Olympians Who Won a Medal at the World Ski Flying Championships (81)

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Janne Ahonen FIN SJP 1994—2018 0–5–2 1996 Kulm silver: individual; 2000 Vikersund bronze: individual; 2004 Planica silver: individual and team; 2006 Kulm silver: team; 2008 Oberstdorf silver: team, bronze: individual
Simon Ammann SUI SJP 1998—2018 1–0–0 2010 Planica gold: individual
Hans-Georg Aschenbach GDR SJP 1972—1976 1–0–0 1973 Oberstdorf gold: individual
Anders Bardal NOR SJP 2002—2014 0–2–1 2008 Oberstdorf bronze: team; 2010 Planica silver: team; 2014 Harrachov silver: individual
Espen Bredesen NOR SJP 1992—1998 0–1–0 1994 Planica silver: individual
Lars Bystøl NOR SJP 2002—2006 1–0–0 2006 Kulm gold: team
Roberto Cecon ITA SJP 1992—2002 0–0–2 1992 Harrachov bronze: individual; 1994 Planica bronze: individual
Jernej Damjan SLO SJP 2006—2018 0–1–1 2012 Vikersund bronze: team; 2018 Oberstdorf silver: team
Markus Eisenbichler GER SJP 2018 0–1–1 2020 Planica silver: team, bronze: individual
Johan Remen Evensen NOR SJP 2010 0–1–0 2010 Planica silver: team
Anders Fannemel NOR SJP 2014 1–0–0 2016 Kulm gold: team
Andreas Felder AUT SJP 1984—1992 1–0–0 1986 Kulm gold: individual
Manuel Fettner AUT SJP 2018 0–0–1 2016 Bad Mitterndorf bronze: team
Ole Gunnar Fidjestøl NOR SJP 1984—1988 1–0–0 1988 Oberstdorf gold: individual
Piotr Fijas POL SJP 1980—1988 0–0–1 1979 Planica bronze: individual
Johann André Forfang NOR SJP 2018 3–0–0 2016 Bad Mitterndorf gold: team; 2018 Oberstdorf gold: team; 2020 Planica gold: team
Urban Franc SLO SJP 1998 0–0–1 1996 Kulm bronze: individual
Richard Freitag GER SJP 2014—2018 0–2–1 2012 Vikersund silver: team; 2016 Kulm silver: team; 2018 Oberstdorf bronze: individual
Severin Freund GER SJP 2014 1–2–0 2012 Vikersund silver: team; 2014 Harrachov gold: individual; 2016 Kulm silver: team
Kazuyoshi Funaki JPN SJP 1998—2002 1–0–0 1998 Oberstdorf gold: individual
Karl Geiger GER SJP 2018 1–1–0 2020 Planica gold: individual, silver: team
Henry Glaß GDR SJP 1972—1980 0–0–1 1977 Vikersund bronze: individual
Andi Goldberger AUT SJP 1994—1998 1–1–1 1992 Harrachov silver: individual; 1996 Kulm gold: individual; 2004 Planica bronze: team
Sven Hannawald GER SJP 1998—2002 2–1–0 1998 Oberstdorf silver: individual; 2000 Vikersund gold: individual; 2002 Harrachov gold: individual
Janne Happonen FIN SJP 2006—2010 0–2–1 2006 Kulm silver: team; 2008 Oberstdorf silver: team; 2010 Planica bronze: team
Matti Hautamäki FIN SJP 2002—2010 0–3–2 2002 Harrachov bronze: individual; 2004 Planica silver: team; 2006 Kulm silver: team; 2008 Oberstdorf silver: team; 2010 Planica bronze: team
Michael Hayböck AUT SJP 2014—2018 0–0–1 2016 Kulm bronze: team
Alexander Herr GER SJP 2006 0–0–1 2006 Kulm bronze: team
Tom Hilde NOR SJP 2010 0–0–1 2008 Oberstdorf bronze: team
Stefan Hula POL SJP 2006—2018 0–0–1 2018 Oberstdorf bronze: team
Tommy Ingebrigtsen NOR SJP 2002—2006 2–0–0 2004 Planica gold: team; 2006 Kulm gold: team
Toni Innauer AUT SJP 1976—1980 0–1–0 1977 Vikersund silver: individual
Anders Jacobsen NOR SJP 2010—2014 0–1–2 2008 Oberstdorf bronze: team; 2010 Planica silver: team, bronze: individual
Robert Johansson NOR SJP 2018 2–0–0 2018 Oberstdorf gold: team; 2020 Planica gold: team
Noriaki Kasai JPN SJP 1992—2018 1–0–0 1992 Harrachov gold: individual
Tami Kiuru FIN SJP 2006 0–2–1 2004 Planica silver: team, bronze: individual; 2006 Kulm silver: team
Martin Koch AUT SJP 2002—2006 3–1–1 2008 Oberstdorf gold: team, silver: individual; 2010 Planica gold: team; 2012 Vikersund gold: team, bronze: individual
Karel Kodejška CZE
TCH
SJP 1972—1976 1–0–1 1973 Oberstdorf bronze: individual; 1975 Kulm gold: individual
Andreas Kofler AUT SJP 2006—2010 2–0–0 2008 Oberstdorf gold: team; 2012 Vikersund gold: team
Armin Kogler AUT SJP 1980—1984 1–1–0 1979 Planica gold: individual; 1981 Oberstdorf silver: individual
Stefan Kraft AUT SJP 2018 0–0–2 2016 Bad Mitterndorf bronze: individual and team
Robert Kranjec SLO SJP 2002—2014 1–0–1 2012 Vikersund gold: individual, bronze: team
Dawid Kubacki POL SJP 2014—2018 0–0–2 2018 Oberstdorf bronze: team; 2020 Planica gold: team
Stephan Leyhe GER SJP 2018 0–1–0 2016 Bad Mitterndorf silver: team
Veli-Matti Lindström FIN SJP 2002 0–1–0 2004 Planica silver: team
Roar Ljøkelsøy NOR SJP 1994—2006 4–0–0 2004 Planica gold: individual and team; 2006 Kulm gold: individual and team
Wolfgang Loitzl AUT SJP 2002—2010 1–0–1 2004 Planica bronze: team; 2010 Planica gold: team
Thomas Morgenstern AUT SJP 2006—2014 3–0–2 2004 Planica bronze: team; 2006 Kulm bronze: individual; 2008 Oberstdorf gold: team; 2010 Planica gold: team; 2012 Vikersund gold: team
Olli Muotka FIN SJP 2014 0–0–1 2010 Planica bronze: team
Michael Neumayer GER SJP 2006—2010 0–0–1 2006 Kulm bronze: team
Matti Nykänen FIN SJP 1984—1988 1–1–3 1983 Harrachov bronze: individual; 1985 Planica gold: individual; 1986 Kulm bronze: individual; 1988 Oberstdorf bronze: individual; 1990 Vikersund silver: individual
Harri Olli FIN SJP 2010 0–1–1 2008 Oberstdorf silver: team; 2010 Planica bronze: team
Klaus Ostwald GDR SJP 1980—1984 1–0–0 1983 Harrachov gold: individual
Sigurd Pettersen NOR SJP 2006 1–0–0 2004 Planica gold: team
Pavel Ploc CZE
TCH
SJP 1984—1988 0–1–1 1983 Harrachov silver: individual; 1985 Planica bronze: individual
Peter Prevc SLO SJP 2010—2018 1–1–1 2014 Harrachov bronze: individual; 2016 Kulm gold: individual; 2018 Oberstdorf silver: team
Jari Puikkonen FIN SJP 1980—1988 1–0–0 1981 Oberstdorf gold: individual
Jiří Raška CZE
TCH
SJP 1968—1972 0–0–1 1972 Planica bronze: individual
Bjørn Einar Romøren NOR SJP 2006—2010 2–1–1 2004 Planica gold: team; 2006 Kulm gold: team; 2008 Oberstdorf bronze: team; 2010 Planica silver: team
Jaroslav Sakala CZE
TCH
SJP 1992—1998 1–0–0 1994 Planica gold: individual (competed for the Czech Republic)
Gregor Schlierenzauer AUT SJP 2010—2018 4–1–0 2008 Oberstdorf gold: individual and team; 2010 Planica gold: team, silver: individual; 2012 Vikersund gold: team
Rainer Schmidt GDR SJP 1972 0–1–0 1975 Kulm silver: individual
Martin Schmitt GER SJP 1998—2010 0–1–0 2002 Harrachov silver: individual
Karl Schnabl AUT SJP 1976 0–0–1 1975 Kulm bronze: individual
Anže Semenič SLO SJP 2018 0–1–0 2018 Oberstdorf silver: team
Georg Späth GER SJP 2006 0–0–1 2006 Kulm bronze: team
Walter Steiner SUI SJP 1972—1976 2–1–0 1972 Planica gold: individual; 1973 Oberstdorf silver: individual; 1977 Vikersund gold: individual
Andreas Stjernen NOR SJP 2018 1–0–0 2018 Oberstdorf gold: team
Kamil Stoch POL SJP 2006—2018 0–1–2 2018 Oberstdorf silver: individual, bronze: team; 2020 Planica bronze: team
Daniel-André Tande NOR SJP 2018 4–0–0 2016 Bad Mitterndorf gold: team; 2018 Oberstdorf gold: individual; 2018 Oberstdorf gold: team; 2020 Planica gold: team
Jurij Tepeš SLO SJP 2014 0–0–1 2012 Vikersund bronze: team
Dieter Thoma GER
FRG
SJP 1988—1998 1–0–1 1990 Vikersund gold: individual (competed for West Germany); 1998 Oberstdorf bronze: individual (competed for Germany)
Michael Uhrmann GER SJP 2002—2010 0–0–1 2006 Kulm bronze: team
Primož Ulaga SLO
YUG
SJP 1984—1988 0–1–0 1988 Oberstdorf silver: individual
Rune Velta NOR SJP 2014 0–1–0 2012 Vikersund silver: individual
Andreas Wank GER SJP 2010—2014 0–1–0 2012 Vikersund silver: team
Jens Weißflog GDR
GER
SJP 1984—1994 0–1–1 1985 Planica silver: individual (competed for East Germany); 1990 Vikersund bronze: individual (competed for East Germany)
Andreas Wellinger GER SJP 2012—2018 0–1–0 2016 Kulm silver: team
Andreas Widhölzl AUT SJP 1998—2006 0–2–1 2000 Vikersund silver: individual; 2004 Planica bronze: team; 2006 Kulm silver: individual
Heinz Wosipiwo GDR SJP 1972 0–1–0 1972 Planica silver: individual
Piotr Żyła POL SJP 2014 0–0–2 2018 Oberstdorf bronze: team; 2020 Planica bronze: team