|
| Event type

Singles, Women

Date24 – 31 July 1996
StatusOlympic
LocationGeorgia World Congress Center, Atlanta, Georgia (Hall D)
Participants63 from 37 countries
FormatRound-robin qualifying pools, followed by single-elimination tournament.

The defending champion, Deng Yaping, was World Champion in 1991 and 1995, and was favored. Also back was the 1988 gold medalist, Chen Jing, but she was now representing Chinese Taipei (Taiwan). They were joined by 1992 silver medalist and 1989 World Champion, Qiao Hong, and the 1987 World Champion, Chire Koyama of Japan. Koyama had won her world title competing for China as He Zhili. The final in Atlanta came down to the last two gold medalists, Deng against Chen. Known as Chinese Taipei in the Olympic Movement, the IOC had brokered a deal in 1980 with the Republic of China, in which they could compete but not under the Taiwanese flag. Instead they used a special flag with the Olympic Symbol on it. But in the audience during the final, a spectator unfurled the actual Taiwanese flag. Police were called to remove the fan and the flag, as IOC rules forbid the display of any flags of non-competing nations by spectators. The final was extremely close for four games, but Deng crushed Chen in the fifth game, 21-5, to repeat as gold medalist.

PosCompetitor(s)NOC
1Deng YapingCHNGold
2Chen JingTPESilver
3Qiao HongCHNBronze
4Liu WeiCHN
=5Nicole StruseGER
=5Kim Hyon-HuiPRK
=5Chan Tan LuiHKG
=5Chire KoyamaJPN
=9Park Hae-JeongKOR
=9Dai-Yong TuSUI
=9Chai Po WaHKG
=9Otilia BădescuROU
=9Csilla BátorfiHUN
=9Lijuan GengCAN
=9Tu Jong-SilPRK
=9Jing Jun HongSGP
=17Adriana SimionROU
=17Amy FengUSA
=17Chunli LiNZL
=17Flyura Bulatova-AbbateITA
=17Irina PalinaRUS
=17Jie SchöppGER
=17Kim Hyang-MiPRK
=17Lily HughUSA
=17Lyanne KosakaBRA
=17Marie SvenssonSWE
=17Olga NemesGER
=17Park Gyeong-AeKOR
=17Rika SatoJPN
=17Rūta GarkauskaitėLTU
=17Yu Ji-HyeKOR
=17Taeko TodoJPN
=33Alessia ArisiITA
=33Åsa SvenssonSWE
=33Chen Chiu-TanTPE
=33Emilia Elena CiosuROU
=33Gerdie KeenNED
=33Bettine VriesekoopNED
=33Jana DobešováCZE
=33Krisztina TóthHUN
=33Lisa LomasGBR
=33Mirjam Hooman-KloppenburgNED
=33Shirley ZhouAUS
=33Tamara BorošCRO
=33Valentina PopovováSVK
=33Xiao-Ming Wang-DréchouFRA
=33Xu JingTPE
=33Yelena TiminaRUS
=49Aida SteshenkoTKM
=49Ambika RadhikaIND
=49Berta RodríguezCHI
=49Blanca AlejoDOM
=49Bose KaffoNGR
=49Eliana GonzálezPER
=49Fabiola RamosVEN
=49Larissa ChouaibLBN
=49June KyakobyeUGA
=49Mary MusokeUGA
=49Monica DotiBRA
=49Funke OshonaikeNGR
=49Petra CadaCAN
=49Rossy Pratiwi DipoyantiINA
=49Sonia TouatiTUN

Preliminary Round (24 – 26 July 1996)

Group A (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Deng YapingCHN306012653
2Marie SvenssonSWE214210381
3Lisa LomasGBR122490101
4June KyakobyeUGA030642126

Match #1 Deng YapingCHN 2 – 0
21-4, 21-8
June KyakobyeUGA
Match #2 Marie SvenssonSWE 2 – 0
21-16, 21-10
Lisa LomasGBR
Match #3 Marie SvenssonSWE 2 – 0
21-7, 21-6
June KyakobyeUGA
Match #4 Deng YapingCHN 2 – 0
21-14, 21-8
Lisa LomasGBR
Match #5 Lisa LomasGBR 2 – 0
21-8, 21-9
June KyakobyeUGA
Match #6 Deng YapingCHN 2 – 0
21-14, 21-5
Marie SvenssonSWE

Group B (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Qiao HongCHN306012671Q
2Rika SatoJPN214211889
3Xiao-Ming Wang-DréchouFRA122410397
4Mary MusokeUGA030636126

Match #1 Qiao HongCHN 2 – 0
21-10, 21-4
Mary MusokeUGA
Match #2 Rika SatoJPN 2 – 0
21-19, 21-19
Xiao-Ming Wang-DréchouFRA
Match #3 Rika SatoJPN 2 – 0
21-6, 21-3
Mary MusokeUGA
Match #4 Qiao HongCHN 2 – 0
21-12, 21-11
Xiao-Ming Wang-DréchouFRA
Match #5 Xiao-Ming Wang-DréchouFRA 2 – 0
21-7, 21-6
Mary MusokeUGA
Match #6 Qiao HongCHN 2 – 0
21-17, 21-17
Rika SatoJPN

Group C (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Chen JingTPE306114588Q
2Chunli LiNZL214210976
3Alessia ArisiITA1234116120
4Larissa ChouaibLBN030640126

Match #1 Chen JingTPE 2 – 0
21-5, 21-6
Larissa ChouaibLBN
Match #2 Chunli LiNZL 2 – 0
21-14, 21-8
Alessia ArisiITA
Match #3 Chunli LiNZL 2 – 0
21-7, 21-5
Larissa ChouaibLBN
Match #4 Chen JingTPE 2 – 1
19-21, 21-18, 21-13
Alessia ArisiITA
Match #5 Alessia ArisiITA 2 – 0
21-4, 21-13
Larissa ChouaibLBN
Match #6 Chen JingTPE 2 – 0
21-10, 21-15
Chunli LiNZL

Group D (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Liu WeiCHN3062161112Q
2Amy FengUSA2152129112
3Valentina PopovováSVK1234126119
4Berta RodríguezCHI030653126

Match #1 Liu WeiCHN 2 – 0
21-4, 21-12
Berta RodríguezCHI
Match #2 Amy FengUSA 2 – 0
22-20, 21-12
Valentina PopovováSVK
Match #3 Amy FengUSA 2 – 0
21-15, 21-7
Berta RodríguezCHI
Match #4 Liu WeiCHN 2 – 1
19-21, 21-13, 21-18
Valentina PopovováSVK
Match #5 Valentina PopovováSVK 2 – 0
21-11, 21-4
Berta RodríguezCHI
Match #6 Liu WeiCHN 2 – 1
16-21, 21-8, 21-15
Amy FengUSA

Group E (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Chai Po WaHKG306114478Q
2Adriana SimionROU2152126106
3Mirjam Hooman-KloppenburgNED1224100114
4Fabiola RamosVEN030654126

Match #1 Chai Po WaHKG 2 – 0
21-6, 21-4
Fabiola RamosVEN
Match #2 Adriana SimionROU 2 – 0
21-17, 21-15
Mirjam Hooman-KloppenburgNED
Match #3 Adriana SimionROU 2 – 0
21-7, 21-7
Fabiola RamosVEN
Match #4 Chai Po WaHKG 2 – 0
21-17, 21-9
Mirjam Hooman-KloppenburgNED
Match #5 Mirjam Hooman-KloppenburgNED 2 – 0
21-18, 21-12
Fabiola RamosVEN
Match #6 Chai Po WaHKG 2 – 1
21-12, 18-21, 21-9
Adriana SimionROU

Group F (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Lijuan GengCAN20408458Q
2Park Gyeong-AeKOR11227174
3Gerdie KeenNED02046184

Match #1 Park Gyeong-AeKOR 2 – 0
21-16, 21-16
Gerdie KeenNED
Match #2 Lijuan GengCAN 2 – 0
21-10, 21-19
Gerdie KeenNED
Match #3 Lijuan GengCAN 2 – 0
21-15, 21-14
Park Gyeong-AeKOR

Group G (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Nicole StruseGER306114480
2Taeko TodoJPN21329395
3Tamara BorošCRO122492110
4Sonia TouatiTUN03044084

Match #1 Nicole StruseGER 2 – 0
21-11, 21-5
Sonia TouatiTUN
Match #2 Taeko TodoJPN 2 – 0
23-21, 21-14
Tamara BorošCRO
Match #3 Taeko TodoJPN Sonia TouatiTUN
Match #4 Nicole StruseGER 2 – 0
21-6, 21-9
Tamara BorošCRO
Match #5 Tamara BorošCRO 2 – 0
21-16, 21-8
Sonia TouatiTUN
Match #6 Nicole StruseGER 2 – 1
21-12, 18-21, 21-16
Taeko TodoJPN

Group H (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Chire KoyamaJPN3061141110Q
2Irina PalinaRUS2152134104
3Jana DobešováCZE1224108102
4Blanca AlejoDOM030659126

Match #1 Chire KoyamaJPN 2 – 0
21-9, 21-11
Blanca AlejoDOM
Match #2 Irina PalinaRUS 2 – 0
21-9, 21-17
Jana DobešováCZE
Match #3 Irina PalinaRUS 2 – 0
21-11, 21-12
Blanca AlejoDOM
Match #4 Chire KoyamaJPN 2 – 0
22-20, 22-20
Jana DobešováCZE
Match #5 Jana DobešováCZE 2 – 0
21-9, 21-7
Blanca AlejoDOM
Match #6 Chire KoyamaJPN 2 – 1
13-21, 21-19, 21-10
Irina PalinaRUS

Group I (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Kim Hyon-HuiPRK3060128100Q
2Jie SchöppGER214212088
3Yelena TiminaRUS1224108113
4Funke OshonaikeNGR030671126

Match #1 Kim Hyon-HuiPRK 2 – 0
21-15, 21-16
Funke OshonaikeNGR
Match #2 Jie SchöppGER 2 – 0
21-14, 21-19
Yelena TiminaRUS
Match #3 Jie SchöppGER 2 – 0
21-6, 21-7
Funke OshonaikeNGR
Match #4 Kim Hyon-HuiPRK 2 – 0
23-21, 21-12
Yelena TiminaRUS
Match #5 Yelena TiminaRUS 2 – 0
21-14, 21-13
Funke OshonaikeNGR
Match #6 Kim Hyon-HuiPRK 2 – 0
21-17, 21-19
Jie SchöppGER

Group J (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Jing Jun HongSGP3061146105Q
2Kim Hyang-MiPRK2153159135
3Xu JingTPE1234120123
4Petra CadaCAN030664126

Match #1 Jing Jun HongSGP 2 – 0
21-4, 21-13
Petra CadaCAN
Match #2 Kim Hyang-MiPRK 2 – 1
21-15, 15-21, 21-14
Xu JingTPE
Match #3 Kim Hyang-MiPRK 2 – 0
21-10, 21-13
Petra CadaCAN
Match #4 Jing Jun HongSGP 2 – 0
21-12, 21-16
Xu JingTPE
Match #5 Xu JingTPE 2 – 0
21-17, 21-7
Petra CadaCAN
Match #6 Jing Jun HongSGP 2 – 1
19-21, 21-19, 22-20
Kim Hyang-MiPRK

Group K (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Park Hae-JeongKOR306012886Q
2Olga NemesGER2142120100
3Chen Chiu-TanTPE1224104103
4Aida SteshenkoTKM030663126

Match #1 Park Hae-JeongKOR 2 – 0
21-9, 21-10
Aida SteshenkoTKM
Match #2 Olga NemesGER 2 – 0
21-12, 21-19
Chen Chiu-TanTPE
Match #3 Olga NemesGER 2 – 0
21-11, 21-14
Aida SteshenkoTKM
Match #4 Park Hae-JeongKOR 2 – 0
21-19, 21-12
Chen Chiu-TanTPE
Match #5 Chen Chiu-TanTPE 2 – 0
21-8, 21-11
Aida SteshenkoTKM
Match #6 Park Hae-JeongKOR 2 – 0
23-21, 21-15
Olga NemesGER

Group L (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Tu Jong-SilPRK306012678
2Yu Ji-HyeKOR2143135105
3Åsa SvenssonSWE1234116131
4Eliana GonzálezPER030663126

Match #1 Tu Jong-SilPRK 2 – 0
21-6, 21-9
Eliana GonzálezPER
Match #2 Yu Ji-HyeKOR 2 – 1
21-13, 17-21, 21-11
Åsa SvenssonSWE
Match #3 Yu Ji-HyeKOR 2 – 0
21-11, 21-7
Eliana GonzálezPER
Match #4 Tu Jong-SilPRK 2 – 0
21-13, 21-16
Åsa SvenssonSWE
Match #5 Åsa SvenssonSWE 2 – 0
21-11, 21-19
Eliana GonzálezPER
Match #6 Tu Jong-SilPRK 2 – 0
21-17, 21-17
Yu Ji-HyeKOR

Group M (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Csilla BátorfiHUN306012695Q
2Flyura Bulatova-AbbateITA214211997
3Shirley ZhouAUS122410697
4Rossy Pratiwi DipoyantiINA030664126

Match #1 Csilla BátorfiHUN 2 – 0
21-12, 21-15
Rossy Pratiwi DipoyantiINA
Match #2 Flyura Bulatova-AbbateITA 2 – 0
21-18, 21-13
Shirley ZhouAUS
Match #3 Flyura Bulatova-AbbateITA 2 – 0
21-12, 21-12
Rossy Pratiwi DipoyantiINA
Match #4 Csilla BátorfiHUN 2 – 0
21-19, 21-14
Shirley ZhouAUS
Match #5 Shirley ZhouAUS 2 – 0
21-2, 21-11
Rossy Pratiwi DipoyantiINA
Match #6 Csilla BátorfiHUN 2 – 0
21-16, 21-19
Flyura Bulatova-AbbateITA

Group N (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Otilia BădescuROU306114482
2Rūta GarkauskaitėLTU2153132136
3Bettine VriesekoopNED1234124116
4Ambika RadhikaIND030660126

Match #1 Otilia BădescuROU 2 – 0
21-17, 21-3
Ambika RadhikaIND
Match #2 Rūta GarkauskaitėLTU 2 – 1
18-21, 21-14, 21-15
Bettine VriesekoopNED
Match #3 Rūta GarkauskaitėLTU 2 – 0
21-13, 21-13
Ambika RadhikaIND
Match #4 Otilia BădescuROU 2 – 0
21-14, 21-18
Bettine VriesekoopNED
Match #5 Bettine VriesekoopNED 2 – 0
21-8, 21-6
Ambika RadhikaIND
Match #6 Otilia BădescuROU 2 – 1
21-4, 18-21, 21-5
Rūta GarkauskaitėLTU

Group O (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Chan Tan LuiHKG3061144108Q
2Lily HughUSA214210697
3Krisztina TóthHUN1234134121
4Monica DotiBRA030668126

Match #1 Chan Tan LuiHKG 2 – 0
21-14, 21-15
Monica DotiBRA
Match #2 Lily HughUSA 2 – 0
21-17, 21-18
Krisztina TóthHUN
Match #3 Lily HughUSA 2 – 0
21-10, 21-10
Monica DotiBRA
Match #4 Chan Tan LuiHKG 2 – 1
21-19, 18-21, 21-17
Krisztina TóthHUN
Match #5 Krisztina TóthHUN 2 – 0
21-12, 21-7
Monica DotiBRA
Match #6 Chan Tan LuiHKG 2 – 0
21-5, 21-17
Lily HughUSA

Group P (24 – 26 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Dai-Yong TuSUI306114895Q
2Lyanne KosakaBRA214299105
3Emilia Elena CiosuROU1235151157
4Bose KaffoNGR0316103144

Match #1 Dai-Yong TuSUI 2 – 0
21-7, 21-9
Bose KaffoNGR
Match #2 Lyanne KosakaBRA 2 – 0
21-17, 21-10
Emilia Elena CiosuROU
Match #3 Lyanne KosakaBRA 2 – 0
21-17, 21-19
Bose KaffoNGR
Match #4 Dai-Yong TuSUI 2 – 1
17-21, 25-23, 22-20
Emilia Elena CiosuROU
Match #5 Emilia Elena CiosuROU 2 – 1
21-12, 18-21, 21-18
Bose KaffoNGR
Match #6 Dai-Yong TuSUI 2 – 0
21-6, 21-9
Lyanne KosakaBRA

Round One (27 July 1996)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Deng YapingCHN 3 – 0
21-14, 21-19, 24-22
Park Hae-JeongKOR
Match #2 Nicole StruseGER 3 – 1
18-21, 21-9, 21-16, 21-17
Dai-Yong TuSUI
Match #3 Kim Hyon-HuiPRK 3 – 1
21-16, 22-20, 14-21, 22-20
Chai Po WaHKG
Match #4 Liu WeiCHN 3 – 0
21-18, 21-16, 21-13
Otilia BădescuROU
Match #5 Chen JingTPE 3 – 1
21-13, 21-14, 15-21, 21-14
Csilla BátorfiHUN
Match #6 Chan Tan LuiHKG 3 – 1
14-21, 21-17, 21-11, 21-14
Lijuan GengCAN
Match #7 Chire KoyamaJPN 3 – 2
21-12, 22-20, 16-21, 17-21, 21-16
Tu Jong-SilPRK
Match #8 Qiao HongCHN 3 – 0
21-9, 21-12, 21-14
Jing Jun HongSGP

Quarter-Finals (29 July 1996)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Deng YapingCHN 3 – 0
21-16, 21-9, 21-13
Nicole StruseGER
Match #2 Liu WeiCHN 3 – 0
21-12, 21-20, 21-14
Kim Hyon-HuiPRK
Match #3 Chen JingTPE 3 – 0
21-12, 21-15, 21-19
Chan Tan LuiHKG
Match #4 Qiao HongCHN 3 – 0
21-18, 21-19, 21-16
Chire KoyamaJPN

Semi-Finals (30 July 1996 — 21:00)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Deng YapingCHN 3 – 1
21-23, 21-17, 21-19, 21-9
Liu WeiCHN
Match #2 Chen JingTPE 3 – 0
21-9, 23-21, 21-17
Qiao HongCHN

Final Round (31 July 1996)

Match 1/2 Deng YapingCHN 3 – 2
21-14, 21-17, 20-22, 17-21, 21-5
Chen JingTPE
Match 3/4 Qiao HongCHN 3 – 1
21-17, 15-21, 21-19, 21-11
Liu WeiCHN