|
| Event type

Doubles, Women

Date18 – 23 September 2000
StatusOlympic
LocationThe Dome and Exhibition Complex, Olympic Park, Sydney, New South Wales (Pavilion 4)
Participants52 from 17 countries
FormatSingle-elimination tournament.

The defending gold medalists were Ge Fei and Gu Jun (CHN), and they were overwhelming favorites to win again. They had won the World Championships in 1997 and 1999, the 1998 Asian Games, and the All-England title in 1996-98. They won the gold medal again easily, winning all 8 sets in four matches, defeating Chinese teams in the semi-final and final, winning the final in only 35 minutes. The Chinese swept the medals, the first medal sweep in badminton.

PosPlayerNOC
1Ge Fei / Gu JunCHNGold
2Huang Nanyan / Yang WeiCHNSilver
3Gao Ling / Qin YiyuanCHNBronze
4Jeong Jae-Hui / Na Gyeong-MinKOR
=5Helene Kirkegaard / Rikke OlsenDEN
=5Donna Kellogg / Joanne GoodeGBR
=5Lotte Bruil-Jonathans / Nicole van HoorenNED
=5Cynthia Tuwankotta / Eti Lesmina TantraINA
=9Ann-Lou Jørgensen / Mette SchjoldagerDEN
=9Irina Ruslyakova / Marina YakushevaRUS
=9Joanne Davies / Sarah HardakerGBR
=9Lee Hyo-Jeong / Im Gyeong-JinKOR
=9Milaine Cloutier / Robbyn HermitageCAN
=9Karen Stechmann / Nicole GretherGER
=9Saralee Thungthongkam / Sujitra EkmongkolpaisarnTHA
=9Haruko Matsuda / Yoshiko IwataJPN
=17Ann Jørgensen / Majken VangeDEN
=17Chen Li-Chin / Tsai Hui-MinTPE
=17Deyana Gresye Lomban / Eliza NathanaelINA
=17Diana Koleva-Tsvetanova / Neli Nedyalkova-BotevaBUL
=17Hiroko Nagamine / Satomi IgawaJPN
=17Olena Nozdran / Viktoriya YevtushenkoUKR
=17Amanda Hardy / Rhonda CatorAUS
=17Ling Wan Ting / Louisa KoonHKG
=17Kellie Lucas / Rayoni HeadAUS
=17Amrita Sawaram / Marie-Hélène Valérie-PierreMRI

Round One (18 September 2000)

Winner of each match advanced to round two.

Match #1 Ge Fei / Gu JunCHN 1bye
Match #2 Lee Hyo-Jeong / Im Gyeong-JinKOR Chen Li-Chin / Tsai Hui-MinTPE 15-11, 8-15, 15-12
Match #3 Eti Lesmina Tantra / Cynthia TuwankottaINA 8bye
Match #4 Ann-Lou Jørgensen / Mette SchjoldagerDEN Olena Nozdran / Viktoriya YevtushenkoUKR 15-3, 11-5, 15-11
Match #5 Joanne Goode / Donna KelloggGBR 4bye
Match #6 Milaine Cloutier / Robbyn HermitageCAN Rhonda Cator / Amanda HardyAUS 15-13, 15-6
Match #7 Gao Ling / Qin YiyuanCHN 6Neli Nedyalkova-Boteva / Diana Koleva-TsvetanovaBUL 15-1, 15-9
Match #8 Yoshiko Iwata / Haruko MatsudaJPN Marie-Hélène Valérie-Pierre / Amrita SawaramMRI 15-2, 15-2
Match #9 Irina Ruslyakova / Marina YakushevaRUS Satomi Igawa / Hiroko NagamineJPN 15-9, 15-11
Match #10 Helene Kirkegaard / Rikke OlsenDEN 5Louisa Koon / Ling Wan TingHKG 15-9, 13-15, 15-5
Match #11 Joanne Davies / Sarah HardakerGBR Eliza Nathanael / Deyana Gresye LombanINA 15-13, 15-11
Match #12 Jeong Jae-Hui / Na Gyeong-MinKOR 3bye
Match #13 Nicole Grether / Karen StechmannGER Ann Jørgensen / Majken VangeDEN 15-13, 15-6
Match #14 Lotte Bruil-Jonathans / Nicole van HoorenNED 7bye
Match #15 Sujitra Ekmongkolpaisarn / Saralee ThungthongkamTHA Rayoni Head / Kellie LucasAUS 15-7, 15-4
Match #16 Huang Nanyan / Yang WeiCHN 2bye

Round Two (19 September 2000)

Winner of each match advanced to the quarter-finals.

Match #1 Ge Fei / Gu JunCHN 1Lee Hyo-Jeong / Im Gyeong-JinKOR 15-3, 15-5
Match #2 Eti Lesmina Tantra / Cynthia TuwankottaINA 8Ann-Lou Jørgensen / Mette SchjoldagerDEN 17-16, 15-10
Match #3 Joanne Goode / Donna KelloggGBR 4Milaine Cloutier / Robbyn HermitageCAN 15-4, 15-10
Match #4 Gao Ling / Qin YiyuanCHN 6Yoshiko Iwata / Haruko MatsudaJPN 15-5, 15-5
Match #5 Helene Kirkegaard / Rikke OlsenDEN 5Irina Ruslyakova / Marina YakushevaRUS 17-16, 15-5
Match #6 Jeong Jae-Hui / Na Gyeong-MinKOR 3Joanne Davies / Sarah HardakerGBR 15-6, 15-1
Match #7 Lotte Bruil-Jonathans / Nicole van HoorenNED 7Nicole Grether / Karen StechmannGER 15-7, 15-4
Match #8 Huang Nanyan / Yang WeiCHN 2Sujitra Ekmongkolpaisarn / Saralee ThungthongkamTHA 15-1, 15-4

Quarter-Finals (20 September 2000)

Winner of each match advanced to the semi-finals.

Match #1 Ge Fei / Gu JunCHN 1Eti Lesmina Tantra / Cynthia TuwankottaINA 815-3, 15-5
Match #2 Gao Ling / Qin YiyuanCHN 6Joanne Goode / Donna KelloggGBR 415-2, 15-7
Match #3 Jeong Jae-Hui / Na Gyeong-MinKOR 3Helene Kirkegaard / Rikke OlsenDEN 512-15, 15-12, 15-5
Match #4 Huang Nanyan / Yang WeiCHN 2Lotte Bruil-Jonathans / Nicole van HoorenNED 715-10, 15-12

Semi-Finals (22 September 2000)

Winner of each match advanced to the final round.

Match #1 Ge Fei / Gu JunCHN 1Gao Ling / Qin YiyuanCHN 615-7, 15-12
Match #2 Huang Nanyan / Yang WeiCHN 2Jeong Jae-Hui / Na Gyeong-MinKOR 315-6, 15-11

Final Round (23 September 2000)

Match 1/2 Ge Fei / Gu JunCHN 1Huang Nanyan / Yang WeiCHN 215-5, 15-5
Match 3/4 Gao Ling / Qin YiyuanCHN 6Jeong Jae-Hui / Na Gyeong-MinKOR 315-10, 15-4