|
| Event type

Kayak Singles, 1,000 metres, Men

Date26 – 30 September 2000
StatusOlympic
LocationSydney International Regatta Centre, Penrith, New South Wales
Participants31 from 31 countries
Olympic Record 3:25.785 / Knut Holmann NOR / 3 August 1996

Germany’s Lutz Liwowski had won the K-1 1000 at the last two editions of the World Championships and was favored to take the event at the 2000 Summer Olympics, after having come in fourth in 1996. He would certainly have to contend with Norway’s Knut Holmann, however, who was the defending Olympic and four-time World Champion in this event. The last two European championships, as well as the 1997 World Championships, had been won by Hungary, who sent a new canoeist, Roland Kökény, to the Games, while 1992 Olympic champion Clint Robinson of Australia, who had taken bronze in 1996, was also present in Sydney. Javier Correa of Argentina had taken the title at the most recent Pan American Games and was also the 1998 World bronze medalist.

Liwowski defeated Kökény in the first opening heat, while Holmann bested Correa in the next and Robinson came in fourth in a heat won by Torsten Tranum of Denmark, the 1999 World bronze medalist. Michael Kolganov of Israel, the 1999 European bronze medalist, took the fourth heat. The first semi-final heat was the strongest, as it contained Holmann, who won it, Kolganov, who came in third, and Kökény and Robinson, both of whom were eliminated in favor of Tim Brabants of the United Kingdom. Tranum lost his heat to Petar Merkov of Belgium, while Liwowski was disqualified for having too many false starts in a third heat captured by Correa. With Liwowski out of the picture, Holmann paddled to a relatively easy gold medal in the final, while Merkov came in nearly a second and a half later for silver. These two canoeists would repeat their performances in the K-1 500, where the Bulgarian was again runner-up to the Norwegian. The race for bronze was an incredibly tight one between Brabants and Kolganov, with the latter missing out on becoming Israel’s first Olympic canoeing medalist by a mere 0.042 seconds. Brabants thus claimed Britain’s first Olympic canoe sprint medal, adding to the two K-1 slalom silver medals it had won in 1992 and earlier in the regatta. Kolganov, meanwhile, would receive some consolation the following day in the K-1 500, where he captured the bronze medal.

PosNrBoatNOCR1SFFinal
1Knut HolmannNOR3:36.565 (1 h2)3:36.425 (1 h1)3:33.269 (1)Gold
2Petar MerkovBUL3:38.234 (3 h1)3:38.217 (1 h2)3:34.649 (2)Silver
3Tim BrabantsGBR3:36.903 (3 h3)3:37.205 (2 h1)3:35.057 (3)Bronze
4Michael KolganovISR3:35.487 (1 h4)3:37.439 (3 h1)3:35.099 (4)
5Javier CorreaARG3:37.849 (2 h2)3:37.975 (1 h3)3:35.687 (5)
6Torsten TranumDEN3:35.841 (1 h3)3:38.865 (2 h2)3:37.811 (6)
7Pierre LubacFRA3:36.573 (2 h3)3:38.155 (2 h3)3:37.931 (7)
8Jacopo MajocchiITA3:39.176 (4 h1)3:39.157 (3 h3)3:38.105 (8)
9Emilio MerchánESP3:36.591 (2 h4)3:40.263 (3 h2)3:39.965 (9)
4 h1 r2/3Roland KökényHUN3:38.606 (2 h1)3:39.455 (4 h1)
4 h2 r2/3Alan van CollerRSA3:39.573 (4 h4)3:41.727 (4 h2)
4 h3 r2/3Vladimir GrushikhinARM3:40.623 (5 h3)3:41.143 (4 h3)
5 h1 r2/3Clint RobinsonAUS3:40.197 (4 h3)3:40.745 (5 h1)
5 h2 r2/3Rastislav KuželSVK3:38.893 (3 h2)3:43.203 (5 h2)
5 h3 r2/3Bob MaesenBEL3:37.587 (3 h4)3:43.147 (5 h3)
6 h1 r2/3Vaidas MizerasLTU3:40.202 (6 h1)3:41.969 (6 h1)
6 h2 r2/3Johan ErikssonSWE3:40.190 (5 h1)3:43.359 (6 h2)
6 h3 r2/3Radek ZárubaCZE3:40.731 (6 h4)3:44.347 (6 h3)
7 h1 r2/3Hain HeldeEST3:40.407 (5 h4)3:43.499 (7 h1)
7 h2 r2/3Anton RyakhovUZB3:43.718 (7 h1)3:44.109 (7 h2)
7 h3 r2/3Marian BăbanROU3:45.127 (5 h2)3:47.215 (7 h3)
8 h1 r2/3Sergey SerginKAZ3:42.645 (7 h4)3:47.633 (8 h1)
8 h2 r2/3Rafał GłażewskiPOL3:43.227 (6 h3)3:46.761 (8 h2)
8 h3 r2/3Adrian BachmannSUI3:45.705 (7 h3)3:47.479 (8 h3)
9 h1 r2/3Gary MawerIRL3:45.787 (6 h2)3:50.363 (9 h1)
9 h2 r2/3Vladyslav TereshchenkoUKR3:39.517 (4 h2)3:46.833 (9 h2)
AC h3 r2/3Lutz LiwowskiGER3:36.404 (1 h1)– (AC h3)
7 h2 r1/3Nam Sung-HoKOR3:46.669 (7 h2)
8 h1 r1/3Roger CaumoBRA3:52.082 (8 h1)
8 h2 r1/3Nader Eivazi KhiarakIRI3:59.767 (8 h2)
8 h3 r1/3Mihai ApostolCAN3:47.679 (8 h3)

Round One (26 September 2000)

Top six in each heat and next fastest three advanced to the semi-finals.

Heat One (8:30)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Lutz LiwowskiGER3:36.40451.78 (2)
53.310 (2)
1:45.090 (1)
55.460 (4)
2:40.550 (1)
55.854 (5)
Q
2Roland KökényHUN3:38.60653.81 (7)
53.190 (1)
1:47.000 (3)
55.000 (3)
2:42.000 (2)
56.606 (7)
Q
3Petar MerkovBUL3:38.23451.18 (1)
54.370 (3)
1:45.550 (2)
57.890 (6)
2:43.440 (3)
54.794 (3)
Q
4Jacopo MajocchiITA3:39.17653.06 (5)
56.580 (7)
1:49.640 (7)
54.360 (2)
2:44.000 (4)
55.176 (4)
Q
5Johan ErikssonSWE3:40.19052.67 (4)
54.720 (4)
1:47.390 (4)
56.900 (5)
2:44.290 (5)
55.900 (6)
Q
6Vaidas MizerasLTU3:40.20252.19 (3)
55.500 (6)
1:47.690 (5)
58.070 (7)
2:45.760 (7)
54.442 (2)
Q
7Anton RyakhovUZB3:43.71853.38 (6)
54.730 (5)
1:48.110 (6)
1:02.900 (8)
2:51.010 (8)
52.708 (1)
q
8Roger CaumoBRA3:52.08254.09 (8)
58.100 (8)
1:52.190 (8)
53.480 (1)
2:45.670 (6)
1:06.412 (8)

Heat Two (8:40)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Knut HolmannNOR3:36.56550.89 (1)
53.680 (1)
1:44.570 (1)
55.590 (1)
2:40.160 (1)
56.405 (4)
Q
2Javier CorreaARG3:37.84951.22 (2)
54.290 (4)
1:45.510 (2)
56.340 (3)
2:41.850 (2)
55.999 (3)
Q
3Rastislav KuželSVK3:38.89354.35 (6)
54.150 (3)
1:48.500 (5)
56.350 (4)
2:44.850 (5)
54.043 (1)
Q
4Vladyslav TereshchenkoUKR3:39.51753.63 (5)
54.750 (5)
1:48.380 (4)
55.790 (2)
2:44.170 (3)
55.347 (2)
Q
5Marian BăbanROU3:45.12751.64 (3)
55.220 (6)
1:46.860 (3)
57.580 (5)
2:44.440 (4)
1:00.687 (7)
Q
6Gary MawerIRL3:45.78755.08 (8)
54.060 (2)
1:49.140 (6)
59.360 (7)
2:48.500 (6)
57.287 (5)
Q
7Nam Sung-HoKOR3:46.66954.67 (7)
56.330 (7)
1:51.000 (8)
58.070 (6)
2:49.070 (7)
57.599 (6)
8Nader Eivazi KhiarakIRI3:59.76752.85 (4)
57.310 (8)
1:50.160 (7)
1:03.440 (8)
2:53.600 (8)
1:06.167 (8)

Heat Three (8:50)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Torsten TranumDEN3:35.84152.66 (6)
53.570 (=1)
1:46.230 (3)
54.170 (1)
2:40.400 (1)
55.441 (1)
Q
2Pierre LubacFRA3:36.57351.74 (3)
53.570 (=1)
1:45.310 (1)
55.310 (2)
2:40.620 (2)
55.953 (3)
Q
3Tim BrabantsGBR3:36.90351.24 (1)
54.530 (5)
1:45.770 (2)
55.660 (3)
2:41.430 (3)
55.473 (2)
Q
4Clint RobinsonAUS3:40.19751.46 (2)
55.350 (7)
1:46.810 (5)
56.150 (4)
2:42.960 (5)
57.237 (4)
Q
5Vladimir GrushikhinARM3:40.62352.04 (4)
54.370 (3)
1:46.410 (4)
56.280 (5)
2:42.690 (4)
57.933 (5)
Q
6Rafał GłażewskiPOL3:43.22753.01 (7)
54.420 (4)
1:47.430 (6)
56.570 (6)
2:44.000 (6)
59.227 (6)
Q
7Adrian BachmannSUI3:45.70552.36 (5)
55.340 (6)
1:47.700 (7)
57.220 (7)
2:44.920 (7)
1:00.785 (8)
q
8Mihai ApostolCAN3:47.67953.41 (8)
55.890 (8)
1:49.300 (8)
58.520 (8)
2:47.820 (8)
59.859 (7)

Heat Four (9:00)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Michael KolganovISR3:35.48751.44 (3)
53.990 (3)
1:45.430 (2)
54.920 (1)
2:40.350 (2)
55.137 (2)
Q
2Emilio MerchánESP3:36.59150.15 (1)
54.730 (4)
1:44.880 (1)
55.030 (3)
2:39.910 (1)
56.681 (3)
Q
3Bob MaesenBEL3:37.58752.20 (5)
53.690 (2)
1:45.890 (3)
54.990 (2)
2:40.880 (3)
56.707 (5)
Q
4Alan van CollerRSA3:39.57350.88 (2)
55.420 (5)
1:46.300 (4)
56.590 (6)
2:42.890 (4)
56.683 (4)
Q
5Hain HeldeEST3:40.40752.63 (6)
56.400 (7)
1:49.030 (7)
57.080 (7)
2:46.110 (7)
54.297 (1)
Q
6Radek ZárubaCZE3:40.73151.88 (4)
55.450 (6)
1:47.330 (5)
55.680 (4)
2:43.010 (5)
57.721 (7)
Q
7Sergey SerginKAZ3:42.64556.19 (7)
52.390 (1)
1:48.580 (6)
56.400 (5)
2:44.980 (6)
57.665 (6)
q

Semi-Finals (28 September 2000)

Top three in each heat advanced to the final.

Heat One (9:00)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Knut HolmannNOR3:36.42551.07 (1)
54.310 (2)
1:45.380 (1)
54.990 (5)
2:40.370 (1)
56.055 (3)
Q
2Tim BrabantsGBR3:37.20551.37 (2)
54.700 (5)
1:46.070 (2)
56.090 (6)
2:42.160 (4)
55.045 (1)
Q
3Michael KolganovISR3:37.43952.78 (5)
54.590 (3)
1:47.370 (4)
54.260 (2)
2:41.630 (2)
55.809 (2)
Q
4Roland KökényHUN3:39.45554.40 (7)
53.380 (1)
1:47.780 (5)
54.130 (1)
2:41.910 (3)
57.545 (7)
5Clint RobinsonAUS3:40.74552.37 (4)
54.600 (4)
1:46.970 (3)
56.900 (8)
2:43.870 (5)
56.875 (5)
6Vaidas MizerasLTU3:41.96951.76 (3)
57.940 (6)
1:49.700 (6)
54.870 (4)
2:44.570 (6)
57.399 (6)
7Hain HeldeEST3:43.49953.06 (6)
59.140 (9)
1:52.200 (7)
54.640 (3)
2:46.840 (7)
56.659 (4)
8Sergey SerginKAZ3:47.63355.03 (8)
58.670 (8)
1:53.700 (8)
56.330 (7)
2:50.030 (8)
57.603 (8)
9Gary MawerIRL3:50.36355.45 (9)
58.280 (7)
1:53.730 (9)
58.390 (9)
2:52.120 (9)
58.243 (9)

Heat Two (9:10)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Petar MerkovBUL3:38.21751.23 (2)
54.970 (5)
1:46.200 (2)
55.350 (1)
2:41.550 (1)
56.667 (4)
Q
2Torsten TranumDEN3:38.86552.57 (6)
54.470 (1)
1:47.040 (3)
55.550 (2)
2:42.590 (3)
56.275 (2)
Q
3Emilio MerchánESP3:40.26350.98 (1)
54.900 (4)
1:45.880 (1)
56.010 (3)
2:41.890 (2)
58.373 (7)
Q
4Alan van CollerRSA3:41.72752.89 (7)
54.760 (3)
1:47.650 (4)
56.990 (5)
2:44.640 (4)
57.087 (5)
5Rastislav KuželSVK3:43.20355.48 (9)
54.710 (2)
1:50.190 (9)
57.290 (6)
2:47.480 (9)
55.723 (1)
6Johan ErikssonSWE3:43.35953.39 (8)
55.240 (6)
1:48.630 (6)
58.190 (9)
2:46.820 (7)
56.539 (3)
7Anton RyakhovUZB3:44.10951.46 (3)
58.110 (9)
1:49.570 (8)
56.940 (4)
2:46.510 (6)
57.599 (6)
8Rafał GłażewskiPOL3:46.76152.19 (4)
56.050 (7)
1:48.240 (5)
57.960 (7)
2:46.200 (5)
1:00.561 (9)
9Vladyslav TereshchenkoUKR3:46.83352.35 (5)
56.840 (8)
1:49.190 (7)
58.010 (8)
2:47.200 (8)
59.633 (8)

Heat Three (9:20)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Javier CorreaARG3:37.97551.30 (1)
54.660 (3)
1:45.960 (1)
55.560 (1)
2:41.520 (1)
56.455 (3)
Q
2Pierre LubacFRA3:38.15552.22 (4)
54.380 (2)
1:46.600 (2)
55.760 (3)
2:42.360 (2)
55.795 (1)
Q
3Jacopo MajocchiITA3:39.15755.02 (8)
52.600 (1)
1:47.620 (4)
55.570 (2)
2:43.190 (3)
55.967 (2)
Q
4Vladimir GrushikhinARM3:41.14351.76 (2)
55.300 (5)
1:47.060 (3)
57.290 (5)
2:44.350 (5)
56.793 (4)
5Bob MaesenBEL3:43.14753.05 (6)
54.850 (4)
1:47.900 (5)
56.160 (4)
2:44.060 (4)
59.087 (6)
6Radek ZárubaCZE3:44.34752.80 (5)
56.290 (8)
1:49.090 (7)
58.050 (6)
2:47.140 (6)
57.207 (5)
7Marian BăbanROU3:47.21551.99 (3)
56.270 (7)
1:48.260 (6)
59.660 (8)
2:47.920 (8)
59.295 (7)
8Adrian BachmannSUI3:47.47953.30 (7)
56.020 (6)
1:49.320 (8)
58.200 (7)
2:47.520 (7)
59.959 (8)
ACLutz LiwowskiGER– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
DQ

Final Round (30 September 2000 — 9:00)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Knut HolmannNOR3:33.26950.23 (2)
52.720 (2)
1:42.950 (1)
54.840 (3)
2:37.790 (1)
55.479 (5)
2Petar MerkovBUL3:34.64950.79 (3)
53.130 (4)
1:43.920 (3)
55.380 (6)
2:39.300 (3)
55.349 (4)
3Tim BrabantsGBR3:35.05751.30 (4)
54.020 (7)
1:45.320 (5)
55.090 (5)
2:40.410 (4)
54.647 (3)
4Michael KolganovISR3:35.09952.16 (6)
52.820 (3)
1:44.980 (4)
55.700 (7)
2:40.680 (5)
54.419 (2)
5Javier CorreaARG3:35.68749.42 (1)
53.880 (6)
1:43.300 (2)
54.890 (4)
2:38.190 (2)
57.497 (8)
6Torsten TranumDEN3:37.81153.56 (9)
53.220 (5)
1:46.780 (7)
54.640 (2)
2:41.420 (6)
56.391 (7)
7Pierre LubacFRA3:37.93153.21 (7)
52.490 (1)
1:45.700 (6)
56.550 (9)
2:42.250 (8)
55.681 (6)
8Jacopo MajocchiITA3:38.10553.31 (8)
54.260 (8)
1:47.570 (8)
56.240 (8)
2:43.810 (9)
54.295 (1)
9Emilio MerchánESP3:39.96551.65 (5)
55.960 (9)
1:47.610 (9)
54.370 (1)
2:41.980 (7)
57.985 (9)