|
| Event type

Singles, Men

Date14 – 23 August 2004
StatusOlympic
LocationOlympiako Gymnastirio Galatsiou, Galatsi
Participants64 from 39 countries
FormatSingle-elimination tournament. Top 16 seeds advanced to round three. Seeds 17-32 advanced to round two.

The top seed was China’s Wang Liqin, who was the 2001 World Champion, and would win again in 2005 and 2007. But in the semis in Athina, he went out to his countryman, Wang Hao. In the final Wang Hao met Korean Ryu Seung-Min, who was seeded third. Wang was favored as he had defeated Ryu six of the seven times they had met, but Wang lost after he failed to convert a match ball in the fifth game. The final went to six games, with Ryu prevailing, the first non-Chinese to win a table tennis gold medal since 1992, and the first in men’s singles since the inaugural Olympic event in 1988, also won by a Korean, Yoo Nam-Kyu. The surprise of the tournament was the 38-year-old Swede, Jan-Ove Waldner. Little was expected of the 1992 gold medalist, but he eliminated the second seed, Ma Lin, and reached the semis, placing fourth.

PosCompetitor(s)NOC
1Yu Seung-MinKORGold
2Wang HaoCHNSilver
3Wang LiqinCHNBronze
4Jan-Ove WaldnerSWE
=5Ko Lai ChakHKG
=5Chuang Chih-YuanTPE
=5Leung Chu YanHKG
=5Timo BollGER
=9Ju Se-HyeokKOR
=9Jörgen PerssonSWE
=9O Sang-EunKOR
=9Luis LinDOM
=9Chiang Peng-LungTPE
=9Uladzimir SamsonauBLR
=9Werner SchlagerAUT
=9Ma LinCHN
=17Trinko KeenNED
=17Song LiuARG
=17Petr KorbelCZE
=17Kallinikos KreangkaGRE
=17Peter KarlssonSWE
=17Weixing ChenAUT
=17Jean-Michel SaiveBEL
=17Jörg RoßkopfGER
=17Koji MatsushitaJPN
=17Adrian CrișanROU
=17Michael MazeDEN
=17Lucjan BłaszczykPOL
=17Li ChingHKG
=17Patrick ChilaFRA
=17Aleksandar KarakaševićSCG
=17Zoran PrimoracCRO
=33Torben WosikGER
=33Slobodan GrujićSCG
=33Sharath Kamal AchantaIND
=33Monday MerotohunNGR
=33Min YangITA
=33William HenzellAUS
=33Aleksey SmirnovRUS
=33Tomasz KrzeszewskiPOL
=33Danny HeisterNED
=33Ilija LupuleskuUSA
=33O IlPRK
=33Zhiwen HeESP
=33Thiago MonteiroBRA
=33Segun ToriolaNGR
=33Johnny HuangCAN
=33Srđan MiličevićBIH
=49Mohamed GuèyeSEN
=49Shu AraiJPN
=49Mohamed BoudjadjaALG
=49Momo BabunguCOD
=49Đoàn Kiến QuốcVIE
=49Khoa Dinh NguyenUSA
=49Ryo YuzawaJPN
=49Hugo HoyamaBRA
=49Trevor BrownAUS
=49Juan PapicCHI
=49José LuyindulaCOD
=49Panagiotis GionisGRE
=49Mohamed Reza Akhlagh PasandIRI
=49Pablo TabachnikARG
=49Khalid Al-HarbiKSA
=49Russ LavaleAUS

Round One (14 August 2004 — 14:00-15:30, 20:00-22:00)

Winners advanced to round two.

Match #1 Torben WosikGER 4 – 0
11-4, 11-5, 11-6, 11-4
Mohamed GuèyeSEN
Match #2 Song LiuARG 4 – 1
11-7, 7-11, 12-10, 11-5, 11-4
Shu AraiJPN
Match #3 Sharath Kamal AchantaIND 4 – 1
11-4, 12-10, 11-6, 11-13, 11-7
Mohamed BoudjadjaALG
Match #4 Monday MerotohunNGR 4 – 0
11-5, 11-8, 11-8, 11-8
Momo BabunguCOD
Match #5 Min YangITA 4 – 1
11-5, 11-13, 11-7, 11-5, 11-5
Đoàn Kiến QuốcVIE
Match #6 William HenzellAUS 4 – 1
11-7, 6-11, 11-7, 11-4, 11-9
Khoa Dinh NguyenUSA
Match #7 Luis LinDOM 4 – 1
11-8, 7-11, 11-8, 11-3, 11-9
Ryo YuzawaJPN
Match #8 Tomasz KrzeszewskiPOL 4 – 0
12-10, 11-4, 11-4, 11-8
Hugo HoyamaBRA
Match #9 Koji MatsushitaJPN 4 – 0
11-4, 11-6, 11-9, 11-3
Trevor BrownAUS
Match #10 Ilija LupuleskuUSA 4 – 0
11-2, 11-4, 11-5, 11-2
Juan PapicCHI
Match #11 O IlPRK 4 – 0
11-8, 11-8, 11-4, 11-7
José LuyindulaCOD
Match #12 Zhiwen HeESP 4 – 1
11-7, 13-11, 11-4, 11-13, 15-13
Panagiotis GionisGRE
Match #13 Thiago MonteiroBRA 4 – 1
11-8, 11-13, 11-9, 11-7, 11-5
Mohamed Reza Akhlagh PasandIRI
Match #14 Segun ToriolaNGR 4 – 1
12-10, 11-8, 11-13, 11-3, 11-8
Pablo TabachnikARG
Match #15 Aleksandar KarakaševićSCG 4 – 0
11-9, 11-3, 11-3, 11-5
Khalid Al-HarbiKSA
Match #16 Srđan MiličevićBIH 4 – 2
10-12, 11-9, 11-4, 9-11, 18-16, 13-11
Russ LavaleAUS

Round Two (15 – 16 August 2004 — 18:00-20:00)

Winners advanced to round three.

Match #1 Trinko KeenNED 4 – 3
11-9, 10-12, 7-11, 11-5, 5-11, 13-11, 11-9
Torben WosikGER
Match #2 Song LiuARG 4 – 1
11-4, 11-7, 4-11, 11-2, 14-12
Slobodan GrujićSCG
Match #3 Ko Lai ChakHKG 4 – 0
11-9, 11-5, 11-9, 11-6
Sharath Kamal AchantaIND
Match #4 Jörgen PerssonSWE 4 – 1
9-11, 11-5, 11-5, 11-7, 11-8
Monday MerotohunNGR
Match #5 Peter KarlssonSWE 4 – 3
11-9, 11-4, 11-8, 9-11, 7-11, 11-13, 11-9
Min YangITA
Match #6 Weixing ChenAUT 4 – 0
11-7, 11-3, 12-10, 11-6
William HenzellAUS
Match #7 Luis LinDOM 4 – 1
11-9, 7-11, 11-4, 11-5, 11-6
Aleksey SmirnovRUS
Match #8 Jörg RoßkopfGER 4 – 1
6-11, 11-8, 11-7, 17-15, 13-11
Tomasz KrzeszewskiPOL
Match #9 Koji MatsushitaJPN 4 – 0
11-7, 11-7, 11-8, 11-4
Danny HeisterNED
Match #10 Adrian CrișanROU 4 – 0
11-9, 11-8, 15-13, 11-8
Ilija LupuleskuUSA
Match #11 Leung Chu YanHKG 4 – 1
11-3, 11-9, 11-13, 11-4, 11-8
O IlPRK
Match #12 Lucjan BłaszczykPOL 4 – 3
11-5, 10-12, 11-2, 8-11, 7-11, 11-6, 11-9
Zhiwen HeESP
Match #13 Li ChingHKG 4 – 1
11-6, 9-11, 11-7, 11-9, 11-5
Thiago MonteiroBRA
Match #14 Patrick ChilaFRA 4 – 2
11-3, 8-11, 10-12, 11-7, 11-8, 11-9
Segun ToriolaNGR
Match #15 Aleksandar KarakaševićSCG 4 – 2
7-11, 11-8, 11-5, 9-11, 11-9, 11-9
Johnny HuangCAN
Match #16 Zoran PrimoracCRO 4 – 1
8-11, 11-6, 11-7, 11-8, 11-8
Srđan MiličevićBIH

Round Three (17 August 2004 — 11:00-13:00, 18:00-20:00)

Winners advanced to round four.

Match #1 Wang LiqinCHN 4 – 1
6-11, 11-1, 11-8, 11-4, 11-2
Trinko KeenNED
Match #2 Ju Se-HyeokKOR 4 – 0
14-12, 11-9, 11-6, 11-8
Song LiuARG
Match #3 Ko Lai ChakHKG 4 – 3
11-7, 9-11, 11-7, 2-11, 11-6, 9-11, 11-7
Petr KorbelCZE
Match #4 Jörgen PerssonSWE 4 – 0
11-5, 11-7, 11-9, 11-8
Kallinikos KreangkaGRE
Match #5 Chuang Chih-YuanTPE 4 – 2
16-18, 11-6, 8-11, 11-7, 11-3, 11-8
Peter KarlssonSWE
Match #6 O Sang-EunKOR 4 – 3
7-11, 11-6, 11-7, 11-8, 5-11, 9-11, 11-2
Weixing ChenAUT
Match #7 Luis LinDOM 4 – 2
11-5, 11-4, 5-11, 11-13, 18-16, 11-8
Jean-Michel SaiveBEL
Match #8 Wang HaoCHN 4 – 1
11-5, 12-10, 11-5, 11-13, 11-6
Jörg RoßkopfGER
Match #9 Yu Seung-MinKOR 4 – 0
11-9, 11-6, 11-6, 11-2
Koji MatsushitaJPN
Match #10 Chiang Peng-LungTPE 4 – 1
11-9, 11-5, 12-10, 2-11, 11-8
Adrian CrișanROU
Match #11 Leung Chu YanHKG 4 – 1
6-11, 11-5, 11-3, 11-8, 11-9
Michael MazeDEN
Match #12 Uladzimir SamsonauBLR 4 – 2
11-5, 5-11, 12-10, 8-11, 11-4, 11-9
Lucjan BłaszczykPOL
Match #13 Werner SchlagerAUT 4 – 2
8-11, 11-9, 12-14, 11-9, 11-9, 11-6
Li ChingHKG
Match #14 Timo BollGER 4 – 1
11-3, 14-16, 11-9, 11-3, 11-9
Patrick ChilaFRA
Match #15 Jan-Ove WaldnerSWE 4 – 2
13-11, 11-9, 5-11, 11-6, 10-12, 11-9
Aleksandar KarakaševićSCG
Match #16 Ma LinCHN 4 – 1
11-5, 11-3, 11-3, 9-11, 11-5
Zoran PrimoracCRO

Round Four (18 August 2004)

Winners advanced to the quarter-finals.

Match #1 Wang LiqinCHN 4 – 1
11-7, 11-8, 9-11, 11-6, 11-6
Ju Se-HyeokKOR
Match #2 Ko Lai ChakHKG 4 – 1
11-7, 11-6, 8-11, 11-4, 12-10
Jörgen PerssonSWE
Match #3 Chuang Chih-YuanTPE 4 – 2
12-10, 12-10, 6-11, 12-10, 9-11, 11-5
O Sang-EunKOR
Match #4 Wang HaoCHN 4 – 1
11-5, 11-7, 7-11, 12-10, 11-7
Luis LinDOM
Match #5 Yu Seung-MinKOR 4 – 3
11-6, 11-6, 7-11, 8-11, 11-3, 6-11, 11-4
Chiang Peng-LungTPE
Match #6 Leung Chu YanHKG 4 – 3
11-7, 6-11, 11-9, 6-11, 11-5, 7-11, 11-8
Uladzimir SamsonauBLR
Match #7 Timo BollGER 4 – 3
11-2, 12-14, 11-5, 11-9, 6-11, 4-11, 11-6
Werner SchlagerAUT
Match #8 Jan-Ove WaldnerSWE 4 – 1
11-9, 12-10, 7-11, 11-5, 11-9
Ma LinCHN

Quarter-Finals (20 August 2004)

Winners advanced to the semi-finals.

Match #1 Wang LiqinCHN 4 – 1
11-9, 13-11, 6-11, 11-8, 11-4
Ko Lai ChakHKG
Match #2 Wang HaoCHN 4 – 2
5-11, 12-10, 9-11, 11-4, 11-6, 11-7
Chuang Chih-YuanTPE
Match #3 Yu Seung-MinKOR 4 – 2
6-11, 10-12, 11-6, 11-6, 11-9, 11-5
Leung Chu YanHKG
Match #4 Jan-Ove WaldnerSWE 4 – 1
11-7, 13-11, 6-11, 11-7, 13-11
Timo BollGER

Semi-Finals (22 August 2004)

Winners advanced to the final match. Runners-up advanced to bronze medal match.

Match #1 Wang HaoCHN 4 – 1
11-8, 11-5, 6-11, 11-9, 11-3
Wang LiqinCHN
Match #2 Yu Seung-MinKOR 4 – 1
11-9, 9-11, 11-9, 11-5, 11-5
Jan-Ove WaldnerSWE

Final Round (23 August 2004)

Match 1/2 Yu Seung-MinKOR 4 – 2
11-3, 9-11, 11-9, 11-9, 11-13, 11-9
Wang HaoCHN
Match 3/4 Wang LiqinCHN 4 – 1
10-12, 11-3, 11-8, 11-7, 11-9
Jan-Ove WaldnerSWE