Olympians Who Won a Medal at the World Curling Championships (316)

Description

Host cities:

Men’s tournament (known as Scotch Cup 1959-1967 and Silver Broom 1968-1985)

Women’s tournament

Mixed Team

Mixed Doubles

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Vicki Adams GBR CUR 2014—2018 1–0–1 2013 Rīga gold: team; 2017 Beijing bronze: team
Dominic Andres SUI CUR 1998 0–0–2 1994 Oberstdorf bronze: team; 1999 Saint John bronze: team
Scott Andrews GBR CUR 2014 0–2–1 2011 Regina silver: team; 2012 Basel silver: team; 2013 Victoria bronze: team
Janet Arnott CAN CUR/Coach 2014 1–1–1 1984 Perth gold: team; 1992 Garmisch-Partenkirchen bronze: team; 1995 Brandon silver: team
Galina Arsenkina OAR CUR 2018 0–0–1 2018 North Bay bronze: team
Marianne Aspelin NOR CUR 1992 1–1–4 1991 Winnipeg gold: team; 1993 Genève bronze: team; 1995 Brandon bronze: team; 1996 Hamilton bronze: team; 1997 Bern silver: team; 2000 Glasgow bronze: team
Oliver Axnick GER CUR/Coach 1998—2010 0–1–3 1994 Oberstdorf bronze: team; 1995 Brandon bronze: team; 1997 Bern silver: team; 2005 Victoria bronze: team
Ba Dexin CHN CUR 2014—2018 0–1–1 2016 Karlstad silver: mixed double; 2017 Lethbridge bronze: mixed double
Scott Baird (DNS) USA CUR 2006 0–0–1 1993 Genève bronze: team
Bo Bakke NOR CUR 1988 2–0–3 1983 Regina bronze: team; 1984 Duluth gold: team; 1987 Vancouver bronze: team; 1988 Lausanne gold: team; 1989 Milwaukee bronze: team
Don Bartlett CAN CUR 1992—2002 0–1–0 1991 Winnipeg silver: team
Marco Battilana SUI CUR 2006 0–1–0 2003 Winnipeg silver: team
Sean Becker NZL CUR 2006 0–1–0 2010 Chelyabinsk silver: mixed double
Binia Beeli SUI CUR 2006 2–0–0 2014 Saint John gold: team; 2016 Swift Current gold: team
Ulrika Bergman (DNS) SWE CUR 2006 2–1–0 2002 Bismarck silver: team; 2005 Paisley gold: team; 2006 Grande Prairie gold: team
Kajsa Bergström (DNS) SWE CUR 2010 0–1–0 2009 Gangneung silver: team
Christina Bertrup SWE CUR 2002—2014 0–2–0 2012 Lethbridge silver: team; 2013 Rīga silver: team
Jan Betker CAN CUR 1998 3–0–0 1993 Genève gold: team; 1994 Oberstdorf gold: team; 1997 Bern gold: team
Laurence Bidaud SUI CUR 2002 0–1–2 1992 Garmisch-Partenkirchen bronze: team; 2000 Glasgow silver: team; 2004 Gävle bronze: team
Jane Bidstrup DEN CUR 1998 0–0–1 1997 Bern bronze: team
Lene Bidstrup DEN CUR 1992—2002 0–0–2 1999 Saint John bronze: team; 2001 Lausanne bronze: team
Tom Brewster, Jr. (DNS) GBR CUR 2014 0–2–2 2002 Bismarck bronze: team; 2011 Regina silver: team; 2012 Basel silver: team; 2013 Victoria bronze: team
Erika Brown USA CUR 1988—2014 0–2–0 1996 Hamilton silver: team; 1999 Saint John silver: team
Norman Brown GBR CUR 1992—2002 0–1–2 1992 Garmisch-Partenkirchen silver: team; 1997 Bern bronze: team; 2002 Bismarck bronze: team
Maureen Brunt USA CUR 2006 0–1–0 2005 Paisley silver: team
Anastasiya Bryzgalova OAR CUR 2018 2–0–0 2016 Kazan gold: mixed team; 2016 Karlstad gold: mixed double
Euan Byers GBR CUR 2006—2010 2–2–0 2005 Victoria silver: team; 2006 Lowell gold: team; 2008 Grand Forks silver: team; 2009 Moncton gold: team
Bill Carey CAN CUR/Coach 2002 0–0–1 1979 Bern bronze: team
Cory Christensen (DNS) USA CUR 2018 0–0–1 2019 Stavanger bronze: mixed double
Bob Christman USA CUR 1988 1–1–0 1978 Winnipeg gold: team; 1981 London silver: team
Graeme Connal GBR CUR 2010 2–3–0 1991 Winnipeg gold: team; 1993 Genève silver: team; 1995 Brandon silver: team; 2008 Grand Forks silver: team; 2009 Moncton gold: team
Joni Cotten USA CUR 2002 1–0–0 2003 Winnipeg gold: team
Joanne Courtney CAN CUR 2018 1–1–0 2017 Beijing gold: team; 2017 Lethbridge silver: mixed double
Elaine Dagg-Jackson CAN CUR 1992 0–1–0 1991 Winnipeg silver: team
Flemming Davanger NOR CUR 1992—2006 0–1–2 2001 Lausanne bronze: team; 2002 Bismarck silver: team; 2003 Winnipeg bronze: team
Peter De Cruz SUI CUR 2018 0–0–3 2014 Beijing bronze: team; 2017 Edmonton bronze: team; 2019 Lethbridge bronze: team
Pyotr Dron RUS CUR 2014 1–0–0 2010 Chelyabinsk gold: mixed double
Greg Drummond GBR CUR 2014 0–2–1 2011 Regina silver: team; 2012 Basel silver: team; 2013 Victoria bronze: team
Denise Dupont DEN CUR 2006—2018 0–1–1 2007 Aomori silver: team; 2009 Gangneung bronze: team
Madeleine Dupont DEN CUR 2010—2018 0–1–1 2007 Aomori silver: team; 2009 Gangneung bronze: team
Oliver Dupont DEN CUR 2018 0–1–0 2016 Basel silver: team
Luzia Ebnöther SUI CUR 2002 0–1–1 2000 Glasgow silver: team; 2004 Gävle bronze: team
Niklas Edin SWE CUR 2010—2018 4–1–2 2011 Regina bronze: team; 2012 Basel bronze: team; 2013 Victoria gold: team; 2015 Halifax gold: team; 2017 Edmonton silver: team; 2018 Las Vegas gold: team; 2019 Lethbridge gold: team
Markus Eggler SUI CUR 2002—2010 1–1–1 1992 Garmisch-Partenkirchen gold: team; 1994 Oberstdorf bronze: team; 2001 Lausanne silver: team
Adam Enright CAN CUR 2010 1–0–0 2008 Grand Forks gold: team
Oskar Eriksson SWE CUR 2010—2018 5–2–2 2011 Regina bronze: team; 2012 Basel bronze: team; 2013 Victoria gold: team; 2014 Beijing silver: team; 2015 Halifax gold: team; 2017 Edmonton silver: team; 2018 Las Vegas gold: team; 2019 Lethbridge gold: team; 2019 Stavanger gold: mixed double
Marcus Feldt SWE CUR 1998 1–2–0 1997 Bern gold: team; 1998 Kamloops silver: team; 2000 Glasgow silver: team
Pete Fenson USA CUR 2006 0–0–1 1993 Genève bronze: team
John Ferguson CAN CUR 1988 1–0–0 1986 Toronto gold: team
Susanne Fink FRG CUR 1988 1–0–1 1984 Perth bronze: team; 1988 Glasgow gold: team
Karin Fischer GER CUR 2002 0–1–1 1993 Genève silver: team; 1994 Oberstdorf bronze: team
Margarita Fomina RUS CUR 2010—2014 0–1–3 2014 Saint John bronze: team; 2015 Sapporo bronze: team; 2016 Swift Current bronze: team; 2017 Beijing silver: team
Atina Ford CAN CUR 1998 1–0–0 1997 Bern gold: team
Johnny Frederiksen DEN CUR 2010—2018 0–1–0 2016 Basel silver: team
Tanya Frei SUI CUR 2002 0–1–1 2000 Glasgow silver: team; 2004 Gävle bronze: team
Ryan Fry CAN CUR 2014 0–1–0 2013 Victoria silver: team
Satsuki Fujisawa JPN CUR 2018 0–1–0 2016 Swift Current silver: team
Yekaterina Galkina RUS CUR 2006—2014 0–0–2 2014 Saint John bronze: team; 2015 Sapporo bronze: team
Courtney George USA CUR 2006 0–1–0 2005 Paisley silver: team
Tyler George USA CUR 2018 0–0–1 2016 Basel bronze: team
Michael Goodfellow GBR CUR 2014 0–2–1 2011 Regina silver: team; 2012 Basel silver: team; 2013 Victoria bronze: team
Helene Granqvist SWE CUR 1992 0–0–1 1991 Winnipeg bronze: team
Lauren Gray GBR CUR 2014—2018 1–0–1 2013 Rīga gold: team; 2017 Beijing bronze: team
Janine Greiner SUI CUR 2010—2014 1–0–1 2008 Vernon bronze: team; 2012 Lethbridge gold: team
Damian Grichting SUI CUR 2002 0–1–0 2001 Lausanne silver: team
Marcia Gudereit CAN CUR 1998 3–0–0 1993 Genève gold: team; 1994 Oberstdorf gold: team; 1997 Bern gold: team
Frants Gufler DEN CUR 2002 0–0–1 1985 Glasgow bronze: team
Brad Gushue CAN CUR 2006 1–1–0 2017 Edmonton gold: team; 2018 Las Vegas silver: team
Elisabet Gustafson SWE CUR 1998—2002 4–0–2 1992 Garmisch-Partenkirchen gold: team; 1993 Genève bronze: team; 1994 Oberstdorf bronze: team; 1995 Brandon gold: team; 1998 Kamloops gold: team; 1999 Saint John gold: team
Yuliya Guziyova OAR CUR 2018 0–0–1 2018 North Bay bronze: team
Al Hackner CAN CUR/Coach 2018 2–0–0 1982 Garmisch-Partenkirchen gold: team; 1985 Glasgow gold: team
Fredrik Hallström SWE CUR/Coach 2014 0–1–0 2013 Fredericton silver: mixed double
Mette Halvorsen NOR CUR 1988—1992 2–1–0 1989 Milwaukee silver: team; 1990 Västerås gold: team; 1991 Winnipeg gold: team
Claire Hamilton GBR CUR 2014 1–0–0 2013 Rīga gold: team
Matt Hamilton USA CUR 2018 0–0–1 2016 Basel bronze: team
Ane Hansen (DNS) DEN CUR 2010 0–1–1 2007 Aomori silver: team; 2009 Gangneung bronze: team
Steen Hansen DEN CUR 1988 0–0–1 1985 Glasgow bronze: team
E.J. Harnden CAN CUR 2014 0–1–0 2013 Victoria silver: team
Ryan Harnden CAN CUR 2014 0–1–0 2013 Victoria silver: team
Troels Harry DEN CUR 2014 0–1–0 2016 Basel silver: team
Richard Hart CAN CUR 1998 1–0–0 2007 Edmonton gold: team
Marianne Haslum NOR CUR 1998—2006 0–2–3 1996 Hamilton bronze: team; 1997 Bern silver: team; 2002 Bismarck bronze: team; 2004 Gävle silver: team; 2005 Paisley bronze: team
Anna Hasselborg SWE CUR 2018 1–2–0 2018 North Bay silver: team; 2019 Stavanger gold: mixed double; 2019 Silkeborg silver: team
Tommi Häti FIN CUR 2002 0–0–2 1998 Kamloops bronze: team; 2000 Glasgow bronze: team
David Hay GBR CUR/Coach 1988—2010 1–3–1 1988 Lausanne bronze: team; 1990 Västerås silver: team; 1991 Winnipeg gold: team; 1993 Genève silver: team; 1996 Hamilton silver: team
Mike Hay GBR CUR 1988 1–2–2 1986 Toronto silver: team; 1988 Lausanne bronze: team; 1990 Västerås silver: team; 1991 Winnipeg gold: team; 1997 Bern bronze: team
Ben Hebert CAN CUR 2010—2018 2–2–0 2008 Grand Forks gold: team; 2009 Moncton silver: team; 2016 Basel gold: team; 2019 Lethbridge silver: team
Almut Hege-Schöll FRG CUR 1988 1–1–1 1984 Perth bronze: team; 1987 Chicago silver: team; 1988 Glasgow gold: team
Stella Heiß GER CUR 2010 1–0–0 2010 Swift Current gold: team
Johanna Heldin SWE CUR 2012 0–3–0 2015 Bern silver: mixed team; 2016 Kazan silver: mixed team; 2019 Silkeborg silver: team
Wally Henry USA CUR/Coach 2012 0–0–2 1986 Toronto bronze: team; 1991 Winnipeg bronze: team
Daniel Herberg GER CUR 2002—2010 0–1–0 2004 Gävle silver: team
Patrick Hoffmann GER CUR 2002 0–1–0 2004 Gävle silver: team
Elisabeth Högström SWE CUR 1988 1–2–0 1980 Perth silver: team; 1981 Perth gold: team; 1982 Genève silver: team
Holger Höhne GER CUR/Coach 1998—2012 0–2–3 1994 Oberstdorf bronze: team; 1995 Brandon bronze: team; 1997 Bern silver: team; 2005 Victoria bronze: team; 2007 Edmonton silver: team
Dorthe Holm DEN CUR 1992—2006 0–1–1 1997 Bern bronze: team; 1998 Kamloops silver: team
Camilla Holth NOR CUR 2002—2006 0–1–2 2002 Bismarck bronze: team; 2004 Gävle silver: team; 2005 Paisley bronze: team
Rachel Homan CAN CUR 2018 1–1–1 2013 Rīga bronze: team; 2014 Saint John silver: team; 2017 Beijing gold: team
Neil Houston CAN CUR 1988 1–0–0 1986 Toronto gold: team
Glenn Howard CAN CUR/Coach 2018 4–0–0 1987 Vancouver gold: team; 1993 Genève gold: team; 2007 Edmonton gold: team; 2012 Basel gold: team
Russ Howard CAN CUR 2006 2–0–0 1987 Vancouver gold: team; 1993 Genève gold: team
Patrick Hürlimann SUI CUR/Coach 1998—2006 0–1–2 1989 Milwaukee silver: team; 1996 Hamilton bronze: team; 1999 Saint John bronze: team
Markus Høiberg (DNS) NOR CUR 2014—2018 1–1–0 2014 Beijing gold: team; 2015 Halifax silver: team
Brad Jacobs CAN CUR 2014 0–1–0 2013 Victoria silver: team
John Jahr GER CUR 2014 0–1–0 1987 Vancouver silver: team
Angelina Jensen DEN CUR 2010 0–1–1 2007 Aomori silver: team; 2009 Gangneung bronze: team
Camilla Jensen DEN CUR 2010 0–1–1 2007 Aomori silver: team; 2009 Gangneung bronze: team
Cassie Johnson USA CUR 2006 0–1–0 2005 Paisley silver: team
Jamie Johnson USA CUR 2006 0–1–0 2005 Paisley silver: team
Debbie Jones CAN CUR 1988 1–1–0 1985 Jönköping gold: team; 1995 Brandon silver: team
Jennifer Jones CAN CUR 2014 2–1–1 2008 Vernon gold: team; 2010 Swift Current bronze: team; 2015 Sapporo silver: team; 2018 North Bay gold: team
Nicole Joraanstad USA CUR 2010 0–1–0 2006 Grande Prairie silver: team
Anne Jøtun NOR CUR 1992 2–0–1 1981 Perth bronze: team; 1990 Västerås gold: team; 1991 Winnipeg gold: team
Andy Kapp GER
FRG
CUR/Coach 1988—2020 0–3–3 1994 Oberstdorf bronze: team; 1995 Brandon bronze: team; 1997 Bern silver: team; 2005 Victoria bronze: team; 2007 Edmonton silver: team; 2019 Aberdeen silver: mixed team
Benjamin Kapp GER CUR 2020 0–1–0 2019 Aberdeen silver: mixed team
Uli Kapp GER CUR 1998—2006 0–1–3 1994 Oberstdorf bronze: team; 1995 Brandon bronze: team; 2005 Victoria bronze: team; 2007 Edmonton silver: team
Russell Keiller GBR CUR/Coach 2002—2006 0–1–0 1995 Brandon silver: team
Robert Kelly GBR CUR 1992 0–1–0 1995 Brandon silver: team
Andreas Kempf GER CUR 2006—2010 0–1–1 2005 Victoria bronze: team; 2007 Edmonton silver: team
Marc Kennedy CAN CUR 2010—2018 2–1–0 2008 Grand Forks gold: team; 2009 Moncton silver: team; 2016 Basel gold: team
Viktor Kjäll SWE CUR/Coach 2010—2018 1–0–2 2011 Regina bronze: team; 2012 Basel bronze: team; 2013 Victoria gold: team
Ann-Catrin Kjerr SWE CUR 1992 0–0–1 1991 Winnipeg bronze: team
Agnes Knochenhauer SWE CUR 2014—2018 0–3–0 2013 Rīga silver: team; 2018 North Bay silver: team; 2019 Silkeborg silver: team
Stephan Knoll GER CUR 2002 0–1–0 2004 Gävle silver: team
Kevin Koe CAN CUR 2018 2–1–0 2010 Cortina d'Ampezzo gold: team; 2016 Basel gold: team; 2019 Lethbridge silver: team
Anders Kraupp (DNS) SWE CUR 2002—2006 2–0–0 2001 Lausanne gold: team; 2004 Gävle gold: team
Sebastian Kraupp SWE CUR 2010—2014 1–0–2 2011 Regina bronze: team; 2012 Basel bronze: team; 2013 Victoria gold: team
Malene Krause DEN CUR 1988—2006 0–0–3 1990 Västerås bronze: team; 1999 Saint John bronze: team; 2001 Lausanne bronze: team
Lone Kristoffersen DEN CUR 1988 0–0–1 1990 Västerås bronze: team
Andrea Krupanska CZE CUR 2016 0–0–1 2017 Champéry bronze: mixed team
Aleksandr Krushelnitsky OAR CUR 2018 2–0–0 2016 Kazan gold: mixed team; 2016 Karlstad gold: mixed double
Carmen Küng SUI CUR 2010—2014 1–0–2 2004 Gävle bronze: team; 2008 Vernon bronze: team; 2012 Lethbridge gold: team
Brent Laing CAN CUR 2018 3–0–0 2007 Edmonton gold: team; 2012 Basel gold: team; 2016 Basel gold: team
Annie Laird GBR CUR 2010 1–1–0 2002 Bismarck gold: team; 2010 Swift Current silver: team
John Landsteiner USA CUR 2014—2018 0–0–1 2016 Basel bronze: team
Jari Laukkanen FIN CUR/Coach 2002—2006 0–0–2 1998 Kamloops bronze: team; 2000 Glasgow bronze: team
Helena Blach Lavrsen DEN CUR 1988—1998 1–1–2 1982 Genève gold: team; 1990 Västerås bronze: team; 1997 Bern bronze: team; 1998 Kamloops silver: team
Kelley Law CAN CUR 2002 1–0–0 2000 Glasgow gold: team
Kaitlyn Lawes CAN CUR 2014—2018 1–1–0 2015 Sapporo silver: team; 2018 North Bay gold: team
Henrik Leek SWE CUR 2018 2–1–0 2015 Halifax gold: team; 2017 Edmonton silver: team; 2018 Las Vegas gold: team
Cristina Lestander SUI CUR 1988 1–0–0 1983 Moose Jaw gold: team (competed as Cristina Wirz)
Margaretha Lindahl SWE CUR 1998 2–0–0 1998 Kamloops gold: team; 1999 Saint John gold: team
Fredrik Lindberg SWE CUR/Coach 2010—2018 1–0–2 2011 Regina bronze: team; 2012 Basel bronze: team; 2013 Victoria gold: team
Peja Lindholm SWE CUR 1998—2006 3–2–0 1997 Bern gold: team; 1998 Kamloops silver: team; 2000 Glasgow silver: team; 2001 Lausanne gold: team; 2004 Gävle gold: team
Liu Jinli CHN CUR 2010—2018 1–1–0 2008 Vernon silver: team; 2009 Gangneung gold: team
Liu Yin CHN CUR/Coach 2010—2016 1–1–1 2008 Vernon silver: team; 2009 Gangneung gold: team; 2011 Esbjerg bronze: team
Tom Locken USA CUR 1988 2–0–0 1974 Bern gold: team; 1978 Winnipeg gold: team
Jackie Lockhart GBR CUR 1992—2010 1–1–1 1985 Jönköping silver: team; 2002 Bismarck gold: team; 2007 Aomori bronze: team
Sjur Loen NOR CUR 1988 2–0–4 1983 Regina bronze: team; 1984 Duluth gold: team; 1987 Vancouver bronze: team; 1988 Lausanne gold: team; 1989 Milwaukee bronze: team; 1991 Winnipeg bronze: team
Patrik Lörtscher SUI CUR 1998 1–2–3 1980 Moncton bronze: team; 1981 London gold: team; 1982 Garmisch-Partenkirchen silver: team; 1989 Milwaukee silver: team; 1996 Hamilton bronze: team; 1999 Saint John bronze: team
Edith Loudon GBR CUR 1998 1–0–0 2002 Bismarck gold: team
Peter Loudon GBR CUR 2002 1–2–2 1995 Brandon silver: team; 1997 Bern bronze: team; 1999 Saint John gold: team; 2002 Bismarck bronze: team; 2008 Grand Forks silver: team
Ed Lukowich CAN CUR 1988 1–0–1 1978 Winnipeg bronze: team; 1986 Toronto gold: team
Avi Lund DEN CUR 2002 0–0–2 1999 Saint John bronze: team; 2001 Lausanne bronze: team
Eva Lund SWE CUR/Coach 2006—2014 2–2–1 2001 Lausanne silver: team; 2003 Winnipeg bronze: team; 2005 Paisley gold: team; 2006 Grande Prairie gold: team; 2009 Gangneung silver: team
Thomas Løvold (DNS) NOR CUR/Coach 2010—2018 0–1–1 2009 Moncton bronze: team; 2010 Cortina d'Ampezzo silver: team
Kristin Tøsse Løvseth NOR CUR 1998—2002 0–1–2 1996 Hamilton bronze: team; 1997 Bern silver: team; 2000 Glasgow bronze: team
Sofia Mabergs SWE CUR 2018 0–2–0 2018 North Bay silver: team; 2019 Silkeborg silver: team
Ewan MacDonald GBR CUR 2002—2010 3–1–1 1999 Saint John gold: team; 2002 Bismarck bronze: team; 2005 Victoria silver: team; 2006 Lowell gold: team; 2009 Moncton gold: team
Wille Mäkelä FIN CUR 2002—2006 0–0–2 1998 Kamloops bronze: team; 2000 Glasgow bronze: team
Dominik Märki (DNS) SUI CUR 2018 0–0–1 2014 Beijing bronze: team
Louise Marmont SWE CUR 1998—2002 4–0–4 1988 Glasgow bronze: team; 1989 Milwaukee bronze: team; 1992 Garmisch-Partenkirchen gold: team; 1993 Genève bronze: team; 1994 Oberstdorf bronze: team; 1995 Brandon gold: team; 1998 Kamloops gold: team; 1999 Saint John gold: team
Kevin Martin CAN CUR 1992—2010 1–2–0 1991 Winnipeg silver: team; 2008 Grand Forks gold: team; 2009 Moncton silver: team
Stephanie Mayr GER CUR 1992 0–1–0 1986 Kelowna silver: team
Debbie Henry-McCormick USA CUR 1998—2014 1–2–0 1996 Hamilton silver: team; 2003 Winnipeg gold: team; 2006 Grande Prairie silver: team
Joan McCusker CAN CUR 1998 3–0–0 1993 Genève gold: team; 1994 Oberstdorf gold: team; 1997 Bern gold: team
Dawn McEwen CAN CUR 2014 2–1–1 2008 Vernon gold: team; 2010 Swift Current bronze: team; 2015 Sapporo silver: team; 2018 North Bay gold: team
Roger McIntyre GBR CUR 1992 0–1–0 1992 Garmisch-Partenkirchen silver: team
Sara McManus SWE CUR 2018 0–2–0 2018 North Bay silver: team; 2019 Silkeborg silver: team
Hammy McMillan GBR CUR 1988—2002 1–2–1 1986 Toronto silver: team; 1992 Garmisch-Partenkirchen silver: team; 1997 Bern bronze: team; 1999 Saint John gold: team
Barbara Meier SUI CUR 1988 1–0–1 1983 Moose Jaw gold: team; 1985 Jönköping bronze: team
Romano Meier SUI CUR 2012 0–0–1 2017 Edmonton bronze: team
Gunnar Meland (DNS) NOR CUR 1988 2–2–1 1978 Winnipeg silver: team; 1979 Bern gold: team; 1980 Moncton silver: team; 1983 Regina bronze: team; 1984 Duluth gold: team
Markus Messenzehl GER CUR 2002 0–1–0 2004 Gävle silver: team
Sven Michel SUI CUR 2014 1–1–1 2011 St. Paul gold: mixed double; 2018 Östersund silver: mixed double; 2019 Lethbridge bronze: team
Emma Miskew CAN CUR 2018 1–1–1 2013 Rīga bronze: team; 2014 Saint John silver: team; 2017 Beijing gold: team
Viktoriya Moiseyeva OAR CUR 2018 0–0–1 2018 North Bay bronze: team
Linda Moore CAN CUR 1988 1–0–0 1985 Jönköping gold: team
John Morris CAN CUR 2010—2018 1–1–1 2008 Grand Forks gold: team; 2009 Moncton silver: team; 2015 Halifax bronze: team
Anastasiya Moskalyova RUS CUR 2012 0–0–1 2018 Kelowna bronze: mixed team
Mari Motohashi JPN CUR 2006—2018 0–1–0 2016 Swift Current silver: team
Lori Mountford USA CUR 1988—1998 0–2–0 1992 Garmisch-Partenkirchen silver: team; 1996 Hamilton silver: team
Eve Muirhead GBR CUR 2010—2018 1–1–1 2010 Swift Current silver: team; 2013 Rīga gold: team; 2017 Beijing bronze: team
Gordon Muirhead GBR CUR 1992 1–3–0 1992 Garmisch-Partenkirchen silver: team; 1993 Genève silver: team; 1995 Brandon silver: team; 1999 Saint John gold: team
Toni Müller (DNS) SUI CUR 2010 2–0–0 2008 Vierumäki gold: mixed double; 2009 Cortina d'Ampezzo gold: mixed double
David Murdoch GBR CUR 2006—2014 2–2–2 2005 Victoria silver: team; 2006 Lowell gold: team; 2008 Grand Forks silver: team; 2009 Moncton gold: team; 2010 Cortina d'Ampezzo bronze: team; 2013 Victoria bronze: team
Peter Narup SWE CUR 1998—2006 3–2–0 1997 Bern gold: team; 1998 Kamloops silver: team; 2000 Glasgow silver: team; 2001 Lausanne gold: team; 2004 Gävle gold: team
Magnus Nedregotten NOR CUR 2018 0–0–1 2015 Sochi bronze: mixed double
Yana Nekrasova RUS CUR 2002—2006 1–0–0 2010 Chelyabinsk gold: mixed double
Diane Nelson CAN CUR 2002 1–0–0 2000 Glasgow gold: team
Torger Nergård NOR CUR 2002—2018 1–2–3 2006 Lowell bronze: team; 2008 Grand Forks bronze: team; 2009 Moncton bronze: team; 2010 Cortina d'Ampezzo silver: team; 2014 Beijing gold: team; 2015 Halifax silver: team
Esther Neuenschwander SUI CUR 2018 1–0–0 2019 Silkeborg gold: team
Bob Nichols USA CUR 1988—1992 2–1–0 1974 Bern gold: team; 1978 Winnipeg gold: team; 1981 London silver: team
Mark Nichols CAN CUR 2006 1–1–0 2017 Edmonton gold: team; 2018 Las Vegas silver: team
Natalie Nicholson USA CUR 2010 0–1–0 2006 Grande Prairie silver: team
Amy Nixon CAN CUR 2006 0–0–1 2012 Lethbridge bronze: team
Cheryl Noble CAN CUR 2002 1–0–0 2000 Glasgow gold: team
Anette Norberg SWE CUR 1992—2010 3–2–4 1988 Glasgow bronze: team; 1989 Milwaukee bronze: team; 1991 Winnipeg bronze: team; 2001 Lausanne silver: team; 2003 Winnipeg bronze: team; 2005 Paisley gold: team; 2006 Grande Prairie gold: team; 2009 Gangneung silver: team; 2011 Esbjerg gold: team
Cathrine Norberg-Lindahl SWE CUR 1992—2010 2–2–2 1991 Winnipeg bronze: team (competed as Cathrine Norberg); 2001 Lausanne silver: team (competed as Cathrine Norberg); 2003 Winnipeg bronze: team (competed as Cathrine Norberg); 2005 Paisley gold: team (competed as Cathrine Norberg); 2006 Grande Prairie gold: team (competed as Cathrine Lindahl); 2009 Gangneung silver: team (competed as Cathrine Lindahl)
Dordi Nordby NOR CUR 1988—2006 2–3–6 1989 Milwaukee silver: team; 1990 Västerås gold: team; 1991 Winnipeg gold: team; 1993 Genève bronze: team; 1995 Brandon bronze: team; 1996 Hamilton bronze: team; 1997 Bern silver: team; 2000 Glasgow bronze: team; 2002 Bismarck bronze: team; 2004 Gävle silver: team; 2005 Paisley bronze: team
Tomas Nordin SWE CUR 1998—2006 3–2–0 1997 Bern gold: team; 1998 Kamloops silver: team; 2000 Glasgow silver: team; 2001 Lausanne gold: team; 2004 Gävle gold: team
Lars-Åke Nordström SWE CUR/Coach 2006 0–0–1 1990 Västerås bronze: team
Katarina Nyberg SWE CUR 1998—2002 4–0–2 1992 Garmisch-Partenkirchen gold: team; 1993 Genève bronze: team; 1994 Oberstdorf bronze: team; 1995 Brandon gold: team; 1998 Kamloops gold: team; 1999 Saint John gold: team
Jill Officer CAN CUR 2014 2–1–1 2008 Vernon gold: team; 2010 Swift Current bronze: team; 2015 Sapporo silver: team; 2018 North Bay gold: team
Mirjam Ott SUI CUR 2002—2014 1–0–1 2008 Vernon bronze: team; 2012 Lethbridge gold: team
Jules Owchar CAN CUR/Coach 1992—2010 0–1–0 1991 Winnipeg silver: team
Kevin Park CAN CUR 1992 0–1–0 1991 Winnipeg silver: team
Gérard Pasquier FRA ASK 1956 0–0–1 1973 Regina bronze: team
Alina Pätz SUI CUR 2014 4–0–0 2011 St. Paul gold: mixed double; 2012 Lethbridge gold: team; 2015 Sapporo gold: team; 2019 Silkeborg gold: team
Claudio Pätz SUI CUR 2014—2018 0–0–3 2014 Beijing bronze: team; 2017 Edmonton bronze: team; 2019 Lethbridge bronze: team
Diego Perren SUI CUR 1998 0–0–2 1996 Hamilton bronze: team; 1999 Saint John bronze: team
Jenny Perret SUI CUR 2018 1–0–0 2017 Lethbridge gold: mixed double
Elisabeth Persson SWE CUR 1998—2002 4–0–2 1992 Garmisch-Partenkirchen gold: team; 1993 Genève bronze: team; 1994 Oberstdorf bronze: team; 1995 Brandon gold: team; 1998 Kamloops gold: team; 1999 Saint John gold: team
Claudio Pescia SUI CUR/Coach 2006—2018 0–1–0 2003 Winnipeg silver: team
Tabitha Peterson USA CUR 2018 0–0–1 2016 Karlstad bronze: mixed double
Håvard Vad Petersson NOR CUR 2010—2018 1–2–2 2008 Grand Forks bronze: team; 2009 Moncton bronze: team; 2010 Cortina d'Ampezzo silver: team; 2014 Beijing gold: team; 2015 Halifax silver: team
Dan Petryk CAN CUR 1992 0–1–0 1991 Winnipeg silver: team
Hanne Pettersen-Woods NOR CUR 1988—2002 2–2–5 1989 Milwaukee silver: team; 1990 Västerås gold: team; 1991 Winnipeg gold: team; 1993 Genève bronze: team; 1995 Brandon bronze: team; 1996 Hamilton bronze: team; 1997 Bern silver: team; 2000 Glasgow bronze: team; 2002 Bismarck bronze: team
Scott Pfeifer CAN CUR 2018 4–0–0 2002 Bismarck gold: team; 2003 Winnipeg gold: team; 2005 Victoria gold: team; 2016 Basel gold: team
Joe Polo USA CUR 2006—2018 0–0–1 2016 Karlstad bronze: mixed double
Margit Pörtner DEN CUR 1998 0–1–1 1997 Bern bronze: team; 1998 Kamloops silver: team
Yuliya Portunova OAR CUR 2018 0–0–1 2018 North Bay bronze: team
Allison Pottinger USA CUR 2010—2014 1–3–0 1996 Hamilton silver: team; 1999 Saint John silver: team; 2003 Winnipeg gold: team; 2006 Grande Prairie silver: team
Mikkel Poulsen DEN CUR 2010—2018 0–1–0 2016 Basel silver: team
Maria Prytz SWE CUR/Coach 2014—2018 0–2–1 2003 Winnipeg bronze: team; 2012 Lethbridge silver: team; 2013 Rīga silver: team
Trine Qvist DEN CUR 1998 0–1–0 1998 Kamloops silver: team
Bent Ånund Ramsfjell NOR CUR 2002—2006 0–1–2 2001 Lausanne bronze: team; 2002 Bismarck silver: team; 2003 Winnipeg bronze: team
Eigil Ramsfjell NOR CUR/Coach 1988—2002 3–2–4 1978 Winnipeg silver: team; 1979 Bern gold: team; 1980 Moncton silver: team; 1983 Regina bronze: team; 1984 Duluth gold: team; 1987 Vancouver bronze: team; 1988 Lausanne gold: team; 1989 Milwaukee bronze: team; 1991 Winnipeg bronze: team
Marco Ramstein SUI CUR 2002 0–1–0 2001 Lausanne silver: team
Janice Rankin GBR CUR 2002 0–1–0 1994 Oberstdorf silver: team
Lisa Richardson DEN CUR 2002 0–1–2 1997 Bern bronze: team; 1998 Kamloops silver: team; 2001 Lausanne bronze: team
Anna Rindeskog SWE CUR 1992 0–0–3 1988 Glasgow bronze: team; 1989 Milwaukee bronze: team; 1991 Winnipeg bronze: team
Martin Rios SUI CUR 2018 2–0–0 2012 Erzurum gold: mixed double; 2017 Lethbridge gold: mixed double
Mélanie Robillard GER CUR 2010 1–0–0 2010 Swift Current gold: team
Marcel Rocque CAN CUR/Coach 2014 3–0–0 2002 Bismarck gold: team; 2003 Winnipeg gold: team; 2005 Victoria gold: team
Nadia Röthlisberger SUI CUR 2002 0–1–1 2000 Glasgow silver: team; 2004 Gävle bronze: team
Carter Rycroft CAN CUR 2002 1–0–1 2010 Cortina d'Ampezzo gold: team; 2015 Halifax bronze: team
Marianne Rørvik NOR CUR 2006 0–1–1 2004 Gävle silver: team; 2005 Paisley bronze: team
Tracy Sachtjen (DNS) USA CUR 2010 1–1–0 1999 Saint John silver: team; 2003 Winnipeg gold: team
Aleksandra Saitova RUS CUR 2014 0–1–3 2014 Saint John bronze: team; 2015 Sapporo bronze: team; 2016 Swift Current bronze: team; 2017 Beijing silver: team
Paul Savage CAN CUR 1998 1–0–0 1983 Regina gold: team
Carmen Schäfer SUI CUR 2010—2014 1–0–1 2008 Vernon bronze: team; 2012 Lethbridge gold: team
Michael Schäffer GER
FRG
CUR 1988—1998 0–1–2 1994 Oberstdorf bronze: team; 1995 Brandon bronze: team; 1997 Bern silver: team
Rodger Schmidt USA CUR/Coach 2010 0–1–0 1987 Vancouver silver: team
Sandra Schmirler CAN CUR 1998 3–0–0 1993 Genève gold: team; 1994 Oberstdorf gold: team; 1997 Bern gold: team
Lisa Schoeneberg USA CUR 1988—1998 0–2–0 1992 Garmisch-Partenkirchen silver: team; 1996 Hamilton silver: team
Corinna Scholz GER CUR 2010 1–0–0 2010 Swift Current gold: team
Andrea Schöpp GER
FRG
CUR 1988—2010 2–2–1 1986 Kelowna silver: team; 1987 Chicago silver: team; 1988 Glasgow gold: team; 1989 Milwaukee bronze: team; 2010 Swift Current gold: team
Eleonore Schöpp FRG CUR 1988 0–2–0 1986 Kelowna silver: team; 1987 Chicago silver: team
Irene Schori SUI CUR 2010 4–0–0 2008 Vierumäki gold: mixed double; 2009 Cortina d'Ampezzo gold: mixed double; 2014 Saint John gold: team; 2016 Swift Current gold: team
Jessica Schultz USA CUR 2006—2014 0–1–0 2005 Paisley silver: team
Andi Schwaller SUI CUR 2002 0–1–0 2001 Lausanne silver: team
Christof Schwaller SUI CUR 2002 0–1–0 2001 Lausanne silver: team
Benoît Schwarz SUI CUR 2014—2018 0–0–3 2014 Beijing bronze: team; 2017 Edmonton bronze: team; 2019 Lethbridge bronze: team
Birgitta Sewik SWE CUR 1988 1–2–0 1980 Perth silver: team; 1981 Perth gold: team; 1982 Genève silver: team
John Shuster USA CUR 2006—2018 0–0–2 2016 Basel bronze: team; 2019 Stavanger bronze: mixed double
Anna Sidorova RUS CUR 2010—2014 0–1–4 2014 Saint John bronze: team; 2015 Sapporo bronze: team; 2016 Swift Current bronze: team; 2017 Beijing silver: team; 2018 North Bay bronze: team
Pascal Sieber SUI CUR 2006 0–1–0 2003 Winnipeg silver: team
Margaretha Sigfridsson SWE CUR 2014 0–4–0 2002 Bismarck silver: team; 2009 Gangneung silver: team; 2012 Lethbridge silver: team; 2013 Rīga silver: team
Kristin Skaslien NOR CUR 2018 0–0–1 2015 Sochi bronze: mixed double
Anna Sloan GBR CUR 2014—2018 1–0–1 2013 Rīga gold: team; 2017 Beijing bronze: team
Susanne Slotsager DEN CUR 1992—2002 0–0–2 1999 Saint John bronze: team; 2001 Lausanne bronze: team
David Smith GBR CUR 1988 1–4–2 1986 Toronto silver: team; 1988 Lausanne bronze: team; 1990 Västerås silver: team; 1991 Winnipeg gold: team; 1993 Genève silver: team; 1996 Hamilton silver: team; 2010 Cortina d'Ampezzo bronze: team
Pete Smith GBR CUR 1988—2010 2–5–1 1986 Toronto silver: team; 1988 Lausanne bronze: team; 1990 Västerås silver: team; 1991 Winnipeg gold: team; 1993 Genève silver: team; 1996 Hamilton silver: team; 2008 Grand Forks silver: team; 2009 Moncton gold: team
Warwick Smith GBR CUR 2002—2006 2–1–2 1996 Hamilton silver: team; 1999 Saint John gold: team; 2002 Bismarck bronze: team; 2006 Lowell gold: team; 2010 Cortina d'Ampezzo bronze: team
Melissa Soligo CAN CUR 1992 0–1–0 1991 Winnipeg silver: team
Bud Somerville USA CUR/Coach 1988—2002 2–2–1 1965 Perth gold: team; 1968 Pointe-Claire bronze: team; 1969 Perth silver: team; 1974 Bern gold: team; 1981 London silver: team
Valeria Spälty SUI CUR 2006 0–0–1 2008 Vernon bronze: team
Lindsay Sparkes CAN CUR 1988 1–0–1 1979 Perth bronze: team; 1985 Jönköping gold: team
Rasmus Stjerne DEN CUR 2014—2018 0–1–0 2016 Basel silver: team
Sebastian Stock GER CUR 2002 0–1–0 2004 Gävle silver: team
Ralph Stöckli SUI CUR 2006—2010 0–1–0 2003 Winnipeg silver: team
Jeff Stoughton CAN CUR/Coach 2018 2–1–0 1996 Hamilton gold: team; 1999 Saint John silver: team; 2011 Regina gold: team
Simon Strübin SUI CUR 2006—2010 0–1–0 2003 Winnipeg silver: team
Bill Strum USA CUR 1988—1992 3–1–1 1965 Perth gold: team; 1968 Pointe-Claire bronze: team; 1969 Perth silver: team; 1974 Bern gold: team; 1978 Winnipeg gold: team
Christoffer Sundgren SWE CUR 2018 3–2–0 2014 Beijing silver: team; 2015 Halifax gold: team; 2017 Edmonton silver: team; 2018 Las Vegas gold: team; 2019 Lethbridge gold: team
Jodie Sutton CAN CUR 1992 0–1–0 1991 Winnipeg silver: team
Julie Sutton-Skinner CAN CUR 1992—2002 1–1–0 1991 Winnipeg silver: team; 2000 Glasgow gold: team
Yumi Suzuki JPN CUR 2018 0–1–0 2016 Swift Current silver: team
Christoffer Svae NOR CUR 2010—2018 1–2–3 2006 Lowell bronze: team; 2008 Grand Forks bronze: team; 2009 Moncton bronze: team; 2010 Cortina d'Ampezzo silver: team; 2014 Beijing gold: team; 2015 Halifax silver: team
Anna Svärd-Le Moine SWE CUR 2006—2010 2–0–0 2005 Paisley gold: team (competed as Anna Svärd); 2006 Grande Prairie gold: team (competed as Anna Svärd)
Magnus Swartling SWE CUR 1998—2006 3–2–0 1997 Bern gold: team; 1998 Kamloops silver: team; 2000 Glasgow silver: team; 2001 Lausanne gold: team; 2004 Gävle gold: team
Ann Swisshelm USA CUR 2002—2014 1–0–0 2003 Winnipeg gold: team
Brent Syme CAN CUR 1988 1–0–0 1986 Toronto gold: team
Morten Søgaard NOR CUR 1988 1–0–2 1987 Vancouver bronze: team; 1988 Lausanne gold: team; 1989 Milwaukee bronze: team
Valentin Tanner SUI CUR 2018 0–0–3 2014 Beijing bronze: team; 2017 Edmonton bronze: team; 2019 Lethbridge bronze: team
Jan Thoresen NOR CUR 1998 0–0–1 2006 Lowell bronze: team
Silvana Tirinzoni SUI CUR 2018 1–0–0 2019 Silkeborg gold: team
Bill Todhunter USA CUR/Coach 2014 0–0–1 2007 Edmonton bronze: team
Isobel Torrance GBR CUR 1992 0–1–1 1982 Genève bronze: team; 1985 Jönköping silver: team
Tore Torvbråten NOR CUR 1998 0–0–1 2001 Lausanne bronze: team
Pål Trulsen NOR CUR/Coach 1992—2014 0–1–2 2001 Lausanne bronze: team; 2002 Bismarck silver: team; 2003 Winnipeg bronze: team
Trine Trulsen NOR CUR 1988 0–1–1 1989 Milwaukee silver: team; 2002 Bismarck bronze: team
Thomas Ulsrud NOR CUR 2010—2018 1–1–3 2006 Lowell bronze: team; 2008 Grand Forks bronze: team; 2009 Moncton bronze: team; 2014 Beijing gold: team; 2015 Halifax silver: team
Markku Uusipaavalniemi FIN CUR 2002—2006 0–0–2 1998 Kamloops bronze: team; 2000 Glasgow bronze: team
Lars Vågberg NOR CUR 2002—2006 0–1–2 2001 Lausanne bronze: team; 2002 Bismarck silver: team; 2003 Winnipeg bronze: team
Lorna Vevers GBR CUR 2010 0–1–1 2007 Aomori bronze: team; 2010 Swift Current silver: team
Monika Wagner GER
FRG
CUR 1988—2010 2–2–1 1986 Kelowna silver: team; 1987 Chicago silver: team; 1988 Glasgow gold: team; 1989 Milwaukee bronze: team; 2010 Swift Current gold: team
Jennie Wåhlin (DNS) SWE CUR 2018 0–2–0 2016 Kazan silver: mixed team; 2018 North Bay silver: team
Don Walchuk CAN CUR 2002 1–1–0 1988 Lausanne silver: team; 1989 Milwaukee gold: team
Wang Bingyu CHN CUR 2010—2018 1–1–1 2008 Vernon silver: team; 2009 Gangneung gold: team; 2011 Esbjerg bronze: team
Wang Rui CHN CUR 2018 0–1–1 2016 Karlstad silver: mixed double; 2017 Lethbridge bronze: mixed double
Lisa Weagle CAN CUR 2018 1–1–1 2013 Rīga bronze: team; 2014 Saint John silver: team; 2017 Beijing gold: team
Keith Wendorf CAN CUR/Coach 2002 0–2–1 1982 Garmisch-Partenkirchen bronze: team; 1983 Regina silver: team; 1997 Bern silver: team
Maria Wennerström SWE CUR 2014 0–2–0 2012 Lethbridge silver: team; 2013 Rīga silver: team
Georgina Wheatcroft CAN CUR 2002 2–0–0 1987 Chicago gold: team; 2000 Glasgow gold: team
Karri Willms CAN CUR 1992 0–1–0 1991 Winnipeg silver: team
Craig Wilson GBR CUR 2006 0–1–1 2005 Victoria silver: team; 2010 Cortina d'Ampezzo bronze: team
Kelly Wood-Schafer GBR CUR 2006—2018 0–1–2 2007 Aomori bronze: team (competed as Kelly Wood); 2010 Swift Current silver: team (competed as Kelly Wood); 2017 Beijing bronze: team (competed as Kelly Schafer)
Rasmus Wranå SWE CUR 2012—2018 2–2–0 2015 Bern silver: mixed team; 2017 Edmonton silver: team; 2018 Las Vegas gold: team; 2019 Lethbridge gold: team
Nkeiruka Yezekh RUS CUR 2002—2014 0–1–3 2014 Saint John bronze: team; 2015 Sapporo bronze: team; 2016 Swift Current bronze: team; 2017 Beijing silver: team
Chinami Yoshida JPN CUR 2014—2018 0–1–0 2016 Swift Current silver: team
Yurika Yoshida JPN CUR 2018 0–1–0 2016 Swift Current silver: team
Yue Qingshuang CHN CUR 2010—2014 1–1–1 2008 Vernon silver: team; 2009 Gangneung gold: team; 2011 Esbjerg bronze: team
Zhang Zhipeng CHN CUR/Coach 2018 0–0–1 2010 Chelyabinsk bronze: mixed double
Zhou Yan CHN CUR 2010—2018 1–1–1 2008 Vernon silver: team; 2009 Gangneung gold: team; 2011 Esbjerg bronze: team