|
| Event type

Eights, Men

Date22 – 28 July 1996
StatusOlympic
LocationLake Sidney Lanier, Gainesville, Georgia
Participants90 from 10 countries
Olympic Record 5:29.53 / Canada CAN / 2 August 1992

The last 12 World Championship medals in the men’s coxed eights had gone to four countries: Germany (gold in 1993 and 1995), the United States (gold in 1994, bronze in 1993 and 1995), the Netherlands (silver in 1994 and 1995), and Romania (silver in 1993, bronze in 1994). The Canadians, meanwhile, were the defending Olympic champions, and two returned to the 1996 Games to help defend the crown: Darren Barber and Andy Crosby. With many distinguished rowers on each crew, the event promised to be an exciting one, but the Dutch squad was in control for the entire tournament, qualifying with the fastest time in the opening round and winning gold by a comfortable margin of almost two seconds. Among their lineup were three Olympic medalists in the double sculls: Ronald Florijn, champion in 1988, Henk Jan Zwolle, who earned bronze in 1992, and Nico Rienks, who had been both of their partners. The United States had won the other heat in round one, albeit in a slower time than the Canadians had finished in the Dutch heat, but it was the Germans who put up the strongest fight against the Netherlands in the final and thus earned silver. Somewhat more surprising was Russia’s performance, as they stole bronze from the Canadians by a margin of nearly a second and earned their first Olympic rowing medal as an independent nation (or, at least, not as the Soviet Union) since Mart Kuusik had won bronze in the single sculls in 1912 (and Kuusik was ethnically Estonian).

PosNrBoatNOCR1R1 RepFinal
1NetherlandsNED5:41.41 (1 h1)5:42.74 (1 h1)Gold
Henk Jan ZwolleDiederik SimonMichiel BartmanKoos MaasdijkNiels van der ZwanNiels van SteenisRonald FlorijnNico RienksJeroen Duyster
2GermanyGER5:46.04 (2 h2)5:30.61 (1 h2)5:44.58 (2 h1)Silver
Frank RichterMark KleinschmidtWolfram HuhnMarc WeberDetlef KirchhoffThorsten StreppelhoffUlrich ViefersRoland BaarPeter Thiede
3Russian FederationRUS5:48.63 (3 h2)5:32.98 (2 h1)5:45.77 (3 h1)Bronze
Anton ChermashentsevAndrey GlukhovDmitry RozinkevichVladimir VolodenkovNikolay AksyonovRoman MonchenkoPavel MelnikovSergey MatveyevAleksandr Lukyanov
4CanadaCAN5:44.00 (2 h1)5:30.76 (1 h1)5:46.54 (4 h1)
Greg StevensonPhil GrahamHenry HeringMark PlattDarren BarberAndy CrosbyScott BrodieAdam ParfittPat Newman
5United StatesUSA5:44.87 (1 h2)5:48.45 (5 h1)
Doug BurdenBob KaehlerPorter CollinsTed MurphyJamie KovenJon BrownDon SmithFred HonebeinSteven Segaloff
6AustraliaAUS5:46.83 (3 h1)5:31.33 (2 h2)5:58.82 (6 h1)
James StewartGeoff StewartRob JahrlingNick PorzigJaime FernandezBen DodwellRobert WalkerRichard WearneBrett Hayman
7RomaniaROU5:54.34 (4 h2)5:31.88 (3 h2)5:37.65 (1 h2)
Gabriel MarinAndrei BănicăCornel NemțocDorin AlupeiViorel TalapanNeculai ȚagaValentin RobuIulică RuicanMarin Gheorghe
8Great BritainGBR5:49.37 (4 h1)5:33.22 (3 h1)5:40.23 (2 h2)
Matthew ParishJim WalkerAlex StoryRichard HamiltonRoger BrownPeter BridgeBen Hunt-DavisGraham SmithGarry Herbert
9ItalyITA5:54.59 (5 h2)5:34.40 (4 h1)5:41.95 (3 h2)
Carmine AbbagnalePatrick CasanovaFrancesco MatteiRoberto BlandaLorenzo CarbonciniMattia TrombettaRoby La MuraFranco ZucchiVincenzo Di Palma
10UkraineUKR5:55.32 (5 h1)5:42.43 (4 h2)5:44.89 (4 h2)
Yevhen SharoninRoman HrynevychVitaliy RaievskyiValeriy SamaraOleh LykovIhor MartynenkoIhor MohylnyiOleksandr KapustinHryhoriy Dmytrenko

Round One (22 July 1996)

Winner of each heat advanced to final

Heat One (11:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1NetherlandsNED5:41.411:23.08 (1)
1:26.26 (1)
2:49.34 (1)
1:26.85 (1)
4:16.19 (1)
1:25.22 (2)
Q
Henk Jan ZwolleDiederik SimonMichiel BartmanKoos MaasdijkNiels van der ZwanNiels van SteenisRonald FlorijnNico RienksJeroen Duyster
2CanadaCAN5:44.001:24.17 (3)
1:27.39 (3)
2:51.56 (3)
1:27.90 (3)
4:19.46 (2)
1:24.54 (1)
Greg StevensonPhil GrahamHenry HeringMark PlattDarren BarberAndy CrosbyScott BrodieAdam ParfittPat Newman
3AustraliaAUS5:46.831:23.90 (2)
1:26.98 (2)
2:50.88 (2)
1:28.77 (4)
4:19.65 (3)
1:27.18 (3)
James StewartGeoff StewartRob JahrlingNick PorzigJaime FernandezBen DodwellRobert WalkerRichard WearneBrett Hayman
4Great BritainGBR5:49.371:25.35 (5)
1:28.07 (4)
2:53.42 (4)
1:27.64 (2)
4:21.06 (4)
1:28.31 (4)
Matthew ParishJim WalkerAlex StoryRichard HamiltonRoger BrownPeter BridgeBen Hunt-DavisGraham SmithGarry Herbert
5UkraineUKR5:55.321:24.70 (4)
1:29.51 (5)
2:54.21 (5)
1:29.93 (5)
4:24.14 (5)
1:31.18 (5)
Yevhen SharoninRoman HrynevychVitaliy RaievskyiValeriy SamaraOleh LykovIhor MartynenkoIhor MohylnyiOleksandr KapustinHryhoriy Dmytrenko

Heat Two (12:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1United StatesUSA5:44.871:23.19 (1)
1:26.05 (1)
2:49.24 (1)
1:28.08 (2)
4:17.32 (1)
1:27.55 (2)
Q
Doug BurdenBob KaehlerPorter CollinsTed MurphyJamie KovenJon BrownDon SmithFred HonebeinSteven Segaloff
2GermanyGER5:46.041:24.04 (4)
1:26.94 (2)
2:50.98 (2)
1:28.70 (3)
4:19.68 (2)
1:26.36 (1)
Wolfram HuhnMark KleinschmidtDetlef KirchhoffMarc WeberFrank RichterThorsten StreppelhoffUlrich ViefersRoland BaarPeter Thiede
3Russian FederationRUS5:48.631:24.76 (5)
1:28.29 (4)
2:53.05 (5)
1:27.10 (1)
4:20.15 (3)
1:28.48 (3)
Sergey MatveyevAndrey GlukhovDmitry RozinkevichVladimir SokolovNikolay AksyonovRoman MonchenkoPavel MelnikovAnton ChermashentsevAleksandr Lukyanov
4RomaniaROU5:54.341:23.73 (3)
1:28.50 (5)
2:52.23 (4)
1:31.24 (4)
4:23.47 (4)
1:30.87 (4)
Gabriel MarinAndrei BănicăCornel NemțocDorin AlupeiViorel TalapanNeculai ȚagaValentin RobuIulică RuicanMarin Gheorghe
5ItalyITA5:54.591:23.44 (2)
1:28.02 (3)
2:51.46 (3)
1:32.24 (5)
4:23.70 (5)
1:30.89 (5)
Carmine AbbagnalePatrick CasanovaFrancesco MatteiRoberto BlandaLorenzo CarbonciniMattia TrombettaRoby La MuraFranco ZucchiVincenzo Di Palma

Round One Repêchage (24 July 1996)

Top two in each heat advanced to final

Heat One (11:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1CanadaCAN5:30.761:19.88 (1)
1:21.61 (1)
2:41.49 (1)
1:24.67 (4)
4:06.16 (1)
1:24.60 (2)
Q
Greg StevensonPhil GrahamHenry HeringMark PlattDarren BarberAndy CrosbyScott BrodieAdam ParfittPat Newman
2Russian FederationRUS5:32.981:20.97 (3)
1:22.41 (2)
2:43.38 (2)
1:24.53 (2)
4:07.91 (2)
1:25.07 (3)
Q
Sergey MatveyevAndrey GlukhovDmitry RozinkevichAnton ChermashentsevNikolay AksyonovRoman MonchenkoPavel MelnikovVladimir VolodenkovAleksandr Lukyanov
3Great BritainGBR5:33.221:20.77 (2)
1:23.46 (4)
2:44.23 (4)
1:24.47 (1)
4:08.70 (4)
1:24.52 (1)
Matthew ParishGraham SmithAlex StoryPeter BridgeBen Hunt-DavisJim WalkerRoger BrownRichard HamiltonGarry Herbert
4ItalyITA5:34.401:21.22 (4)
1:22.47 (3)
2:43.69 (3)
1:24.65 (3)
4:08.34 (3)
1:26.06 (4)
Carmine AbbagnalePatrick CasanovaFrancesco MatteiRoberto BlandaLorenzo CarbonciniMattia TrombettaRoby La MuraFranco ZucchiVincenzo Di Palma

Heat Two (11:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1GermanyGER5:30.611:19.67 (3)
1:22.66 (2)
2:42.33 (2)
1:24.13 (1)
4:06.46 (1)
1:24.15 (2)
Q
Wolfram HuhnMark KleinschmidtDetlef KirchhoffMarc WeberFrank RichterThorsten StreppelhoffUlrich ViefersRoland BaarPeter Thiede
2AustraliaAUS5:31.331:20.54 (4)
1:23.50 (3)
2:44.04 (3)
1:24.95 (2)
4:08.99 (3)
1:22.34 (1)
Q
James StewartGeoff StewartRob JahrlingNick PorzigJaime FernandezBen DodwellRobert WalkerRichard WearneBrett Hayman
3RomaniaROU5:31.881:19.11 (1)
1:22.45 (1)
2:41.56 (1)
1:25.09 (3)
4:06.65 (2)
1:25.23 (3)
Gabriel MarinAndrei BănicăCornel NemțocDorin AlupeiViorel TalapanNeculai ȚagaValentin RobuIulică RuicanMarin Gheorghe
4UkraineUKR5:42.431:19.35 (2)
1:25.23 (4)
2:44.58 (4)
1:28.78 (4)
4:13.36 (4)
1:29.07 (4)
Yevhen SharoninRoman HrynevychVitaliy RaievskyiValeriy SamaraOleh LykovIhor MartynenkoIhor MohylnyiOleksandr KapustinHryhoriy Dmytrenko

Final Round (28 July 1996)

A Final (12:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1NetherlandsNED5:42.741:23.08 (2)
1:25.83 (1)
2:48.91 (2)
1:27.75 (1)
4:16.66 (1)
1:26.08 (3)
Henk Jan ZwolleDiederik SimonMichiel BartmanKoos MaasdijkNiels van der ZwanNiels van SteenisRonald FlorijnNico RienksJeroen Duyster
2GermanyGER5:44.581:22.72 (1)
1:25.91 (2)
2:48.63 (1)
1:29.03 (4)
4:17.66 (2)
1:26.92 (4)
Frank RichterMark KleinschmidtWolfram HuhnMarc WeberDetlef KirchhoffThorsten StreppelhoffUlrich ViefersRoland BaarPeter Thiede
3Russian FederationRUS5:45.771:23.98 (4)
1:27.27 (4)
2:51.25 (4)
1:28.68 (3)
4:19.93 (3)
1:25.84 (2)
Anton ChermashentsevAndrey GlukhovDmitry RozinkevichVladimir VolodenkovNikolay AksyonovRoman MonchenkoPavel MelnikovSergey MatveyevAleksandr Lukyanov
4CanadaCAN5:46.541:23.53 (3)
1:26.95 (3)
2:50.48 (3)
1:30.33 (5)
4:20.81 (5)
1:25.73 (1)
Greg StevensonPhil GrahamHenry HeringMark PlattDarren BarberAndy CrosbyScott BrodieAdam ParfittPat Newman
5United StatesUSA5:48.451:24.35 (5)
1:27.52 (5)
2:51.87 (5)
1:28.61 (2)
4:20.48 (4)
1:27.97 (5)
Doug BurdenBob KaehlerPorter CollinsTed MurphyJamie KovenJon BrownDon SmithFred HonebeinSteven Segaloff
6AustraliaAUS5:58.821:25.16 (6)
1:29.05 (6)
2:54.21 (6)
1:32.47 (6)
4:26.68 (6)
1:32.14 (6)
James StewartGeoff StewartRob JahrlingNick PorzigJaime FernandezBen DodwellRobert WalkerRichard WearneBrett Hayman

B Final (9:42)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1RomaniaROU5:37.651:22.59 (3)
1:25.08 (1)
2:47.67 (2)
1:25.61 (1)
4:13.28 (1)
1:24.37 (1)
Gabriel MarinAndrei BănicăCornel NemțocDorin AlupeiViorel TalapanNeculai ȚagaValentin RobuIulică RuicanMarin Gheorghe
2Great BritainGBR5:40.231:22.95 (4)
1:25.97 (3)
2:48.92 (3)
1:26.51 (2)
4:15.43 (3)
1:24.80 (2)
Matthew ParishGraham SmithAlex StoryPeter BridgeBen Hunt-DavisJim WalkerRoger BrownRichard HamiltonGarry Herbert
3ItalyITA5:41.951:21.66 (1)
1:25.24 (2)
2:46.90 (1)
1:27.52 (3)
4:14.42 (2)
1:27.53 (4)
Carmine AbbagnalePatrick CasanovaFrancesco MatteiRoberto BlandaLorenzo CarbonciniMattia TrombettaRoby La MuraFranco ZucchiVincenzo Di Palma
4UkraineUKR5:44.891:22.33 (2)
1:26.84 (4)
2:49.17 (4)
1:28.24 (4)
4:17.41 (4)
1:27.48 (3)
Yevhen SharoninOleksandr KapustinVitaliy RaievskyiValeriy SamaraOleh LykovIhor MartynenkoIhor MohylnyiRoman HrynevychHryhoriy Dmytrenko