|
| Event type

Double Sculls, Men

Date21 – 27 July 1996
StatusOlympic
LocationLake Sidney Lanier, Gainesville, Georgia
Participants39 from 19 countries
Olympic Record 6:12.48 / Frank Hansen / Alf Hansen NOR / 23 July 1976

France, Norway, and Germany had won 11 of the last 12 World Championship medals and were represented at the 1996 Summer Olympics by Frédéric Kowal and Samuel Barathay, Kjetil Undset and Steffen Størseth, and Sebastian Mayer and Roland Opfer respectively. France, represented in part by Barathay, was the 1993 World Champion and 1994 bronze medalist. Norway was the 1994 World Champion and 1993 runner-up and, with its Olympic duo, the 1995 bronze medalist, while Undset was also an Olympic silver medalist from the 1992 quadruple sculls. Germany had been runner-up at the last two editions of the World Championships and a bronze medalist in 1993. The lone exception to the dominance of these three nations was Denmark, who won the 1995 World Championships with Lars Christensen and Martin Haldbo Hansen. Australia, meanwhile, sent one of its defending Olympic champions, Peter Antonie, to Atlanta with a new partner, Jason Day. Antoine was also one half of the winning crew at the 1995 Double Challenge Sculls at the Henley Royal Regatta. Hungary’s Zsolt Dani and Gábor Mitring were the 1994 winners of that tournament.

In the opening round, Norway posted the fastest time by nearly five seconds, while the other heats were won by Denmark and the Italian duo of Davide Tizzano and Agostino Abbagnale, both of whom were Olympic champions in the quadruple sculls from 1988. The Hungarians, meanwhile, were eliminated in the repêchage. In the semi-finals it was France who eliminated the Australians with the fastest time in the round, nearly three seconds ahead of its closest competition, while Italy won the other heat. The race in the final was closer, but Italy, Norway, and France were all ahead of the pack and crossed the finish line in that order. Denmark, the reigning World Champions, came in fourth nearly five seconds later.

PosNrBoatNOCR1R1 RepRound One ReraceSFFinal
1Davide Tizzano / Agostino AbbagnaleITA6:48.22 (1 h3)6:37.49 (1 h1)6:16.98 (1 h1)Gold
2Kjetil Undset / Steffen StørsethNOR6:43.35 (1 h1)6:40.15 (2 h1)6:18.42 (2 h1)Silver
3Frédéric Kowal / Samuel BarathayFRA6:44.01 (1 h4)6:32.86 (1 h2)6:19.85 (3 h1)Bronze
4Lars Christensen / Martin Haldbo HansenDEN6:48.75 (1 h2)6:37.10 (3 h2)6:24.77 (4 h1)
5Arnold Jonke / Christoph ZerbstAUT6:56.55 (4 h3)6:43.52 (1 h1)6:35.76 (2 h2)6:25.17 (5 h1)
6Sebastian Mayer / Roland OpferGER6:51.41 (2 h2)6:47.52 (1 h2)6:42.57 (3 h1)6:29.32 (6 h1)
7Michael Forgeron / Todd HallettCAN6:48.03 (2 h4)6:51.93 (1 h4)6:46.35 (4 h1)6:18.37 (1 h2)
8Peter Antonie / Jason DayAUS6:50.15 (3 h1)6:51.98 (2 h4)6:39.49 (4 h2)6:19.25 (2 h2)
9Uģis Lasmanis / Andris ReinholdsLAT6:52.80 (2 h3)6:51.19 (1 h3)6:40.38 (5 h2)6:20.82 (3 h2)
10Tom Symoens / Björn HendrickxBEL6:54.80 (3 h2)6:48.45 (2 h1)6:48.13 (5 h1)6:21.89 (4 h2)
11Ondrej Hambálek / Ján ŽiškaSVK6:55.87 (4 h1)6:53.64 (2 h3)6:55.73 (6 h1)6:26.51 (5 h2)
12Hrvoje Telišman / Danijel BajloCRO6:55.40 (3 h3)6:48.02 (2 h2)7:03.53 (6 h2)6:26.84 (6 h2)
13Kajetan Broniewski / Adam KorolPOL6:48.13 (2 h1)6:53.21 (3 h1)6:48.53 (1 h2)6:40.62 (1 h3)
14Erik Tul / Luka ŠpikSLO7:02.48 (4 h2)7:06.06 (4 h4)6:56.43 (3 h2)6:43.55 (2 h3)
15Marcelus dos Santos / Dirceu MarinhoBRA6:49.92 (3 h4)6:56.93 (3 h3)6:52.73 (2 h2)6:47.12 (3 h3)
16Zsolt Dani / Gábor MitringHUN6:57.63 (4 h4)6:50.02 (3 h2)6:47.77 (1 h1)6:50.90 (4 h3)
17Great BritainGBR7:00.74 (5 h3)7:00.81 (3 h4)6:51.22 (2 h1)6:51.41 (5 h3)
Guy PooleyBobby ThatcherJames Cracknell
3 h1 r3/4Melquiades Verduras / José Antonio MerínESP7:13.99 (5 h2)6:59.57 (4 h3)6:55.00 (3 h1)
4 h2 r3/4Lee In-Su / Lee HoKOR7:11.56 (5 h1)7:09.71 (4 h2)7:05.08 (4 h2)

Round One (21 July 1996)

Winner of each heat advanced to semi-finals

Heat One (10:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Kjetil Undset / Steffen StørsethNOR6:43.351:37.60 (3)
1:40.44 (1)
3:18.04 (1)
1:41.90 (1)
4:59.94 (1)
1:43.41 (1)
Q
2Kajetan Broniewski / Adam KorolPOL6:48.131:37.07 (2)
1:41.43 (2)
3:18.50 (2)
1:45.09 (2)
5:03.59 (2)
1:44.54 (2)
3Peter Antonie / Jason DayAUS6:50.151:36.27 (1)
1:42.60 (3)
3:18.87 (3)
1:45.49 (3)
5:04.36 (3)
1:45.79 (3)
4Ondrej Hambálek / Ján ŽiškaSVK6:55.871:38.36 (4)
1:43.56 (4)
3:21.92 (4)
1:47.68 (4)
5:09.60 (4)
1:46.27 (4)
5Lee In-Su / Lee HoKOR7:11.561:42.22 (5)
1:49.75 (5)
3:31.97 (5)
1:52.41 (5)
5:24.38 (5)
1:47.18 (5)

Heat Two (10:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Lars Christensen / Martin Haldbo HansenDEN6:48.751:36.33 (1)
1:42.58 (3)
3:18.91 (2)
1:42.36 (1)
5:01.27 (1)
1:47.48 (3)
Q
2Sebastian Mayer / Roland OpferGER6:51.411:37.64 (4)
1:41.99 (2)
3:19.63 (3)
1:45.16 (2)
5:04.79 (2)
1:46.62 (1)
3Tom Symoens / Björn HendrickxBEL6:54.801:37.04 (3)
1:44.01 (4)
3:21.05 (4)
1:46.58 (3)
5:07.63 (4)
1:47.17 (2)
4Erik Tul / Luka ŠpikSLO7:02.481:36.68 (2)
1:41.33 (1)
3:18.01 (1)
1:48.40 (4)
5:06.41 (3)
1:56.07 (5)
5Melquiades Verduras / José Antonio MerínESP7:13.991:41.83 (5)
1:48.07 (5)
3:29.90 (5)
1:52.41 (5)
5:22.31 (5)
1:51.68 (4)

Heat Three (10:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Davide Tizzano / Agostino AbbagnaleITA6:48.221:37.90 (1)
1:42.33 (2)
3:20.23 (1)
1:42.49 (1)
5:02.72 (1)
1:45.50 (4)
Q
2Uģis Lasmanis / Andris ReinholdsLAT6:52.801:39.71 (=4)
1:44.11 (4)
3:23.82 (4)
1:44.90 (2)
5:08.72 (2)
1:44.08 (1)
3Hrvoje Telišman / Danijel BajloCRO6:55.401:39.30 (3)
1:42.09 (1)
3:21.39 (2)
1:48.75 (4)
5:10.14 (3)
1:45.26 (2)
4Arnold Jonke / Christoph ZerbstAUT6:56.551:39.71 (=4)
1:43.86 (3)
3:23.57 (3)
1:47.70 (3)
5:11.27 (4)
1:45.28 (3)
5Guy Pooley / Bobby ThatcherGBR7:00.741:38.66 (2)
1:46.12 (5)
3:24.78 (5)
1:49.11 (5)
5:13.89 (5)
1:46.85 (5)

Heat Four (10:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Frédéric Kowal / Samuel BarathayFRA6:44.011:36.73 (1)
1:40.75 (1)
3:17.48 (1)
1:43.94 (1)
5:01.42 (1)
1:42.59 (3)
Q
2Michael Forgeron / Todd HallettCAN6:48.031:38.26 (3)
1:41.60 (2)
3:19.86 (2)
1:46.15 (2)
5:06.01 (2)
1:42.02 (2)
3Marcelus dos Santos / Dirceu MarinhoBRA6:49.921:37.91 (2)
1:43.54 (4)
3:21.45 (3)
1:47.14 (3)
5:08.59 (3)
1:41.33 (1)
4Zsolt Dani / Gábor MitringHUN6:57.631:39.14 (4)
1:43.29 (3)
3:22.43 (4)
1:47.45 (4)
5:09.88 (4)
1:47.75 (4)

Round One Repêchage (23 July 1996)

Top two in each heat advanced to the semi-finals

Heat One (10:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Arnold Jonke / Christoph ZerbstAUT6:43.521:38.83 (3)
1:40.74 (1)
3:19.57 (1)
1:41.47 (1)
5:01.04 (1)
1:42.48 (1)
Q
2Tom Symoens / Björn HendrickxBEL6:48.451:37.93 (2)
1:42.25 (2)
3:20.18 (3)
1:44.29 (2)
5:04.47 (2)
1:43.98 (2)
Q
3Kajetan Broniewski / Adam KorolPOL6:53.211:37.14 (1)
1:42.77 (3)
3:19.91 (2)
1:45.93 (3)
5:05.84 (3)
1:47.37 (3)

Heat Two (10:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Sebastian Mayer / Roland OpferGER6:47.521:38.52 (2)
1:41.37 (1)
3:19.89 (1)
1:44.28 (1)
5:04.17 (1)
1:43.35 (3)
Q
2Hrvoje Telišman / Danijel BajloCRO6:48.021:39.39 (3)
1:43.07 (2)
3:22.46 (3)
1:44.38 (2)
5:06.84 (2)
1:41.18 (1)
Q
3Zsolt Dani / Gábor MitringHUN6:50.021:38.04 (1)
1:43.27 (3)
3:21.31 (2)
1:45.78 (3)
5:07.09 (3)
1:42.93 (2)
4Lee In-Su / Lee HoKOR7:09.711:41.72 (4)
1:46.66 (4)
3:28.38 (4)
1:50.42 (4)
5:18.80 (4)
1:50.91 (4)

Heat Three (10:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Uģis Lasmanis / Andris ReinholdsLAT6:51.191:38.51 (1)
1:42.27 (1)
3:20.78 (1)
1:44.58 (3)
5:05.36 (1)
1:45.83 (1)
Q
2Ondrej Hambálek / Ján ŽiškaSVK6:53.641:39.66 (2)
1:43.58 (2)
3:23.24 (2)
1:43.96 (2)
5:07.20 (2)
1:46.44 (2)
Q
3Marcelus dos Santos / Dirceu MarinhoBRA6:56.931:40.55 (3)
1:45.03 (3)
3:25.58 (3)
1:43.54 (1)
5:09.12 (3)
1:47.81 (4)
4Melquiades Verduras / José Antonio MerínESP6:59.571:42.34 (4)
1:45.92 (4)
3:28.26 (4)
1:44.71 (4)
5:12.97 (4)
1:46.60 (3)

Heat Four (10:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Michael Forgeron / Todd HallettCAN6:51.931:38.69 (1)
1:42.83 (1)
3:21.52 (1)
1:45.05 (1)
5:06.57 (1)
1:45.36 (2)
Q
2Peter Antonie / Jason DayAUS6:51.981:39.24 (3)
1:43.91 (2)
3:23.15 (2)
1:45.24 (2)
5:08.39 (2)
1:43.59 (1)
Q
3Guy Pooley / Bobby ThatcherGBR7:00.811:38.99 (2)
1:45.90 (3)
3:24.89 (3)
1:47.09 (3)
5:11.98 (3)
1:48.83 (3)
4Erik Tul / Luka ŠpikSLO7:06.061:41.21 (4)
1:47.15 (4)
3:28.36 (4)
1:48.63 (4)
5:16.99 (4)
1:49.07 (4)

Round One Rerace (23 July 1996)

Top two in each heat advanced to the C finals

Heat One (10:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Zsolt Dani / Gábor MitringHUN6:47.771:34.37 (1)
1:41.64 (1)
3:16.01 (1)
1:45.80 (2)
5:01.81 (1)
1:45.96 (2)
Q
2James Cracknell / Bobby ThatcherGBR6:51.221:35.39 (2)
1:43.03 (2)
3:18.42 (2)
1:46.15 (3)
5:04.57 (2)
1:46.65 (3)
Q
3Melquiades Verduras / José Antonio MerínESP6:55.001:38.11 (3)
1:45.99 (3)
3:24.10 (3)
1:45.02 (1)
5:09.12 (3)
1:45.88 (1)

Heat Two (10:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Kajetan Broniewski / Adam KorolPOL6:48.531:37.10 (2)
1:40.50 (1)
3:17.60 (1)
1:43.36 (1)
5:00.96 (1)
1:47.57 (3)
Q
2Marcelus dos Santos / Dirceu MarinhoBRA6:52.731:38.70 (3)
1:43.04 (3)
3:21.74 (3)
1:44.42 (2)
5:06.16 (3)
1:46.57 (2)
Q
3Erik Tul / Luka ŠpikSLO6:56.431:36.54 (1)
1:42.42 (2)
3:18.96 (2)
1:46.82 (3)
5:05.78 (2)
1:50.65 (4)
4Lee In-Su / Lee HoKOR7:05.081:41.88 (4)
1:47.60 (4)
3:29.48 (4)
1:49.04 (4)
5:18.52 (4)
1:46.56 (1)

Semi-Finals (25 July 1996)

Top three in each heat advanced to the final

Heat One (10:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Davide Tizzano / Agostino AbbagnaleITA6:37.491:35.78 (2)
1:40.09 (1)
3:15.87 (=1)
1:41.31 (2)
4:57.18 (2)
1:40.31 (3)
Q
2Kjetil Undset / Steffen StørsethNOR6:40.151:35.18 (1)
1:40.69 (2)
3:15.87 (=1)
1:32.51 (1)
4:48.38 (1)
1:51.77 (5)
Q
3Sebastian Mayer / Roland OpferGER6:42.571:37.94 (=5)
1:41.84 (4)
3:19.78 (4)
1:42.57 (3)
5:02.35 (3)
1:40.22 (2)
Q
4Michael Forgeron / Todd HallettCAN6:46.351:37.94 (=5)
1:43.75 (5)
3:21.69 (6)
1:44.72 (5)
5:06.41 (6)
1:39.94 (1)
5Tom Symoens / Björn HendrickxBEL6:48.131:37.07 (3)
1:43.79 (6)
3:20.86 (5)
1:45.30 (6)
5:06.16 (5)
1:41.97 (4)
6Ondrej Hambálek / Ján ŽiškaSVK6:55.731:37.53 (4)
1:41.72 (3)
3:19.25 (3)
1:44.38 (4)
5:03.63 (4)
1:52.10 (6)

Heat Two (10:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Frédéric Kowal / Samuel BarathayFRA6:32.861:36.02 (1)
1:40.20 (3)
3:16.22 (1)
1:39.51 (2)
4:55.73 (1)
1:37.13 (1)
Q
2Arnold Jonke / Christoph ZerbstAUT6:35.761:40.20 (6)
1:37.50 (1)
3:17.70 (3)
1:38.41 (1)
4:56.11 (2)
1:39.65 (5)
Q
3Lars Christensen / Martin Haldbo HansenDEN6:37.101:37.27 (3)
1:39.68 (2)
3:16.95 (2)
1:40.51 (3)
4:57.46 (3)
1:39.64 (4)
Q
4Peter Antonie / Jason DayAUS6:39.491:37.96 (4)
1:42.08 (5)
3:20.04 (6)
1:41.67 (4)
5:01.71 (5)
1:37.78 (2)
5Uģis Lasmanis / Andris ReinholdsLAT6:40.381:38.69 (5)
1:40.72 (4)
3:19.41 (5)
1:41.95 (5)
5:01.36 (4)
1:39.02 (3)
6Hrvoje Telišman / Danijel BajloCRO7:03.531:36.75 (2)
1:42.14 (6)
3:18.89 (4)
1:48.33 (6)
5:07.22 (6)
1:56.31 (6)

Final Round (26 – 27 July 1996)

A Final (27 July 1996 — 10:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Davide Tizzano / Agostino AbbagnaleITA6:16.981:31.88 (1)
1:35.33 (1)
3:07.21 (1)
1:35.77 (2)
4:42.98 (1)
1:34.00 (3)
2Kjetil Undset / Steffen StørsethNOR6:18.421:32.77 (3)
1:36.10 (2)
3:08.87 (2)
1:35.70 (1)
4:44.57 (2)
1:33.85 (1)
3Frédéric Kowal / Samuel BarathayFRA6:19.851:32.30 (2)
1:37.58 (5)
3:09.88 (3)
1:36.01 (3)
4:45.89 (3)
1:33.96 (2)
4Lars Christensen / Martin Haldbo HansenDEN6:24.771:33.92 (5)
1:37.15 (3)
3:11.07 (5)
1:36.87 (4)
4:47.94 (4)
1:36.83 (5)
5Arnold Jonke / Christoph ZerbstAUT6:25.171:33.50 (4)
1:37.34 (4)
3:10.84 (4)
1:37.67 (5)
4:48.51 (5)
1:36.66 (4)
6Sebastian Mayer / Roland OpferGER6:29.321:34.34 (6)
1:38.38 (6)
3:12.72 (6)
1:38.65 (6)
4:51.37 (6)
1:37.95 (6)

B Final (27 July 1996 — 9:14)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Michael Forgeron / Todd HallettCAN6:18.371:31.91 (2)
1:35.45 (1)
3:07.36 (1)
1:37.25 (1)
4:44.61 (1)
1:33.76 (1)
2Peter Antonie / Jason DayAUS6:19.251:30.97 (1)
1:36.65 (4)
3:07.62 (2)
1:37.34 (2)
4:44.96 (2)
1:34.29 (2)
3Uģis Lasmanis / Andris ReinholdsLAT6:20.821:32.53 (4)
1:35.78 (2)
3:08.31 (3)
1:37.90 (3)
4:46.21 (3)
1:34.61 (3)
4Tom Symoens / Björn HendrickxBEL6:21.891:32.25 (3)
1:36.42 (3)
3:08.67 (4)
1:37.94 (4)
4:46.61 (4)
1:35.28 (4)
5Ondrej Hambálek / Ján ŽiškaSVK6:26.511:33.82 (6)
1:36.75 (=5)
3:10.57 (6)
1:38.24 (5)
4:48.81 (5)
1:37.70 (6)
6Hrvoje Telišman / Danijel BajloCRO6:26.841:33.44 (5)
1:36.75 (=5)
3:10.19 (5)
1:39.70 (6)
4:49.89 (6)
1:36.95 (5)

C Final (26 July 1996 — 10:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Kajetan Broniewski / Adam KorolPOL6:40.621:35.75 (1)
1:42.21 (1)
3:17.96 (1)
1:41.74 (1)
4:59.70 (1)
1:40.92 (2)
2Erik Tul / Luka ŠpikSLO6:43.551:37.19 (3)
1:42.44 (2)
3:19.63 (2)
1:43.33 (3)
5:02.96 (2)
1:40.59 (1)
3Marcelus dos Santos / Dirceu MarinhoBRA6:47.121:38.12 (5)
1:43.56 (3)
3:21.68 (5)
1:42.14 (2)
5:03.82 (3)
1:43.30 (3)
4Zsolt Dani / Gábor MitringHUN6:50.901:36.16 (2)
1:43.82 (4)
3:19.98 (3)
1:46.02 (5)
5:06.00 (4)
1:44.90 (4)
5James Cracknell / Bobby ThatcherGBR6:51.411:37.58 (4)
1:43.83 (5)
3:21.41 (4)
1:45.03 (4)
5:06.44 (5)
1:44.97 (5)