|
| Event type

Coxed Fours, Men

Date30 August – 3 September 1960
StatusOlympic
LocationLago Albano, Castel Gandolfo
Participants105 from 21 countries

Germany had, with various lineups, won every edition of the coxed fours event at the European Championships since the previous Olympics and seemed best poised to take the 1960 Olympic crown. Three of the reigning European champions, Gerd Cintl, Horst Effertz, and Michael Obst, competed in Rome and were joined by Klaus Riekemann and Jürgen Litz. Similarly, three members of Italy’s 1956 Olympic champions, Romano Sgheiz, Franco Trincavelli, and Ivo Stefanoni, were joined by Fulvio Balatti and Giovanni Zucchi. Since 1956, however, the Italians had not appeared on a European Championship podium and no nation other than Germany had won more than one medal of any kind at that tournament. England had won the event at the 1958 British Empire and Commonwealth Games, but only one member of that crew, Simon Crosse, rowed at the 1960 Olympics.

In the opening round, Germany’s stature as the favorites increased as they completed the heats with a time over four seconds faster than their nearest competitor, the Soviet Union. Italy and Germany were the quickest in the semifinals as well, although France, who had not medaled at the Europeans since 1947, was less than a tenth of a second behind Italy’s time, which was made even more surprising by the fact that the nation had only survived the opening round by winning its heat in the repêchage. Its performance in the final was even more astonishing: although they could not quite catch the Germans to win the gold medal, the French crew captured silver by outperforming the defending champion Italians, who in turn settled for bronze.

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1Unified Team of GermanyGER6:34.55 (1 h2)7:00.47 (1 h2)6:39.12 (1)Gold
Gerd CintlHorst EffertzKlaus RiekemannJürgen LitzMichael Obst
2FranceFRA6:46.75 (3 h4)6:47.11 (1 h1)7:02.95 (2 h2)6:41.62 (2)Silver
Robert DumontoisClaude MartinJacques MorelGuy NosbaumJean Klein
3ItalyITA6:40.10 (1 h1)7:02.86 (1 h1)6:43.72 (3)Bronze
Fulvio BalattiRomano SgheizFranco TrincavelliGiovanni ZucchiIvo Stefanoni
4Soviet UnionURS6:38.76 (1 h4)7:03.26 (3 h2)6:45.67 (4)
Oleg AleksandrovIgor KhokhlovBoris FyodorovValentin ZaninIgor Rudakov
5AustraliaAUS6:47.23 (2 h1)6:47.31 (2 h1)7:05.04 (2 h1)6:45.80 (5)
Mick AllanMax AnnettJohn HudsonPeter WaddingtonLionel Robberds
6HungaryHUN6:40.01 (2 h2)6:51.08 (1 h2)7:05.84 (3 h1)6:51.65 (6)
Tibor BedekovitsCsaba KovácsLászló MunteánPál WágnerGyula Lengyel
4 h1 r3/4AustriaAUT6:42.33 (2 h4)6:41.09 (1 h4)7:06.85 (4 h1)
Dieter EbnerHelmuth KuttelwascherHorst KuttelwascherDieter LosertWolfdietrich Traugott
4 h2 r3/4United StatesUSA6:49.62 (2 h3)6:49.78 (1 h3)7:06.25 (4 h2)
Chuck AlmRoy RubinMonte StockerMike YonkerKurt Seiffert
5 h1 r3/4FinlandFIN6:57.70 (4 h1)6:51.14 (2 h3)7:15.12 (5 h1)
Väinö HuhtalaMatti MaisalaReino PoutanenKauko HänninenReijo Sundén
5 h2 r3/4RomaniaROU6:47.71 (3 h1)6:55.63 (2 h2)7:10.58 (5 h2)
Martin BieltzPetre MilincoviciIonel PetrovȘtefan PongratzMircea Roger
6 h1 r3/4CzechoslovakiaTCH6:47.03 (1 h3)7:19.71 (6 h1)
Pavel HofmannRichard NovýPetr PulkrábekOldřich TikalMiroslav Koníček
6 h2 r3/4NetherlandsNED6:50.48 (3 h3)6:41.43 (2 h4)7:12.02 (6 h2)
Toon de RuiterFrank MoermanYpe StelmaHenk WamstekerMarius Klumperbeek
3 h1 r2/4Great BritainGBR6:51.00 (4 h3)6:48.21 (3 h1)
Simon CrosseRichard KnightJohn M. RussellJohn TilburyTerrence Rosslyn-Smith
3 h2 r2/4YugoslaviaYUG6:56.91 (4 h4)7:00.71 (3 h2)
Vladimir NekoraJanez PintarAdolf PotočarVjekoslav SkalakNikola Stipanicev
3 h3 r2/4DenmarkDEN6:47.37 (3 h2)6:51.70 (3 h3)
Poul JustesenMogens PedersenSvend Helge HansenErik RaskEjgo Vejby Nielsen
3 h4 r2/4PortugalPOR6:50.94 (4 h2)6:57.07 (3 h4)
Jorge CravinhoJosé PortoIlídio SilvaJosé VieiraRui Valença
4 h1 r2/4BrazilBRA6:57.48 (5 h2)7:09.78 (4 h1)
Harry KleinPaulino LeiteErnesto EndtnerFrancisco TodescoWaldemar Scovino
4 h2 r2/4JapanJPN7:05.51 (5 h3)7:10.50 (4 h2)
Koji FukudaHatsuhiko MizukiShunji MuraiNaotake OkuboOsamu Saito
4 h3 r2/4SwedenSWE8:25.34 (5 h4)7:05.90 (4 h3)
Rune AnderssonLars-Eric GustavssonUlf GustavssonKjell HanssonOwe Lostad
4 h4 r2/4GreeceGRE7:01.25 (5 h1)6:57.98 (4 h4)
Panagiotis KalombratsosIlias PolyzoisIoannis SimbonisTriantafyllos TsongasIoannis Theodorakeas
5 h4 r2/4SpainESP7:07.23 (6 h1)7:07.50 (5 h4)
Franco CobasEmilio GarcíaJosé MéndezAlberto ValtierraArmando González

Round One (30 August 1960 — 15:00)

Winner of each heat advanced to the semi-finals

Heat One

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1ItalyITA6:40.10– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
Q OB
Fulvio BalattiRomano SgheizFranco TrincavelliGiovanni ZucchiIvo Stefanoni
2AustraliaAUS6:47.23– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
Max AnnettMick AllanPeter WaddingtonJohn HudsonLionel Robberds
3RomaniaROU6:47.71– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
Martin BieltzPetre MilincoviciIonel PetrovȘtefan PongratzMircea Roger
4FinlandFIN6:57.70– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
Väinö HuhtalaMatti MaisalaReino PoutanenKauko HänninenReijo Sundén
5GreeceGRE7:01.25– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
Panagiotis KalombratsosIlias PolyzoisIoannis SimbonisTriantafyllos TsongasIoannis Theodorakeas
6SpainESP7:07.23– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
Franco CobasEmilio GarcíaJosé MéndezAlberto ValtierraArmando González

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Unified Team of GermanyGER6:34.551:40.61 (5)
1:31.64 (1)
3:12.25 (1)
1:41.12 (1)
4:53.37 (1)
1:41.18 (2)
Q OB
Gerd CintlHorst EffertzKlaus RiekemannJürgen LitzMichael Obst
2HungaryHUN6:40.011:33.99 (1)
1:43.76 (3)
3:17.75 (2)
1:42.58 (2)
5:00.33 (2)
1:39.68 (1)
Tibor BedekovitsCsaba KovácsLászló MunteánPál WágnerGyula Lengyel
3DenmarkDEN6:47.371:36.79 (2)
1:43.32 (2)
3:20.11 (3)
1:45.12 (5)
5:05.23 (3)
1:42.14 (3)
Poul JustesenMogens PedersenSvend Helge HansenErik RaskEjgo Vejby Nielsen
4PortugalPOR6:50.941:39.47 (4)
1:44.78 (4)
3:24.25 (4)
1:44.11 (3)
5:08.36 (4)
1:42.58 (4)
Jorge CravinhoJosé PortoIlídio SilvaJosé VieiraRui Valença
5BrazilBRA6:57.481:38.14 (3)
1:46.96 (5)
3:25.10 (5)
1:44.49 (4)
5:09.59 (5)
1:47.89 (5)
Harry KleinPaulino LeiteErnesto EndtnerFrancisco TodescoWaldemar Scovino

Heat Three

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1CzechoslovakiaTCH6:47.031:40.46 (3)
1:41.92 (2)
3:22.38 (2)
1:40.42 (1)
5:02.80 (1)
1:44.23 (3)
Q
Pavel HofmannRichard NovýPetr PulkrábekOldřich TikalMiroslav Koníček
2United StatesUSA6:49.621:41.10 (4)
1:44.88 (4)
3:25.98 (4)
1:42.84 (2)
5:08.82 (4)
1:40.80 (1)
Monte StockerChuck AlmMike YonkerRoy RubinKurt Seiffert
3NetherlandsNED6:50.481:39.01 (1)
1:44.31 (3)
3:23.32 (3)
1:44.99 (4)
5:08.31 (3)
1:42.17 (2)
Toon de RuiterFrank MoermanYpe StelmaHenk WamstekerMarius Klumperbeek
4Great BritainGBR6:51.001:39.69 (2)
1:41.58 (1)
3:21.27 (1)
1:44.92 (3)
5:06.19 (2)
1:44.81 (4)
Simon CrosseRichard KnightJohn M. RussellJohn TilburyTerrence Rosslyn-Smith 1
5JapanJPN7:05.511:42.45 (5)
1:46.35 (5)
3:28.80 (5)
1:48.97 (5)
5:17.77 (5)
1:47.74 (5)
Koji FukudaHatsuhiko MizukiShunji MuraiNaotake OkuboOsamu Saito

Heat Four

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Soviet UnionURS6:38.761:36.72 (1)
1:39.35 (2)
3:16.07 (2)
1:43.47 (1)
4:59.54 (1)
1:39.22 (1)
Q
Oleg AleksandrovIgor KhokhlovBoris FyodorovValentin ZaninIgor Rudakov
2AustriaAUT6:42.331:39.93 (4)
1:30.94 (1)
3:10.87 (1)
1:49.81 (4)
5:00.68 (2)
1:41.65 (2)
Dieter EbnerHelmuth KuttelwascherHorst KuttelwascherDieter LosertWolfdietrich Traugott
3FranceFRA6:46.751:38.47 (2)
1:40.81 (3)
3:19.28 (3)
1:44.08 (2)
5:03.36 (3)
1:43.39 (3)
Robert DumontoisClaude MartinJacques MorelGuy NosbaumJean Klein
4YugoslaviaYUG6:56.911:39.12 (3)
1:42.54 (4)
3:21.66 (4)
1:49.04 (3)
5:10.70 (4)
1:46.21 (4)
Vladimir NekoraJanez PintarAdolf PotočarVjekoslav SkalakNikola Stipanicev
5SwedenSWE8:25.341:41.47 (5)
1:44.32 (5)
3:25.79 (5)
2:34.12 (5)
5:59.91 (5)
2:25.43 (5)
Rune AnderssonLars-Eric GustavssonUlf GustavssonKjell HanssonOwe Lostad

Round One Repêchage (31 August 1960 — 17:00)

Top two in each heat advanced to the semi-finals

Heat One

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1FranceFRA6:47.111:37.43 (1)
1:43.45 (2)
3:20.88 (2)
1:45.48 (2)
5:06.36 (1)
1:40.75 (3)
Q
Robert DumontoisClaude MartinJacques MorelGuy NosbaumJean Klein
2AustraliaAUS6:47.311:38.37 (2)
1:41.91 (1)
3:20.28 (1)
1:46.56 (3)
5:06.84 (2)
1:40.47 (2)
Q
Max AnnettMick AllanPeter WaddingtonJohn HudsonLionel Robberds
3Great BritainGBR6:48.211:39.86 (3)
1:43.57 (3)
3:23.43 (3)
1:44.86 (1)
5:08.29 (3)
1:39.92 (1)
Simon CrosseRichard KnightJohn M. RussellJohn TilburyTerrence Rosslyn-Smith 2
4BrazilBRA7:09.781:42.26 (4)
1:47.04 (4)
3:29.30 (4)
1:51.30 (4)
5:20.60 (4)
1:49.18 (4)
Harry KleinPaulino LeiteErnesto EndtnerFrancisco TodescoWaldemar Scovino

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1HungaryHUN6:51.081:38.21 (2)
1:41.17 (1)
3:19.38 (1)
1:47.53 (1)
5:06.91 (1)
1:44.17 (1)
Q
Tibor BedekovitsCsaba KovácsLászló MunteánPál WágnerGyula Lengyel
2RomaniaROU6:55.631:37.28 (1)
1:43.06 (2)
3:20.34 (2)
1:49.09 (2)
5:09.43 (2)
1:46.20 (2)
Q
Martin BieltzPetre MilincoviciIonel PetrovȘtefan PongratzMircea Roger
3YugoslaviaYUG7:00.711:39.95 (3)
1:44.81 (4)
3:24.76 (3)
1:49.29 (3)
5:14.05 (3)
1:46.66 (3)
Vladimir NekoraJanez PintarAdolf PotočarVjekoslav SkalakNikola Stipanicev
4JapanJPN7:10.501:42.60 (4)
1:43.69 (3)
3:26.29 (4)
1:52.57 (4)
5:18.86 (4)
1:51.64 (4)
Koji FukudaHatsuhiko MizukiShunji MuraiNaotake OkuboOsamu Saito

Heat Three

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1United StatesUSA6:49.781:38.71 (1)
1:42.67 (2)
3:21.38 (1)
1:45.74 (1)
5:07.12 (1)
1:42.66 (2)
Q
Monte StockerChuck AlmMike YonkerRoy RubinKurt Seiffert
2FinlandFIN6:51.141:39.46 (2)
1:42.44 (1)
3:21.90 (2)
1:46.21 (3)
5:08.11 (2)
1:43.03 (3)
Q
Väinö HuhtalaMatti MaisalaReino PoutanenKauko HänninenReijo Sundén
3DenmarkDEN6:51.701:40.19 (3)
1:42.77 (3)
3:22.96 (3)
1:46.15 (2)
5:09.11 (3)
1:42.59 (1)
Poul JustesenMogens PedersenSvend Helge HansenErik RaskEjgo Vejby Nielsen
4SwedenSWE7:05.901:42.48 (4)
1:45.82 (4)
3:28.30 (4)
1:49.58 (4)
5:17.88 (4)
1:48.02 (4)
Rune AnderssonLars-Eric GustavssonUlf GustavssonKjell HanssonOwe Lostad

Heat Four

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1AustriaAUT6:41.091:36.93 (2)
1:39.67 (1)
3:16.60 (1)
1:44.48 (1)
5:01.08 (1)
1:40.01 (2)
Q
Dieter EbnerHelmuth KuttelwascherHorst KuttelwascherDieter LosertWolfdietrich Traugott
2NetherlandsNED6:41.431:36.35 (1)
1:40.72 (2)
3:17.07 (2)
1:45.24 (2)
5:02.31 (2)
1:39.12 (1)
Q
Toon de RuiterFrank MoermanYpe StelmaHenk WamstekerMarius Klumperbeek
3PortugalPOR6:57.071:40.38 (3)
1:45.58 (5)
3:25.96 (4)
1:48.35 (3)
5:14.31 (3)
1:42.76 (3)
Jorge CravinhoJosé PortoIlídio SilvaJosé VieiraRui Valença
4GreeceGRE6:57.981:41.32 (4)
1:43.97 (3)
3:25.29 (3)
1:49.57 (4)
5:14.86 (4)
1:43.12 (4)
Panagiotis KalombratsosIlias PolyzoisIoannis SimbonisTriantafyllos TsongasIoannis Theodorakeas
5SpainESP7:07.501:43.11 (5)
1:45.24 (4)
3:28.35 (5)
1:50.43 (5)
5:18.78 (5)
1:48.72 (5)
Franco CobasEmilio GarcíaJosé MéndezAlberto ValtierraArmando González

Semi-Finals (2 September 1960 — 15:00)

Top three in each heat advanced to the final

Heat One

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1ItalyITA7:02.861:39.10 (1)
1:50.26 (5)
3:29.36 (3)
1:46.90 (2)
5:16.26 (2)
1:46.60 (1)
Q
Fulvio BalattiRomano SgheizFranco TrincavelliGiovanni ZucchiIvo Stefanoni
2AustraliaAUS7:05.041:40.48 (3)
1:48.40 (3)
3:28.88 (2)
1:46.84 (1)
5:15.72 (1)
1:49.32 (4)
Q
Max AnnettMick AllanPeter WaddingtonJohn HudsonLionel Robberds
3HungaryHUN7:05.841:41.94 (5)
1:46.28 (1)
3:28.22 (1)
1:48.70 (4)
5:16.92 (3)
1:48.92 (3)
Q
Tibor BedekovitsCsaba KovácsLászló MunteánPál WágnerGyula Lengyel
4AustriaAUT7:06.851:39.77 (2)
1:51.28 (6)
3:31.05 (5)
1:47.05 (3)
5:18.10 (4)
1:48.75 (2)
Dieter EbnerHelmuth KuttelwascherHorst KuttelwascherDieter LosertWolfdietrich Traugott
5FinlandFIN7:15.121:41.15 (4)
1:48.95 (4)
3:30.10 (4)
1:51.09 (5)
5:21.19 (5)
1:53.93 (5)
Väinö HuhtalaMatti MaisalaReino PoutanenKauko HänninenReijo Sundén
6CzechoslovakiaTCH7:19.711:45.14 (6)
1:47.22 (2)
3:32.36 (6)
1:51.66 (6)
5:24.02 (6)
1:55.69 (6)
Pavel HofmannRichard NovýPetr PulkrábekOldřich TikalMiroslav Koníček

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Unified Team of GermanyGER7:00.471:37.76 (1)
1:43.65 (2)
3:21.41 (1)
1:51.65 (3)
5:13.06 (1)
1:47.41 (2)
Q
Gerd CintlHorst EffertzKlaus RiekemannJürgen LitzMichael Obst
2FranceFRA7:02.951:41.86 (5)
1:43.66 (3)
3:25.52 (3)
1:50.74 (2)
5:16.26 (3)
1:46.69 (1)
Q
Robert DumontoisClaude MartinJacques MorelGuy NosbaumJean Klein
3Soviet UnionURS7:03.261:39.10 (2)
1:45.98 (5)
3:25.08 (2)
1:50.23 (1)
5:15.31 (2)
1:47.95 (3)
Q
Oleg AleksandrovIgor KhokhlovBoris FyodorovValentin ZaninIgor Rudakov
4United StatesUSA7:06.251:51.70 (6)
1:34.81 (1)
3:26.51 (5)
1:51.78 (4)
5:18.29 (4)
1:47.96 (4)
Monte StockerChuck AlmMike YonkerRoy RubinKurt Seiffert
5RomaniaROU7:10.581:39.93 (3)
1:47.05 (6)
3:26.98 (6)
1:54.43 (5)
5:21.41 (5)
1:49.17 (5)
Martin BieltzPetre MilincoviciIonel PetrovȘtefan PongratzMircea Roger
6NetherlandsNED7:12.021:40.90 (4)
1:44.97 (4)
3:25.87 (4)
1:56.97 (6)
5:22.84 (6)
1:49.18 (6)
Toon de RuiterFrank MoermanYpe StelmaHenk WamstekerMarius Klumperbeek

Final Round (3 September 1960 — 15:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Unified Team of GermanyGER6:39.121:37.51 (2)
1:39.57 (1)
3:17.08 (1)
1:39.25 (2)
4:56.33 (1)
1:42.79 (4)
Gerd CintlHorst EffertzKlaus RiekemannJürgen LitzMichael Obst
2FranceFRA6:41.621:44.35 (6)
1:40.81 (3)
3:25.16 (6)
1:37.65 (1)
5:02.81 (3)
1:38.81 (1)
Robert DumontoisClaude MartinJacques MorelGuy NosbaumJean Klein
3ItalyITA6:43.721:40.91 (4)
1:41.33 (4)
3:22.24 (3)
1:42.43 (5)
5:04.67 (5)
1:39.05 (2)
Fulvio BalattiRomano SgheizFranco TrincavelliGiovanni ZucchiIvo Stefanoni
4Soviet UnionURS6:45.671:36.23 (1)
1:41.36 (5)
3:17.59 (2)
1:42.30 (4)
4:59.89 (2)
1:45.78 (5)
Oleg AleksandrovIgor KhokhlovBoris FyodorovValentin ZaninIgor Rudakov
5AustraliaAUS6:45.801:43.12 (5)
1:39.68 (2)
3:22.80 (4)
1:41.05 (3)
5:03.85 (4)
1:41.95 (3)
Max AnnettMick AllanPeter WaddingtonJohn HudsonLionel Robberds
6HungaryHUN6:51.651:39.34 (3)
1:43.79 (6)
3:23.13 (5)
1:42.68 (6)
5:05.81 (6)
1:45.84 (6)
Tibor BedekovitsCsaba KovácsLászló MunteánPál WágnerGyula Lengyel