Archery
|
Individual, Men |
Gu Ja-Cheong |
8 |
|
|
Choi Won-Tae |
11 |
|
|
Jeon In-Su |
22 |
|
Individual, Women |
Seo Hyang-Sun |
1 |
Gold |
|
Kim Jin-Ho |
3 |
Bronze |
|
Park Yeong-Suk |
17 |
|
Artistic Gymnastics
|
Individual All-Around, Men |
Jang Tae-Eun |
13 |
|
|
Han Chung-Sik |
27 |
|
|
Lee Jeong-Sik |
=28 |
|
|
Ju Yeong-Sam |
=52 r1/2 |
|
|
Nam Seung-Gu |
56 r1/2 |
|
|
Chae Gwang-Seok |
57 r1/2 |
|
Team All-Around, Men |
Republic of Korea |
8 |
|
|
Jang Tae-Eun • Han Chung-Sik • Lee Jeong-Sik • Ju Yeong-Sam • Nam Seung-Gu • Chae Gwang-Seok |
Floor Exercise, Men |
Han Chung-Sik |
=32 r1/2 |
|
|
Nam Seung-Gu |
=36 r1/2 |
|
|
Chae Gwang-Seok |
=44 r1/2 |
|
|
Jang Tae-Eun |
48 r1/2 |
|
|
Ju Yeong-Sam |
=56 r1/2 |
|
|
Lee Jeong-Sik |
=64 r1/2 |
|
Horse Vault, Men |
Han Chung-Sik |
=40 r1/2 |
|
|
Jang Tae-Eun |
=48 r1/2 |
|
|
Lee Jeong-Sik |
=53 r1/2 |
|
|
Nam Seung-Gu |
=56 r1/2 |
|
|
Chae Gwang-Seok |
62 r1/2 |
|
|
Ju Yeong-Sam |
=63 r1/2 |
|
Parallel Bars, Men |
Jang Tae-Eun |
=21 r1/2 |
|
|
Lee Jeong-Sik |
=25 r1/2 |
|
|
Han Chung-Sik |
=35 r1/2 |
|
|
Chae Gwang-Seok |
45 r1/2 |
|
|
Ju Yeong-Sam |
=46 r1/2 |
|
|
Nam Seung-Gu |
=53 r1/2 |
|
Horizontal Bar, Men |
Lee Jeong-Sik |
=12 r1/2 |
|
|
Chae Gwang-Seok |
=22 r1/2 |
|
|
Jang Tae-Eun |
=25 r1/2 |
|
|
Han Chung-Sik |
=30 r1/2 |
|
|
Nam Seung-Gu |
=34 r1/2 |
|
|
Ju Yeong-Sam |
=37 r1/2 |
|
Rings, Men |
Jang Tae-Eun |
=30 r1/2 |
|
|
Ju Yeong-Sam |
=46 r1/2 |
|
|
Lee Jeong-Sik |
=46 r1/2 |
|
|
Han Chung-Sik |
60 r1/2 |
|
|
Nam Seung-Gu |
68 r1/2 |
|
|
Chae Gwang-Seok |
70 r1/2 |
|
Pommelled Horse, Men |
Han Chung-Sik |
=30 r1/2 |
|
|
Lee Jeong-Sik |
=38 r1/2 |
|
|
Jang Tae-Eun |
=43 r1/2 |
|
|
Nam Seung-Gu |
=48 r1/2 |
|
|
Ju Yeong-Sam |
=51 r1/2 |
|
|
Chae Gwang-Seok |
61 r1/2 |
|
Individual All-Around, Women |
Lee Jeong-Hui |
30 |
|
|
Sim Jae-Yeong |
64 r1/2 |
|
Floor Exercise, Women |
Lee Jeong-Hui |
=54 r1/2 |
|
|
Sim Jae-Yeong |
63 r1/2 |
|
Horse Vault, Women |
Lee Jeong-Hui |
=40 r1/2 |
|
|
Sim Jae-Yeong |
=50 r1/2 |
|
Uneven Bars, Women |
Lee Jeong-Hui |
=48 r1/2 |
|
|
Sim Jae-Yeong |
65 r1/2 |
|
Balance Beam, Women |
Sim Jae-Yeong |
=48 r1/2 |
|
|
Lee Jeong-Hui |
62 r1/2 |
|
Athletics
|
100 metres, Men |
Sim Deok-Seop |
5 h11 r1/4 |
|
200 metres, Men |
Jang Jae-Geun |
6 h2 r2/4 |
|
800 metres, Men |
Kim Bok-Joo |
AC h4 r1/4 |
|
1,500 metres, Men |
Kim Bok-Joo |
10 h5 r1/3 |
|
Marathon, Men |
Lee Hong-Yeol |
37 |
|
|
Chae Hong-Nak |
48 |
|
|
Kim Won-Sik |
58 |
|
3,000 metres Steeplechase, Men |
Kim Ju-Ryong |
10 h3 r1/3 |
|
Long Jump, Men |
Kim Jong-Il |
8 |
|
Triple Jump, Men |
Park Yeong-Jun |
24 r1/2 |
|
100 metres, Women |
Lee Yeong-Suk |
7 h4 r1/4 |
|
200 metres, Women |
Mo Myeong-Hui |
6 h2 r2/4 |
|
Baseball
|
Baseball, Men |
Republic of Korea |
4 |
|
|
Ahn Un-Hak • Baek In-Ho • Choy Kai-Young • Kang Ki-Woong • Kim Hyoung-Suk • Kim Yong-Kuk • Kim Young-Sin • Lee Jong-Doo • Lee Kang-Don • Lee Soon-Chul • Park Heung-Sik • Park Noh-Jun • Yoo Joong-Il • Han Hee-Min • Kim Yong-Soo • Lee Sang-Kun • Oh Myong-Lok • Sun Dong-Ryeul • Yoon Hak-Kil • Chang Ho-Ik (DNS) |
Basketball
|
Basketball, Women |
Republic of Korea |
2 |
Silver |
|
Choi Ae-Yeong • Kim Eun-Suk • Lee Hyeong-Suk • Choi Gyeong-Hui • Lee Mi-Ja • Mun Gyeong-Ja • Kim Hwa-Sun • Jeong Myeong-Hui • Kim Yeong-Hui • Seong Jeong-A • Park Chan-Suk • Park Yang-Gae (DNS) |
Boxing
|
Light-Flyweight, Men |
Kim Gwang-Seon |
=17 |
|
Flyweight, Men |
Heo Yeong-Mo |
=5 |
|
Bantamweight, Men |
Mun Seong-Gil |
=5 |
|
Featherweight, Men |
Park Hyeong-Ok |
=5 |
|
Lightweight, Men |
Jeon Chil-Seong |
=3 |
Bronze |
Light-Welterweight, Men |
Kim Dong-Gil |
=5 |
|
Welterweight, Men |
An Yeong-Su |
2 |
Silver |
Light-Middleweight, Men |
An Dal-Ho |
=9 |
|
Middleweight, Men |
Sin Jun-Seop |
1 |
Gold |
Canoe Sprint
|
Canadian Singles, 500 metres, Men |
Yun Hui-Chun |
4 h1 r2/4 |
|
Canadian Doubles, 500 metres, Men |
Republic of Korea |
5 h1 r2/3 |
|
|
Jang Yeong-Cheol • Yun Hui-Chun |
Cycling Road
|
Road Race, Individual, Men |
Park Se-Ryong |
48 |
|
|
Kim Cheol-Seok |
DNF |
|
|
Lee Jin-Ok |
DNF |
|
|
Sin Dae-Cheol |
DNF |
|
100 kilometres Team Time Trial, Men |
Republic of Korea |
20 |
|
|
Jo Geon-Haeng • Jang Yun-Ho • Kim Cheol-Seok • Lee Jin-Ok |
Road Race, Individual, Women |
Choi Eun-Suk |
42 |
|
|
Mun Suk |
43 |
|
|
Son Yak-Seon |
44 |
|
Diving
|
Platform, Men |
Park Jong-Ryong |
20 r1/2 |
|
Fencing
|
Épée, Individual, Men |
Kim Seong-Mun |
27 |
|
|
Yun Nam-Jin |
33 |
|
|
Lee Il-Hui |
34 |
|
|
Kim Bong-Man |
DNS |
|
Épée, Team, Men |
Republic of Korea |
7 |
|
|
Kim Bong-Man • Kim Seong-Mun • Lee Il-Hui • Min Gyeong-Seung • Yun Nam-Jin |
Foil, Individual, Women |
Oh Seung-Sun |
21 |
|
|
Choi Bok-Ran |
37 |
|
Handball
|
Handball, Men |
Republic of Korea |
11 |
|
|
An Jin-Su • Choi Geun-Nyeon • Choi Tae-Seop • Hwang Yak-Na • Gang Deok-Su • Gang Jae-Won • Gang Tae-Gu • Go Seok-Chang • Lee Gwang-Nam • Lee Sang-Hyo • Im Gyu-Ha • Im Yeong-Cheol • Park Byeong-Hong • Park Yeong-Dae • Sim Jeong-Man |
Handball, Women |
Republic of Korea |
2 |
Silver |
|
Kim Gyeong-Sun • Lee Sun-I • Jeong Hoe-Sun • Kim Mi-Suk • Han Hwa-Su • Kim Ok-Hwa • Kim Chun-Rye • Jeong Sun-Bok • Yun Byeong-Sun • Lee Yeong-Ja • Seong Gyeong-Hwa • Yun Su-Gyeong • Son Mi-Na • Kang Sook (DNS) • Lee Myung-Hwa (DNS) |
Judo
|
Extra-Lightweight, Men |
Kim Jae-Yeop |
2 |
Silver |
Half-Lightweight, Men |
Hwang Jeong-Oh |
2 |
Silver |
Lightweight, Men |
An Byeong-Geun |
1 |
Gold |
Half-Middleweight, Men |
Hwang Jin-Su |
=34 |
|
Middleweight, Men |
Park Gyeong-Ho |
=10 |
|
Half-Heavyweight, Men |
Ha Hyeong-Ju |
1 |
Gold |
Heavyweight, Men |
Jo Yong-Cheol |
=3 |
Bronze |
Open Class, Men |
Kim Gwan-Hyeon |
=9 |
|
Modern Pentathlon
|
Individual, Men |
Jeong Gyeong-Hun |
38 |
|
|
Kim Il |
42 |
|
|
Gang Gyeong-Hyo |
45 |
|
Team, Men |
Republic of Korea |
15 |
|
|
Jeong Gyeong-Hun • Kim Il • Gang Gyeong-Hyo |
Rowing
|
Coxed Fours, Women |
Republic of Korea |
9 |
|
|
Park Hye-Suk • Kim Jeong-Nam • Kim Myeong-Jae • Kim Yeong-Hui • An Hae-Eun |
Sailing
|
Windsurfer, Men |
Jo Jin-Seop |
34 |
|
Shooting
|
Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men |
Yang Chung-Yeol |
5 |
|
|
Park Jong-Gil |
7 |
|
Free Pistol, 50 metres, Men |
Seo In-Taek |
16 |
|
|
Park Seung-Rin |
=31 |
|
Air Rifle, 10 metres, Men |
Park Dae-Un |
=28 |
|
|
Yun Deok-Ha |
38 |
|
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men |
Yun Deok-Ha |
=32 |
|
|
Lee Eun-Cheol |
=39 |
|
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men |
Yun Deok-Ha |
=13 |
|
|
Gwak Jeong-Hun |
44 |
|
Trap, Open |
Park Cheol-Seung |
=11 |
|
|
Choi Jeong-Ryong |
=41 |
|
Skeet, Open |
Im Dong-Gi |
=33 |
|
|
Kim Yeong-Jin |
=36 |
|
Sporting Pistol, 25 metres, Women |
Mun Yang-Ja |
10 |
|
|
Kim Hye-Yeong |
14 |
|
Air Rifle, 10 metres, Women |
Park Jeong-A |
=11 |
|
|
Lee Jeong-Hwa |
21 |
|
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Women |
Kim Yeong-Mi |
=20 |
|
|
Go Yeong-Hui |
24 |
|
Swimming
|
100 metres Butterfly, Men |
Bang Jun-Yeong |
40 |
|
200 metres Butterfly, Men |
Bang Jun-Yeong |
28 |
|
100 metres Freestyle, Women |
Kim Jin-Suk |
30 |
|
200 metres Freestyle, Women |
Kim Jin-Suk |
29 |
|
100 metres Backstroke, Women |
Choi Yun-Hui |
24 |
|
200 metres Backstroke, Women |
Choi Yun-Hui |
21 |
|
Tennis
|
Singles, Men |
Ro Gap-Taik |
=17 |
|
Singles, Women |
Susanna Lee |
=17 |
|
Volleyball
|
Volleyball, Men |
Republic of Korea |
5 |
|
|
Jang Yun-Chang • Jeong Ui-Tak • Gang Du-Tae • Gang Man-Su • Kim Ho-Cheol • Lee Beom-Ju • Lee Jong-Gyeong • Lee Yong-Seon • Mun Yong-Gwan • No Jin-Su • Yang Jin-Ung • Yu Jung-Tak |
Volleyball, Women |
Republic of Korea |
5 |
|
|
Han Gyeong-Ae • Kim Jeong-Sun • Kim Ok-Sun • Lee Eun-Gyeong • Lee Myeong-Hui • Lee Un-Im • Lee Yeong-Seon • Im Hye-Suk • Park Mi-Hui • Yun Jeong-Hye • Jea Sook-Ja (DNS) • Jin Chun-Mae (DNS) |
Weightlifting
|
Flyweight, Men |
Bang Hyo-Mun |
6 |
|
Bantamweight, Men |
Kim Chil-Bong |
5 |
|
Featherweight, Men |
Lee Myeong-Su |
6 |
|
|
Ji Ju-Hyeon |
DNF |
|
Middleweight, Men |
Park Chun-Jong |
8 |
|
|
Park Yeong-Jae |
16 |
|
Light-Heavyweight, Men |
Lee Gang-Seok |
6 |
|
Middle-Heavyweight, Men |
Hwang U-Won |
5 |
|
|
Kim Cheol-Hyeon |
AC |
|
Wrestling
|
Light-Flyweight, Greco-Roman, Men |
Jeon Dae-Je |
6 |
|
Flyweight, Greco-Roman, Men |
Bang Dae-Du |
3 |
Bronze |
Bantamweight, Greco-Roman, Men |
Park Byeong-Hyo |
8 |
|
Featherweight, Greco-Roman, Men |
Kim Won-Gi |
1 |
Gold |
Lightweight, Greco-Roman, Men |
Lee Yeon-Ik |
AC |
|
Welterweight, Greco-Roman, Men |
Kim Yeong-Nam |
4 |
|
Middleweight, Greco-Roman, Men |
Kim Sang-Gyu |
8 |
|
Light-Flyweight, Freestyle, Men |
Son Gap-Do |
3 |
Bronze |
Flyweight, Freestyle, Men |
Kim Jong-Gyu |
2 |
Silver |
Bantamweight, Freestyle, Men |
Kim Ui-Gon |
3 |
Bronze |
Featherweight, Freestyle, Men |
Lee Jeong-Geun |
3 |
Bronze |
Lightweight, Freestyle, Men |
Yu In-Tak |
1 |
Gold |
Welterweight, Freestyle, Men |
Han Myeong-U |
6 |
|
Middleweight, Freestyle, Men |
Kim Tae-U |
5 |
|