|
| Event type

Singles, Boys

Date7 – 12 October 2018
StatusYOG
LocationBadminton Arena, Tecnópolis, Tecnópolis Park, Villa Martelli, Buenos Aires
Participants31 from 31 countries
FormatRound-robin pools followed by single-elimination tournament.
PosPlayerNOC
1Li ShifengCHNGold
2Lakshya SenINDSilver
3Kodai NaraokaJPNBronze
4Arnaud Sylvain André MerkleFRA
=5Kunlavut VitidsarnTHA
=5Nhat NguyenIRL
=5Ikhsan RumbayINA
=5Chen Shiau-ChengTPE
=9Joel KohSGP
=9Lukas ReschGER
=9Uriel CanjuraESA
=9Julien CarraggiBEL
=9Nguyễn Hải ĐăngVIE
=9Danylo BosniukUKR
=9Christopher GrimleyGBR
=9Dmitry PanarinKAZ
=17Vannthoun VathCAM
=17Brian YangCAN
=17Kettiya KeoxayLAO
=17Tomás ToledanoESP
=17Dennis KoppenNED
=17Fabricio FariasBRA
=17Oscar GuoNZL
=17Cristian SavinMDA
=25Markus BarthNOR
=25Mateo DelmastroARG
=25Giovanni TotiITA
=25Alonso MedelCHI
=25Mohamed Mostafa KamelEGY
=25Balázs PápaiHUN
=25Chang KimFIJ
DNSRukesh MaharjanNEP

Round One (7 – 9 October 2018)

Group A (7 – 9 October 2018)

Winner of each pool advanced to the quarter-finals.

PosPlayerNOCMPWLGamesPoints
1Kunlavut VitidsarnTHA2204 - 084 - 49
2Joel KohSGP2112 - 274 - 51
3Vannthoun VathCAM2020 - 426 - 84
DNSRukesh MaharjanNEP– - –– - –

Match #1 Kunlavut VitidsarnTHA Vannthoun VathCAM 21-9, 21-8
Match #2 Joel KohSGP Rukesh MaharjanNEP walkover
Match #3 Kunlavut VitidsarnTHA Rukesh MaharjanNEP walkover
Match #4 Joel KohSGP Vannthoun VathCAM 21-3, 21-6
Match #5 Rukesh MaharjanNEP Vannthoun VathCAM walkover
Match #6 Kunlavut VitidsarnTHA Joel KohSGP 21-14, 21-18

Group B (7 – 9 October 2018)

Winner of each pool advanced to the quarter-finals.

PosPlayerNOCMPWLGamesPoints
1Arnaud Sylvain André MerkleFRA3306 - 2161 - 119
2Lukas ReschGER3215 - 3142 - 134
3Brian YangCAN3123 - 5133 - 160
4Markus BarthNOR3032 - 6133 - 156

Match #1 Arnaud Sylvain André MerkleFRA Markus BarthNOR 21-19, 21-12
Match #2 Lukas ReschGER Brian YangCAN 21-13, 21-18
Match #3 Brian YangCAN Markus BarthNOR 17-21, 21-19, 21-19
Match #4 Arnaud Sylvain André MerkleFRA Lukas ReschGER 21-12, 18-21, 21-12
Match #5 Arnaud Sylvain André MerkleFRA Brian YangCAN 21-15, 17-21, 21-7
Match #6 Lukas ReschGER Markus BarthNOR 21-10, 13-21, 21-12

Group C (7 – 9 October 2018)

Winner of each pool advanced to the quarter-finals.

PosPlayerNOCMPWLGamesPoints
1Nhat NguyenIRL3306 - 0126 - 45
2Uriel CanjuraESA3214 - 299 - 85
3Kettiya KeoxayLAO3122 - 5102 - 134
4Mateo DelmastroARG3031 - 682 - 145

Match #1 Uriel CanjuraESA Mateo DelmastroARG 21-6, 21-13
Match #2 Nhat NguyenIRL Kettiya KeoxayLAO 21-11, 21-6
Match #3 Nhat NguyenIRL Mateo DelmastroARG 21-8, 21-5
Match #4 Uriel CanjuraESA Kettiya KeoxayLAO 21-9, 21-15
Match #5 Kettiya KeoxayLAO Mateo DelmastroARG 19-21, 21-10, 21-19
Match #6 Nhat NguyenIRL Uriel CanjuraESA 21-4, 21-11

Group D (7 – 9 October 2018)

Winner of each pool advanced to the quarter-finals.

PosPlayerNOCMPWLGamesPoints
1Li ShifengCHN3306 - 0126 - 74
2Julien CarraggiBEL3123 - 3121 - 119
3Tomás ToledanoESP3122 - 484 - 111
4Giovanni TotiITA3122 - 5107 - 134

Match #1 Giovanni TotiITA Julien CarraggiBEL 17-21, 21-17, 21-12
Match #2 Li ShifengCHN Tomás ToledanoESP 21-11, 21-13
Match #3 Julien CarraggiBEL Tomás ToledanoESP 21-3, 21-15
Match #4 Li ShifengCHN Giovanni TotiITA 21-14, 12-7
Match #5 Tomás ToledanoESP Giovanni TotiITA 21-13, 21-14
Match #6 Li ShifengCHN Julien CarraggiBEL 21-14, 21-15

Group E (7 – 9 October 2018)

Winner of each pool advanced to the quarter-finals.

PosPlayerNOCMPWLGamesPoints
1Ikhsan RumbayINA3306 - 0126 - 59
2Nguyễn Hải ĐăngVIE3214 - 2101 - 94
3Dennis KoppenNED3122 - 4103 - 113
4Alonso MedelCHI3030 - 661 - 126

Match #1 Ikhsan RumbayINA Nguyễn Hải ĐăngVIE 21-7, 21-9
Match #2 Dennis KoppenNED Alonso MedelCHI 21-14, 21-13
Match #3 Ikhsan RumbayINA Alonso MedelCHI 21-7, 21-13
Match #4 Nguyễn Hải ĐăngVIE Dennis KoppenNED 23-21, 21-17
Match #5 Nguyễn Hải ĐăngVIE Alonso MedelCHI 21-7, 21-7
Match #6 Ikhsan RumbayINA Dennis KoppenNED 21-11, 21-12

Group F (7 – 9 October 2018)

Winner of each pool advanced to the quarter-finals.

PosPlayerNOCMPWLGamesPoints
1Lakshya SenIND3306 - 0128 - 75
2Danylo BosniukUKR3214 - 2115 - 103
3Fabricio FariasBRA3122 - 4100 - 110
4Mohamed Mostafa KamelEGY3030 - 671 - 126

Match #1 Lakshya SenIND Mohamed Mostafa KamelEGY 21-14, 21-10
Match #2 Danylo BosniukUKR Fabricio FariasBRA 21-15, 23-21
Match #3 Lakshya SenIND Danylo BosniukUKR 23-21, 21-8
Match #4 Fabricio FariasBRA Mohamed Mostafa KamelEGY 21-14, 21-10
Match #5 Danylo BosniukUKR Mohamed Mostafa KamelEGY 21-9, 21-14
Match #6 Lakshya SenIND Fabricio FariasBRA 21-6, 12-16

Group G (7 – 9 October 2018)

Winner of each pool advanced to the quarter-finals.

PosPlayerNOCMPWLGamesPoints
1Chen Shiau-ChengTPE3306 - 0126 - 78
2Christopher GrimleyGBR3214 - 2112 - 93
3Oscar GuoNZL3122 - 494 - 109
4Balázs PápaiHUN3030 - 674 - 126

Match #1 Chen Shiau-ChengTPE Balázs PápaiHUN 21-9, 21-11
Match #2 Christopher GrimleyGBR Oscar GuoNZL 21-8, 21-14
Match #3 Chen Shiau-ChengTPE Christopher GrimleyGBR 21-15, 21-13
Match #4 Oscar GuoNZL Balázs PápaiHUN 21-16, 21-9
Match #5 Christopher GrimleyGBR Balázs PápaiHUN 21-17, 21-12
Match #6 Chen Shiau-ChengTPE Oscar GuoNZL 21-12, 21-18

Group H (7 – 9 October 2018)

Winner of each pool advanced to the quarter-finals.

PosPlayerNOCMPWLGamesPoints
1Kodai NaraokaJPN3306 - 0126 - 54
2Dmitry PanarinKAZ3214 - 3112 - 96
3Cristian SavinMDA3123 - 4109 - 102
4Chang KimFIJ3030 - 631 - 126

Match #1 Kodai NaraokaJPN Chang KimFIJ 21-7, 21-5
Match #2 Dmitry PanarinKAZ Cristian SavinMDA 21-11, 7-21, 21-14
Match #3 Dmitry PanarinKAZ Chang KimFIJ 21-5, 21-3
Match #4 Kodai NaraokaJPN Cristian SavinMDA 21-8, 21-13
Match #5 Cristian SavinMDA Chang KimFIJ 21-7, 21-4
Match #6 Kodai NaraokaJPN Dmitry PanarinKAZ 21-9, 21-12

Quarter-Finals (10 October 2018 — 13:56)

Match #1 Arnaud Sylvain André MerkleFRA Kunlavut VitidsarnTHA 21-13, 21-10
Match #2 Li ShifengCHN Nhat NguyenIRL 15-21, 21-19, 21-19
Match #3 Lakshya SenIND Ikhsan RumbayINA 21-17, 21-19
Match #4 Kodai NaraokaJPN Chen Shiau-ChengTPE 21-11, 21-11

Semi-Finals (11 October 2018 — 13:10)

Match #1 Li ShifengCHN Arnaud Sylvain André MerkleFRA 21-7, 21-12
Match #2 Lakshya SenIND Kodai NaraokaJPN 14-21, 21-15, 24-22

Final Round (12 October 2018 — 10:58)

Match 1/2 Li ShifengCHN Lakshya SenIND 21-15, 21-19
Match 3/4 Kodai NaraokaJPN Arnaud Sylvain André MerkleFRA 21-17, 24-26, 22-20