|
| Event type

Light-Flyweight, Freestyle (≤48 kilograms), Men

Date29 – 30 July 1996
StatusOlympic
LocationGeorgia World Congress Center, Atlanta, Georgia (Hall G)
Participants19 from 19 countries
FormatSingle-elimination tournament with classification rounds for placements.

This class would be discontinued after 1996, as the International Wrestling Federation (FILA) shuffled weight limits to decrease the number of weight classes, as mandated by the IOC. North Korean Kim Il-Ong was the defending gold medalist but had not been permitted to compete internationally by his nation since 1992. This would change in April 1996, when he was allowed to compete at the Asian Qualifying Tournament. In his absence Cuban Alexis Vila had won the 1993-94 World Championships and the 1995 World title had gone to Russian Vugar Orudzhov, who also won the Europeans that year. Kim again went through the tournament undefeated, however, despite his lack of international competition in the ensuring four years, and won the gold medal by defeating Armenian Armen Mkrtchyan in the final, 5-4. Vila and Orudzhov met for the bronze medal, won by Vila, 5-2.

PosCompetitor(s)NOCCPTP
1Kim Il-OngPRKGold
2Armen MkrtchyanARMSilver
3Alexis VilaCUBBronze
4Vugar OrudzhovRUS
5Jeong Sun-WonKOR
6Vitalie RaileanMDA
7Gheorghe CorduneanuROU
8Rob EiterUSA
9Isaac JacobNGR89
10Viktor YefteniUKR611
11Vlatko SokolovMKD518
12Luvsan–Ishiin SergelenbaatarMGL59
13Nikos TskouaseliGRE56
14Fariborz BesaratiSWE25
15José Manuel RestrepoCOL14
16Paul RagusaCAN11
=17Filiberto FernándezMEX00
=17Mynor RamírezGUA00
=17Vladimir TorgovkinKGZ00

Round One (29 July 1996)

Match #1 Alexis VilaCUB
decision (4-0) (6:04)
Isaac JacobNGR
Match #2 Rob EiterUSA
grand superiority (12-0) (4:29)
Mynor RamírezGUA
Match #3 Armen MkrtchyanARM
grand superiority (10-0) (3:57)
José Manuel RestrepoCOL
Match #4 Vitalie RaileanMDA
grand superiority (10-0) (2:23)
Vlatko SokolovMKD
Match #5 Nikos TskouaseliGRE
decision (3-2) (6:00)
Gheorghe CorduneanuROU
Match #6 Kim Il-OngPRK
grand superiority (12-2) (4:36)
Fariborz BesaratiSWE
Match #7 Viktor YefteniUKR
decision (6-4) (5:00)
Vugar OrudzhovRUS
Match #8 Luvsan–Ishiin SergelenbaatarMGL
decision (7-1) (5:00)
Paul RagusaCAN
Match #9 Jeong Sun-WonKOR
grand superiority (11-0) (3:58)
Vladimir TorgovkinKGZ
Match #10 Filiberto FernándezMEX bye

Round Two (29 July 1996)

Match #1 Alexis VilaCUB
grand superiority (11-0) (1:54)
Filiberto FernándezMEX
Match #2 Armen MkrtchyanARM
decision (9-2) (5:00)
Rob EiterUSA
Match #3 Vitalie RaileanMDA
decision (10-1) (5:00)
Nikos TskouaseliGRE
Match #4 Kim Il-OngPRK
decision (3-0) (5:00)
Viktor YefteniUKR
Match #5 Jeong Sun-WonKOR
decision (3-1) (6:23)
Luvsan–Ishiin SergelenbaatarMGL

Quarter-Finals (30 July 1996)

Match #1 Armen MkrtchyanARM
decision (4-2) (7:06)
Alexis VilaCUB
Match #2 Vitalie RaileanMDA bye
Match #3 Kim Il-OngPRK bye
Match #4 Jeong Sun-WonKOR bye

Semi-Finals (30 July 1996)

Match #1 Armen MkrtchyanARM
decision (7-2) (5:00)
Vitalie RaileanMDA
Match #2 Kim Il-OngPRK
decision (3-1) (5:25)
Jeong Sun-WonKOR

Final Round (30 July 1996)

Match 1/2 Kim Il-OngPRK
decision (5-4) (5:00)
Armen MkrtchyanARM
Match 3/4 Alexis VilaCUB
decision (5-2) (5:00)
Vugar OrudzhovRUS
Match 5/6 Jeong Sun-WonKOR
decision (4-0) (5:00)
Vitalie RaileanMDA
Match 7/8 Gheorghe CorduneanuROU
decision (3-1) (5:27)
Rob EiterUSA

Classification Round Two (29 July 1996)

Match #1 Isaac JacobNGR
decision (3-0) (5:14)
Mynor RamírezGUA
Match #2 Vlatko SokolovMKD
grand superiority (15-4) (4:15)
José Manuel RestrepoCOL
Match #3 Gheorghe CorduneanuROU
decision (6-3) (5:00)
Fariborz BesaratiSWE
Match #4 Vugar OrudzhovRUS
grand superiority (12-0) (1:36)
Paul RagusaCAN
Match #5 Vladimir TorgovkinKGZ bye

Classification Round Three (29 July 1996)

Match #1 Isaac JacobNGR
default (0-0) (0:00)
Vladimir TorgovkinKGZ
Match #2 Gheorghe CorduneanuROU
decision (7-3) (5:00)
Vlatko SokolovMKD
Match #3 Vugar OrudzhovRUS
grand superiority (10-0) (1:14)
Filiberto FernándezMEX
Match #4 Rob EiterUSA
decision (11-2) (5:00)
Nikos TskouaseliGRE
Match #5 Viktor YefteniUKR
decision (5-1) (5:00)
Luvsan–Ishiin SergelenbaatarMGL

Classification Round Four (30 July 1996)

Match #1 Gheorghe CorduneanuROU
decision (7-6) (5:00)
Isaac JacobNGR
Match #2 Vugar OrudzhovRUS
decision (10-4) (5:00)
Rob EiterUSA
Match #3 Alexis VilaCUB
decision (8-0) (5:00)
Viktor YefteniUKR

Classification Round Five (30 July 1996)

Match #1 Vugar OrudzhovRUS
grand superiority (10-0) (3:10)
Gheorghe CorduneanuROU
Match #2 Alexis VilaCUB bye

Classification Round Six (30 July 1996)

Match #1 Alexis VilaCUB
grand superiority (10-0) (3:39)
Vitalie RaileanMDA
Match #2 Vugar OrudzhovRUS
decision (5-1) (5:00)
Jeong Sun-WonKOR