|
| Event type

Team Relay, Mixed Youth

Date20 January 2020 — 9:30
StatusYOG
LocationCresta Run, St. Moritz / Celerina
Participants48 from 15 countries
FormatLadies', men's, and men's doubles legs, with final time to determine final placements.
PosNrTeamNOCTimeReactionSplit 1Split 2Exchange
112Russian FederationRUS2:54.072Gold
12-1Diana Loginova56.632 (2)35.291 (2)47.657 (2)56.632 (2)
12-2Pavel Repilov58.266 (2)2.202 (2)37.066 (2)49.331 (2)1:54.898 (1)
12-3Mikhail Karnaukhov59.174 (1)2.429 (1)37.605 (1)50.023 (1)2:54.072 (1)
12-3Yury Chirva
213GermanyGER2:54.622Silver
13-1Merle Fräbel56.598 (1)35.218 (1)47.568 (1)56.598 (1)
13-2Timon Grancagnolo58.812 (3)2.285 (4)37.351 (3)49.759 (3)1:55.410 (3)
13-3Moritz Jäger59.212 (2)2.556 (4)37.647 (2)50.100 (2)2:54.622 (2)
13-3Valentin Steudte
311LatviaLAT2:54.954Bronze
11-1Justīne Maskale57.477 (3)35.848 (3)48.332 (3)57.477 (3)
11-2Gints Bērziņš57.908 (1)2.193 (1)36.754 (1)48.988 (1)1:55.385 (2)
11-3Kaspars Rinks59.569 (3)2.572 (6)37.891 (3)50.275 (3)2:54.954 (3)
11-3Ardis Liepiņš
410Canada / ItalyMIX2:57.627
10-1Kailey AllanCAN57.718 (4)36.108 (5)48.600 (5)57.718 (4)
10-2Alex GuflerITA58.918 (4)2.284 (3)37.397 (4)49.817 (4)1:56.636 (4)
10-3Caitlin NashCAN1:00.991 (6)2.755 (8)38.962 (7)51.608 (7)2:57.627 (4)
10-3Natalie CorlessCAN
52RomaniaROU2:58.282
2-1Ioana Buzatoiu57.941 (6)36.282 (7)48.773 (6)57.941 (6)
2-2Darius Şerban1:00.016 (7)2.440 (8)38.166 (6)50.724 (6)1:57.957 (6)
2-3Razvan Turea1:00.325 (4)2.498 (2)38.286 (4)50.949 (4)2:58.282 (5)
2-3Sebastian Motzca
64UkraineUKR2:58.744
4-1Yulianna Tunytska57.766 (5)35.955 (4)48.528 (4)57.766 (5)
4-2Oleh-Roman Pylypiv59.748 (5)2.424 (6)38.016 (5)50.528 (5)1:57.514 (5)
4-3Vadym Mykyievych1:01.230 (9)2.548 (3)38.759 (5)51.590 (6)2:58.744 (6)
4-3Bohdan Babura
79United StatesUSA2:59.179
9-1McKenna Mazlo58.047 (7)36.209 (6)48.784 (7)58.047 (7)
9-2Matthew Greiner59.955 (6)2.427 (7)38.433 (7)50.887 (7)1:58.002 (7)
9-3Maya Chan1:01.177 (8)2.966 (9)39.098 (9)51.785 (9)2:59.179 (7)
9-3Reannyn Weiler
86New Zealand / Chinese TaipeiMIX3:00.945
6-1Ella CoxNZL59.137 (9)37.112 (10)49.760 (10)59.137 (9)
6-2Hunter BurkeNZL1:00.747 (8)2.547 (9)38.534 (8)51.242 (8)1:59.884 (8)
6-3Yang Shih-HsunTPE1:01.061 (7)2.694 (7)38.976 (8)51.639 (8)3:00.945 (8)
6-3Yeh Meng-JheTPE
98PolandPOL3:02.785
8-1Anna Bryk58.970 (8)36.801 (8)49.519 (8)58.97 (8)
8-2Marcin Kiełbasa1:02.947 (11)2.390 (5)40.763 (11)53.528 (11)2:01.917 (10)
8-3Kacper Imiołek1:00.868 (5)2.560 (5)38.768 (6)51.429 (5)3:02.785 (9)
8-3Łukasz Maćkała
103Czech RepublicCZE3:03.564
3-1Anna Čežíková59.352 (10)36.926 (9)49.733 (9)59.352 (10)
3-2Jakub Vepřovský1:02.086 (9)2.765 (10)39.652 (9)52.497 (9)2:01.438 (9)
3-3Markéta Nováková1:02.126 (10)3.037 (10)39.940 (10)52.651 (10)3:03.564 (10)
3-3Anna Vejdělková
111Japan / MoldovaMIX3:05.755
1-1Yuki IshikawaJPN59.947 (11)37.331 (11)50.243 (11)59.947 (11)
1-2Marius GoncearMDA1:02.221 (10)2.902 (11)39.869 (10)52.698 (10)2:02.168 (11)
1-3Adriana AdamMDA1:03.587 (11)3.258 (11)40.714 (11)53.711 (11)3:05.755 (11)
1-3Aliona BusuiocMDA
AC7SlovakiaSVKDQ
7-1Nikola Trembošová
7-2Dávid Lihoň
7-3Vratislav Varga
7-3Metod Majerčák
DNS5China / SloveniaMIX
5-1Ema Kovačič (DNS)SLO
5-2Bao Zhenyu (DNS)CHN
5-3Lovro Kovačič (DNS)SLO
5-3Tian Badžukov (DNS)SLO