|
| Event type

Doubles, Women

Date14 – 20 August 2004
StatusOlympic
LocationOlympiako Gymnastirio Galatsiou, Galatsi
Participants68 from 26 countries
FormatSingle-elimination tournament. Top 8 seeds advanced to round four. Seeds 9-16 advanced to round three.

Chinese women had not lost a doubles championship at the Olympics or World Championships since the 1988 Olympics in Seoul and the 1987 Worlds. Wang Nan had won the 2000 Olympics with partner Li Ju, and also won the 1999 and 2001 Worlds with her. But in 2003 Wang joined up with a new partner, Zhang Yining, and they again won the World title – they were nicknamed table tennis’s “Dream Team.” The final came down to Wang and Zhang against Koreans Suk En-Mi and Lee Eun-Sil, but it was not close, the Chinese winning in four easy games.

PosCompetitor(s)NOC
1People's Republic of China 1CHNGold
Wang NanZhang Yining
2Republic of Korea 1KORSilver
Lee Eun-SilSeok Eun-Mi
3People's Republic of China 2CHNBronze
Guo YueNiu Jianfeng
4Republic of Korea 2KOR
Kim Bok-RaeKim Gyeong-A
=5JapanJPN
Ai FujinumaAya Umemura
=5Hong Kong, China 2HKG
Song Ah SimTie Ya Na
=5Democratic People's Republic of KoreaPRK
Kim Hyang-MiKim Hyon-Hui
=5CroatiaCRO
Tamara BorošCornelia Vajda-Molnar
=9Chinese TaipeiTPE
Huang Yi-HuaLu Yun-Feng
=9Hong Kong, China 1HKG
Lau Sui FeiLin Ling
=9Russian Federation 2RUS
Svetlana GaninaIrina Palina
=9ItalyITA
Nikoleta StefanovaWenling Tan Monfardini
=9Singapore 1SGP
Sharon TanZhang Xueling
=9New ZealandNZL
Chunli LiKaren Li
=9HungaryHUN
Csilla BátorfiKrisztina Tóth
=9Singapore 2SGP
Jing Jun HongLi Jia Wei
=17BelarusBLR
Tatsiana LohatskayaVeranika Paulovich
=17Russian Federation 1RUS
Oksana Kushch-FadeyevaGalina Melnik
=17CanadaCAN
Petra CadaMarie-Christine Roussy
=17BelarusBLR
Tatsiana KostrominaViktoryia Paulovich
=17RomaniaROU
Mihaela ȘteffAdriana Zamfir
=17GermanyGER
Nicole StruseElke Wosik
=17Czech RepublicCZE
Renáta ŠtrbíkováAlena Vachovcová
=17United States 2USA
Tawny BanhJun Gao
=25TunisiaTUN
Nesrine Ben KahiaOlfa Guenni
=25Nigeria 1NGR
Offiong EdemCecilia Otu
=25GreeceGRE
Maria MoirouArkhontoula Volakaki
=25Nigeria 2NGR
Bose KaffoFunke Oshonaike
=25United States 1USA
Whitney PingJasna Reed
=25AustraliaAUS
Jian-Fang LayMiao Miao
=25BrazilBRA
Mariany NonakaLígia da Silva
=25VenezuelaVEN
Luisana PérezFabiola Ramos
=33AlgeriaALG
Asma MenaifiSouad Nechab
=33ChileCHI
Berta RodríguezMaría Paulina Vega

Round One (14 August 2004)

Winners advanced to round two.

Match #1 Nesrine Ben Kahia / Olfa GuenniTUN 4 – 2
11-9, 11-7, 11-5, 9-11, 8-11, 11-8
Asma Menaifi / Souad NechabALG
Match #2 Luisana Pérez / Fabiola RamosVEN 4 – 3
12-14, 11-8, 6-11, 11-7, 11-13, 11-5, 11-7
Berta Rodríguez / María Paulina VegaCHI

Round Two (15 August 2004)

Winners advanced to round three.

Match #1 Huang Yi-Hua / Lu Yun-FengTPE 4 – 0
11-4, 11-4, 11-6, 11-4
Nesrine Ben Kahia / Olfa GuenniTUN
Match #2 Oksana Kushch-Fadeyeva / Galina MelnikRUS 4 – 3
7-11, 11-3, 11-9, 11-2, 6-11, 10-12, 11-6
Offiong Edem / Cecilia OtuNGR
Match #3 Petra Cada / Marie-Christine RoussyCAN 4 – 1
11-8, 4-11, 11-7, 11-9, 11-8
Maria Moirou / Arkhontoula VolakakiGRE
Match #4 Nikoleta Stefanova / Wenling Tan MonfardiniITA 4 – 3
11-9, 11-6, 12-10, 10-12, 5-11, 10-12, 11-9
Bose Kaffo / Funke OshonaikeNGR
Match #5 Sharon Tan / Zhang XuelingSGP 4 – 0
11-8, 11-4, 11-5, 13-11
Whitney Ping / Jasna ReedUSA
Match #6 Chunli Li / Karen LiNZL 4 – 2
12-10, 8-11, 6-11, 11-5, 11-2, 14-12
Jian-Fang Lay / Miao MiaoAUS
Match #7 Renáta Štrbíková / Alena VachovcováCZE 4 – 2
11-2, 11-4, 7-11, 6-11, 11-9, 11-9
Mariany Nonaka / Lígia da SilvaBRA
Match #8 Tawny Banh / Jun GaoUSA 4 – 0
11-3, 11-4, 11-6, 11-6
Luisana Pérez / Fabiola RamosVEN

Round Three (16 August 2004)

Winners advanced to round four.

Match #1 Huang Yi-Hua / Lu Yun-FengTPE 4 – 3
10-12, 10-12, 11-7, 7-11, 14-12, 11-9, 11-7
Tatsiana Lohatskaya / Veranika PaulovichBLR
Match #2 Lau Sui Fei / Lin LingHKG 4 – 2
11-8, 11-7, 11-5, 8-11, 11-13, 11-8
Oksana Kushch-Fadeyeva / Galina MelnikRUS
Match #3 Svetlana Ganina / Irina PalinaRUS 4 – 0
11-5, 11-2, 11-7, 11-6
Petra Cada / Marie-Christine RoussyCAN
Match #4 Nikoleta Stefanova / Wenling Tan MonfardiniITA 4 – 2
11-7, 10-12, 11-13, 11-5, 11-7, 11-7
Tatsiana Kostromina / Viktoryia PaulovichBLR
Match #5 Sharon Tan / Zhang XuelingSGP 4 – 1
8-11, 11-6, 12-10, 11-9, 11-8
Mihaela Șteff / Adriana ZamfirROU
Match #6 Chunli Li / Karen LiNZL 4 – 1
11-6, 11-7, 11-7, 10-12, 11-6
Nicole Struse / Elke WosikGER
Match #7 Tamara Boroš / Cornelia Vajda-MolnarCRO 4 – 1
9-11, 11-8, 11-8, 11-7, 11-3
Renáta Štrbíková / Alena VachovcováCZE
Match #8 Kim Bok-Rae / Kim Gyeong-AKOR 4 – 0
11-4, 11-3, 11-7, 11-9
Tawny Banh / Jun GaoUSA

Round Four (16 August 2004)

Winners advanced to the quarter-finals.

Match #1 Guo Yue / Niu JianfengCHN 4 – 0
11-9, 11-4, 11-6, 11-2
Huang Yi-Hua / Lu Yun-FengTPE
Match #2 Ai Fujinuma / Aya UmemuraJPN 4 – 2
11-9, 6-11, 11-9, 12-10, 7-11, 11-7
Lau Sui Fei / Lin LingHKG
Match #3 Song Ah Sim / Tie Ya NaHKG 4 – 0
11-7, 11-6, 11-7, 11-7
Svetlana Ganina / Irina PalinaRUS
Match #4 Wang Nan / Zhang YiningCHN 4 – 0
11-6, 11-3, 12-10, 14-12
Nikoleta Stefanova / Wenling Tan MonfardiniITA
Match #5 Lee Eun-Sil / Seok Eun-MiKOR 4 – 0
14-12, 11-7, 11-7, 11-8
Sharon Tan / Zhang XuelingSGP
Match #6 Kim Hyang-Mi / Kim Hyon-HuiPRK 4 – 2
11-8, 11-13, 11-6, 11-13, 11-5, 11-4
Chunli Li / Karen LiNZL
Match #7 Tamara Boroš / Cornelia Vajda-MolnarCRO 4 – 1
11-6, 9-11, 11-9, 11-3, 11-3
Csilla Bátorfi / Krisztina TóthHUN
Match #8 Kim Bok-Rae / Kim Gyeong-AKOR 4 – 3
9-11, 11-5, 12-10, 8-11, 9-11, 11-8, 11-8
Jing Jun Hong / Li Jia WeiSGP

Quarter-Finals (18 August 2004)

Winners advanced to the semi-finals.

Match #1 Guo Yue / Niu JianfengCHN 4 – 2
11-3, 12-10, 9-11, 12-14, 11-4, 11-8
Ai Fujinuma / Aya UmemuraJPN
Match #2 Wang Nan / Zhang YiningCHN 4 – 2
11-4, 3-11, 11-13, 11-8, 12-10, 11-8
Song Ah Sim / Tie Ya NaHKG
Match #3 Lee Eun-Sil / Seok Eun-MiKOR 4 – 2
12-10, 4-11, 11-9, 11-8, 9-11, 11-7
Kim Hyang-Mi / Kim Hyon-HuiPRK
Match #4 Kim Bok-Rae / Kim Gyeong-AKOR 4 – 0
11-4, 11-5, 11-3, 11-8
Tamara Boroš / Cornelia Vajda-MolnarCRO

Semi-Finals (19 August 2004)

Winners advanced to the final match. Runners-up advanced to bronze medal match.

Match #1 Wang Nan / Zhang YiningCHN 4 – 2
11-7, 13-11, 9-11, 13-11, 6-11, 13-11
Guo Yue / Niu JianfengCHN
Match #2 Lee Eun-Sil / Seok Eun-MiKOR 4 – 0
11-6, 12-10, 11-7, 11-2
Kim Bok-Rae / Kim Gyeong-AKOR

Final Round (20 August 2004)

Match 1/2 Wang Nan / Zhang YiningCHN 4 – 0
11-9, 11-7, 11-6, 11-6
Lee Eun-Sil / Seok Eun-MiKOR
Match 3/4 Guo Yue / Niu JianfengCHN 4 – 3
11-7, 5-11, 11-4, 11-9, 7-11, 9-11, 11-9
Kim Bok-Rae / Kim Gyeong-AKOR