|
| Event type

Kayak Fours, 1,000 metres, Men

Date27 September – 1 October 1988
StatusOlympic
LocationMi-sa-ri Jo-jeong-gyeong-gi-jang, Hanam
Participants72 from 18 countries

Zsolt Gyulay, Ferenc Csipes, László Fidel, and the non-Olympian Zoltán Kovács had won the men’s K-4 1000 at the last two editions of the World Championships, but the latter two did not attend the 1988 Summer Olympics and were replaced by Sándor Hódosi and Attila Ábrahám. Nonetheless they were still considered the favorites, particularly after Ábrahám and Csipes took bronze in the K-2 500 and Gyulay became Olympic champion in the K-1 500, and they had little trouble dispatching their opponents in round one, the semi-finals, and the finals to win gold. The Soviet Union captured silver and two members of their lineup, Ihor Nahaiev and Viktor Denisov, were also runners-up in the K-2 500. East Germany, meanwhile, took bronze with the help of Andreas Stähle, the K-1 500 runner-up, and André Wohllebe, the K-1 1000 bronze medalist.

PosNrBoatNOCR1RepSFFinal
1265/263/267/262HungaryHUN2:58.54 (1 h1)3:07.16 (1 h1)3:00.20 (1)Gold
Zsolt GyulayFerenc CsipesSándor HódosiAttila Ábrahám
2385/384/386/380Soviet UnionURS3:03.30 (2 h3)3:09.07 (1 h2)3:01.40 (2)Silver
Aleksandr MotuzenkoSergey KirsanovIgor NagayevViktor Denisov
3241/245/244/240East GermanyGDR3:02.72 (1 h3)3:06.80 (1 h3)3:02.37 (3)Bronze
Kay BluhmAndré WohllebeHans-Jörg BliesenerAndreas Stähle
4115/116/114/111AustraliaAUS3:10.32 (3 h2)3:08.52 (2 h3)3:03.70 (4)
Bryan ThomasSteve WoodGrant KennyPaul Gilmour
5333/336/334/335PolandPOL3:06.52 (1 h2)3:10.87 (2 h2)3:04.73 (5)
Maciej FreimutWojciech KurpiewskiGrzegorz KrawcówKazimierz Krzyżański
6207/208/203/206West GermanyFRG3:01.07 (2 h1)3:09.67 (3 h3)3:05.43 (6)
Gilbert SchneiderReiner SchollDirk JoestelThomas Reineck
7287/291/290/289ItalyITA3:04.38 (4 h1)3:06.90 (1 h1)3:12.44 (3 h1)3:05.97 (7)
Beniamino BonomiDaniele ScarpaAlessandro PieriFrancesco Mandragona
8355/358/362/354SwedenSWE3:04.98 (3 h3)3:10.11 (2 h1)3:06.03 (8)
Per-Inge BengtssonLars-Erik MobergKarl SundqvistBengt Andersson
9192/190/189/188FranceFRA3:16.54 (5 h1)3:16.68 (1 h2)3:11.11 (3 h2)3:08.71 (9)
Didier VavasseurChristophe PetiboutPierre LubacDaniel Legras
4 h1 r3/4138/143/142/139CanadaCAN3:31.62 (6 h2)3:16.80 (3 h2)3:15.03 (4 h1)
Don BrienColin ShawKen PadvaiskasRenn Crichlow
4 h2 r3/4325/326/329/330New ZealandNZL3:10.27 (5 h3)3:11.27 (3 h1)3:15.90 (4 h2)
Grant BramwellBrent ClodeJohn MacDonaldStephen Richards
4 h3 r3/4126/122/125/123BulgariaBUL3:15.00 (6 h3)3:09.30 (2 h1)3:11.56 (4 h3)
Nikolay YordanovPetar GodevBorislav TsvetkovIvan Marinov
5 h1 r3/4405/408/399/407United StatesUSA3:07.70 (2 h2)3:15.60 (5 h1)
Michael HarboldTerry WhiteCurt BaderTerry Kent
5 h3 r3/4175/169/168/173SpainESP3:06.96 (4 h3)3:16.79 (2 h2)3:13.88 (5 h3)
Juan SánchezFernando FuentesJavier ÁlvarezJuan José Román
AC h2 r3/4319/320/322/317NorwayNOR3:01.54 (3 h1)– (AC h2)
Knut HolmannMorten IvarsenArne B. SletsjøeArne Johan Almeland
4 h1 r2/4103/104/102/106ArgentinaARG3:23.33 (5 h2)3:24.16 (4 h1)
Gustavo CirilloJosé Luis MarelloFernando ChaparroNorberto Méndez
4 h2 r2/4223/221/226/224Great BritainGBR3:16.71 (4 h2)3:17.54 (4 h2)
Reuben BurgessAnthony AyresJan RaciborskiAdrian Collier
5 h1 r2/4305/307/303/302Republic of KoreaKOR3:23.32 (6 h1)3:26.79 (5 h1)
Seo Gyeong-SeokYun Yeong-DaeLee Yong-CheolKim Dong-Su

Round One (27 September 1988)

Top three in each heat advanced to the semi-finals.

Heat One (11:11)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1HungaryHUN2:58.5443.45 (1)
47.16 (4)
1:30.61 (2)
43.84 (4)
2:14.45 (1)
44.09 (1)
QOB
Zsolt GyulayFerenc CsipesSándor HódosiAttila Ábrahám
2West GermanyFRG3:01.0743.96 (2)
44.68 (2)
1:28.64 (1)
46.29 (5)
2:14.93 (2)
46.14 (3)
Q
Gilbert SchneiderReiner SchollDirk JoestelThomas Reineck
3NorwayNOR3:01.5445.40 (3)
48.58 (5)
1:33.98 (5)
42.08 (1)
2:16.06 (3)
45.48 (2)
Q
Knut HolmannMorten IvarsenArne B. SletsjøeArne Johan Almeland
4ItalyITA3:04.3846.55 (4)
46.77 (3)
1:33.32 (4)
43.66 (3)
2:16.98 (4)
47.40 (4)
Beniamino BonomiDaniele ScarpaAlessandro PieriFrancesco Mandragona
5FranceFRA3:16.5447.12 (5)
44.42 (1)
1:31.54 (3)
47.29 (6)
2:18.83 (5)
57.71 (5)
Didier VavasseurChristophe PetiboutPierre LubacDaniel Legras
6Republic of KoreaKOR3:23.3249.50 (6)
50.17 (6)
1:39.67 (6)
42.87 (2)
2:22.54 (6)
1:00.78 (6)
Seo Gyeong-SeokYun Yeong-DaeLee Yong-CheolKim Dong-Su

Heat Two (11:22)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1PolandPOL3:06.5242.94 (1)
46.10 (2)
1:29.04 (1)
46.06 (1)
2:15.10 (1)
51.42 (3)
Q
Maciej FreimutWojciech KurpiewskiGrzegorz KrawcówKazimierz Krzyżański
2United StatesUSA3:07.7046.47 (4)
44.65 (1)
1:31.12 (3)
49.72 (5)
2:20.84 (3)
46.86 (1)
Q
Michael HarboldTerry WhiteCurt BaderTerry Kent
3AustraliaAUS3:10.3243.85 (2)
46.61 (3)
1:30.46 (2)
48.60 (3)
2:19.06 (2)
51.26 (2)
Q
Bryan ThomasSteve WoodGrant KennyPaul Gilmour
4Great BritainGBR3:16.7145.56 (3)
47.54 (4)
1:33.10 (4)
51.11 (6)
2:24.21 (4)
52.50 (4)
Reuben BurgessAnthony AyresJan RaciborskiAdrian Collier
5ArgentinaARG3:23.3347.71 (5)
50.66 (6)
1:38.37 (5)
47.26 (2)
2:25.63 (5)
57.70 (5)
Gustavo CirilloJosé Luis MarelloFernando ChaparroNorberto Méndez
6CanadaCAN3:31.6248.43 (6)
50.42 (5)
1:38.85 (6)
48.74 (4)
2:27.59 (6)
1:04.03 (6)
Don BrienColin ShawKen PadvaiskasRenn Crichlow

Heat Three (11:31)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1East GermanyGDR3:02.7244.33 (3)
44.19 (2)
1:28.52 (2)
46.97 (4)
2:15.49 (2)
47.23 (1)
Q
Kay BluhmAndré WohllebeHans-Jörg BliesenerAndreas Stähle
2Soviet UnionURS3:03.3043.36 (1)
44.27 (3)
1:27.63 (1)
47.32 (5)
2:14.95 (1)
48.35 (3)
Q
Aleksandr MotuzenkoSergey KirsanovIgor NagayevViktor Denisov
3SwedenSWE3:04.9845.44 (4)
45.95 (4)
1:31.39 (4)
45.95 (3)
2:17.34 (4)
47.64 (2)
Q
Per-Inge BengtssonLars-Erik MobergKarl SundqvistBengt Andersson
4SpainESP3:06.9647.54 (6)
41.70 (1)
1:29.24 (3)
48.76 (6)
2:18.00 (5)
48.96 (4)
Juan SánchezFernando FuentesJavier ÁlvarezJuan José Román
5New ZealandNZL3:10.2746.68 (5)
47.34 (5)
1:34.02 (6)
44.65 (2)
2:18.67 (6)
51.60 (5)
Grant BramwellBrent ClodeJohn MacDonaldStephen Richards
6BulgariaBUL3:15.0043.80 (2)
49.25 (6)
1:33.05 (5)
43.51 (1)
2:16.56 (3)
58.44 (6)
Nikolay YordanovPetar GodevBorislav TsvetkovIvan Marinov

Repêchage (27 September 1988)

Top three in each heat advanced to the semi-finals.

Heat One (15:21)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1ItalyITA3:06.9046.64 (3)
46.42 (1)
1:33.06 (2)
47.40 (1)
2:20.46 (2)
46.44 (1)
Q
Beniamino BonomiDaniele ScarpaAlessandro PieriFrancesco Mandragona
2BulgariaBUL3:09.3045.72 (2)
47.87 (3)
1:33.59 (3)
47.99 (3)
2:21.58 (3)
47.72 (2)
Q
Nikolay YordanovPetar GodevBorislav TsvetkovIvan Marinov
3New ZealandNZL3:11.2744.39 (1)
47.07 (2)
1:31.46 (1)
47.81 (2)
2:19.27 (1)
52.00 (3)
Q
Grant BramwellBrent ClodeJohn MacDonaldStephen Richards
4ArgentinaARG3:24.1648.42 (4)
51.29 (5)
1:39.71 (4)
51.20 (5)
2:30.91 (4)
53.25 (4)
Gustavo CirilloJosé Luis MarelloFernando ChaparroNorberto Méndez
5Republic of KoreaKOR3:26.7950.85 (5)
50.68 (4)
1:41.53 (5)
50.85 (4)
2:32.38 (5)
54.41 (5)
Seo Gyeong-SeokYun Yeong-DaeLee Yong-CheolKim Dong-Su

Heat Two (15:31)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1FranceFRA3:16.6845.82 (1)
– (–)
1:34.39 (1)
– (–)
– (–)
– (–)
Q
Didier VavasseurChristophe PetiboutPierre LubacDaniel Legras
2SpainESP3:16.7947.27 (3)
– (–)
1:36.15 (3)
– (–)
– (–)
– (–)
Q
Juan SánchezFernando FuentesJavier ÁlvarezJuan José Román
3CanadaCAN3:16.8048.02 (4)
– (–)
1:37.64 (4)
– (–)
– (–)
– (–)
Q
Don BrienColin ShawKen PadvaiskasRenn Crichlow
4Great BritainGBR3:17.5446.58 (2)
– (–)
1:35.62 (2)
– (–)
– (–)
– (–)
Reuben BurgessAnthony AyresJan RaciborskiAdrian Collier

Semi-Finals (29 September 1988)

Top three in each heat advanced to the final.

Heat One (11:11)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1HungaryHUN3:07.1644.42 (1)
47.28 (2)
1:31.70 (1)
46.69 (1)
2:18.39 (1)
48.77 (1)
Q
Zsolt GyulayFerenc CsipesSándor HódosiAttila Ábrahám
2SwedenSWE3:10.1145.01 (2)
47.27 (1)
1:32.28 (2)
48.46 (2)
2:20.74 (2)
49.37 (3)
Q
Per-Inge BengtssonLars-Erik MobergKarl SundqvistBengt Andersson
3ItalyITA3:12.4446.11 (3)
47.81 (4)
1:33.92 (3)
48.59 (3)
2:22.51 (3)
49.93 (4)
Q
Beniamino BonomiDaniele ScarpaAlessandro PieriFrancesco Mandragona
4CanadaCAN3:15.0347.64 (5)
49.21 (5)
1:36.85 (5)
48.91 (4)
2:25.76 (5)
49.27 (2)
Don BrienColin ShawKen PadvaiskasRenn Crichlow
5United StatesUSA3:15.6046.90 (4)
47.54 (3)
1:34.44 (4)
49.38 (5)
2:23.82 (4)
51.78 (5)
Michael HarboldTerry WhiteCurt BaderTerry Kent

Heat Two (11:21)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Soviet UnionURS3:09.0743.84 (1)
46.74 (2)
1:30.58 (1)
49.44 (2)
2:20.02 (1)
49.05 (2)
Q
Aleksandr MotuzenkoSergey KirsanovIgor NagayevViktor Denisov
2PolandPOL3:10.8745.29 (2)
47.86 (3)
1:33.15 (3)
49.67 (3)
2:22.82 (3)
48.05 (1)
Q
Maciej FreimutWojciech KurpiewskiGrzegorz KrawcówKazimierz Krzyżański
3FranceFRA3:11.1146.68 (4)
46.01 (1)
1:32.69 (2)
49.01 (1)
2:21.70 (2)
49.41 (3)
Q
Didier VavasseurChristophe PetiboutPierre LubacDaniel Legras
4New ZealandNZL3:15.9045.92 (3)
48.75 (4)
1:34.67 (4)
50.12 (4)
2:24.79 (4)
51.11 (4)
Grant BramwellBrent ClodeJohn MacDonaldStephen Richards
ACNorwayNOR– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
DNF
Knut HolmannMorten IvarsenArne B. SletsjøeArne Johan Almeland

Heat Three (11:31)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1East GermanyGDR3:06.8043.54 (1)
46.05 (2)
1:29.59 (1)
47.29 (5)
2:16.88 (1)
49.92 (2)
Q
Kay BluhmAndré WohllebeHans-Jörg BliesenerAndreas Stähle
2AustraliaAUS3:08.5244.83 (2)
47.11 (3)
1:31.94 (2)
46.81 (3)
2:18.75 (2)
49.77 (1)
Q
Bryan ThomasSteve WoodGrant KennyPaul Gilmour
3West GermanyFRG3:09.6747.63 (5)
44.88 (1)
1:32.51 (3)
46.79 (2)
2:19.30 (3)
50.37 (3)
Q
Gilbert SchneiderReiner SchollDirk JoestelThomas Reineck
4BulgariaBUL3:11.5645.87 (4)
47.57 (4)
1:33.44 (4)
47.11 (4)
2:20.55 (4)
51.01 (4)
Nikolay YordanovPetar GodevBorislav TsvetkovIvan Marinov
5SpainESP3:13.8845.38 (3)
49.75 (5)
1:35.13 (5)
46.69 (1)
2:21.82 (5)
52.06 (5)
Juan SánchezFernando FuentesJavier ÁlvarezJuan José Román

Final Round (1 October 1988 — 11:31)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1HungaryHUN3:00.2043.52 (2)
47.43 (9)
1:30.95 (7)
42.64 (1)
2:13.59 (1)
46.61 (5)
Zsolt GyulayFerenc CsipesSándor HódosiAttila Ábrahám
2Soviet UnionURS3:01.4043.97 (3)
44.58 (4)
1:28.55 (2)
46.40 (3)
2:14.95 (2)
46.45 (2)
Aleksandr MotuzenkoSergey KirsanovIgor NagayevViktor Denisov
3East GermanyGDR3:02.3743.14 (1)
45.00 (5)
1:28.14 (1)
47.40 (5)
2:15.54 (3)
46.83 (6)
Kay BluhmAndré WohllebeHans-Jörg BliesenerAndreas Stähle
4AustraliaAUS3:03.7044.90 (5)
45.65 (7)
1:30.55 (6)
46.62 (4)
2:17.17 (4)
46.53 (3)
Bryan ThomasSteve WoodGrant KennyPaul Gilmour
5PolandPOL3:04.7344.43 (4)
44.55 (3)
1:28.98 (3)
49.18 (8)
2:18.16 (6)
46.57 (4)
Maciej FreimutWojciech KurpiewskiGrzegorz KrawcówKazimierz Krzyżański
6West GermanyFRG3:05.4347.01 (9)
42.45 (1)
1:29.46 (4)
50.17 (9)
2:19.63 (8)
45.80 (1)
Gilbert SchneiderReiner SchollDirk JoestelThomas Reineck
7ItalyITA3:05.9745.90 (7)
45.46 (6)
1:31.36 (8)
46.32 (2)
2:17.68 (5)
48.29 (8)
Beniamino BonomiDaniele ScarpaAlessandro PieriFrancesco Mandragona
8SwedenSWE3:06.0346.43 (8)
43.62 (2)
1:30.05 (5)
48.83 (7)
2:18.88 (7)
47.15 (7)
Per-Inge BengtssonLars-Erik MobergKarl SundqvistBengt Andersson
9FranceFRA3:08.7145.41 (6)
46.38 (8)
1:31.79 (9)
48.62 (6)
2:20.41 (9)
48.30 (9)
Didier VavasseurChristophe PetiboutPierre LubacDaniel Legras