Olympians Who Won a Medal at the Asian Winter Games (736)

Description

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Yurie Adachi JPN ICH 2014—2018 1–2–0 2007 Changchun ICH silver; 2011 Astana/Almaty ICH silver; 2017 Sapporo ICH gold
Viktoriya Adyeva KAZ ICH 2002 2–0–1 1999 Gangwon ICH bronze; 2003 Aomori ICH gold; 2007 Changchun ICH gold
Marina Aganina UZB FSK 2006 0–0–2 2003 Aomori FSK bronze: pairs; 2007 Changchun FSK bronze: pairs
Ahn Jin-Soo KOR CCS 1992—1998 0–0–1 1999 Gangwon CCS bronze: 4×10 km relay
Yuichi Akasaka JPN STK 1988—1994 2–0–0 1986 Sapporo STK gold: 1000 m and 3000 m
Yerdos Akhmadiyev KAZ CCS 2014 0–1–0 2017 Sapporo CCS silver: 4×7.5 km relay
Anna Akimbetyeva (DNS) KAZ ICH 2002 0–0–1 1999 Gangwon ICH bronze
Sergey Aleksandrov KAZ ICH 2006 1–2–0 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver
Lyubov Alekseyeva KAZ ICH 2002 1–0–0 2003 Aomori ICH gold
An Sang-Mi KOR STK 1998 1–1–0 1996 Harbin STK silver: 3000 m relay; 1999 Gangwon STK gold: 3000 m relay
Viktor An KOR
RUS
STK 2002—2014 5–1–0 2003 Aomori STK gold: 1000 m, 1500 m, and 5000 m relay (competed as An Hyeon-Su for South Korea); 2007 Changchun STK gold: 1000 m and 5000 m relay, silver: 1500 m (competed as An Hyeon-Su for South Korea)
An Yulong CHN STK 1998—2002 1–0–0 1999 Gangwon STK gold: 5000 m relay
Asa Ando JPN ASK 2018 0–2–0 2017 Sapporo ASK silver: giant slalom and slalom
Vladimir Antipin KAZ ICH 1998—2006 1–0–0 1996 Harbin ICH gold
Nik Antropov KAZ ICH 2006 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Fumiko Aoki JPN CCS 1992—1998 3–1–1 1990 Sapporo CCS gold: 10 km, 15 km, and 4×5 km relay; 1999 Gangwon CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 10 km
Kanae Aoki JPN ICH 2014 0–2–0 2007 Changchun ICH silver; 2011 Astana/Almaty ICH silver
Toru Aoyanagi JPN SSK 1988—1998 0–1–1 1990 Sapporo SSK silver: 1500 m, bronze: 10000 m
Shizuka Arakawa JPN FSK 1998—2006 1–1–0 1999 Gangwon FSK silver: singles; 2003 Aomori FSK gold: singles
Zhibek Arapbayeva KAZ FRS 2010—2014 0–1–0 2011 Astana/Almaty FRS silver: aerials
Artyom Argokov KAZ ICH 2006 0–2–0 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver
Yoshiharu Arino JPN STK 2006 0–0–1 2003 Aomori STK bronze: 5000 m relay
Abzal Azhgaliyev KAZ STK 2014—2018 0–0–1 2011 Astana/Almaty STK bronze: 5000 m relay
Ba Dexin CHN CUR 2014—2018 1–0–0 2017 Sapporo CUR gold
Dmitry Babenko KAZ SSK 2006—2014 0–2–4 2007 Changchun SSK bronze: 5000 m; 2011 Astana/Almaty SSK silver: 5000 m and 10000 m, bronze: mass start and team pursuit; 2017 Sapporo SSK bronze: team pursuit
Bae Gi-Tae KOR SSK 1984—1988 3–1–1 1986 Sapporo SSK gold: 1000 m, bronze: 500 m; 1990 Sapporo SSK gold: 1000 m and 1500 m, silver: 500 m
Baeg Eun-Bi KOR SSK 1994—2002 0–1–1 2003 Aomori SSK silver: 3000 m, bronze: 1500 m
Dmitry Barmashov KAZ FRS 2010—2014 1–0–1 2011 Astana/Almaty FRS gold: dual moguls, bronze: moguls
Aydar Bekzhanov KAZ STK 2010—2014 0–0–1 2011 Astana/Almaty STK bronze: 5000 m relay
Radik Bikchentayev KAZ SSK 1994—2002 1–2–0 1996 Harbin SSK silver: 10000 m; 1999 Gangwon SSK gold: 5000 m; 2003 Aomori SSK silver: 5000 m
Yevgeny Blokhin KAZ ICH 2006 1–0–0 2011 Astana/Almaty ICH gold
Boldyn Byambadorj MGL CCS 2014 0–0–1 2011 Astana/Almaty Ski orienteering bronze: relay
Vladimir Bortsov KAZ CCS 1998—2002 1–1–1 1996 Harbin CCS gold: 4×10 km relay, silver: 10 km, bronze: 15 km
Maksim Braun KAZ BIA 2018 1–0–0 2017 Sapporo BIA gold: 2×6/2×7.5 km mixed relay
Nikolay Braychenko KAZ BIA 2010 1–0–0 2011 Astana/Almaty BIA gold: 4×7.5 km relay
Sergey Brener UZB FRS 1994 0–0–1 1996 Harbin FRS bronze: aerials
Byeon Cheon-Sa KOR STK 2006 0–1–1 2007 Changchun STK silver: 3000 m relay, bronze: 500 m
Byun Jong-Moon KOR ASK 1998—2002 1–0–1 1996 Harbin ASK gold: Super G, bronze: giant slalom
Cai Xuetong CHN SNB 2010—2018 0–1–0 2017 Sapporo SNB silver: halfpipe
Cao Xianming CHN FSK 2002 1–0–1 1996 Harbin FSK bronze: ice dancing; 2003 Aomori FSK gold: ice dancing
Cha Min-Kyu KOR SSK 2018 0–0–1 2017 Sapporo SSK bronze: 500 m
Chae Ji-Hun KOR STK 1994—1998 3–1–0 1996 Harbin STK gold: 1000 m, 3000 m, and 5000 m relay, silver: 1500 m
Nikolay Chebotko KAZ CCS 2002—2014 3–4–2 2003 Aomori silver: 4×10 km relay; 2007 Changchun CCS gold: 4×10 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS gold: team sprint and 4×10 km relay, silver: sprint and 10 km, bronze: 15 km; 2017 Sapporo CCS silver: 4×7.5 km relay, bronze: 30 km
Chen Haibin CHN CCS 2006 0–0–1 2011 Astana/Almaty BIA bronze: 4×7.5 km relay
Chen Jing CHN ICH 1998—2002 1–0–1 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH bronze
Chen Lu CHN FSK 1992—1998 1–0–0 1996 Harbin FSK gold: singles
Cheng Xiaolei CHN STK 2006 1–0–0 2007 Changchun STK gold: 3000 m relay
Cheon Hui-Ju KOR SSK 1994—1998 1–0–0 1996 Harbin SSK gold: 1000 m
Cheon Ju-Hyeon KOR SSK 1998 0–1–1 1999 Gangwon SSK silver: 1500 m, bronze: 1000 m
Sergey Cherepanov KAZ CCS 2006—2014 2–3–0 2007 Changchun CCS gold: 4×10 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS gold: 4×10 km relay, silver 30 km; 2017 Sapporo CCS silver: 30 km and 4×7.5 km relay
Yelena Chernetsova KAZ CCS 1994 0–1–1 1996 Harbin CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 5 km
Aleksandr Chervyakov KAZ BIA 2006—2010 4–0–1 2007 Changchun BIA gold: 20 km, bronze: 4×7.5 km relay; 2011 Astana/Almaty BIA gold: 10 km, 12.5 km pursuit, and 4×7.5 km relay
Chi Chunxue CHN CCS 2016—2018 0–1–0 2017 Sapporo CCS silver: 4×5 km relay
Chinbatyn Otgontsetseg MGL CCS 2014—2018 0–0–1 2011 Astana/Almaty Ski orienteering bronze: relay
Cho Min-Ho KOR ICH 2018 0–1–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Cho Min-Ho KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Cho Sung-Hoon KOR CCS 1984—1988 0–2–0 1986 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay; 1990 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay
Choi Bo-Gun KOR SNB 2018 0–1–0 2017 Sapporo SNB silver: giant slalom
Choi Da-Bin KOR FSK 2018 1–0–0 2017 Sapporo FSK gold: singles
Choi Eun-Gyeong KOR STK 2002—2006 2–1–0 2003 Aomori STK gold: 1500 m and 3000 m relay, silver: 3000 m
Choi Heung-Cheol KOR SKJ 1998—2018 1–0–3 2003 Aomori SKJ gold: team, bronze: normal hill; 2011 Astana/Almaty SKJ bronze: team; 2017 Sapporo STK bronze: team
Choi Jae-Bong KOR SSK 1998—2006 2–0–1 1999 Gangwon SSK gold: 1000 m and 1500 m; 2007 Changchun SSK bronze: 1000 m
Choi Jae-U KOR FRS 2014—2018 0–1–0 2017 Sapporo FRS silver: moguls
Choi Min-Jeong KOR STK 2018 2–1–1 2017 Sapporo STK gold: 1500 m and 3000 m relay, silver: 1000 m, bronze: 500 m
Choi Min-Kyung FRA
KOR
STK 1998—2006 1–1–1 1999 Gangwon STK gold: 3000 m relay, silver: 500 m, bronze: 3000 m (competed for South Korea)
Choi Min-Suk KOR CUR/Coach 2014 1–0–0 2003 Aomori CUR gold
Choi Seo-U KOR SKJ 1998—2018 1–0–2 2003 Aomori SKJ gold: team (competed as Choi Yong-Jik); 2011 Astana/Almaty SKJ bronze: team (competed as Choi Yong-Jik); 2017 Sapporo STK bronze: team
Chong Chang-Suk PRK SSK 1992 0–0–1 1990 Sapporo SSK bronze: 1500 m
Dmitry Chvykov KAZ
KGZ
CCS/SKJ 1998—2002 0–0–0 1996 Harbin SKJ gold: normal hill (demonstration event) (competed for Kazakhstan)
Cui Shanshan CHN ICH 2010 0–0–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Dai Qiuwa CHN ICH 2002 0–0–1 2003 Aomori ICH bronze
Dambajantsagiin Battulga MGL CCS 1988 0–0–1 1990 Sapporo CCS bronze: 4×10 km relay
Svetlana Deshevykh KAZ CCS 1998—2002 1–0–0 1999 Gangwon CCS gold: 4×5 km relay
Pyotr Devyatkin KAZ ICH 1998 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Diao Ying CHN ICH 1998 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Dinara Dikambayeva KAZ ICH 2002 1–0–1 1999 Gangwon ICH bronze; 2003 Aomori ICH gold
Yelena Dubok KAZ BIA 1998—2002 1–0–1 1999 Gangwon BIA gold: 4×7.5 km relay; 2003 Aomori BIA bronze: 4×6 km relay
Dmitry Dudaryev KAZ ICH 1998—2006 1–0–0 2011 Astana/Almaty ICH gold
Margarita Dulova KAZ BIA 1998 1–3–1 1996 Harbin BIA silver: 15 km and 4×7.5 km relay; 1999 Gangwon BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 7.5 km, bronze: 15 km
Katsuhito Ebisawa JPN CCS 1998—2006 1–2–1 1999 Gangwon CCS silver: 4×10 km relay; 2003 Aomori gold: 4×10 km relay; 2007 Changchun CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 30 km
Fan Kexin CHN STK 2014—2018 1–2–0 2011 Astana/Almaty STK gold: 3000 m relay, silver: 500 m; 2017 Sapporo STK silver: 3000 m relay
Lyudmila Fedotova KAZ ASK 2010 1–2–0 2011 Astana/Almaty ASK gold: Super Combined, silver:downhill and Super G
Feng Kai CHN STK 1998—2002 2–2–0 1999 Gangwon STK gold: 1000 m and 5000 m relay, silver: 500 m and 1500 m
Stanislav Filimonov KAZ SKJ 1998—2002 0–0–1 2003 Aomori SKJ bronze: team
Fu Chunyan CHN SSK 2010 0–1–0 2011 Astana/Almaty SSK silver: team pursuit
Fu Tianyu CHN STK 2006 1–2–0 2003 Aomori STK silver: 1000 m; 2007 Changchun STK gold: 3000 m relay, silver: 500 m
Moeko Fujimoto JPN ICH 2014—2018 1–1–0 2011 Astana/Almaty ICH silver; 2017 Sapporo ICH gold
Nana Fujimoto JPN ICH 2014—2018 1–1–0 2007 Changchun ICH silver; 2017 Sapporo ICH gold
Takahiro Fujimoto JPN STK 2006—2010 0–2–0 2011 Astana/Almaty STK silver: 500 m and 5000 m relay
Satsuki Fujisawa JPN CUR 2018 0–0–1 2017 Sapporo CUR bronze
Kiyoshi Fujita JPN ICH 1998 1–1–0 1999 Gangwon ICH silver; 2003 Aomori ICH gold
Nobuko Fukuda JPN CCS 2002—2010 0–1–1 2003 Aomori CCS silver: 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS bronze: 4×5 km relay
Noriko Fukushima JPN FRS 2010 0–0–1 2003 Aomori bronze: giant slalom
Kazuyoshi Funaki JPN SKJ 1998—2002 2–2–0 2003 Aomori SKJ gold: normal hill, silver: team; 2011 Astana/Almaty SKJ gold: team, silver: large hill
Niki Fürstauer LBN ASK 2002 1–1–0 2003 Aomori gold: giant slalom, silver: slalom
Shoko Fusano JPN SSK 1984—1988 0–1–1 1986 Sapporo SSK silver: 500 m, bronze: 1000 m
Yuliya Galysheva KAZ FRS 2010—2018 3–1–0 2011 Astana/Almaty FRS gold: moguls and dual moguls; 2017 Sapporo FRS gold: dual moguls, silver: moguls
Gang Chil-Gu KOR SKJ 2002—2014 1–0–1 2003 Aomori SKJ gold: team; 2011 Astana/Almaty SKJ bronze: team
Gang Min-Hyeok KOR ASK 2002—2006 0–2–0 2007 Changchun ASK silver: giant slalom and slalom
Gang Yeong-Seo KOR ASK 2014—2018 0–0–2 2017 Sapporo ASK bronze: giant slalom and slalom
Gao Fujin CHN ICH 2010 0–0–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Gao Tingyu CHN SSK 2018 1–0–0 2017 Sapporo SSK gold: 500 m
Gao Xuefeng CHN SSK 2006—2010 0–1–0 2007 Changchun SSK silver: 1500 m
Pavel Gayduk KAZ SKJ 1998—2002 0–0–1 2003 Aomori SKJ bronze: team
Arisa Go JPN SSK 2018 0–0–1 2017 Sapporo SSK bronze: 500 m
Go Gi-Hyeon KOR STK 2002 0–0–1 2003 Aomori STK bronze: 1500 m
Andrey Golovko KAZ CCS 2002—2006 1–1–1 2003 Aomori gold: 10 km, silver: 4×10 km relay; 2007 Changchun CCS bronze: 30 km
Gong Naiying CHN SNB 2018 0–0–1 2017 Sapporo SNB bronze: giant slalom
Gongoryn Myeryei MGL CCS 1992 0–0–1 1990 Sapporo CCS bronze: 4×10 km relay
Guan Weinan CHN ICH 2002 0–0–1 2003 Aomori ICH bronze
Guo Dandan CHN FRS 1998 1–0–0 1996 Harbin FRS gold: aerials
Guo Dongling CHN CCS 1998 1–0–2 1996 Harbin CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 10 km; 1999 Gangwon CCS bronze: 4×5 km relay
Guo Hong CHN ICH 1998—2002 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Guo Lili CHN ICH 1998 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Guo Wei CHN STK 2002 0–1–0 2003 Aomori STK silver: 5000 m relay
Guo Zhengxin CHN FSK 1998 1–0–1 1996 Harbin FSK gold: singles; 1999 Gangwon FSK bronze: singles
Lyudmila Guryeva KAZ BIA 1998 1–0–0 1999 Gangwon BIA gold: 4×7.5 km relay
Gwak Min-Jeong KOR FSK 2010 0–0–1 2011 Astana/Almaty FSK bronze: singles
Han Chun-Ok PRK SSK 1984—1988 0–1–1 1986 Sapporo SSK silver: 1000 m, bronze: 3000 m
Han Cong CHN FSK 2018 0–1–0 2011 Astana/Almaty FSK silver: pairs
Han Danni (DNS) CHN ICH 2010 0–0–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Han Dawei CHN CCS 2002—2006 0–0–1 2003 Aomori CCS bronze: 4×10 km relay
Han Mei CHN SSK 2016—2018 0–1–1 2017 Sapporo SSK silver: 5000 m, bronze: team pursuit
Han Tianyu CHN STK 2014—2018 1–0–0 2017 Sapporo STK gold: 5000 m relay
Han Xiaopeng CHN FRS 2002—2010 1–0–0 2007 Changchun FRS gold: aerials
Daichi Hara JPN FRS 2018 0–1–0 2017 Sapporo FRS silver: dual moguls
Tsubasa Hasegawa JPN SSK 2018 0–1–0 2017 Sapporo SSK silver: 500 m
Seiko Hashimoto JPN CTR/SSK 1984—1996 6–0–0 1986 Sapporo SSK gold: 500 m and 1500 m; 1990 Sapporo SSK gold: 500 m, 1500 m, 3000 m, and 5000 m
Akiko Hatanaka JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Hiroki Hirako JPN SSK 2002—2010 3–1–2 2003 Aomori SSK gold: 10000 m; 2007 Changchun SSK gold: 5000 m; 2011 Astana/Almaty SSK gold: team pursuit, silver: mass start, bronze: 5000 m and 10000 m
Yuka Hirano JPN ICH 2014 0–3–0 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver; 2011 Astana/Almaty ICH silver
Kohsuke Hirata (DNS) JPN CUR 2018 0–1–0 2017 Sapporo CUR silver
Takeshi Honda JPN FSK 1998—2002 1–0–0 2003 Aomori FSK gold: singles
Hong Byung-Sik KOR BIA 1988—1992 0–0–1 1986 Sapporo BIA bronze: 4×7.5 km relay
Hong Kun-Pyo KOR CCS 1988 0–2–0 1986 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay; 1990 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay
Mika Hori JPN ICH 2014—2018 1–1–0 2011 Astana/Almaty ICH silver; 2017 Sapporo ICH gold
Mitsuo Horigome JPN CCS 1994—2002 1–1–1 1999 Gangwon CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 30 km; 2003 Aomori gold: 4×10 km relay
Ikuma Horishima JPN FRS 2018 2–0–0 2017 Sapporo FRS gold: moguls and dual moguls
Naomi Hoshikawa JPN CCS 1992 1–1–0 1990 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay, silver: 15 km
Akane Hosoyamada JPN ICH 2018 1–0–0 2017 Sapporo ICH gold
Hou Yuxia CHN BIA/CCS 2002—2006 0–1–3 2003 Aomori CCS bronze: 10 km and 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS silver: 4×5 km relay, bronze: sprint
Masako Hozumi JPN SSK 2010—2014 2–2–0 2007 Changchun SSK silver: 3000 m; 2011 Astana/Almaty SSK gold: 3000 m and 5000 m, silver: mass start
Hu Chunrong CHN ICH 2002 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Huang Haijing CHN ICH 2010 0–0–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Huang Xintong CHN FSK 2010—2014 1–1–0 2007 Changchun FSK silver: ice dancing; 2011 Astana/Almaty FSK gold: ice dancing
Huo Cui CHN ICH 2010 0–0–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Huo Lina CHN ICH 1998 1–0–1 1999 Gangwon ICH gold; 2007 Changchun ICH bronze
Hur Seung-Wook KOR ASK 1988—2002 2–2–1 1990 Sapporo ASK bronze: slalom; 1996 Harbin ASK silver: giant slalom; 1999 Gangwon ASK gold: Super G and slalom, silver: giant slalom
Hwang Byung-Dae KOR BIA/CCS 1980—1984 0–0–1 1986 Sapporo BIA bronze: 4×7.5 km relay
Hwang Ik-Hwan KOR SSK 1988 0–0–1 1986 Sapporo SSK bronze: 1500 m
Hwang Jun-Ho KOR CCS 2014 0–0–1 2017 Sapporo CCS bronze: 4×7.5 km relay
Seitaro Ichinohe JPN SSK 2012—2018 0–0–2 2017 Sapporo SSK bronze: 5000 m and 10000 m
Mitsuko Igarashi JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Ran Iida JPN SNB 2002 0–0–0 2003 Aomori SNB gold: giant slalom and slalom (demonstration event)
Yasuhiro Ikuta JPN ASK 2006 2–0–0 2007 Changchun ASK gold: giant slalom and slalom
Im Ri-Bin PRK SSK 1984—1988 0–1–0 1986 Sapporo SSK silver: 5000 m
Hideto Imai (DNS) JPN STK 1994 0–1–1 1999 Gangwon STK silver: 5000 m relay, bronze: 1000 m
Hiroyuki Imai JPN CCS 1992—2002 1–2–1 1999 Gangwon CCS silver: 30 km and 4×10 km relay, bronze: 15 km; 2003 Aomori gold: 4×10 km relay
Kurumi Imai JPN SNB 2018 0–0–1 2017 Sapporo SNB bronze: halfpipe
Yusuke Imai JPN SSK 1998—2006 2–0–0 1996 Harbin SSK gold: 1000 m and 1500 m
Toshiaki Imamura JPN SSK 1984 0–1–0 1986 Sapporo SSK silver: 10000 m
Hidenori Isa JPN BIA 2002—2014 1–3–1 1999 Gangwon BIA silver: 4×7.5 km relay; 2007 Changchun BIA gold: 10 km, silver: 4×7.5 km relay, bronze: 20 km; 2011 Astana/Almaty BIA silver: 4×7.5 km relay
Masako Ishida JPN CCS 2006—2018 2–2–1 2007 Changchun CCS bronze: 4×5 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS gold: 5 km and 15 km, silver: 10 km and 4×5 km relay
Tatsuyoshi Ishihara JPN STK 1988—1994 0–3–0 1986 Sapporo STK silver: 1000 m, 1500 m, and 3000 m
Eriko Ishino JPN SSK 2006 0–0–3 2003 Aomori SSK bronze: 3000 m; 2011 Astana/Almaty SSK bronze: 5000 m and team pursuit
Chiaki Ishioka JPN ASK 1988 0–1–0 1986 Sapporo ASK silver: giant slalom
Kotomi Ishizaki JPN CUR 2002—2010 1–0–0 2003 Aomori CUR gold
Shiho Ishizawa JPN SSK 2010—2014 0–0–1 2011 Astana/Almaty SSK bronze: team pursuit
Ayuko Ito JPN STK 2010—2018 0–1–1 2007 Changchun STK bronze: 3000 m relay; 2017 Sapporo STK silver: 500 m
Masamitsu Ito JPN MIX/SKJ 2016 1–0–0 2017 Sapporo SKJ gold: team
Miki Ito JPN FRS 2006—2014 0–1–3 2011 Astana/Almaty FRS silver: moguls, bronze: dual moguls; 2017 Sapporo FRS bronze: dual moguls and moguls
Toshihiko Itokawa JPN SSK 1992—2002 1–0–0 1999 Gangwon SSK gold: 10000 m
Valery Ivanov KAZ BIA 1998 2–1–0 1996 Harbin BIA gold: 20 km and 4×7.5 km relay, silver: 10 km
Tomomi Iwahara JPN ICH 2018 1–0–0 2017 Sapporo ICH gold
Naomine Iwaya JPN ASK 1984 1–0–0 1986 Sapporo ASK gold: slalom
Je Sang-Mi KOR CCS 2016 0–0–1 2017 Sapporo CCS bronze: 4×5 km relay
Jegal Seong-Ryeol KOR Referee/SSK 1992—2012 1–1–0 1996 Harbin SSK gold: 500 m; 1999 Gangwon SSK silver: 500 m
Jeon I-Gyeong KOR STK 1992—1998 1–2–2 1990 Sapporo STK silver: 3000 m relay, bronze: 1000 m; 1996 Harbin STK gold: 1000 m, silver: 1500 m, bronze: 3000 m
Jeon Jae-Won KOR BIA 1998 0–0–1 1999 Gangwon BIA bronze: 4×7.5 km relay
Jeon Jung-Woo KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Jeong Ui-Myeong KOR CCS 2002—2006 0–0–1 2011 Astana/Almaty CCS bronze: team sprint
Ji Jia CHN SSK 2006 0–1–1 2007 Changchun SSK bronze: 1500 m; 2011 Astana/Almaty SSK silver: team pursuit
Jia Dandan CHN ICH 2010 0–0–1 2003 Aomori ICH bronze
Jia Zongyang CHN FRS 2010—2018 1–0–0 2011 Astana/Almaty FRS gold: aerials
Jiang Na CHN ICH 2010 0–0–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Jin Boyang CHN FSK 2018 0–1–0 2017 Sapporo FSK silver: singles
Jin Fengling CHN ICH 2002—2010 0–0–3 2003 Aomori ICH bronze; 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Jin Hua CHN SSK 1994—2002 0–0–1 1996 Harbin SSK bronze: 500 m
Jin Seon-Yu KOR STK 2006 1–2–0 2007 Changchun STK gold: 1000 m, silver: 1500 m and 3000 m relay
Jin Xuefei CHN ASK 1984 0–0–2 1986 Sapporo ASK bronze: giant slalom and slalom
Jin Yang CHN FSK 2012—2018 0–1–0 2017 Sapporo FSK silver: pairs
Jo Hae-Ri KOR STK 2010—2014 2–3–1 2003 Aomori STK gold: 3000 m relay, silver: 1500 m, bronze: 1000 m; 2011 Astana/Almaty STK gold: 1500 m, silver: 1000 m and 3000 m relay
Jong Ok-Myong PRK STK 1998 0–1–0 2003 Aomori STK silver: 3000 m relay
Joung Young-Suk KOR BIA 1988 0–0–1 1986 Sapporo BIA bronze: 4×7.5 km relay
Ju Hye-Ri KOR CCS 2018 0–0–2 2017 Sapporo CCS bronze: sprint and 4×5 km relay
Ju Hyeong-Jun KOR SSK 2014—2018 1–0–0 2017 Sapporo SSK gold: team pursuit
Ju Min-Jin KOR STK 2002 1–0–0 2003 Aomori STK gold: 3000 m relay
Jun Jeung-Hae KOR CCS 1988 0–1–2 1986 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 15 km and 30 km
Jung Dong-Hyeon KOR ASK 2010—2018 2–0–1 2011 Astana/Almaty ASK gold: Super Combined, bronze: downhill; 2017 Sapporo ASK gold: slalom
Matthew Kabayama JPN ICH 1998 1–0–0 2003 Aomori ICH gold
Yuka Kamino JPN STK 2002—2006 0–1–2 1999 Gangwon STK silver: 3000 m relay; 2003 Aomori STK bronze: 3000 m relay; 2007 Changchun STK bronze: 3000 m relay
Makoto Kano JPN FSK 1988 1–0–0 1986 Sapporo FSK gold: singles
Nikolay Karpenko KAZ SKJ 2006—2010 0–1–1 2011 Astana/Almaty SKJ silver: team, bronze: large hill
Tatsumi Kasahara JPN BIA 2006 1–1–1 2003 Aomori BIA gold: 4×7.5 km relay, bronze: 10 km; 2007 Changchun BIA silver: 4×7.5 km relay
Michiko Kashiwabara JPN CCS 2010 0–1–0 2011 Astana/Almaty CCS silver: 4×5 km relay
Joji Kato JPN SSK 2006—2018 1–0–1 2003 Aomori SSK bronze: 500 m; 2011 Astana/Almaty SSK gold: 500 m
Masako Kato JPN FSK 1984 0–1–0 1986 Sapporo FSK silver: singles
Yutaka Kawaguchi JPN ICH 1998 1–1–0 1999 Gangwon ICH silver; 2003 Aomori ICH gold
Makoto Kawahira JPN ICH 1998 1–0–0 2003 Aomori ICH gold
Aya Kawai JPN FSK 1998 0–1–0 1996 Harbin FSK silver: ice dancing
Toshinobu Kawai JPN STK 1988—1992 1–1–0 1986 Sapporo STK gold: 1500 m, silver: 500 m
Atsushi Kazama JPN BIA 1992—1998 1–0–1 1990 Sapporo BIA gold: 4×7.5 km relay, bronze: 10 km
Dmitry Kazarlyga KAZ FSK 1994—1998 1–0–0 1996 Harbin FSK gold: ice dancing
Dias Keneshev KAZ BIA 2010—2014 1–0–0 2011 Astana/Almaty BIA gold: 4×7.5 km relay
Marina Khalturina KAZ FSK 1998 0–2–0 1996 Harbin FSK silver: pairs; 1999 Gangwon FSK silver: pairs
Yelena Khrustalyova BLR
KAZ
BIA 2002—2014 2–2–1 2007 Changchun BIA silver: 4×6 km relay, bronze: 10 km pursuit (competed for Kazakhstan); 2011 Astana/Almaty BIA gold: 15 km and 4×6 km relay, silver: 7.5 km (competed for Kazakhstan)
Akiyuki Kido JPN FSK 2006 1–1–0 2003 Aomori FSK silver: ice dancing; 2007 Changchun FSK gold: ice dancing
Sumire Kikuchi JPN SSK/STK 2012—2018 0–0–1 2017 Sapporo STK bronze: 1000 m
Kim Bo-Reum KOR SSK 2014—2018 1–3–1 2011 Astana/Almaty SSK silver: 3000 m; 2017 Sapporo SSK gold: 5000 m, silver: 3000 m and team pursuit, bronze: mass start
Kim Dong-Seong KOR STK 1998—2002 3–3–2 1996 Harbin STK gold: 5000 m relay, silver: 500 m and 3000 m, bronze: 1000 m; 1999 Gangwon STK gold: 1500 m and 3000 m, silver: 1000 m, bronze: 5000 m relay
Kim Eun-Jung KOR CUR 2018 0–1–0 2017 Sapporo CUR silver
Kim Gi-Hun KOR STK 1988—1994 3–1–1 1986 Sapporo STK bronze: 1500 m; 1990 Sapporo STK gold: 1000 m, 1500 m, and 5000 m relay, silver: 500 m
Kim Hyeon-Gi KOR SKJ 1998—2018 1–0–2 2003 Aomori SKJ gold: team; 2011 Astana/Almaty SKJ bronze: team; 2017 Sapporo STK bronze: team
Iong A Kim KAZ STK 2018 0–0–1 2017 Sapporo STK bronze: 3000 m relay
Kim Ja-Youn KOR BIA 2002 0–1–2 1999 Gangwon BIA bronze: 4×7.5 km relay; 2011 Astana/Almaty SKO silver: relay, bronze: long distance
Kim Ji-Yoo KOR STK 2016 1–0–0 2017 Sapporo STK gold: 3000 m
Kim Ju-Sik PRK FSK 2018 0–0–1 2017 Sapporo FSK bronze: pairs
Kim Ki-Sung KOR ICH 2018 0–1–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Kim Kyeong-Ae KOR CUR 2018 0–1–0 2017 Sapporo CUR silver
Magnus Kim KOR CCS 2016—2018 1–1–1 2017 Sapporo CCS gold: sprint, silver: 10 km, bronze: 4×7.5 km relay
Kim Min-Jeong KOR STK 2010 0–1–0 2007 Changchun STK silver: 3000 m relay
Kim Min-Seok KOR SSK 2016—2018 2–0–1 2017 Sapporo SSK gold: 1500 m and team pursuit, bronze: mass start
Kim Sang-Gyeom KOR SNB 2014—2018 0–0–1 2017 Sapporo SNB bronze: slalom
Kim Sang-Wook KOR ICH 2018 0–1–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Kim Seon-Ju KOR ASK 2010 2–0–1 2007 Changchun ASK bronze: giant slalom; 2011 Astana/Almaty ASK gold: downhill and Super G
Kim Seon-Yeong KOR CUR 2018 0–1–0 2017 Sapporo CUR silver
Kim So-Hui KOR STK 1992—1994 1–2–0 1990 Sapporo STK gold: 1500 m, silver: 3000 m relay; 1996 Harbin STK silver: 3000 m relay
Kim Sun-Tae (DNS) KOR STK 1998 1–0–1 1996 Harbin STK gold: 5000 m relay; 1999 Gangwon STK bronze: 5000 m relay
Kim U-Seong KOR ASK 2006—2010 0–0–2 2007 Changchun ASK bronze: giant slalom; 2011 Astana/Almaty ASK bronze: Super Combined
Kim Won-Jun KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Kim Won-Jung KOR ICH 2018 0–1–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Kim Woon-Ki KOR BIA 1992 0–0–1 1990 Sapporo BIA bronze: 4×7.5 km relay
Kim Yeong-Mi KOR CUR 2018 0–1–0 2017 Sapporo CUR silver
Kim Yong-Woon KOR BIA 1988 0–0–1 1990 Sapporo BIA bronze: 4×7.5 km relay
Kim Yu-Rim KOR SSK 2006—2010 0–0–1 2007 Changchun SSK bronze: 1000 m
Kim Yun-Man KOR SSK 1992—1998 0–1–1 1996 Harbin SSK silver: 1000 m, bronze: 500 m
Kim Yun-Mi KOR STK 1994—1998 3–1–2 1996 Harbin STK gold: 3000 m, silver: 3000 m relay, bronze: 1500 m; 1999 Gangwon STK gold: 1500 m and 3000 m relay, bronze: 1000 m
Kiminobu Kimura JPN ASK 1992—2002 2–0–0 1990 Sapporo ASK gold: giant slalom; 2003 Aomori gold: slalom
Mohammad Kiyadarbandsari IRI ASK 2014—2018 0–0–1 2011 Astana/Almaty ASK bronze: Super G
Artyom Knyazev UZB FSK 2006 0–0–2 2003 Aomori FSK bronze: pairs; 2007 Changchun FSK bronze: pairs
Nao Kodaira JPN SSK 2010—2018 2–0–1 2011 Astana/Almaty SSK bronze: 1500 m; 2017 Sapporo SSK gold: 500 m and 1000 m
Misao Kodate JPN BIA 1988—1994 1–1–0 1990 Sapporo BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 10 km
Takehiro Kodera JPN STK 1998—2002 0–1–0 1999 Gangwon STK silver: 5000 m relay
Shiori Koike JPN ICH 2014—2018 1–1–0 2011 Astana/Almaty ICH silver; 2017 Sapporo ICH gold
Kazuhiro Kokubo JPN SNB 2006—2010 1–0–0 2007 Changchun SNB gold: halfpipe
Aleksey Koledayev KAZ ICH 2006 1–0–0 2011 Astana/Almaty ICH gold
Vitaly Kolesnik KAZ ICH 2006 2–0–0 2011 Astana/Almaty ICH gold; 2017 Sapporo ICH gold
Aleksandr Kolmakov KAZ SKJ 1994—1998 0–0–0 1996 Harbin SKJ silver: normal hill (demonstration event)
Yelena Kolomina KAZ CCS 2006—2018 4–5–1 1999 Gangwon CCS gold: 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS gold: 4×5 km relay, silver: sprint; 2011 Astana/Almaty CCS gold: team sprint and 4×5 km relay, silver: sprint and 15 km; 2017 Sapporo CCS silver: 5 km and sprint, bronze: 10 km
Mai Kondo (DNS) JPN ICH 2018 1–0–0 2017 Sapporo ICH gold
Taro Kondo JPN SSK 2014 0–0–1 2017 Sapporo SSK bronze: 1500 m
Yoko Kondo JPN ICH 1998—2014 0–4–0 1999 Gangwon ICH silver; 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver; 2011 Astana/Almaty ICH silver
Andrey Kondryshev KAZ CCS 2006 1–1–0 2007 Changchun CCS gold: 4×10 km relay, silver: 30 km
Kong Yingchao CHN BIA 2002—2010 4–4–0 1999 Gangwon BIA silver: 4×7.5 km relay; 2003 Aomori BIA gold: 10 km pursuit and 4×6 km relay, silver: 7.5 km; 2007 Changchun BIA gold: 10 km pursuit and 4×6 km relay, silver: 7.5 km and 15 km
Akane Konishi JPN ICH 2014—2018 1–0–0 2017 Sapporo ICH gold
Olga Konysheva KAZ ICH 2002 2–0–1 2003 Aomori ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold; 2017 Sapporo ICH bronze
Aleksandr Koreshkov KAZ ICH 1998—2006 0–1–0 2007 Changchun ICH silver
Yevgeny Koreshkov KAZ ICH 1998—2006 0–1–0 2007 Changchun ICH silver
Irina Kormysheva KAZ FRS 1998 0–1–0 2003 Aomori FRS silver: moguls
Aleksey Korolyov KAZ SKJ 2006—2010 0–1–0 2011 Astana/Almaty SKJ silver: team
Yevgeny Koshevoy KAZ CCS 2006—2010 0–0–1 2007 Changchun CCS bronze: sprint
Dmitry Koshkin KAZ ASK 2014 1–1–0 2011 Astana/Almaty ASK gold: downhill, silver: Super G
Oleg Kovalenko KAZ ICH 2006 1–2–0 1996 Harbin ICH gold; 2003 Aomori ICH silver; Changchun ICH silver
Yohei Koyama JPN ASK 2016 1–0–0 2017 Sapporo ASK gold: giant slalom
Masaaki Kozu JPN CCS 1994—2002 1–1–0 2003 Aomori gold: 4×10 km relay, silver: 15 km
Anastassiya Krestova KAZ STK 2018 0–0–1 2017 Sapporo STK bronze: 3000 m relay
Andrey Krukov KAZ FSK 1998 0–2–0 1996 Harbin FSK silver: pairs; 1999 Gangwon FSK silver: pairs
Oleg Kryazhev KAZ ICH 1998 0–1–0 2003 Aomori ICH silver
Yuliya Krygina KAZ ASK 1998 0–0–1 1999 Gangwon ASK bronze: giant slalom
Olga Kryukova KAZ ICH 2002 3–0–1 1999 Gangwon ICH bronze; 2003 Aomori ICH gold; 2007 Changchun ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Hanae Kubo JPN ICH 2014—2018 1–3–0 1999 Gangwon ICH silver; 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver; 2017 Sapporo ICH gold
Akira Kuroiwa JPN SSK 1984—1988 1–0–1 1986 Sapporo SSK gold: 500 m, bronze: 1000 m
Munehisa Kuroiwa JPN SSK 1988 1–1–1 1986 Sapporo SSK gold: 10000 m, silver: 1500 m, bronze: 5000 m
Yasushi Kuroiwa JPN SSK 1988 0–0–1 1990 Sapporo SSK bronze: 500 m
Ryan Kuwabara JPN ICH 1998 1–1–0 1999 Gangwon ICH silver; 2003 Aomori ICH gold
Denis Kuzin KAZ SSK 2010—2018 1–1–1 2011 Astana/Almaty SSK gold: 1500 m; 2017 Sapporo SSK silver: 1000 m, bronze: team pursuit
Kweon Lee-Jun KOR SNB 2018 0–1–0 2017 Sapporo SNB silver: halfpipe
Marina Lebedeva KAZ BIA 2010—2014 1–0–2 2011 Astana/Almaty BIA gold: 4×6 km relay, bronze: 7.5 km and 15 km
Lee Chae-Won KOR CCS 2002—2018 1–2–1 2011 Astana/Almaty CCS gold: 10 km; 2017 Sapporo CCS silver: 10 km and 15 km, bronze: 4×5 km relay
Lee Chuen-Gun KOR FSK 2002 0–0–1 1999 Gangwon FSK bronze: ice dancing
Lee Don-Ku KOR ICH 2018 0–1–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Lee Gang-Seok KOR SSK 2006—2014 1–1–1 2007 Changchun SSK gold: 500 m, bronze: 100 m; 2011 Astana/Almaty SSK silver: 500 m
Lee Gyu-Hyeok KOR SSK 1994—2014 4–3–1 1999 Gangwon SSK silver: 1000 m; 2003 Aomori SSK gold: 1000 m and 1500 m; 2007 Changchun SSK gold: 1000 m and 1500 m, silver: 500 m; 2011 Astana/Almaty SSK silver: team pursuit, bronze: 1500 m
Lee Ho-Eung KOR STK 1998 0–0–1 1999 Gangwon STK bronze: 5000 m relay
Lee Ho-Seok KOR STK 2006—2014 2–0–0 2007 Changchun STK gold: 5000 m relay; 2011 Astana/Almaty STK gold: 5000 m relay
Lee In-Hun KOR SSK 1992 0–0–1 1990 Sapporo SSK bronze: 1500 m
Lee Jeong-Su KOR STK 2010 0–1–1 2017 Sapporo STK silver: 5000 m relay, bronze: 1500 m
Lee Ju-Yeon KOR SSK 2006—2010 1–1–1 2007 Changchun SSK silver: 1500 m; 2011 Astana/Almaty SSK gold: team pursuit, bronze: mass start
Lee Jun-Gil KOR CCS 2010 0–0–1 2011 Astana/Almaty CCS bronze: 4×10 km relay
Lee Jun-Ho KOR STK 1988—1994 1–2–0 1990 Sapporo STK gold: 5000 m relay, silver: 1500 m and 3000 m
Lee Jun-Hwan KOR STK 1998 2–1–3 1996 Harbin STK gold: 5000 m relay, bronze: 1500 m; 1999 Gangwon STK gold: 500 m, silver: 3000 m, bronze: 1500 m and 5000 m relay
Lee Ki-Hyun KOR ASK 2002 0–0–1 1999 Gangwon ASK bronze: giant slalom
Lee Sang-Ho KOR SNB 2018 2–0–0 2017 Sapporo SNB gold: giant slalom and slalom
Lee Sang-Hwa KOR SSK 2006—2018 0–2–2 2007 Changchun SSK silver: 500 m, bronze: 100 m; 2011 Astana/Almaty SSK bronze: 500 m; 2017 Sapporo SSK silver: 500 m
Lee Seung-Hun KOR SSK 2010—2018 7–1–0 2011 Astana/Almaty SSK gold: 5000 m, 10000 m, and mass start, silver: team pursuit; 2017 Sapporo SSK gold: 5000 m, 10000 m, mass start, and team pursuit
Lee Seung-Jae KOR STK 2002 1–1–1 2003 Aomori STK gold: 5000 m relay, silver: 3000 m, bronze: 1500 m
Akira Lenting JPN CCS 2014 3–0–1 2017 Sapporo CCS gold: 10 km, 30 km, and 4×7.5 km relay, bronze: 15 km
Li Chengjiang CHN FSK 2002—2006 1–2–0 1999 Gangwon FSK gold: singles; 2003 Aomori FSK silver: singles; 2007 Changchun FSK silver: singles
Li Geliang CHN CCS 2006 0–0–2 2003 Aomori CCS bronze: 4×10 km relay; 2007 Changchun CCS bronze: 4×10 km relay
Li Gyong-Hui PRK CCS 1992 0–0–3 1986 Sapporo CCS bronze: 4×5 km relay; 1990 Sapporo CCS bronze: 10 km and 4×5 km relay
Li Haonan CHN STK 2006 0–1–0 2003 Aomori STK silver: 5000 m relay
Li Hongxue CHN CCS 2006—2014 0–3–5 2003 Aomori CCS bronze: 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS silver: 4×5 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS silver: team sprint, bronze: 5 km and 4×5 km relay; 2017 Sapporo CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 5 km and 15 km
Li Jiajun CHN STK 1994—2006 4–2–2 1996 Harbin STK gold: 500 m and 1500 m, bronze: 5000 m relay; 1999 Gangwon STK gold: 5000 m relay; 2003 Aomori STK gold: 500 m, silver: 1500 m and 5000 m relay, bronze: 3000 m
Li Nina CHN FRS 2002—2014 1–0–0 2007 Changchun FRS gold: aerials
Li Won-Ho PRK STK 1992 0–1–0 1990 Sapporo STK silver: 1000 m
Li Xin CHN CCS 2010—2018 0–1–1 2011 Astana/Almaty CCS bronze: 4×5 km relay; 2017 Sapporo CCS silver: 4×5 km relay
Li Xuan CHN ICH 1998—2002 1–0–1 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH bronze
Li Xuesong CHN SSK 1998 0–0–1 1999 Gangwon SSK bronze: 1000 m
Li Yan CHN STK 1988—1992 1–0–1 1990 Sapporo STK gold: 3000 m relay; bronze: 1500 m
Li Ye CHN STK 2002—2006 0–3–2 2003 Aomori STK silver: 1000 m and 5000 m relay; 2007 Changchun STK silver: 3000 m relay, bronze: 500 m and 1500 m
Li Zijun CHN FSK 2012—2014 0–1–0 2017 Sapporo FSK silver: singles
Liang Wenhao CHN STK 2010—2014 1–0–0 2011 Astana/Almaty STK gold: 500 m
Vitaly Lilichenko KAZ CCS 1998 0–1–0 2011 Astana/Almaty SKO silver: middle distance
Liu Guangbin CHN SSK 2002 0–1–0 1999 Gangwon SSK silver: 10000 m
Liu Hongmei CHN ICH 1998—2002 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Liu Hongwang CHN BIA 1984 0–2–1 1986 Sapporo BIA silver: 10 km and 4×7.5 km relay, bronze: 20 km
Liu Jiayu CHN SNB 2010—2018 1–0–1 2007 Changchun SNB bronze: halfpipe; 2017 Sapporo SNB gold: halfpipe
Liu Jinfeng CHN BIA 1998 1–0–0 1996 Harbin BIA gold: 4×7.5 km relay
Liu Jing CHN SSK 2018 0–0–1 2017 Sapporo SSK bronze: team pursuit
Liu Jinli CHN CUR 2010—2018 1–0–0 2017 Sapporo CUR gold
Liu Luyang CHN FSK 1988 1–0–0 1986 Sapporo FSK gold: ice dancing
Liu Qiuhong CHN STK 2014 2–0–1 2011 Astana/Almaty STK gold: 500 m and 3000 m relay, bronze: 1000 m
Liu Rui CHN CUR 2010—2014 1–0–1 2007 Changchun CUR bronze; 2017 Sapporo CUR gold
Liu Xianwei CHN STK 2010 0–0–1 2011 Astana/Almaty STK bronze: 1500 m
Liu Xianying CHN BIA 1998—2010 4–4–1 1999 Gangwon BIA silver: 15 km and 4×7.5 km relay; 2003 Aomori BIA gold: 4×6 km relay, silver: 10 km pursuit, bronze: 7.5 km; 2007 Changchun BIA gold: 7.5 km, 15 km, and 4×6 km relay, silver: 10 km pursuit
Liu Xinyu CHN FSK 2018 1–0–0 2017 Sapporo FSK gold: ice dancing
Liu Yanhui CHN ICH 2002 0–0–1 2003 Aomori ICH bronze
Liu Yin CHN CUR/Coach 2010—2016 0–0–2 2003 Aomori CUR bronze; 2007 Changchun CUR bronze
Liu Yuanyuan CHN CCS 2006 0–2–1 2007 Changchun CCS silver: 4×5 km relay; 2011 Astana/Almaty BIA silver: 4×6 km relay, CCS bronze: 4×5 km relay
Liu Zhixin CHN ICH 2010 0–1–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Liu Zhongqing CHN FRS 2006—2018 0–1–1 2007 Changchun FRS bronze: aerials; 2011 Astana/Almaty STK silver: aerials
Lou Yue CHN ICH 2010 0–0–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Lu Shuhai CHN SSK 1988 0–2–1 1986 Sapporo SSK bronze: 10000 m; 1990 Sapporo SSK silver: 5000 m and 10000 m
Lu Yan CHN ICH 1998—2002 1–0–1 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH bronze
Luan Zhengrong CHN CCS 1998—2002 1–0–3 1996 Harbin CCS gold: 4×5 km relay; 1999 Gangwon CCS bronze: 5 km and 4×5 km relay; 2003 Aomori CCS bronze: 4×5 km relay
Ma Rui CHN ICH 2010 0–0–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Ma Xiaojun CHN ICH 1998—2002 1–0–1 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH bronze
Tatyana Malinina UZB FSK 1998—2002 1–1–0 1996 Harbin FSK silver: singles; 1999 Gangwon FSK gold: singles
Svetlana Maltseva KAZ ICH 2002 2–0–1 1999 Gangwon ICH bronze; 2003 Aomori ICH gold; 2007 Changchun ICH gold
Yekaterina Maltseva KAZ ICH 2002 1–0–0 2003 Aomori ICH gold
Man Dandan CHN CCS 2006—2014 1–2–1 2011 Astana/Almaty CCS silver: team sprint, bronze: 4×5 km relay; 2017 Sapporo CCS gold: sprint, silver: 4×5 km relay
Hironao Meguro JPN BIA 1998—2002 3–0–0 2003 Aomori BIA gold: 10 km, 12.5 km pursuit, and 4×7.5 km relay
Kanae Meguro JPN BIA 2006 0–1–0 2003 Aomori BIA silver: 4×6 km relay (competed as Kanae Suzuki)
Fyodor Mezentsev KAZ SSK 2014—2018 0–0–1 2017 Sapporo SSK bronze: team pursuit
Yukihiro Mitani JPN SSK 1988 1–0–0 1986 Sapporo SSK gold: 1500 m
Yasunori Miyabe JPN SSK 1992—1994 0–0–1 1990 Sapporo SSK bronze: 500 m
Hikari Miyazaki JPN CCS/MIX 2016 1–0–0 2017 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay
Kesato Miyazaki JPN SSK 2006 0–1–1 2003 Aomori SSK silver: 10000 m, bronze: 5000 m
Mo Ji-Su KOR STK 1988—1992 1–0–0 1990 Sapporo STK gold: 5000 m relay
Mo Tae-Beom KOR SSK 2010—2018 0–2–0 2011 Astana/Almaty SSK silver: 1500 m and team pursuit
Hozumi Moriyama JPN SSK 1988 0–0–1 1990 Sapporo SSK bronze: 1000 m
Kosuke Morozumi JPN CUR 2018 0–1–0 2017 Sapporo CUR silver
Yusuke Morozumi JPN CUR 2018 0–1–0 2017 Sapporo CUR silver
Mari Motohashi JPN CUR 2006—2018 0–0–1 2017 Sapporo CUR bronze
Mun Jun KOR SSK 2002—2010 0–3–2 1999 Gangwon SSK silver: 5000 m, bronze: 10000 m; 2003 Aomori SSK silver: 1500 m; 2007 Changchun SSK silver: 1000 m, bronze: 1500 m
Mun Sun-Ae (DNS) PRK STK 1998 0–1–0 2003 Aomori STK silver: 3000 m relay
Daisuke Murakami JPN SNB 2002—2010 1–1–0 2003 Aomori SNB gold: halfpipe; 2007 Changchun SNB silver: halfpipe
Kanako Murakami JPN FSK 2014 1–0–0 2011 Astana/Almaty FSK gold: singles
Kana Muramoto JPN FSK 2018 0–1–0 2017 Sapporo FSK silver: ice dancing
Arisa Murata JPN FRS 2010—2018 1–1–0 2017 Sapporo FRS gold: moguls, silver: dual moguls
Na Yun-Su KOR SSK 1980—1984 0–1–0 1986 Sapporo SSK silver: 500 m
Keiichiro Nagashima JPN SSK 2006—2014 0–0–1 2011 Astana/Almaty SSK bronze: 500 m
Anita Nagay KAZ STK 2016 0–0–1 2017 Sapporo STK bronze: 3000 m
Akiko Naka JPN ICH 1998 0–2–0 1999 Gangwon ICH silver; 2003 Aomori ICH silver
Takaharu Nakai JPN SNB 2002—2006 0–1–0 2003 Aomori SNB silver: halfpipe
Takaharu Nakajima JPN SSK 2002—2006 0–0–2 2003 Aomori SSK bronze: 1000 m; 2007 Changchun SSK bronze: 1000 m
Ami Nakamura JPN ICH 2014—2018 1–1–0 2011 Astana/Almaty ICH silver; 2017 Sapporo ICH gold
Shota Nakamura JPN SSK 2018 1–1–0 2011 Astana/Almaty SSK gold: team pursuit; 2017 Sapporo SSK silver: team pursuit
Tadashi Nakamura JPN BIA 1988 1–0–0 1986 Sapporo BIA gold: 4×7.5 km relay
Azusa Nakaoku (DNS) JPN ICH 2014 0–2–0 2007 Changchun ICH silver; 2011 Astana/Almaty ICH silver
Shiho Nakashima JPN SNB 2006—2010 1–0–0 2007 Changchun SNB gold: halfpipe
Nobu Naruse JPN CCS 2006—2014 0–4–0 2007 Changchun CCS silver: 4×10 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS silver: team sprint, 15 km, and 4×10 km relay
Madoka Natsumi JPN CCS 2002—2010 1–3–1 2003 Aomori CCS silver: 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS bronze: 4×5 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS gold: sprint, silver: 5 km and 4×5 km relay
Sergey Naumik KAZ BIA 2014 0–0–1 2007 Changchun BIA bronze: 4×7.5 km relay
Ayumu Nedefuji JPN SNB 2014 0–0–1 2017 Sapporo SNB bronze: halfpipe
Andrey Nevzorov KAZ CCS 1994—2002 2–0–1 1999 Gangwon CCS gold: 30 km and 4×10 km relay, bronze: 15 km
Jiro Nihei (DNS) JPN ICH 1998 1–0–0 2003 Aomori ICH gold
Igor Nikitin KAZ ICH 1998 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Ning Qin CHN FRS 2014 0–0–1 2011 Astana/Almaty FRS bronze: moguls
Takafumi Nishitani JPN STK 1998—2006 0–1–1 2003 Aomori STK silver: 500 m, bronze: 5000 m relay
No Seon-Yeong KOR SSK 2006—2018 2–2–0 2011 Astana/Almaty SSK gold: mass start and team pursuit, silver: 1500 m; 2017 Sapporo SSK silver: mass start
Takahiro Nozaki JPN SSK 1998 1–0–0 2003 Aomori SSK gold: 5000 m
O Jae-Eun KOR ASK 2006 0–1–2 2003 Aomori bronze: slalom; 2007 Changchun ASK silver: giant slalom, bronze: slalom
O Se-Jong KOR STK 2002—2006 1–0–0 2003 Aomori STK gold: 5000 m relay
O Yong-Seok KOR Referee/SSK 1992—2018 0–0–1 1990 Sapporo SSK bronze: 5000 m
Maiko Obikawa JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Takuro Oda JPN SSK 2018 1–1–0 2017 Sapporo SSK gold: 1000 m, silver: 1500 m
Yuka Oda JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Maksim Odnodvortsev KAZ CCS 2002—2006 4–2–0 2003 Aomori gold: 15 km and 30 km, silver: 10 km and 4×10 km relay; 2007 Changchun CCS gold: 30 km and 4×10 km relay
Andrey Ogorodnikov KAZ ICH 2006 0–2–0 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver
Oh Hyon-Ho KOR ICH 2018 0–1–1 2007 Changchun ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Yukari Ohno JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Yuya Oikawa JPN SSK 2006—2014 1–0–1 2007 Changchun SSK gold: 100 m, bronze: 500 m
Tetsuya Okabe JPN ASK 1988—1994 1–0–0 1986 Sapporo ASK gold: giant slalom
Yuichi Onda JPN CCS 2006—2014 1–1–1 2007 Changchun CCS gold: sprint, silver: 4×10 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS bronze: sprint
Shoko Ono JPN ICH 2018 1–2–0 2003 Aomori ICH silver (competed as Shoko Nihonyanagi); 2007 Changchun ICH silver (competed as Shoko Nihonyanagi); 2017 Sapporo ICH gold
Chiho Osawa JPN ICH 2014—2018 1–1–0 2011 Astana/Almaty ICH silver; 2017 Sapporo ICH gold
Misaki Oshigiri JPN SSK 2014—2018 1–1–0 2017 Sapporo SSK gold: team pursuit, silver: 1500 m
Sayuri Osuga JPN CTR/SSK 2002—2006 0–0–1 2003 Aomori SSK bronze: 500 m
Miwa Ota JPN CCS 1992 1–0–0 1990 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay
Ou Xiaotao CHN FRS 1998—2006 1–0–0 1996 Harbin FRS gold: aerials
Mika Ozawa JPN STK 2006—2010 0–0–1 2003 Aomori STK bronze: 3000 m relay
Pang Qing CHN FSK 2002—2014 1–2–0 2003 Aomori FSK silver: pairs; 2007 Changchun FSK silver: pairs; 2011 Astana/Almaty FSK gold: pairs
Anton Pantov KAZ BIA 2014 0–1–0 2017 Sapporo BIA silver: mixed relay
Dmitry Pantov KAZ BIA 1994—2002 3–0–3 1996 Harbin BIA gold: 10 km and 4×7.5 km relay, bronze: 20 km; 1999 Gangwon BIA gold: 4×7.5 km relay, bronze: 10 km and 20 km
Park Byeong-Ju KOR CCS 1998—2006 0–0–3 1999 Gangwon CCS bronze: 4×10 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS bronze: team sprint and 4×10 km relay
Park Byung-Chul KOR CCS 1992—1998 0–1–2 1990 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay; 1996 Harbin CCS bronze: 10 km; 1999 Gangwon CCS bronze: 4×10 km relay
Park Do-Yeong KOR SSK 2010 1–1–0 2011 Astana/Almaty SSK gold: team pursuit, silver: 5000 m
Park Jae-Hyuk KOR ASK 1988 0–1–1 1986 Sapporo ASK silver: slalom, bronze: giant slalom
Park Ji-Woo KOR SSK 2016—2018 0–1–0 2017 Sapporo SSK silver: team pursuit
Park Jin-Kyu KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Park Ki-Ho KOR CCS 1984—1988 0–2–0 1986 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay; 1990 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay
Park Kye-Hoon (DNS) KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Park Se-Yeong KOR STK 2014 1–1–1 2017 Sapporo STK gold: 1500 m, silver: 5000 m relay, bronze: 500 m
Park Seung-Hui KOR SSK/STK 2010—2018 1–2–0 2011 Astana/Almaty STK gold: 1000 m, silver: 1500 m and 3000 m relay
Park Sung-Je KOR ICH 2018 0–1–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Park Woo-Sang KOR ICH 2018 0–1–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Park Yun-Bae KOR BIA 2006 0–1–0 2003 Aomori BIA silver: 4×7.5 km relay
Andrey Pchelyakov KAZ ICH 1998—2006 1–0–0 1996 Harbin ICH gold
Peng Cheng CHN FSK 2014—2018 0–1–0 2017 Sapporo FSK silver: pairs
Vasily Podkorytov KAZ BIA 2018 0–2–0 2017 Sapporo BIA silver: 10 km and 2×6/2×7.5 km mixed relay
Fyodor Polishchuk KAZ ICH 2006 1–1–0 2003 Aomori ICH silver; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Aleksey Poltoranin KAZ CCS 2006—2018 4–1–1 2007 Changchun CCS silver: sprint; 2011 Astana/Almaty CCS gold: sprint, team sprint, 30 km, and 4×10 km relay, bronze: 10 km
Olga Poltoranina KAZ BIA 2018 1–1–1 2003 Aomori BIA bronze: 4×6 km relay (competed as Olga Dudchenko); 2007 Changchun BIA silver: 4×6 km relay (competed as Olga Dudchenko); 2011 Astana/Almaty BIA gold: 4×6 km relay
Maksim Polunin KAZ SKJ 2002 0–0–1 2003 Aomori SKJ bronze: team
Nataliya Ponomaryova UZB FSK 2002 0–0–1 1999 Gangwon FSK bronze: pairs
Olga Potapova KAZ ICH 2002 2–0–1 1999 Gangwon ICH bronze; 2007 Changchun ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Dmitry Pozdnyakov KAZ BIA 1998 1–2–0 1999 Gangwon BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 10 km and 20 km
Lyudmila Prokashova KAZ
EUN
SSK 1992—2002 2–0–0 1996 Harbin SSK gold: 1500 m and 3000 m (competed for Kazakhstan)
Qi Xueting CHN ICH 2010 0–0–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Qiu Sen CHN FRS 2002—2006 0–1–0 2007 Changchun FRS silver: aerials
Qu Chunyu CHN STK 2012—2018 0–1–0 2017 Sapporo STK silver: 3000 m relay
Qu Donghai CHN CCS 1998 0–1–1 1996 Harbin CCS silver: 15 km; 2003 Aomori bronze: 4×10 km relay
Alina Raykova KAZ BIA 2014—2018 0–2–1 2017 Sapporo BIA silver: 12.5 km and mixed relay, bronze: 7.5 km
Cathy Reed JPN FSK 2010—2014 0–1–0 2011 Astana/Almaty FSK silver: ice dancing
Chris Reed JPN FSK 2010—2018 0–2–0 2011 Astana/Almaty FSK silver: ice dancing; 2017 Sapporo FSK silver: ice dancing
Eric Regan KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Ren Hui CHN SSK 2006—2010 0–0–1 2007 Changchun SSK bronze: 1000 m
Ren Long CHN BIA/CCS 2006—2014 1–2–2 2007 Changchun BIA gold: 4×7.5 km relay; 2011 Astana/Almaty BIA silver: 10 km and 20 km, bronze: 12.5 km pursuit and 4×7.5 km relay
Ren Ziwei CHN STK 2018 1–0–0 2017 Sapporo STK gold: 5000 m relay
Dmitry Reykherd KAZ FRS 2006—2018 1–0–2 2011 Astana/Almaty FRS gold: moguls; 2017 Sapporo FRS bronze: moguls and dual moguls
Ri Hyang-Mi PRK STK 2006 0–1–1 2003 Aomori STK silver: 3000 m relay, bronze: 500 m
Yuliya Rodionova KAZ FRS 2006—2010 0–1–0 2011 Astana/Almaty FRS silver: dual moguls
Pavel Ryabinin KAZ CCS 1994—2002 4–1–0 1996 Harbin CCS gold: 10 km, 15 km, and 4×10 km relay; 1999 Gangwon CCS gold: 4×10 km relay, silver: 15 km
Ryom Tae-Ok PRK FSK 2018 0–0–1 2017 Sapporo FSK bronze: pairs
Meruyert Ryspek KAZ ICH 2012 0–0–1 2017 Sapporo ICH bronze
Erlan Sagymbayev KAZ ICH 1998 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Shinya Saito JPN BIA 2006 0–1–0 2007 Changchun BIA silver: 4×7.5 km relay
Tomoko Sakagami JPN ICH 2014 0–3–0 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver; 2011 Astana/Almaty ICH silver
Toshiyuki Sakai JPN ICH 1998 0–1–0 1990 Sapporo ICH silver
Yui Sakai JPN STK 2010—2014 0–0–1 2011 Astana/Almaty STK bronze: 500 m
Satoshi Sakashita JPN STK 2014 0–0–1 2007 Changchun STK bronze: 5000 m relay
Ryosuke Sakazume JPN STK 2014—2018 0–1–2 2011 Astana/Almaty STK silver: 5000 m relay, bronze: 500 m; 2017 Sapporo STK bronze: 5000 m relay
Biba Sakurai JPN STK 2010—2014 0–0–1 2011 Astana/Almaty STK bronze: 1500 m
Kunihiko Sakurai JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Andrey Samokhvalov KAZ ICH 2006 1–0–0 1996 Harbin ICH gold
Yevgeny Sanarov KAZ
EUN
SSK 1992—1994 0–0–2 1996 Harbin SSK bronze: 5000 m and 10000 m (competed for Kazakhstan)
Sang Hong CHN ICH 1998—2002 1–0–1 1999 Gangwon ICH gold; 2007 Changchun ICH bronze
Kazunari Sasaki JPN CCS 1984—1994 5–1–0 1986 Sapporo CCS gold: 15 km and 4×10 km relay, silver: 30 km; 1990 Sapporo CCS gold: 15 km, 30 km, and 4×10 km relay
Ayano Sato JPN SSK 2018 1–1–1 2017 Sapporo SSK gold: team pursuit, silver: mass start, bronze: 3000 m
Ayumi Sato JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Kazuhiro Sato JPN SSK 1992—1994 2–0–0 1990 Sapporo SSK gold: 5000 m and 10000 m
Koichi Sato JPN BIA 1988 2–1–0 1986 Sapporo BIA gold: 10 km and 4×7.5 km relay, silver: 20 km
Masako Sato JPN ICH 1998 0–2–0 1999 Gangwon ICH silver; 2003 Aomori ICH silver
Rie Sato JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Yukiya Sato JPN SKJ 2012 2–0–0 2017 Sapporo SKJ gold: normal hill and team
Andrey Savenkov KAZ ICH 1998—2006 1–2–0 1996 Harbin ICH gold; 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver
Yan Savitsky KAZ BIA 2010—2014 4–1–0 2011 Astana/Almaty BIA gold: 4×7.5 km relay; 2017 Sapporo BIA gold: 10 km, 15 km, and mixed relay, silver: 12.5 km pursuit
Viktoriya Sazonova KAZ ICH 2002 3–0–1 2003 Aomori ICH gold; 2007 Changchun ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold; 2017 Sapporo ICH bronze
Natsue Seki JPN CYC/SSK 1988 0–2–0 1986 Sapporo SSK silver: 3000 m; 1990 Sapporo SSK silver: 3000 m
Olga Seleznyova KAZ CCS 1998 1–0–0 1999 Gangwon CCS gold: 4×5 km relay
Eriko Seo JPN SSK 2002—2006 0–1–1 1996 Harbin SSK silver: 3000 m, bronze: 1500 m
Seo Yeong-Jun KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Seo Yi-Ra KOR STK 2018 1–2–0 2017 Sapporo STK gold: 1000 m, silver: 500 m and 5000 m relay
Seong Si-Baek KOR STK 2010 1–0–1 2011 Astana/Almaty STK gold: 5000 m relay, bronze: 1000 m
Seyed Sattar Seyd IRI CCS 2010—2018 0–1–0 2011 Astana/Almaty Ski orienteering silver: relay
Vadim Shakshakbayev KAZ
EUN
SSK 1992—1998 0–0–1 1996 Harbin SSK bronze: 1000 m (competed for Kazakhstan)
Denis Shemelin KAZ ICH 2006 1–1–0 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH silver
Shen Tiantian CHN ICH 2002 0–0–1 2003 Aomori ICH bronze
Shen Xue CHN FSK 1998—2010 4–0–0 1996 Harbin FSK gold: pairs; 1999 Gangwon FSK gold: pairs; 2003 Aomori FSK gold: pairs; 2007 Changchun FSK gold: pairs
Inna Sheshkil KAZ BIA 1994—1998 2–1–0 1996 Harbin BIA gold: 7.5 km and 15 km, silver: 4×7.5 km relay
Shi Wancheng CHN SNB 2010—2018 0–1–0 2007 Changchun SNB silver: halfpipe
Shi Yao CHN ICH 2010 0–0–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Shim Seok-Hui KOR STK 2012—2018 2–1–0 2017 Sapporo STK gold: 1000 m and 3000 m relay, silver: 1500 m
Kyoko Shimazaki JPN SSK 1992—1998 0–1–0 1990 Sapporo SSK silver: 500 m
Aleksandr Shimin KAZ ICH 1998 0–1–0 2003 Aomori ICH silver
Hiroyasu Shimizu JPN SSK 1994—2006 1–1–0 2003 Aomori SSK gold: 500 m, silver: 1000 m
Tetsuro Shimizu JPN CUR 2018 0–1–0 2017 Sapporo CUR silver
Kenro Shimoyama JPN FRS 2002 0–1–0 2003 Aomori FRS silver: moguls
Shin Byung-Kook KOR BIA 2002 0–1–1 1999 Gangwon BIA bronze: 4×7.5 km relay; 2003 Aomori BIA silver: 4×7.5 km relay
Shin Da-Hae KOR SNB 2018 0–0–1 2017 Sapporo SNB bronze: slalom
Shin Doo-Sun KOR CCS 1998—2002 0–0–1 1999 Gangwon CCS bronze: 4×10 km relay
Shin Mi-Seong KOR CUR 2014 0–1–0 2003 Aomori CUR silver
Shin Sang-Hoon KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Shin Sang-Woo KOR ICH 2018 0–1–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Masahito Shinohara JPN SSK 1984 1–0–0 1986 Sapporo SSK gold: 5000 m
Shihomi Shinya JPN SSK 2010 0–0–1 2003 Aomori SSK bronze: 1000 m
Eiko Shishii JPN STK 1988 2–0–0 1986 Sapporo STK gold: 500 m and 3000 m
Miho Shishiuchi JPN ICH 2014—2018 0–1–0 2011 Astana/Almaty ICH silver
Svetlana Shishkina-Malakhova KAZ CCS 1998—2010 6–4–1 1996 Harbin CCS silver: 4×5 km relay (competed as Svetlana Shishkina); 1999 Gangwon CCS gold: 10 km and 4×5 km relay, silver: 5 km (competed as Svetlana Shishkina); 2003 Aomori gold: 5 km and 4×5 km relay, silver: 10 km (competed as Svetlana Malakhova); 2007 Changchun CCS gold: 4×5 km relay, silver: 5 km (competed as Svetlana Malakhova); 2011 Astana/Almaty CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 15 km (competed as Svetlana Malakhova)
Yelena Shtelmayster KAZ ICH 2002 2–0–1 1999 Gangwon ICH bronze; 2003 Aomori ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Inna Simonova KAZ STK 2014 0–0–1 2011 Astana/Almaty STK bronze: 3000 m relay
Sin Da-Un KOR STK 2014 0–2–0 2017 Sapporo STK silver: 1000 m and 5000 m relay
Roman Skornyakov UZB FSK 1998—2002 0–1–0 1999 Gangwon FSK silver: singles
Anastasiya Slonova KAZ CCS 2014 1–0–0 2011 Astana/Almaty CCS gold: 4×5 km relay
Vladimir Smirnov KAZ
URS
EUN
CCS/IOC 1988—2001 2–1–0 1999 Gangwon CCS gold: 15 km and 4×10 km relay, silver: 30 km (competed for Kazakhstan)
Yuliya Solovyova KAZ ICH 2002 1–0–0 2003 Aomori ICH gold
Chizuru Soneta JPN CCS 2006 0–1–0 2003 Aomori CCS silver: 4×5 km relay
Song Aiqin CHN BIA 1992—1994 1–1–0 1990 Sapporo CCS silver: 4×5 km relay; 1996 Harbin BIA gold: 4×7.5 km relay
Song Chen CHN SSK 1992 1–1–0 1990 Sapporo SSK gold: 500 m, silver: 1000 m
Song Jae-Geun KOR STK 1992 0–1–1 1996 Harbin STK silver: 1000 m, bronze: 3000 m
Song Li CHN SSK 1998—2002 1–0–1 1999 Gangwon SSK gold: 1500 m, bronze: 3000 m
Song Seog-U KOR STK 2006 2–0–1 2003 Aomori STK gold: 3000 m and 5000 m relay, bronze: 500 m
Song Shiji CHN CCS 1984 1–1–1 1986 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 10 km; 1990 Sapporo CCS silver: 4×5 km relay
Song Weilong CHN STK 2010 1–0–0 2011 Astana/Almaty STK gold: 1000 m
Song Wenbin CHN BIA 1984—1992 1–0–0 1990 Sapporo BIA gold: 20 km
Darya Starostina KAZ CCS 2002—2006 1–0–0 2003 Aomori CCS gold: 4×5 km relay
Yelizaveta Stekolnikova KAZ FSK 1994—1998 1–0–0 1996 Harbin FSK gold: ice dancing
Aki Sudo JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Hayato Sueyoshi JPN STK 2006 0–0–1 2003 Aomori STK bronze: 5000 m relay
Kyoji Suga JPN BIA 1998—2006 1–0–1 2003 Aomori BIA gold: 4×7.5 km relay, bronze: 12.5 km pursuit
Akihito Sugisawa JPN ICH 1998 1–0–0 2003 Aomori ICH gold
Fumie Suguri JPN FSK 2002—2006 0–2–2 1996 Harbin FSK bronze: singles; 1999 Gangwon FSK bronze: singles; 2003 Aomori FSK silver: singles; 2007 Changchun FSK silver: singles
Sui Baoku CHN STK 2006 1–1–1 2007 Changchun STK gold: 1500 m, silver: 3000 m relay, bronze: 1000 m
Sui Wenjing CHN FSK 2018 0–1–0 2011 Astana/Almaty FSK silver: pairs
Sun Dandan CHN STK 1998—2002 1–1–1 1996 Harbin SSK gold: 3000 m relay, silver: 500 m; 1999 Gangwon STK bronze: 500 m
Sun Qinghai CHN CCS 2010—2018 0–1–0 2017 Sapporo CCS silver: sprint
Sun Ribo CHN BIA 1998—2006 1–1–2 1999 Gangwon BIA silver: 4×7.5 km relay, bronze: 7.5 km; 2003 Aomori BIA gold: 4×6 km relay, bronze: 10 km pursuit
Sun Rui CHN ICH 2002—2010 1–0–3 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH bronze; 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Sena Suzuki JPN ICH 2014—2018 1–1–0 2011 Astana/Almaty ICH silver; 2017 Sapporo ICH gold
Yumi Suzuki JPN CUR 2018 0–0–1 2017 Sapporo CUR bronze
Fuyuko Suzuki-Tachizaki JPN BIA 2010—2018 0–1–3 2011 Astana/Almaty BIA silver: 15 km, bronze: 4×6 km relay (competed as Fuyuko Suzuki); 2017 Sapporo BIA bronze: 12.5 km and mixed relay (competed as Fuyuko Tachizaki)
Yevgeny Sviridov UZB FSK 2002 0–0–1 1999 Gangwon FSK bronze: pairs
Michael Swift KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Maki Tabata JPN SSK 1994—2014 2–0–1 2003 Aomori SSK gold: 1500 m and 3000 m; 2007 Changchun SSK bronze: 3000 m
Mikito Tachizaki JPN BIA 2018 1–0–2 2017 Sapporo BIA gold: 12.5 km pursuit, bronze: 10 km and 2×6/2×7.5 km mixed relay
Miho Takagi JPN SSK 2010—2018 3–1–1 2011 Astana/Almaty SSK bronze: team pursuit; 2017 Sapporo SSK gold: 1500 m, 3000 m, and mass start, silver: 1000 m
Nana Takagi JPN SSK 2014—2018 1–0–0 2017 Sapporo SSK gold: team pursuit
Yuzo Takamido JPN STK 2010—2014 0–1–0 2011 Astana/Almaty STK silver: 5000 m relay
Atsuko Takata JPN STK 2002 0–1–0 1999 Gangwon STK silver: 3000 m relay
Aina Takeuchi JPN ICH 2014—2018 1–0–0 2017 Sapporo ICH gold
Hiromi Takeuchi JPN STK 1988—1992 1–1–1 1986 Sapporo STK gold: 1000 m, silver: 1500 m, bronze: 3000 m
Tomoka Takeuchi JPN SNB 2002—2018 0–0–0 2003 Aomori SNB silver: giant slalom, bronze: slalom (demonstration event)
Kaoru Takino JPN FSK/Referee 2018 0–0–1 1986 Sapporo FSK bronze: ice dancing
Akihiro Takizawa JPN BIA 1988 1–1–0 1990 Sapporo BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 20 km
Kozue Takizawa JPN CCS 2012 1–0–0 2017 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay
Tan Anqi CHN ICH 2010 0–0–1 2007 Changchun ICH bronze
Tan Hongbin CHN BIA 1992 0–0–1 1996 Harbin BIA bronze: 10 km and 4×7.5 km relay
Chikage Tanaka JPN STK 1998—2006 0–1–0 1999 Gangwon STK silver: 3000 m relay
Hiroshi Tanaka JPN FSK 1998 0–1–0 1996 Harbin FSK silver: ice dancing
Tamami Tanaka JPN BIA 2002—2006 1–1–2 2003 Aomori BIA gold: 7.5 km, silver: 4×6 km relay; 2007 Changchun BIA bronze: 7.5 km and 4×6 km relay
Yurie Tanaka JPN BIA 2018 0–0–1 2017 Sapporo BIA bronze: 2×6/2×7.5 km mixed relay
Tang Jialin CHN BIA 2014—2018 0–1–0 2011 Astana/Almaty BIA silver: 4×6 km relay
Tang Liang CHN ICH 2010 0–0–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Tang Yuqin CHN CCS 1984—1988 1–0–1 1986 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 5 km
Oksana Taykevich KAZ ICH 2002 0–0–1 1999 Gangwon ICH bronze
Denis Ten KAZ FSK 2010—2018 1–0–0 2011 Astana/Almaty FSK gold: singles
Satoru Terao JPN STK 1994—2006 0–1–4 1999 Gangwon STK silver: 5000 m relay, bronze: 500 m; 2003 Aomori STK bronze: 1000 m and 3000 m relay; 2007 Changchun STK bronze: 5000 m relay
Naho Terashima JPN ICH 2018 1–0–0 2017 Sapporo ICH gold
Ikue Teshigawara JPN STK 1998—2006 0–0–3 1996 Harbin STK bronze: 1000 m and 3000 m relay; 2003 Aomori STK bronze: 3000 m relay
Mike Testwuide KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Tian Ye CHN CCS 2006 1–0–0 2007 Changchun BIA gold: 4×7.5 km relay
Sergey Tkachenko KAZ SKJ 2016—2018 0–1–1 2017 Sapporo SKJ silver: team, bronze: normal hill
Yuki Togawa JPN ICH 1998 0–3–0 1999 Gangwon ICH silver; 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver
Ayaka Toko JPN ICH 2014—2018 1–0–0 2017 Sapporo ICH gold
Haruka Toko JPN ICH 2018 1–0–0 2017 Sapporo ICH gold
Tong Jian CHN FSK 2002—2014 1–2–0 2003 Aomori FSK silver: pairs; 2007 Changchun FSK silver: pairs; 2011 Astana/Almaty FSK gold: pairs
Aki Tonoike JPN SSK 1998—2006 1–3–0 1996 Harbin SSK silver: 1000 m and 1500 m; 2003 Aomori SSK gold: 1000 m, silver: 1500 m
Mariya Topkayeva KAZ Coach/ICH 2012 1–0–0 2011 Astana/Almaty ICH gold
Vitaly Tregubov KAZ ICH 1998 1–1–0 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH silver
Aleksandr Trifonov KAZ BIA 2010—2014 0–0–1 2007 Changchun BIA bronze: 4×7.5 km relay
Andrey Troshchinsky KAZ ICH 2006 1–2–0 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver
Nataliya Trunova KAZ ICH 2002 2–0–0 2003 Aomori ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Aki Tsuchida JPN ICH 1998 0–3–0 1999 Gangwon ICH silver; 2003 Aomori ICH silver; 2007 Changchun ICH silver (competed as Aki Fujii)
Ryosuke Tsuchiya JPN SSK 2018 0–3–0 2017 Sapporo SSK silver: 5000 m, 10000 m, and team pursuit
Ikuyo Tsukidate JPN BIA 2006 0–1–1 2003 Aomori BIA silver: 4×6 km relay; 2007 Changchun BIA bronze: 4×6 km relay
Yugo Tsukita JPN FRS 1998—2010 0–0–1 2011 Astana/Almaty FRS bronze: dual moguls
Kentaro Tsuruoka JPN SNB 2006 0–0–2 2003 Aomori SNB bronze: parallel slalom and parallel giant slalom
Sergey Tsybenko KAZ SSK 1994—2002 0–0–1 1996 Harbin SSK bronze: 1500 m
Elizabet Tursynbaeva KAZ FSK 2016—2018 0–0–1 2017 Sapporo FSK bronze: singles
Hitoshi Uematsu JPN STK 1998 0–1–0 1999 Gangwon STK silver: 5000 m relay
Jun Uematsu JPN STK 1992—1994 0–1–1 1990 Sapporo STK silver: 5000 m relay, bronze: 3000 m
Aiko Uemura JPN FRS 1998—2014 1–0–0 2003 Aomori FRS gold: moguls
Fumiyo Uemura (DNS) JPN ASK 1994 1–1–0 1996 Harbin ASK gold: Super G, silver: giant slalom
Osamu Ueno JPN FRS 2006 0–2–0 2011 Astana/Almaty FRS silver: moguls and dual moguls
Rui Ukita JPN ICH 2014—2018 1–0–0 2017 Sapporo ICH gold
Reina Umehara JPN FRS 2018 1–0–0 2003 Aomori ASK gold: giant slalom
Shoma Uno JPN FSK 2012—2018 1–0–0 2017 Sapporo FSK gold: singles
Dmitry Upper KAZ ICH 2006 2–0–0 1999 Gangwon ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Darya Usanova-Klimina KAZ BIA 2014—2018 1–0–1 2017 Sapporo BIA gold: 2×6/2×7.5 km mixed relay, bronze: 10 km pursuit (competed as Darya Usanova)
Lyubov Vafina KAZ ICH 2002 1–0–1 1999 Gangwon ICH bronze; 2003 Aomori ICH gold
Aleksey Vasilchenko KAZ ICH 2006 1–0–0 2011 Astana/Almaty ICH gold
Svetlana Vasina KAZ ICH 2002 2–0–0 2003 Aomori ICH gold; 2007 Changchun ICH gold
Olga Vedyacheva KAZ ASK 1994 2–2–1 1996 Harbin ASK gold: giant slalom, silver: Super G; 1999 Gangwon ASK gold: giant slalom, silver: slalom, bronze: Super G
Yevgeny Velichko KAZ CCS 2010—2018 1–0–0 2011 Astana/Almaty CCS gold: 4×10 km relay
Galina Vishnevskaya KAZ BIA/MIX 2012—2018 4–0–0 2017 Sapporo BIA gold: 7.5 km, 10 km, 12.5 km, and mixed relay
Yelena Volodina-Antonova KAZ CCS 1994—2010 2–0–1 2003 Aomori CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 5 km (competed as Yelena Antonova); 2007 Changchun CCS gold: 4×5 km relay (competed as Yelena Antonova)
Wang Beixing CHN SSK 2006—2014 2–2–0 2007 Changchun SSK gold: 500 m and 1000 m, silver: 100 m; 2011 Astana/Almaty SSK silver: 500 m
Wang Bingyu CHN CUR 2010—2018 1–0–2 2003 Aomori CUR bronze; 2007 Changchun CUR bronze; 2017 Sapporo CUR gold
Wang Chunli CHN BIA/CCS 2006—2010 2–2–1 2007 Changchun CCS gold: sprint, silver: 4×5 km relay, bronze: 5 km; 2011 Astana/Almaty BIA gold: 7.5 km, silver: 4×6 km relay
Wang Chunlu CHN STK 1998—2002 2–2–0 1996 Harbin STK gold: 500 m and 3000 m relay; 1999 Gangwon STK silver: 1000 m and 3000 m
Wang Fei CHN SSK 2006—2010 3–2–1 2007 Changchun SSK gold: 1500 m and 3000 m, silver: 1000 m; 2011 Astana/Almaty SSK gold: 1500 m, silver: team pursuit, bronze: 3000 m
Wang Fengchun CHN CUR 2010 0–0–2 2003 Aomori CUR bronze; 2007 Changchun CUR bronze
Wang Jinfen CHN BIA/CCS 1988—1994 2–2–1 1990 Sapporo CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 15 km; 1996 Harbin BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 7.5 km, CCS gold: 4×5 km relay
Wang Linuo CHN ICH 2002—2010 1–0–2 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH bronze; 2007 Changchun ICH bronze
Wang Manli CHN SSK 1998—2006 2–1–1 1996 Harbin SSK gold: 500 m; 1999 Gangwon SSK bronze: 500 m; 2003 Aomori SSK gold: 500 m, silver: 1000 m
Wang Meng CHN STK 2006—2010 2–2–1 2003 Aomori STK silver: 500 m; 2007 Changchun STK gold: 500 m and 3000 m relay, silver: 1000 m, bronze: 1500 m
Wang Rui CHN CUR 2018 1–0–0 2017 Sapporo CUR gold
Wang Shiyue CHN FSK 2018 1–0–0 2017 Sapporo FSK gold: ice dancing
Wang Songtao CHN CCS 2006 0–0–1 2007 Changchun CCS bronze: 4×10 km relay
Wang Wei CHN ICH 1998 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Wang Weiyi CHN BIA 1992 1–1–1 1990 Sapporo BIA gold: 10 km, silver: 4×7.5 km relay, bronze: 20 km
Wang Xiulan CHN STK 1992—1994 3–0–0 1990 Sapporo STK gold: 500 m, 1000 m, and 3000 m relay
Wang Xiuli CHN SSK 1984—1992 1–2–1 1986 Sapporo SSK gold: 1000 m, silver: 1500 m; 1990 Sapporo SSK silver: 1500 m, bronze: 1000 m
Wang Ying CHN ICH 2002 0–0–1 2003 Aomori ICH bronze
Haruka Watanabe JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Keita Watanabe JPN STK 2018 0–0–2 2017 Sapporo STK bronze: 1000 m and 5000 m relay
Nozomi Watanabe JPN FSK 2006 1–1–0 2003 Aomori FSK silver: ice dancing; 2007 Changchun FSK gold: ice dancing
Yukari Watanabe JPN SSK 2002—2006 0–1–0 2003 Aomori SSK silver: 500 m
Yuta Watase JPN SKJ 2014 1–1–0 2003 Aomori SKJ silver: team; 2011 Astana/Almaty SKJ gold: team
Shane Williamson JPN SSK 2014—2018 0–2–0 2017 Sapporo SSK silver: mass start and team pursuit
Won Hye-Gyeong KOR STK 1994—1998 0–3–0 1996 Harbin STK silver: 1000 m, 3000 m, and 3000 m relay
Casey Wright AUS CCS 2018 0–0–0 2017 Sapporo CCS bronze: sprint (out of competition)
Wu Dajing CHN STK 2014—2018 2–1–0 2017 Sapporo STK gold: 500 m and 5000 m relay, silver: 1500 m
Xia Wan CHN CCS 2006 0–0–1 2007 Changchun CCS bronze: 4×10 km relay
Xing Aihua CHN SSK 2002—2010 1–0–0 2007 Changchun SSK gold: 100 m
Xu Hongzhi CHN STK 2012—2018 1–0–0 2017 Sapporo STK gold: 5000 m relay
Xu Lei CHN ICH 1998—2002 1–0–0 1999 Gangwon ICH gold
Xu Mengtao CHN FRS 2010—2018 0–1–0 2007 Changchun FRS silver: aerials
Xu Nannan CHN FRS 1998—2006 0–1–0 1996 Harbin FRS silver: aerials
Xu Xiaoming CHN CUR 2010—2014 1–0–2 2003 Aomori CUR bronze; 2007 Changchun CUR bronze; 2017 Sapporo CUR gold
Xu Yinghui CHN CCS 2006 0–1–0 2011 Astana/Almaty BIA silver: 4×6 km relay
Xu Zhaoxiao CHN FSK 1980—1984 0–0–1 1986 Sapporo FSK bronze: singles
Xue Ruihong CHN SSK 1992—1998 3–0–0 1996 Harbin SSK gold: 500 m; 1999 Gangwon SSK gold: 500 m and 1000 m
Shin Yahata JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Nataliya Yakovchuk KAZ ICH 2002 2–0–1 1999 Gangwon ICH bronze; 2003 Aomori ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Yumiko Yamada JPN STK 1988 0–1–0 1986 Sapporo STK silver: 500 m
Tsuyoshi Yamaguchi JPN CUR 2018 0–1–0 2017 Sapporo CUR silver
Junko Yamakawa JPN ASK 1998 0–0–1 1996 Harbin ASK bronze: Super G
Sachiko Yamamoto JPN ASK 1988—1992 1–1–0 1990 Sapporo ASK gold: giant slalom, silver: slalom
Takeshi Yamanaka JPN Coach/ICH 1998—2018 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Tomoe Yamane JPN ICH 2014 0–2–0 2007 Changchun ICH silver; 2011 Astana/Almaty ICH silver
Soko Yamaoka JPN SNB 2006—2010 0–1–0 2003 Aomori SNB gold: halfpipe (demonstration event); 2007 Changchun SNB silver: halfpipe
Isao Yamase JPN BIA 1984 2–0–1 1986 Sapporo BIA gold: 20 km and 4×7.5 km relay, bronze: 10 km
Masaharu Yamazaki JPN CCS 1988 1–0–0 1990 Sapporo CCS gold: 4×10 km relay
Yan Han CHN FSK 2012—2018 0–0–1 2017 Sapporo FSK bronze: singles
Eri Yanetani JPN SNB 2006—2010 1–1–0 2003 Aomori SNB silver: slalom (demonstration event); 2017 Sapporo SNB gold: giant slalom, silver: slalom
Yang Yang (A) CHN IOC/STK 1998—2018 7–1–0 1996 Harbin STK gold: 1500 m and 3000 m relay; 1999 Gangwon STK gold: 500 m and 1000 m, silver: 1500 m; 2003 Aomori STK gold: 500 m, 1000 m, and 3000 m
Yang Yang (S) CHN STK 1994—2002 1–0–2 1996 Harbin SSK gold: 3000 m relay, bronze: 500 m; 1999 Gangwon STK bronze: 1500 m
Yang Chunyuan CHN SSK 1994—2002 0–2–0 1999 Gangwon SSK silver: 500 m and 1000 m
Yang Shin-Yeong KOR SSK 2014 0–1–0 2011 Astana/Almaty STK silver: 3000 m relay
Yang Tae-Hwa KOR FSK 2002 0–0–1 1999 Gangwon FSK bronze: ice dancing
Yang Xiuqing CHN ICH 1998—2002 1–0–1 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH bronze
Yang Ying CHN CUR 2012 1–0–0 2017 Sapporo CUR gold
Oksana Yatskaya KAZ CCS 1998—2010 7–2–1 1996 Harbin CCS gold: 5 km, silver: 4×5 km relay; 2003 Aomori gold: 10 km and 4×5 km relay, silver: 5 km; 2007 Changchun CCS gold: 5 km and 4×5 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS gold: team sprint and 4×5 km relay, bronze: sprint
Ye Qiaobo CHN SSK 1992—1994 0–1–2 1986 Sapporo SSK bronze: 500 m and 1500 m; 1990 Sapporo SSK silver: 1000 m
Yeo Sang-Yeop KOR SSK 2002—2006 0–1–1 2003 Aomori SSK bronze: 1500 m; 2007 Changchun SSK silver: 5000 m
Vitaly Yeremeyev KAZ ICH 1998—2006 1–0–0 2011 Astana/Almaty ICH gold
Dmitry Yeryomenko KAZ CCS 2006 0–1–2 2003 Aomori silver: 4×10 km relay, bronze: 10 km and 30 km
Yin Hong CHN FRS 1994—1998 0–0–1 1996 Harbin FRS bronze: aerials
Yin Qiao CHN BIA 2006 1–0–0 2007 Changchun BIA gold: 4×6 km relay
Hiroki Yokoyama JPN STK 2018 0–0–1 2017 Sapporo STK bronze: 5000 m relay
Kumiko Yokoyama JPN CCS 1998 0–1–0 1999 Gangwon CCS silver: 4×5 km relay
Sumiko Yokoyama JPN CCS 1994—2006 2–4–2 1996 Harbin CCS gold: 10 km, silver: 5 km, bronze: 4×5 km relay; 1999 Gangwon CCS gold: 5 km, silver: 10 km and 4×5 km relay; 2003 Aomori CCS silver: 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS bronze: 4×5 km relay
Haruna Yoneyama JPN ICH 2014—2018 1–1–0 2011 Astana/Almaty ICH silver; 2017 Sapporo ICH gold
Yoo Boo-Won KOR STK 1988 0–2–1 1986 Sapporo STK silver: 1000 m and 3000 m, bronze: 1500 m
Yoo Hye-Min KOR ASK 2002 1–1–1 1999 Gangwon ASK gold: Super G, silver: giant slalom, bronze: slalom
Yoo Min-Hyeon KOR CUR 2012 0–0–1 2017 Sapporo CUR bronze
Chinami Yoshida JPN CUR 2014—2018 0–0–1 2017 Sapporo CUR bronze
Keishin Yoshida JPN CCS 2014—2018 2–1–1 2011 Astana/Almaty CCS gold: 10 km and 15 km, silver: 4×10 km relay, bronze: 30 km
Yurika Yoshida JPN CUR 2018 0–0–1 2017 Sapporo CUR bronze
Naho Yoshimi JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Kazuki Yoshinaga JPN STK 2016—2018 0–0–1 2017 Sapporo STK bronze: 5000 m relay
Bryan Young KOR ICH 2018 0–1–0 2017 Sapporo ICH silver
Yu Baiwei CHN ICH 2010 0–1–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Yu Fengtong CHN SSK 2002—2010 0–1–0 2007 Changchun SSK silver: 100 m
Yu Jing CHN SSK 2010—2018 1–0–0 2011 Astana/Almaty SSK gold: 500 m
Yu Seon-Hui KOR SSK 1988—1994 0–0–1 1990 Sapporo SSK bronze: 500 m
Yu Shumei CHN BIA 1998—2002 5–2–2 1996 Harbin BIA gold: 4×7.5 km relay, bronze: 7.5 km and 15 km, CCS gold: 4×5 km relay, silver: 10 km; 1999 Gangwon BIA gold: 7.5 km and 15 km, silver: 4×7.5 km relay; 2003 Aomori BIA gold: 4×6 km relay
Yu Xiaoyu CHN FSK 2012—2018 1–0–0 2017 Sapporo FSK gold: pairs
Yuan Ye CHN STK 1998 1–0–1 1999 Gangwon STK gold: 5000 m relay, bronze: 3000 m
Yue Qingshuang CHN CUR 2010—2014 0–0–2 2003 Aomori CUR bronze; 2007 Changchun CUR bronze
Tanayuki Yuki JPN CCS 1988 1–0–0 1986 Sapporo CCS gold: 30 km
Chris Yule JPN ICH 1998 0–1–0 1999 Gangwon ICH silver
Yun Jong-Suk PRK STK 2006 0–1–0 2003 Aomori STK silver: 3000 m relay
Igor Zakurdayev KAZ ASK 2010—2018 1–2–0 2011 Astana/Almaty ASK gold: Super G, silver: downhill and Super Combined
Zang Jialiang CHN CUR 2010—2014 1–0–1 2007 Changchun CUR bronze; 2017 Sapporo CUR gold
Zang Ruxin CHN SNB 2018 1–1–0 2017 Sapporo SNB gold: slalom, silver: giant slalom
Zang Yize CHN STK 2016 1–1–0 2017 Sapporo STK gold: 500 m, silver: 3000 m
Vladimir Zavyalov KAZ ICH 1998 1–0–0 1996 Harbin ICH gold
Zhang Ben CHN ICH 2010 0–0–3 2003 Aomori ICH bronze; 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Zhang Chengye CHN BIA/CCS 2006—2010 1–2–3 2003 Aomori silver: 30 km, bronze: 15 km and 4×10 km relay; 2007 Changchun BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 10 km; 2011 Astana/Almaty BIA bronze: 4×7.5 km relay
Zhang Hao CHN FSK 2002—2018 1–0–0 2017 Sapporo FSK gold: pairs
Zhang Hong CHN SSK 2014—2018 0–0–2 2017 Sapporo SSK bronze: 1000 m and 1500 m
Zhang Hongbo CHN STK 1994 0–0–2 1996 Harbin STK bronze: 500 m and 5000 m relay
Zhang Hui CHN STK 2010 1–0–0 2011 Astana/Almaty STK gold: 3000 m relay
Zhang Jing CHN ICH 1998—2002 1–0–2 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH bronze; 2007 Changchun ICH bronze
Zhang Mengying (DNS) CHN ICH 2010 0–1–1 2011 Astana/Almaty ICH bronze; 2017 Sapporo ICH silver
Zhang Min CHN FSK 1994—2006 0–1–1 1996 Harbin FSK silver: singles; 2003 Aomori FSK bronze: singles
Zhang Qing CHN SSK 1988—1992 0–0–1 1990 Sapporo SSK bronze: 3000 m
Zhang Qing CHN BIA/CCS 2002—2006 3–1–2 1999 Gangwon BIA gold: 10 km and 20 km; 2003 Aomori BIA bronze: 4×7.5 km relay; 2007 Changchun BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 20 km, bronze: 10 km
Zhang Shuang CHN SSK 2006—2014 0–0–1 2007 Changchun SSK bronze: 500 m
Zhang Shuang CHN ICH 2010 0–0–2 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Zhang Weina CHN FSK 2002 1–0–1 1996 Harbin FSK bronze: ice dancing; 2003 Aomori FSK gold: ice dancing
Zhang Xin CHN FRS 2014—2018 1–0–1 2007 Changchun FRS bronze: aerials; 2011 Astana/Almaty FRS gold: aerials
Zhang Yan CHN BIA 2014—2018 0–2–0 2017 Sapporo BIA silver: 7.5 km and 10 km
Zhang Yanmei CHN STK 1988—1994 2–2–0 1990 Sapporo STK gold: 3000 m and 3000 m relay, silver: 500 m and 1500 m
Zhang Yiwei CHN SNB 2014—2018 1–0–0 2017 Sapporo SNB gold: halfpipe
Zhang Zhubin CHN FSK 1988—1992 0–1–0 1986 Sapporo FSK silver: singles
Zhao Hongbo CHN FSK 1998—2010 4–0–0 1996 Harbin FSK gold: pairs; 1999 Gangwon FSK gold: pairs; 2003 Aomori FSK gold: pairs; 2007 Changchun FSK gold: pairs
Zhao Nannan CHN STK 2010 1–0–0 2011 Astana/Almaty STK gold: 3000 m relay
Zhao Xiaolei CHN FSK 1984—1988 1–0–0 1986 Sapporo FSK gold: ice dancing
Zhao Xin CHN SSK 2014 0–0–1 2017 Sapporo SSK bronze: team pursuit
Marat Zhaparov KAZ SKJ 2014 0–1–1 2017 Sapporo SKJ silver: team, bronze: large hill
Radik Zhaparov KAZ SKJ 2006 0–1–2 2003 Aomori SKJ bronze: team; 2011 Astana/Almaty SKJ silver: team, bronze: normal hill
Zheng Chunyang (DNS) CHN STK 1992 1–0–1 1990 Sapporo STK gold: 3000 m relay, bronze: 500 m
Zheng Xun CHN FSK 2010—2014 1–1–0 2007 Changchun FSK silver: ice dancing; 2011 Astana/Almaty FSK gold: ice dancing
Aleksandr Zhigin KAZ SSK 2006—2014 0–0–1 2011 Astana/Almaty SSK bronze: team pursuit
Zhou Yan CHN CUR 2010—2018 1–0–1 2007 Changchun CUR bronze; 2017 Sapporo CUR gold
Zhou Yang CHN STK 2010—2018 2–0–0 2007 Changchun STK gold: 3000 m relay; 2011 Astana/Almaty STK gold: 3000 m relay
Zhu Dianfa CHN CCS 1984 0–0–1 1986 Sapporo CCS bronze: 4×10 km relay
Zhu Mile (DNS) CHN STK 2006 1–0–1 2007 Changchun STK gold: 3000 m relay, bronze: 500 m
Nurbergen Zhumagaziyev KAZ STK 2014—2018 0–0–1 2011 Astana/Almaty STK bronze: 5000 m relay
Ziitsagaany Ganbat MGL CCS 1988—1992 0–0–1 1990 Sapporo CCS bronze: 4×10 km relay
Kirill Zinovyev (DNS) KAZ ICH 2006 1–1–0 1999 Gangwon ICH gold; 2003 Aomori ICH silver
Igor Zubrilin KAZ CCS 2002 1–0–0 1999 Gangwon CCS gold: 4×10 km relay