|
| Event type

Middleweight (≤90 kilograms), Men

Date18 August 2004
StatusOlympic
LocationOlympiako Gymnastirio Ano Liosion, Ano Liossia
Participants32 from 32 countries
FormatTwo single-elimination pools, with winner of each pool advanced to the final. All judoka losing to the finalists in each pool advanced to repêchage pools, with the winners of the repêchage pools earning bronze medals.

The last two World Championships had been won by Frédéric Demontfaucon (FRA-2003) and Korea’s Hwang Hui-Tae in 2005. Also back was the defending Olympic champion, Dutch judoka Mark Huizinga. Another contender was Georgia’s Zurab Zviadauri who had placed second at the Worlds in both 2003 and 2005. Huizinga went out first, losing to Hwang in the second round, although he would go thru the repêchage to win a bronze medal, as he had in this class in 1996. In the pool final, Hwang was defeated by Japan’s Hiroshi Izumi, who had won the World University Games in 2003. In the other pool, Zviadauri advanced to the final to meet Izumi. The final was an easy victory for Zviadauri, who dominated Izumi, and won by ippon at 3:03. Zviadauri’s cousin, Ilias Iliadis of Greece, who was born in Georgia as Jarji Zviadauri, also won a gold medal in Athina in the half-middleweight class. At the 2005 World Championships in this class, Izumi won the gold medal, defeating Iliadis, who had by then moved up in class.

PosCompetitor(s)NOC
1Zurab ZviadauriGEOGold
2Hiroshi IzumiJPNSilver
=3Khasanbi TaovRUSBronze
=3Mark HuizingaNEDBronze
=5Hwang Hui-TaeKOR
=5Winston GordonGBR
=7Daniel KellyAUS
=7Eduardo CostaARG
ACDavid AlarzaESP
ACKrisna BayuINA
ACToni BesolíAND
ACJosé Gregorio CamachoVEN
ACFrédéric DemontfauconFRA
ACGerhard DempfGER
ACYosvany DespaigneCUB
ACAbbas FallahIRI
ACJosé Vicbart GeraldinoDOM
ACJosé GoldschmiedMEX
ACValentyn HrekovUKR
ACCarlos HonoratoBRA
ACDionysios IliadisGRE
ACSiarhei KukharenkaBLR
ACGabriel LamaCHI
ACFrancesco LepreITA
ACPrzemysław MatyjaszekPOL
ACKhaled MeddahALG
ACRostand Barry MelapingCMR
ACHesham MisbahEGY
ACKeith MorganCAN
ACTsend-Ayuushiin OchirbatMGL
ACBrian OlsonUSA
ACVyacheslav PereteykoUZB

Pool A (18 August 2004)

Round One (18 August 2004)

Match #1 Carlos HonoratoBRA
Ippon/Uchi-mata (1:05)
Khaled MeddahALG
Match #2 Tsend-Ayuushiin OchirbatMGL
Waza-ari/Kuchiki-taoshi (5:00)
Krisna BayuINA
Match #3 Winston GordonGBR
Ippon/Okuri-eri-jime (0:20)
Daniel KellyAUS
Match #4 José Vicbart GeraldinoDOM
Ippon/Tai-otoshi (0:49)
Toni BesolíAND
Match #5 Frédéric DemontfauconFRA
Ippon/Okuri-eri-jime (0:43)
José GoldschmiedMEX
Match #6 Brian OlsonUSA
Waza-ari/Uchi-mata (5:00)
Gabriel LamaCHI
Match #7 Zurab ZviadauriGEO
Ippon/Seoi-nage (0:48)
Francesco LepreITA
Match #8 Khasanbi TaovRUS
Yuko/Sumi-gaeshi (5:00)
Yosvany DespaigneCUB

Quarter-Finals (18 August 2004)

Match #1 Carlos HonoratoBRA
Waza-ari/Non-Combativity (5:00)
Tsend-Ayuushiin OchirbatMGL
Match #2 Winston GordonGBR
Ippon/Okuri-eri-jime (2:46)
José Vicbart GeraldinoDOM
Match #3 Frédéric DemontfauconFRA
Ippon/Juji-gatame (1:33)
Brian OlsonUSA
Match #4 Zurab ZviadauriGEO
Ippon/O-goshi (4:16)
Khasanbi TaovRUS

Semi-Finals (18 August 2004)

Match #1 Winston GordonGBR
Yuko/Non-Combativity (5:00)
Carlos HonoratoBRA
Match #2 Zurab ZviadauriGEO
Yuko/Uki-waza (5:00/1:13) Golden Score
Frédéric DemontfauconFRA

Final Round (18 August 2004)

Match #1 Zurab ZviadauriGEO
Ippon/Go-Outside-Contest-Area (3:55)
Winston GordonGBR

Repêchage (18 August 2004)

Match #1 Daniel KellyAUS
Ippon/Kuchiki-taoshi (4:20)
José Vicbart GeraldinoDOM
Match #2 Khasanbi TaovRUS
Ippon/O-goshi (1:52)
Francesco LepreITA
Match #3 Daniel KellyAUS
Yuko/Sode-tsuri-komi-goshi (5:00)
Carlos HonoratoBRA
Match #4 Khasanbi TaovRUS
Waza-ari/Non-Combativity (5:00)
Frédéric DemontfauconFRA
Match #5 Khasanbi TaovRUS
Waza-ari/False-Attack (5:00)
Daniel KellyAUS
Match 3/4 Khasanbi TaovRUS
Ippon/Sukui-nage (2:03)
Hwang Hui-TaeKOR

Pool B (18 August 2004)

Round One (18 August 2004)

Match #1 Valentyn HrekovUKR
Waza-ari/Harai-makikomi (5:00)
David AlarzaESP
Match #2 Eduardo CostaARG
Ippon/Kuchiki-taoshi (2:42)
José Gregorio CamachoVEN
Match #3 Hiroshi IzumiJPN
Ippon/O-soto-gari (0:10)
Siarhei KukharenkaBLR
Match #4 Dionysios IliadisGRE
Ippon/Ko-uchi-gari (1:55)
Vyacheslav PereteykoUZB
Match #5 Hwang Hui-TaeKOR
Ippon/Seoi-nage (0:35)
Przemysław MatyjaszekPOL
Match #6 Mark HuizingaNED
Ippon/Uchi-mata (0:57)
Gerhard DempfGER
Match #7 Keith MorganCAN
Ippon/Sumi-gaeshi (4:56)
Abbas FallahIRI
Match #8 Hesham MisbahEGY
Waza-ari/Ko-uchi-gari (5:00/0:15) Golden Score
Rostand Barry MelapingCMR

Quarter-Finals (18 August 2004)

Match #1 Eduardo CostaARG
Waza-ari/Sukui-nage (5:00)
Valentyn HrekovUKR
Match #2 Hiroshi IzumiJPN
Ippon/O-soto-gari (1:24)
Dionysios IliadisGRE
Match #3 Hwang Hui-TaeKOR
Koka/Non-Combativity (5:00)
Mark HuizingaNED
Match #4 Keith MorganCAN
Yuko/O-uchi-gari (5:00)
Hesham MisbahEGY

Semi-Finals (18 August 2004)

Match #1 Hiroshi IzumiJPN
Koka/Seoi-nage (5:00)
Eduardo CostaARG
Match #2 Hwang Hui-TaeKOR
Waza-ari awasete Ippon/Seoi-nage (4:23)
Keith MorganCAN

Final Round (18 August 2004)

Match #1 Hiroshi IzumiJPN
Waza-ari/Seoi-otoshi (5:00)
Hwang Hui-TaeKOR

Repêchage (18 August 2004)

Match #1 Siarhei KukharenkaBLR
Ippon/Sasae-tsuri-komi-ashi (3:03)
Dionysios IliadisGRE
Match #2 Mark HuizingaNED
Yuko (2)/Tomoe-nage (5:00)
Przemysław MatyjaszekPOL
Match #3 Eduardo CostaARG
Ippon/Ura-nage (0:48)
Siarhei KukharenkaBLR
Match #4 Mark HuizingaNED
Ippon/Kata-guruma (2:54)
Keith MorganCAN
Match #5 Mark HuizingaNED
Ippon/Kata-guruma (1:26)
Eduardo CostaARG
Match 3/4 Mark HuizingaNED
Ippon/Ura-nage (1:51)
Winston GordonGBR

Final Round (18 August 2004)

Match 1/2 Zurab ZviadauriGEO
Ippon/O-soto-gaeshi (3:03)
Hiroshi IzumiJPN