|
| Event type

Featherweight (52-57 kilograms), Men

Date24 July – 5 August 2021
StatusOlympic
LocationRyōgoku Kokugikan, Sumida, Tokyo, Japan
Participants27 from 27 countries
FormatSingle elimination tournament.

The featherweight division returned to the Olympic fold in 2020/2021, replacing bantamweight which was contested in Rio. Although in truth, since the difference in weight between the two divisions was only a single kilogramme due to the restructuring of the Olympic programme, this was less controversial to the national federations than it could have been.

The long-range favourite, 2016 bantamweight champion Robeisy Ramírez, defected to the USA in summer 2018 to pursue a professional career. Although this did not necessarily rule him of out of Tokyo, the enmity it earned from the Cuban government meant his Olympic career was ended,

Mirazizbek Mirzakhalilov of Uzbekistan, as reigning world champion, was the top seed with Albert Batyrgaziyev, a Russian convert from kickboxing, seeded to meet him in the final but the Uzbek was eliminated in his first bout against Irishman Kurt Walker.

From the quarter-finals onwards, each bout was close and hotly contested with only the semi-final between American Duke Ragan and Samuel Takyi of Ghana being decided by anything but a 3-2 split decision by the judges. Ragan and Batyrgaziev faced off for the gold medal in the first Olympic final in which both boxers had professional experience. The Russian won the first two rounds on the majority of scorecards with his controlled aggression and although Ragan rallied in the later stages he failed to convince three of the five judges to score in his favour. Lázaro Álvarez of Cuba won his third successive bronze medal – all in different weight classes.

PosBoxerNOC
1Albert BatyrgaziyevROCGold
2Duke RaganUSASilver
=3Lázaro ÁlvarezCUBBronze
=3Samuel TakyiGHABronze
=5Erdenebatyn TsendbaatarMGL
=5Kurt WalkerIRL
=5Chatchai ButdeeTHA
=5Ceiber ÁvilaCOL
=9Alexy De la CruzDOM
=9Serik TemirzhanovKAZ
=9Daniyal ShahbakhshIRI
=9Jean Carlos CaicedoECU
=9Nguyễn Văn DươngVIE
=9Mirazizbek MirzakhalilovUZB
=9Mirco CuelloARG
=9Everisto MulengaZAM
=17Samuel KistohurryFRA
=17Nick OkothKEN
=17José QuilesESP
=17Peter McGrailGBR
=17Mohammad Al-WadiJOR
=17Keevin AllicockGUY
=17Roland GálosHUN
=17Mohamed HamoutMAR
=17Mykola ButsenkoUKR
=17Tayfur ƏliyevAZE
=17Hamsat ShadalovGER

Round One (24 July 2021 — 12:03)

Winner of each match advanced to the second round.

Match #1 Mirazizbek MirzakhalilovUZB Bye
Match #2 Kurt WalkerIRL José QuilesESP Decision (5 - 0)
Match #3 Serik TemirzhanovKAZ Roland GálosHUN Decision (5 - 0)
Match #4 Duke RaganUSA Samuel KistohurryFRA Decision (3 - 2)
Match #5 Samuel TakyiGHA Bye
Match #6 Jean Carlos CaicedoECU Mykola ButsenkoUKR Decision (3 - 2)
Match #7 Ceiber ÁvilaCOL Mohammad Al-WadiJOR Decision (5 - 0)
Match #8 Everisto MulengaZAM Bye
Match #9 Lázaro ÁlvarezCUB Bye
Match #10 Daniyal ShahbakhshIRI Mohamed HamoutMAR Decision (5 - 0)
Match #11 Chatchai ButdeeTHA Peter McGrailGBR Decision (5 - 0)
Match #12 Mirco CuelloARG Hamsat ShadalovGER Decision (3 - 2)
Match #13 Nguyễn Văn DươngVIE Tayfur ƏliyevAZE Decision (3 - 2)
Match #14 Erdenebatyn TsendbaatarMGL Nick OkothKEN Decision (3 - 2)
Match #15 Alexy De la CruzDOM Keevin AllicockGUY Decision (5 - 0)
Match #16 Albert BatyrgaziyevROC Bye

Round Two (28 July 2021 — 12:36)

Winner of each match advanced to the quarter-finals.

Match #1 Kurt WalkerIRL Mirazizbek MirzakhalilovUZB Decision (4 - 1)
Match #2 Duke RaganUSA Serik TemirzhanovKAZ Decision (5 - 0)
Match #3 Samuel TakyiGHA Jean Carlos CaicedoECU Decision (5 - 0)
Match #4 Ceiber ÁvilaCOL Everisto MulengaZAM Decision (3 - 2)
Match #5 Lázaro ÁlvarezCUB Daniyal ShahbakhshIRI Referee Stops Contest (Round 2, 1:45)
Match #6 Chatchai ButdeeTHA Mirco CuelloARG Decision (4 - 1)
Match #7 Erdenebatyn TsendbaatarMGL Nguyễn Văn DươngVIE Decision (5 - 0)
Match #8 Albert BatyrgaziyevROC Alexy De la CruzDOM Decision (5 - 0)

Quarter-Finals (1 August 2021 — 11:30)

Winner of each match advanced to the semi-finals.

Match #1 Duke RaganUSA Kurt WalkerIRL Decision (3 - 2)
Match #2 Samuel TakyiGHA Ceiber ÁvilaCOL Decision (3 - 2)
Match #3 Lázaro ÁlvarezCUB Chatchai ButdeeTHA Decision (3 - 2)
Match #4 Albert BatyrgaziyevROC Erdenebatyn TsendbaatarMGL Decision (3 - 2)

Semi-Finals (3 August 2021 — 11:36)

Winner of each match advanced to the final match.

Match #1 Duke RaganUSA Samuel TakyiGHA Decision (4 - 1)
Match #2 Albert BatyrgaziyevROC Lázaro ÁlvarezCUB Decision (3 - 2)

Final Round (5 August 2021 — 15:42)

Match 1/2 Albert BatyrgaziyevROC Duke RaganUSA Decision (3 - 2)