|
| Event type

Singles, Girls

Date18 – 24 August 2014
StatusYOG
LocationTennis Academy of China, Nanjing Sport Institute, Xuanwu, Nanjing
Participants32 from 25 countries
FormatSingle-elimination tournament.
PosNrPlayerNOC
1Xu ShilinCHNGold
2Iryna ShymanovichBLRSilver
3Akvilė ParažinskaitėLTUBronze
4Anhelina KalininaUKR
=5Fanni StollárHUN
=5Kamonwan BuayamTHA
=5Kristina SchmiedlováSVK
=5Darya KasatkinaRUS
=9Simona HeinováCZE
=9Naiktha BainsAUS
=9Jeļena OstapenkoLAT
=9Liz GiangrecoPAR
=9Markéta VondroušováCZE
=9Kim Da-BinKOR
=9Jil TeichmannSUI
=9Domenica GonzálezECU
=17Ivana JorovićSRB
=17Ioana RoșcaROU
=17Ojasvinee SinghIND
=17Anastasiya KomardinaRUS
=17Viktória KužmováSVK
=17Greetje MinnenBEL
=17Ye QiuyuCHN
=17Sonya KeninUSA
=17Lesedi Sheya JacobsNAM
=17Anna BondárHUN
=17Luisa StefaniBRA
=17Priscilla HonAUS
=17Renata ZarazuaMEX
=17María Fernanda HerazoCOL
=17Sandra Samir Abdul SalamEGY
=17Ioana DucuROU

Round One (18 – 19 August 2014)

Match #1 Simona HeinováCZE Ivana JorovićSRB 6-2, 7-6 (7-3)
Match #2 Fanni StollárHUN Ioana RoșcaROU 7-6 (7-5), 6-2
Match #3 Naiktha BainsAUS Ojasvinee SinghIND 6-4, 6-1
Match #4 Anhelina KalininaUKR Anastasiya KomardinaRUS 6-7 (3-7), 6-3, 6-2
Match #5 Jeļena OstapenkoLAT Viktória KužmováSVK 3-6, 6-0, 6-2
Match #6 Kamonwan BuayamTHA Greetje MinnenBEL 7-6 (8-6), 6-1
Match #7 Liz GiangrecoPAR Ye QiuyuCHN 6-7 (3-7), 6-3, 6-0
Match #8 Iryna ShymanovichBLR Sonya KeninUSA 6-2 (7-4), 7-6
Match #9 Markéta VondroušováCZE Lesedi Sheya JacobsNAM 4-6, 6-1, 6-0
Match #10 Xu ShilinCHN Anna BondárHUN 6-2, 6-1
Match #11 Kim Da-BinKOR Luisa StefaniBRA 7-5, 5-2
Match #12 Kristina SchmiedlováSVK Priscilla HonAUS 6-3, 6-2
Match #13 Jil TeichmannSUI Renata ZarazuaMEX 6-3, 7-6 (12-10)
Match #14 Akvilė ParažinskaitėLTU María Fernanda HerazoCOL 2-6, 6-1, 6-1
Match #15 Domenica GonzálezECU Sandra Samir Abdul SalamEGY 7-5, 6-2
Match #16 Darya KasatkinaRUS Ioana DucuROU 6-3, 6-0

Round Two (20 August 2014)

Match #1 Fanni StollárHUN Simona HeinováCZE 6-4, 2-6, 6-0
Match #2 Anhelina KalininaUKR Naiktha BainsAUS 6-2, 6-1
Match #3 Kamonwan BuayamTHA Jeļena OstapenkoLAT 1-6, 6-4, 6-4
Match #4 Iryna ShymanovichBLR Liz GiangrecoPAR 1-6, 6-1, 7-5
Match #5 Xu ShilinCHN Markéta VondroušováCZE 6-3, 3-6, 6-2
Match #6 Kristina SchmiedlováSVK Kim Da-BinKOR 6-2, 1-1 DNF
Match #7 Akvilė ParažinskaitėLTU Jil TeichmannSUI 6-7 (5-7), 6-2, 7-6 (9-7)
Match #8 Darya KasatkinaRUS Domenica GonzálezECU 6-2, 6-1

Quarter-Finals (21 August 2014)

Match #1 Anhelina KalininaUKR Fanni StollárHUN 6-1, 7-5
Match #2 Iryna ShymanovichBLR Kamonwan BuayamTHA 6-7 (8-10), 6-3, 6-4
Match #3 Xu ShilinCHN Kristina SchmiedlováSVK 6-1, 6-1
Match #4 Akvilė ParažinskaitėLTU Darya KasatkinaRUS 6-4, 6-4

Semi-Finals (22 August 2014)

Match #1 Iryna ShymanovichBLR Anhelina KalininaUKR 3-6, 7-6 (9-7), 6-2
Match #2 Xu ShilinCHN Akvilė ParažinskaitėLTU 6-2, 6-3

Final Round (23 – 24 August 2014)

Match 1/2 Xu ShilinCHN Iryna ShymanovichBLR 6-3, 6-1
Match 3/4 Akvilė ParažinskaitėLTU Anhelina KalininaUKR 6-3, 7-5