Alpine Skiing
|
Super G, Boys |
Ruslan Sabitov |
33 |
|
Giant Slalom, Boys |
Ruslan Sabitov |
26 |
|
Slalom, Boys |
Ruslan Sabitov |
DNF |
|
Combined, Boys |
Ruslan Sabitov |
DNF |
|
Super G, Girls |
Mariya Grigorova |
DQ |
|
Giant Slalom, Girls |
Mariya Grigorova |
40 |
|
Slalom, Girls |
Mariya Grigorova |
DNF |
|
Biathlon
|
7.5 kilometres Sprint, Boys |
Ruslan Besov |
31 |
|
10 kilometres Pursuit, Boys |
Ruslan Besov |
31 |
|
6 kilometres Sprint, Girls |
Galina Vishnevskaya |
2 |
Silver |
|
Anastasiya Kondratyeva |
32 |
|
7.5 kilometres Pursuit, Girls |
Galina Vishnevskaya |
3 |
Bronze |
|
Anastasiya Kondratyeva |
27 |
|
Cross Country Skiing
|
Sprint, Boys |
Sergey Malyshev |
8 |
|
10 kilometres, Boys |
Sergey Malyshev |
3 |
Bronze |
Sprint, Girls |
Aleksandra Kun |
32 |
|
5 kilometres, Girls |
Aleksandra Kun |
26 |
|
Figure Skating
|
Singles, Boys |
Aleksandr Lyan |
14 |
|
Ice Dancing, Mixed Youth |
Kazakhstan |
6 |
|
|
Karina Uzurova • Ilias Ali |
Team, Mixed Youth |
Team 5 |
6 |
|
|
Park So-Yeon (KOR) • Aleksandr Lyan (KAZ) • Estelle Elizabeth (FRA) • Romain Le Gac (FRA) |
Freestyle Skiing
|
Ski Cross, Boys |
Alon Mullayev |
17 |
|
Ice Hockey
|
Ice Hockey, Girls |
Kazakhstan |
4 |
|
|
Anastasiya Ogay • Zhanna Nurgaliyeva • Olesya Mironenko • Akzhan Oxykbayeva • Anastasiya Kryshkina • Zaure Nurgaliyeva • Anel Karimzhanova • Botagoz Khasenova • Kamila Gembitskaya • Nargiz Asimova • Meruyert Ryspek • Anastasiya Matusevich • Asem Tuleubayeva • Saltanat Urpekbayeva • Olga Lobova • Malika Bulembayeva • Raisa Minakova |
Luge
|
Singles, Boys |
Sergey Korzhnev |
14 |
|
Singles, Girls |
Darya Kudryavtseva |
DNF |
|
Doubles, Open Youth |
Kazakhstan |
10 |
|
|
Stanislav Maltsev • Oleg Faskhutdinov |
Team Relay, Mixed Youth |
Kazakhstan |
8 |
|
|
Darya Kudryavtseva • Sergey Korzhnev • Stanislav Maltsev • Oleg Faskhutdinov |
Mixed Sports
|
Cross-Country / Biathlon Relay, Mixed Youth |
Kazakhstan |
10 |
|
|
Galina Vishnevskaya • Aleksandra Kun • Ruslan Besov • Sergey Malyshev |
Short Track Speed Skating
|
500 metres, Girls |
Darya Goncharova |
11 |
|
1,000 metres, Girls |
Darya Goncharova |
6 |
|
3,000 metres Relay, Mixed Youth |
Team G |
8 |
|
|
Darya Goncharova (KAZ) • Yun Su-Min (KOR) • Arianna Sighel (ITA) • Dominic Andermann (AUT) |
Ski Jumping
|
Medium Hill, Individual, Boys |
Kanat Khamitov |
23 |
|
Speed Skating
|
500 metres, Boys |
Stanislav Palkin |
5 |
|
|
Dmitry Morozov |
DNF |
|
3,000 metres, Boys |
Dmitry Morozov |
9 |
|
Mass Start, Boys |
Stanislav Palkin |
5 |
|
|
Dmitry Morozov |
11 |
|
500 metres, Girls |
Svetlana Maltseva |
6 |
|
1,500 metres, Girls |
Yelizaveta Prokhorenko |
11 |
|
3,000 metres, Girls |
Yelizaveta Prokhorenko |
11 |
|
Mass Start, Girls |
Yelizaveta Prokhorenko |
17 |
|
|
Svetlana Maltseva |
25 |
|