|
| Event type

Canadian Singles, 1,000 metres, Men

Date15 – 16 August 2016
StatusOlympic
LocationEstádio da Lagoa, Lagoa Rodrigo de Freitas, Rio de Janeiro
Participants19 from 19 countries
Olympic Record 3:46.201 / David Cal ESP / 27 August 2004

Sebastian Brendel of Germany was the defending Olympic Champion in the Men’s C-1 1000, as well as the 2014 and 2015 World and 2014, 2015, and 2016 European Champion, marking him as the man to beat in Rio. The Czech Republic’s Martin Fuksa was a potential contender, as the 2014 and 2015 World runner-up, the 2013 European Champion, and the 2016 European bronze medalist, while Serghei Tarnovschi, formerly of Ukraine but now competing for Moldova, was the only other recent World Champion medalist (having won bronze in 2015) at the Games.

Brendel and Tarnovschi won their preliminaries, allowing them to advance to the final directly, but Fuska was bested by Brazil’s Isaquias Queiroz, the reigning Pan-American Champion. This forced him to compete in the semifinals, which he won alongside Russia’s Ilya Shtokalov. The final, however, was a two-man showdown between Brendel and Queiroz, but the Brazilian could not match the German’s prowess and was forced to settle for silver. Nonetheless, this made him Brazil’s first Olympic canoeing medalist and he would go on to take bronze in the C-1 200 and silver in the C-2 1000 to become the first Brazilian to win three medals in a single Olympics. Over two seconds later, Tarnovschi edged out Shtokalov to capture the final podium spot. Two days later, however, Tarnovschi’s placement was suspended after he failed a doping test - although the IOC later reinstated him pending an International Canoe Federation hearing. In February 2017 he was given a four year ban by that organization and stripped of all his results since July 8. Shtokalov was upgraded to the bronze medal, which he received on 10 September 2018 at the Olympic Museum in Lausanne.

Another notable competitor was Mussa Chamaune who finished last and over a minute later than the heat leader in both of his runs, but nonetheless earned distinction as Mozambique’s first Olympic canoeist, although Joaquim Lobo would also compete two days later.

PosNrBoatNOCR1SFFinal
187Sebastian BrendelGER3:58.044 (1 h1)3:56.926 (1 h2)Gold
23Isaquias QueirozBRA3:59.615 (1 h2)3:58.529 (2 h2)Silver
315Ilya ShtokalovRUS4:02.626 (3 h2)3:58.259 (1 h1)4:00.963 (3 h2)Bronze
4102Pavlo AltukhovUKR4:19.361 (3 h3)3:58.574 (2 h1)4:01.587 (4 h2)
5114Martin FuksaCZE4:01.492 (2 h2)4:01.793 (1 h2)4:03.322 (5 h2)
634Gerasim KochnevUZB4:08.127 (1 h3)3:59.489 (3 h1)4:04.205 (6 h2)
728Carlo TacchiniITA4:04.697 (4 h2)4:02.461 (2 h2)4:15.368 (7 h2)
87Tomasz KaczorPOL3:59.928 (2 h1)3:59.836 (4 h1)3:59.350 (1 h1)
937Adrien BartFRA4:10.043 (5 h2)4:08.593 (5 h1)4:00.911 (2 h1)
1072Vincent FarkašSVK4:12.295 (5 h1)4:19.084 (5 h2)4:04.013 (3 h1)
11117Mark OldershawCAN4:13.600 (2 h3)4:03.493 (4 h2)4:06.972 (4 h1)
12104Dagnis IļjinsLAT4:11.766 (4 h1)4:20.181 (6 h1)4:10.084 (5 h1)
1312Angel KodinovBUL4:27.904 (4 h3)4:30.574 (6 h2)4:10.102 (6 h1)
1444Martin MarinovAUS4:33.166 (6 h1)4:24.723 (7 h1)4:15.524 (7 h1)
AC r3/375Henrik VasbányaiHUN4:01.953 (3 h1)4:03.113 (3 h2)– (AC h1)DQ
168Buly TristeSTP4:54.516 (6 h2)4:46.396 (7 h2)
1757Mussa ChamauneMOZ5:00.454 (7 h1)5:07.281 (8 h2)
1884Timur KhaydarovKAZ5:30.030 (5 h3)5:33.919 (8 h1)
AC60Serghei TarnovschiMDA4:05.193 (AC h3)4:00.852 (AC h2)DQ1

Round One (15 August 2016 — 09:00)

Winner in each heat advanced to final, places 2-7 in each heat advanced to semi-finals.

Heat One (09:00)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Sebastian BrendelGER3:58.04456.80 (1)
1:00.38 (1)
1:57.18 (1)
1:00.65 (3)
2:57.83 (1)
1:00.214 (1)
Q
2Tomasz KaczorPOL3:59.92857.77 (2)
1:01.15 (3)
1:58.92 (2)
1:00.55 (1)
2:59.47 (2)
1:00.458 (2)
q
3Henrik VasbányaiHUN4:01.95358.73 (3)
1:00.89 (2)
1:59.62 (3)
1:00.62 (2)
3:00.24 (3)
1:01.713 (3)
q
4Dagnis IļjinsLAT4:11.7661:00.07 (5)
1:02.92 (5)
2:02.99 (5)
1:03.35 (5)
3:06.34 (5)
1:05.426 (4)
q
5Vincent FarkašSVK4:12.29559.17 (4)
1:02.30 (4)
2:01.47 (4)
1:03.31 (4)
3:04.78 (4)
1:07.515 (5)
q
6Martin MarinovAUS4:33.1661:01.00 (6)
1:05.18 (6)
2:06.18 (6)
1:09.48 (6)
3:15.66 (6)
1:17.506 (6)
q
7Mussa ChamauneMOZ5:00.4541:04.24 (7)
1:16.42 (7)
2:20.66 (7)
1:20.55 (7)
3:41.21 (7)
1:19.244 (7)
q

Heat Two (09:08)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Isaquias QueirozBRA3:59.61554.98 (1)
58.12 (1)
1:53.10 (1)
1:01.56 (2)
2:54.66 (1)
1:04.955 (4)
Q
2Martin FuksaCZE4:01.49256.79 (3)
1:00.15 (3)
1:56.94 (2)
1:01.89 (3)
2:58.83 (2)
1:02.662 (1)
q
3Ilya ShtokalovRUS4:02.62658.24 (4)
58.98 (2)
1:57.22 (3)
1:02.14 (4)
2:59.36 (3)
1:03.266 (2)
q
4Carlo TacchiniITA4:04.69759.43 (5)
1:00.85 (4)
2:00.28 (5)
1:00.18 (1)
3:00.46 (4)
1:04.237 (3)
q
5Adrien BartFRA4:10.04356.42 (2)
1:01.11 (5)
1:57.53 (4)
1:03.60 (5)
3:01.13 (5)
1:08.913 (5)
q
6Buly TristeSTP4:54.5161:03.02 (6)
1:10.20 (6)
2:13.22 (6)
1:22.89 (6)
3:36.11 (6)
1:18.406 (6)
q

Heat Three (09:15)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Gerasim KochnevUZB4:08.12758.19 (3)
1:00.45 (1)
1:58.64 (2)
1:02.77 (2)
3:01.41 (2)
1:06.717 (3)
q
2Mark OldershawCAN4:13.60058.30 (4)
1:04.14 (4)
2:02.44 (4)
1:04.64 (3)
3:07.08 (3)
1:06.520 (2)
q
3Pavlo AltukhovUKR4:19.36157.18 (2)
1:02.94 (3)
2:00.12 (3)
1:08.30 (4)
3:08.42 (4)
1:10.941 (4)
q
4Angel KodinovBUL4:27.90458.67 (5)
1:07.09 (5)
2:05.76 (5)
1:09.81 (5)
3:15.57 (5)
1:12.334 (5)
q
5Timur KhaydarovKAZ5:30.0301:16.03 (6)
1:29.69 (6)
2:45.72 (6)
1:23.35 (6)
4:09.07 (6)
1:20.960 (6)
q
ACSerghei TarnovschiMDA4:05.19356.61 (1)
1:01.94 (2)
1:58.55 (1)
1:01.99 (1)
3:00.54 (1)
[1:04.653] (1)
DQQ2

Semi-Finals (15 August 2016 — 10:29)

Top three in each heat advanced to final.

Heat One (10:29)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Ilya ShtokalovRUS3:58.25958.81 (5)
59.80 (2)
1:58.61 (4)
59.31 (1)
2:57.92 (3)
1:00.339 (1)
Q
2Pavlo AltukhovUKR3:58.57457.42 (1)
1:00.31 (3)
1:57.73 (1)
1:00.11 (3)
2:57.84 (2)
1:00.734 (3)
Q
3Gerasim KochnevUZB3:59.48958.10 (2)
59.66 (1)
1:57.76 (2)
59.98 (2)
2:57.74 (1)
1:01.749 (4)
Q
4Tomasz KaczorPOL3:59.83658.13 (3)
1:00.33 (4)
1:58.46 (3)
1:00.91 (4)
2:59.37 (4)
1:00.466 (2)
QB
5Adrien BartFRA4:08.59358.42 (4)
1:03.97 (5)
2:02.39 (5)
1:03.34 (5)
3:05.73 (5)
1:02.863 (5)
QB
6Dagnis IļjinsLAT4:20.1811:01.25 (7)
1:04.16 (7)
2:05.41 (7)
1:05.20 (6)
3:10.61 (6)
1:09.571 (6)
QB
7Martin MarinovAUS4:24.7231:00.67 (6)
1:04.10 (6)
2:04.77 (6)
1:09.12 (7)
3:13.89 (7)
1:10.833 (7)
QB
8Timur KhaydarovKAZ5:33.9191:15.58 (8)
1:34.28 (8)
2:49.86 (8)
1:25.80 (8)
4:15.66 (8)
1:18.259 (8)

Heat Two (10:38)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Martin FuksaCZE4:01.79358.56 (4)
1:02.84 (1)
2:01.40 (1)
1:02.61 (3)
3:04.01 (1)
57.783 (2)
Q
2Carlo TacchiniITA4:02.46158.45 (2)
1:03.28 (=2)
2:01.73 (2)
1:02.71 (4)
3:04.44 (3)
58.021 (3)
Q
3Henrik VasbányaiHUN4:03.1131:00.80 (5)
1:03.37 (4)
2:04.17 (4)
1:01.29 (1)
3:05.46 (4)
57.653 (1)
QB
4Mark OldershawCAN4:03.49358.51 (3)
1:03.28 (=2)
2:01.79 (3)
1:02.49 (2)
3:04.28 (2)
59.213 (4)
QB
5Vincent FarkašSVK4:19.0841:01.31 (6)
1:04.95 (5)
2:06.26 (5)
1:04.71 (5)
3:10.97 (5)
1:08.114 (5)
QB
6Angel KodinovBUL4:30.57458.44 (1)
1:08.84 (6)
2:07.28 (6)
1:09.73 (6)
3:17.01 (6)
1:13.564 (6)
QB
7Buly TristeSTP4:46.3961:04.39 (7)
1:13.34 (7)
2:17.73 (7)
1:14.75 (7)
3:32.48 (7)
1:13.916 (7)
8Mussa ChamauneMOZ5:07.2811:07.97 (8)
1:18.39 (8)
2:26.36 (8)
1:20.98 (8)
3:47.34 (8)
1:19.941 (8)

Final Round (16 August 2016 — 08:59)

Final B (08:59)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Tomasz KaczorPOL3:59.35056.14 (2)
58.75 (1)
1:54.89 (1)
1:02.11 (1)
2:57.00 (1)
1:02.350 (2)
2Adrien BartFRA4:00.91155.91 (1)
59.46 (2)
1:55.37 (2)
1:02.81 (2)
2:58.18 (2)
1:02.731 (3)
3Vincent FarkašSVK4:04.01357.79 (4)
1:01.37 (4)
1:59.16 (4)
1:03.14 (3)
3:02.30 (3)
1:01.713 (1)
4Mark OldershawCAN4:06.97256.76 (3)
1:00.54 (3)
1:57.30 (3)
1:05.05 (6)
3:02.35 (4)
1:04.622 (=5)
5Dagnis IļjinsLAT4:10.08459.56 (7)
1:02.60 (6)
2:02.16 (6)
1:03.54 (5)
3:05.70 (6)
1:04.384 (4)
6Angel KodinovBUL4:10.10258.28 (5)
1:03.96 (7)
2:02.24 (7)
1:03.24 (4)
3:05.48 (5)
1:04.622 (=5)
7Martin MarinovAUS4:15.52458.37 (6)
1:01.63 (5)
2:00.00 (5)
1:07.36 (7)
3:07.36 (7)
1:08.164 (7)
ACHenrik VasbányaiHUN– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
DQ

Final A (09:07)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Sebastian BrendelGER3:56.92656.42 (3)
1:00.41 (1)
1:56.83 (1)
1:01.13 (2)
2:57.96 (1)
58.966 (1)
2Isaquias QueirozBRA3:58.52956.13 (2)
1:01.05 (3)
1:57.18 (2)
1:01.27 (3)
2:58.45 (2)
1:00.079 (3)
3Ilya ShtokalovRUS4:00.96357.85 (7)
1:00.79 (2)
1:58.64 (4)
1:00.50 (1)
2:59.14 (3)
1:01.823 (6)
4Pavlo AltukhovUKR4:01.58757.44 (4)
1:01.79 (=6)
1:59.23 (5)
1:02.39 (5)
3:01.62 (5)
59.967 (2)
5Martin FuksaCZE4:03.32257.58 (6)
1:01.79 (=6)
1:59.37 (7)
1:02.66 (7)
3:02.03 (7)
1:01.292 (5)
6Gerasim KochnevUZB4:04.20557.50 (5)
1:01.75 (5)
1:59.25 (6)
1:02.60 (6)
3:01.85 (6)
1:02.355 (7)
7Carlo TacchiniITA4:15.36859.05 (8)
1:02.85 (8)
2:01.90 (8)
1:05.20 (8)
3:07.10 (8)
1:08.268 (8)
ACSerghei TarnovschiMDA4:00.85256.01 (1)
1:01.34 (4)
1:57.35 (3)
1:02.32 (4)
2:59.67 (4)
[1:01.182] (4)
DQ3