Olympians Who Won a Medal at the European Canoe Slalom Championships (176)

Description

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Franck Adisson FRA CSL 1992—2000 0–1–0 2000 Mezzana silver: C2
Hannes Aigner GER CSL 2012—2016 1–3–3 2010 Bratislava silver: K1 team; 2012 Augsburg silver: K1 team, bronze: K1; 2013 Kraków silver: K1 team; 2015 Markkleeberg gold: K1 team; 2016 Liptovský Mikuláš bronze: K1; 2019 Pau bronze: K1 team
Franz Anton GER CSL 2016 2–2–2 2013 Kraków silver: C1 team, bronze: C2 team; 2015 Markkleeberg silver: C2; 2016 Liptovský Mikuláš bronze: C2 team; 2017 Tacen gold: C1 team; 2018 Praha gold: C2 team
Christian Bahmann GER CSL 2004 0–1–2 2002 Bratislava bronze: C1; 2005 Tacen silver: C2 team; 2008 Kraków bronze: C1 team
Tim Baillie GBR CSL 2012 1–1–2 2009 Nottingham silver: C2 team, bronze: C2; 2010 Bratislava bronze: C2 team; 2012 Augsburg gold: C2 team
Anne-Lise Bardet FRA CSL 2000 0–0–1 2002 Bratislava bronze: K1 team
Marcus Becker GER CSL 2004 1–2–0 2005 Tacen silver: C2 team; 2008 Kraków gold: C2 team; 2011 La Seu d'Urgell silver: C2 team
Thomas Becker GER CSL 1992—1996 3–2–0 1996 Augsburg gold: K1 team; 1998 Roudnice nad Labem gold: K1 team, silver: K1; 2000 Mezzana silver: K1; 2002 Bratislava gold: K1 team
Andrea Benetti ITA CSL 2004—2008 0–0–1 2008 Kraków bronze: C2
Matej Beňuš SVK CSL 2016 7–1–2 2007 Liptovský Mikuláš gold: C1 team; 2008 Kraków gold: C1 team; 2010 Bratislava gold: C1 team, silver: C1; 2012 Augsburg gold: C1 team; 2013 Kraków gold: C1 team, bronze: C1; 2015 Markkleeberg gold: C1 team, bronze: C1; 2016 Liptovský Mikuláš gold: C1 team
Jan Benzien GER CSL 2008—2016 3–7–6 2002 Bratislava silver: C1 team, bronze: C1; 2005 Tacen silver: C1 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: C1 team; 2007 Liptovský Mikuláš silver: C1 team; 2009 Nottingham bronze: C1 and C1 team; 2011 La Seu d'Urgell silver: C1 team; 2012 Augsburg silver: C1 team; 2013 Kraków gold: C1, silver: C1 team, bronze: C2 team; 2014 Wien bronze: C1; 2015 Markkleeberg silver: C2; 2016 Liptovský Mikuláš bronze: C2 team; 2018 Praha gold: C2 team
Manfred Berro GER CSL 1992—1996 1–0–0 1996 Augsburg gold: C2 team
Éric Biau FRA CSL 1992 0–0–1 1998 Roudnice nad Labem bronze: C2 team
Krzysztof Bieryt POL CSL 1992—2008 0–2–1 2002 Bratislava bronze: C1 team; 2004 Skopje silver: C1; 2008 Kraków silver: C1 team
Laura Blakeman GBR CSL 2000 1–2–2 1998 Roudnice nad Labem silver: K1 team; 2002 Bratislava silver: K1; 2004 Skopje bronze: K1 team (non-medal event); 2007 Liptovský Mikuláš bronze: K1 team; 2008 Kraków bronze: K1 team; 2009 Nottingham gold: K1 team
Jennifer Bongardt GER CSL 2004—2008 2–1–1 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: K1; 2007 Liptovský Mikuláš gold: K1 team; 2009 Nottingham bronze: K1 team; 2010 Bratislava gold: K1 team
Luka Božič SLO CSL 2012—2016 3–2–2 2013 Kraków bronze: C1 team; 2014 Wien gold: C1 team, bronze: C2; 2016 Liptovský Mikuláš silver: C2; 2017 Tacen silver: C1 team; 2019 Pau gold: C1 team; 2020 Praha gold: C1 team
Martin Braud FRA CSL 2008 1–3–2 2002 Bratislava silver: C2 team, bronze: C2; 2004 Skopje silver: C2; 2005 Tacen bronze: C2 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: C2, silver: C2 team
Gabriela Brosková SVK CSL 1996 2–1–0 2000 Mezzana gold: K1 team; 2002 Bratislava silver: K1 team (competed as Gabriela Zamišková); 2005 Tacen gold: K1 team (competed as Gabriela Zamišková)
Simon Brus SLO CAN 2010 1–0–0 2011 La Seu d'Urgell gold: K1 team
Laurent Burtz FRA CSL 1996—2000 0–0–1 2000 Mezzana bronze: K1
Maialen Chourraut ESP CSL 2008—2016 1–2–0 2014 Wien silver: K1 team; 2015 Markkleeberg gold: K1; 2017 Tacen silver: K1 team
Peter Cibák SVK CSL 2008 0–0–2 2002 Bratislava bronze: K1 and K1 team
Stefano Cipressi ITA CSL 2012 0–0–2 2005 Tacen bronze: K1 team; 2017 Tacen bronze: C1 team
Joe Clarke GBR CSL 2016 0–2–0 2014 Wien silver: K1 team; 2015 Markkleeberg silver: K1 team
Sébastien Combot FRA CSL 2016 0–2–0 2016 Liptovský Mikuláš silver: K1 team; 2017 Tacen silver: K1 team
Heather Corrie USA CSL 2008 0–1–0 1998 Roudnice nad Labem silver: K1 team (competed for Great Britain); 2004 Skopje bronze: K1 team (non-medal event) (competed for Great Britain)
Bertrand Daille FRA CSL 1992 0–0–1 1998 Roudnice nad Labem bronze: C2 team
Étienne Daille FRA CSL 2012 1–1–0 2012 Augsburg gold: K1 team; 2016 Liptovský Mikuláš silver: K1 team
Giovanni De Gennaro ITA CSL 2016 0–0–1 2015 Markkleeberg bronze: K1 team
Mark Delaney GBR CSL 1992—1996 0–0–1 1998 Roudnice nad Labem bronze: C1 team
Jana Dukátová SVK CSL 2012—2016 4–5–5 2004 Skopje silver: K1 team (non-medal event); 2005 Tacen gold: K1 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: K1 team; 2007 Liptovský Mikuláš silver: K1 team; 2008 Kraków silver: K1 team; 2009 Nottingham silver: K1 team; 2010 Bratislava gold: K1, silver: C1, bronze: K1 team; 2011 La Seu d'Urgell silver: K1, bronze: K1 team; 2012 Augsburg bronze: K1 team; 2015 Markkleeberg gold: K1 team; 2016 Liptovský Mikuláš bronze: K1 and K1 team
André Ehrenberg GER CSL 1996—2000 1–0–1 1996 Augsburg gold: C2 team; 2000 Mezzana gold: C2 team (non-medal event); 2002 Bratislava bronze: C2 team
Ander Elosegi ESP CSL 2008—2016 0–0–1 2016 Liptovský Mikuláš bronze: C1
Jon Ergüín ESP CSL 2000 1–0–1 2000 Mezzana bronze: C1 team; 2002 Bratislava gold: C1
Tony Estanguet FRA COJO/CSL/IOC 2000—2018 4–3–3 2000 Mezzana gold: C1; 2002 Bratislava silver: C1; 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: C1; 2007 Liptovský Mikuláš bronze: C1 team; 2009 Nottingham silver: C1 team; 2010 Bratislava bronze: C1 team; 2011 La Seu d'Urgell gold: C1 and C1 team; 2012 Augsburg silver: C1, bronze: C1 team
Émilie Fer FRA CSL 2008—2012 1–2–3 2009 Nottingham silver: K1; 2012 Augsburg silver: K1 team; 2013 Kraków gold: K1 team; 2014 Wien bronze: K1 and K1 team; 2015 Markkleeberg bronze: K1 team
Pierpaolo Ferrazzi ITA CSL 1992—2004 2–0–1 2000 Mezzana gold: K1 and K1 team; 2005 Tacen bronze: K1 team
David Florence GBR CSL 2008—2016 1–1–5 2009 Nottingham silver: C2 team; 2010 Bratislava bronze: C2 and C2 team; 2012 Augsburg gold: C2 team; 2015 Markkleeberg bronze: C1 team and C2; 2016 Liptovský Mikuláš bronze: C1 team
Cédric Forgit FRA CSL 2008 1–3–2 2002 Bratislava silver: C2 team, bronze: C2; 2004 Skopje silver: C2; 2005 Tacen bronze: C2 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: C2, silver: C2 team
Wilfrid Forgues FRA CSL 1992—2000 0–1–0 2000 Mezzana silver: C2
Rachel Fox-Crosbee GBR CSL 1992—1996 0–1–0 1998 Roudnice nad Labem silver: K1 team (competed as Rachel Crosbee)
Sandra Friedli SUI CSL 1996—2000 0–0–1 1998 Roudnice nad Labem bronze: K1
Denis Gargaud Chanut FRA CSL 2016 2–2–4 2009 Nottingham silver: C1 team; 2010 Bratislava bronze: C1 team; 2011 La Seu d'Urgell gold: C1 team, bronze: C1; 2012 Augsburg bronze: C1 team; 2018 Praha gold: C1 team, bronze: C2 team; 2019 Pau silver: C1 team
Vítězslav Gebas CZE CSL 2016 0–1–2 2011 La Seu d'Urgell bronze: C1 team; 2014 Wien silver: C1 team; 2018 Praha bronze: C1 team
Alexander Grimm GER CSL 2008 2–5–1 2005 Tacen silver: K1 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée bronze: K1 team; 2007 Liptovský Mikuláš silver: K1 team; 2009 Nottingham silver: K1 team; 2010 Bratislava silver: K1 team; 2014 Wien gold: K1 team; 2015 Markkleeberg gold: K1 team, silver: K1
Brigitte Guibal FRA CSL 2000 0–1–0 2000 Mezzana silver: K1
Grzegorz Hedwig POL CSL 2016 0–1–1 2016 Liptovský Mikuláš silver: C1 team; 2020 Praha bronze: C1 team
Robert Hendrick IRL CAN 2014 0–1–0 2020 Praha silver: C1 team
Frank Henze GER CSL 2012 3–1–2 2000 Mezzana gold: C2 team (non-medal event); 2002 Bratislava bronze: C2 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: C2 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: C2 team; 2008 Kraków gold: C2 team; 2011 La Seu d'Urgell silver: C2 team; 2012 Augsburg bronze: C2 team
Stefan Henze GER CSL 2004 1–2–0 2005 Tacen silver: C2 team; 2008 Kraków gold: C2 team; 2011 La Seu d'Urgell silver: C2 team
Samuel Hernanz ESP CSL 2012 0–1–2 2011 La Seu d'Urgell silver: K1; 2014 Wien bronze: K1; 2016 Liptovský Mikuláš bronze: K1 team
Amálie Hilgertová CZE CAN 2014 1–0–1 2019 Pau gold: K1; 2020 Praha bronze: K1
Štěpánka Hilgertová CZE
TCH
CSL 1992—2012 6–4–3 1998 Roudnice nad Labem gold: K1 team, silver: K1 (competed for Czech Republic); 2000 Mezzana gold: K1, silver: K1 team (competed for Czech Republic); 2002 Bratislava gold: K1 team, bronze: K1 (competed for Czech Republic); 2005 Tacen silver: K1 (competed for Czech Republic); 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: K1 team (competed for Czech Republic); 2007 Liptovský Mikuláš bronze: K1 (competed for Czech Republic); 2008 Kraków gold: K1 (competed for Czech Republic); 2011 La Seu d'Urgell gold: K1 team (competed for Czech Republic); 2013 Kraków bronze: K1 team (competed for Czech Republic); 2014 Wien gold: K1 team (competed for Czech Republic)
Susanne Hirt GER CSL 2000 0–0–1 2000 Mezzana bronze: K1 team
Simeon Hočevar SLO CSL 1996—2004 1–0–2 1996 Augsburg gold: C1, bronze: C1 team; 2004 Skopje bronze: C1 team
Pavol Hochschorner SVK CSL 2000—2012 11–3–3 1998 Roudnice nad Labem gold: C2, silver: C2 team; 2000 Mezzana gold: C2, silver: C2 team (non-medal event); 2002 Bratislava gold: C2 and C2 team; 2005 Tacen gold: C2 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: C2; 2007 Liptovský Mikuláš bronze: C2; 2008 Kraków gold: C2, bronze: C2 team; 2009 Nottingham gold: C2; 2011 La Seu d'Urgell gold: C2, bronze: C2 team; 2012 Augsburg silver: C2; 2014 Wien gold: C2 team; 2015 Markkleeberg gold: C2 team; 2016 Liptovský Mikuláš gold: C2 team
Peter Hochschorner SVK CSL 2000—2012 11–3–3 1998 Roudnice nad Labem gold: C2, silver: C2 team; 2000 Mezzana gold: C2, silver: C2 team (non-medal event); 2002 Bratislava gold: C2 and C2 team; 2005 Tacen gold: C2 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: C2; 2007 Liptovský Mikuláš bronze: C2; 2008 Kraków gold: C2, bronze: C2 team; 2009 Nottingham gold: C2; 2011 La Seu d'Urgell gold: C2, bronze: C2 team; 2012 Augsburg silver: C2; 2014 Wien gold: C2 team; 2015 Markkleeberg gold: C2 team; 2016 Liptovský Mikuláš gold: C2 team
Stefanie Horn ITA CSL 2016 0–2–0 2013 Kraków silver: K1; 2017 Tacen silver: K1
Richard Hounslow GBR CSL 2012—2016 2–3–4 2007 Liptovský Mikuláš bronze: K1 team; 2009 Nottingham gold: K1 team, silver: C2 team; 2010 Bratislava bronze: C2 and C2 team; 2012 Augsburg gold: C2 team; 2014 Wien silver: K1 team; 2015 Markkleeberg silver: K1 team, bronze: C2
Vavřinec Hradílek CZE CSL 2008—2012 3–2–1 2010 Bratislava bronze: K1; 2013 Kraków gold: K1 team; 2016 Liptovský Mikuláš gold: K1 team, silver: K1; 2019 Pau gold: K1 team; 2020 Praha silver: K1 team
Rüdiger Hübbers GER CSL 1992 1–0–0 1996 Augsburg gold: C2 team
Vitus Husek GER CSL 1996 1–0–0 1996 Augsburg gold: C1 team
Tomáš Indruch CZE CSL 2000—2004 3–1–4 2000 Mezzana silver: C1 team; 2004 Skopje gold: C1 and C1 team; 2005 Tacen bronze: C1 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée bronze: C1 and C1 team; 2009 Nottingham gold: C1 team; 2011 La Seu d'Urgell bronze: C1 team
Pavel Janda CZE CSL 1996 0–1–0 1996 Augsburg silver: C1 team
Stanislav Ježek CZE CSL 2008—2012 1–3–3 2005 Tacen bronze: C1 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée bronze: C1 team; 2008 Kraków silver: C1; 2009 Nottingham gold: C1 team; 2010 Bratislava silver: C1 team; 2011 La Seu d'Urgell bronze: C1 team; 2015 Markkleeberg silver: C1 team
Marek Jiras CZE CSL 2000—2004 1–3–1 2000 Mezzana bronze: C2 team (non-medal event); 2002 Bratislava silver: C2; 2004 Skopje gold: C2 team (non-medal event); 2005 Tacen silver: C2; 2006 L'Argentière-la-Bessée bronze: C2 team; 2007 Liptovský Mikuláš silver: C2 team; 2009 Nottingham gold: C2 team
Elena Kaliská SVK CSL 1996—2008 8–4–3 1998 Roudnice nad Labem gold: K1; 2000 Mezzana gold: K1 team; 2002 Bratislava gold: K1, silver: K1 team; 2004 Skopje gold: K1, silver: K1 team (non-medal event); 2005 Tacen gold: K1 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: K1 and K1 team; 2007 Liptovský Mikuláš silver: K1 team; 2008 Kraków silver: K1 team; 2009 Nottingham gold: K1, silver: K1 team; 2011 La Seu d'Urgell bronze: K1 team; 2012 Augsburg bronze: K1 team; 2016 Liptovský Mikuláš bronze: K1 team
Jonáš Kašpar CZE CSL 2016 1–3–3 2012 Augsburg silver: C2 team; 2014 Wien bronze: C2 team; 2015 Markkleeberg silver: C2 team; 2017 Tacen bronze: C2 and C2 team; 2018 Praha gold: C2, silver: C2 team
Sören Kaufmann GER CSL 1992—2000 1–2–0 1996 Augsburg gold: C1 team, silver: C1; 2002 Bratislava silver: C1 team
Peter Kauzer SLO CSL 2008—2016 6–4–2 2005 Tacen gold: K1 team, silver: K1; 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: K1 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: K1 team, silver: K1; 2010 Bratislava gold: K1, bronze: K1 team; 2011 La Seu d'Urgell gold: K1 team; 2018 Praha gold: K1, bronze: K1 team; 2019 Pau silver: K1 team; 2020 Praha silver: K1
Grzegorz Kiljanek POL CSL 2012 0–1–0 2008 Kraków silver: C1 team
Gauthier Klauss FRA CSL 2012—2016 2–1–1 2013 Kraków gold: C2 team; 2014 Wien silver: C2 team; 2017 Tacen gold: C2 team; 2018 Praha bronze: C2 team
Tomáš Kobes CZE CSL 2000 0–1–1 2002 Bratislava silver: K1 team; 2004 Skopje bronze: K1 team
Uroš Kodelja SLO CSL 2004 0–0–1 1998 Roudnice nad Labem bronze: K1 team
Manuel Köhler AUT CSL 1992—2000 0–0–1 1996 Augsburg bronze: K1 team
Krzysztof Kołomański POL CSL 1992—2000 0–1–2 1996 Augsburg silver: C2 team, bronze: C2; 2000 Mezzana bronze: C2
Urša Kragelj SLO CSL 2016 1–1–1 2010 Bratislava bronze: K1; 2016 Liptovský Mikuláš silver: K1; 2017 Tacen gold: K1 team
Dejan Kralj SLO CSL 2000 3–1–1 2000 Mezzana silver: K1 team; 2005 Tacen gold: K1 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: K1 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: K1 team; 2010 Bratislava bronze: K1 team
Kateřina Kudějová CZE CSL 2016 4–0–3 2011 La Seu d'Urgell gold: K1 team; 2013 Kraków bronze: K1 team; 2014 Wien gold: K1 team; 2015 Markkleeberg bronze: K1; 2018 Praha bronze: K1 team; 2020 Praha gold: K1 and K1 team
Corinna Kuhnle AUT CSL 2012—2016 1–4–3 2005 Tacen bronze: K1 team; 2010 Bratislava silver: K1; 2011 La Seu d'Urgell silver: K1 team; 2017 Tacen gold: K1; 2018 Praha silver: K1 and K1 team; 2019 Pau bronze: K1 team; 2020 Praha bronze: K1 team
Mike Kurt SUI CSL 2004—2012 1–1–2 2000 Mezzana bronze: K1 team; 2004 Skopje gold: K1 team; 2008 Kraków bronze: K1 team; 2013 Kraków silver: K1
Mikhail Kuznetsov RUS CSL 2008—2016 0–0–1 2015 Markkleeberg bronze: C2 team
Marie-Zélia Lafont FRA CSL 2016 2–0–3 2013 Kraków gold: K1 team; 2015 Markkleeberg bronze: K1 team; 2017 Tacen bronze: K1 and K1 team; 2019 Pau gold: K1 team
Martin Lang GER CSL 1992—1996 1–1–1 1996 Augsburg gold: C1 team, bronze: C1; 1998 Roudnice nad Labem silver: C1 team
Dmitry Larionov RUS CSL 2008—2016 0–0–1 2015 Markkleeberg bronze: C2 team
Enrico Lazzarotto ITA CSL 2000 1–0–0 2000 Mezzana gold: K1 team
Fabien Lefèvre FRA CSL 2004—2008 1–0–2 2002 Bratislava gold: K1; 2009 Nottingham bronze: K1 team; 2011 La Seu d'Urgell bronze: K1 team
Jochen Lettmann GER CSL 1992—1996 1–0–1 1996 Augsburg gold: K1 team, bronze: K1
Tomáš Máder CZE CSL 2000—2004 1–3–1 2000 Mezzana bronze: C2 team (non-medal event); 2002 Bratislava silver: C2; 2004 Skopje gold: C2 team (non-medal event); 2005 Tacen silver: C2; 2006 L'Argentière-la-Bessée bronze: C2 team; 2007 Liptovský Mikuláš silver: C2 team; 2009 Nottingham gold: C2 team
Michal Martikán SVK CSL 1996—2012 14–6–2 1998 Roudnice nad Labem gold: C1 team, silver: C1; 2000 Mezzana gold: C1 team; 2002 Bratislava gold: C1 team; 2005 Tacen gold: C1 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: C1 and C1 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: C1 and C1 team; 2008 Kraków gold: C1 and C1 team; 2009 Nottingham gold: C1; 2010 Bratislava gold: C1 and C1 team; 2012 Augsburg gold: C1 team; 2014 Wien silver: C1, bronze: C1 team; 2015 Markkleeberg gold: C1 team; 2016 Liptovský Mikuláš gold: C1 team, silver: C1; 2017 Tacen bronze: C1; 2018 Praha silver: C1 team
Fedja Marušič SLO CSL 1996—2000 0–1–1 1998 Roudnice nad Labem bronze: K1 team; 2000 Mezzana silver: K1 team
Erik Masoero ITA CSL 2004—2008 0–0–1 2008 Kraków bronze: C2
Peter Matti SUI CSL 1992—1996 1–0–0 1996 Augsburg gold: C2
Ueli Matti SUI CSL 1992—1996 1–0–0 1996 Augsburg gold: C2
Stuart McIntosh GBR CSL 2000—2004 0–0–2 1998 Roudnice nad Labem bronze: C1 team; 2005 Tacen bronze: C1
Jure Meqliç AZE CSL 2016 1–1–1 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: K1 team (competed as Jure Meglič for Slovenia); 2007 Liptovský Mikuláš gold: K1 team (competed as Jure Meglič for Slovenia); 2010 Bratislava silver: K1, bronze: K1 team (competed as Jure Meglič for Slovenia); 2011 La Seu d'Urgell gold: K1 team (competed as Jure Meglič for Slovenia)
Felix Michel GER CSL 2008 2–0–0 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: C2 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: C2 team
Juraj Minčík SVK CSL 1996—2000 5–3–0 1998 Roudnice nad Labem gold: C1 team; 2000 Mezzana gold: C1 team, silver: C1; 2002 Bratislava gold: C1 team; 2004 Skopje silver: C1 team; 2005 Tacen gold: C1 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: C1 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: C1 team
Marko Mirgorodský SVK CAN 2014 0–1–0 2018 Praha silver: C1 team
Daniele Molmenti ITA CSL 2008—2012 3–2–3 2004 Skopje bronze: K1; 2005 Tacen bronze: K1 team; 2008 Kraków silver: K1 and K1 team; 2009 Nottingham gold: K1; 2011 La Seu d'Urgell gold: K1; 2012 Augsburg gold: K1; 2015 Markkleeberg bronze: K1 team
Sławomir Mordarski POL CSL 1996—2000 0–1–0 1996 Augsburg silver: C2 team; 2004 Skopje bronze: C2 team (non-medal event)
Lizzie Neave GBR CSL 2012 2–1–2 2007 Liptovský Mikuláš bronze: K1 team; 2009 Nottingham gold: K1 team; 2011 La Seu d'Urgell bronze: K1; 2013 Kraków silver: K1 team; 2016 Liptovský Mikuláš gold: K1 team
Ajda Novak SLO CAN 2010 1–0–0 2017 Tacen gold: K1 team
Violetta Oblinger-Peters AUT CSL 2000—2008 1–1–1 2005 Tacen bronze: K1 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: K1; 2011 La Seu d'Urgell silver: K1 team
Helmut Oblinger AUT CSL 1996—2012 1–1–2 1996 Augsburg bronze: K1 team; 2002 Bratislava silver: K1; 2005 Tacen gold: K1; 2012 Augsburg bronze: K1 team
Birgit Ohmayer GER CAN 2014 0–1–1 2016 Liptovský Mikuláš bronze: C1 team; 2017 Tacen silver: C1 team
Maciej Okręglak POL CSL 2016 0–0–1 2017 Tacen bronze: K1 team
Juraj Ontko TCH
SVK
CSL 1992 1–0–0 1998 Roudnice nad Labem gold: C1 team (competed for Slovakia)
Natalia Pacierpnik POL CSL 2012—2016 0–2–0 2010 Bratislava silver: K1 team; 2015 Markkleeberg silver: K1 team
Irena Pavelková CZE CSL 1996—2004 3–3–4 1998 Roudnice nad Labem gold: K1 team; 2000 Mezzana silver: K1 team, bronze: K1; 2002 Bratislava gold: K1 team, silver: K1; 2004 Skopje gold: K1 team (non-medal event), bronze: K1; 2005 Tacen bronze: K1; 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: K1 team; 2008 Kraków bronze: K1; 2011 La Seu d'Urgell gold: K1 team
Matthieu Péché FRA CSL 2012—2016 2–1–1 2013 Kraków gold: C2 team; 2014 Wien silver: C2 team; 2017 Tacen gold: C2 team; 2018 Praha bronze: C2 team
Yann le Pennec FRA CSL 2004 0–2–2 1998 Roudnice nad Labem bronze: C2 team; 2002 Bratislava silver: C2 team; 2005 Tacen bronze: C2 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: C2 team
Fiona Pennie GBR CSL 2008—2016 2–1–4 2007 Liptovský Mikuláš bronze: K1 team; 2008 Kraków bronze: K1 team; 2012 Augsburg bronze: K1; 2013 Kraków gold: K1, silver: K1 team; 2016 Liptovský Mikuláš gold: K1 team; 2018 Praha bronze: K1
Nicolas Peschier FRA CSL 2004 3–3–2 2007 Liptovský Mikuláš bronze: C1 team; 2009 Nottingham silver: C1 team; 2010 Bratislava bronze: C1 team; 2011 La Seu d'Urgell gold: C1 team, silver: C2; 2013 Kraków gold: C2 and C2 team; 2014 Wien silver: C2 team
Stefan Pfannmöller GER CSL 2000—2004 2–4–0 1998 Roudnice nad Labem silver: C1 team; 2002 Bratislava silver: C1 team; 2005 Tacen gold: C1, silver: C1 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: C1 team; 2007 Liptovský Mikuláš silver: C1 team
Melanie Pfeifer GER CSL 2016 3–3–1 2009 Nottingham bronze: K1 team; 2010 Bratislava gold: K1 team; 2012 Augsburg gold: K1 team, silver: K1; 2014 Wien silver: K1; 2016 Liptovský Mikuláš gold: K1, silver: K1 team
Sebastian Piersig GER CSL 2008 2–0–0 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: C2 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: C2 team
Mandy Planert GER CSL 2000—2004 3–2–2 1998 Roudnice nad Labem bronze: K1 team; 2000 Mezzana bronze: K1 team; 2005 Tacen gold: K1, silver: K1 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: K1 team, silver: K1; 2008 Kraków gold: K1 team
Marcin Pochwała POL CSL 2004—2016 0–7–2 2004 Skopje bronze: C2 team (non-medal event); 2007 Liptovský Mikuláš bronze: C2 team; 2008 Kraków silver: C2 team; 2009 Nottingham bronze: C2 team; 2010 Bratislava silver: C2 team; 2013 Kraków silver: C2 and C2 team; 2014 Wien silver: C2; 2016 Liptovský Mikuláš silver: C2 team; 2017 Tacen silver: C2 team
Grzegorz Polaczyk POL CSL 2004 2–2–1 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: K1 team; 2008 Kraków gold: K1 team; 2010 Bratislava gold: K1 team; 2011 La Seu d'Urgell silver: K1 team; 2013 Kraków bronze: K1 team
Mateusz Polaczyk POL CSL 2012 3–2–3 2008 Kraków gold: K1 team; 2010 Bratislava gold: K1 team; 2011 La Seu d'Urgell silver: K1 team; 2014 Wien bronze: K1 team; 2017 Tacen gold: K1, bronze: K1 team; 2018 Praha silver: K1 team; 2020 Praha silver: K1
Lukáš Pollert CZE
TCH
CSL 1992—1996 0–2–2 1996 Augsburg silver: C1 team (competed for Czech Republic); 1998 Roudnice nad Labem bronze: C1 (competed for Czech Republic); 2000 Mezzana silver: C1 team, bronze: C1 (competed for Czech Republic)
Dariusz Popiela POL CSL 2008 2–5–3 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: K1 team; 2008 Kraków gold: K1 team; 2010 Bratislava gold: K1 team; 2011 La Seu d'Urgell silver: K1 team; 2013 Kraków bronze: K1 team; 2014 Wien bronze: K1 team; 2017 Tacen silver: K1, bronze: K1 team; 2018 Praha silver: K1 team; 2019 Pau silver: K1
Camille Prigent FRA CAN 2014 1–2–1 2017 Tacen bronze: K1 team; 2019 Pau gold: K1 team; 2020 Praha silver: K1 and K1 team
Lucie Prioux FRA CAN 2014 0–1–2 2018 Praha silver: C1 team; 2020 Praha bronze: C1 and C1 team
Jiří Prskavec CZE CSL 1996—2000 0–1–0 1998 Roudnice nad Labem silver: K1 team
Jiří Prskavec CZE CAN/CSL 2010—2016 9–1–3 2011 La Seu d'Urgell bronze: K1; 2013 Kraków gold: K1 and K1 team; 2014 Wien gold: K1; 2016 Liptovský Mikuláš gold: K1 and K1 team; 2017 Tacen gold: K1 team, bronze: K1; 2018 Praha gold: K1 team, bronze: K1; 2019 Pau gold: K1 team; 2020 Praha gold: K1, silver: K1 team
Philippe Quémerais FRA CSL 2004 0–2–2 1998 Roudnice nad Labem bronze: C2 team; 2002 Bratislava silver: C2 team; 2005 Tacen bronze: C2 team; 2006 L'Argentière-la-Bessée silver: C2 team
Ondřej Raab CZE CSL 2004 0–2–0 1998 Roudnice nad Labem silver: K1 team; 2002 Bratislava silver: K1 team
Paul Ratcliffe GBR CSL 1996—2000 2–0–0 1998 Roudnice nad Labem gold: K1; 2002 Bratislava gold: K1
Udo Raumann GER CSL 1992 1–0–0 1996 Augsburg gold: C2 team
Jiří Rohan CZE
TCH
CSL 1992—1996 0–1–0 1996 Augsburg silver: C2 (competed for Czech Republic)
Mathias Röthenmund SUI CSL 2000 1–1–2 2000 Mezzana bronze: K1 team; 2004 Skopje gold: K1 team, silver: K1; 2008 Kraków bronze: K1 team
Marcela Sadilová CZE
TCH
CSL 1992—1996 1–1–0 1998 Roudnice nad Labem gold: K1 team (competed for Czech Republic); 2000 Mezzana silver: K1 team (competed for Czech Republic); 2004 Skopje gold: K1 team (non-medal event) (competed for Czech Republic)
Ján Šajbidor SVK CSL 2004 1–0–1 2002 Bratislava bronze: K1 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: K1
Jordi Sangrá ESP CSL 2004 0–0–1 2000 Mezzana bronze: C1 team
Paweł Sarna POL CSL 2004—2008 0–2–2 2004 Skopje bronze: C2 team (non-medal event); 2007 Liptovský Mikuláš bronze: C2 team; 2008 Kraków silver: C2 team; 2009 Nottingham bronze: C2 team; 2010 Bratislava silver: C2 team
Martina Satková CZE CAN 2014 0–1–0 2016 Liptovský Mikuláš silver: C1 team
Benjamin Savšek SLO CSL 2012—2016 6–1–2 2012 Augsburg bronze: C1; 2013 Kraków bronze: C1 team; 2014 Wien gold: C1 team; 2015 Markkleeberg gold: C1; 2017 Tacen silver: C1 team; 2019 Pau gold: C1 and C1 team; 2020 Praha gold: C1 and C1 team
Thomas Schmidt GER CSL 2000—2004 3–0–0 1996 Augsburg gold: K1 team; 1998 Roudnice nad Labem gold: K1 team; 2002 Bratislava gold: K1 team
Jasmin Schornberg GER CSL 2012 5–3–2 2007 Liptovský Mikuláš gold: K1 team; 2008 Kraków gold: K1 team; 2009 Nottingham bronze: K1 team; 2010 Bratislava gold: K1 team; 2012 Augsburg gold: K1 team; 2016 Liptovský Mikuláš silver: K1 team; 2018 Praha gold: K1 team; 2019 Pau silver: C1 team and K1 team, bronze: K1
David Schröder GER CSL 2012 4–1–3 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: C2 team; 2007 Liptovský Mikuláš gold: C2 team; 2008 Kraków gold: C2 team; 2011 La Seu d'Urgell silver: C2 team; 2012 Augsburg bronze: C2 team; 2016 Liptovský Mikuláš bronze: C2 and C2 team; 2018 Praha gold: C2 team
Michael Senft GER CSL 1996—2004 1–1–1 1996 Augsburg gold: C2 team; 2000 Mezzana gold: C2 team (non-medal event); 2002 Bratislava bronze: C2 team; 2005 Tacen silver: C2 team
Miroslav Šimek CZE
TCH
CSL 1992—1996 0–1–0 1996 Augsburg silver: C2 (competed for Czech Republic)
Marek Šindler CZE CSL 2016 1–3–3 2012 Augsburg silver: C2 team; 2014 Wien bronze: C2 team; 2015 Markkleeberg silver: C2 team; 2017 Tacen bronze: C2 and C2 team; 2018 Praha gold: C2, silver: C2 team
Ladislav Škantár SVK CSL 2016 8–1–5 2002 Bratislava gold: C2; 2004 Skopje silver: C2 team (non-medal event), bronze: C2; 2005 Tacen gold: C2 team, bronze: C2; 2007 Liptovský Mikuláš gold: C2; 2008 Kraków silver: C2, bronze: C2 team; 2010 Bratislava gold: C2; 2011 La Seu d'Urgell bronze: C2 and C2 team; 2014 Wien gold: C2 and C2 team; 2015 Markkleeberg gold: C2 team; 2016 Liptovský Mikuláš gold: C2 team
Peter Škantár SVK CSL 2016 8–1–5 2002 Bratislava gold: C2; 2004 Skopje silver: C2 team (non-medal event), bronze: C2; 2005 Tacen gold: C2 team, bronze: C2; 2007 Liptovský Mikuláš gold: C2; 2008 Kraków silver: C2, bronze: C2 team; 2010 Bratislava gold: C2; 2011 La Seu d'Urgell bronze: C2 and C2 team; 2014 Wien gold: C2 and C2 team; 2015 Markkleeberg gold: C2 team; 2016 Liptovský Mikuláš gold: C2 team
Ľuboš Šoška SVK CSL 1996 0–0–1 1996 Augsburg bronze: C2 team; 2000 Mezzana silver: C2 team (non-medal event); 2004 Skopje silver: C2 team (non-medal event)
Peter Šoška SVK CSL 1996 0–0–1 1996 Augsburg bronze: C2 team; 2000 Mezzana silver: C2 team (non-medal event); 2004 Skopje silver: C2 team (non-medal event)
Gabriela Stacherová SVK CSL 2000—2004 2–4–1 2000 Mezzana gold: K1 team; 2002 Bratislava silver: K1 team; 2004 Skopje silver: K1 team (non-medal event); 2006 L'Argentière-la-Bessée gold: K1 team; 2007 Liptovský Mikuláš silver: K1 team; 2008 Kraków silver: K1 team; 2009 Nottingham silver: K1 team; 2010 Bratislava bronze: K1 team
Michał Staniszewski POL CSL 1992—2000 0–1–2 1996 Augsburg silver: C2 team, bronze: C2; 2000 Mezzana bronze: C2
Miroslav Stanovský SVK CSL 1996 0–1–0 1996 Augsburg silver: K1
Ondřej Štěpánek CZE CSL 2000—2012 6–5–2 1998 Roudnice nad Labem gold: C2 team, silver: C2; 2000 Mezzana bronze: C2 team (non-medal event); 2002 Bratislava bronze: C2; 2004 Skopje gold: C2; 2004 Skopje gold: C2 team (non-medal event); 2005 Tacen gold: C2; 2006 L'Argentière-la-Bessée bronze: C2 team; 2007 Liptovský Mikuláš silver: C2 and C2 team; 2009 Nottingham gold: C2 team; 2010 Bratislava gold: C2 team, silver: C2; 2012 Augsburg gold: C2, silver: C2 team
Pavel Štercl CZE
TCH
CSL 1992—1996 1–0–0 1998 Roudnice nad Labem gold: C2 team (competed for Czech Republic)
Petr Štercl CZE
TCH
CSL 1992—1996 1–0–0 1998 Roudnice nad Labem gold: C2 team (competed for Czech Republic)
Etienne Stott GBR CSL 2012 1–1–2 2009 Nottingham silver: C2 team, bronze: C2; 2010 Bratislava bronze: C2 team; 2012 Augsburg gold: C2 team
Roman Štrba SVK CSL 1996 0–1–1 1996 Augsburg bronze: C2 team; 1998 Roudnice nad Labem silver: C2 team; 2000 Mezzana silver: C2 team (non-medal event)
Kordula Striepecke GER CSL 1992—1996 0–0–1 1998 Roudnice nad Labem bronze: K1 team
Piotr Szczepański POL CSL 2012—2016 0–6–1 2009 Nottingham bronze: C2 team; 2010 Bratislava silver: C2 team; 2013 Kraków silver: C2 and C2 team; 2014 Wien silver: C2; 2016 Liptovský Mikuláš silver: C2 team; 2017 Tacen silver: C2 team
Sašo Taljat SLO CSL 2012—2016 0–1–1 2014 Wien bronze: C2; 2016 Liptovský Mikuláš silver: C2
Sideris Tasiadis GER CSL 2012—2016 2–5–2 2009 Nottingham bronze: C1 team; 2011 La Seu d'Urgell silver: C1 team; 2012 Augsburg gold: C1, silver: C1 team; 2013 Kraków silver: C1 and C1 team; 2015 Markkleeberg silver: C1; 2017 Tacen gold: C1 team; 2019 Pau bronze: C1
Eva Terčelj SLO CSL 2012 1–0–0 2017 Tacen gold: K1 team
Michael Trummer GER CSL 1992—1996 1–0–0 1996 Augsburg gold: C2 team
Khristos Tsakmakis GRE CSL 2004—2012 0–0–1 2007 Liptovský Mikuláš bronze: C1
Roman Vajs SVK CSL 1996 1–1–1 1996 Augsburg bronze: C2 team; 1998 Roudnice nad Labem silver: C2 team; 2000 Mezzana silver: C2 team (non-medal event); 2002 Bratislava gold: C2 team
Andraž Vehovar SLO CSL 1996 0–1–1 1996 Augsburg silver: K1 team; 1998 Roudnice nad Labem bronze: K1 team
Jaroslav Volf CZE CSL 2000—2012 6–5–2 1998 Roudnice nad Labem gold: C2 team, silver: C2; 2000 Mezzana bronze: C2 team (non-medal event); 2002 Bratislava bronze: C2; 2004 Skopje gold: C2 and C2 team (non-medal event); 2005 Tacen gold: C2; 2006 L'Argentière-la-Bessée bronze: C2 team; 2007 Liptovský Mikuláš silver: C2 and C2 team; 2009 Nottingham gold: C2 team; 2010 Bratislava gold: C2 team, silver: C2; 2012 Augsburg gold: C2, silver: C2 team
Campbell Walsh GBR CSL 2004—2008 2–1–2 2004 Skopje silver: K1 team; 2007 Liptovský Mikuláš bronze: K1 and K1 team; 2008 Kraków gold: K1; 2009 Nottingham gold: K1 team
Nadine Weratschnig AUT CAN 2014 0–0–1 2017 Tacen bronze: C1
Lukas Werro SUI CSL 2016 0–0–1 2020 Praha bronze: K1 team
Mariusz Wieczorek POL CSL 1996—2004 1–0–1 2002 Bratislava gold: C1, bronze: C1 team
Ian Wiley IRL CSL 1992—2000 1–0–0 1996 Augsburg gold: K1
Andrzej Wójs POL CSL 1996—2000 0–1–0 1996 Augsburg silver: C2 team; 2004 Skopje bronze: C2 team (non-medal event)
Viktoria Wolffhardt AUT CAN 2010 1–2–2 2011 La Seu d'Urgell silver: K1 team; 2013 Kraków bronze: K1; 2018 Praha gold: C1, silver: K1 team; 2019 Pau bronze: K1 team
Klaudia Zwolińska POL CAN 2014 0–1–0 2015 Markkleeberg silver: K1 team