|
| Event type

Featherweight (≤57 kilograms), Women

Date25 July 2021
StatusOlympic
LocationMakuhari Messe, 2-1, Nakase, Mihama-ku, Chiba, Chiba Prefecture, Japan
Participants17 from 17 countries
FormatSingle-elimination tournament. All fighters losing to the finalists in each pool advance to repêchage tournament for the bronze medal.

American Taekwondo fighter Anastasija Zolotic, whose parents were immigrants from Bosnia-Herzegovina, earned the gold medal for her new home country against Tatyana Minina from the Russian Olympic Committee by 25-17. Minina was the reigning three-time European champion. Zolotic made history by becoming the first American woman to win Olympic Taekwondo gold.

Heavy favorite and number one seed, the reigning world champion and two-time Olympic champion Jade Jones from Great Britain, lost her first-round bout against refugee Kimia Alizadeh and was eliminated. The bronze medals went to Lo Chia-Ling from Chinese Taipei and Hatice Kübra İlgün from Turkey.

PosNrFighterNOC
1307Anastasija ZoloticUSAGold
2305Tatyana MininaROCSilver
=3311Lo Chia-LingTPEBronze
=3302Hatice Kübra İlgünTURBronze
=5316Kimia AlizadehEOR
=5313Tekiath Ben YessoufNIG
=7312Fani TzeliGRE
=7310Nada LaarajMAR
=9303Skylar ParkCAN
=9308Zhou LijunCHN
=11314Stacey HymerAUS
=11315Nishy Lee LindoCRC
=11301Jade JonesGBR
=11304Mayu HamadaJPN
=11306Lee A-ReumKOR
=11309Patrycja AdamkiewiczPOL
17317Nahid KiyaniIRI

Round One (25 July 2021 — 19:45)

Match #1 Kimia AlizadehEOR Nahid KiyaniIRI Final Score (18 - 9)

Round Two (25 July 2021 — 10:00)

Winner of each match advanced to the quarter-finals.

Match #1 Tekiath Ben YessoufNIG Mayu HamadaJPN Final Score (11 - 6)
Match #2 Tatyana MininaROC Fani TzeliGRE Final Score (15 - 7)
Match #3 Zhou LijunCHN Patrycja AdamkiewiczPOL Final Score (31 - 17)
Match #4 Kimia AlizadehEOR Jade JonesGBR Final Score (16 - 12)
Match #5 Hatice Kübra İlgünTUR Nishy Lee LindoCRC Final Score (16 - 5)
Match #6 Anastasija ZoloticUSA Nada LaarajMAR Final Score (11 - 4)
Match #7 Lo Chia-LingTPE Lee A-ReumKOR Golden Point (Round 4, 0:45)
Match #8 Skylar ParkCAN Stacey HymerAUS Final Score (25 - 15)

Quarter-Finals (25 July 2021 — 14:00)

Winner of each match advanced to the semi-finals.

Match #1 Tatyana MininaROC Tekiath Ben YessoufNIG Final Score (15 - 10)
Match #2 Kimia AlizadehEOR Zhou LijunCHN Final Score (9 - 8)
Match #3 Anastasija ZoloticUSA Hatice Kübra İlgünTUR Final Score (17 - 9)
Match #4 Lo Chia-LingTPE Skylar ParkCAN Final Score (18 - 7)

Semi-Finals (25 July 2021 — 16:00)

Winner of each match advanced to the final round.

Match #1 Tatyana MininaROC Kimia AlizadehEOR Final Score (10 - 3)
Match #2 Anastasija ZoloticUSA Lo Chia-LingTPE Final Score (28 - 5)

Repêchage Round One (25 July 2021 — 19:00)

Winner of each match advanced to the bronze medal match.

Match #1 Tekiath Ben YessoufNIG Fani TzeliGRE Golden Point (Round 4, 0:53)
Match #2 Hatice Kübra İlgünTUR Nada LaarajMAR Final Score (6 - 0)

Bronze Medal Matches (25 July 2021 — 20:30)

Match #1 Lo Chia-LingTPE Tekiath Ben YessoufNIG Final Score (10 - 6)
Match #2 Hatice Kübra İlgünTUR Kimia AlizadehEOR Final Score (8 - 6)

Final Round (25 July 2021 — 21:30)

Match 1/2 Anastasija ZoloticUSA Tatyana MininaROC Final Score (25 - 17)