Medal winners Innsbruck 1964

Sport/Event Gold Silver Bronze

Alpine Skiing

Downhill, Men Egon ZimmermannAUT Léo LacroixFRA Wolfgang BartelsGER
Giant Slalom, Men François BonlieuFRA Karl SchranzAUT Pepi StieglerAUT
Slalom, Men Pepi StieglerAUT Billy KiddUSA Jimmy HeugaUSA
Downhill, Women Christl HaasAUT Edith ZimmermannAUT Traudl HecherAUT
Giant Slalom, Women Marielle GoitschelFRA Christine Goitschel
Jean Saubert
FRA
USA
Slalom, Women Christine GoitschelFRA Marielle GoitschelFRA Jean SaubertUSA

Biathlon

20 kilometres, Men Vladimir MelaninURS Aleksandr PrivalovURS Olav JordetNOR

Bobsleigh

Two, Men Great Britain 1GBR Italy 2ITA Italy 1ITA
Four, Men Canada 1CAN Austria 1AUT Italy 2ITA

Cross Country Skiing

15 kilometres, Men Eero MäntyrantaFIN Harald GrønningenNOR Sixten JernbergSWE
30 kilometres, Men Eero MäntyrantaFIN Harald GrønningenNOR Igor VoronchikhinURS
50 kilometres, Men Sixten JernbergSWE Assar RönnlundSWE Arto TiainenFIN
4 × 10 kilometres Relay, Men SwedenSWE FinlandFIN Soviet UnionURS
5 kilometres, Women Klavdiya BoyarskikhURS Mirja LehtonenFIN Alevtina KolchinaURS
10 kilometres, Women Klavdiya BoyarskikhURS Yevdokiya MekshiloURS Mariya GusakovaURS
3 × 5 kilometres Relay, Women Soviet UnionURS SwedenSWE FinlandFIN

Figure Skating

Singles, Men Manfred SchnelldorferGER Alain CalmatFRA Scotty AllenUSA
Singles, Women Sjoukje DijkstraNED Regine HeitzerAUT Petra BurkaCAN
Pairs, Mixed Soviet Union 1URS Unified Team of Germany 1
Canada 1
GER
CAN
United States 1USA

Ice Hockey

Ice Hockey, Men Soviet UnionURS SwedenSWE CzechoslovakiaTCH

Luge

Singles, Men Thomas KöhlerGER Klaus-Michael BonsackGER Hans PlenkGER
Doubles, Open Austria 1AUT Austria 2AUT Italy 1ITA
Singles, Women Ortrun EnderleinGER Ilse GeislerGER Leni ThurnerAUT

Nordic Combined

Individual, Men Tormod KnutsenNOR Nikolay KiselyovURS Georg ThomaGER

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Men Veikko KankkonenFIN Toralf EnganNOR Torgeir BrandtzægNOR
Large Hill, Individual, Men Toralf EnganNOR Veikko KankkonenFIN Torgeir BrandtzægNOR

Speed Skating

500 metres, Men Terry McDermottUSA Alv Gjestvang
Yevgeny Grishin
Vladimir Orlov
NOR
URS
URS
1,500 metres, Men Ants AntsonURS Kees VerkerkNED Villy HaugenNOR
5,000 metres, Men Knut JohannesenNOR Per Ivar MoeNOR Fred Anton MaierNOR
10,000 metres, Men Jonny NilssonSWE Fred Anton MaierNOR Knut JohannesenNOR
500 metres, Women Lidiya SkoblikovaURS Irina YegorovaURS Tatyana SidorovaURS
1,000 metres, Women Lidiya SkoblikovaURS Irina YegorovaURS Kaija MustonenFIN
1,500 metres, Women Lidiya SkoblikovaURS Kaija MustonenFIN Berta KolokoltsevaURS
3,000 metres, Women Lidiya SkoblikovaURS Han Pil-Hwa
Valentina Stenina
PRK
URS