|
| Event type

Coxless Fours, Men

Date20 – 25 September 1988
StatusOlympic
LocationMi-sa-ri Jo-jeong-gyeong-gi-jang, Hanam
Participants61 from 15 countries
Olympic Record 5:53.65 / East Germany GDR / 23 July 1976

The last 12 World Championship medals in the men’s coxless fours had gone to only four countries. The reigning champions were Roland Schröder, Thomas Greiner, Ralf Brudel, and Olaf Förster of East Germany, representing a nation that had won bronze in 1985 and 1986 with different lineups. The Soviet Union had been runner-up in 1985 and 1987, and was represented at the 1988 Summer Olympics by Ivan Vysotskiy, Sergey Smirnov, and twin brothers Yury and Nikolay Pimenov, the latter of whom were the runners-up in the 1980 Olympic coxless pairs competition. The United States, who had won the title in 1986 and were the reigning bronze medalists, sent Raoul Rodriguez, Jr., Thomas Bohrer, David Krmpotich, and Richard Kennelly, Jr. to Seoul. Finally, West Germany had won the 1985 World Championships and earned silver in 1986 with Norbert Keßlau, Jörg Puttlitz, and brothers Volker and Guido Grabow. The Canadians were the reigning Commonwealth Champions, but were represented by a different lineup (Darby Berkhout, Raymond Collier, John Ossowski, and Bruce Robertson) at the 1988 Games.

The opening heats were won by the United States (who had the fastest time), East Germany, and Great Britain’s Simon Berrisford, Mark Buckingham, Peter Mulkerrins, and Stephen Peel, who faced no serious contenders in their heat. East Germany put on an even more impressive display in the semi-finals, posting a time almost three seconds faster than its nearest competitor, defeating both the Soviets and the Britons, and eliminating the Canadians. West Germany, meanwhile, took the other heat. In the final, East Germany remained unstoppable and captured gold over two and a half seconds ahead of the silver medal-winning Americans. West Germany, meanwhile, edged out Great Britain for bronze, the latter of whom had led the race for some time, but whose lead was slowly whittled down over the course of the event until they were knocked off the podium by a margin of 0.52 seconds.

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1East GermanyGDR6:05.65 (1 h1)6:00.29 (1 h1)6:03.11 (1 h1)Gold
Roland SchröderThomas GreinerRalf BrudelOlaf Förster
2United StatesUSA6:03.67 (1 h2)6:07.71 (3 h2)6:05.53 (2 h1)Silver
Raoul Rodriguez, Jr.Tom BohrerDave KrmpotichRichard Kennelly, Jr.
3West GermanyFRG6:13.16 (3 h2)6:04.17 (1 h2)6:06.22 (3 h1)Bronze
Norbert KeßlauVolker GrabowJörg PuttlitzGuido Grabow
4Great BritainGBR6:06.52 (1 h3)6:03.85 (3 h1)6:06.74 (4 h1)
Mark BuckinghamStephen PeelSimon BerrisfordPeter Mulkerrins
5ItalyITA6:07.97 (2 h1)6:06.75 (2 h2)6:09.55 (5 h1)
Sergio CaropresoCarlo GaddiPasquale MariglianoValter Molea
6Soviet UnionURS6:11.15 (3 h1)6:03.25 (2 h1)11:03.77 (6 h1)
Ivan VysotskySergey SmirnovYury PimenovNikolay Pimenov
7New ZealandNZL6:06.75 (2 h2)6:06.60 (4 h1)6:04.74 (1 h2)
Campbell Clayton-GreeneGeoffrey CotterBill CoventryNeil Gibson
8FranceFRA6:08.76 (2 h3)6:10.36 (4 h2)6:08.60 (2 h2)
Pascal BahuaudDominique LecointeJean-Jacques MartigneOlivier Pons
9NetherlandsNED6:17.24 (3 h3)6:14.96 (5 h1)6:15.32 (3 h2)
Tjark de VriesJohan LeutscherRalph SchwarzSven Schwarz
10SwedenSWE6:19.12 (4 h1)6:14.52 (1)6:16.28 (5 h2)6:16.41 (4 h2)
Folke BrundinPer-Olof ClaessonAnders LarsonDavid Svensson
11CanadaCAN6:22.42 (4 h2)6:16.88 (2)6:22.35 (6 h1)6:16.74 (5 h2)
Darby BerkhoutGord HenryJohn OssowskiBruce RobertsonRaymond Collier
12GreeceGRE6:39.28 (5 h1)6:17.49 (3)6:37.24 (6 h2)6:18.25 (6 h2)
Khristos KhristomanosGeorgios FotouSpyridon GatosVasilios Lykomitros
4 h1 r2/4SpainESP6:28.34 (5 h2)6:18.25 (4)
José Luis AguirreBartolomé AlarcónEnrique BrionesJosé María Segurola
5 h1 r2/4BrazilBRA6:29.61 (4 h3)6:30.85 (5)
Marcos ArantesFernando FantoniOswaldo Kuster Neto Trombetinha
6 h1 r2/4Republic of KoreaKOR6:46.62 (5 h3)6:50.47 (6)
Hong Jae-HoLee Hyeong-GiYun Nam-HoYun Yong-Ho

Round One (20 September 1988)

Top three finishers in each heat advanced to semi-finals

Heat One (11:08)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR6:05.651:25.67 (1)
1:33.18 (3)
2:58.85 (1)
1:32.57 (1)
4:31.42 (1)
1:34.23 (2)
Q
Ralf BrudelOlaf FörsterThomas GreinerRoland Schröder
2ItalyITA6:07.971:28.98 (3)
1:34.16 (4)
3:03.14 (4)
1:33.05 (2)
4:36.19 (3)
1:31.78 (1)
Q
Sergio CaropresoCarlo GaddiPasquale MariglianoValter Molea
3Soviet UnionURS6:11.151:27.60 (2)
1:32.54 (2)
3:00.14 (2)
1:33.60 (3)
4:33.74 (2)
1:37.41 (3)
Q
Yury PimenovNikolay PimenovSergey SmirnovIvan Vysotsky
4SwedenSWE6:19.121:29.35 (4)
1:32.47 (1)
3:01.82 (3)
1:36.58 (4)
4:38.40 (4)
1:40.72 (4)
Folke BrundinPer-Olof ClaessonAnders LarsonDavid Svensson
5GreeceGRE6:39.281:30.61 (5)
1:39.33 (5)
3:09.94 (5)
1:43.39 (5)
4:53.33 (5)
1:45.95 (5)
Khristos KhristomanosGeorgios FotouSpyridon GatosVasilios Lykomitros

Heat Two (11:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1United StatesUSA6:03.671:26.11 (2)
1:31.65 (1)
2:57.76 (2)
1:33.94 (1)
4:31.70 (2)
1:31.97 (1)
Q
Dave KrmpotichTom BohrerRichard Kennelly, Jr.Raoul Rodriguez, Jr.
2New ZealandNZL6:06.751:24.79 (1)
1:31.86 (2)
2:56.65 (1)
1:34.20 (2)
4:30.85 (1)
1:35.90 (2)
Q
Campbell Clayton-GreeneGeoffrey CotterBill CoventryNeil Gibson
3West GermanyFRG6:13.161:26.72 (3)
1:32.17 (3)
2:58.89 (3)
1:35.28 (3)
4:34.17 (3)
1:38.99 (3)
Q
Guido GrabowVolker GrabowNorbert KeßlauJörg Puttlitz
4CanadaCAN6:22.421:27.17 (4)
1:35.38 (4)
3:02.55 (4)
1:39.64 (4)
4:42.19 (4)
1:40.23 (5)
Darby BerkhoutRaymond CollierJohn OssowskiBruce Robertson
5SpainESP6:28.341:28.53 (5)
1:36.84 (5)
3:05.37 (5)
1:42.89 (5)
4:48.26 (5)
1:40.08 (4)
José Luis AguirreBartolomé AlarcónEnrique BrionesJosé María Segurola

Heat Three (11:32)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Great BritainGBR6:06.521:25.92 (1)
1:31.18 (1)
2:57.10 (1)
1:33.96 (2)
4:31.06 (1)
1:35.46 (2)
Q
Simon BerrisfordMark BuckinghamPeter MulkerrinsStephen Peel
2FranceFRA6:08.761:28.05 (2)
1:32.36 (2)
3:00.41 (2)
1:33.74 (1)
4:34.15 (2)
1:34.61 (1)
Q
Pascal BahuaudDominique LecointeJean-Jacques MartigneOlivier Pons
3NetherlandsNED6:17.241:28.60 (3)
1:33.94 (3)
3:02.54 (3)
1:36.01 (3)
4:38.55 (3)
1:38.69 (3)
Q
Tjark de VriesJohan LeutscherRalph SchwarzSven Schwarz
4BrazilBRA6:29.611:32.68 (4)
1:37.43 (4)
3:10.11 (4)
1:40.39 (4)
4:50.50 (4)
1:39.11 (4)
Marcos ArantesFernando FantoniOswaldo Kuster Neto Trombetinha
5Republic of KoreaKOR6:46.621:34.67 (5)
1:43.18 (5)
3:17.85 (5)
1:44.49 (5)
5:02.34 (5)
1:44.28 (5)
Hong Jae-HoLee Hyeong-GiYun Nam-HoYun Yong-Ho

Round One Repêchage (21 September 1988 — 15:08)

Top three finishers advanced to semi-finals

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1SwedenSWE6:14.521:28.69 (2)
1:36.83 (2)
3:05.52 (2)
1:34.66 (2)
4:40.18 (1)
1:34.34 (2)
Q
Folke BrundinPer-Olof ClaessonAnders LarsonDavid Svensson
2CanadaCAN6:16.881:28.67 (1)
1:35.93 (1)
3:04.60 (1)
1:36.84 (3)
4:41.44 (2)
1:35.44 (4)
Q
Darby BerkhoutRaymond CollierJohn OssowskiBruce Robertson
3GreeceGRE6:17.491:30.08 (3)
1:36.99 (3)
3:07.07 (3)
1:37.44 (4)
4:44.51 (4)
1:32.98 (1)
Q
Khristos KhristomanosGeorgios FotouSpyridon GatosVasilios Lykomitros
4SpainESP6:18.251:30.76 (4)
1:37.91 (4)
3:08.67 (4)
1:34.61 (1)
4:43.28 (3)
1:34.97 (3)
José Luis AguirreBartolomé AlarcónEnrique BrionesJosé María Segurola
5BrazilBRA6:30.851:33.79 (5)
1:38.19 (5)
3:11.98 (5)
1:38.48 (5)
4:50.46 (5)
1:40.39 (5)
Marcos ArantesFernando FantoniOswaldo Kuster Neto Trombetinha
6Republic of KoreaKOR6:50.471:35.81 (6)
1:44.38 (6)
3:20.19 (6)
1:48.14 (6)
5:08.33 (6)
1:42.14 (6)
Hong Jae-HoLee Hyeong-GiYun Nam-HoYun Yong-Ho

Semi-Finals (22 September 1988)

Top three finishers in each heat advanced to final

Heat One (18:26)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR6:00.291:25.80 (2)
1:29.92 (1)
2:55.72 (1)
1:31.92 (1)
4:27.64 (1)
1:32.65 (2)
Q
Ralf BrudelOlaf FörsterThomas GreinerRoland Schröder
2Soviet UnionURS6:03.251:26.55 (4)
1:31.01 (2)
2:57.56 (3)
1:33.96 (3)
4:31.52 (3)
1:31.73 (1)
Q
Yury PimenovNikolay PimenovSergey SmirnovIvan Vysotsky
3Great BritainGBR6:03.851:25.50 (1)
1:31.14 (3)
2:56.64 (2)
1:33.79 (2)
4:30.43 (2)
1:33.42 (4)
Q
Simon BerrisfordMark BuckinghamPeter MulkerrinsStephen Peel
4New ZealandNZL6:06.601:26.19 (3)
1:32.75 (5)
2:58.94 (4)
1:34.92 (4)
4:33.86 (4)
1:32.74 (3)
Campbell Clayton-GreeneGeoffrey CotterBill CoventryNeil Gibson
5NetherlandsNED6:14.961:29.10 (6)
1:32.01 (4)
3:01.11 (5)
1:35.89 (5)
4:37.00 (5)
1:37.96 (5)
Tjark de VriesJohan LeutscherRalph SchwarzSven Schwarz
6CanadaCAN6:22.351:27.39 (5)
1:34.87 (6)
3:02.26 (6)
1:39.57 (6)
4:41.83 (6)
1:40.52 (6)
Darby BerkhoutRaymond CollierJohn OssowskiBruce Robertson

Heat Two (18:38)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1West GermanyFRG6:04.171:26.62 (1)
1:30.54 (1)
2:57.16 (1)
1:33.06 (1)
4:30.22 (1)
1:33.95 (2)
Q
Guido GrabowVolker GrabowNorbert KeßlauJörg Puttlitz
2ItalyITA6:06.751:27.58 (3)
1:32.82 (3)
3:00.40 (3)
1:33.40 (2)
4:33.80 (3)
1:32.95 (1)
Q
Sergio CaropresoCarlo GaddiPasquale MariglianoValter Molea
3United StatesUSA6:07.711:26.96 (2)
1:31.12 (2)
2:58.08 (2)
1:34.90 (4)
4:32.98 (2)
1:34.73 (3)
Q
Dave KrmpotichTom BohrerRichard Kennelly, Jr.Raoul Rodriguez, Jr.
4FranceFRA6:10.361:27.96 (4)
1:33.36 (4)
3:01.32 (4)
1:34.28 (3)
4:35.60 (4)
1:34.76 (4)
Pascal BahuaudDominique LecointeJean-Jacques Martigne 1Olivier Pons
5SwedenSWE6:16.281:28.84 (6)
1:34.35 (5)
3:03.19 (5)
1:37.58 (5)
4:40.77 (5)
1:35.51 (5)
Folke BrundinPer-Olof ClaessonAnders LarsonDavid Svensson
6GreeceGRE6:37.241:28.37 (5)
1:38.97 (6)
3:07.34 (6)
1:44.37 (6)
4:51.71 (6)
1:45.53 (6)
Khristos KhristomanosGeorgios FotouSpyridon GatosVasilios Lykomitros

Final Round (23 – 25 September 1988)

A Final (25 September 1988 — 11:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR6:03.111:29.56 (1)
1:31.95 (1)
3:01.51 (1)
1:30.96 (2)
4:32.47 (1)
1:30.64 (4)
Roland SchröderThomas GreinerRalf BrudelOlaf Förster
2United StatesUSA6:05.531:30.45 (2)
1:32.71 (2)
3:03.16 (2)
1:32.47 (4)
4:35.63 (2)
1:29.90 (2)
Dave KrmpotichTom BohrerRichard Kennelly, Jr.Raoul Rodriguez, Jr.
3West GermanyFRG6:06.221:31.65 (4)
1:33.88 (5)
3:05.53 (4)
1:30.69 (1)
4:36.22 (3)
1:30.00 (3)
Norbert KeßlauVolker GrabowJörg PuttlitzGuido Grabow
4Great BritainGBR6:06.741:31.18 (3)
1:33.30 (4)
3:04.48 (3)
1:32.87 (5)
4:37.35 (4)
1:29.39 (1)
Mark BuckinghamStephen PeelSimon BerrisfordPeter Mulkerrins
5ItalyITA6:09.551:34.46 (6)
1:32.74 (3)
3:07.20 (5)
1:31.60 (3)
4:38.80 (5)
1:30.75 (5)
Sergio CaropresoCarlo GaddiPasquale MariglianoValter Molea
6Soviet UnionURS11:03.771:32.19 (5)
– (–)
3:52.01 (6)
– (–)
– (–)
– (–)
Ivan VysotskySergey SmirnovYury PimenovNikolay Pimenov

B Final (23 September 1988 — 11:17)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1New ZealandNZL6:04.741:25.50 (1)
1:30.52 (1)
2:56.02 (1)
1:35.15 (2)
4:31.17 (1)
1:33.57 (1)
Campbell Clayton-GreeneGeoffrey CotterBill CoventryNeil Gibson
2FranceFRA6:08.601:27.00 (2)
1:32.82 (2)
2:59.82 (2)
1:35.09 (1)
4:34.91 (2)
1:33.69 (3)
Pascal BahuaudDominique LecointeJean-Jacques MartigneOlivier Pons
3NetherlandsNED6:15.321:28.30 (3)
1:34.47 (4)
3:02.77 (3)
1:35.97 (3)
4:38.74 (3)
1:36.58 (6)
Tjark de VriesJohan LeutscherRalph SchwarzSven Schwarz
4SwedenSWE6:16.411:29.65 (6)
1:34.22 (3)
3:03.87 (4)
1:37.76 (5)
4:41.63 (4)
1:34.78 (5)
Folke BrundinPer-Olof ClaessonAnders LarsonDavid Svensson
5CanadaCAN6:16.741:28.59 (4)
1:36.33 (6)
3:04.92 (6)
1:37.42 (4)
4:42.34 (5)
1:34.40 (4)
Darby BerkhoutGord HenryJohn OssowskiBruce Robertson
6GreeceGRE6:18.251:28.96 (5)
1:35.30 (5)
3:04.26 (5)
1:40.34 (6)
4:44.60 (6)
1:33.65 (2)
Khristos KhristomanosGeorgios FotouSpyridon GatosVasilios Lykomitros