|
| Event type

Sabre, Individual, Men

Date21 July 1996
StatusOlympic
LocationGeorgia World Congress Center, Atlanta, Georgia
Participants43 from 20 countries
FormatSingle-elimination tournament.

Russian hopes seemed to have taken a big hit with the exit of top seed and reigning World Champion Grigory Kiriyenko at the hands of Poland’s Rafał Sznajder in round 3. However the other members of the Russian team, Stanislav Pozdnyakov and Sergey Sharikov, rose to the occasion spectacularly and faced off against each other for the gold medal. Pozdnyakov opened up a big lead, Sharikov fought back to 13-12 but Pozdnyakov killed off his hopes by scoring two more hits to win the gold medal. All three Russians were amongst the top five seeds in the competition. There was an upset in the bronze medal match where Damien Touya of France beat the higher ranked Hungarian József Navarrete.

PosNrFencerNOCSeed
12Stanislav PozdnyakovRUSGold
25Sergey SharikovRUSSilver
39Damien TouyaFRABronze
43József NavarreteHUN
56Felix BeckerGER
610Vadym HuttsaitUKR
716Rafał SznajderPOL
820Steffen WiesingerGER
91Grigory KiriyenkoRUS
104Tonhi TerenziITA
117Luigi TarantinoITA
128Jean-Philippe DaurelleFRA
1311Franck DucheixFRA
1414Norbert JaskotPOL
1518Fernando MedinaESP
1621Vilmoș SzaboROU
1712Bence SzabóHUN
1813Csaba KövesHUN
1915Raffaello CasertaITA
2017Florin LupeicăROU
2119Frank BleckmannGER
2222Janusz OlechPOL
2323Raúl PeinadorESP
2424Volodymyr KaliuzhnyiUKR
2526Mihai CovaliuROU
2625Antonio GarcíaESP
2728James WilliamsGBR
2827Peter Cox, Jr.USA
2929Jean-Paul BanosCAN
3030Tony PlourdeCAN
3132Jean-Marie BanosCAN
3234Yu Sang-JuKOR
3331Seo Seong-JunKOR
3433Tom StrzalkowskiUSA
3535Yan XiandongCHN
3636Archil LortkipanidzeGEO
3737Peter WestbrookUSA
3838Lee Hyo-GeunKOR
3940Carlos BravoVEN
=4041Elxan MəmmədovAZE
=4043Bruno CornetPAR
=4042Miguel RoblesBOL
=4039Raouf Salim BernaouiALG

Round One (21 July 1996)

Winner of each match advanced to round two.

Bout #1 1Grigory KiriyenkoRUS bye
Bout #2 Jean-Marie BanosCAN 15 – 11Tom StrzalkowskiUSA
Bout #3 2Florin LupeicăROU bye
Bout #4 3Rafał SznajderPOL bye
Bout #5 4Damien TouyaFRA bye
Bout #6 Volodymyr KaliuzhnyiUKR 15 – 5Elxan MəmmədovAZE
Bout #7 Antonio GarcíaESP 15 – 11Carlos BravoVEN
Bout #8 5Jean-Philippe DaurelleFRA bye
Bout #9 6Sergey SharikovRUS bye
Bout #10 James WilliamsGBR 15 – 8Peter WestbrookUSA
Bout #11 7Vilmoș SzaboROU bye
Bout #12 8Bence SzabóHUN bye
Bout #13 9Csaba KövesHUN bye
Bout #14 10Steffen WiesingerGER bye
Bout #15 Jean-Paul BanosCAN 15 – 13Archil LortkipanidzeGEO
Bout #16 11Tonhi TerenziITA bye
Bout #17 12József NavarreteHUN bye
Bout #18 Tony PlourdeCAN 15 – 9Yan XiandongCHN
Bout #19 13Frank BleckmannGER bye
Bout #20 14Norbert JaskotPOL bye
Bout #21 15Franck DucheixFRA bye
Bout #22 Janusz OlechPOL 15 – 2Bruno CornetPAR
Bout #23 Peter Cox, Jr.USA 15 – 9Lee Hyo-GeunKOR
Bout #24 16Felix BeckerGER bye
Bout #25 17Luigi TarantinoITA bye
Bout #26 Mihai CovaliuROU 15 – 7Raouf Salim BernaouiALG
Bout #27 Raúl PeinadorESP 15 – 7Miguel RoblesBOL
Bout #28 18Vadym HuttsaitUKR bye
Bout #29 19Raffaello CasertaITA bye
Bout #30 20Fernando MedinaESP bye
Bout #31 Yu Sang-JuKOR 15 – 11Seo Seong-JunKOR
Bout #32 21Stanislav PozdnyakovRUS bye

Round Two (21 July 1996)

Winner of each match advanced to round three.

Bout #1 Grigory KiriyenkoRUS 15 – 8Jean-Marie BanosCAN
Bout #2 Rafał SznajderPOL 15 – 11Florin LupeicăROU
Bout #3 Damien TouyaFRA 15 – 11Volodymyr KaliuzhnyiUKR
Bout #4 Jean-Philippe DaurelleFRA 15 – 9Antonio GarcíaESP
Bout #5 Sergey SharikovRUS 15 – 11James WilliamsGBR
Bout #6 Vilmoș SzaboROU 15 – 8Bence SzabóHUN
Bout #7 Steffen WiesingerGER 15 – 10Csaba KövesHUN
Bout #8 Tonhi TerenziITA 15 – 7Jean-Paul BanosCAN
Bout #9 József NavarreteHUN 15 – 9Tony PlourdeCAN
Bout #10 Norbert JaskotPOL 15 – 10Frank BleckmannGER
Bout #11 Franck DucheixFRA 15 – 11Janusz OlechPOL
Bout #12 Felix BeckerGER 15 – 12Peter Cox, Jr.USA
Bout #13 Luigi TarantinoITA 15 –
walkover
Mihai CovaliuROU
Bout #14 Vadym HuttsaitUKR 15 – 13Raúl PeinadorESP
Bout #15 Fernando MedinaESP 15 – 9Raffaello CasertaITA
Bout #16 Stanislav PozdnyakovRUS 15 – 6Yu Sang-JuKOR

Round Three (21 July 1996)

Winner of each match advanced to quarter-finals.

Bout #1 Rafał SznajderPOL 15 – 13Grigory KiriyenkoRUS
Bout #2 Damien TouyaFRA 15 – 7Jean-Philippe DaurelleFRA
Bout #3 Sergey SharikovRUS 15 – 8Vilmoș SzaboROU
Bout #4 Steffen WiesingerGER 15 – 8Tonhi TerenziITA
Bout #5 József NavarreteHUN 15 – 8Norbert JaskotPOL
Bout #6 Felix BeckerGER 15 – 8Franck DucheixFRA
Bout #7 Vadym HuttsaitUKR 15 – 9Luigi TarantinoITA
Bout #8 Stanislav PozdnyakovRUS 15 – 11Fernando MedinaESP

Quarter-Finals (21 July 1996)

Winner of each match advanced to semi-finals.

Bout #1 Damien TouyaFRA 15 – 12Rafał SznajderPOL
Bout #2 Sergey SharikovRUS 15 – 6Steffen WiesingerGER
Bout #3 József NavarreteHUN 15 – 7Felix BeckerGER
Bout #4 Stanislav PozdnyakovRUS 15 – 14Vadym HuttsaitUKR

Semi-Finals (21 July 1996)

Winner of each match advanced to final.

Bout #1 Sergey SharikovRUS 15 – 14Damien TouyaFRA
Bout #2 Stanislav PozdnyakovRUS 15 – 7József NavarreteHUN

Final Pool (21 July 1996)

Bout 1/2 Stanislav PozdnyakovRUS 15 – 12Sergey SharikovRUS
Bout 3/4 Damien TouyaFRA 15 – 7József NavarreteHUN