijima JPN ATH 1964 0–1–1 1962 Jakarta ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Makoto Iijima JPN CTR 2000—2008 0–2–0 1998 Bangkok CYC silver: road race; 2002 Busan CYC silver: madison
Yoichi Iijima JPN SAI 2008 0–1–0 2006 Doha SAI silver: Laser
Yoshio Iimuro JPN ATH 1952 1–1–0 1951 New Delhi ATH gold: triple jump; 1954 Manila ATH silver: triple jump
Minoru Iizuka JPN WRE 1956 2–0–0 1954 Manila WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg; 1958 Tokyo WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Shota Iizuka JPN ATH 2012—2016 1–1–1 2014 Incheon ATH gold: 4×400 m relay, silver: 4×100 m relay; 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: 4×400 m relay
Tomohiro Iizuka JPN BSB 2000 0–1–0 1998 Bangkok BSB silver
Kumiko Ikeda JPN ATH 2008 1–0–0 2006 Doha ATH gold: long jump
Naohiro Ikeda JPN VOL 1964—1968 1–0–0 1966 Bangkok VOL gold
Rikako Ikee JPN SWI 2016 6–2–0 2018 Jakarta/Palembang SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, gold: 50 m butterfly, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley mixed relay
Hiroshi Ikehata JPN WLT 1996—2000 0–0–2 1994 Hiroshima WLT bronze: bantamweight -59 kg; 1998 Bangkok WLT bronze: featherweight -62 kg
Kanae Ikehata JPN FEN 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FEN silver: foil team
Takashi Ikenoue JPN HAN 1984 0–1–0 1982 New Delhi HAN silver
Yukio Iketani JPN GYM 1988—1992 0–2–0 1990 Beijing GYM silver: horizontal bar and team
Yeldos Ikhsangaliyev KAZ JUD 2004—2008 0–0–1 2006 Doha JUD bronze: heavyweight +100 kg
Mohamed Madzli Ikmar MAS HOK 2000 0–1–1 2002 Busan HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK silver
Yasuo Ikoma JPN HAN 1984 0–1–0 1982 New Delhi HAN silver
Ezrael Illkhanouf IRI BOX 1960 0–0–1 1958 Tokyo BOX bronze: flyweight -51 kg
Ilya Ilyin KAZ WLT 2008—2012 2–0–0 2006 Doha WLT gold: middle-heavyweight -94 kg; 2010 Guangzhou WLT gold: middle-heavyweight -94 kg
Im Bang-Eon KOR BDM 2004 1–0–0 2002 Busan BDM gold: team
Im Chae-Bin KOR CTR 2016 1–0–1 2014 Incheon CYC gold: sprint team; 2018 Jakarta/Palembang CYC bronze: sprint
Im Chang-Yong KOR BSB 2000 3–0–0 1998 Bangkok BSB gold; 2002 Busan BSB gold; 2014 Incheon BSB gold
Im Chun-Ae KOR ATH 1988 3–0–0 1986 Seoul ATH gold: 800 m, 1500 m, and 3000 m
Im Deok-Jun KOR HAN 2004—2012 0–1–0 2014 Incheon HAN silver
Im Do-Heon KOR VOL 1992—1996 0–0–1 1994 Hiroshima VOL bronze
Im Dong-Gi KOR SHO 1984 0–2–1 1986 Seoul SHO silver: skeet team, bronze: skeet; 1990 Beijing SHO silver: skeet team
Im Dong-Hyeon KOR ARC 2004—2012 4–0–1 2002 Busan ARC gold: team, bronze: individual; 2006 Doha ARC gold: individual and team; 2010 Guangzhou ARC gold: team
Im Gye-Suk KOR HOK 1988—1992 2–1–0 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold; 1990 Beijing HOK gold
Im Gyeong-Jin KOR BDM 2000 0–2–0 1998 Bangkok BDM silver: team and mixed doubles
Im Gyeong-Seok KOR ROW 1988 0–1–0 1990 Beijing ROW silver: single sculls
Im Gyu-Ha KOR HAN 1984 1–0–1 1982 New Delhi HAN bronze; 1986 Seoul HAN gold
Im Hye-Suk KOR VOL 1984—1988 0–0–1 1986 Seoul VOL bronze
Im Jang-Su KOR SHO 1988 2–3–2 1986 Seoul SHO gold: 25 m rapid-fire pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol; 1990 Beijing SHO gold: 25 m rapid-fire pistol team, silver: 25 m centre fire pistol team, 25 m rapid-fire pistol, and 25 m standard pistol team; 1994 Hiroshima SHO bronze: 25 m rapid-fire pistol team
Im Jeong-Bin KOR BOX 2000 0–1–0 1998 Bangkok BOX silver: light-middleweight -71 kg
Im Jeong-U KOR HOK 2000—2004 0–1–0 1998 Bangkok HOK silver
Im Jeong-U KOR HOK 2004 0–1–0 2002 Busan HOK silver
Im Jin-Seok KOR HAN 1988—1992 1–0–0 1986 Seoul HAN gold
Im Jong-Cheon KOR HOK 2000 1–0–0 2002 Busan HOK gold
Im Mi-Gyeong KOR HAN 1988 1–0–0 1990 Beijing HAN gold
Im Nam-Gyun KOR SWI 2008 0–0–3 2006 Doha SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Im Sang-Jo KOR CYC 1952—1956 1–0–0 1958 Tokyo CYC gold: road race team
Im Seon-Dong KOR BSB 1996—2000 0–1–0 1994 Hiroshima BSB silver
Im Su-Jeong KOR TKW 2008 1–0–0 2002 Busan TKW gold: flyweight -51 kg
Im Tae-Ho KOR VOL 1964 0–2–0 1962 Jakarta VOL silver: nine-a-side; 1966 Bangkok VOL silver
Im Yeong-Cheol KOR Coach/HAN 1984—2016 0–0–1 1982 New Delhi HAN bronze
Im Yeong-Seop KOR SHO 1996—2000 0–0–1 2002 Busan SHO bronze: 10 m air rifle team
Im Yong-Su PRK WLT 2000—2008 0–1–1 2002 Busan WLT silver: featherweight -62 kg; 2006 Doha WLT bronze: featherweight -62 kg
Masako Imai JPN SAI 1996—2004 0–0–2 1998 Bangkok SAI bronze: Mistral; 2002 Busan SAI bronze: Mistral
Kenichi Imaizumi JPN BAS 1956—1960 0–0–1 1958 Tokyo BAS bronze
Fumio Imamura JPN ATH 1992—2000 0–1–1 1994 Hiroshima ATH silver: 50 km walk; 1998 Bangkok ATH bronze: 50 km walk
Kimihiko Imamura JPN SAI 2016 0–1–0 2014 Incheon SAI silver: 470
Aset Imanbayev KAZ WRE 2008 1–0–0 2002 Busan WRE gold: Greco-Roman bantamweight -55 kg
Dae Imlani PHI SWI 1972 0–2–2 1970 Bangkok SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1974 Tehran SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Yakhyo Imomov UZB JUD 2012 0–0–1 2014 Incheon JUD bronze: team
Naoko Imoto JPN SWI 1996 2–1–1 1990 Beijing SWI bronze: 50 m freestyle; 1994 Hiroshima SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Muhammad Imran PAK HOK 2008—2012 1–1–1 2006 Doha HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Tariq Imran PAK HOK 2000 0–0–1 1998 Bangkok HOK bronze
Noriko Inada JPN SWI 1992—2004 0–2–0 2002 Busan SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Yoko Inada JPN SHO 1996—2004 0–2–1 1994 Hiroshima SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 10 m air pistol; 2006 Doha SHO silver: 25 m sporting pistol team
Mamoru Inagaki JPN SHO 1988—1992 0–4–5 1982 New Delhi SHO bronze: 10 m air pistol team and 50 m free pistol team; 1986 Seoul SHO silver: 25 m standard pistol and 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol and 10 m air pistol team; 1990 Beijing SHO silver: 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol team; 1994 Hiroshima SHO silver: 50 m free pistol team
Michiyo Inaoka JPN ATH 1972 1–0–0 1970 Bangkok ATH gold: high jump
Kwuanfah Inchareon THA ATH 1996 0–1–0 1994 Hiroshima ATH silver: 4×100 m relay
Sri Indriyani INA WLT 2000 0–0–1 1998 Bangkok WLT bronze: flyweight -48 kg
Yukio Inokuma JPN SHO 1952—1960 1–0–0 1958 Tokyo SHO gold: 50 m small-bore rifle prone
Etsuko Inoue JPN TEN 1984—1988 1–1–2 1982 New Delhi TEN gold: singles, silver: mixed doubles, bronze: doubles and team
Kiyoto Inoue JPN CAN 1984—1988 0–1–0 1990 Beijing CAN silver: C1 500 m
Kosei Inoue JPN JUD 2000—2004 2–0–0 1998 Bangkok JUD gold: half-heavyweight -100 kg; 2002 Busan JUD gold: open class
Mayumi Inoue JPN SOF 1996 0–1–0 1994 Hiroshima SOF silver
Megumi Inoue JPN SHO 2004 0–0–2 1998 Bangkok SHO bronze: double trap team (competed as Megumi Shirota); 2002 Busan SHO bronze: double trap team
Osamu Inoue JPN ATH 1952 2–0–0 1954 Manila ATH gold: 5000 m; 1958 Tokyo ATH gold: 5000 m
Satoru Inoue JPN ATH 1992—1996 1–0–0 1994 Hiroshima ATH gold: 4×100 m relay
Toshiaki Inoue JPN ATH 1972—1976 1–0–0 1974 Tehran ATH gold: triple jump
Ratchanok Intanon THA BDM 2012—2016 0–1–1 2010 Guangzhou BDM silver: team; 2018 Jakarta/Palembang BDM bronze: team
Emi Inui JPN SOF 2008 1–0–0 2006 Doha SOF gold
Yukiko Inui JPN SWA 2012—2016 0–8–0 2010 Guangzhou SYN silver: duet, team, and combination; 2014 Incheon SYN silver: duet, team, and combination; 2018 Jakarta/Palembang SYN silver: duet and team
Muhammad Iqbal PAK ATH 1952—1960 1–1–1 1954 Manila ATH silver: hammer throw; 1958 Tokyo ATH gold: hammer throw; 1962 Jakarta ATH bronze: hammer throw
Zafar Iqbal IND HOK 1980—1984 0–2–0 1978 Bangkok HOK silver; 1982 New Delhi HOK silver
Eko Irawan INA WLT 2008—2016 1–0–2 2010 Guangzhou WLT bronze: featherweight -62 kg; 2014 Incheon WLT bronze: featherweight -62 kg; 2018 Jakarta/Palembang WLT gold: featherweight -62 kg
Muhammad Irfan PAK HOK 2012 1–1–0 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Ryosuke Irie JPN SWI 2008—2016 6–8–0 2006 Doha SWI gold: 200 m backstroke; 2010 Guangzhou SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay, silver: 50 m backstroke; 2014 Incheon SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay; 2018 Jakarta/Palembang SWI silver: 50 m backstroke, 100 m backstroke, 200 m backstroke, 4×100 m medley relay, and 4×100 m medley mixed relay
Takashi Irie JPN WRE 1984 1–0–1 1978 Bangkok WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg; 1986 Seoul WRE bronze: freestyle light-flyweight -48 kg
Vladimir Isachenko KAZ SHO 2004—2016 0–0–2 2002 Busan SHO bronze: 10 m air pistol team; 2006 Doha SHO bronze: 25 m standard pistol
Inna Isakova UZB CAN 1996 0–2–1 1994 Hiroshima CAN silver: K4 500 m, bronze: K2 500 m; 1998 Bangkok CAN silver: K4 500 m
Gulzhan Isanova KAZ JUD 2008—2012 0–1–3 2006 Doha JUD bronze: open class; 2010 Guangzhou JUD bronze: heavyweight +78 kg; 2018 Jakarta/Palembang JUD silver: team, bronze: heavyweight +78 kg
Ryoji Isaoka JPN WLT 1984—1992 2–0–1 1982 New Delhi WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg; 1986 Seoul WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg; 1990 Beijing WLT bronze: light-heavyweight -82.5 kg
Bodin Isara THA BDM 2012—2016 0–0–1 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Takemi Ise JPN SWI 1984 2–1–0 1982 New Delhi SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Seiko Iseki JPN
CHN
TTN 1988—2000 1–2–2 1990 Beijing TTN gold: mixed doubles, silver: singles and doubles, bronze: team (competed as Wei Qingguang for China); 1998 Bangkok TTN bronze: team
Kazuharu Ishida JPN WRE 1972 0–1–0 1974 Tehran WRE silver: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Kiyomi Ishida JPN TTN 1988 0–0–1 1986 Seoul TTN bronze: team
Kyoko Ishida JPN VOL 1984 0–1–0 1982 New Delhi VOL silver
Yoshihisa Ishida JPN ATH 1968—1972 0–2–0 1966 Bangkok ATH silver: shot put; 1970 Bangkok ATH silver: hammer throw
Hitoshi Ishigaki JPN BOX 1976 1–0–0 1974 Tehran BOX gold: bantamweight -54 kg
Toshiyasu Ishige JPN SHO 1964—1976 1–0–0 1974 Tehran SHO gold: trap team
Hiroshi Ishii JPN SWI 1960 0–1–0 1958 Tokyo SWI silver: 1500 m freestyle
Kikuyo Ishii JPN SWI 1972 0–1–0 1970 Bangkok SWI silver: 100 m backstroke
Satoshi Ishii JPN JUD 2008 0–1–0 2006 Doha JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Takao Ishii JPN SHO 1960—1964 5–1–1 1962 Jakarta SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1966 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle prone team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m standard rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m standard rifle 3 positions
Tetsunosuke Ishii JPN WAP 1968 1–0–0 1966 Bangkok WAP gold
Yusuke Ishijima JPN VOL 2008 1–0–0 2010 Guangzhou VOL gold
Kasumi Ishikawa JPN TTN 2012—2016 0–1–2 2010 Guangzhou TTN bronze: doubles and mixed doubles; 2014 Incheon TTN silver: team
Kenji Ishikawa JPN SWI 1964 4–2–0 1962 Jakarta SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke; 1966 Bangkok SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Naohiro Ishikawa JPN FTB 2004 0–1–0 2002 Busan FTB silver
Taeko Ishikawa JPN SOF 2000 0–1–0 1998 Bangkok SOF silver
Yukio Ishikawa JPN ATH 1956 0–2–1 1951 New Delhi ATH silver: high jump; 1954 Manila ATH silver: high jump; 1958 Tokyo ATH bronze: high jump
Takashi Ishimoto JPN SWI 1956 3–0–0 1958 Tokyo SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Korina Ishimtseva KAZ VOL 2008 0–0–1 2010 Guangzhou VOL bronze
Tsunemoto Ishiwata JPN SAI 1984 1–0–0 1986 Seoul SAI gold: Windglider
Manami Ishizaka JPN GYM 2004 0–1–1 2002 Busan GYM bronze: team; 2006 Doha GYM silver: team
Hiroko Ishizu JPN ARC 1984 0–0–1 1986 Seoul ARC bronze: team
Islah-ud-Din PAK HOK 1972—1976 3–0–0 1970 Bangkok HOK gold; 1974 Tehran HOK gold; 1978 Bangkok HOK gold
Rafael Islamov UZB CAN 1996 1–0–0 1998 Bangkok CAN gold: K4 1000 m
Ramil Islamov UZB WRE 1996—2000 0–1–0 1998 Bangkok WRE silver: freestyle lightweight -63 kg
Ibrahim Ismail QAT ATH 1992—2000 1–3–2 1990 Beijing ATH silver: 400 m and 4×400 m relay; 1994 Hiroshima ATH gold: 400 m, bronze: 200 m and 4×400 m relay; 1998 Bangkok ATH silver: 400 m
Junko Isoda JPN SWI 2000 0–0–1 1998 Bangkok SWI bronze: 200 m breaststroke
Yorihide Isogai JPN WRE 1968—1976 1–2–0 1970 Bangkok WRE silver: freestyle super-heavyweight +100 kg; 1974 Tehran WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg, silver: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Takao Isokawa JPN WRE 2012 0–0–1 2010 Guangzhou WRE bronze: freestyle heavyweight -96 kg
Hiromi Isozaki-Ikeda JPN FTB 2004—2008 0–1–1 1998 Bangkok FTB bronze (competed as Hiromi Isozaki); 2006 Doha FTB silver (competed as Hiromi Isozaki)
Denis Istomin UZB TEN 2012—2016 1–2–1 2010 Guangzhou TEN silver: singles and team; 2014 Incheon TEN bronze: team; 2018 Jakarta/Palembang TEN gold: singles
Sergey Istomin KAZ WLT 2008 0–0–1 2010 Guangzhou WLT bronze: heavyweight -105 kg
Mikio Itakura JPN SHO 1984 0–0–1 1982 New Delhi SHO bronze: skeet team
Atsushi Ito JPN WRE 1988—1992 0–1–0 1994 Hiroshima WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Fumiko Ito JPN ATH 1960 0–1–0 1962 Jakarta ATH silver: long jump
Hanae Ito JPN SWI 2008—2012 0–2–1 2010 Guangzhou SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Hidetada Ito JPN HAN 1984—1988 0–1–1 1982 New Delhi HAN silver; 1986 Seoul HAN bronze
Hiromichi Ito JPN WRE 1988 0–1–1 1986 Seoul WRE bronze: Greco-Roman welterweight -74 kg; 1990 Beijing WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Katsuji Ito JPN SWI 1968 1–1–0 1966 Bangkok SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 1500 m freestyle
Kazue Ito JPN SOF 2000—2004 1–0–0 2002 Busan SOF gold
Keisuke Ito JPN SWI 1964 1–1–0 1962 Jakarta SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke
Koji Ito JPN ATH 1996—2000 4–1–0 1994 Hiroshima ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m; 1998 Bangkok ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay
Minoru Ito JPN SHO 1972 2–0–3 1970 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1974 Tehran SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Sachiko Ito JPN SOF 2008 2–0–0 2002 Busan SOF gold; 2006 Doha SOF gold
Shinji Ito JPN SWI 1984 0–0–2 1982 New Delhi SWI bronze: 200 m medley amd 400 m medley
Shunsuke Ito JPN SWI 1996 4–0–0 1998 Bangkok SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Tatsuma Ito JPN TEN 2012 0–0–3 2010 Guangzhou TEN bronze: singles and team; 2014 Incheon TEN bronze: team
Hajime Itoi JPN SWI 1992—1996 2–4–1 1990 Beijing SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke; 1994 Hiroshima SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke and 100 m butterfly
Teruo Itokawa JPN ATH 1964 1–0–0 1962 Jakarta ATH gold: shot put
Mayo Itoyama JPN SWA 2012 0–3–0 2010 Guangzhou SYN silver: team and combination; 2014 Incheon SYN silver: combination
Takashi Itoyama JPN BAS 1956—1960 0–0–2 1954 Manila BAS bronze; 1958 Tokyo BAS bronze
Ivan Ivanov KAZ ATH 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: shot put
Nataliya Ivoninskaya KAZ ATH 2008—2012 0–1–0 2010 Guangzhou ATH silver: 100 m hurdles
Mana Iwabuchi JPN FTB 2012 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang FTB gold
Satoshi Iwabuchi JPN TEN 1996—2000 1–4–1 1994 Hiroshima TEN bronze: team; 1998 Bangkok TEN gold: mixed doubles, silver: singles and team; 2006 Doha TEN silver: team and mixed doubles
Yumi Iwabuchi JPN SOF 2004 1–0–0 2002 Busan SOF gold
Michinori Iwaguro JPN ROW 1992—1996 0–2–0 1990 Beijing ROW silver: eights; 1994 Hiroshima ROW silver: lightweight coxless fours
Toyoko Iwahara JPN VOL 1968—1972 1–0–0 1970 Bangkok VOL gold
Yoshitaka Iwamizu JPN ATH 2004—2008 0–1–0 2002 Busan ATH silver: 3000 m steeplechase
Akiko Iwamoto JPN ROW 2000—2012 0–5–0 1998 Bangkok ROW silver: lightweight double sculls and lightweight quadruple sculls; 2002 Busan ROW silver: double sculls; 2006 Doha ROW silver: lightweight double sculls; 2010 Guangzhou ROW silver: lightweight double sculls; 2018 Jakarta/Palembang ROW bronze: lightweight double sculls
Shohei Iwamoto JPN MOP 2016 0–1–1 2014 Incheon MOP silver: team, bronze: individual
Sachimi Iwao JPN HOK 2004—2012 0–1–1 2002 Busan HOK bronze; 2006 Doha HOK silver
Kunihiro Iwasaki JPN SWI 1964—1968 7–1–0 1966 Bangkok SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1970 Bangkok SWI gold: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Toshihiko Iwasaki JPN ATH 1992 0–1–0 1990 Beijing ATH silver: 110 m hurdles
Azusa Iwashimizu JPN FTB 2008—2012 1–2–0 2006 Doha FTB silver; 2010 Guangzhou FTB gold; 2014 Incheon FTB silver
Satsuo Iwashita JPN ATH 1964 0–0–2 1962 Jakarta ATH bronze: 1500 m; 1966 Bangkok ATH bronze: 1500 m
Minoru Iwata JPN VOL 1984 1–0–0 1982 New Delhi VOL gold
Tokusaburo Iwata JPN SHO 1956 0–1–0 1954 Manila SHO silver: trap
Yoshiko Iwata JPN BDM 2000 0–0–1 1998 Bangkok BDM bronze: team
Takatoshi Iwatsuki JPN ROW 1992 0–1–0 1994 Hiroshima ROW silver: coxless fours
Hiroshi Izumi JPN JUD 2004—2008 0–0–1 2006 Doha JUD bronze: middleweight -90 kg
Hiroyuki Izumi JPN CAN 1984—1988 0–0–1 1990 Beijing CAN bronze: C2 500 m
Masayuki Izumikawa JPN VOL 1992 1–0–1 1994 Hiroshima VOL gold; 2002 Busan VOL bronze
Kenzo Izutsu JPN SWI 1960 3–0–0 1962 Jakarta SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Ali Jabbari IRI FTB 1972 1–1–0 1966 Bangkok FTB silver; 1974 Tehran FTB gold
Ivan Jacob IND ATH 1952 0–1–0 1954 Manila ATH silver: 4×400 m relay
Abbas Jadidi IRI WRE 1996—2000 1–1–0 1998 Bangkok WRE gold: freestyle heavyweight -97 kg; 2002 Busan WRE silver: freestyle super-heavyweight -120 kg
Tofigh Jahanbakht IRI WRE 1952 0–1–0 1958 Tokyo WRE silver: freestyle welterweight -73 kg
Ghafour Jahani IRI FTB 1976 1–0–0 1974 Tehran FTB gold
O. P. Jaisha IND ATH 2016 0–0–2 2006 Doha ATH bronze: 5000 m; 2014 Incheon ATH bronze: 1500 m
Jairulla Jaitulla PHI SWI 1972—1984 0–3–4 1970 Bangkok SWI silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle; 1974 Tehran SWI bronze: 200 m medley and 4×100 m medley relay; 1978 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Bandid Jaiyen THA BDM 1972 0–2–1 1970 Bangkok BDM silver: mixed doubles and team; 1978 Bangkok BDM bronze: team
Sangwan Jaksunin THA ATH 2008 1–0–0 2010 Guangzhou ATH gold: 4×100 m relay (competed as Phatsorn Jaksuninkorn)
Parviz Jalayer IRI WLT 1964—1968 1–0–0 1966 Bangkok WLT gold: lightweight -67.5 kg
Amman Jalmaani PHI SWI 1964—1972 0–3–3 1966 Bangkok SWI bronze: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1970 Bangkok SWI silver: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 1974 Tehran SWI bronze: 4×100 m medley relay
Roberto Jalnaiz PHI BOX 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing BOX gold: bantamweight -54 kg
Maryam Jamal BRN ATH 2008—2012 5–0–0 2006 Doha ATH gold: 800 m and 1500 m; 2010 Guangzhou ATH gold: 1500 m; 2014 Incheon ATH gold: 1500 m and 5000 m
Mahlagha Jambozorg IRI SHO 2012—2016 0–1–2 2010 Guangzhou SHO silver: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2018 Jakarta/Palembang SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Romeo James IND HOK 1984 0–1–0 1982 New Delhi HOK silver
Jamtsyn Bor MGL WRE 1980 0–1–0 1978 Bangkok WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Jamtsyn Davaajav MGL WRE 1976—1980 0–0–1 1978 Bangkok WRE bronze: freestyle welterweight -74 kg
Jang Bong-Mun PRK BOX 1980 0–1–0 1978 Bangkok BOX silver: middleweight -75 kg
Jang Byeong-Cheol KOR VOL 2000 2–1–0 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL gold; 2006 Doha VOL gold
Jang Eun-Jeong KOR HOK 1988—1996 2–0–0 1990 Beijing HOK gold; 1994 Hiroshima HOK gold
Jang Gyeong-Mu KOR WRE 1968 0–0–1 1966 Bangkok WRE bronze: freestyle featherweight -63 kg
Jang Gyu-Cheol KOR SWI 2010—2012 0–1–0 2010 Guangzhou SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Jang Hyang-Mi PRK SWA 2012 0–0–1 2010 Guangzhou SYN bronze: team
Jang Hye-Ok KOR BDM 1996 2–1–0 1994 Hiroshima BDM gold: doubles and team, silver: mixed doubles
Jang Hyun-Soo KOR FTB 2016 1–0–0 2014 Incheon FTB gold
Jang Jae-Geun KOR ATH 1984—1988 2–1–1 1982 New Delhi ATH gold: 200 m, silver: 100 m; 1986 Seoul ATH gold: 200 m, bronze: 4×100 m relay
Jang Jae-Seong KOR WRE 1996—2000 1–1–0 1994 Hiroshima WRE silver: freestyle featherweight -62 kg; 1998 Bangkok WRE gold: freestyle featherweight -63 kg
Jang Jong-Hyeon KOR HOK 2004—2012 1–0–1 2006 Doha HOK gold; 2014 Incheon HOK bronze
Jang Mi-Gyeong KOR FEN 1992 0–1–1 1994 Hiroshima FEN silver: foil, bronze: foil team
Jang Mi-Ran KOR WLT 2004—2012 1–2–0 2002 Busan WLT silver: super-heavyweight +75 kg; 2006 Doha WLT silver: super-heavyweight +75 kg; 2010 Guangzhou WLT gold: super-heavyweight +75 kg
Jang Ri-Ra KOR HAN 1992 1–0–0 1990 Beijing HAN gold
Jang Se-Hong PRK WRE 1980 0–1–0 1978 Bangkok WRE silver: freestyle light-flyweight -48 kg
Jang Seon-Hyeong KOR BAS 2000 0–1–1 1998 Bangkok BAS bronze; 2002 Busan BAS silver
Jang Seon-Jae KOR CTR 2012 5–1–0 2006 Doha CYC gold: 4000 m pursuit individual, 4000 m pursuit team, and madison; 2010 Guangzhou CYC gold: 4000 m pursuit individual and 4000 m pursuit team; 2014 Incheon CYC silver: 4000 m pursuit team (raced in heats only)
Jang Seong-Ho KOR BSB 2000 1–0–1 2002 Busan BSB gold; 2006 Doha BSB bronze
Jang Seong-Ho KOR JUD 2000—2008 1–1–0 2002 Busan JUD silver: half-heavyweight -100 kg; 2006 Doha JUD gold: half-heavyweight -100 kg
Jang Si-Yeong KOR WAP 1988 0–0–1 1990 Beijing WAP bronze
Jang So-Hui KOR HAN 2004 1–0–0 2002 Busan HAN gold
Jang So-Yeon KOR VOL 1996—2004 1–2–0 1994 Hiroshima VOL gold; 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL silver
Jang Song-Man PRK TTN 2008—2012 0–0–1 2010 Guangzhou TTN bronze: team
Jang Su-Ji KOR HOK 2012—2016 1–1–0 2010 Guangzhou HOK silver; 2014 Incheon HOK gold
Jang Sun-Yong PRK ARC 1976 0–0–1 1978 Bangkok ARC bronze: team
Jang Tae-Seok KOR FEN 1992—1996 1–1–0 1990 Beijing FEN gold: épée team, silver: épée
Jang Ui-Jong KOR TEN 1992 0–1–1 1994 Hiroshima TEN silver: doubles, bronze: mixed doubles
Jang Won-Sam KOR BSB 2008 0–0–1 2006 Doha BSB bronze
Jang Yong-Ho KOR ARC 1996—2004 1–0–0 2006 Doha ARC gold: team
Jang Yun-Chang KOR VOL 1984—1988 1–2–1 1978 Bangkok VOL gold; 1982 New Delhi VOL bronze; 1986 Seoul VOL silver; 1990 Beijing VOL silver
Jang Yun-Gyeong KOR SWA 2000 0–2–1 1998 Bangkok SYN silver: duet; 2002 Busan SYN silver: solo, bronze: duet
Jang Yun-Ho KOR CYC 1984 1–0–1 1982 New Delhi CYC gold: road time trial team; 1986 Seoul CYC bronze: road time trial team
Jang Yun-Hui KOR VOL 1996 1–2–0 1990 Beijing VOL silver; 1994 Hiroshima VOL gold; 1998 Bangkok VOL silver
Parkpoom Jangphonak THA BOX 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok BOX gold: welterweight -67 kg
Sohrab Janshed Contractor IND SAI 1972 0–0–1 1970 Bangkok SAI bronze: Enterprise
Ekkachai Janthana THA ATH 1996 2–0–0 2002 Busan ATH gold: 4×100 m relay; 2006 Doha ATH gold: 4×100 m relay
Jargalsaikhany Chuluunbat MGL WRE 2012—2016 0–1–0 2010 Guangzhou WRE silver: freestyle super-heavyweight -120 kg
Prapawadee Jaroenrattanatarakoon THA WLT 2008 0–1–1 2006 Doha WLT silver: featherweight -53 kg; 2010 Guangzhou WLT bronze: featherweight -53 kg
Waleed Jasem Mubarak KUW FTB 1980 0–1–1 1982 New Delhi FTB silver; 1986 Seoul FTB bronze
Emad Jassim IRQ FTB 1984 1–0–0 1982 New Delhi FTB gold
Saad Jassim IRQ FTB 1980 1–0–0 1982 New Delhi FTB gold
Meiliana Jauhari INA BDM 2012 0–0–1 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Ibrahim Javadi IRI WRE 1972 2–0–0 1970 Bangkok WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg; 1974 Tehran WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Ahad Javan Saleh IRI WRE 1988—1992 0–0–1 1986 Seoul WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Mahsa Javer IRI ROW 2016 0–1–1 2014 Incheon ROW bronze: lightweight quadruple sculls; 2018 Jakarta/Palembang ROW silver: lightweight quadruple sculls
Susanthika Jayasinghe SRI ATH 1996—2008 1–2–1 1994 Hiroshima ATH silver: 200 m; 2002 Busan ATH gold: 100 m; 2006 Doha ATH silver: 100 m, bronze: 200 m
Chandrasena Jayasuriya SRI BOX 1956 0–0–1 1954 Manila BOX bronze: featherweight -57 kg
Henry Jayasuriya SRI BOX 1952—1956 0–1–0 1954 Manila BOX silver: bantamweight -54 kg
César Jayme PHI SHO 1948—1960 0–2–0 1954 Manila SHO silver: 50 m small-bore rifle prone; 1958 Tokyo SHO silver: 50 m small-bore rifle prone
Ruth Jebet BRN ATH 2016 1–0–0 2014 Incheon ATH gold: 3000 m steeplechase
Mani Jegathesan MAL
MAS
ATH 1960—1968 4–2–1 1962 Jakarta ATH gold: 200 m, silver: 100 m and 4×400 m relay, bronze: 4×100 m relay (competed for Malaya); 1966 Bangkok ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay (competed for Malaysia)
Jeon Byeong-Gwan KOR WLT 1988—1996 2–0–0 1990 Beijing WLT gold: bantamweight -56 kg; 1994 Hiroshima WLT gold: bantamweight -59 kg
Jeon Chan-Sik KOR SHO 2000 0–1–0 1990 Beijing SHO silver: skeet team
Jeon Gwang-Rak KOR CAN 1996 0–1–1 1998 Bangkok CAN silver: C2 500 m; 2002 Busan CAN bronze: C2 500 m
Jeon Hui-Cheol KOR BAS 1996 1–1–0 1994 Hiroshima BAS silver; 2002 Busan BAS gold
Jeon Hui-Suk KOR FEN 2012—2016 5–0–2 2006 Doha FEN gold: foil team; 2010 Guangzhou FEN gold: foil team, bronze: foil; 2014 Incheon FEN gold: foil and foil team; 2018 Jakarta/Palembang FEN gold: foil, bronze: foil team
Jeon In-Su KOR ARC 1984—1988 1–0–3 1986 Seoul ARC gold: team, bronze: 30 m double, 70 m double, and 90 m double
Jeon Jae-Yeon KOR BDM 2004—2008 0–1–1 2002 Busan BDM silver: team; 2006 Doha BDM bronze: team
Jeon Ji-Hee KOR TTN 2016 0–0–3 2014 Incheon TTN bronze: mixed doubles; 2018 Jakarta/Palembang TTN bronze: singles and team
Jeon Jong-Ha KOR HOK 1996—2004 2–0–0 1994 Hiroshima HOK gold; 2002 Busan HOK gold
Jeon Ju-Won KOR BAS 1996—2000 1–1–1 1994 Hiroshima BAS gold; 1998 Bangkok BAS bronze; 2002 Busan BAS silver
Jeon Mi-Gyeong KOR FEN 1992—1996 1–0–1 1994 Hiroshima FEN bronze: foil team; 1998 Bangkok FEN gold: foil team
Jeon Sang-Gyun KOR WLT 2008—2012 0–1–0 2010 Guangzhou WLT silver: super-heavyweight +105 kg
Jeon Yeong-Eun KOR ATH 2012—2016 0–0–1 2014 Incheon ATH bronze: 20 km walk
Jeon Yu-Mi KOR HOK 2012 0–1–0 2010 Guangzhou HOK silver
Jeong Bo-Kyeong KOR JUD 2016 1–1–1 2014 Incheon JUD silver: team, bronze: extra-lightweight -48 kg; 2018 Jakarta/Palembang JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Jeong Bu-Jin KOR HOK 1988 1–0–0 1986 Seoul HOK gold
Jeong Bu-Yeong KOR ROW 1988 0–0–1 1986 Seoul ROW bronze: eights
Jeong Da-Rae KOR SWI 2008—2012 1–0–0 2010 Guangzhou SWI gold: 200 m breaststroke
Jeong Da-Wun KOR JUD 2012 1–1–0 2014 Incheon JUD gold: half-middleweight -63 kg, silver: team
Jeong Dae-Hyeon KOR BSB 2000—2008 1–0–0 2010 Guangzhou BSB gold
Jeong Dae-Jin KOR WLT 1992 0–1–0 1994 Hiroshima WLT silver: heavyweight II -108 kg
Jeong Dae-Yeong KOR VOL 2004—2012 0–2–0 2002 Busan VOL silver; 2010 Guangzhou VOL silver
Jeong Do-Hun KOR BOX 1956 1–0–0 1958 Tokyo BOX gold: lightweight -60 kg
Jeong Dong-Gi KOR VOL 1972 0–1–0 1970 Bangkok VOL silver
Jeong Du-Hui KOR SWI 2004 0–1–1 2006 Doha SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2010 Guangzhou SWI silver: 4×100 m medley relay
Jeong Eun-Gyeong KOR HOK 1988 1–0–0 1986 Seoul HOK gold
Jeong Eun-Hui KOR HAN 2000 1–0–0 2002 Busan HAN gold
Jeong Eun-Sun KOR BAS 1996—2000 2–0–0 1990 Beijing BAS gold; 1994 Hiroshima BAS gold
Jeong Gang-Uk KOR HAN 1992 2–0–0 1994 Hiroshima HAN gold; 1998 Bangkok HAN gold
Jeong Geun-U KOR BSB 2008 1–0–1 2006 Doha BSB bronze; 2010 Guangzhou BSB gold
Jeong Gil-Ok KOR FEN 2008—2012 1–0–0 2006 Doha FEN gold: foil team
Jeong Guk-Jin KOR FTB 1948 0–1–0 1954 Manila FTB silver
Jeong Gwang-Seok KOR FTB 1992 0–0–1 1990 Beijing FTB bronze
Jeong Gye-Seok KOR HOK 1988 1–0–0 1986 Seoul HOK gold
Jeong Gyeong-Eun KOR BDM 2012—2016 0–1–0 2014 Incheon BDM silver: team
Jeong Gyeong-Mi KOR JUD 2008—2012 2–0–0 2010 Guangzhou JUD gold: half-heavyweight -78 kg; 2014 Incheon JUD gold: half-heavyweight -78 kg
Jeong Hun KOR JUD 1992 2–0–0 1990 Beijing JUD gold: lightweight -71 kg; 1994 Hiroshima JUD gold: lightweight -71 kg
Jeong Hye-Rim KOR ATH 2012 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 100 m hurdles
Jeong Hyo-Jeong KOR FEN 2008—2012 0–1–1 2006 Doha FEN silver: épée team; 2010 Guangzhou FEN bronze: épée team
Jeong In-Gyo KOR ROW 1988 0–0–1 1986 Seoul ROW bronze: coxed pais
Jeong Jae-Geun KOR BAS 1996 0–2–1 1990 Beijing BAS bronze; 1994 Hiroshima BAS silver; 1998 Bangkok BAS silver
Jeong Jae-Heon KOR ARC 1992 1–1–0 1994 Hiroshima ARC gold: team, silver: individual
Jeong Jae-Hui KOR BDM 1996—2000 0–1–1 1998 Bangkok BDM silver: team, bronze: doubles
Jeong Jae-Seong KOR BDM 2008—2012 0–2–2 2006 Doha BDM silver: team, bronze: doubles; 2010 Guangzhou BDM silver: team, bronze: doubles
Jeong Jeom-Sik KOR CTR 1988 0–0–1 1990 Beijing CYC bronze: 4000 m pursuit team
Jeong Jeong-Yeon KOR JUD 2012 0–0–1 2010 Guangzhou JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Jeong Ji-Hae KOR HAN 2012 2–0–1 2010 Guangzhou HAN bronze; 2014 Incheon HAN gold; 2018 Jakarta/Palembang HAN gold
Jeong Ji-Hyeon KOR WRE 2004—2012 1–1–0 2010 Guangzhou WRE silver: Greco-Roman lightweight -60 kg; 2014 Incheon WRE gold: Greco-Roman light-middleweight -71 kg
Jeong Jin-Hwa KOR MOP 2012—2016 0–1–1 2014 Incheon MOP silver: individual, bronze: team
Jeong Jin-Seon KOR FEN 2008—2016 4–0–2 2006 Doha FEN gold: épée team; 2010 Guangzhou FEN gold: épée team; 2014 Incheon FEN gold: épée and épée team; 2018 Jakarta/Palembang FEN bronze: épée and épée team
Jeong Jin-Su KOR GYM 1992—2000 0–2–1 1990 Beijing GYM bronze: team; 1994 Hiroshima GYM silver: parallel bars and team
Jeong Mi-Gyeong KOR BAS 1988 1–0–0 1990 Beijing BAS gold
Jeong Mi-Ra KOR SHO 2012 1–2–1 2014 Incheon SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle team
Jeong Min-Tae KOR BSB 2000 0–0–0 1990 Beijing BSB silver (demonstration event)
Jeong Nam-Sik KOR FTB 1948 0–1–0 1954 Manila FTB silver
Jeong Ryo-Hwan KOR FTB 1988 1–0–1 1986 Seoul FTB gold; 1990 Beijing FTB bronze
Jeong Sang-Hyeon KOR HOK 1988 1–1–0 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold
Jeong Seon-Hye KOR VOL 1996—2000 1–2–0 1994 Hiroshima VOL gold; 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL silver
Jeong Seon-Min KOR BAS 1996—2008 1–1–1 1994 Hiroshima BAS gold; 1998 Bangkok BAS bronze; 2002 Busan BAS silver
Jeong Seon-Yong KOR JUD 1988—1996 1–0–0 1994 Hiroshima JUD gold: lightweight -56 kg
Jeong Seong-An KOR SAI 1992—2004 3–0–1 1998 Bangkok SAI gold: 470; 2002 Busan SAI gold: 470; 2006 Doha SAI gold: 470; 2010 Guangzhou SAI bronze: 470
Jeong Seong-Suk KOR JUD 1996—2000 1–0–1 1994 Hiroshima JUD gold: half-middleweight -61 kg; 1998 Bangkok JUD bronze: lightweight -57 kg
Jeong Seul-Gi KOR SWI 2008 0–0–2 2006 Doha SWI bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Jeong Sin-Jo KOR BOX 1960—1964 1–0–0 1962 Jakarta BOX gold: flyweight -51 kg
Jeong So-Yeong KOR BDM 1992 2–3–2 1986 Seoul BDM silver: mixed doubles, bronze: team; 1990 Beijing BDM silver: doubles, bronze: team; 1994 Hiroshima BDM gold: mixed doubles and team, silver: doubles
Jeong Su-Gi KOR FEN 1996 1–0–0 1994 Hiroshima FEN gold: foil team
Jeong Su-Yeong KOR HAN 2008—2012 1–1–1 2010 Guangzhou HAN gold; 2014 Incheon HAN silver; 2018 Jakarta/Palembang HAN bronze
Jeong Sun-Ok KOR ATH 2008 1–0–0 2010 Guangzhou ATH gold: long jump
Jeong Sun-Ok KOR VOL 1976 0–1–0 1974 Tehran VOL silver
Jeong Ui-Gyeong KOR HAN 2008—2012 1–1–1 2010 Guangzhou HAN gold; 2014 Incheon HAN silver; 2018 Jakarta/Palembang HAN bronze
Jeong Ui-Tak KOR VOL 1984—1988 0–1–0 1990 Beijing VOL silver
Jeong Won-Yong KOR SWI 2012 0–0–1 2010 Guangzhou SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Jeong Yeong-Hun KOR CTR 1996 1–0–0 1994 Hiroshima CYC gold: 4000 m pursuit team
Jeong Yong-Gyun KOR HOK 1996 0–1–0 1998 Bangkok HOK silver
Jeong Yu-Ra KOR HAN 2012—2016 2–0–0 2014 Incheon HAN gold; 2018 Jakarta/Palembang HAN gold
Jeoung Young-Sik KOR TTN 2016 0–2–1 2010 Guangzhou TTN silver: team, bronze: doubles; 2018 Jakarta/Palembang TTN silver: team
Ji Dong-Won KOR FTB 2012 0–0–1 2010 Guangzhou FTB bronze
Ji Gang CHN SHO 1988 3–0–0 1990 Beijing SHO gold: 50 m running target men, 50 m running target team men, and 50 m running target team mixed
Ji Gyeong-Hui KOR VOL 1988 0–1–1 1986 Seoul VOL bronze; 1990 Beijing VOL silver
Ji Jae-Gwan KOR HOK 1988 1–0–0 1986 Seoul HOK gold
Ji Jeong-Mi KOR ATH 1988 0–0–1 1986 Seoul ATH bronze: heptathlon
Ji Kyong-Sun PRK JUD 2000 0–1–0 2002 Busan JUD silver: half-middleweight -63 kg
Ji Liping CHN SWI 2012 2–1–1 2006 Doha SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 2010 Guangzhou SWI gold: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Ji Sang-Jun KOR SWI 1992—1996 2–1–2 1990 Beijing SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1994 Hiroshima SWI gold: 200 m backstroke, silver: 4×200 m freestyle relay
Ji Seong-Hwan KOR HOK 2000—2004 1–0–0 2002 Busan HOK gold
Ji Seung-Hwan KOR CTR 1992 3–0–0 1994 Hiroshima CYC gold: 4000 m pursuit team; 1998 Bangkok CYC gold: 1000 m track time trial and 4000 m pursuit team
Ji Yeong-Jun KOR ATH 2004 1–0–0 2010 Guangzhou ATH gold: marathon
Ji Yong-Ju KOR BOX 1968 1–0–0 1970 Bangkok BOX gold: flyweight -51 kg
Ji Yoo-Jin KOR ROW 2008 1–1–1 2010 Guangzhou ROW silver: lightweight single sculls; 2014 Incheon ROW gold: lightweight single sculls; 2018 Jakarta/Palembang ROW bronze: lightweight quadruple sculls
Ji Zebiao CHN ATH 1984 1–0–0 1986 Seoul ATH gold: pole vault
Ji Zhaoguang CHN BAS 1984 0–1–0 1982 New Delhi BAS silver
Jia Guihua CHN FEN 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing FEN gold: sabre team
Jia Rui MAC WUS 2008 1–2–0 2006 Doha WUS silver: Changquan, Daoshu & Gunshu; 2010 Guangzhou WUS gold: Daoshu & Gunshu; 2014 Incheon WUS silver: Changquan
Jiang Chen CHN SAI 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing SAI gold: Lechner A-390
Jiang Chengji CHN SWI 1996—2000 2–2–0 1994 Hiroshima SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay; 1998 Bangkok SWI gold: 50 m freestyle
Jiang Cuihua CHN CTR 2000 0–1–0 1998 Bangkok CYC silver: sprint
Jiang Fan CHN CTR 2012 1–1–0 2010 Guangzhou CYC gold: 3000 m pursuit individual, silver: individual road time trial
Jiang Fudong CHN VOL 2008 0–1–0 2006 Doha VOL silver
Jiang Haiqi CHN SWI 2012 2–0–0 2010 Guangzhou SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Jiang Haiyang CHN ROW 1992 1–0–0 1990 Beijing ROW gold: eights
Jiang Huajun HKG TTN 2012 0–1–0 2010 Guangzhou TTN silver: mixed doubles
Jiang Jialiang CHN TTN 1988 0–1–0 1986 Seoul TTN silver: team
Jiang Kelu CHN FEN 2012 1–0–0 2010 Guangzhou FEN gold: sabre team
Jiang Lan CHN ATH 2008 0–1–0 2010 Guangzhou ATH silver: 4×100 m relay
Jiang Rong CHN SHO 1984—1992 2–3–1 1986 Seoul SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1990 Beijing SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1994 Hiroshima SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Jiang Tao CHN BOX 1996 0–0–1 1994 Hiroshima BOX bronze: heavyweight -91 kg
Jiang Tianyi HKG TTN 2012 0–1–0 2014 Incheon TTN silver: mixed doubles
Jiang Tingting CHN SWA 2008—2012 6–0–0 2006 Doha SYN gold: duet and team; 2010 Guangzhou SYN gold: duet, team, and combination; 2018 Jakarta/Palembang gold: duet
Jiang Wenwen CHN CTR 2012 1–0–0 2014 Incheon CYC gold: 3000 m pursuit team
Jiang Wenwen CHN SWA 2008—2012 6–0–0 2006 Doha SYN gold: duet and team; 2010 Guangzhou SYN gold: duet, team, and combination; 2018 Jakarta/Palembang gold: duet
Jiang Xin CHN BDM 1996 0–0–2 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team
Jiang Xishang CHN HOK 2008 0–1–0 2006 Doha HOK silver
Jiang Yan CHN ROW 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ROW gold: double sculls
Jiang Yanmei SGP BDM 2004—2008 0–0–1 2006 Doha BDM bronze: team
Jiang Yefei CHN FEN/Referee 1992—2016 1–0–0 1990 Beijing FEN gold: sabre team
Jiang Ying CHN VOL 1984—1988 2–0–0 1982 New Delhi VOL gold; 1986 Seoul VOL gold
Jiang Yonghua CHN CTR 2004 1–0–0 2002 Busan CYC gold: 500 m track time trial
Jiang Yuyuan CHN GYM 2008 1–0–0 2010 Guangzhou GYM gold: team
Jiao Huafeng CHN WRE 2008 1–0–0 2006 Doha WRE gold: Greco-Roman featherweight -55 kg
Jiao Liuyang CHN SWI 2008—2012 4–0–0 2010 Guangzhou SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay; 2014 Incheon SWI gold: 200 m butterfly
Jiao Zhimin CHN TTN 1988 1–2–0 1986 Seoul TTN gold: singles, silver: doubles and team
Sutiya Jiewchaloemmit THA SHO 2008—2016 1–0–4 2010 Guangzhou SHO bronze: skeet and skeet team; 2014 Incheon SHO bronze: skeet and skeet team; 2018 Jakarta/Palembang SHO gold: skeet
Jigjidiin Mönkhbat MGL WRE 1964—1972 0–0–1 1974 Tehran WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Tatsuo Jihira JPN WAP 1972 1–0–0 1970 Bangkok WAP gold
Elizabeth Jimie MAS DIV 2008 0–0–2 2006 Doha DIV bronze: 1 m springboard and synchronised springboard
Jin Deok-San KOR HOK 1992—1996 1–0–0 1994 Hiroshima HOK gold
Jin Di CHN SHO 2000—2008 1–2–5 2002 Busan SHO silver: skeet, bronze: skeet team; 2006 Doha SHO bronze: skeet and skeet team; 2010 Guangzhou SHO bronze: skeet team; 2014 Incheon SHO gold: skeet team, bronze: skeet; 2018 Jakarta/Palembang SHO silver: skeet
Jin Dongxiang CHN SHO 1984 5–0–2 1978 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle prone team; 1982 New Delhi SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team; 1986 Seoul SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Jin Fu CHN SWI 1984—1988 1–2–1 1982 New Delhi SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 1986 Seoul SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay
Jin Gab-Yong KOR BSB 1996—2008 1–1–0 1994 Hiroshima BSB silver; 1998 Bangkok BSB gold
Jin Hao CHN SWI 2000 1–1–1 2002 Busan SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Jin Jang-Rim KOR SWI 1964 0–0–1 1962 Jakarta SWI bronze: 100 m breaststroke
Jin Jong-O KOR SHO 2004—2016 3–4–4 2002 Busan SHO silver: 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol; 2006 Doha SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 10 m air pistol and 50 m free pistol team; 2010 Guangzhou SHO gold: 10 m air pistol team and 50 m free pistol team, silver: 50 m free pistol; 2014 Incheon SHO gold: 10 m air pistol team, silver: 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol
Jin Ju-Dong PRK WRE 2000 1–0–0 1998 Bangkok WRE gold: freestyle bantamweight -54 kg
Jin Jun-Tak KOR VOL 1972 0–3–0 1966 Bangkok VOL silver; 1970 Bangkok VOL silver; 1974 Tehran VOL silver
Jin Ling CHN ATH 1988 0–1–0 1998 Bangkok ATH silver: high jump
Jin Sun-Ryeong KOR SHO 1996 0–1–0 1990 Beijing SHO silver: 10 m air rifle team
Jin Won-Sim KOR HOK 1988 2–1–0 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold; 1990 Beijing HOK gold
Jin Xianglan CHN JUD 1992 1–0–0 1990 Beijing JUD gold: half-middleweight -61 kg
Jin Yan CHN FTB 2000 1–0–0 1998 Bangkok FTB gold
Jin Ziwei CHN ROW 2004—2012 2–0–0 2006 Doha ROW gold: single sculls; 2010 Guangzhou ROW gold: double sculls
Jing Jun Hong SGP TTN 1996—2004 0–0–1 2002 Busan TTN bronze: team
Jing Yali CHN CTR 2016 1–0–0 2014 Incheon CYC gold: 3000 m pursuit team
Jing Yanhua CHN ROW 1996 1–0–0 1994 Hiroshima ROW gold: coxless pairs
Toshio Jingu JPN FEN 1976 2–0–0 1974 Tehran FEN gold: foil and foil team
Kimiko Jinnai JPN BDM 1992 0–2–2 1982 New Delhi BDM silver: team; 1986 Seoul BDM silver: team, bronze: doubles; 1990 Beijing BDM bronze: team
Hitomi Jinno JPN SWI 1956—1960 1–0–1 1958 Tokyo SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Masahide Jinno JPN ATH 1976 1–3–0 1970 Bangkok ATH gold: 100 m, silver: 200 m and 4×100 m relay; 1974 Tehran ATH silver: 100 m
Taworn Jirapan THA CYC 1964 1–1–0 1962 Jakarta CYC gold: road race, silver: road race team
Lalin Jirasinha SRI SAI 1984—2000 0–0–1 1998 Bangkok SAI bronze: Enterprise
Jo Beom-Yeon KOR HAN 1992—2000 3–0–0 1990 Beijing HAN gold; 1994 Hiroshima HAN gold, 1998 Bangkok HAN gold
Jo Bo-Ra KOR HOK 2000 1–0–0 1998 Bangkok HOK gold
Jo Byeong-Deuk KOR FTB 1988 2–0–0 1978 Bangkok FTB gold; 1986 Seoul FTB gold
Jo Byeong-Guk KOR FTB 2004 0–0–1 2002 Busan FTB bronze
Jo Byeong-On KOR WRE 1988 0–0–1 1990 Beijing WRE bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg
Jo Chang-Je KOR DIV 1964 0–0–1 1962 Jakarta DIV bronze: platform
Jo Chi-Hyo KOR HAN 1992—2008 2–0–0 1990 Beijing HAN gold; 1994 Hiroshima HAN gold
Jo Deok-Haeng KOR CYC 1988 0–0–1 1990 Beijing CYC bronze: road time trial team
Jo Eun-Hui KOR HAN 1996 1–0–0 1990 Beijing HAN gold
Jo Eun-Jeong KOR HOK 1996 1–0–0 1994 Hiroshima HOK gold
Jo Eun-Yeong KOR SHO 2004 2–1–0 1994 Hiroshima SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Jo Geon-Haeng KOR CYC 1984 0–1–0 1986 Seoul CYC silver: 4000 m pursuit team
Jo Gi-Hyang KOR HOK 1988 1–1–0 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold
Jo Gyeong-Hwan KOR BSB 1996 0–1–0 1994 Hiroshima BSB silver
Jo Ho-Seong KOR CTR 1996—2012 5–2–0 1994 Hiroshima CYC gold: points race; 1998 Bangkok CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: points race; 2002 Busan CYC gold: points race and madison; 2010 Guangzhou CYC gold: 4000 m pursuit team; 2014 Incheon CYC silver: omnium
Jo Hui-Je KOR FEN 1988 1–0–0 1990 Beijing FEN gold: épée team
Jo Hye-Jeong KOR VOL 1972—1976 0–2–0 1970 Bangkok VOL silver; 1974 Tehran VOL silver
Jo Hye-Jin KOR BAS 2004 1–0–1 1994 Hiroshima BAS gold; 1998 Bangkok BAS bronze
Jo Hyeon-Uk KOR ATH 1988—1996 0–0–1 1990 Beijing ATH bronze: high jump
Jo Hyun-Joo KOR GYM 2008 0–0–1 2010 Guangzhou GYM bronze: floor
Jo In-Cheol KOR JUD 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok JUD gold: half-middleweight -81 kg
Jo In-Seong KOR BSB 1996 1–0–1 1998 Bangkok BSB gold; 2006 Doha BSB bronze
Jo Jae-Hak KOR VOL 1976 0–1–0 1970 Bangkok VOL silver
Jo Min-Guk KOR FTB 1988 1–0–0 1986 Seoul FTB gold
Jo Min-Seon KOR JUD 1988—2000 0–1–1 1990 Beijing JUD bronze: lightweight -56 kg; 1994 Hiroshima JUD silver: middleweight -66 kg
Jo Mun-Ju KOR BAS 1988 1–1–0 1986 Seoul BAS silver; 1990 Beijing BAS gold
Jo Myeong-Jun KOR Coach/HOK 1996—2016 1–1–0 1994 Hiroshima HOK gold; 1998 Bangkok HOK silver
Jo O-Ryeon KOR SWI 1972 4–1–0 1970 Bangkok SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 1974 Tehran SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, silver: 200 m freestyle
Jo Ryon-Sik PRK BOX 1980 1–0–0 1982 New Delhi BOX gold: featherweight -57 kg
Jo Seong-Hwan KOR CYC 1964 1–1–1 1966 Bangkok CYC silver: road time trial team; 1970 Bangkok CYC gold: road race team, bronze: road time trial team
Jo Seong-Min KOR GYM 1996—2004 0–1–0 1998 Bangkok GYM silver: team
Jo Seong-Min KOR SAI 2012 0–1–1 2010 Guangzhou SAI bronze: match racing; 2014 Incheon SAI silver: match racing
Jo Seong-Mo KOR SWI 2000—2004 0–1–0 2002 Busan SWI silver: 1500 m freestyle
Jo Yeong-Cheol KOR FTB 2008 0–0–1 2010 Guangzhou FTB bronze
Jo Yeong-Sin KOR HAN 1992 2–0–0 1990 Beijing HAN gold; 1994 Hiroshima HAN gold
Jo Yong-Cheol KOR JUD 1984—1988 0–1–0 1986 Seoul JUD silver: open class
Jo Yong-Suk PRK SHO 2008—2016 1–0–1 2010 Guangzhou SHO gold: 25 m sporting pistol, bronze: 10 m air pistol
Jo Yun-Jeong KOR TEN 2000—2004 0–1–2 1998 Bangkok TEN silver: doubles; 2002 Busan TEN bronze: singles and team
Jo Yun-Mi PRK FTB 2012 1–1–0 2010 Guangzhou FTB silver; 2014 Incheon FTB gold
Jo Yun-Ok KOR FTB 1964 0–1–0 1962 Jakarta FTB silver
Jinson Johnson IND ATH 2016 1–1–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 1500 m, silver: 800 m
Jon Hyon-Ju PRK DIV 2004 0–1–0 2002 Busan DIV silver: synchronised platform
Jon Myong-Hui PRK FTB 2008 1–0–0 2006 Doha FTB gold
Jon Myong-Hwa PRK FTB 2012 1–1–0 2010 Guangzhou FTB silver; 2014 Incheon FTB gold
Jong Chun-Mi PRK WLT 2012 0–0–1 2010 Guangzhou WLT bronze: lightweight -58 kg
Jong Jo-Ung PRK BOX 1976—1980 1–0–0 1982 New Delhi BOX gold: lightweight -60 kg
Jong Myong-Suk PRK WRE 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang WRE gold: freestyle lightweight -57 kg
Jong Yon-Hui PRK SWA 2012 0–0–1 2014 Incheon SYN bronze: team
Maneepong Jongjit THA BDM 2012 0–0–1 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Somjit Jongjohor THA BOX 2004—2008 1–1–0 2002 Busan BOX gold: flyweight -51 kg; 2006 Doha BOX silver: flyweight -51 kg
Samarn Jongsuk THA SHO 1992 2–0–0 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle prone team
Joo Hyun-Jung KOR ARC 2008 1–0–0 2010 Guangzhou ARC gold: team
Praveen Jordan INA BDM 2016 0–0–1 2014 Incheon BDM bronze: mixed doubles
Sini Jose (DNS) IND ATH 2008 1–0–0 2010 Guangzhou ATH gold: 4×400 m relay
Ahed Joughili SYR WLT/WRE 2008—2012 1–0–0 2006 Doha WLT gold: heavyweight -105 kg
Ju Jeong-Hyeon KOR EQU 2004 0–1–1 2006 Doha EQU silver: jumping team, bronze: jumping individual
Ju Jong-Gwan KOR CAN 1992 0–1–1 1990 Beijing CAN silver: K4 1000 m, bronze: K4 500 m
Ju Se-Hyeok KOR TTN 2004—2016 0–4–3 2002 Busan TTN silver: team; 2006 Doha TTN silver: team, bronze: mixed doubles; 2010 Guangzhou TTN silver: team, bronze: singles; 2014 Incheon TTN silver: team, bronze: singles
Ju Sun-An KOR SAI 1996—2000 0–0–2 1990 Beijing SAI bronze: Lechner A-390; 1994 Hiroshima SAI bronze: Mistral
Ju Yeong-Sam KOR GYM 1984—1988 0–1–1 1986 Seoul GYM silver: team, bronze: pommelled horse
Mahboub Jumaa Mubarak KUW FTB 1980 0–1–0 1982 New Delhi FTB silver
Takanobu Jumonji JPN CTR 1996 0–1–0 1998 Bangkok CYC silver: 1000 m track time trial
Jun Woong-Tae KOR MOP 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang MOP gold: individual
Khawaja Junaid PAK Coach/HOK 1992—2012 1–0–1 1990 Beijing HOK gold; 1994 Hiroshima HOK bronze
Samresh Jung IND SHO 2008 1–1–1 2006 Doha SHO gold: 25 m center fire pistol team, silver: 25 m standard pistol team; 2014 Incheon SHO bronze: 10 m air pistol team
Jung Seung-Hwa KOR FEN 2016 1–0–0 2010 Guangzhou FEN gold: épée team
Sherali Juraev UZB JUD 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Vyacheslav Kabanov UZB SWI 1996 0–0–1 1994 Hiroshima SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Ali Hassan Kadhum IRQ ATH 1980 1–0–0 1978 Bangkok ATH gold: 400 m hurdles
Yuki Kadono JPN WAP 2016 0–1–0 2014 Incheon WAP silver
Kazuko Kadoya JPN BAS 1976 1–0–0 1974 Tehran BAS gold
Taalaybek Kadyraliyev KGZ BOX 2000 0–0–1 2002 Busan BOX bronze: bantamweight -54 kg
Siripon Kaewduang-Ngam THA SAI 2010—2016 0–0–2 2014 Incheon SAI bronze: RS:One; 2018 Jakarta/Palembang SAI bronze: RS:X
Adel Al-Kahham KUW HAN 1996 0–1–0 1998 Bangkok HAN silver
Shingo Kai JPN WAP 1984 0–1–0 1982 New Delhi WAP silver
Yasuhiro Kai JPN JUD 1992 1–0–0 1990 Beijing JUD gold: half-heavyweight -95 kg
Ayumi Kaihori JPN FTB 2008—2012 1–1–0 2010 Guangzhou FTB gold; 2014 Incheon FTB silver
Nobuyuki Kajitani JPN GYM 1984 0–2–0 1978 Bangkok GYM silver: team; 1982 New Delhi GYM silver: team
Yoshihiko Kajiyama JPN BSB 2000 0–1–0 1998 Bangkok BSB silver
Abdul Karim Kakahaji IRI WRE 1988 0–1–0 1986 Seoul WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Reika Kakiiwa JPN BDM 2012 0–0–1 2014 Incheon BDM bronze: team
Fusako Kakumaru JPN DIV 1976 0–1–0 1970 Bangkok DIV silver: platform
Uran Kalilov KGZ WRE 2000—2004 0–0–1 2002 Busan WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -55 kg
Danish Kalim PAK HOK 1996 0–0–1 1994 Hiroshima HOK bronze
Kalimullah PAK HOK 1984 1–1–0 1982 New Delhi HOK gold; 1986 Seoul HOK silver
Sholpan Kaliyeva KAZ JUD 2004—2008 0–0–1 2002 Busan JUD bronze: half-lightweight -52 kg
Dmitry Kaltenberger KAZ CAN 2008 4–0–0 1998 Bangkok CAN gold: K2 500 m; 2002 Busan CAN gold: K2 500 m and K2 1000 m; 2006 Doha CAN gold: K2 500 m
Takeo Kamachi JPN SHO 1968—1984 4–2–2 1966 Bangkok SHO gold: 30 m rapid-fire pistol; 1970 Bangkok SHO gold: 25 m rapid-fire pistol team and 50 m free pistol team; 1974 Tehran SHO gold: 25 m standard pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol team; 1978 Bangkok SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team and 25 m standard pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol
Hiroko Kamada JPN FEN 1976 1–1–0 1974 Tehran FEN gold: foil, silver: foil team
Makoto Kamada JPN WRE 1972 0–0–1 1974 Tehran WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg
Abubaker Ali Kamal QAT ATH 2008 1–1–0 2002 Busan ATH silver: 3000 m steeplechase; 2014 Incheon ATH gold: 3000 m steeplechase
Ibrahim Kamal JOR TKW 2004 0–1–0 1998 Bangkok TKW silver: heavyweight +83 kg
Samer Kamal JOR TKW 1988 0–1–0 1986 Seoul TKW silver: featherweight -64 kg
Hamdan Al-Kamali UAE FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Fumio Kamamoto JPN ATH 1956 1–0–0 1951 New Delhi ATH gold: hammer throw
Kunishige Kamamoto JPN FTB 1964—1968 0–0–1 1966 Bangkok FTB bronze
Haziq Bin Kamaruddin MAS ARC 2012—2016 0–1–0 2014 Incheon ARC silver: team
Masaru Kamata JPN ATH 1964 0–1–0 1958 Tokyo ATH silver: 4×100 m relay
Naoko Kamata JPN SAI 2008 1–0–0 2006 Doha SAI gold: 470
Shoji Kamata JPN BAS 1960 0–1–1 1958 Tokyo BAS bronze; 1962 Jakarta BAS silver
Wandee Kameaim THA WLT 2004—2008 0–2–0 2002 Busan WLT silver: lightweight -58 kg; 2006 Doha WLT silver: lightweight -58 kg
Fathi Kamel KUW FTB 1980 0–1–0 1982 New Delhi FTB silver
Youssef Saad Kamel BRN ATH 2004—2008 1–0–0 2006 Doha ATH gold: 800 m
Hisao Kami JPN FTB 1964 0–0–1 1966 Bangkok FTB bronze
Daiki Kamikawa JPN JUD 2012 0–0–1 2010 Guangzhou JUD bronze: heavyweight +100 kg
Masakazu Kamimura JPN WRE 1984 0–1–0 1982 New Delhi WRE silver: freestyle lightweight -68 kg
Yukio Kamimura JPN HOK 1968 0–0–1 1966 Bangkok HOK bronze
Megumi Kamionobe (DNS) JPN FTB 2012 1–0–0 2010 Guangzhou FTB gold
Yuichiro Kamiyama JPN CTR 1996—2000 2–1–0 1986 Seoul CYC silver: points race; 1998 Bangkok CYC gold: sprint; 2002 Busan CYC gold: sprint team
Mehdi Kamrani IRI BAS 2008 0–1–2 2006 Doha BAS bronze; 2010 Guangzhou BAS bronze; 2014 Incheon BAS silver
Somluck Kamsing THA BOX 1992—2004 2–0–0 1994 Hiroshima BOX gold: featherweight -57 kg; 1998 Bangkok BOX gold: featherweight -57 kg
Chawalit Kamutchati THA SHO 1972 1–1–1 1970 Bangkok SHO gold: 50 m standard rifle 3 positions team, silver: 10 m air rifle team; 1974 Tehran SHO bronze: 50 m standard rifle 3 positions team
Masayoshi Kan JPN ATH 1992 1–0–0 1998 Bangkok ATH gold: 4×400 m relay
Hideta Kanai JPN ATH 1964 0–0–1 1962 Jakarta ATH bronze: javelin throw
Yutaka Kanai JPN ATH 1984 0–0–1 1986 Seoul ATH bronze: 5000 m
Yusuke Kanamaru JPN JUD 2008 0–1–0 2002 Busan JUD silver: lightweight -73 kg
Yoshihiko Kanatsu JPN FEN 1984—1988 0–0–2 1986 Seoul FEN bronze: sabre team; 1990 Beijing FEN bronze: sabre team
Yoko Kando JPN SWI 1992 0–1–1 1990 Beijing SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Hideo Kanekawa JPN BAS 1960 0–0–1 1958 Tokyo BAS bronze
Masaaki Kaneko JPN WRE 1968 1–0–0 1966 Bangkok WRE gold: freestyle featherweight -63 kg
Masaki Kaneko JPN SWI 2016 0–2–0 2018 Jakarta/Palembang SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only) and 4×100 m medley mixed relay (swam in heats only)
Shohei Kaneko JPN ATH 1964 0–0–1 1962 Jakarta ATH bronze: discus throw
Yutaka Kaneko JPN WRE 1960 4–0–0 1954 Manila WRE gold: freestyle welterweight -73 kg; 1958 Tokyo WRE gold: freestyle welterweight -73 kg; 1962 Jakarta WRE gold: freestyle welterweight -78 kg and Greco-Roman welterweight -78 kg
Yuzo Kanemaru JPN ATH 2008—2016 1–2–0 2010 Guangzhou ATH silver: 400 m and 4×400 m relay; 2014 Incheon ATH gold: 4×400 m relay
Yuka Kanematsu JPN RGS 2016 0–1–0 2014 Incheon RGS silver
Katsuko Kanesaka JPN VOL 1976 1–0–0 1974 Tehran VOL gold
Keita Kaneto JPN DIV 1988—1996 0–1–3 1986 Seoul DIV bronze: platform; 1990 Beijing DIV silver: team, bronze: platform; 1994 Hiroshima DIV bronze: platform
Rie Kaneto JPN SWI 2008—2016 0–1–0 2014 Incheon SWI silver: 200 m breaststroke
Kang Dong-Jin KOR CTR 2016 2–0–2 2006 Doha CYC gold: keirin, bronze: 1000 m track time trial and sprint team; 2014 Incheon CYC gold: sprint team
Kang Min-Su KOR SHO 2016 0–1–0 2014 Incheon SHO silver: 25 m standard pistol team
Kang Seong-Jung KOR HOK 2004—2008 2–0–0 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold
Kang Un-Ju PRK ARC 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang ARC silver: team
Kang Yong-Gyun PRK WRE 1996—2000 0–2–0 1998 Bangkok WRE silver: Greco-Roman bantamweight -54 kg; 2002 Busan WRE silver: Greco-Roman bantamweight -55 kg
Kang Young-Mi KOR FEN 2016 1–1–0 2018 Jakarta/Palembang FEN gold: épée, silver: épée team
Chinglensana Kangujam IND HOK 2016 1–0–1 2014 Incheon HOK gold; 2018 Jakarta/Palembang HOK bronze
Rachot Kanjanavanit THA SAI 1964—1972 0–1–0 1970 Bangkok SAI silver: OK Dinghy
Kao Chih-Kang TPE BSB 2004—2008 0–2–0 2002 Busan BSB silver; 2010 Guangzhou BSB silver
Shigeo Kaoku JPN HOK 1964—1968 0–0–1 1966 Bangkok HOK bronze
Pen-Ek Karaket THA TKW 2012 0–1–0 2010 Guangzhou TKW silver: flyweight -58 kg
Lidiya Karamchakova TJK WRE 2004 0–1–0 2002 Busan WRE silver: freestyle flyweight -48 kg
Yousef Karami IRI TKW 2004—2012 2–0–0 2006 Doha TKW gold: middleweight -84 kg; 2010 Guangzhou TKW gold: middleweight -87 kg
Akbar Kargar Jam IRI FTB 1972 1–0–0 1974 Tehran FTB gold
Houshang Kargarnejad IRI WLT 1976 3–0–1 1970 Bangkok WLT bronze: heavyweight -110 kg; 1974 Tehran WLT heavyweight -110 kg gold: snatch, clean & jerk, and total
Mahdi Karim IRQ FTB 2004 0–0–1 2014 Incheon FTB bronze
Alireza Karimi IRI WRE 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang WRE gold: freestyle heavyweight -97 kg
Yevgeniya Karimova UZB TKW 2008 0–1–1 2006 Doha TKW silver: heavyweight +72 kg; 2010 Guangzhou TKW bronze: heavyweight +73 kg
Nurzhan Karimzhanov KAZ BOX 2000—2004 1–0–0 2002 Busan BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Ayumi Karino JPN SOF 2008 2–0–0 2006 Doha SOF gold; 2010 Guangzhou SOF gold
Pere Karoba INA ROW 2004 0–0–1 2006 Doha ROW bronze: single sculls
Dmitry Karpov KAZ ATH 2004—2012 2–1–0 2002 Busan ATH silver: decathlon; 2006 Doha ATH gold: decathlon; 2010 Guangzhou ATH gold: decathlon
Doszhan Kartikov KAZ WRE 2016 0–0–1 2014 Incheon WRE bronze: Greco-Roman middleweight -75 kg
Shunji Karube JPN ATH 1996—2000 2–0–0 1994 Hiroshima ATH gold: 400 m hurdles; 1998 Bangkok ATH gold: 4×400 m relay
Erika Kasahara JPN TKW 2012 0–1–0 2010 Guangzhou TKW silver: flyweight -49 kg
Shigeru Kasahara JPN WRE 1956 1–0–0 1954 Manila WRE gold: freestyle featherweight -62 kg
Akihiro Kasamatsu JPN GYM 2000 0–0–1 1998 Bangkok GYM bronze: team
Obada Al-Kasbeh JOR BOX 2016 0–0–1 2014 Incheon BOX bronze: lightweight -60 kg
Rima Kashafutdinova KAZ ATH 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: 4×100 m relay (ran in heats only)
Jafar Kashani IRI FTB 1972 1–0–0 1974 Tehran FTB gold
Andrey Kashechkin KAZ CYC 2004 0–0–1 2002 Busan CYC bronze: 4000 m pursuit team
Hitomi Kashima JPN SWI 1996 0–0–2 1998 Bangkok SWI bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly
Takehiro Kashima JPN GYM 2004—2008 0–0–2 2002 Busan GYM bronze: pommelled horse and team
Joe Kashmiri IRI ATH 1968 2–3–1 1966 Bangkok ATH silver: discus throw, bronze: shot put; 1970 Bangkok ATH silver: shot put and discus throw; 1974 Tehran ATH gold: shot put and discus throw
Taweesak Kasiwat THA SHO 1964—1968 1–1–0 1966 Bangkok SHO gold: 30 m rapid-fire pistol team, silver: 25 m centre fire pistol team
Madek Kasman INA WLT 1968 0–1–0 1970 Bangkok WLT silver: featherweight -60 kg
Kyoko Kasuya JPN SWI 1992 0–2–1 1990 Beijing SWI silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Vandana Katariya IND HOK 2016 0–1–1 2014 Incheon HOK bronze; 2018 Jakarta/Palembang HOK silver
Hiroshi Katayama JPN FTB 1964—1968 0–0–1 1966 Bangkok FTB bronze
Misako Katayama JPN ATH 1964 1–0–0 1966 Bangkok ATH gold: javelin throw
Rie Katayama JPN MTB 2008—2012 0–0–1 2010 Guangzhou CYC bronze: mountainbike cross-country
Takamitsu Katayama JPN WRE 1996—2000 0–1–1 1994 Hiroshima WRE bronze: Greco-Roman welterweight -74 kg; 1998 Bangkok WRE silver: Greco-Roman middleweight -76 kg
Akemi Kato JPN HOK 2004—2012 0–1–2 2002 Busan HOK bronze; 2006 Doha HOK silver; 2010 Guangzhou HOK bronze
Daisuke Kato JPN EVE 2000 1–1–1 2002 Busan EQU gold: Three-Day Event team, bronze: Three-Day Event individual; 2006 Doha EQU silver: Three-Day Event team
Kiyomi Kato JPN VOL 1976 1–0–0 1974 Tehran VOL gold
Kiyomi Kato JPN WRE 1972 0–1–0 1970 Bangkok WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Masashi Kato JPN SWI 1988—1992 0–0–1 1990 Beijing SWI bronze: 1500 m freestyle
Mineo Kato JPN WAP 1960—1964 2–0–0 1958 Tokyo WAP gold; 1962 Jakarta WAP gold
Nobuya Kato JPN ATH 2016 1–0–0 2014 Incheon ATH gold: 4×400 m relay
Takako Kato JPN BAS 1996 0–1–0 1994 Hiroshima BAS silver
Tomoe Kato JPN FTB 2004—2008 0–1–2 1998 Bangkok FTB bronze (competed as Tomoe Sakai); 2002 Busan FTB bronze (competed as Tomoe Sakai); 2006 Doha FTB silver (competed as Tomoe Sakai)
Yuka Kato JPN SWI 2008—2012 0–2–2 2006 Doha SWI bronze: 50 m butterfly; 2010 Guangzhou SWI silver: 50 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Kazuo Katsuramoto JPN WRE 1956 1–0–0 1954 Manila WRE gold: freestyle middleweight -79 kg
Aleksey Katulevsky KGZ BOX 2000 0–0–1 2002 Busan BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Micha Kaufman ISR SHO 1976 1–2–0 1970 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team
Gurmeet Kaur IND ATH 2000 0–0–1 1998 Bangkok ATH bronze: javelin throw
Khushbir Kaur IND ATH 2010—2016 0–1–0 2014 Incheon ATH silver: 20 km walk
Mandeep Kaur IND ATH 2008 2–0–0 2010 Guangzhou ATH gold: 4×400 m relay; 2014 Incheon ATH gold: 4×400 m relay
Manjit Kaur IND ATH 2004—2008 3–1–0 2002 Busan ATH gold: 4×400 m relay; 2006 Doha ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m; 2010 Guangzhou ATH gold: 4×400 m relay
Navjot Kaur IND HOK 2016 0–1–1 2014 Incheon HOK bronze; 2018 Jakarta/Palembang HOK silver
Hari Pal Kaushik IND HOK 1956—1964 1–0–0 1966 Bangkok HOK gold
Masatsugu Kawachi JPN BOX 2008 0–0–1 2014 Incheon BOX bronze: light-welterweight -64 kg
Takayoshi Kawagoe JPN ATH 1972 0–1–0 1974 Tehran ATH silver: long jump
Risako Kawai JPN WRE 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang WRE bronze: freestyle middleweight -62 kg
Naoko Kawakami JPN FTB 2004 0–0–1 2002 Busan FTB bronze
Yuko Kawakami JPN ATH 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok ATH gold: 10000 m
Sho Kawamoto JPN ATH 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: 4×400 m relay (ran in heats only)
Yukari Kawamoto JPN RGY 1992 1–0–0 1994 Hiroshima RGY gold: individual
Hideaki Kawamura JPN ATH 1996—2000 1–0–0 1998 Bangkok ATH gold: 400 m hurdles
Kazuo Kawamura JPN HOK 1968 0–0–1 1970 Bangkok HOK bronze
Motomi Kawamura JPN HK5/HOK 2014—2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang HOK gold
Kaori Kawanaka JPN ARC 2012—2016 0–0–2 2014 Incheon ARC bronze: team; 2018 Jakarta/Palembang ARC bronze: team
Shigeko Kawanishi JPN SWI 1968—1972 1–2–0 1970 Bangkok SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle
Shunichi Kawano JPN WRE 1960—1968 1–0–2 1962 Jakarta WRE gold: Greco-Roman middleweight -87 kg, bronze: freestyle middleweight -87 kg; 1966 Bangkok WRE bronze: freestyle light-heavyweight -97 kg
Hiromi Kawasumi JPN ATH 1988 2–0–0 1982 New Delhi ATH gold: 4×400 m relay; 1986 Seoul ATH gold: 4×400 m relay
Nahomi Kawasumi JPN FTB 2012 1–1–0 2010 Guangzhou FTB gold; 2014 Incheon FTB silver
Shinsuke Kayama JPN SWI 1976 3–0–0 1978 Bangkok SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Svetlana Kazanina KAZ ATH 1996—2004 0–1–1 1998 Bangkok ATH silver: heptathlon, bronze: 4×400 m relay
Vladimir Kazantsev UZB CAN 1996 2–3–1 1994 Hiroshima CAN gold: K4 1000 m, silver: K2 500 m, K2 1000 m, and K4 500 m; 1998 Bangkok CAN gold: K4 1000 m, bronze: K2 500 m
Ali Asghar Kazemi (DNS) IRI BOX 1992 0–1–0 1990 Beijing BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Charnon Keanchan THA ATH 1992 0–1–0 1994 Hiroshima ATH silver: 4×400 m relay
Almat Kebispayev KAZ WRE 2012—2016 0–1–1 2014 Incheon WRE bronze: Greco-Roman featherweight -59 kg; 2018 Jakarta/Palembang WRE silver: Greco-Roman welterweight -67 kg
Mohammad Ibrahim Kederi AFG WRE 1960 0–0–1 1962 Jakarta WRE bronze: freestyle featherweight -63 kg
Keng Po-Hsuan TPE BSB 2004 1–0–0 2006 Doha BSB gold
Motokazu Kenjo JPN SAI 2000—2004 0–1–1 1998 Bangkok SAI silver: Mistral heavy; 2002 Busan SAI bronze: Mistral heavy
Zhanarbek Kenzheyev KGZ WRE 2004—2016 0–0–3 2006 Doha WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg; 2010 Guangzhou WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg; 2014 Incheon WRE bronze: Greco-Roman -80 kg
Aynur Kerey KAZ SWA 2008 0–0–2 2006 Doha SYN bronze: duet; 2010 Guangzhou SYN bronze: combination
Virdhawal Khade IND SWI 2008 0–0–1 2010 Guangzhou SWI bronze: 50 m butterfly
Amir Reza Khadem Azgadhi IRI WRE 1988—2000 1–0–0 1994 Hiroshima WRE gold: freestyle middleweight -82 kg
Rasoul Khadem Azgadhi IRI WRE 1992—1996 1–1–0 1990 Beijing WRE silver: freestyle lightweight -68 kg; 1994 Hiroshima WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg
Vichai Khadpo THA BOX 1988—1996 0–0–2 1990 Beijing BOX bronze: flyweight -51 kg; 1994 Hiroshima BOX bronze: flyweight -51 kg
Nawaf Al-Khaldi (DNS) KUW FTB 2000 0–1–0 1998 Bangkok FTB silver
Hajar Al-Khaldi BRN ATH 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 4×100 m relay
Noraseela Mohd Khalid MAS ATH 2012 0–0–1 2006 Doha ATH bronze: 400 m hurdles
Ahmed Khalil UAE FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Igor Khalilov UZB WLT 1996—2004 0–2–1 1994 Hiroshima WLT bronze: super-heavyweight +108 kg; 1998 Bangkok WLT silver: super-heavyweight +105 kg; 2002 Busan WLT silver: super-heavyweight +105 kg
Danil Khalimov KAZ WRE 2004 0–1–0 2002 Busan WRE silver: Greco-Roman middleweight -74 kg
Abdul Khaliq PAK ATH 1956—1960 2–2–1 1954 Manila ATH gold: 100 m, silver: 4×100 m relay; 1958 Tokyo ATH gold: 100 m, silver: 200 m, bronze: 4×100 m relay
Khaliuny Boldbaatar MGL JUD 1992—1996 1–0–1 1994 Hiroshima JUD bronze: lightweight -71 kg; 1998 Bangkok JUD gold: lightweight -73 kg
Murodzhon Khalmuratov UZB CYC 2012 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang CYC silver: individual road time trial
Nawaf Al-Khamees (DNS) KSA FTB 1984 0–0–1 1982 New Delhi FTB bronze
Aadam Khamis BRN ATH 2008 0–0–1 2006 Doha ATH bronze: 10000 m
Ali Khamis BRN ATH 2016 2–0–1 2014 Incheon ATH gold: 400 m hurdles; 2018 Jakarta/Palembang ATH gold: 4×400 m mixed relay, bronze: 400 m
Didar Khamza KAZ JUD 2016 1–1–0 2018 Jakarta/Palembang JUD gold: half-middleweight -81 kg, silver: team
Abdul Haseem Khan PAK HOK 2012 1–1–0 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Abdul Waheed Khan PAK HOK 1960 1–1–0 1962 Jakarta HOK gold; 1966 Bangkok HOK silver
Ahmed Ali Khan PAK BOX 2004 0–1–0 2002 Busan BOX silver: middleweight -75 kg
Ahmed Khan IND FTB 1948—1952 1–0–0 1951 New Delhi FTB gold
Anwar Ahmed Khan PAK HOK 1956—1964 2–0–0 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold
Aslam Sher Khan IND HOK 1972—1976 0–1–0 1974 Tehran HOK silver
Barbar Ali Khan PAK BOX 1984 0–1–0 1982 New Delhi BOX silver: flyweight -51 kg
Farhat Hassan Khan PAK HOK 1992 1–1–0 1986 Seoul HOK silver; 1990 Beijing HOK gold
Hanif Khan PAK HOK 1976—1984 2–0–0 1978 Bangkok HOK gold; 1982 New Delhi HOK gold
Jalal Khan PAK ATH 1952—1956 0–2–0 1954 Manila ATH silver: javelin throw; 1958 Tokyo ATH silver: javelin throw
Kasam Khan IND ROW 2000 0–0–1 1998 Bangkok ROW bronze: lightweight coxless fours
Mirza Khan PAK ATH 1952 1–0–0 1954 Manila ATH gold: 400 m hurdles
Nadir Khan PAK ATH 1992 0–0–1 1990 Beijing ATH bronze: 800 m
Rahim Khan PAK HOK 1996 0–0–1 1994 Hiroshima HOK bronze
Safarish Khan PAK BOX 1996 0–0–1 1994 Hiroshima BOX bronze: super-heavyweight +91 kg
Shahid Ali Khan PAK HOK 1984—1992 2–0–0 1982 New Delhi HOK gold; 1990 Beijing HOK gold
Usman Ullah Khan PAK BOX 1996—2000 0–1–0 1994 Hiroshima BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Youssef Khan IND FTB 1960 1–0–0 1962 Jakarta FTB gold
Tushar Khandker IND HOK 2012 0–0–1 2010 Guangzhou HOK bronze
Ahmad Mayez Khanji SYR BOX 1988 1–0–0 1990 Beijing BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Chutchawan Khaolaor THA TKW 2008 1–0–0 2010 Guangzhou TKW gold: finweight -54 kg
Ali Khaseif UAE FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Saida Khasenova KAZ BOX 2012 0–0–1 2010 Guangzhou BOX bronze: lightweight -60 kg
Khashbaataryn Tsagaanbaatar MGL JUD 2004—2012 1–0–0 2006 Doha JUD gold: half-lightweight -66 kg
Khaldoun Al-Khashti KUW HAN 1996 0–1–0 1998 Bangkok HAN silver
Khastyn Jamgan MGL BOX 1980 0–0–1 1978 Bangkok BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Supavadee Khawpeag THA ATH 2000 0–1–1 1998 Bangkok ATH bronze: 4×100 m relay; 2002 Busan ATH silver: 4×100 m relay
Timur Khaydarov KAZ CAN 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang CAN bronze: C2 200 m
Utkirbek Khaydarov UZB BOX 2000—2004 1–0–0 2002 Busan BOX gold: middleweight -75 kg
Najmeh Khedmati IRI SHO 2014—2016 1–1–0 2014 Incheon SHO gold: 10 m air rifle, silver: 10 m air rifle team
Bekzod Khidirov UZB BOX 2004 0–1–1 2002 Busan BOX silver: bantamweight -54 kg; 2006 Doha BOX bronze: lightweight -60 kg
Khieu Soeun CAM BOX 1964 0–1–0 1970 Bangkok BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Yekaterina Khilko UZB TMP 2000—2016 0–0–2 2006 Doha TMP bronze: individual; 2010 Guangzhou TMP bronze: individual
Khin Khin Htwe MYA ATH 1988—1996 0–0–2 1990 Beijing ATH bronze: 1500 m; 1994 Hiroshima ATH bronze: 1500 m
Khin Maung Lay MYA FTB 1972 1–0–0 1966 Bangkok FTB gold
Khin Moe Nwe MYA WLT 2000 0–1–0 2002 Busan WLT silver: middleweight -63 kg
Khishigbatyn Erdenet-Od MGL JUD 1992—2008 1–0–1 1998 Bangkok JUD gold: lightweight -57 kg; 2002 Busan JUD bronze: lightweight -57 kg
Mahdi Khodabakhshi IRI TKW 2016 1–0–0 2014 Incheon TKW gold: welterweight -80 kg
Hussain Al-Khodari KUW FTB 1992 0–1–0 1998 Bangkok FTB silver
Sergey Khodos RUS FEN 2016 0–0–1 2006 Doha FEN bronze: épée team (competed for Kazakhstan)
Sukhrob Khodzhayev UZB ATH 2012—2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: hammer throw
Shakhboz Kholmurzayev UZB ROW 2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang ROW gold: double sculls
Khoo Chong Beng MAS ATH 1976 0–0–1 1978 Bangkok ATH bronze: 20 km walk
Khorloogiin Bayanmönkh MGL WRE 1964—1980 1–1–0 1974 Tehran WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg, silver: Greco-Roman heavyweight -100 kg
Reza Khorrami IRI WRE 1972 0–1–0 1974 Tehran WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Sara Khoshjamal Fekri IRI TKW 2008 0–0–1 2010 Guangzhou TKW bronze: finweight -46 kg
Aleksey Khovrin KAZ SWI 1996 1–1–0 1994 Hiroshima SWI gold: 50 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay
Anatoly Khrapaty KAZ
URS
WLT 1988—2000 0–2–0 1994 Hiroshima WLT silver: middle-heavyweight -91 kg (competed for Kazakhstan); 1998 Bangkok WLT silver: heavyweight -105 kg (competed for Kazakhstan)
Tatyana Khromova KAZ WLT 2000—2004 0–1–1 2002 Busan WLT silver: heavyweight -75 kg; 2010 Guangzhou WLT bronze: heavyweight -75 kg
Guzel Khubbiyeva UZB ATH 2000—2012 1–3–2 1998 Bangkok ATH silver: 4×100 m relay; 2002 Busan ATH bronze: 4×100 m relay; 2006 Doha ATH gold: 100 m, silver: 200 m; 2010 Guangzhou ATH silver: 100 m, bronze: 200 m
Rustam Khudiyev KAZ SWI 2004—2008 0–0–1 2010 Guangzhou SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Shamsiddin Khudoyberdiyev UZB WRE 1996 0–0–1 1994 Hiroshima WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg
Sherzod Khusanov UZB BOX 2000—2004 0–0–1 2002 Busan BOX bronze: welterweight -67 kg
Ki Bo-Bae KOR ARC 2012—2016 1–0–0 2010 Guangzhou ARC gold: team
Iraj Kia Rostami IRI BOX 1992 0–0–1 1990 Beijing BOX bronze: super-heavyweight +91 kg
Felix Kibore QAT ATH 2008 0–0–1 2010 Guangzhou ATH bronze: 5000 m
Tomohiro Kida JPN SHO 1996 0–2–0 1998 Bangkok SHO silver: 10 m air pistol team; 2006 Doha SHO silver: 25 m rapid-fire pistol team
Habib Ali Kiddie PAK HOK 1952—1960 2–0–0 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold
Markis Kido INA BDM 2008 1–0–3 2006 Doha BDM bronze: doubles and team; 2010 Guangzhou BDM gold: doubles, bronze: team
Michiko Kihara JPN SWI 1964 4–0–0 1966 Bangkok SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Akiko Kijimuta JPN TEN 1984 2–0–1 1990 Beijing TEN gold: singles and team, bronze: doubles
Kil Son-Hui PRK FTB 2008 1–0–0 2006 Doha FTB gold
Kim Bang-Hyeon KOR SWI 1996—2004 0–0–2 1998 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2002 Busan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Kim Bo-Gyeong KOR FTB 2012 0–0–1 2010 Guangzhou FTB bronze
Kim Bo-Mi KOR HOK 2016 0–1–0 2010 Guangzhou HOK silver
Kim Bok-Joo KOR ATH 1984 1–1–0 1982 New Delhi ATH silver: 800 m; 1986 Seoul ATH gold: 800 m
Kim Bong-Chol PRK SHO 1992 0–0–1 1990 Beijing SHO bronze: 25 m standard pistol
Kim Bong-Man KOR FEN 1984 1–0–1 1986 Seoul FEN gold: épée team, bronze: épée
Kim Bong-Su KOR TEN 1988 2–2–1 1986 Seoul TEN gold: doubles and team, silver: singles; 1990 Beijing TEN silver: team, bronze: singles
Kim Bong-Yu KOR ATH 1992 1–1–0 1990 Beijing ATH gold: 800 m, silver: 1500 m
Kim Byeong-Chan KOR WLT 1988—1992 1–0–0 1990 Beijing WLT gold: middle-heavyweight -90 kg
Kim Byeong-Hui KOR SHO 2012 1–0–4 2006 Doha SHO bronze: 10 m air pistol, 10 m air pistol team, and 25 m sporting pistol; 2010 Guangzhou SHO gold: 10 m air pistol team, bronze: 25 m sporting pistol team
Kim Byeong-Ju KOR JUD 1992 1–0–0 1990 Beijing JUD gold: half-middleweight -78 kg
Kim Byeong-Seon KOR VOL 1992 0–0–1 1994 Hiroshima VOL bronze
Kim Cha-Yeon KOR HAN 2004—2012 2–0–1 2002 Busan HAN gold; 2006 Doha HAN gold; 2010 Guangzhou HAN bronze
Kim Chan-Ki (DNS) KOR FTB 1964 0–2–0 1958 Tokyo FTB silver; 1962 Jakarta FTB silver
Kim Chang-Hui KOR WLT 1948—1956 1–0–0 1954 Manila WLT gold: middleweight -75 kg
Kim Chang-Ju KOR SAI 2016 1–0–0 2014 Incheon SAI gold: 470
Kim Chang-Ok PRK ATH 1996—2000 0–1–0 1998 Bangkok ATH silver: marathon
Kim Cheol-Gyun KOR ATH 1988—1996 0–1–2 1990 Beijing ATH bronze: pole vault; 1994 Hiroshima ATH bronze: pole vault; 1998 Bangkok ATH silver: pole vault
Kim Cheol-Hyeon KOR WLT 1984 0–0–1 1982 New Delhi WLT bronze: middle-heavyweight -90 kg
Kim Cheol-Seok KOR CYC 1984 1–0–1 1982 New Delhi CYC gold: road time trial team; 1986 Seoul CYC bronze: road time trial team
Kim Chi-Beom KOR CTR 2004 0–1–1 2002 Busan CYC silver: sprint team, bronze: 1000 m track time trial
Kim Chi-Wan KOR TEN 1992 0–1–0 1994 Hiroshima TEN silver: doubles
Kim Chon-Man PRK DIV 2008 0–1–2 2006 Doha DIV silver: synchronised platform, bronze: platform; 2010 Guangzhou DIV bronze: synchronised platform
Kim Chul KOR HOK 2008 2–0–0 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold
Kim Chun-Ok PRK DIV 1992 0–2–0 1990 Beijing DIV silver: platform and team
Kim Chun-Son PRK GYM 1980 0–1–0 1978 Bangkok GYM silver: team
Kim Chung-Han KOR VOL 1972—1976 0–2–0 1970 Bangkok VOL silver; 1974 Tehran VOL silver
Kim Chung-Sim PRK FTB 2012 0–1–0 2010 Guangzhou FTB silver
Kim Da-Rae KOR HOK 2008—2012 1–1–0 2010 Guangzhou HOK silver; 2014 Incheon HOK gold
Kim Dae-Eun KOR GYM 2004—2008 1–1–2 2002 Busan GYM silver: team, bronze: vault; 2006 Doha GYM gold: parallel bars, bronze: team
Kim Dae-Yeong KOR SAI 1996—2004 3–0–1 1998 Bangkok SAI gold: 470; 2002 Busan SAI gold: 470; 2006 Doha SAI gold: 470; 2010 Guangzhou SAI bronze: 470
Kim Deok-Hyeon KOR ATH 2008—2016 1–1–2 2006 Doha ATH bronze: triple jump; 2010 Guangzhou ATH gold: long jump; 2014 Incheon ATH silver: long jump, bronze: triple jump
Kim Deok-Jung KOR FTB 1964 0–1–0 1962 Jakarta FTB silver
Kim Deok-Pal KOR BOX 1964 2–0–0 1962 Jakarta BOX gold: middleweight -75 kg; 1966 Bangkok BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Kim Deuk-Bong KOR BOX 1960 1–0–1 1958 Tokyo BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg; 1962 Jakarta BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Dmitry Kim UZB TKW 2008—2012 0–1–0 2010 Guangzhou TKW silver: lightweight -74 kg
Kim Dong-Gil KOR BOX 1984 2–0–0 1982 New Delhi BOX gold: light-welterweight -63.5 kg; 1986 Seoul BOX gold: welterweight -67 kg
Kim Dong-Gil PRK SHO 1980 1–4–3 1978 Bangkok SHO gold: 50 m standard rifle 3 positions, silver: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m standard rifle 3 positions team; 1982 New Delhi SHO silver: 10 m air rifle, bronze: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1990 Beijing SHO bronze: 10 m air rifle team
Kim Dong-Hwa KOR GYM 1996—2004 1–4–0 1998 Bangkok GYM silver: floor and team; 2002 Busan GYM gold: rings, silver: all-around and team
Kim Dong-Jin KOR FTB 2004—2008 0–0–1 2002 Busan FTB bronze
Kim Dong-Ju KOR BSB 2000—2008 2–0–0 1998 Bangkok BSB gold; 2002 Busan BSB gold
Kim Dong-Mun KOR BDM 1996—2004 3–0–1 1998 Bangkok BDM gold: mixed doubles, bronze: team; 2002 Busan BDM gold: mixed doubles and team
Kim Dong-Seon KOR EDR 2016 3–1–0 2006 Doha EQU gold: dressage team; 2010 Guangzhou EQU gold: dressage team; 2014 Incheon EQU gold: dressage team, silver: dressage individual
Kim Dong-Su KOR CAN 1988 0–1–1 1990 Beijing CAN silver: K4 1000 m, bronze: K4 500 m
Kim Dong-Yong KOR ROW 2012—2016 0–2–1 2010 Guangzhou ROW bronze: double sculls; 2014 Incheon ROW silver: single sculls; 2018 Jakarta/Palembang ROW silver: single sculls
Kim Du-Hyeon KOR FTB 2004 0–0–1 2002 Busan FTB bronze
Kim Eun-Jeong KOR SWI 1988 0–1–0 1990 Beijing SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Kim Eun-Jin KOR HOK 2000 1–1–0 1998 Bangkok HOK gold; 2002 Busan HOK silver
Kim Eun-Mi KOR HAN 1996 2–0–0 1994 Hiroshima HAN gold; 1998 Bangkok HAN gold
Kim Eun-Sil KOR HOK 2008 0–1–0 2010 Guangzhou HOK silver
Kim Eun-Suk KOR BAS 1984 0–1–0 1986 Seoul BAS silver
Kim Geon-Bong KOR VOL 1972—1976 0–2–0 1970 Bangkok VOL silver; 1974 Tehran VOL silver
Kim Geon-Su KOR JUD 1992 0–1–1 1990 Beijing JUD silver: open class, bronze: heavyweight +95 kg
Kim Geum-Hwa KOR FEN 2008 0–2–2 2006 Doha FEN silver: sabre team, bronze: sabre; 2010 Guangzhou FEN silver: sabre team, bronze: sabre
Kim Gi-Hun KOR ATH 1992 0–1–0 1990 Beijing ATH silver: javelin throw
Kim Gi-Jung KOR BDM 2016 1–1–1 2010 Guangzhou BDM silver: team; 2014 Incheon BDM gold: team, bronze: doubles
Kim Gi-Seok KOR BOX 2000—2004 1–0–0 2002 Busan BOX gold: light-flyweight -48 kg
Kim Gi-Su KOR BOX 1960 1–0–0 1958 Tokyo BOX gold: welterweight -67 kg
Kim Gi-Tae KOR BSB 2000 0–0–0 1990 Beijing BSB silver (demonstration event)
Kim Gi-Taek KOR TTN 1988 0–1–1 1982 New Delhi TTN silver: doubles, bronze: team
Kim Gwan-Uk KOR WRE 2016 0–0–1 2014 Incheon WRE bronze: freestyle light-heavyweight -86 kg
Kim Gwang-Hun KOR WLT 2004—2008 0–0–1 2010 Guangzhou WLT bronze: light-heavyweight -85 kg
Kim Gwang-Hyeon KOR BSB 2008 1–0–0 2014 Incheon BSB gold
Kim Gwang-Jin PRK GYM 1980 1–0–0 1978 Bangkok GYM gold: rings
Kim Gwang-Seon KOR BOX 1984—1988 1–0–0 1986 Seoul BOX gold: flyweight -51 kg
Kim Gwang-Seon KOR CTR 1968 0–2–3 1966 Bangkok CYC bronze: 1600 m track time trial team and 4000 m pursuit team; 1970 Bangkok CYC silver: 1000 m track time trial and 800 m mass start, bronze: 1600 m track time trial team
Kim Gwang-Suk PRK GYM 1992 0–2–1 1990 Beijing GYM silver: uneven bars and team, bronze: all-around
Kim Gwi-Sun KOR VOL 1988 0–1–0 1990 Beijing VOL silver
Kim Gye-Ryeong KOR BAS 2004—2008 0–2–1 1998 Bangkok BAS bronze; 2002 Busan BAS silver; 2010 Guangzhou BAS silver
Kim Gyeong-A KOR TTN 2004—2012 0–0–4 2006 Doha TTN bronze: team and mixed doubles; 2010 Guangzhou TTN bronze: singles and team
Kim Gyeong-Ae KOR ATH 2008 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: javelin throw
Kim Gyeong-Ae KOR HOK 1992 1–0–0 1990 Beijing HOK gold
Kim Gyeong-Hui KOR VOL 1988 0–1–1 1986 Seoul VOL bronze; 1990 Beijing VOL silver
Kim Gyeong-Hun KOR TKW 2000 1–0–0 2002 Busan TKW gold: middleweight -84 kg
Kim Gyeong-Seok KOR HOK 2000—2004 1–0–0 2002 Busan HOK gold
Kim Gyeong-Suk KOR CYC 1988 1–0–0 1986 Seoul CYC gold: road race
Kim Gyong-Ho PRK SHO 1976—1980 5–3–3 1974 Tehran SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m standard rifle 3 positions team; 1978 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle prone team, silver: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m standard rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle; 1982 New Delhi SHO bronze: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions team
Kim Ha-Na KOR BDM 2012—2016 0–1–0 2014 Incheon BDM silver: team
Kim Ha-Yeon KOR SHO 1988 0–1–0 1990 Beijing SHO silver: skeet team
Kim Hae-Ran KOR VOL 2012—2016 1–0–0 2014 Incheon VOL gold
Kim Hak-Bong KOR WLT 2000 1–1–0 1994 Hiroshima WLT silver: lightweight -70 kg; 1998 Bangkok WLT gold: lightweight -69 kg
Kim Hak-Gyun KOR BDM 1992—1996 0–1–2 1990 Beijing BDM bronze: team; 1994 Hiroshima BDM silver: team, bronze: singles
Kim Hak-Man KOR SHO 2008—2012 2–0–0 2010 Guangzhou SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle prone team
Kim Han-Sol KOR GYM 2016 1–1–1 2018 Jakarta/Palembang GYM gold: floor, silver: vault, bronze: team
Kim Han-Su KOR BSB 2000 1–0–0 2002 Busan BSB gold
Kim Ho-Cheol KOR VOL 1984—1988 1–1–0 1978 Bangkok VOL gold; 1986 Seoul VOL silver
Kim Ho-Gon KOR SAI 1996—2004 2–0–1 1998 Bangkok SAI gold: Laser; 2002 Busan SAI gold: Laser; 2006 Doha SAI bronze: Laser
Kim Ho-Sun KOR CYC 1952—1956 1–0–1 1958 Tokyo CYC gold: road race team, bronze: road race
Kim Hong-Bok KOR FTB 1964 0–2–0 1958 Tokyo FTB silver; 1962 Jakarta FTB silver
Kim Hui-Hun KOR GYM 2012 0–1–1 2010 Guangzhou GYM bronze: team; 2014 Incheon GYM silver: team
Kim Hui-Jeong KOR FEN 1996—2004 2–1–0 2002 Busan FEN gold: épée and épée team, silver: sabre team
Kim Hui-Jin KOR VOL 2012—2016 1–0–0 2014 Incheon VOL gold
Kim Hui-Seon KOR ATH 1988 0–1–1 1986 Seoul ATH bronze: high jump; 1990 Beijing ATH silver: high jump
Kim Hwa-Gyeong KOR WRE 1976 0–0–2 1970 Bangkok WRE bronze: freestyle light-flyweight -48 kg; 1978 Bangkok WRE bronze: freestyle light-flyweight -48 kg
Kim Hwa-Sun KOR BAS 1984—1988 0–2–0 1982 New Delhi BAS silver; 1986 Seoul BAS silver
Kim Hyang-Gi KOR HAN 2000 2–0–0 1998 Bangkok HAN gold; 2002 Busan HAN gold
Kim Hyang-Mi PRK TTN 1996—2004 1–1–0 1998 Bangkok TTN silver: team; 2002 Busan TTN gold: team
Kim Hyang-Min PRK ARC 1972 0–0–2 1978 Bangkok ARC bronze: individual and team
Kim Hye-Ok PRK DIV 1992 0–1–0 1990 Beijing DIV silver: team
Kim Hye-Song PRK ATH 2016 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang ATH bronze: marathon
Kim Hye-Suk KOR SAI 1988 0–0–1 1990 Beijing SAI bronze: 470
Kim Hye-Yeong KOR SHO 1984 0–1–1 1986 Seoul SHO bronze: 10 m air pistol team; 1990 Beijing SHO silver: 25 m sporting pistol team
Kim Hyeon-Ju KOR SWI 2004 0–0–2 2002 Busan SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Kim Hyeon-Jun KOR BAS 1988 0–1–1 1986 Seoul BAS silver; 1990 Beijing BAS bronze
Kim Hyeon-Jun KOR SHO 2016 0–1–0 2014 Incheon SHO silver: 10 m air rifle team
Kim Hyeon-Ok KOR HAN 2000—2004 3–0–0 1994 Hiroshima HAN gold; 1998 Bangkok HAN gold; 2002 Busan HAN gold
Kim Hyeon-Seop KOR ATH 2008—2016 0–1–2 2006 Doha ATH silver: 20 km walk; 2010 Guangzhou ATH bronze: 20 km walk; 2014 Incheon ATH bronze: 20 km walk
Kim Hyeon-Su KOR BSB 2008 3–0–0 2010 Guangzhou BSB gold; 2014 Incheon BSB gold; 2018 Jakarta/Palembang BSB gold
Kim Hyeon-Wu KOR WRE 2012—2016 1–0–1 2014 Incheon WRE gold: Greco-Roman middleweight -75 kg; 2018 Jakarta/Palembang WRE bronze: Greco-Roman middleweight -77 kg
Kim Hyeong-Chil KOR EVE 1988 0–1–0 2002 Busan EQU silver: Three-Day Event team
Kim Hyeong-Ju KOR WRE 2008—2012 0–1–2 2006 Doha WRE silver: freestyle flyweight -48 kg; 2010 Guangzhou WRE bronze: freestyle flyweight -48 kg; 2018 Jakarta/Palembang WRE bronze: freestyle flyweight -50 kg
Kim Hyeong-Tae KOR SAI 2008 0–1–1 1998 Bangkok SAI silver: 420; 2006 Doha SAI bronze: match racing
Kim Hyo-Seop KOR WRE 2004—2008 0–0–2 2006 Doha WRE bronze: freestyle featherweight -55 kg; 2010 Guangzhou WRE bronze: freestyle featherweight -55 kg
Kim Hyok-Bong PRK TTN 2008—2012 1–0–1 2010 Guangzhou TTN bronze: team; 2014 Incheon TTN gold: mixed doubles
Kim Hyon-Hui PRK TTN 1996—2004 1–1–1 1998 Bangkok TTN silver: team, bronze: mixed doubles; 2002 Busan TTN gold: team
Kim Hyon-Il PRK GYM 2004 1–0–0 2002 Busan GYM gold: pommelled horse
Kim Hyon-Ung PRK SHO 2004 3–4–3 1998 Bangkok SHO gold: 25 m center fire pistol team, 25 m standard pistol team, and 50 m free pistol team, silver: 25 m rapid-fire pistol team; 2002 Busan SHO silver: 10 m air pistol team and 25 m center fire pistol team, bronze: 25 m rapid-fire pistol team, 25 m standard pistol team, and 50 m free pistol team; 2006 Doha SHO silver: 50 m free pistol team
Kim Hyun-Ji KOR HOK 2016 1–0–0 2014 Incheon HOK gold
Kim Ik-Hui KOR WRE 1996 0–0–1 1994 Hiroshima WRE bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg
Kim Il-Sun KOR TEN 1988—1992 0–4–2 1986 Seoul TEN silver: doubles and team; 1990 Beijing TEN silver: doubles and mixed doubles, bronze: singles and team
Kim In-Geon KOR BAS 1964—1968 1–0–2 1962 Jakarta BAS bronze; 1966 Bangkok BAS bronze; 1970 Bangkok BAS gold
Kim In-Seop KOR WRE 2000—2004 2–0–0 1998 Bangkok WRE gold: Greco-Roman featherweight -58 kg; 2002 Busan WRE gold: Greco-Roman welterweight -66 kg
Kim Jae-Beom KOR JUD 2008—2012 3–0–0 2010 Guangzhou JUD gold: half-middleweight -81 kg; 2014 Incheon JUD gold: half-middleweight -81 kg and team
Kim Jae-Gang KOR WRE 2008 0–0–1 2018 Jakarta/Palembang WRE bronze: freestyle heavyweight -97 kg
Kim Jae-Hwan KOR HAN 1988 2–0–0 1986 Seoul HAN gold; 1990 Beijing HAN gold
Kim Jae-Ryong KOR ATH 1992 0–1–1 1990 Beijing ATH silver: 10000 m; 1994 Hiroshima ATH bronze: marathon
Kim Jae-Yeon KOR WAP 1988 0–1–0 1986 Seoul WAP silver
Kim Jae-Yeop KOR JUD 1984—1988 1–0–0 1986 Seoul JUD gold: extra-lightweight -60 kg
Kim Jan-Di KOR JUD 2012—2016 0–3–1 2010 Guangzhou JUD silver: lightweight -57 kg; 2014 Incheon JUD silver: lightweight -57 kg and team; 2018 Jakarta/Palembang JUD bronze: team
Kim Jang-Mi KOR SHO 2010—2016 1–0–0 2014 Incheon SHO gold: 25 m sporting pistol team
Kim Je-Kyung KOR TKW 1992 2–0–0 1994 Hiroshima TKW gold: heavyweight +83 kg; 1998 Bangkok TKW gold: heavyweight +83 kg
Kim Jeong-Cheol KOR HOK 2000—2004 1–1–0 1998 Bangkok HOK silver; 2002 Busan HOK gold
Kim Jeong-Eun KOR BAS 2008 1–0–0 2014 Incheon BAS gold
Kim Jeong-Gwan KOR FEN 1992 0–0–1 2002 Busan FEN bronze: épée team
Kim Jeong-Hwan KOR FEN 2012—2016 2–2–0 2010 Guangzhou FEN silver: sabre team; 2014 Incheon FEN gold: sabre team, silver: sabre; 2018 Jakarta/Palembang FEN gold: sabre team
Kim Jeong-Ju KOR BOX 2004—2008 1–0–0 2002 Busan BOX gold: welterweight -67 kg
Kim Jeong-Mi KOR HAN 1996 1–0–0 1994 Hiroshima HAN gold
Kim Jeong-Mi KOR SHO 1996—2004 2–2–0 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle, silver: 10 m air rifle team; 2002 Busan SHO gold: silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2010 Guangzhou SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team
Kim Jeong-Nam KOR FTB 1964 1–0–0 1970 Bangkok FTB gold
Kim Jeong-Sim KOR HAN 1996—2012 1–0–0 2002 Busan HAN gold
Kim Jeong-Sun KOR VOL 1984 0–0–2 1982 New Delhi VOL bronze; 1986 Seoul VOL bronze
Kim Jeong-U KOR FTB 2004—2008 0–0–1 2010 Guangzhou FTB bronze
Kim Ji-Hoon KOR SAI 2016 1–0–0 2014 Incheon SAI gold: 470
Kim Ji-Hun KOR GYM 2008—2012 0–0–3 2006 Doha GYM bronze: horizontal bar and team; 2010 Guangzhou GYM bronze: team
Kim Ji-Hyeon KOR BDM 1996—2000 1–1–0 1994 Hiroshima BDM gold: team; 1998 Bangkok BDM silver: team
Kim Ji-Hyeon KOR SWI 2008 0–1–0 2010 Guangzhou SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Kim Ji-Jong PRK SHO 1980 2–1–1 1982 New Delhi SHO gold: 10 m air pistol team and 50 m free pistol team; 1990 Beijing SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 50 m free pistol team
Kim Ji-Yeon KOR FEN 2012—2016 2–1–1 2014 Incheon FEN gold: sabre team, silver: sabre; 2018 Jakarta/Palembang FEN gold: sabre team, bronze: sabre
Kim Ji-Yun KOR BAS 1996—2000 0–2–1 1998 Bangkok BAS bronze; 2002 Busan BAS silver; 2010 Guangzhou BAS silver
Kim Jin-Gyeong KOR HOK 2004—2008 0–1–0 2002 Busan HOK silver
Kim Jin-Ho KOR ARC 1984 5–4–0 1978 Bangkok ARC gold: individual, silver: team; 1982 New Delhi ARC gold: team, silver: individual; 1986 Seoul ARC gold: 30 m double, 60 m double, and team, silver: individual and 70 m double
Kim Jin-Hui KOR VOL 1964 0–1–0 1966 Bangkok VOL silver
Kim Jin-Ok PRK DIV 2008—2012 0–0–1 2014 Incheon DIV bronze: synchronised springboard
Kim Jin-Su KOR WRE 1996—2000 1–0–0 2002 Busan WRE gold: Greco-Roman middleweight -74 kg
Kim Jin-Suk KOR SWI 1984 0–0–1 1986 Seoul SWI bronze: 4×100 m medley relay
Kim Jin-Sun KOR FEN 1988—1992 0–1–0 1990 Beijing FEN silver: foil team
Kim Jin-Tae KOR ATH 1988 0–0–1 1986 Seoul ATH bronze: 110 m hurdles
Kim Jin-Tae KOR WAP 1988 0–1–0 1986 Seoul WAP silver
Kim Jin-Yi KOR HAN 2016 1–0–0 2014 Incheon HAN gold
Kim Jo-Sun KOR ARC 1996 2–0–0 1998 Bangkok ARC gold: individual and team
Kim Jong PRK TTN 2008—2012 1–0–4 2006 Doha TTN bronze: team; 2010 Guangzhou TTN bronze: team; 2014 Incheon TTN gold: mixed doubles, bronze: doubles and team
Kim Jong-Eun KOR HOK 2008—2016 1–1–0 2010 Guangzhou HOK silver; 2014 Incheon HOK gold
Kim Jong-Gap KOR HOK 1988 1–0–0 1986 Seoul HOK gold
Kim Jong-Gyu KOR WRE 1984 0–1–1 1978 Bangkok WRE silver: freestyle flyweight -52 kg; 1982 New Delhi WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Kim Jong-Hee KOR HOK 2012 0–1–0 2010 Guangzhou HOK silver
Kim Jong-Hwa PRK ARC 1992 0–0–1 1990 Beijing ARC bronze: team
Kim Jong-Hyeon KOR SHO 2012—2016 2–2–1 2010 Guangzhou SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 10 m air rifle team; 2014 Incheon SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 position team
Kim Jong-Il KOR ATH 1984—1988 2–0–1 1982 New Delhi ATH gold: long jump; 1986 Seoul ATH gold: long jump, bronze: 4×100 m relay
Kim Jong-Min PRK FTB 1976 1–0–0 1978 Bangkok FTB gold
Kim Jong-Sin KOR WRE 1992 1–0–0 1990 Beijing WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Kim Jong-Su PRK SHO 2004—2016 4–6–7 1998 Bangkok SHO gold: 25 m center fire pistol team, 25 m standard pistol team, and 50 m free pistol team, bronze: 50 m free pistol; 2002 Busan SHO gold: 25 m center fire pistol, silver: 10 m air pistol, 10 m air pistol team, and 25 m center fire pistol team, bronze: 25 m standard pistol team, 50 m free pistol, and 50 m free pistol team; 2006 Doha SHO silver: 10 m air pistol and 50 m free pistol team, bronze: 50 m free pistol; 2010 Guangzhou SHO silver: 25 m standard pistol, bronze: 25 m center fire pistol team and 25 m standard pistol team
Kim Ju-Jin KOR JUD 2008 1–0–0 2010 Guangzhou JUD gold: half-lightweight -66 kg
Kim Ju-Seok KOR BOX 1976 1–0–0 1974 Tehran BOX gold: welterweight -67 kg
Kim Ju-Seong KOR FTB 1988 1–0–1 1986 Seoul FTB gold; 1990 Beijing FTB bronze
Kim Jun-Hong KOR SHO 2016 2–2–1 2014 Incheon SHO gold: 25 m rapid-fire pistol and 25 m rapid-fire pistol team, silver: 25 m standard pistol and 25 m standard pistol team; 2018 Jakarta/Palembang SHO bronze: 25 m rapid-fire pistol
Kim Jun-Sop PRK SHO 1980 1–2–4 1978 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team; 1982 New Delhi SHO bronze: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1990 Beijing SHO bronze: 10 m air rifle team
Kim Jung-Sub KOR WRE 2008 1–1–1 1998 Bangkok WRE bronze: Greco-Roman middleweight -76 kg; 2002 Busan WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg; 2006 Doha WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Kim Jung-Won PRK ATH 1996—2000 0–0–1 1998 Bangkok ATH bronze: marathon
Kim Kuk-Hyang PRK WLT 2010—2016 1–0–0 2018 Jakarta/Palembang WLT gold: super-heavyweight +75 kg
Kim Kuk-Hyang PRK DIV 2016 0–1–0 2018 Jakarta/Palembang DIV silver: synchronized platform
Kim Kum-Ok PRK ATH 2008—2016 0–0–1 2010 Guangzhou ATH bronze: marathon
Kim Kum-Sok PRK WLT 2012 1–0–0 2010 Guangzhou WLT gold: lightweight -69 kg
Kim Kyong-Hwa PRK FTB 2008 1–1–0 2006 Doha FTB gold; 2010 Guangzhou FTB silver
Kim Kyong-Ju PRK DIV 2004 0–1–1 2002 Busan DIV silver: synchronised platform, bronze: platform
Kim Man-Chol PRK SHO 1992—1996 0–3–0 1990 Beijing SHO silver: 10 m running target team, 50 m running target team men, and 50 m running target team mixed
Kim Man-Hoe KOR HOK 1988 1–0–0 1986 Seoul HOK gold
Kim Mi-Hyeon KOR HOK 2000 1–0–0 1998 Bangkok HOK gold
Kim Mi-Jeong KOR FEN 2004 1–0–0 2002 Busan FEN gold: épée team
Kim Mi-Jeong KOR JUD 1992 1–0–1 1990 Beijing JUD bronze: half-heavyweight -72 kg; 1994 Hiroshima JUD gold: half-heavyweight -72 kg
Kim Mi-Jin KOR VOL 2004 0–1–0 2002 Busan VOL silver
Kim Mi-Rae PRK DIV 2016 0–1–1 2018 Jakarta/Palembang DIV silver: synchronized platform, bronze: platform
Kim Mi-Seon KOR HOK 1988 1–1–0 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold
Kim Mi-Seop KOR MOP 1996 3–1–1 1994 Hiroshima MOP silver: team, bronze: individual; 2002 Busan MOP gold: individual, relay, and team
Kim Mi-Sim KOR HAN 1996 1–0–0 1994 Hiroshima HAN gold
Kim Mi-Yong PRK TTN 2008 1–0–1 2002 Busan TTN gold: team; 2006 Doha TTN bronze: team
Kim Min-Chul KOR WRE 2008 1–0–0 2006 Doha WRE gold: Greco-Roman welterweight -66 kg
Kim Min-Jae KOR BSB 2008 1–0–0 2002 Busan BSB gold
Kim Min-Jae KOR WLT 2012 0–1–1 2010 Guangzhou WLT bronze: middle-heavyweight -94 kg; 2014 Incheon WLT silver: heavyweight -105 kg
Kim Min-Jeong KOR BDM 2008—2012 0–0–2 2010 Guangzhou BDM bronze: doubles and team
Kim Min-Jeong KOR JUD 2016 0–2–2 2014 Incheon JUD silver: team, bronze: heavyweight +78 kg (competed as Kim Eun-Kyeong); 2018 Jakarta/Palembang JUD silver: heavyweight +78 kg, bronze: team
Kim Min-Ji KOR SHO 2008 1–3–1 2010 Guangzhou SHO silver: skeet and skeet team; 2014 Incheon SHO gold: skeet, silver: skeet team; 2018 Jakarta/Palembang SHO bronze: skeet
Kim Min-Jung KOR SHO 2014—2016 0–2–1 2018 Jakarta/Palembang SHO silver: 10 m air pistol and 10 m air pistol mixed team, bronze: 25 m sporting pistol
Kim Min-Seok KOR SWI 1996—2000 1–0–1 2002 Busan SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Kim Min-Woo (DNS) KOR FTB 2012 0–0–1 2010 Guangzhou FTB bronze
Kim Mu-Gil PRK FTB 1976 1–0–0 1978 Bangkok FTB gold
Kim Mu-Gyo KOR TTN 1996—2000 0–1–3 1994 Hiroshima TTN bronze: doubles; 1998 Bangkok TTN silver: mixed doubles, bronze: team; 2002 Busan TTN bronze: doubles
Kim Mu-Hyeon KOR BAS 1964—1968 0–0–1 1966 Ba