|
| Event type

Light-Heavyweight, Greco-Roman (≤90 kilograms), Men

Date21 – 22 July 1996
StatusOlympic
LocationGeorgia World Congress Center, Atlanta, Georgia (Hall G)
Participants23 from 23 countries
FormatSingle-elimination tournament with classification rounds for placements.

This class would be discontinued after 1996, as the International Wrestling Federation (FILA) shuffled weight limits to decrease the number of weight classes, as mandated by the IOC. The favorite in this class was Russian Gogi Koguashvili, of Georgian ethnicity, who had won the bronze medal in Barcelona and won World titles in 1993-94 and European titles in 1995-96. Koguashvili was drawn against Turk Hakkı Başar, 1995 World Champion, in round one, however, and lost 6-1, eliminating him from gold medal contention. That left the event wide open and allowed Ukrainian V’iacheslav Oliynyk to advance to the final, after he defeated Başar in the semi-finals. Oliynyk was the 1994 European Champion and had been runner-up at the 1994 Worlds, but was 30-years-old in 1996 and even his wife considered him too old to contend for medals. In the final he met Jacek Fafiński of Poland, who had finished eighth at the recent Europeans and in his career, would stand on one international podium – this one. Oliynyk had no difficulty winning the gold medal, defeating Fafiński 6-0 in the final.

PosCompetitor(s)NOCCPTP
1V'iacheslav OliynykUKRGold
2Jacek FafińskiPOLSilver
3Maik BullmannGERBronze
4Aliaksandr SidarenkaBLR
5Hakkı BaşarTUR
6Iordanis KonstantinidisGRE
7Derrick WaldroupUSA
8Marek ŠvecCZE
9Tsolak YeghishyanARM711
10Reynaldo PeñaCUB77
11Sergey MatviyenkoKAZ59
12Rozy RedzhepovTKM57
13Gogi KoguashviliRUS56
14Moustafa RamadanEGY48
15Khristo DimitrovBUL46
16Nándor GelénesiHUN43
17Fahrudin HodžićBIH35
18Goran KasumSCG33
19Doug CoxCAN12
=20Harri KoskelaFIN11
=20Eom Jin-HanKOR11
=22Abdel Aziz EssafouiMAR00
=22Lucio VásquezPER00

Round One (21 July 1996)

Match #1 Reynaldo PeñaCUB
decision (2-1) (8:00)
Eom Jin-HanKOR
Match #2 Hakkı BaşarTUR
decision (6-1) (5:00)
Gogi KoguashviliRUS
Match #3 Goran KasumSCG
decision (3-0) (5:00)
Doug CoxCAN
Match #4 V'iacheslav OliynykUKR
grand superiority (12-0) (4:07)
Fahrudin HodžićBIH
Match #5 Sergey MatviyenkoKAZ
decision (7-0) (5:00)
Harri KoskelaFIN
Match #6 Aliaksandr SidarenkaBLR
decision (3-0) (5:00)
Derrick WaldroupUSA
Match #7 Maik BullmannGER
decision (3-0) (5:00)
Moustafa RamadanEGY
Match #8 Jacek FafińskiPOL
fall (4-0) (1:29)
Abdel Aziz EssafouiMAR
Match #9 Rozy RedzhepovTKM
decision (3-1) (5:00)
Marek ŠvecCZE
Match #10 Iordanis KonstantinidisGRE
grand superiority (10-0) (1:32)
Lucio VásquezPER
Match #11 Tsolak YeghishyanARM
decision (5-1) (5:00)
Nándor GelénesiHUN
Match #12 Khristo DimitrovBUL bye

Round Two (21 July 1996)

Match #1 Khristo DimitrovBUL
decision (3-0) (7:01)
Reynaldo PeñaCUB
Match #2 Hakkı BaşarTUR
decision (3-0) (5:44)
Goran KasumSCG
Match #3 V'iacheslav OliynykUKR
decision (4-1) (5:00)
Sergey MatviyenkoKAZ
Match #4 Maik BullmannGER
decision (1-0) (8:00)
Aliaksandr SidarenkaBLR
Match #5 Jacek FafińskiPOL
grand superiority (12-2) (3:39)
Rozy RedzhepovTKM
Match #6 Iordanis KonstantinidisGRE
grand superiority (12-0) (2:55)
Tsolak YeghishyanARM

Quarter-Finals (22 July 1996)

Match #1 Hakkı BaşarTUR
decision (5-3) (5:00)
Khristo DimitrovBUL
Match #2 V'iacheslav OliynykUKR
decision (4-2) (5:00)
Maik BullmannGER
Match #3 Jacek FafińskiPOL bye
Match #4 Iordanis KonstantinidisGRE bye

Semi-Finals (22 July 1996)

Match #1 V'iacheslav OliynykUKR
decision (3-0) (5:00)
Hakkı BaşarTUR
Match #2 Jacek FafińskiPOL
decision (6-0) (5:00)
Iordanis KonstantinidisGRE

Final Round (22 July 1996)

Match 1/2 V'iacheslav OliynykUKR
decision (6-0) (5:00)
Jacek FafińskiPOL
Match 3/4 Maik BullmannGER
decision (2-0) (8:00)
Aliaksandr SidarenkaBLR
Match 5/6 Hakkı BaşarTUR
fall (4-1) (3:39)
Iordanis KonstantinidisGRE
Match 7/8 Derrick WaldroupUSA
decision (10-2) (5:00)
Marek ŠvecCZE

Classification Round Two (21 July 1996)

Match #1 Gogi KoguashviliRUS
decision (4-0) (5:00)
Eom Jin-HanKOR
Match #2 Fahrudin HodžićBIH
decision (5-2) (5:00)
Doug CoxCAN
Match #3 Derrick WaldroupUSA
grand superiority (11-1) (1:05)
Harri KoskelaFIN
Match #4 Moustafa RamadanEGY
decision (4-0) (5:00)
Abdel Aziz EssafouiMAR
Match #5 Marek ŠvecCZE
grand superiority (10-0) (0:52)
Lucio VásquezPER
Match #6 Nándor GelénesiHUN bye

Classification Round Three (21 July 1996)

Match #1 Nándor GelénesiHUN
decision (2-1) (8:00)
Gogi KoguashviliRUS
Match #2 Derrick WaldroupUSA
grand superiority (12-0) (3:55)
Fahrudin HodžićBIH
Match #3 Marek ŠvecCZE
decision (8-4) (5:00)
Moustafa RamadanEGY
Match #4 Reynaldo PeñaCUB
decision (3-0) (5:00)
Goran KasumSCG
Match #5 Aliaksandr SidarenkaBLR
decision (1-1) (8:00)
Sergey MatviyenkoKAZ
Match #6 Tsolak YeghishyanARM
decision (5-2) (5:00)
Rozy RedzhepovTKM

Classification Round Four (22 July 1996)

Match #1 Derrick WaldroupUSA
decision (6-0) (5:00)
Nándor GelénesiHUN
Match #2 Marek ŠvecCZE
decision (4-2) (5:00)
Reynaldo PeñaCUB
Match #3 Aliaksandr SidarenkaBLR
decision (3-1) (5:00)
Tsolak YeghishyanARM
Match #4 Maik BullmannGER
fall (11-0) (1:42)
Khristo DimitrovBUL

Classification Round Five (22 July 1996)

Match #1 Maik BullmannGER
decision (4-0) (5:00)
Derrick WaldroupUSA
Match #2 Aliaksandr SidarenkaBLR
decision (3-1) (5:00)
Marek ŠvecCZE

Classification Round Six (22 July 1996)

Match #1 Maik BullmannGER
fall (4-0) (2:36)
Hakkı BaşarTUR
Match #2 Aliaksandr SidarenkaBLR
decision (5-0) (6:04)
Iordanis KonstantinidisGRE