|
| Event type

Bantamweight, Greco-Roman (≤57 kilograms), Men

Date19 – 20 July 1996
StatusOlympic
LocationGeorgia World Congress Center, Atlanta, Georgia (Hall G)
Participants20 from 20 countries
FormatSingle-elimination tournament with classification rounds for placements.

There were three favorites, with little to help choose between them. The podium at the 1994-95 Worlds had the same three athletes – American Dennis Hall (1995 champion), Kazakh Yury Melnichenko (1994 champion), and Russian Aleksandr Ignatenko, four-times a World medalist, but never the champion. With wrestling’s odd method of not seeding wrestlers, Ignatenko and Melnichenko met in the first round, which resulted in an 11-0 romp for Melnichenko. He continued to win and made it to the final where he again met Dennis Hall. Melnichenko went up early with a 4-point lift and toss and Hall could not recover, the Kazakh winning gold, 4-1. This made him the first athlete to win a gold medal for independent Kazakhstan.

PosCompetitor(s)NOCCPTP
1Yury MelnichenkoKAZGold
2Dennis HallUSASilver
3Sheng ZetianCHNBronze
4Ruslan KhakymovUKR
5Rifat YildizGER
6Luis SarmientoCUB
7Sarkis ElngianGRE
8Kenkichi NishimiJPN
9Aigars JansonsLAT818
10Vilayət AğayevAZE715
11Park Chi-HoKOR621
12Remigijus ŠukevičiusLTU617
13Aghasi ManukyanARM46
14Armando FernándezMEX37
15Marian SanduROU33
16Stanisław PawłowskiPOL26
17Şeref EroğluTUR17
18David MaiaPOR13
19Aleksandr IgnatenkoRUS12
20Nabil SalhiTUN00

Round One (19 July 1996)

Match #1 Aghasi ManukyanARM
decision (4-0) (5:00)
Nabil SalhiTUN
Match #2 Ruslan KhakymovUKR
decision (5-1) (5:00)
Remigijus ŠukevičiusLTU
Match #3 Yury MelnichenkoKAZ
grand superiority (11-0) (2:29)
Aleksandr IgnatenkoRUS
Match #4 Marian SanduROU
decision (3-2) (5:00)
Sarkis ElngianGRE
Match #5 Rifat YildizGER
grand superiority (12-0) (1:52)
Armando FernándezMEX
Match #6 Luis SarmientoCUB
decision (5-0) (5:00)
David MaiaPOR
Match #7 Park Chi-HoKOR
grand superiority (17-6) (3:58)
Kenkichi NishimiJPN
Match #8 Dennis HallUSA
decision (3-0) (7:53)
Şeref EroğluTUR
Match #9 Aigars JansonsLAT
decision (4-3) (5:00)
Stanisław PawłowskiPOL
Match #10 Sheng ZetianCHN
decision (5-4) (5:00)
Vilayət AğayevAZE

Round Two (19 July 1996)

Match #1 Ruslan KhakymovUKR
grand superiority (11-0) (2:02)
Aghasi ManukyanARM
Match #2 Yury MelnichenkoKAZ
decision (4-0) (6:10)
Marian SanduROU
Match #3 Rifat YildizGER
decision (4-1) (5:00)
Luis SarmientoCUB
Match #4 Dennis HallUSA
decision (3-2) (5:47)
Park Chi-HoKOR
Match #5 Sheng ZetianCHN
decision (7-1) (5:00)
Aigars JansonsLAT

Quarter-Finals (20 July 1996)

Match #1 Yury MelnichenkoKAZ
decision (8-1) (5:00)
Ruslan KhakymovUKR
Match #2 Rifat YildizGER bye
Match #3 Dennis HallUSA bye
Match #4 Sheng ZetianCHN bye

Semi-Finals (20 July 1996)

Match #1 Yury MelnichenkoKAZ
decision (3-0) (5:00)
Rifat YildizGER
Match #2 Dennis HallUSA
decision (1-0) (8:00)
Sheng ZetianCHN

Final Round (20 July 1996)

Match 1/2 Yury MelnichenkoKAZ
decision (4-1) (5:00)
Dennis HallUSA
Match 3/4 Sheng ZetianCHN
decision (4-0) (6:49)
Ruslan KhakymovUKR
Match 5/6 Rifat YildizGER
default (0-0) (0:32)
Luis SarmientoCUB
Match 7/8 Sarkis ElngianGRE
decision (5-4) (5:00)
Kenkichi NishimiJPN

Classification Round Two (19 July 1996)

Match #1 Remigijus ŠukevičiusLTU
grand superiority (11-0) (1:27)
Nabil SalhiTUN
Match #2 Sarkis ElngianGRE
decision (3-2) (5:00)
Aleksandr IgnatenkoRUS
Match #3 Armando FernándezMEX
decision (7-3) (5:00)
David MaiaPOR
Match #4 Kenkichi NishimiJPN
decision (8-7) (5:00)
Şeref EroğluTUR
Match #5 Vilayət AğayevAZE
decision (4-3) (5:00)
Stanisław PawłowskiPOL

Classification Round Three (19 July 1996)

Match #1 Sarkis ElngianGRE
decision (6-5) (5:00)
Remigijus ŠukevičiusLTU
Match #2 Kenkichi NishimiJPN
grand superiority (12-0) (1:18)
Armando FernándezMEX
Match #3 Vilayət AğayevAZE
decision (7-2) (5:00)
Aghasi ManukyanARM
Match #4 Luis SarmientoCUB
decision (7-0) (5:00)
Marian SanduROU
Match #5 Aigars JansonsLAT
decision (9-2) (5:00)
Park Chi-HoKOR

Classification Round Four (20 July 1996)

Match #1 Sarkis ElngianGRE
decision (4-2) (5:00)
Kenkichi NishimiJPN
Match #2 Luis SarmientoCUB
decision (1-0) (8:00)
Vilayət AğayevAZE
Match #3 Ruslan KhakymovUKR
decision (9-4) (5:00)
Aigars JansonsLAT

Classification Round Five (20 July 1996)

Match #1 Luis SarmientoCUB
decision (4-2) (5:00)
Sarkis ElngianGRE
Match #2 Ruslan KhakymovUKR bye

Classification Round Six (20 July 1996)

Match #1 Ruslan KhakymovUKR
decision (3-2) (7:16)
Rifat YildizGER
Match #2 Sheng ZetianCHN
decision (8-2) (5:00)
Luis SarmientoCUB