|
| Event type

Doubles, Men

Date23 – 30 July 1996
StatusOlympic
LocationGeorgia World Congress Center, Atlanta, Georgia (Hall D)
Participants62 from 25 countries
FormatRound-robin qualifying pools, followed by single-elimination tournament.

The Chinese pair of Lu Lin and Wang Tao were the defending champions and had won the 1993 and 1995 World Championships in doubles. At the 1995 World Championships, Kong Linghui (CHN) had defeated his countryman, Liu Guoliang, in the final. In Atlanta, they paired up as a doubles team and faced Lu and Wang in the final. Kong/Liu had not lost any games before the final, but the first two games were split, before King Kong and Liu ran away to win in four games. They continued to compete as a doubles team and won the 1997 and 1999 World Championships.

PosCompetitor(s)NOC
1People's Republic of China 2CHNGold
Kong LinghuiLiu Guoliang
2People's Republic of China 1CHNSilver
Lu LinWang Tao
3Republic of Korea 2KORBronze
Lee Cheol-SeungYu Nam-Gyu
4GermanyGER
Jörg RoßkopfSteffen Fetzner
=5Republic of Korea 1KOR
Gang Hui-ChanKim Taek-Su
=5France 2FRA
Damien ÉloiJean-Philippe Gatien
=5Japan 2JPN
Hiroshi ShibutaniKoji Matsushita
=5Sweden 1SWE
Jan-Ove WaldnerJörgen Persson
=9Russian FederationRUS
Andrey MazunovDmitry Mazunov
=9Hong KongHKG
Chan Kong WahLo Chuen Tsung
=9NetherlandsNED
Danny HeisterTrinko Keen
=9Austria 1AUT
Yi DingQianli Qian
=9Austria 2AUT
Karl JindrakWerner Schlager
=9PolandPOL
Andrzej GrubbaLucjan Błaszczyk
=9France 1FRA
Christophe LegoûtPatrick Chila
=9YugoslaviaSCG
Ilija LupuleskuSlobodan Grujić
=17Chinese TaipeiTPE
Chiang Peng-LungWu Wen-Chia
=17Democratic People's Republic of KoreaPRK
Choi Kyong-SobLi Gun-Sang
=17CroatiaCRO
Damir AtikovićZoran Primorac
=17CanadaCAN
Joe NgJohnny Huang
=17Sweden 2SWE
Peter KarlssonThomas von Scheele
=17NigeriaNGR
Segun ToriolaSule Olaleye
=17Japan 1JPN
Ryo YuzawaToshio Tasaki
=17BelarusBLR
Uladzimir SamsonauYauhen Shchatinin
=25ChileCHI
Augusto MoralesJuan Salamanca
=25BrazilBRA
Giuliano PeixotoHugo Hoyama
=25United StatesUSA
Jim ButlerTodd Sweeris
=25JamaicaJAM
Michael HyattStephen Hylton
=25AustraliaAUS
Paul LangleyRuss Lavale
=25Czech RepublicCZE
Josef PlachýPetr Korbel
=25GhanaGHA
Isaac OpokuWinifred Addy

Preliminary Round (23 – 25 July 1996)

Group A (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1People's Republic of China 1CHN306012674Q
Wang TaoLu Lin
2Austria 1AUT2143123119
Qianli QianYi Ding
3CroatiaCRO1235131144
Zoran PrimoracDamir Atiković
4AustraliaAUS031695138
Russ LavalePaul Langley

Match #1 Lu Lin / Wang TaoCHN 2 – 0
21-13, 21-11
Paul Langley / Russ LavaleAUS
Match #2 Qianli Qian / Yi DingAUT 2 – 1
18-21, 21-17, 21-10
Zoran Primorac / Damir AtikovićCRO
Match #3 Qianli Qian / Yi DingAUT 2 – 0
21-17, 21-12
Russ Lavale / Paul LangleyAUS
Match #4 Lu Lin / Wang TaoCHN 2 – 0
21-18, 21-11
Damir Atiković / Zoran PrimoracCRO
Match #5 Damir Atiković / Zoran PrimoracCRO 2 – 1
12-21, 21-10, 21-11
Paul Langley / Russ LavaleAUS
Match #6 Lu Lin / Wang TaoCHN 2 – 0
21-12, 21-9
Yi Ding / Qianli QianAUT

Group B (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Sweden 1SWE3062160139Q
Jan-Ove WaldnerJörgen Persson
2NetherlandsNED2153157140
Trinko KeenDanny Heister
3Japan 1JPN1244152144
Ryo YuzawaToshio Tasaki
4ChileCHI030680126
Juan SalamancaAugusto Morales

Match #1 Jan-Ove Waldner / Jörgen PerssonSWE 2 – 0
21-14, 21-12
Juan Salamanca / Augusto MoralesCHI
Match #2 Danny Heister / Trinko KeenNED 2 – 1
21-15, 17-21, 21-17
Toshio Tasaki / Ryo YuzawaJPN
Match #3 Danny Heister / Trinko KeenNED 2 – 0
21-17, 21-11
Augusto Morales / Juan SalamancaCHI
Match #4 Jan-Ove Waldner / Jörgen PerssonSWE 2 – 1
21-17, 17-21, 21-19
Ryo Yuzawa / Toshio TasakiJPN
Match #5 Ryo Yuzawa / Toshio TasakiJPN 2 – 0
21-9, 21-17
Juan Salamanca / Augusto MoralesCHI
Match #6 Jan-Ove Waldner / Jörgen PerssonSWE 2 – 1
17-21, 21-19, 21-16
Trinko Keen / Danny HeisterNED

Group C (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1People's Republic of China 2CHN306012677Q
Liu GuoliangKong Linghui
2France 1FRA2143133102
Christophe LegoûtPatrick Chila
3Sweden 2SWE1234116120
Thomas von ScheelePeter Karlsson
4GhanaGHA030650126
Isaac OpokuWinifred Addy

Match #1 Liu Guoliang / Kong LinghuiCHN 2 – 0
21-10, 21-9
Isaac Opoku / Winifred AddyGHA
Match #2 Christophe Legoût / Patrick ChilaFRA 2 – 1
19-21, 21-13, 21-12
Thomas von Scheele / Peter KarlssonSWE
Match #3 Christophe Legoût / Patrick ChilaFRA 2 – 0
21-6, 21-8
Isaac Opoku / Winifred AddyGHA
Match #4 Liu Guoliang / Kong LinghuiCHN 2 – 0
21-12, 21-16
Thomas von Scheele / Peter KarlssonSWE
Match #5 Peter Karlsson / Thomas von ScheeleSWE 2 – 0
21-8, 21-9
Winifred Addy / Isaac OpokuGHA
Match #6 Liu Guoliang / Kong LinghuiCHN 2 – 0
21-17, 21-13
Christophe Legoût / Patrick ChilaFRA

Group D (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1France 2FRA306012674Q
Jean-Philippe GatienDamien Éloi
2Hong KongHKG2143126129
Lo Chuen TsungChan Kong Wah
3Democratic People's Republic of KoreaPRK1234116128
Li Gun-SangChoi Kyong-Sob
4JamaicaJAM030689126
Stephen HyltonMichael Hyatt

Match #1 Damien Éloi / Jean-Philippe GatienFRA 2 – 0
21-9, 21-18
Michael Hyatt / Stephen HyltonJAM
Match #2 Lo Chuen Tsung / Chan Kong WahHKG 2 – 1
21-18, 12-21, 21-18
Li Gun-Sang / Choi Kyong-SobPRK
Match #3 Lo Chuen Tsung / Chan Kong WahHKG 2 – 0
21-13, 21-17
Stephen Hylton / Michael HyattJAM
Match #4 Damien Éloi / Jean-Philippe GatienFRA 2 – 0
21-10, 21-7
Choi Kyong-Sob / Li Gun-SangPRK
Match #5 Li Gun-Sang / Choi Kyong-SobPRK 2 – 0
21-14, 21-18
Stephen Hylton / Michael HyattJAM
Match #6 Damien Éloi / Jean-Philippe GatienFRA 2 – 0
21-14, 21-16
Chan Kong Wah / Lo Chuen TsungHKG

Group E (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1GermanyGER306012781Q
Jörg RoßkopfSteffen Fetzner
2Austria 2AUT2143144125
Werner SchlagerKarl Jindrak
3CanadaCAN122497106
Joe NgJohnny Huang
4BrazilBRA031693149
Giuliano PeixotoHugo Hoyama

Match #1 Jörg Roßkopf / Steffen FetznerGER 2 – 0
21-8, 21-10
Giuliano Peixoto / Hugo HoyamaBRA
Match #2 Karl Jindrak / Werner SchlagerAUT 2 – 0
21-10, 21-19
Johnny Huang / Joe NgCAN
Match #3 Karl Jindrak / Werner SchlagerAUT 2 – 1
21-17, 23-25, 21-11
Hugo Hoyama / Giuliano PeixotoBRA
Match #4 Jörg Roßkopf / Steffen FetznerGER 2 – 0
21-19, 21-7
Joe Ng / Johnny HuangCAN
Match #5 Joe Ng / Johnny HuangCAN 2 – 0
21-14, 21-8
Giuliano Peixoto / Hugo HoyamaBRA
Match #6 Jörg Roßkopf / Steffen FetznerGER 2 – 0
22-20, 21-17
Werner Schlager / Karl JindrakAUT

Group F (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Republic of Korea 1KOR20408462Q
Kim Taek-SuGang Hui-Chan
2PolandPOL112310097
Andrzej GrubbaLucjan Błaszczyk
3Chinese TaipeiTPE021482107
Wu Wen-ChiaChiang Peng-Lung

Match #1 Lucjan Błaszczyk / Andrzej GrubbaPOL 2 – 1
21-11, 23-25, 21-19
Chiang Peng-Lung / Wu Wen-ChiaTPE
Match #2 Gang Hui-Chan / Kim Taek-SuKOR 2 – 0
21-18, 21-17
Lucjan Błaszczyk / Andrzej GrubbaPOL
Match #3 Gang Hui-Chan / Kim Taek-SuKOR 2 – 0
21-17, 21-10
Chiang Peng-Lung / Wu Wen-ChiaTPE

Group G (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Republic of Korea 2KOR306012689Q
Yu Nam-GyuLee Cheol-Seung
2Russian FederationRUS2142120104
Dmitry MazunovAndrey Mazunov
3BelarusBLR1224103113
Yauhen ShchatininUladzimir Samsonau
4United StatesUSA030683126
Todd SweerisJim Butler

Match #1 Lee Cheol-Seung / Yu Nam-GyuKOR 2 – 0
21-15, 21-13
Jim Butler / Todd SweerisUSA
Match #2 Andrey Mazunov / Dmitry MazunovRUS 2 – 0
21-18, 21-18
Uladzimir Samsonau / Yauhen ShchatininBLR
Match #3 Andrey Mazunov / Dmitry MazunovRUS 2 – 0
21-14, 21-12
Jim Butler / Todd SweerisUSA
Match #4 Lee Cheol-Seung / Yu Nam-GyuKOR 2 – 0
21-15, 21-10
Uladzimir Samsonau / Yauhen ShchatininBLR
Match #5 Uladzimir Samsonau / Yauhen ShchatininBLR 2 – 0
21-16, 21-13
Jim Butler / Todd SweerisUSA
Match #6 Lee Cheol-Seung / Yu Nam-GyuKOR 2 – 0
21-19, 21-17
Andrey Mazunov / Dmitry MazunovRUS

Group H (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Japan 2JPN306012995Q
Hiroshi ShibutaniKoji Matsushita
2YugoslaviaSCG2142117115
Ilija LupuleskuSlobodan Grujić
3NigeriaNGR1224114115
Segun ToriolaSule Olaleye
4Czech RepublicCZE030694129
Josef PlachýPetr Korbel

Match #1 Hiroshi Shibutani / Koji MatsushitaJPN 2 – 0
21-16, 24-22
Josef Plachý / Petr KorbelCZE
Match #2 Ilija Lupulesku / Slobodan GrujićSCG 2 – 0
21-19, 26-24
Segun Toriola / Sule OlaleyeNGR
Match #3 Ilija Lupulesku / Slobodan GrujićSCG 2 – 0
21-11, 21-19
Josef Plachý / Petr KorbelCZE
Match #4 Hiroshi Shibutani / Koji MatsushitaJPN 2 – 0
21-14, 21-15
Segun Toriola / Sule OlaleyeNGR
Match #5 Segun Toriola / Sule OlaleyeNGR 2 – 0
21-8, 21-18
Josef Plachý / Petr KorbelCZE
Match #6 Hiroshi Shibutani / Koji MatsushitaJPN 2 – 0
21-11, 21-17
Ilija Lupulesku / Slobodan GrujićSCG

Quarter-Finals (27 July 1996)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Lu Lin / Wang TaoCHN 3 – 2
21-12, 18-21, 18-21, 21-12, 21-12
Gang Hui-Chan / Kim Taek-SuKOR
Match #2 Steffen Fetzner / Jörg RoßkopfGER 3 – 0
21-12, 21-17, 21-10
Damien Éloi / Jean-Philippe GatienFRA
Match #3 Kong Linghui / Liu GuoliangCHN 3 – 0
21-15, 21-19, 21-15
Koji Matsushita / Hiroshi ShibutaniJPN
Match #4 Lee Cheol-Seung / Yu Nam-GyuKOR 3 – 0
21-18, 21-16, 21-17
Jörgen Persson / Jan-Ove WaldnerSWE

Semi-Finals (29 July 1996 — 21:00)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Lu Lin / Wang TaoCHN 3 – 0
21-19, 21-17, 21-7
Steffen Fetzner / Jörg RoßkopfGER
Match #2 Kong Linghui / Liu GuoliangCHN 3 – 0
21-17, 21-16, 21-19
Lee Cheol-Seung / Yu Nam-GyuKOR

Final Round (30 July 1996)

Match 1/2 Kong Linghui / Liu GuoliangCHN 3 – 1
21-8, 13-21, 21-19, 21-11
Lu Lin / Wang TaoCHN
Match 3/4 Lee Cheol-Seung / Yu Nam-GyuKOR 3 – 0
21-18, 21-13, 21-20
Steffen Fetzner / Jörg RoßkopfGER