|
| Event type

Half-Heavyweight (≤78 kilograms), Women

Date21 September 2000 — 15:00-18:30-20:30-22:00
StatusOlympic
LocationSydney Exhibition Centre, Sydney Convention and Exhibition Centre, Sydney, New South Wales (Hall 1 & 2)
Participants23 from 23 countries
FormatTwo single-elimination pools, with winner of each pool advanced to the final. All judoka losing to the finalists in each pool advanced to repêchage pools, with the winners of the repêchage pools earning bronze medals.

The favorite was Japan’s Noriko Anno, who had been World Champion in 1997 and 1999. But she lost her first match by decision to Italy’s Emanuela Pierantozzi, who had been silver medalist in 1992 in the middleweight class. The final eventually matched the current European Champion, France’s Céline Lebrun against China’s Tang Lin. The match came down to hantei with Lin winning the gold medal by yusei-gachi. Anno would again win the World Championships in this class in 2001, and would finally win an Olympic gold medal in 2004, while Lebrun would win the 2001 Worlds in the open class.

PosCompetitor(s)NOC
1Tang LinCHNGold
2Céline LebrunFRASilver
=3Emanuela PierantozziITABronze
=3Simona RichterROUBronze
=5Diadenys LunaCUB
=5Heidi RakelsBEL
=7Edinanci da SilvaBRA
=7Lee So-YeonKOR
=9Amy TongUSA
=9Esther San MiguelESP
=9Karin KienhuisNED
=9Sambuugiin DashdulamMGL
=13Akissa MonneyCIV
=13Kimberly RibbleCAN
=13Nasiba Salayeva-SurkievaTKM
ACChloe CowenGBR
ACHsu Yuan-LinTPE
ACLaisa LavetiFIJ
ACMélanie EngoangGAB
ACNatalie JenkinsonAUS
ACNoriko AnnoJPN
ACSandra GodinhoPOR
ACUta KühnenGER

Pool A (21 September 2000)

Round One (21 September 2000)

Match #1 Esther San MiguelESP
Ippon/O-soto-gari (3:46)
Hsu Yuan-LinTPE
Match #2 Uta KühnenGER
Hantei/Yusei-gachi (4:00)
Mélanie EngoangGAB
Match #3 Diadenys LunaCUB
Ippon (3:55)
Kimberly RibbleCAN
Match #4 Chloe CowenGBR
Waza-ari awasete Ippon (1:22)
Laisa LavetiFIJ

Quarter-Finals (21 September 2000)

Match #1 Céline LebrunFRA
Ippon/Koshi-garami (0:59)
Esther San MiguelESP
Match #2 Lee So-YeonKOR
Yuko (2)/Chui (4:00)
Uta KühnenGER
Match #3 Diadenys LunaCUB
Koka/Non-Combativity (4:00)
Amy TongUSA
Match #4 Simona RichterROU
Ippon/Kusure-kami-shiho-gatame (0:51)
Chloe CowenGBR

Semi-Finals (21 September 2000)

Match #1 Céline LebrunFRA
Hantei/Yusei-gachi (4:00)
Lee So-YeonKOR
Match #2 Diadenys LunaCUB
Yuko/Chui/Yusei-gachi (4:00)
Simona RichterROU

Final Round (21 September 2000)

Match #1 Céline LebrunFRA
Hantei/Yusei-gachi (4:00)
Diadenys LunaCUB

Repêchage (21 September 2000)

Match #1 Lee So-YeonKOR
Ippon/O-uchi-gari (0:17)
Esther San MiguelESP
Match #2 Amy TongUSA bye
Match #3 Simona RichterROU
Ippon/Kusure-kesa-gatame (1:52)
Amy TongUSA
Match #4 Simona RichterROU
Waza-ari/Shido (2)/Yusei-gachi (4:00)
Lee So-YeonKOR
Match 3/4 Simona RichterROU
Yuko/Tani-otoshi (4:00)
Heidi RakelsBEL

Pool B (21 September 2000)

Round One (21 September 2000)

Match #1 Edinanci da SilvaBRA
Waza-ari awasete Ippon/Yoko-shiho-gatame (3:09)
Sandra GodinhoPOR
Match #2 Tang LinCHN
Ippon/Kusure-kesa-gatame (0:46)
Nasiba Salayeva-SurkievaTKM
Match #3 Heidi RakelsBEL
Hantei/Yusei-gachi (4:00)
Karin KienhuisNED

Quarter-Finals (21 September 2000)

Match #1 Edinanci da SilvaBRA
Ippon/Seukui-nage (3:28)
Natalie JenkinsonAUS
Match #2 Tang LinCHN
Koka/Non-Combativity (4:00)
Sambuugiin DashdulamMGL
Match #3 Heidi RakelsBEL
Ippon/Kusure-kesa-gatame (1:33)
Akissa MonneyCIV
Match #4 Emanuela PierantozziITA
Koka/Non-Combativity (4:00)
Noriko AnnoJPN

Semi-Finals (21 September 2000)

Match #1 Tang LinCHN
Waza-ari/O-soto-gari (4:00)
Edinanci da SilvaBRA
Match #2 Heidi RakelsBEL
Waza-ari awasete Ippon/Kusure-kesa-gatame (2:48)
Emanuela PierantozziITA

Final Round (21 September 2000)

Match #1 Tang LinCHN
Waza-ari/O-uchi-gari (4:00)
Heidi RakelsBEL

Repêchage (21 September 2000)

Match #1 Sambuugiin DashdulamMGL
Ippon/Seoi-nage (1:58)
Nasiba Salayeva-SurkievaTKM
Match #2 Edinanci da SilvaBRA
Ippon/Morote-gari (2:20)
Sambuugiin DashdulamMGL
Match #3 Karin KienhuisNED
Yuko (4:00)
Akissa MonneyCIV
Match #4 Emanuela PierantozziITA
Ippon/Uchi-mata (1:25)
Karin KienhuisNED
Match #5 Emanuela PierantozziITA
Yuko/False-Attack (4:00)
Edinanci da SilvaBRA
Match 3/4 Emanuela PierantozziITA
Ippon/Okuri-eri-jime (1:09)
Diadenys LunaCUB

Final Round (21 September 2000)

Match 1/2 Tang LinCHN
Yuko/Chui/Yusei-gachi (4:00)
Céline LebrunFRA