|
| Event type

Team Relay, Mixed Youth

Date16 February 2016 — 09:30
StatusYOG
LocationOlympiske Bob- og Akebane, Hunderfossen
Participants52 from 14 countries
FormatLadies', men's, and men's doubles legs, with final time to determine final placements.
PosNrTeamNOCTimeReactionSplit 1Split 2Exchange
1GermanyGER2:52.520Gold
13-1Jessica Tiebel56.760 (1)25.056 (1)39.097 (1)56.760 (1)
13-2Paul-Lukas Heider57.737 (4)1.743 (6)26.251 (5)40.204 (5)1:54.497 (1)
13-3Hannes Orlamünder58.023 (2)1.797 (5)26.239 (2)40.180 (2)2:52.520 (1)
Paul Gubitz
2Russian FederationRUS2:52.708Silver
10-1Olesya Mikhaylenko56.953 (2)25.215 (3)39.293 (3)56.953 (2)
10-2Yevgeny Petrov57.571 (2)1.599 (2)25.968 (2)39.937 (2)1:54.524 (2)
10-3Vsevolod Kashkin58.184 (3)1.761 (3)26.319 (3)40.325 (3)2:52.708 (2)
Konstantin Korshunov
3ItalyITA2:53.040Bronze
11-1Marion Oberhofer57.917 (8)25.703 (10)39.898 (10)57.917 (8)
11-2Fabian Malleier57.683 (3)1.665 (3)26.041 (3)40.028 (3)1:55.600 (6)
11-3Felix Schwarz57.440 (1)1.658 (1)25.792 (1)39.688 (1)2:53.040 (3)
Lukas Gufler
4CanadaCAN2:53.549
12-1Brooke Apshkrum57.147 (3)25.071 (2)39.163 (2)57.147 (3)
12-2Reid Watts57.802 (5)1.763 (8)26.088 (4)40.038 (4)1:54.949 (3)
12-3Matt Riddle58.600 (4)1.827 (7)26.482 (4)40.515 (4)2:53.549 (4)
Adam Shippit
5LatviaLAT2:54.687
9-1Anda Upīte57.887 (7)25.377 (5)39.590 (6)57.887 (7)
9-2Kristers Aparjods57.085 (1)1.597 (1)25.810 (1)39.725 (1)1:54.972 (4)
9-3Aksels Tupe59.715 (6)1.811 (6)27.038 (8)41.261 (9)2:54.687 (5)
Kaspars Šļahota
6RomaniaROU2:55.261
4-1Mihaela Manolescu58.032 (9)25.457 (7)39.697 (8)58.032 (9)
4-2Andrei Turea58.462 (7)1.710 (4)26.563 (8)40.637 (7)1:56.494 (7)
4-3Vasile Gîtlan58.767 (5)1.931 (10)26.844 (7)40.902 (6)2:55.261 (6)
Flavius Crăciun
7UkraineUKR2:56.928
6-1Olena Smaha57.605 (5)25.43 (6)39.580 (5)57.605 (5)
6-2Ihor Stakhiv59.202 (9)1.757 (7)26.995 (10)41.202 (10)1:56.807 (8)
6-3Andriy Lysetskyi1:00.121 (10)1.738 (2)26.713 (6)40.932 (7)2:56.928 (7)
Myroslav Levkovych
8SlovakiaSVK2:57.153
7-1Katarina Šimoňáková58.232 (10)25.596 (9)39.864 (9)58.232 (10)
7-2Richard Gavlas58.977 (8)1.793 (10)26.503 (7)40.661 (8)1:57.209 (9)
7-3Tomáš Vaverčák59.944 (7)1.778 (4)26.518 (5)40.741 (5)2:57.153 (8)
Matej Zmij
9AustriaAUT2:57.410
8-1Madeleine Egle57.176 (4)25.227 (4)39.367 (4)57.176 (4)
8-2Bastian Schulte57.948 (6)1.728 (5)26.398 (6)40.382 (6)1:55.124 (5)
8-3Jakob Schmid1:02.286 (12)1.859 (9)27.142 (9)41.220 (8)2:57.410 (9)
Juri Gatt
10United StatesUSA2:57.860
1-1Ashley Farquharson57.750 (6)25.513 (8)39.689 (7)57.750 (6)
1-2Justin Taylor1:00.090 (12)1.783 (9)27.332 (12)41.627 (12)1:57.840 (10)
1-3Duncan Biles1:00.020 (8)1.941 (11)27.533 (11)41.767 (11)2:57.860 (10)
Alanson Owen
11PolandPOL2:58.758
2-1Nadia Chodorek59.415 (11)26.104 (12)40.437 (11)59.415 (11)
2-2Kacper Tarnawski59.302 (10)1.809 (11)26.724 (9)40.881 (9)1:58.717 (11)
2-3Artur Zubel1:00.041 (9)1.847 (8)27.362 (10)41.633 (10)2:58.758 (11)
Daniel Rola
12Kazakhstan/Great BritainMIX3:01.067
5-1Anastassiya BogachevaKAZ59.432 (12)26.084 (11)40.503 (12)59.432 (12)
5-2Lucas Gebauer-BarrettGBR59.536 (11)1.962 (12)27.242 (11)41.386 (11)1:58.968 (12)
5-3Roman YefremovKAZ1:02.099 (11)1.969 (12)27.692 (12)42.003 (12)3:01.067 (12)
Denis TatyanchenkoKAZ
ACCzech RepublicCZEDQ
3-1Michaela Maršíková
3-2Michael Lejsek
3-3Filip Vejdělek
Zdeněk Pěkný