|
| Event type

Coxed Pairs, Men

Date20 – 25 September 1988
StatusOlympic
LocationMi-sa-ri Jo-jeong-gyeong-gi-jang, Hanam
Participants42 from 14 countries

The last 12 World Championship medals in the men’s coxed pairs had gone to only four countries. Giuseppe Di Capua and brothers Carmine and Giuseppe Abbagnale of Italy were the defending Olympic champions, winners of four World Championships (1981, 1982, 1985, and 1987), runners-up in 1985 and bronze medalists in 1983. Andy Holmes, Steven Redgrave, and Patrick Sweeney of Great Britain were the 1986 World Champions and the 1987 runners-up. The Romanian duo of Dimitrie Popescu and Vasile Tomoiagă were the most recent Olympic runners-up, the 1985 World runners-up, and the 1987 World bronze medalists with different thirds and brought Ladislau Lovrenschi, a 1972 Olympic bronze medalist, with them to the 1988 Games. East Germany had won the remaining two bronze medals and was represented Mario Streit, Detlef Kirchhoff, and René Rensch.

Italy asserted its dominance early on by not only defeating Great Britain and Romania in its opening heat, but doing so in the round’s fastest time. East Germany and the Soviet Union, the latter represented by Roman Kazantsev, Andrey Korikov, and Andrey Lipsky, were the other heat winners. Italy unleashed another impressive display in the semi-finals by besting East Germany and Romania in Olympic record time, while Great Britain lost its heat by 0.28 seconds to Bulgarians Atanas Andreev, Emil Groytsev, and Stefan Stoykov. The final, similarly, was no contest: the Italians took gold handily, leaving silver for the East Germans and bronze for the Britons. In addition to their third-place finish in this event, Holmes and Redgrave also won the coxless pairs in Seoul.

1988 Quadruple Sculls, Men

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1ItalyITA7:03.55 (1 h3)6:56.62 (1 h1)6:58.79 (1 h1)Gold
Carmine AbbagnaleGiuseppe AbbagnaleGiuseppe Di Capua
2East GermanyGDR7:11.24 (1 h1)6:58.08 (2 h1)7:00.63 (2 h1)Silver
Mario StreitDetlef KirchhoffRené Rensch
3Great BritainGBR7:04.04 (2 h3)7:01.51 (2 h2)7:01.95 (3 h1)Bronze
Andy HolmesSteven RedgravePatrick Sweeney
4RomaniaROU7:04.48 (3 h3)7:00.36 (3 h1)7:02.60 (4 h1)
Dimitrie PopescuVasile TomoiagăLadislau Lovrenschi
5BulgariaBUL7:15.24 (2 h1)7:01.23 (1 h2)7:03.04 (5 h1)
Emil GroytsevAtanas AndreevStefan Stoykov
6Soviet UnionURS7:12.96 (1 h2)7:01.78 (3 h2)7:06.07 (6 h1)
Andrey KorikovRoman KazantsevAndrey Lipsky
7CzechoslovakiaTCH7:26.53 (4 h3)7:14.17 (1)7:04.20 (4 h2)7:11.30 (1 h2)
Jan KabrhelJiří PtákMilan Škopek
8YugoslaviaYUG7:14.96 (2 h2)7:09.45 (4 h1)7:15.82 (2 h2)
Roman AmbrožičMilan JanšaSašo Mirjanič
9PolandPOL7:21.89 (4 h2)7:18.21 (2)7:13.48 (5 h1)7:18.60 (3 h2)
Wojciech JankowskiIreneusz OmięckiJacek Streich
10CanadaCAN7:25.16 (4 h1)7:18.60 (3)7:06.21 (5 h2)7:18.89 (4 h2)
Ian McKerlichPat NewmanDave Ross
11United StatesUSA7:17.36 (3 h2)7:07.05 (6 h2)7:24.18 (5 h2)
Bob Espeseth, Jr.Jon FishDaniel Lyons
DNS h1 r3/4New ZealandNZL7:22.32 (3 h1)– (DNS h1)
Andrew BirdGreg JohnstonChris White
4 h1 r2/4BrazilBRA7:27.68 (5 h1)7:21.31 (4)
Nilton AlonçoFlávio de MeloÁngelo Roso Neto
5 h1 r2/4IrelandIRL7:33.16 (5 h2)7:23.87 (5)
Pat McDonaghFrank MooreLiam Williams

Round One (20 September 1988)

Top three finishers in each heat advanced to semi-finals

Heat One (10:32)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR7:11.241:40.34 (2)
1:49.50 (2)
3:29.84 (2)
1:49.95 (1)
5:19.79 (1)
1:51.45 (1)
Q
Detlef KirchhoffRené RenschMario Streit
2BulgariaBUL7:15.241:39.76 (1)
1:49.12 (1)
3:28.88 (1)
1:52.33 (2)
5:21.21 (2)
1:54.03 (4)
Q
Atanas AndreevEmil GroytsevStefan Stoykov
3New ZealandNZL7:22.321:42.32 (3)
1:50.85 (3)
3:33.17 (3)
1:52.63 (3)
5:25.80 (3)
1:56.52 (5)
Q
Andrew BirdGreg JohnstonChris White
4CanadaCAN7:25.161:45.06 (4)
1:52.37 (4)
3:37.43 (4)
1:55.37 (4)
5:32.80 (4)
1:52.36 (3)
Ian McKerlichPat NewmanDave Ross
5BrazilBRA7:27.681:47.02 (5)
1:53.33 (5)
3:40.35 (5)
1:55.74 (5)
5:36.09 (5)
1:51.59 (2)
Nilton AlonçoFlávio de MeloÁngelo Roso Neto

Heat Two (10:44)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Soviet UnionURS7:12.961:43.81 (3)
1:49.82 (2)
3:33.63 (2)
1:48.95 (1)
5:22.58 (1)
1:50.38 (2)
Q
Roman KazantsevAndrey KorikovAndrey Lipsky
2YugoslaviaYUG7:14.961:43.40 (2)
1:51.18 (3)
3:34.58 (3)
1:51.07 (2)
5:25.65 (3)
1:49.31 (1)
Q
Roman AmbrožičMilan JanšaSašo Mirjanič
3United StatesUSA7:17.361:42.66 (1)
1:49.03 (1)
3:31.69 (1)
1:51.89 (3)
5:23.58 (2)
1:53.78 (4)
Q
Daniel LyonsBob Espeseth, Jr.Jon Fish
4PolandPOL7:21.891:45.05 (4)
1:51.38 (4)
3:36.43 (4)
1:51.97 (4)
5:28.40 (4)
1:53.49 (3)
Wojciech JankowskiIreneusz OmięckiJacek Streich
5IrelandIRL7:33.161:46.44 (5)
1:53.74 (5)
3:40.18 (5)
1:56.10 (5)
5:36.28 (5)
1:56.88 (5)
Pat McDonaghFrank MooreLiam Williams

Heat Three (10:56)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1ItalyITA7:03.551:39.50 (1)
1:47.31 (1)
3:26.81 (1)
1:49.88 (2)
5:16.69 (1)
1:46.86 (3)
Q
Carmine AbbagnaleGiuseppe AbbagnaleGiuseppe Di Capua
2Great BritainGBR7:04.041:40.60 (2)
1:47.52 (2)
3:28.12 (2)
1:50.17 (3)
5:18.29 (2)
1:45.75 (2)
Q
Andy HolmesSteven RedgravePatrick Sweeney
3RomaniaROU7:04.481:40.96 (3)
1:48.26 (3)
3:29.22 (3)
1:49.78 (1)
5:19.00 (3)
1:45.48 (1)
Q
Ladislau LovrenschiDimitrie PopescuVasile Tomoiagă
4CzechoslovakiaTCH7:26.531:42.28 (4)
1:51.93 (4)
3:34.21 (4)
1:55.75 (4)
5:29.96 (4)
1:56.57 (4)
Jan KabrhelJiří PtákMilan Škopek

Round One Repêchage (21 September 1988 — 14:56)

Top three finishers advanced to semi-finals

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1CzechoslovakiaTCH7:14.171:43.89 (2)
1:50.34 (1)
3:34.23 (2)
1:50.61 (2)
5:24.84 (1)
1:49.33 (3)
Q
Jan KabrhelJiří PtákMilan Škopek
2PolandPOL7:18.211:41.96 (1)
1:51.48 (2)
3:33.44 (1)
1:52.32 (4)
5:25.76 (2)
1:52.45 (4)
Q
Wojciech JankowskiIreneusz OmięckiJacek Streich
3CanadaCAN7:18.601:44.75 (3)
1:52.30 (3)
3:37.05 (3)
1:52.76 (5)
5:29.81 (3)
1:48.79 (2)
Q
Ian McKerlichPat NewmanDave Ross
4BrazilBRA7:21.311:47.80 (5)
1:55.11 (5)
3:42.91 (5)
1:50.37 (1)
5:33.28 (5)
1:48.03 (1)
Nilton AlonçoFlávio de MeloÁngelo Roso Neto
5IrelandIRL7:23.871:46.31 (4)
1:52.48 (4)
3:38.79 (4)
1:52.13 (3)
5:30.92 (4)
1:52.95 (5)
Pat McDonaghFrank MooreLiam Williams

Semi-Finals (22 September 1988)

Top three finishers in each heat advanced to final

Heat One (17:54)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1ItalyITA6:56.621:37.16 (1)
1:45.20 (2)
3:22.36 (1)
1:47.26 (2)
5:09.62 (1)
1:47.00 (2)
Q OB
Carmine AbbagnaleGiuseppe AbbagnaleGiuseppe Di Capua
2East GermanyGDR6:58.081:38.68 (2)
1:46.16 (3)
3:24.84 (3)
1:46.55 (1)
5:11.39 (2)
1:46.69 (1)
Q
Detlef KirchhoffRené RenschMario Streit
3RomaniaROU7:00.361:39.34 (3)
1:45.16 (1)
3:24.50 (2)
1:48.40 (3)
5:12.90 (3)
1:47.46 (3)
Q
Ladislau LovrenschiDimitrie PopescuVasile Tomoiagă
4YugoslaviaYUG7:09.451:40.69 (4)
1:47.21 (4)
3:27.90 (4)
1:49.34 (4)
5:17.24 (4)
1:52.21 (5)
Roman AmbrožičMilan JanšaSašo Mirjanič
5PolandPOL7:13.481:41.54 (5)
1:49.12 (5)
3:30.66 (5)
1:51.61 (5)
5:22.27 (5)
1:51.21 (4)
Wojciech JankowskiIreneusz OmięckiJacek Streich
DNSNew ZealandNZL– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
Andrew BirdGreg JohnstonChris White

Heat Two (18:06)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1BulgariaBUL7:01.231:37.99 (1)
1:46.51 (2)
3:24.50 (1)
1:47.96 (2)
5:12.46 (1)
1:48.77 (6)
Q
Atanas AndreevEmil GroytsevStefan Stoykov
2Great BritainGBR7:01.511:40.19 (3)
1:46.34 (1)
3:26.53 (3)
1:48.61 (4)
5:15.14 (3)
1:46.37 (3)
Q
Andy HolmesSteven RedgravePatrick Sweeney
3Soviet UnionURS7:01.781:38.87 (2)
1:47.28 (5)
3:26.15 (2)
1:47.64 (1)
5:13.79 (2)
1:47.99 (4)
Q
Roman KazantsevAndrey KorikovAndrey Lipsky
4CzechoslovakiaTCH7:04.201:41.59 (5)
1:46.89 (4)
3:28.48 (5)
1:49.63 (5)
5:18.11 (4)
1:46.09 (2)
Jan KabrhelJiří PtákMilan Škopek
5CanadaCAN7:06.211:43.62 (6)
1:48.23 (6)
3:31.85 (6)
1:48.37 (3)
5:20.22 (6)
1:45.99 (1)
Ian McKerlichPat NewmanDave Ross
6United StatesUSA7:07.051:40.53 (4)
1:46.63 (3)
3:27.16 (4)
1:51.44 (6)
5:18.60 (5)
1:48.45 (5)
Daniel LyonsBob Espeseth, Jr.Jon Fish

Final Round (23 – 25 September 1988)

A Final (25 September 1988 — 10:57)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1ItalyITA6:58.791:37.84 (1)
1:45.59 (1)
3:23.43 (1)
1:47.17 (2)
5:10.60 (1)
1:48.19 (5)
Carmine AbbagnaleGiuseppe AbbagnaleGiuseppe Di Capua
2East GermanyGDR7:00.631:41.65 (5)
1:48.33 (5)
3:29.98 (5)
1:47.62 (4)
5:17.60 (5)
1:43.03 (1)
Mario StreitDetlef KirchhoffRené Rensch
3Great BritainGBR7:01.951:42.28 (6)
1:46.40 (2)
3:28.68 (3)
1:46.87 (1)
5:15.55 (3)
1:46.40 (3)
Andy HolmesSteven RedgravePatrick Sweeney
4RomaniaROU7:02.601:41.05 (4)
1:48.04 (4)
3:29.09 (4)
1:47.83 (6)
5:16.92 (4)
1:45.68 (2)
Dimitrie PopescuVasile TomoiagăLadislau Lovrenschi
5BulgariaBUL7:03.041:39.95 (2)
1:46.76 (3)
3:26.71 (2)
1:47.65 (5)
5:14.36 (2)
1:48.68 (6)
Emil GroytsevAtanas AndreevStefan Stoykov
6Soviet UnionURS7:06.071:40.53 (3)
1:50.22 (6)
3:30.75 (6)
1:47.50 (3)
5:18.25 (6)
1:47.82 (4)
Andrey KorikovRoman KazantsevAndrey Lipsky

B Final (23 September 1988 — 11:04)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1CzechoslovakiaTCH7:11.301:41.08 (1)
1:49.52 (2)
3:30.60 (1)
1:51.40 (1)
5:22.00 (1)
1:49.30 (2)
Jan KabrhelJiří PtákMilan Škopek
2YugoslaviaYUG7:15.821:42.12 (2)
1:49.71 (3)
3:31.83 (2)
1:52.29 (2)
5:24.12 (2)
1:51.70 (3)
Roman AmbrožičMilan JanšaSašo Mirjanič
3PolandPOL7:18.601:43.65 (4)
1:50.38 (4)
3:34.03 (4)
1:52.47 (3)
5:26.50 (3)
1:52.10 (4)
Wojciech JankowskiIreneusz OmięckiJacek Streich
4CanadaCAN7:18.891:44.65 (5)
1:52.30 (5)
3:36.95 (5)
1:53.43 (4)
5:30.38 (5)
1:48.51 (1)
Ian McKerlichPat NewmanDave Ross
5United StatesUSA7:24.181:42.92 (3)
1:49.50 (1)
3:32.42 (3)
1:56.29 (5)
5:28.71 (4)
1:55.47 (5)
Daniel LyonsBob Espeseth, Jr.Jon Fish