|
| Event type

Kayak Fours, 1,000 metres, Men

Date22 – 25 October 1968
StatusOlympic
LocationPista Olímpico Virgilio Uribe, Canal de Cuemanco, Xochimilco
Participants76 from 19 countries

The Soviet Union was the reigning Olympic champion in the K-4 1000 and one member of its victorious lineup, Mykola Chuzhykov, returned to the Games in 1968 to defend his crown. The Soviets had also been second and third at the 1967 European Championships and third at the 1966 World Championships, but the dominant force in the event over the last four years had been the Romanians, who had taken bronze at the 1964 Summer Olympics. More recently they had been the 1965 and 1967 European Champions and 1966 World Champions, as well as the 1965 European runners-up, and they brought one returning K-4 1000 Olympic medalist, Mihai Ţurcaş, to Tokyo. The only other major international medal winners in the event were unified Germany (bronze at the 1965 Europeans) and Austria (silver at the 1966 Worlds).

The opening heats were won by Hungary (whose lineup included Imre Szöllősi, a 1960 Olympic silver medalist in the K-1 1000 and the kayak relay 4 x 500 metres), Austria, and Romania, the latter of whom posted the round’s fastest time. In the semi-finals Hungary and Romania won their heats once again, but it was Norway who surprised the spectators by not only defeating the Austrians, but capturing their heat faster than anyone else. Demonstrating that this was not a fluke, the Norwegians battled both the Romanians and the Hungarians to the finish line in the final and took gold over the former by 0.43 seconds, setting an Olympic record in the process. Hungary, meanwhile, finished in a comfortable third 0.29 seconds after the Hungarians took silver, while Austria struggled and placed seventh. Norway’s gold medal was its first in Olympic canoeing, its first of any color in the sport since 1948, its last Olympic canoeing title until 1996, and its only victory at the 1968 Summer Olympics. Two members of the Hungarian crew, Csaba Giczy and István Timár-Geng, also earned bronze medals in the K-2 1000 at these Games.

PosNrBoatNOCR1RepSFFinal
1NorwayNOR3:19.6 (2 h1)3:18.29 (1 h3)3:14.38 (1)GoldOB
Steinar AmundsenEgil SøbyTore BergerJan Johansen
2RomaniaROU3:18.0 (1 h1)3:19.88 (1 h1)3:14.81 (2)Silver
Anton CalenicDimitrie IvanovHaralambie IvanovMihai Țurcaș
3HungaryHUN3:18.6 (1 h2)3:20.03 (1 h2)3:15.10 (3)Bronze
Csaba GiczyIstván TímárImre SzöllősiIstván Csizmadia
4SwedenSWE3:24.5 (3 h3)3:20.18 (2 h1)3:16.68 (4)
Per LarssonHans NilssonTord SahlénÅke Sandin
5FinlandFIN3:21.1 (3 h1)3:21.70 (2 h2)3:17.28 (5)
Karl-Gustav von AlfthanHeikki MäkeläJorma LehtosaloIlkka Nummisto
6East GermanyGDR3:23.5 (2 h3)3:23.30 (3 h2)3:18.03 (6)
Joachim WenzkeKlaus-Uwe WillErhard RiedrichKlaus-Peter Ebeling
7AustriaAUT3:21.7 (1 h3)3:20.47 (2 h3)3:18.95 (7)
Helmut HedigerKurt LindlgruberGünther PfaffGerhard Seibold
8PolandPOL3:21.7 (3 h2)3:21.29 (3 h3)3:22.10 (8)
Ewald JanuszRyszard MarchlikRafał PiszczWładysław Zieliński
9DenmarkDEN3:23.3 (5 h1)3:30.92 (3 h2)3:21.27 (3 h1)3:25.64 (9)
Harry SørensenJørgen AndersenHans-Viggo KnudsenSteen Lund Hansen
4 h1 r3/4NetherlandsNED3:31.4 (5 h2)3:26.86 (1 h1)3:21.60 (4 h1)
Toon GeurtsJan WittenbergPaul BunschotenBram Muusse
4 h2 r3/4AustraliaAUS3:27.3 (6 h1)3:31.79 (3 h1)3:24.79 (4 h2)
Phil ColesDennis GreenGordon JefferyBarry Stuart
4 h3 r3/4FranceFRA3:22.6 (4 h1)3:28.80 (2 h1)3:23.51 (4 h3)
Jean BoudehenJean-Pierre CordeboisAlbert MayerClaude Picard
5 h1 r3/4Soviet UnionURS3:18.9 (2 h2)– (DNF h1)
Nikolay ChuzhikovYury StetsenkoDmitry MatveyevGeorgy Karyukhin
5 h2 r3/4Great BritainGBR3:30.5 (4 h3)3:26.01 (1 h2)3:25.48 (5 h2)
Alistair WilsonAlan EdwardsMichael MeanJohn Oliver
5 h3 r3/4West GermanyFRG3:23.8 (4 h2)3:30.58 (2 h2)3:26.12 (5 h3)
Bernd GuseErich KemnitzJochen SchneiderErich Suhrbier
4 h1 r2/4MexicoMEX3:37.0 (5 h3)3:36.90 (4 h1)
Carlos GraeffLuis LozanoRoberto Heinze HauserCarlos Prendes
4 h2 r2/4SpainESP3:40.4 (7 h1)3:30.93 (4 h2)
José PerurenaÁngel VillarGerardo LópezPedro Cuesta
5 h2 r2/4United StatesUSA3:31.7 (6 h2)3:32.21 (5 h2)
Lester CutlerErnst HeinckeMervil LarsonJohn Pickett
6 h3 r1/4CanadaCAN3:39.0 (6 h3)
Arpad SimonyikWolfgang RuckGabor JooJean Barré

Round One (22 October 1968)

Top three in each heat advanced to the semi-finals.

Heat One (12:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m
1RomaniaROU3:18.01:34.6 (1)
1:43.4 (=2)
Q
Anton CalenicDimitrie IvanovHaralambie IvanovMihai Țurcaș
2NorwayNOR3:19.61:36.2 (2)
1:43.4 (=2)
Q
Steinar AmundsenEgil SøbyTore BergerJan Johansen
3FinlandFIN3:21.11:37.1 (3)
1:44.0 (4)
Q
Karl-Gustav von AlfthanHeikki MäkeläJorma LehtosaloIlkka Nummisto
4FranceFRA3:22.61:39.9 (6)
1:42.7 (1)
Jean BoudehenJean-Pierre CordeboisAlbert MayerClaude Picard
5DenmarkDEN3:23.31:37.6 (=4)
1:45.7 (5)
Harry SørensenJørgen AndersenHans-Viggo KnudsenSteen Lund Hansen
6AustraliaAUS3:27.31:37.6 (=4)
1:49.7 (6)
Phil ColesDennis GreenGordon JefferyBarry Stuart
7SpainESP3:40.41:43.9 (7)
1:56.5 (7)
José PerurenaÁngel VillarGerardo LópezPedro Cuesta

Heat Two (12:45)

PosLaneBoatNOCTime500 m
1HungaryHUN3:18.61:38.1 (3)
1:40.5 (1)
Q
Csaba GiczyIstván TímárImre SzöllősiIstván Csizmadia
2Soviet UnionURS3:18.91:36.5 (1)
1:42.4 (3)
Q
Nikolay ChuzhikovYury StetsenkoDmitry MatveyevGeorgy Karyukhin
3PolandPOL3:21.71:39.4 (5)
1:42.3 (2)
Q
Ewald JanuszRyszard MarchlikRafał PiszczWładysław Zieliński
4West GermanyFRG3:23.81:38.7 (4)
1:45.1 (4)
Bernd GuseErich KemnitzJochen SchneiderErich Suhrbier
5NetherlandsNED3:31.41:37.7 (2)
1:53.7 (6)
Toon GeurtsJan WittenbergPaul BunschotenBram Muusse
6United StatesUSA3:31.71:43.5 (6)
1:48.2 (5)
Lester CutlerErnst HeinckeMervil LarsonJohn Pickett

Heat Three (13:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m
1AustriaAUT3:21.71:37.6 (1)
1:44.1 (1)
Q
Helmut HedigerKurt LindlgruberGünther PfaffGerhard Seibold
2East GermanyGDR3:23.51:39.1 (3)
1:44.4 (2)
Q
Joachim WenzkeKlaus-Uwe WillErhard RiedrichKlaus-Peter Ebeling
3SwedenSWE3:24.51:38.4 (2)
1:46.1 (3)
Q
Per LarssonHans NilssonTord SahlénÅke Sandin
4Great BritainGBR3:30.51:41.5 (4)
1:49.0 (4)
Alistair WilsonAlan EdwardsMichael MeanJohn Oliver
5MexicoMEX3:37.01:42.0 (5)
1:55.0 (6)
Carlos GraeffLuis LozanoRoberto Heinze HauserCarlos Prendes
6CanadaCAN3:39.01:46.1 (6)
1:52.9 (5)
Arpad SimonyikWolfgang RuckGabor JooJean Barré

Repêchage (23 October 1968)

Top three in each heat advanced to the semi-finals.

Heat One (11:15)

PosLaneBoatNOCTime500 m
1NetherlandsNED3:26.861:38.02 (1)
1:48.84 (1)
Q
Toon GeurtsJan WittenbergPaul BunschotenBram Muusse
2FranceFRA3:28.801:38.96 (2)
1:49.84 (2)
Q
Jean BoudehenJean-Pierre CordeboisAlbert MayerClaude Picard
3AustraliaAUS3:31.791:41.39 (3)
1:50.40 (3)
Q
Phil ColesDennis GreenGordon JefferyBarry Stuart
4MexicoMEX3:36.901:42.64 (4)
1:54.26 (4)
Carlos GraeffLuis LozanoRoberto Heinze HauserCarlos Prendes

Heat Two (11:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m
1Great BritainGBR3:26.011:39.15 (2)
1:46.86 (1)
Q
Alistair WilsonAlan EdwardsMichael MeanJohn Oliver
2West GermanyFRG3:30.581:38.56 (1)
1:52.02 (5)
Q
Bernd GuseErich KemnitzJochen SchneiderErich Suhrbier
3DenmarkDEN3:30.921:39.68 (3)
1:51.24 (4)
Q
Harry SørensenJørgen AndersenHans-Viggo KnudsenSteen Lund Hansen
4SpainESP3:30.931:40.89 (4)
1:50.04 (3)
José PerurenaÁngel VillarGerardo LópezPedro Cuesta
5United StatesUSA3:32.211:42.74 (5)
1:49.47 (2)
Lester CutlerErnst HeinckeMervil LarsonJohn Pickett

Semi-Finals (24 October 1968)

Top three in each heat advanced to the final.

Heat One (11:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m
1RomaniaROU3:19.881:36.37 (1)
1:43.51 (3)
Q
Anton CalenicDimitrie IvanovHaralambie IvanovMihai Țurcaș
2SwedenSWE3:20.181:37.56 (3)
1:42.62 (1)
Q
Per LarssonHans NilssonTord SahlénÅke Sandin
3DenmarkDEN3:21.271:38.33 (4)
1:42.94 (2)
Q
Harry SørensenJørgen AndersenHans-Viggo KnudsenSteen Lund Hansen
4NetherlandsNED3:21.601:37.20 (2)
1:44.40 (4)
Toon GeurtsJan WittenbergPaul BunschotenBram Muusse
DNFSoviet UnionURS– (–)
– (–)
Nikolay ChuzhikovYury StetsenkoDmitry MatveyevGeorgy Karyukhin

Heat Two (11:45)

PosLaneBoatNOCTime500 m
1HungaryHUN3:20.031:37.12 (2)
1:42.91 (1)
Q
Csaba GiczyIstván TímárImre SzöllősiIstván Csizmadia
2FinlandFIN3:21.701:37.44 (3)
1:44.26 (2)
Q
Karl-Gustav von AlfthanHeikki MäkeläJorma LehtosaloIlkka Nummisto
3East GermanyGDR3:23.301:36.82 (1)
1:46.48 (4)
Q
Joachim WenzkeKlaus-Uwe WillErhard RiedrichKlaus-Peter Ebeling
4AustraliaAUS3:24.791:38.95 (5)
1:45.84 (3)
Phil ColesDennis GreenGordon JefferyBarry Stuart
5Great BritainGBR3:25.481:38.47 (4)
1:47.01 (5)
Alistair WilsonAlan EdwardsMichael MeanJohn Oliver

Heat Three (12:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m
1NorwayNOR3:18.291:34.50 (1)
1:43.79 (2)
Q
Steinar AmundsenEgil SøbyTore BergerJan Johansen
2AustriaAUT3:20.471:35.69 (2)
1:44.78 (3)
Q
Helmut HedigerKurt LindlgruberGünther PfaffGerhard Seibold
3PolandPOL3:21.291:38.45 (5)
1:42.84 (1)
Q
Ewald JanuszRyszard MarchlikRafał PiszczWładysław Zieliński
4FranceFRA3:23.511:36.62 (3)
1:46.89 (4)
Jean BoudehenJean-Pierre CordeboisAlbert MayerClaude Picard
5West GermanyFRG3:26.121:37.56 (4)
1:48.56 (5)
Bernd GuseErich KemnitzJochen SchneiderErich Suhrbier

Final Round (25 October 1968 — 13:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m
1NorwayNOR3:14.381:33.74 (2)
1:40.64 (5)
OB
Steinar AmundsenEgil SøbyTore BergerJan Johansen
2RomaniaROU3:14.811:33.66 (1)
1:41.15 (6)
Anton CalenicDimitrie IvanovHaralambie IvanovMihai Țurcaș
3HungaryHUN3:15.101:37.42 (5)
1:37.68 (1)
Csaba GiczyIstván TímárImre SzöllősiIstván Csizmadia
4SwedenSWE3:16.681:37.17 (4)
1:39.51 (3)
Per LarssonHans NilssonTord SahlénÅke Sandin
5FinlandFIN3:17.281:37.72 (6)
1:39.56 (4)
Karl-Gustav von AlfthanHeikki MäkeläJorma LehtosaloIlkka Nummisto
6East GermanyGDR3:18.031:39.18 (7)
1:38.85 (2)
Joachim WenzkeKlaus-Uwe WillErhard RiedrichKlaus-Peter Ebeling
7AustriaAUT3:18.951:36.09 (3)
1:42.86 (7)
Helmut HedigerKurt LindlgruberGünther PfaffGerhard Seibold
8PolandPOL3:22.10– (–)
– (–)
1
Ewald JanuszRyszard MarchlikRafał PiszczWładysław Zieliński
9DenmarkDEN3:25.64– (–)
– (–)
2
Harry SørensenJørgen AndersenHans-Viggo KnudsenSteen Lund Hansen