Archery
|
Individual, Men |
Jacek Proć |
55 |
|
Individual, Women |
Justyna Mospinek |
14 |
|
|
Iwona Marcinkiewicz |
20 |
|
|
Małgorzata Sobieraj |
29 |
|
Team, Women |
Poland |
15 |
|
|
Iwona Marcinkiewicz • Justyna Mospinek • Małgorzata Sobieraj |
Athletics
|
100 metres, Men |
Łukasz Chyła |
4 h5 r2/4 |
|
200 metres, Men |
Marcin Jędrusiński |
7 h1 r3/4 |
|
|
Marcin Urbaś |
AC h3 r2/4 |
|
400 metres, Men |
Piotr Klimczak |
4 h1 r1/3 |
|
Marathon, Men |
Waldemar Glinka |
34 |
|
|
Michał Bartoszak |
37 |
|
400 metres Hurdles, Men |
Marek Plawgo |
6 |
|
3,000 metres Steeplechase, Men |
Radosław Popławski |
12 |
|
|
Jan Zakrzewski |
6 h2 r1/2 |
|
|
Jakub Czaja |
13 h3 r1/2 |
|
4 × 100 metres Relay, Men |
Poland |
5 |
|
|
Zbigniew Tulin • Łukasz Chyła • Marcin Jędrusiński • Marcin Urbaś • Michał Bielczyk (DNS) • Przemysław Rogowski (DNS) |
4 × 400 metres Relay, Men |
Poland |
5 h2 r1/2 |
|
|
Piotr Rysiukiewicz • Piotr Klimczak • Marcin Marciniszyn • Marek Plawgo • Artur Gąsiewski (DNS) • Piotr Kędzia (DNS) • Rafał Wieruszewski (DNS) |
20 kilometres Race Walk, Men |
Benjamin Kuciński |
12 |
|
50 kilometres Race Walk, Men |
Robert Korzeniowski |
1 |
Gold |
|
Roman Magdziarczyk |
6 |
|
|
Grzegorz Sudoł |
7 |
|
High Jump, Men |
Grzegorz Sposób |
=20 r1/2 |
|
|
Robert Wolski |
=25 r1/2 |
|
Pole Vault, Men |
Adam Kolasa |
=31 r1/2 |
|
Shot Put, Men |
Tomasz Majewski |
18 r1/2 |
|
Hammer Throw, Men |
Szymon Ziółkowski |
12 r1/2 |
|
200 metres, Women |
Anna Pacholak |
6 h4 r2/4 |
|
400 metres, Women |
Grażyna Prokopek-Janacek |
8 h2 r2/3 |
|
1,500 metres, Women |
Lidia Chojecka |
6 |
|
|
Anna Jakubczak |
7 |
|
|
Wioletta Janowska |
11 h2 r2/3 |
|
Marathon, Women |
Małgorzata Sobańska |
17 |
|
|
Grażyna Syrek |
41 |
|
|
Monika Drybulska |
DNF |
|
100 metres Hurdles, Women |
Aurelia Trywiańska-Kollasch |
3 h4 r1/3 |
|
400 metres Hurdles, Women |
Małgorzata Pskit |
6 h1 r2/3 |
|
|
Anna Jesień |
4 h3 r1/3 |
|
4 × 400 metres Relay, Women |
Poland |
5 |
|
|
Zuzanna Radecka • Monika Bejnar • Małgorzata Pskit • Grażyna Prokopek-Janacek • Anna Jesień (DNS) • Anna Pacholak (DNS) |
20 kilometres Race Walk, Women |
Sylwia Korzeniowska |
21 |
|
Pole Vault, Women |
Anna Rogowska |
3 |
Bronze |
|
Monika Pyrek |
4 |
|
Triple Jump, Women |
Liliana Zagacka |
29 r1/2 |
|
Shot Put, Women |
Krystyna Zabawska |
5 |
|
Discus Throw, Women |
Joanna Wiśniewska |
9 |
|
|
Wioletta Potępa |
15 r1/2 |
|
Hammer Throw, Women |
Kamila Skolimowska |
5 |
|
Javelin Throw, Women |
Barbara Madejczyk |
12 |
|
Heptathlon, Women |
Magdalena Szczepańska |
21 |
|
Badminton
|
Singles, Men |
Przemysław Wacha |
=17 |
|
Doubles, Men |
Poland |
=9 |
|
|
Robert Mateusiak • Michał Łogosz |
Boxing
|
Flyweight, Men |
Andrzej Rżany |
=5 |
|
Bantamweight, Men |
Andrzej Liczik |
=9 |
|
Light-Heavyweight, Men |
Aleksy Kuziemski |
=17 |
|
Canoe Slalom
|
Kayak Singles, Slalom, Men |
Grzegorz Polaczyk |
7 |
|
Canadian Singles, Slalom, Men |
Mariusz Wieczorek |
10 |
|
|
Krzysztof Supowicz |
13 |
|
Canadian Doubles, Slalom, Men |
Poland |
10 |
|
|
Marcin Pochwała • Paweł Sarna |
Kayak Singles, Slalom, Women |
Agnieszka Stanuch |
13 |
|
Canoe Sprint
|
Kayak Singles, 500 metres, Men |
Paweł Baumann |
9 h1 r2/3 |
|
Kayak Singles, 1,000 metres, Men |
Adam Seroczyński |
4 h1 r2/3 |
|
Kayak Doubles, 500 metres, Men |
Poland |
4 |
|
|
Marek Twardowski • Adam Wysocki |
Kayak Fours, 1,000 metres, Men |
Poland |
8 |
|
|
Tomasz Mendelski • Rafał Głażewski • Adam Seroczyński • Dariusz Białkowski |
Canadian Doubles, 500 metres, Men |
Poland |
9 |
|
|
Paweł Baraszkiewicz • Daniel Jędraszko |
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men |
Poland |
5 |
|
|
Michał Śliwiński • Łukasz Woszczyński |
Kayak Singles, 500 metres, Women |
Aneta Pastuszka |
AC h2 r2/3 |
|
Kayak Doubles, 500 metres, Women |
Poland |
3 |
Bronze |
|
Aneta Pastuszka • Beata Sokołowska-Kulesza |
Kayak Fours, 500 metres, Women |
Poland |
4 |
|
|
Karolina Sadalska • Joanna Skowroń • Małgorzata Czajczyńska • Aneta Białkowska |
Cycling Mountain Bike
|
Cross-Country, Men |
Marek Galiński |
14 |
|
|
Marcin Karczyński |
24 |
|
Cross-Country, Women |
Maja Włoszczowska |
6 |
|
|
Anna Szafraniec |
11 |
|
|
Magdalena Sadłecka |
DNF |
|
Cycling Road
|
Road Race, Individual, Men |
Tomasz Brożyna |
53 |
|
|
Dawid Krupa |
72 |
|
|
Sławomir Kohut |
DNF |
|
|
Radosław Romanik |
DNF |
|
|
Sylwester Szmyd |
DNF |
|
Individual Time Trial, Men |
Dawid Krupa |
30 |
|
|
Sławomir Kohut |
36 |
|
Road Race, Individual, Women |
Małgorzata Wysocka |
27 |
|
|
Bogumiła Matusiak |
42 |
|
Cycling Track
|
Sprint, Men |
Damian Zieliński |
7 |
|
|
Łukasz Kwiatkowski |
2 h1 r2/7 |
|
1,000 metres Time Trial, Men |
Grzegorz Krejner |
14 |
|
Keirin, Men |
Łukasz Kwiatkowski |
7 |
|
Team Sprint, Men |
Poland |
9 |
|
|
Rafał Furman • Łukasz Kwiatkowski • Damian Zieliński |
Equestrian Eventing
|
Individual, Open |
Kamil Rajnert |
DNQ |
|
|
Andrzej Pasek |
DNQ |
|
|
Paweł Spisak |
DNQ |
|
Team, Open |
Poland |
13 |
|
|
Kamil Rajnert • Andrzej Pasek • Paweł Spisak |
Equestrian Jumping
|
Individual, Open |
Grzegorz Kubiak |
AC r2/2 |
|
Fencing
|
Sabre, Individual, Men |
Rafał Sznajder |
14 |
|
Foil, Individual, Women |
Sylwia Gruchała |
3 |
Bronze |
Sabre, Individual, Women |
Aleksandra Socha |
11 |
|
Judo
|
Lightweight, Men |
Krzysztof Wiłkomirski |
AC |
|
Half-Middleweight, Men |
Robert Krawczyk |
=5 |
|
Middleweight, Men |
Przemysław Matyjaszek |
AC |
|
Heavyweight, Men |
Grzegorz Eitel |
AC |
|
Extra-Lightweight, Women |
Anna Zemla-Krajewska |
=7 |
|
Middleweight, Women |
Adriana Dadci |
AC |
|
Modern Pentathlon
|
Individual, Men |
Andrzej Stefanek |
30 |
|
|
Marcin Horbacz |
32 |
|
Individual, Women |
Sylwia Czwojdzińska |
6 |
|
|
Paulina Boenisz |
10 |
|
Rhythmic Gymnastics
|
Group, Women |
Poland |
10 r1/2 |
|
|
Justyna Banasiak • Martyna Dąbkowska • Małgorzata Ławrynowicz • Anna Mrozińska • Alexandra Wójcik • Alexandra Zawistowska |
Rowing
|
Double Sculls, Men |
Poland |
2 h1 r2/4 |
|
|
Michał Jeliński • Adam Wojciechowski |
Quadruple Sculls, Men |
Poland |
4 |
|
|
Adam Bronikowski • Marek Kolbowicz • Sławomir Kruszkowski • Adam Korol |
Coxless Fours, Men |
Poland |
6 |
|
|
Jarosław Godek • Mariusz Daniszewski • Artur Rozalski • Rafał Smoliński |
Eights, Men |
Poland |
8 |
|
|
Bogdan Zalewski • Piotr Buchalski • Rafał Hejmej • Dariusz Nowak • Mikołaj Burda • Wojciech Gutorski • Sebastian Kosiorek • Michał Stawowski • Daniel Trojanowski |
Lightweight Double Sculls, Men |
Poland |
1 |
Gold |
|
Tomasz Kucharski • Robert Sycz |
Lightweight Double Sculls, Women |
Poland |
6 |
|
|
Magdalena Kemnitz • Ilona Mokronowska |
Sailing
|
Windsurfer, Men |
Przemysław Miarczyński |
5 |
|
One Person Dinghy, Men |
Mateusz Kusznierewicz |
3 |
Bronze |
Two Person Dinghy, Men |
Poland |
21 |
|
|
Tomasz Stańczyk • Tomasz Jakubiak |
One Person Dinghy, Open |
Maciej Grabowski |
11 |
|
Skiff, Open |
Poland |
18 |
|
|
Marcin Czajkowski • Krzysztof Kierkowski |
Windsurfer, Women |
Zofia Klepacka |
12 |
|
One Person Dinghy, Women |
Monika Bronicka |
21 |
|
Shooting
|
Air Pistol, 10 metres, Men |
Wojciech Knapik |
=11 |
|
Free Pistol, 50 metres, Men |
Wojciech Knapik |
39 |
|
Skeet, Men |
Andrzej Głyda |
=21 |
|
Air Rifle, 10 metres, Women |
Renata Mauer-Różańska |
=9 |
|
|
Agnieszka Staroń |
=14 |
|
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Women |
Sylwia Bogacka |
=17 |
|
|
Renata Mauer-Różańska |
=17 |
|
Swimming
|
50 metres Freestyle, Men |
Bartosz Kizierowski |
9 |
|
200 metres Freestyle, Men |
Łukasz Drzewiński |
30 |
|
400 metres Freestyle, Men |
Przemysław Stańczyk |
9 |
|
|
Łukasz Drzewiński |
14 |
|
1,500 metres Freestyle, Men |
Paweł Korzeniowski |
9 |
|
100 metres Backstroke, Men |
Adam Mania |
23 |
|
200 metres Backstroke, Men |
Adam Mania |
27 |
|
200 metres Butterfly, Men |
Paweł Korzeniowski |
4 |
|
100 metres Freestyle, Women |
Paulina Barzycka |
19 |
|
200 metres Freestyle, Women |
Paulina Barzycka |
4 |
|
400 metres Freestyle, Women |
Otylia Jędrzejczak |
2 |
Silver |
100 metres Butterfly, Women |
Otylia Jędrzejczak |
2 |
Silver |
200 metres Butterfly, Women |
Otylia Jędrzejczak |
1 |
Gold |
Table Tennis
|
Singles, Men |
Lucjan Błaszczyk |
=17 |
|
|
Tomasz Krzeszewski |
=33 |
|
Doubles, Men |
Poland |
=5 |
|
|
Lucjan Błaszczyk • Tomasz Krzeszewski |
Taekwondo
|
Featherweight, Women |
Aleksandra Uścińska |
=11 |
|
Tennis
|
Doubles, Men |
Poland |
=17 |
|
|
Mariusz Fyrstenberg • Marcin Matkowski |
Volleyball
|
Volleyball, Men |
Poland |
=5 |
|
|
Michał Bąkiewicz • Piotr Gabrych • Arkadiusz Gołaś • Piotr Gruszka • Krzysztof Ignaczak • Łukasz Kadziewicz • Dawid Murek • Radosław Rybak • Andrzej Stelmach • Sebastian Świderski • Robert Szczerbaniuk • Paweł Zagumny |
Weightlifting
|
Middleweight, Men |
Krzysztof Szramiak |
DNF |
|
Middle-Heavyweight, Men |
Tadeusz Drzazga |
13 |
|
Heavyweight, Men |
Robert Dołęga |
NVL |
|
Super-Heavyweight, Men |
Paweł Najdek |
6 |
|
|
Grzegorz Kleszcz |
10 |
|
Lightweight, Women |
Aleksandra Klejnowska |
5 |
|
Super-Heavyweight, Women |
Agata Wróbel |
3 |
Bronze |
Wrestling
|
Featherweight, Greco-Roman, Men |
Dariusz Jabłoński |
15 |
|
Lightweight, Greco-Roman, Men |
Włodzimierz Zawadzki |
16 |
|
Welterweight, Greco-Roman, Men |
Ryszard Wolny |
17 |
|
Middleweight, Greco-Roman, Men |
Radosław Truszkowski |
18 |
|
Heavyweight, Greco-Roman, Men |
Marek Sitnik |
10 |
|
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men |
Marek Mikulski |
20 |
|
Middleweight, Freestyle, Men |
Krystian Brzozowski |
4 |
|
Heavyweight, Freestyle, Men |
Bartłomiej Bartnicki |
11 |
|
Super-Heavyweight, Freestyle, Men |
Marek Garmulewicz |
11 |
|