|
| Event type

Heavyweight, Greco-Roman (≤96 kilograms), Men

Date25 – 26 August 2004
StatusOlympic
LocationOlympiako Gymnastirio Ano Liosion, Ano Liossia
Participants22 from 22 countries
FormatRound-robin pools, winner of each pool advanced to single-elimination tournament.

Twice a World silver medalist, Egyptian Karam Gaber got stronger as this tournament went on. He came through the four-man pool seven to make the knockout round, where he had a quarter-final bye because his pool had four wrestlers. In the semi-finals Gaber won in only 69 seconds over Turkey’s Mehmet Özal, the 2002 World Champion. Gaber then met Georgian Ramaz Nozadze, the 2003 European Champion, in the final and crushed him, 12-1, in less than four minutes. Gaber would later go down in weight and win a silver medal at the 2012 Olympics as a light-heavy. All three medalists would compete in this class again at the 2008 Olympics, but their best finish would be a 10th by Özal.

PosCompetitor(s)NOCCPTP
1Karam GaberEGYGold
2Ramaz NozadzeGEOSilver
3Mehmet ÖzalTURBronze
4Ernesto PeñaCUB
5Gennady ChkhaidzeKGZ
6Gogi KoguashviliRUS
7Georgios KoutsioumbasGRE713
8Kaloyan DinchevBUL513
9Lajos VirágHUN45
10Marek SitnikPOL45
11Mirko EnglichGER44
12Siarhei LishtvanBLR40
13Mindaugas EžerskisLTU36
14Aleksey CheglakovUZB33
15Petru SudureacROU23
16Davyd SoldadzeUKR22
17Igors KostinsLAT12
18Martin LidbergSWE11
19Garrett LowneyUSA11
20John Tarkong, Jr.PLW00
21Aset MambetovKAZ00
ACMasoud HashemzadehIRIDQ

Round One (25 August 2004)

Pool A (25 August 2004)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Gogi KoguashviliRUS2068
2Siarhei LishtvanBLR1140
3Martin LidbergSWE0211

Match #1 Gogi KoguashviliRUS
decision (5-0) (6:10)
Siarhei LishtvanBLR
Match #2 Gogi KoguashviliRUS
decision (3-1) (6:49)
Martin LidbergSWE
Match #3 Siarhei LishtvanBLR walkover

Pool B (25 August 2004)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Ramaz NozadzeGEO2066
2Mirko EnglichGER1144
3Davyd SoldadzeUKR0022

Match #1 Ramaz NozadzeGEO
decision (3-1) (6:00)
Mirko EnglichGER
Match #2 Ramaz NozadzeGEO
decision (3-1) (8:08)
Davyd SoldadzeUKR
Match #3 Mirko EnglichGER
decision (3-1) (6:51)
Davyd SoldadzeUKR

Pool C (25 August 2004)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Gennady ChkhaidzeKGZ20715
2Kaloyan DinchevBUL11513
3John Tarkong, Jr.PLW0200

Match #1 Gennady ChkhaidzeKGZ
decision (5-2) (6:00)
Kaloyan DinchevBUL
Match #2 Gennady ChkhaidzeKGZ
grand superiority (10-0) (1:47)
John Tarkong, Jr.PLW
Match #3 Kaloyan DinchevBUL
grand superiority (11-0) (2:54)
John Tarkong, Jr.PLW

Pool D (25 August 2004)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Mindaugas EžerskisLTU2036
2Petru SudureacROU1123
ACMasoud HashemzadehIRI0277

Match #1 Mindaugas EžerskisLTU
decision (3-1) (6:00)
Petru SudureacROU
Match #2 Mindaugas EžerskisLTU
fall (3-5) (4:43)
Masoud HashemzadehIRI
Match #3 Petru SudureacROU
decision (2-2) (9:00)
Masoud HashemzadehIRI

Pool E (25 August 2004)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Mehmet ÖzalTUR2067
2Aleksey CheglakovUZB1133
3Igors KostinsLAT0212

Match #1 Mehmet ÖzalTUR
decision (3-0) (6:00)
Aleksey CheglakovUZB
Match #2 Mehmet ÖzalTUR
decision (4-0) (6:00)
Igors KostinsLAT
Match #3 Aleksey CheglakovUZB
decision (3-2) (6:00)
Igors KostinsLAT

Pool F (25 August 2004)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Ernesto PeñaCUB2068
2Lajos VirágHUN1145
3Garrett LowneyUSA0211

Match #1 Ernesto PeñaCUB
decision (5-1) (6:00)
Lajos VirágHUN
Match #2 Ernesto PeñaCUB
decision (3-1) (6:00)
Garrett LowneyUSA
Match #3 Lajos VirágHUN
decision (4-0) (7:21)
Garrett LowneyUSA

Pool G (25 August 2004)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Karam GaberEGY301020
2Georgios KoutsioumbasGRE21713
3Marek SitnikPOL1245
4Aset MambetovKAZ0300

Match #1 Karam GaberEGY
decision (11-6) (6:00)
Georgios KoutsioumbasGRE
Match #2 Karam GaberEGY
decision (6-0) (6:00)
Marek SitnikPOL
Match #3 Karam GaberEGY
fall (3-0) (1:28)
Aset MambetovKAZ
Match #4 Georgios KoutsioumbasGRE
decision (3-2) (6:00)
Marek SitnikPOL
Match #5 Georgios KoutsioumbasGRE
decision (4-0) (6:00)
Aset MambetovKAZ
Match #6 Marek SitnikPOL
decision (3-0) (6:00)
Aset MambetovKAZ

Quarter-Finals (26 August 2004)

Match #1 Mehmet ÖzalTUR
decision (4-3) (7:27)
Ernesto PeñaCUB
Match #2 Gennady ChkhaidzeKGZ
decision (1-3) (6:00)
Masoud HashemzadehIRI
Match #3 Ramaz NozadzeGEO
decision (3-0) (6:00)
Gogi KoguashviliRUS

Semi-Finals (26 August 2004)

Match #1 Ramaz NozadzeGEO
decision (4-2) (6:00)
Masoud HashemzadehIRI
Match #2 Karam GaberEGY
grand superiority (11-0) (1:09)
Mehmet ÖzalTUR

Final Round (26 August 2004)

Match 1/2 Karam GaberEGY
grand superiority (12-1) (3:22)
Ramaz NozadzeGEO
Match 3/4 Mehmet ÖzalTUR
DQ (3-2) (6:00)
Masoud HashemzadehIRI
Match 5/6 Ernesto PeñaCUB
decision (4-0) (6:00)
Gennady ChkhaidzeKGZ