Olympians Who Won a Medal at the European Swimming Championships (25 m) (651)

Description

Known as European Sprint Swimming Championships from 1991 to 1994.

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Stefan Aartsen NED SWI 1996—2000 1–1–1 1998 Sheffield gold: 4×50 m freestyle relay; 1999 Lisboa bronze: 4×50 m freestyle relay; 2001 Antwerpen silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Helena Åberg SWE SWI 1988 0–1–0 1994 Stavanger silver: 4×50 m freestyle relay
David Abrard FRA SWI 1996 0–0–1 1996 Rostock bronze: 200 m butterfly
Jasper Aerents BEL SWI 2012—2016 0–0–3 2011 Szczecin bronze: 4×50 m freestyle relay; 2012 Chartres bronze: 4×50 m freestyle relay; 2013 Herning bronze: 4×50 m freestyle relay
Robin van Aggele NED SWI 2008 2–0–3 2006 Helsinki bronze: 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen bronze: 4×50 m medley relay; 2009 Istanbul gold: 100 m breaststroke; 2010 Eindhoven gold: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Yannick Agnel FRA SWI 2012—2016 2–0–1 2012 Chartres gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle, bronze: 100 m freestyle
Mikhail Aleksandrov BUL SWI 2004—2008 0–0–2 2007 Debrecen bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Martti Aljand EST SWI 2008 0–1–2 2011 Szczecin bronze: 100 m medley; 2012 Chartres silver: 100 m breaststroke, bronze: 100 m medley
Triin Aljand EST SWI 2004—2012 0–2–2 2010 Eindhoven bronze: 50 m butterfly; 2011 Szczecin silver: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 2012 Chartres silver: 50 m freestyle
Sophie Allen GBR SWI 2012 0–0–2 2013 Herning bronze: 200 m medley and 4×50 m medley relay
Franziska van Almsick GER SWI 1992—2004 4–1–0 1992 Espoo gold: 50 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 1998 Sheffield gold: 4×50 m medley relay, silver: 200 m freestyle
Therèse Alshammar SWE SWI 1996—2016 15–6–1 1998 Sheffield silver: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay; 1999 Lisboa gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2000 Valencia gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2001 Antwerpen gold: 50 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, silver: 50 m freestyle; 2002 Riesa gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2005 Trieste silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay; 2006 Helsinki gold: 50 m butterfly and 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle; 2006 Helsinki silver: 4×50 m medley relay
Melki Álvarez ESP SWI 2008 0–1–0 2010 Eindhoven silver: 200 m breaststroke
Romanos Alyfantis GRE SWI 2004—2008 0–1–0 2005 Trieste silver: 100 m breaststroke
Yevgeny Alyoshin RUS SWI 2004 0–0–2 2004 Wien bronze: 200 m backstroke; 2009 Istanbul bronze: 200 m backstroke
Iryna Amshennikova UKR SWI 2004—2008 1–2–3 2003 Dublin bronze: 200 m backstroke; 2005 Trieste gold: 200 m backstroke; 2006 Helsinki silver: 50 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2007 Debrecen bronze: 200 m backstroke
Erik Andersson SWE SWI 2004 0–0–1 2004 Wien bronze: 4×50 m freestyle relay
Viktoriya Andreyeva RUS SWI 2012—2016 0–1–0 2011 Szczecin silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Vyacheslav Andrusenko RUS SWI 2016 1–0–1 2013 Herning gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2015 Netanya bronze: 200 m freestyle
Örn Arnarson ISL SWI 2000—2008 6–2–2 1998 Sheffield gold: 200 m backstroke; 1999 Lisboa gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2000 Valencia gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 50 m backstroke; 2002 Riesa gold: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2003 Dublin silver: 100 m backstroke; 2006 Helsinki bronze: 50 m butterfly
Elin Austevoll NOR SWI 1996 0–1–0 1994 Stavanger silver: 50 m breaststroke
Madelon Baans NED SWI 1996—2004 1–1–4 1996 Rostock silver: 4×50 m medley relay; 1998 Sheffield bronze: 4×50 m medley relay; 2001 Antwerpen bronze: 4×50 m medley relay; 2002 Riesa bronze: 4×50 m medley relay; 2003 Dublin bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2005 Trieste gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Fanny Babou FRA SWI 2012 0–0–1 2012 Chartres bronze: 4×50 m medley relay
Kirsty Balfour GBR SWI 2004—2008 1–1–0 2006 Helsinki gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke
Coralie Balmy FRA SWI 2008—2016 2–1–2 2007 Debrecen bronze: 200 m freestyle; 2008 Rijeka gold: 400 m freestyle, silver: 800 m freestyle; 2009 Istanbul gold: 400 m freestyle; 2012 Chartres bronze: 400 m freestyle
Natalia Baranovskaya-Khatziloizou BLR
CYP
SWI 1996—2008 0–1–1 1999 Lisboa silver: 400 m freestyle, bronze: 200 m freestyle (competed as Natalia Baranovskaya for Belarus)
Kasia Baranowska POL SWI 2008—2016 3–2–0 2005 Trieste gold: 200 m medley and 400 m medley; 2006 Helsinki gold: 200 m medley, silver: 400 m medley; 2007 Debrecen silver: 200 m medley
Guy Barnea ISR SWI 2008 0–1–0 2012 Chartres silver: 50 m backstroke
Romain Barnier FRA SWI 2000—2004 1–0–1 2001 Antwerpen bronze: 100 m freestyle; 2004 Wien gold: 4×50 m freestyle relay
Paulina Barzycka POL SWI 2004—2008 0–0–1 2005 Trieste bronze: 200 m freestyle
Simona Baumrtová CZE SWI 2012—2016 1–4–5 2010 Eindhoven bronze: 50 m backstroke; 2011 Szczecin bronze: 50 m backstroke; 2012 Chartres silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 200 m backstroke; 2013 Herning gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×50 m medley mixed relay
Lourdes Becerra ESP SWI 1992—2000 0–1–1 1998 Sheffield silver: 200 m breaststroke, bronze: 400 m medley
Brigitte Becue BEL SWI 1988—2000 2–0–1 1998 Sheffield gold: 100 m breaststroke; 1999 Lisboa gold: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Mireia Belmonte ESP SWI 2008—2016 9–2–0 2007 Debrecen silver: 400 m medley; 2008 Rijeka gold: 400 m medley; 2009 Istanbul silver: 400 m medley; 2011 Szczecin gold: 400 m freestyle, 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley; 2013 Herning gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, 200 m butterfly, and 400 m medley
Marco Belotti ITA SWI 2008—2016 1–0–0 2008 Rijeka gold: 4×50 m medley relay
Darya Belyakina RUS SWI 2008—2012 0–0–2 2005 Trieste bronze: 200 m medley; 2008 Rijeka bronze: 200 m freestyle
Igor Berezutsky RUS SWI 2004 0–0–1 2004 Wien bronze: 400 m medley
Alain Bernard FRA SWI 2008—2012 3–3–2 2004 Wien gold: 4×50 m freestyle relay; 2005 Trieste silver: 4×50 m freestyle relay; 2006 Helsinki silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2007 Debrecen gold: 100 m freestyle, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 2008 Rijeka gold: 4×50 m freestyle relay
Péter Bernek HUN SWI 2010—2016 2–3–1 2011 Szczecin bronze: 200 m backstroke; 2012 Chartres silver: 200 m backstroke; 2013 Herning silver: 200 m backstroke; 2015 Netanya gold: 400 m freestyle; 2017 København gold: 400 m medley, silver: 400 m freestyle
Irina Bespalova RUS SWI 2008—2012 0–1–0 2011 Szczecin silver: 4×50 m medley relay
Ilaria Bianchi ITA SWI 2008—2016 1–2–2 2011 Szczecin bronze: 100 m butterfly; 2012 Chartres gold: 100 m butterfly; 2013 Herning bronze: 4×50 m medley mixed relay; 2017 København silver: 200 m butterfly; 2019 Glasgow silver: 200 m butterfly
Bence Biczó HUN SWI 2010—2012 0–0–1 2010 Eindhoven bronze: 200 m butterfly
Paul Biedermann GER SWI 2008—2016 7–4–1 2005 Trieste bronze: 400 m freestyle; 2007 Debrecen silver: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 2008 Rijeka gold: 400 m freestyle; 2009 Istanbul gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 2010 Eindhoven gold: 400 m freestyle, silver: 200 m freestyle; 2011 Szczecin gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 2015 Netanya gold: 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Saulius Binevičius LTU SWI 2000—2008 0–0–1 2003 Dublin bronze: 200 m freestyle
Susann Bjørnsen NOR SWI 2016 0–0–1 2017 København bronze: 100 m medley
Pernille Blume DEN SWI 2012—2016 5–2–6 2011 Szczecin gold: 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay; 2012 Chartres gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2013 Herning gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2017 København silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 4×50 m freestyle relay; 2019 Glasgow bronze: 50 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley mixed relay
Federico Bocchia ITA SWI 2016 3–3–3 2009 Istanbul bronze: 4×50 m freestyle relay; 2011 Szczecin gold: 4×50 m freestyle relay; 2013 Herning silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m freestyle mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×50 m medley mixed relay (swam in heats only); 2015 Netanya gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only) and 4×50 m freestyle mixed relay, silver: 4×50 m freestyle relay; 2019 Glasgow bronze: 4×50 m freestyle relay
Richárd Bodor HUN SWI 2004—2008 0–0–1 2002 Riesa bronze: 200 m breaststroke
Alessio Boggiatto ITA SWI 2000—2008 3–0–3 2000 Valencia gold: 400 m medley; 2001 Antwerpen gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2002 Riesa gold: 400 m medley; 2005 Trieste bronze: 200 m medley and 400 m medley
Chiara Boggiatto ITA SWI 2004—2012 0–0–3 2005 Trieste bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2010 Eindhoven bronze: 200 m breaststroke
Yelena Bogomazova RUS SWI 2004—2008 0–3–4 2003 Dublin silver: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke; 2004 Wien silver: 50 m breaststroke; 2005 Trieste silver: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke; 2006 Helsinki bronze: 50 m breaststroke; 2007 Debrecen bronze: 100 m breaststroke
Richárd Bohus HUN SWI 2012—2016 0–1–0 2019 Glasgow silver: 4×50 m medley relay
Svitlana Bondarenko UKR SWI 1996—2004 0–0–1 1998 Sheffield bronze: 100 m breaststroke
Charlotte Bonnet FRA SWI 2012—2016 2–2–4 2012 Chartres gold: 4×50 m freestyle mixed relay (swam in heats only), silver: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle; 2013 Herning silver: 200 m freestyle; 2017 København gold: 200 m freestyle, bronze: 4×50 m medley relay, 4×50 m medley relay (swam in heats only), and 4×50 m medley mixed relay
Vered Borochovsky ISR SWI 2000—2004 0–0–1 2002 Riesa bronze: 50 m butterfly
Ihor Borysyk UKR SWI 2008—2012 2–1–3 2004 Wien bronze: 100 m breaststroke; 2007 Debrecen gold: 100 m breaststroke; 2008 Rijeka gold: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 2009 Istanbul bronze: 100 m breaststroke; 2012 Chartres silver: 200 m breaststroke
Paolo Bossini ITA SWI 2004—2008 1–1–2 2004 Wien gold: 200 m breaststroke; 2005 Trieste bronze: 200 m breaststroke; 2006 Helsinki bronze: 200 m breaststroke; 2007 Debrecen silver: 200 m breaststroke
Beatrix Boulsevicz HUN SWI 2004—2008 1–1–0 2005 Trieste gold: 200 m butterfly; 2006 Helsinki silver: 200 m butterfly
Fréd Bousquet FRA SWI 2000—2016 9–6–2 2004 Wien gold: 100 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2005 Trieste silver: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2006 Helsinki silver: 4×50 m freestyle relay; 2008 Rijeka gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle; 2009 Istanbul gold: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m butterfly, bronze: 4×50 m medley relay; 2012 Chartres gold: 4×50 m freestyle relay, 4×50 m medley relay, 4×50 m freestyle mixed relay, and 4×50 m medley mixed relay (swam in heats only), silver: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle
Dorothea Brandt GER SWI 2004—2016 3–8–5 2002 Riesa silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2005 Trieste silver: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen silver: 4×50 m freestyle relay; 2008 Rijeka bronze: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul bronze: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2010 Eindhoven gold: 50 m breaststroke, silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2011 Szczecin gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m breaststroke; 2013 Herning gold: 4×50 m medley mixed relay
Andrew Bree IRL SWI 2000—2008 0–1–0 2003 Dublin silver: 200 m breaststroke
Emiliano Brembilla ITA SWI 1996—2008 5–0–1 1996 Rostock gold: 400 m freestyle; 1998 Sheffield gold: 400 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle; 2001 Antwerpen gold: 400 m freestyle; 2002 Riesa gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Chris-Carol Bremer GER SWI 1992—1996 1–0–0 1996 Rostock gold: 200 m butterfly
Rosalind Brett GBR SWI 2000 0–1–2 2000 Valencia silver: 4×50 m freestyle relay; 2000 Valencia bronze: 4×50 m medley relay; 2006 Helsinki bronze: 4×50 m medley relay
Serhiy Breus UKR SWI 2008 0–2–0 2004 Wien silver: 4×50 m medley relay; 2005 Trieste silver: 4×50 m medley relay
Karin Brienesse NED SWI 1988—1996 0–0–1 1994 Stavanger bronze: 4×50 m freestyle relay
Sion Brinn GBR
JAM
SWI 1996—2000 0–1–1 1998 Sheffield silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay (competed for Great Britain)
Viktor Bromer DEN SWI 2016 0–2–0 2012 Chartres silver: 200 m butterfly; 2015 Netanya silver: 200 m butterfly
Inge de Bruijn NED SWI 1992—2004 5–3–3 1991 Gelsenkirchen gold: 50 m butterfly; 1992 Espoo silver: 50 m butterfly; 1998 Sheffield gold: 50 m freestyle and 50 m butterfly, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly and 4×50 m medley relay; 2001 Antwerpen gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay
Justine Bruno FRA SWI 2012 1–0–0 2012 Chartres gold: 4×50 m medley mixed relay (swam in heats only)
Antje Buschschulte GER SWI 1996—2008 11–12–2 1996 Rostock gold: 100 m backstroke and 4×50 m medley relay, silver: 200 m freestyle, 50 m backstroke, and 200 m backstroke; 1998 Sheffield gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 1999 Lisboa gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke, bronze: 50 m backstroke; 2002 Riesa gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke and 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2003 Dublin gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay; 2004 Wien gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke and 4×50 m medley relay; 2006 Helsinki gold: 100 m butterfly and 4×50 m medley relay, silver: 100 m backstroke
Théo Bussière FRA SWI 2016 0–0–1 2017 København bronze: 4×50 m medley mixed relay
Nicolae Butacu ROU SWI 1996 0–2–0 1996 Rostock silver: 100 m freestyle and 200 m backstroke
Kimberly Buys BEL SWI 2012—2016 0–2–0 2010 Eindhoven silver: 200 m medley; 2012 Chartres silver: 100 m butterfly
Derya Büyükuncu TUR SWI 1992—2012 0–1–0 1999 Lisboa silver: 100 m backstroke
Melissa Caballero ESP SWI 2004 0–0–1 2003 Dublin bronze: 400 m freestyle
Krešimir Čač CRO SWI 1996—2004 0–0–1 1996 Rostock bronze: 200 m medley
Alessandro Calvi ITA SWI 2004—2008 0–1–0 2008 Rijeka silver: 4×50 m freestyle relay
Marco di Carli GER SWI 2004—2012 0–0–1 2003 Dublin bronze: 100 m medley
Jazz Carlin GBR SWI 2016 2–0–0 2015 Netanya gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Daniel Carlsson SWE SWI 2000 3–0–1 1998 Sheffield gold: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m backstroke; 1999 Lisboa gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay
Cathrin Carlzon SWE SWI 2004 4–0–0 2001 Antwerpen gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2002 Riesa gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Anja Čarman SLO SWI 2004—2012 2–2–1 2000 Valencia bronze: 200 m backstroke; 2001 Antwerpen gold: 400 m freestyle, silver: 800 m freestyle; 2007 Debrecen gold: 200 m backstroke; 2012 Chartres silver: 4×50 m medley mixed relay
Martina Carraro ITA SWI 2010—2016 1–1–2 2015 Netanya bronze: 4×50 m medley relay; 2019 Glasgow gold: 100 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Jacob Carstensen DEN SWI 1996—2004 0–1–4 1998 Sheffield bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 2001 Antwerpen bronze: 400 m freestyle and 400 m medley; 2002 Riesa silver: 400 m medley
Diogo Carvalho POR SWI 2008—2016 0–0–2 2013 Herning bronze: 200 m medley; 2015 Netanya bronze: 200 m medley
Alexianne Castel FRA SWI 2008—2012 1–2–0 2008 Rijeka silver: 200 m backstroke; 2009 Istanbul gold: 200 m backstroke; 2012 Chartres silver: 200 m backstroke
Arianna Castiglioni ITA SWI 2016 0–2–0 2019 Glasgow silver: 100 m breaststroke and 4×50 m medley relay
Milorad Čavić SRB
SCG
SWI 2000—2012 5–3–0 2003 Dublin gold: 100 m butterfly, silver: 50 m freestyle (competed for Serbia and Montenegro); 2006 Helsinki gold: 100 m butterfly, silver: 50 m freestyle (competed for Serbia); 2007 Debrecen gold: 50 m butterfly and 100 m butterfly (competed for Serbia); 2008 Rijeka gold: 100 m butterfly, silver: 50 m butterfly (competed for Serbia)
Hana Černá CZE
TCH
SWI 1992—2000 1–0–1 1998 Sheffield gold: 400 m medley (competed for the Czech Republic); 1999 Lisboa bronze: 400 m medley (competed for the Czech Republic)
Lisa Chapman GBR SWI 2004 0–1–0 2004 Wien silver: 100 m medley
Anastasiya Chaun RUS SWI 2012 1–1–0 2010 Eindhoven gold: 200 m breaststroke; 2011 Szczecin silver: 200 m breaststroke
Ihor Chervynskiy UKR SWI 2000—2012 1–0–1 1999 Lisboa gold: 1500 m freestyle; 2000 Valencia bronze: 1500 m freestyle
Svetlana Chimrova RUS SWI 2016 0–0–1 2013 Herning bronze: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Cristina Chiuso ITA SWI 1992—2008 0–3–0 1991 Gelsenkirchen silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2005 Trieste silver: 50 m freestyle
Petra Chocová CZE SWI 2012 1–2–0 2012 Chartres gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke and 4×50 m medley relay
Pavla Chrástová CZE SWI 1996 0–0–1 1996 Rostock bronze: 400 m medley
Henrik Christiansen NOR SWI 2014—2016 0–1–3 2015 Netanya bronze: 1500 m freestyle; 2017 København bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 2019 Glasgow silver: 1500 m freestyle
Marcin Cieślak POL SWI 2010—2012 0–1–1 2019 Glasgow silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
Mathilde Cini FRA SWI 2010—2016 0–0–1 2017 København bronze: 4×50 m medley relay
Andrew Clayton GBR SWI 1996—2000 0–1–0 1996 Rostock silver: 200 m freestyle
Beatrice Coadă-Cășlaru ROU SWI 1992—2004 0–1–0 1996 Rostock silver: 400 m medley (competed as Beatrice Coada)
Piero Codia ITA SWI 2016 2–2–0 2013 Herning gold: 4×50 m medley relay; 2015 Netanya gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2017 København silver: 100 m butterfly and 4×50 m medley relay
Federico Colbertaldo ITA SWI 2008 2–2–1 2007 Debrecen bronze: 1500 m freestyle; 2008 Rijeka gold: 1500 m freestyle; 2009 Istanbul silver: 1500 m freestyle; 2010 Eindhoven gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Michelle Coleman SWE SWI 2012—2016 1–3–1 2013 Herning silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, bronze: 50 m backstroke; 2017 København gold: 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay
Lars Conrad GER SWI 2000—2004 4–0–1 1996 Rostock gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 1998 Sheffield bronze: 4×50 m freestyle relay
Chris Cook GBR SWI 2004—2008 0–0–1 2005 Trieste bronze: 4×50 m medley relay
Rebecca Cooke GBR SWI 2000—2004 0–3–1 2000 Valencia silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2003 Dublin silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Melani Costa ESP SWI 2008—2016 0–2–2 2010 Eindhoven silver: 400 m freestyle; 2011 Szczecin silver: 200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Céline Couderc FRA SWI 2004—2008 0–0–1 2007 Debrecen bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
José Couto POR SWI 1996—2004 0–1–1 1999 Lisboa silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Louis Croenen BEL SWI 2012—2016 0–0–1 2011 Szczecin bronze: 4×50 m freestyle relay
László Cseh HUN SWI 2004—2016 19–3–3 2002 Riesa bronze: 400 m medley; 2003 Dublin gold: 400 m medley; 2004 Wien gold: 400 m medley, silver: 200 m medley, bronze: 100 m backstroke; 2005 Trieste gold: 100 m backstroke, 200 m medley, and 400 m medley; 2006 Helsinki gold: 200 m medley, silver: 200 m butterfly and 400 m medley; 2007 Debrecen gold: 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley; 2009 Istanbul gold: 400 m medley; 2011 Szczecin gold: 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley, bronze: 200 m freestyle; 2012 Chartres gold: 200 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley; 2015 Netanya gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 200 m medley
Krzysztof Cwalina POL SWI 1992 1–0–0 1994 Stavanger gold: 50 m freestyle
Konrad Czerniak POL SWI 2012—2016 2–0–2 2011 Szczecin gold: 50 m freestyle and 100 m butterfly, bronze: 50 m butterfly; 2017 København bronze: 4×50 m freestyle relay
Andrea D'Arrigo ITA SWI 2016 0–1–1 2012 Chartres bronze: 400 m freestyle; 2013 Herning silver: 400 m freestyle
Duane Da Rocha ESP SWI 2012—2016 1–1–1 2010 Eindhoven gold: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2011 Szczecin silver: 200 m backstroke
Manuela Dalla Valle ITA SWI 1984—1996 0–2–0 1991 Gelsenkirchen silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay
Petra Dallmann GER SWI 2004—2008 0–4–9 2000 Valencia silver: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2001 Antwerpen bronze: 4×50 m freestyle relay; 2002 Riesa bronze: 100 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2003 Dublin bronze: 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2005 Trieste bronze: 100 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen silver: 4×50 m freestyle relay; 2008 Rijeka silver: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay
Eszter Dara HUN SWI 2008—2012 0–0–1 2008 Rijeka bronze: 100 m butterfly
Ross Davenport GBR SWI 2004—2012 0–0–1 2005 Trieste bronze: 200 m freestyle
Dave Davies GBR SWI 2004—2012 0–3–0 2002 Riesa silver: 1500 m freestyle; 2004 Wien silver: 1500 m freestyle; 2005 Trieste silver: 1500 m freestyle
Georgia Davies GBR SWI 2012—2016 0–1–1 2011 Szczecin silver: 50 m backstroke; 2019 Glasgow bronze: 100 m backstroke
Fanny Deberghes FRA SWI 2016 0–0–1 2017 København bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Markus Deibler GER SWI 2008—2012 4–2–1 2007 Debrecen gold: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2010 Eindhoven gold: 100 m medley, 200 m medley, and 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay; 2011 Szczecin silver: 100 m medley
Steffen Deibler GER SWI 2008—2016 7–6–3 2004 Wien silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2005 Trieste gold: 4×50 m medley relay, silver: 100 m freestyle; 2007 Debrecen gold: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2008 Rijeka silver: 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven gold: 50 m freestyle, 50 m butterfly, 100 m butterfly, and 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay; 2011 Szczecin bronze: 4×50 m medley relay; 2013 Herning gold: 4×50 m medley mixed relay, silver: 50 m butterfly and 4×50 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Inge Dekker NED SWI 2004—2016 17–6–6 2001 Antwerpen bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2002 Riesa bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2003 Dublin bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2004 Wien gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2005 Trieste gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, silver: 50 m butterfly; 2006 Helsinki silver: 50 m butterfly, 100 m butterfly, and 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen gold: 100 m butterfly and 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m butterfly; 2008 Rijeka gold: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul gold: 100 m freestyle, 50 m butterfly, 100 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven gold: 50 m butterfly, 100 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2013 Herning bronze: 50 m butterfly and 4×50 m freestyle mixed relay; 2015 Netanya gold: 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Ron Dekker NED SWI 1988 1–5–0 1991 Gelsenkirchen silver: 50 m breaststroke and 100 m medley; 1992 Espoo silver: 50 m breaststroke; 1993 Gateshead gold: 100 m medley, silver: 50 m breaststroke; 1994 Stavanger silver: 50 m breaststroke
Mario Delač CRO SWI 2004 0–1–1 2008 Rijeka bronze: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2009 Istanbul silver: 4×50 m freestyle relay
Gabriele Detti ITA SWI 2012—2016 0–2–3 2012 Chartres silver: 400 m freestyle; 2013 Herning bronze: 1500 m freestyle; 2015 Netanya silver: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2019 Glasgow bronze: 400 m freestyle
Darya Deyeva RUS SWI 2012 0–1–3 2009 Istanbul bronze: 4×50 m medley relay; 2011 Szczecin silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only), bronze: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke
Silvia Di Pietro ITA SWI 2016 3–2–4 2008 Rijeka bronze: 4×50 m medley relay; 2013 Herning silver: 4×50 m freestyle mixed relay, bronze: 4×50 m medley mixed relay (swam in heats only); 2015 Netanya gold: 4×50 m freestyle relay, 4×50 m freestyle mixed relay, and 4×50 m medley mixed relay, bronze: 50 m butterfly; 2015 Netanya bronze: 4×50 m medley relay; 2019 Glasgow silver: 4×50 m medley relay
Mirco Di Tora ITA SWI 2008—2012 2–1–0 2008 Rijeka gold: 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven silver: 4×50 m medley relay; 2011 Szczecin gold: 4×50 m medley relay
Christian Diener GER SWI 2010—2016 1–5–2 2011 Szczecin bronze: 4×50 m medley relay; 2013 Herning gold: 4×50 m medley mixed relay, silver: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay, bronze: 200 m backstroke; 2019 Glasgow silver: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 200 m backstroke
Dominique Diezi SUI SWI 1996—2004 0–0–1 1996 Rostock bronze: 4×50 m freestyle relay
Rudi Dollmayer SWE SWI 1992 0–2–0 1992 Espoo silver: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay
Helen Don-Duncan GBR SWI 2000 0–1–0 1998 Sheffield silver: 200 m backstroke
Stanislav Donets RUS SWI 2008 10–4–1 2007 Debrecen gold: 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke and 4×50 m medley relay; 2008 Rijeka gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 200 m backstroke, silver: 4×50 m medley relay; 2009 Istanbul gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke, bronze: 4×50 m medley relay; 2015 Netanya silver: 100 m backstroke
Jana Dörries GER SWI 1992 0–0–1 1991 Gelsenkirchen bronze: 50 m breaststroke
Luca Dotto ITA SWI 2012—2016 4–5–4 2009 Istanbul bronze: 4×50 m freestyle relay; 2010 Eindhoven gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2011 Szczecin gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle; 2013 Herning gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×50 m freestyle relay, 4×50 m freestyle mixed relay; 2017 København gold: 100 m freestyle, silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, bronze: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle mixed relay
Anna Dowgiert POL SWI 2012—2016 0–0–1 2011 Szczecin bronze: 4×50 m medley relay
Duje Draganja CRO SWI 2000—2008 1–3–4 2000 Valencia bronze: 4×50 m medley relay; 2001 Antwerpen bronze: 100 m freestyle; 2007 Debrecen silver: 50 m freestyle; 2008 Rijeka bronze: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul gold: 100 m medley, silver: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay
Nick Driebergen NED SWI 2008—2012 0–0–2 2007 Debrecen bronze: 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven bronze: 50 m backstroke
Steffen Driesen GER SWI 2000—2004 0–1–1 2003 Dublin silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Ioannis Drymonakos GRE SWI 2000—2012 0–0–3 2006 Helsinki bronze: 400 m medley; 2007 Debrecen bronze: 200 m butterfly and 400 m medley
Hugues Duboscq FRA SWI 2000—2008 1–2–1 2002 Riesa silver: 100 m breaststroke; 2008 Rijeka gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 2009 Istanbul bronze: 4×50 m medley relay
Konstantin Dubrovin GER SWI 1996 0–0–1 1996 Rostock bronze: 200 m freestyle
Simon Dufour FRA SWI 2000—2008 0–0–1 2001 Antwerpen bronze: 200 m backstroke
Damir Dugonjič SLO SWI 2008—2016 2–3–2 2011 Szczecin silver: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2012 Chartres silver: 4×50 m medley mixed relay, bronze: 50 m breaststroke; 2013 Herning gold: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 2015 Netanya gold: 200 m backstroke
Valeriy Dymo UKR SWI 2004—2012 0–1–1 2005 Trieste bronze: 100 m breaststroke; 2006 Helsinki silver: 100 m breaststroke
Hanna Dzerkal UKR SWI 2008—2012 0–1–1 2006 Helsinki silver: 100 m medley; 2012 Chartres bronze: 200 m breaststroke
Aksana Dziamidava BLR SWI 2010—2012 0–0–1 2012 Chartres bronze: 4×50 m freestyle relay
Heidi Earp GBR SWI 2000 0–0–2 2000 Valencia bronze: 4×50 m medley relay; 2001 Antwerpen bronze: 100 m breaststroke
Ian Edmond GBR SWI 2004 1–1–0 2001 Antwerpen silver: 200 m breaststroke; 2003 Dublin gold: 200 m breaststroke
Teo Edo ESP SWI 2000 0–0–1 1999 Lisboa bronze: 1500 m freestyle
Karen Egdal DEN SWI 1996 0–1–0 2000 Valencia silver: 50 m butterfly
Franck Esposito FRA SWI 1992—2004 1–0–0 2003 Dublin gold: 200 m butterfly
Ophélie Etienne FRA SWI 2008—2012 0–0–2 2009 Istanbul bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Gabriella Fagundez SWE SWI 2008—2012 2–1–0 2002 Riesa gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2003 Dublin gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Grigory Falko RUS SWI 2004—2008 1–2–1 2004 Wien bronze: 200 m breaststroke; 2005 Trieste silver: 200 m breaststroke; 2007 Debrecen gold: 100 m breaststroke; 2009 Istanbul silver: 200 m breaststroke
Jo Fargus GBR SWI 2000 1–0–0 2000 Valencia gold: 200 m backstroke
Hendrik Feldwehr GER SWI 2012 2–3–1 2009 Istanbul silver: 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven gold: 4×50 m medley relay, silver: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke; 2013 Herning gold: 4×50 m medley mixed relay (swam in heats only), silver: 4×50 m medley relay
Erika Ferraioli ITA SWI 2008—2016 3–1–4 2011 Szczecin bronze: 4×50 m freestyle relay; 2013 Herning silver: 4×50 m freestyle mixed relay, bronze: 4×50 m medley mixed relay; 2015 Netanya gold: 4×50 m freestyle relay, 4×50 m freestyle mixed relay, and 4×50 m medley mixed relay, bronze: 4×50 m medley relay; 2017 København bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Sergey Fesikov RUS SWI 2008—2012 9–10–2 2007 Debrecen silver: 4×50 m medley relay, bronze: 100 m medley; 2008 Rijeka silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2009 Istanbul gold: 4×50 m medley relay, silver: 100 m medley, bronze: 50 m freestyle; 2011 Szczecin gold: 100 m freestyle, silver: 50 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2013 Herning gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m freestyle mixed relay, silver: 100 m medley; 2015 Netanya gold: 100 m medley; 2017 København gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m medley and 4×50 m freestyle mixed relay; 2019 Glasgow gold: 4×50 m freestyle relay, 4×50 m medley relay, and 4×50 m medley mixed relay, silver: 100 m medley
Solenne Figuès FRA SWI 1996—2004 0–2–0 2001 Antwerpen silver: 200 m freestyle; 2002 Riesa silver: 200 m freestyle
Christoph Fildebrandt GER SWI 2012—2016 0–1–0 2010 Eindhoven silver: 4×50 m freestyle relay
Aleksey Filipets RUS SWI 2000—2004 0–1–0 2001 Antwerpen silver: 1500 m freestyle
Alessia Filippi ITA SWI 2004—2012 3–1–2 2006 Helsinki gold: 400 m medley; 2007 Debrecen gold: 400 m medley, bronze: 800 m freestyle; 2008 Rijeka gold: 800 m freestyle, silver: 400 m medley, bronze: 400 m freestyle
Domenico Fioravanti ITA SWI 2000 2–3–0 1996 Rostock silver: 4×50 m medley relay; 2000 Valencia gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke; 2002 Riesa silver: 4×50 m freestyle relay
Răzvan Florea ROU SWI 2000—2008 0–0–1 2006 Helsinki bronze: 200 m backstroke
Yuliya Fomenko RUS SWI 2000 0–0–1 1998 Sheffield bronze: 200 m backstroke
Mark Foster GBR SWI 1988—2008 11–6–7 1992 Espoo gold: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 1996 Rostock gold: 50 m freestyle and 50 m butterfly, bronze: 4×50 m medley relay; 1998 Sheffield gold: 50 m freestyle, silver: 50 m butterfly and 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay; 1999 Lisboa gold: 50 m freestyle, bronze: 4×50 m medley relay; 2000 Valencia gold: 50 m butterfly, silver: 50 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2001 Antwerpen silver: 50 m butterfly and 4×50 m medley relay; 2003 Dublin gold: 50 m freestyle and 50 m butterfly; 2004 Wien gold: 50 m freestyle and 50 m butterfly; 2005 Trieste gold: 50 m freestyle, silver: 50 m butterfly, bronze: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay
Robin Francis GBR SWI 2004 0–2–0 2001 Antwerpen silver: 400 m medley; 2003 Dublin silver: 400 m medley
Bárbara Franco ESP SWI 1992—1996 1–0–0 1996 Rostock gold: 200 m butterfly
Meike Freitag GER SWI 1996—2008 2–1–1 1994 Stavanger gold: 4×50 m freestyle relay; 2006 Helsinki gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen silver: 4×50 m freestyle relay
Lotte Friis DEN SWI 2008—2016 4–6–1 2004 Wien silver: 800 m freestyle; 2007 Debrecen gold: 800 m freestyle; 2008 Rijeka bronze: 800 m freestyle; 2009 Istanbul gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle; 2011 Szczecin gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle; 2012 Chartres gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle; 2013 Herning silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Lars Frölander SWE SWI 1992—2012 9–4–3 1998 Sheffield gold: 100 m freestyle and 4×50 m medley relay, silver: 100 m butterfly, bronze: 50 m butterfly; 1999 Lisboa gold: 50 m butterfly, 100 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, silver: 100 m freestyle; 2000 Valencia gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m butterfly; 2001 Antwerpen gold: 50 m butterfly, silver: 100 m butterfly, bronze: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2005 Trieste gold: 50 m butterfly
Serhiy Frolov UKR SWI 2012—2016 0–2–1 2010 Eindhoven silver: 1500 m freestyle; 2011 Szczecin bronze: 1500 m freestyle; 2012 Chartres silver: 1500 m freestyle
Christian Galenda ITA SWI 2004—2008 0–2–2 2002 Riesa silver: 4×50 m freestyle relay; 2003 Dublin bronze: 100 m freestyle; 2008 Rijeka silver: 100 m medley; 2009 Istanbul bronze: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Marina García ESP SWI 2012 0–1–1 2012 Chartres silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Béryl Gastaldello FRA SWI 2016 2–3–2 2012 Chartres gold: 4×50 m freestyle mixed relay (swam in heats only), bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2019 Glasgow gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle, 50 m backstroke, and 50 m butterfly, bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Yoav Gath ISR SWI 2000 0–1–0 2001 Antwerpen silver: 200 m backstroke
Elena Gemo ITA SWI 2012 0–1–5 2008 Rijeka bronze: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven silver: 50 m backstroke, bronze: 4×50 m medley relay; 2013 Herning bronze: 4×50 m medley mixed relay (swam in heats only); 2015 Netanya bronze: 4×50 m medley relay
Sylvia Gerasch GER SWI 2000 6–3–1 1991 Gelsenkirchen gold: 4×50 m medley relay, silver: 50 m breaststroke; 1993 Gateshead gold: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m breaststroke relay, bronze: 100 m medley; 1996 Rostock gold: 4×50 m medley relay; 1998 Sheffield gold: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay; 2000 Valencia silver: 4×50 m medley relay
Carla Geurts NED SWI 1996—2000 2–2–1 1996 Rostock gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle, bronze: 200 m freestyle; 1998 Sheffield gold: 400 m freestyle, silver: 800 m freestyle
Ștefan Gherghel ROU SWI 2000—2008 0–0–3 2002 Riesa bronze: 200 m butterfly; 2004 Wien bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly
James Gibson GBR SWI 2004 1–2–1 2001 Antwerpen silver: 100 m breaststroke and 4×50 m medley relay; 2003 Dublin gold: 100 m breaststroke; 2008 Rijeka bronze: 100 m breaststroke
Fabien Gilot FRA SWI 2004—2016 1–2–0 2005 Trieste silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2008 Rijeka gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Rolandas Gimbutis LTU SWI 2000—2008 0–0–1 2002 Riesa bronze: 50 m freestyle
Robert Glință ROU SWI 2014—2016 0–0–2 2017 København bronze: 100 m backstroke; 2019 Glasgow bronze: 100 m backstroke
Mads Glæsner DEN SWI 2008—2016 0–2–3 2008 Rijeka bronze: 400 m freestyle; 2009 Istanbul bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 2011 Szczecin silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
James Goddard GBR SWI 2004—2012 1–0–1 2008 Rijeka gold: 200 m medley, bronze: 100 m medley
Anya Gostomelsky ISR SWI 2004—2008 0–0–1 2006 Helsinki bronze: 50 m backstroke
Daniela Götz GER SWI 2004—2008 0–1–2 2004 Wien silver: 4×50 m freestyle relay; 2005 Trieste bronze: 4×50 m freestyle relay; 2006 Helsinki bronze: 4×50 m freestyle relay
Nastja Govejšek SLO SWI 2012—2014 0–1–0 2012 Chartres silver: 4×50 m medley mixed relay
Yoris Grandjean BEL SWI 2008 0–0–2 2012 Chartres bronze: 4×50 m freestyle relay; 2013 Herning bronze: 4×50 m freestyle relay
Lara Grangeon FRA SWI 2012—2016 0–2–4 2010 Eindhoven bronze: 200 m medley and 400 m medley; 2015 Netanya silver: 200 m butterfly, bronze: 400 m medley; 2017 København silver: 400 m medley, bronze: 200 m butterfly
Petra Granlund SWE SWI 2008 1–2–0 2008 Rijeka gold: 200 m butterfly, silver: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul silver: 200 m butterfly
Andrey Grechin RUS SWI 2008—2016 0–3–0 2011 Szczecin silver: 4×50 m freestyle relay; 2012 Chartres silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m freestyle mixed relay
Darius Grigalionis LTU SWI 1996—2004 0–1–2 1998 Sheffield silver: 100 m backstroke; 2000 Valencia bronze: 50 m backstroke; 2002 Riesa bronze: 50 m backstroke
Mariya Gromova RUS SWI 2012 0–0–1 2009 Istanbul bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Chantal Groot NED SWI 2000—2008 8–1–2 2002 Riesa bronze: 4×50 m medley relay; 2003 Dublin gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay; 2004 Wien gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2005 Trieste gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2006 Helsinki silver: 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2008 Rijeka gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2009 Istanbul gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Viktoria Zeynep Güneş TUR SWI 2016 0–0–2 2015 Netanya bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
René Gusperti ITA SWI 1992—1996 0–2–1 1991 Gelsenkirchen bronze: 4×50 m medley relay; 1996 Rostock silver: 50 m freestyle and 4×50 m medley relay
Eygló Ósk Gústafsdóttir ISL SWI 2012—2016 0–0–2 2015 Netanya bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Martin Gustavsson SWE SWI 2000—2004 0–1–0 2003 Dublin silver: 4×50 m medley relay
James Guy GBR SWI 2016 0–1–1 2019 Glasgow silver: 4×50 m freestyle mixed relay, bronze: 200 m butterfly
Dániel Gyurta HUN IOC/SWI 2004—2016 6–2–0 2006 Helsinki gold: 200 m breaststroke; 2007 Debrecen gold: 200 m breaststroke; 2009 Istanbul gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 2011 Szczecin gold: 200 m breaststroke; 2013 Herning gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2015 Netanya silver: 200 m breaststroke
Gergely Gyurta HUN SWI 2012—2016 1–0–1 2013 Herning gold: 1500 m freestyle; 2017 København bronze: 400 m medley
Annette Hadding GER SWI 1992 3–1–2 1992 Espoo gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 1993 Gateshead gold: 4×50 m butterfly relay and 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Miki Halika ISR SWI 2000 0–0–2 1999 Lisboa bronze: 400 m medley; 2000 Valencia bronze: 400 m medley
Fran Halsall GBR SWI 2008—2016 0–0–2 2006 Helsinki bronze: 4×50 m medley relay; 2013 Herning bronze: 4×50 m medley relay
Vesa Hanski FIN SWI 1992—1996 1–0–0 1992 Espoo gold: 4×50 m medley relay
Louise Hansson SWE SWI 2016 0–4–1 2013 Herning silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2015 Netanya silver: 4×50 m medley relay, bronze: 200 m medley; 2017 København silver: 4×50 m freestyle relay
Sophie Hansson SWE SWI 2014—2016 1–1–1 2015 Netanya silver: 4×50 m medley relay; 2017 København gold: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke
Jere Hård FIN SWI 2000—2004 1–5–2 1999 Lisboa bronze: 50 m butterfly; 2000 Valencia silver: 50 m butterfly; 2002 Riesa gold: 50 m butterfly, silver: 100 m freestyle and 4×50 m medley relay; 2004 Wien silver: 50 m butterfly, bronze: 4×50 m medley relay; 2006 Helsinki silver: 4×50 m medley relay
Julia Hassler LIE SWI 2010—2016 0–0–1 2017 København bronze: 400 m freestyle
Kate Haywood GBR SWI 2008—2012 0–1–2 2004 Wien bronze: 50 m breaststroke; 2006 Helsinki silver: 50 m breaststroke, bronze: 4×50 m medley relay
Claire Hedenskog SWE SWI 2008 2–7–3 2003 Dublin gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien bronze: 4×50 m freestyle relay; 2005 Trieste silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2006 Helsinki gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only), silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2007 Debrecen silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×50 m freestyle relay; 2008 Rijeka silver: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay
Femke Heemskerk NED SWI 2008—2016 7–6–4 2006 Helsinki silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2007 Debrecen gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2008 Rijeka silver: 200 m freestyle; 2009 Istanbul bronze: 200 m freestyle; 2010 Eindhoven gold: 200 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay (swam in heats only), silver: 100 m freestyle; 2015 Netanya silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2017 København gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m freestyle mixed relay, silver: 200 m freestyle; 2019 Glasgow gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 4×50 m medley mixed relay, bronze: 100 m freestyle and 200 m freestyle
François Heersbrandt BEL SWI 2008—2016 0–0–3 2011 Szczecin bronze: 100 m butterfly and 4×50 m freestyle relay; 2013 Herning bronze: 4×50 m freestyle relay
Philip Heintz GER SWI 2012—2016 2–2–1 2013 Herning gold: 200 m medley; 2015 Netanya silver: 200 m medley; 2017 København gold: 200 m medley, silver: 400 m medley; 2019 Glasgow bronze: 200 m medley
Mélanie Hénique FRA SWI 2016 3–1–5 2012 Chartres gold: 4×50 m medley mixed relay, bronze: 50 m butterfly and 4×50 m medley relay; 2017 København bronze: 4×50 m medley relay and 4×50 m medley mixed relay; 2019 Glasgow gold: 50 m butterfly and 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Jana Henke GER SWI 1992—2004 0–0–1 1999 Lisboa bronze: 800 m freestyle
Franziska Hentke GER SWI 2016 2–1–1 2009 Istanbul bronze: 200 m butterfly; 2013 Herning silver: 200 m butterfly; 2015 Netanya gold: 200 m butterfly; 2017 København gold: 200 m butterfly
Aliaksandra Herasimenia BLR SWI 2008—2016 1–4–6 2002 Riesa silver: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2005 Trieste bronze: 50 m backstroke; 2009 Istanbul silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2012 Chartres gold: 50 m freestyle, silver: 50 m butterfly, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2013 Herning bronze: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2015 Netanya bronze: 4×50 m medley mixed relay
Stefan Herbst GER SWI 2000—2008 2–4–4 1999 Lisboa bronze: 200 m freestyle; 2000 Valencia gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×50 m freestyle relay; 2001 Antwerpen bronze: 200 m freestyle; 2004 Wien silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2007 Debrecen bronze: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul silver: 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven gold: 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay; 2011 Szczecin bronze: 4×50 m medley relay
Sabine Herbst-Klenz GER SWI 1996—2000 1–0–2 1996 Rostock gold: 400 m medley, bronze: 100 m medley and 200 m medley (competed as Sabine Herbst)
Nicole Hetzer GER SWI 2000—2004 1–5–1 1998 Sheffield silver: 200 m medley and 400 m medley; 1999 Lisboa silver: 400 m medley, bronze: 200 m backstroke; 2001 Antwerpen gold: 400 m medley, silver: 200 m backstroke and 200 m medley
James Hickman GBR SWI 1996—2004 5–4–4 1998 Sheffield gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 200 m medley, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m medley and 4×50 m medley relay; 1999 Lisboa gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly, bronze: 4×50 m medley relay; 2001 Antwerpen gold: 200 m butterfly, silver: 4×50 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 2002 Riesa silver: 200 m butterfly
Nađa Higl SRB SWI 2008—2012 0–1–0 2009 Istanbul silver: 200 m breaststroke
Julie Hjorth-Hansen DEN SWI 2008 0–0–1 2004 Wien bronze: 200 m medley
Josef Hladky GER SWI 1992 1–0–0 1991 Gelsenkirchen gold: 100 m medley
Ilona Hlaváčková CZE SWI 2000—2004 5–3–1 2000 Valencia gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2001 Antwerpen gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2002 Riesa silver: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2003 Dublin gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 2004 Wien bronze: 50 m backstroke
Jörg Hoffmann GDR
GER
SWI 1988—1996 1–3–0 1999 Lisboa silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle(competed for Germany); 2001 Antwerpen gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle(competed for Germany)
Joakim Holmquist SWE SWI 1988—1992 5–3–1 1991 Gelsenkirchen bronze: 50 m freestyle; 1992 Espoo gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 4×50 m medley relay; 1993 Gateshead gold: 50 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 1994 Stavanger gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle and 4×50 m medley relay
Ewout Holst NED SWI 2000 1–1–0 2001 Antwerpen silver: 4×50 m freestyle relay; 2002 Riesa gold: 4×50 m freestyle relay
Pieter van den Hoogenband NED SWI 1996—2008 8–4–3 1998 Sheffield gold: 200 m freestyle and 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle; 1999 Lisboa gold: 100 m freestyle and 200 m freestyle, silver: 50 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2001 Antwerpen gold: 200 m freestyle, silver: 100 m freestyle and 4×50 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 2003 Dublin gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×50 m freestyle relay
Vicky Horner GBR SWI 1996 0–1–0 1998 Sheffield silver: 400 m freestyle
Dávid Horváth HUN SWI 2014—2016 0–1–0 2019 Glasgow silver: 4×50 m medley relay
Katinka Hosszú HUN SWI 2004—2016 20–4–2 2004 Wien bronze: 400 m medley; 2012 Chartres gold: 200 m butterfly, 100 m medley, and 200 m medley, silver: 400 m medley; 2013 Herning gold: 200 m medley, silver: 100 m medley and 400 m medley, bronze: 200 m backstroke; 2015 Netanya gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, 200 m backstroke, 100 m medley, 200 m medley, and 400 m medley, silver: 400 m freestyle; 2017 København gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, 200 m backstroke, 100 m medley, 200 m medley, and 400 m medley; 2019 Glasgow gold: 200 m butterfly, 100 m medley, 200 m medley, and 400 m medley
Joline Höstman SWE SWI 2008—2012 0–0–1 2009 Istanbul bronze: 200 m breaststroke
Andriy Hovorov UKR SWI 2010—2016 3–2–3 2010 Eindhoven silver: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 2011 Szczecin gold: 50 m butterfly; 2012 Chartres bronze: 50 m butterfly; 2013 Herning gold: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 2015 Netanya gold: 50 m butterfly; 2017 København silver: 50 m butterfly
Anthony Howard GBR SWI 2000 0–0–2 2000 Valencia bronze: 4×50 m freestyle relay; 2005 Trieste bronze: 4×50 m freestyle relay
Claire Huddart GBR SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Sheffield bronze: 4×50 m freestyle relay
Aliaksandr Hukau BLR SWI 1996—2000 1–0–1 1996 Rostock gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Daniela Hunger GDR
GER
SWI 1988—1992 5–3–1 1991 Gelsenkirchen gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, silver: 50 m freestyle and 100 m medley (competed for Germany); 1992 Espoo gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m medley (competed for Germany); 1994 Stavanger gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, bronze: 100 m medley (competed for Germany)
Frederik Hviid ESP SWI 1996—2000 1–3–0 1998 Sheffield silver: 400 m medley; 1999 Lisboa gold: 400 m medley; 2000 Valencia silver: 1500 m freestyle and 400 m medley
Emma Igelström SWE SWI 2000 10–2–3 1994 Stavanger gold: 50 m breaststroke, bronze: 4×50 m medley relay; 1999 Lisboa gold: 4×50 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 2000 Valencia gold: 50 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×50 m medley relay, silver: 100 m breaststroke; 2001 Antwerpen gold: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke; 2002 Riesa gold: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay; 2003 Dublin gold: 4×50 m medley relay, silver: 50 m breaststroke
Saša Imprić CRO SWI 2004—2008 0–1–0 2007 Debrecen silver: 200 m medley
Patrik Isaksson SWE SWI 2000 4–3–1 1996 Rostock gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 1998 Sheffield gold: 100 m breaststroke and 4×50 m medley relay, silver: 50 m breaststroke; 1999 Lisboa gold: 4×50 m medley relay, silver: 100 m breaststroke; 2001 Antwerpen bronze: 4×50 m medley relay
Nicolae Ivan ROU SWI 1996 0–0–1 1996 Rostock bronze: 100 m freestyle
Vasily Ivanov EUN SWI 1992 4–0–0 1991 Gelsenkirchen gold: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay (competed for the Soviet Union); 1992 Espoo gold: 50 m breaststroke (competed for Russia); 1993 Gateshead gold: 50 m breaststroke (competed for Russia)
Dan Izotov RUS SWI 2008—2016 4–3–2 2008 Rijeka gold: 200 m freestyle; 2009 Istanbul silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle; 2010 Eindhoven gold: 100 m freestyle and 200 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2013 Herning gold: 200 m freestyle, silver: 100 m freestyle
Jo Jackson GBR SWI 2004—2012 1–1–1 2003 Dublin gold: 400 m freestyle; 2005 Trieste silver: 400 m freestyle; 2006 Helsinki bronze: 400 m freestyle
Nicola Jackson GBR SWI 2000 0–0–3 1999 Lisboa bronze: 50 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay
Mette Jacobsen DEN SWI 1988—2004 1–8–3 1998 Sheffield silver: 200 m butterfly; 1999 Lisboa gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly; 2000 Valencia silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2001 Antwerpen silver: 200 m butterfly; 2002 Riesa silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2003 Dublin bronze: 200 m butterfly; 2004 Wien silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 2005 Trieste silver: 200 m butterfly
Zsu Jakabos HUN SWI 2004—2016 2–3–6 2005 Trieste bronze: 400 m medley; 2009 Istanbul bronze: 400 m medley; 2010 Eindhoven gold: 200 m butterfly and 400 m medley; 2011 Szczecin silver: 100 m medley, bronze: 400 m medley; 2012 Chartres silver: 100 m medley, bronze: 200 m medley and 400 m medley; 2019 Glasgow silver: 400 m medley, bronze: 200 m butterfly
Hanna Jaltner SWE SWI 1996 0–1–2 1993 Gateshead silver: 4×50 m medley relay; 1996 Rostock bronze: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay
Michael Jamieson GBR SWI 2012 0–1–1 2011 Szczecin bronze: 200 m breaststroke; 2013 Herning silver: 200 m breaststroke
Vytautas Janušaitis LTU SWI 2004—2012 0–6–2 2004 Wien bronze: 200 m medley; 2005 Trieste silver: 200 m medley, bronze: 100 m medley; 2006 Helsinki silver: 100 m medley and 200 m medley; 2008 Rijeka silver: 200 m medley; 2009 Istanbul silver: 200 m medley; 2010 Eindhoven silver: 200 m medley
Otylia Jędrzejczak POL SWI 2000—2012 3–1–1 2001 Antwerpen gold: 200 m butterfly; 2006 Helsinki gold: 200 m butterfly, silver: 200 m freestyle; 2007 Debrecen gold: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly
Julie Jensen DEN SWI 2016 0–1–2 2017 København silver: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2019 Glasgow bronze: 4×50 m freestyle relay
Pál Joensen DEN SWI 2012—2016 0–1–0 2013 Herning silver: 1500 m freestyle (competed for the Faroer Islands)
Vibeke Lambersøy Johansen NOR SWI 1996 0–0–1 1996 Rostock bronze: 50 m freestyle
Camilla Johansson SWE SWI 2000 1–0–0 2000 Valencia gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Jennie Johansson SWE SWI 2012—2016 0–2–3 2009 Istanbul silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m breaststroke; 2013 Herning silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke
Louise Jöhncke SWE SWI 1996—2000 0–0–2 1998 Sheffield bronze: 100 m freestyle and 200 m freestyle
Saskia de Jonge NED SWI 2008 6–1–0 2006 Helsinki silver: 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2008 Rijeka gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2009 Istanbul gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2010 Eindhoven gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Sanja Jovanović CRO SWI 2004—2012 5–3–1 2007 Debrecen gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 2008 Rijeka gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2009 Istanbul gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 2010 Eindhoven gold: 50 m backstroke; 2012 Chartres silver: 50 m backstroke; 2015 Netanya bronze: 50 m backstroke
Dinko Jukic AUT SWI 2008—2012 2–1–2 2008 Rijeka gold: 400 m medley, silver: 200 m butterfly; 2009 Istanbul bronze: 200 m butterfly; 2010 Eindhoven gold: 200 m butterfly and 200 m medley
Mirna Jukic AUT SWI 2004—2008 2–8–2 2001 Antwerpen silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2002 Riesa gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 2003 Dublin gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 2004 Wien silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2007 Debrecen silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2008 Rijeka silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Paweł Juraszek POL SWI 2016 0–1–1 2017 København bronze: 4×50 m freestyle relay; 2019 Glasgow silver: 4×50 m freestyle relay
Denislav Kalchev BUL SWI 1992—1996 1–0–1 1994 Stavanger gold: 100 m medley; 1996 Rostock bronze: 100 m butterfly
Dzmitry Kalinovski BLR SWI 1996—2000 0–0–1 1996 Rostock bronze: 50 m freestyle
Anna-Karin Kammerling SWE SWI 2000—2008 16–10–9 1998 Sheffield silver: 50 m butterfly and 4×50 m medley relay; 1999 Lisboa gold: 50 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, silver: 50 m freestyle; 2000 Valencia gold: 50 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, bronze: 50 m freestyle; 2001 Antwerpen gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, silver: 50 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2002 Riesa gold: 50 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, silver: 100 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 2003 Dublin gold: 50 m butterfly, silver: 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien gold: 50 m butterfly, silver: 50 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2005 Trieste gold: 50 m butterfly, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle and 4×50 m medley relay; 2006 Helsinki gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m butterfly; 2007 Debrecen gold: 50 m butterfly, silver: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay
Marijan Kanjer CRO SWI 1996—2000 0–0–1 1993 Gateshead bronze: 4×50 m freestyle relay
Boglárka Kapás HUN SWI 2008—2016 1–3–1 2010 Eindhoven silver: 800 m freestyle; 2015 Netanya silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2017 København gold: 400 m freestyle, silver: 800 m freestyle
Tomislav Karlo CRO SWI 1996 0–3–1 1996 Rostock silver: 50 m backstroke and 4×50 m freestyle relay; 1999 Lisboa silver: 50 m backstroke; 2000 Valencia bronze: 4×50 m medley relay
Louise Karlsson SWE SWI 1992—1996 8–5–1 1991 Gelsenkirchen gold: 100 m medley, silver: 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 1992 Espoo gold: 50 m breaststroke, 50 m butterfly, and 100 m medley, silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 1993 Gateshead gold: 50 m butterfly, 100 m medley, and 4×50 m freestyle relay, silver: 4×50 m medley relay; 1994 Stavanger gold: 100 m medley, silver: 4×50 m freestyle relay
Simone Karn GER SWI 2000 0–0–3 2003 Dublin bronze: 200 m breaststroke (competed as Simone Weiler); 2004 Wien bronze: 100 m breaststroke (competed as Simone Weiler); 2005 Trieste bronze: 100 m breaststroke (competed as Simone Weiler)
Antti Kasvio FIN SWI 1992—1996 1–1–0 1992 Espoo gold: 4×50 m medley relay, silver: 100 m medley
Radosław Kawęcki POL SWI 2012—2016 7–2–0 2009 Istanbul silver: 200 m backstroke; 2011 Szczecin gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2012 Chartres gold: 200 m backstroke; 2013 Herning gold: 200 m backstroke; 2015 Netanya gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2017 København silver: 200 m backstroke; 2019 Glasgow gold: 200 m backstroke
Alenka Kejžar SLO SWI 1996—2004 1–4–6 1996 Rostock silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2001 Antwerpen silver: 100 m medley, bronze: 200 m medley and 400 m medley; 2002 Riesa silver: 200 m medley, bronze: 100 m medley and 400 m medley; 2003 Dublin gold: 200 m medley, silver: 100 m medley
Nataša Kejžar SLO SWI 2000 0–1–1 1998 Sheffield silver: 100 m medley; 1999 Lisboa bronze: 100 m medley
Christian Keller GER SWI 1992—2004 1–4–3 1993 Gateshead gold: 4×50 m breaststroke relay, bronze: 100 m medley; 1994 Stavanger silver: 100 m medley; 1996 Rostock silver: 200 m medley and 400 m medley, bronze: 100 m medley; 1998 Sheffield bronze: 400 m medley; 2000 Valencia silver: 200 m medley
Tamás Kenderesi HUN SWI 2014—2016 0–0–1 2017 København bronze: 200 m butterfly
Johan Kenkhuis NED SWI 2000—2004 4–1–3 1998 Sheffield gold: 4×50 m freestyle relay; 2001 Antwerpen silver: 4×50 m freestyle relay; 2002 Riesa gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2003 Dublin gold: 4×50 m freestyle relay; 2005 Trieste gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle; 2006 Helsinki bronze: 4×50 m freestyle relay
Tamás Kerékjártó HUN SWI 1996—2008 0–1–1 2002 Riesa silver: 200 m medley; 2006 Helsinki bronze: 200 m medley
Ajna Késely HUN SWI 2016 0–1–1 2019 Glasgow silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Yuliya Khitraya BLR SWI 2012—2016 0–1–1 2012 Chartres bronze: 4×50 m freestyle relay; 2017 København silver: 4×50 m medley mixed relay
Hanna Khlistunova UKR SWI 2008 1–0–0 2006 Helsinki gold: 100 m breaststroke
Sviatlana Khokhlava BLR SWI 2004—2012 0–1–4 2002 Riesa silver: 4×50 m freestyle relay; 2006 Helsinki bronze: 100 m medley; 2011 Szczecin bronze: 50 m butterfly; 2012 Chartres bronze: 4×50 m freestyle relay; 2015 Netanya bronze: 4×50 m medley mixed relay
Matthew Kidd GBR SWI 2004 0–0–1 2000 Valencia bronze: 4×50 m freestyle relay
Job Kienhuis NED SWI 2012 0–0–1 2010 Eindhoven bronze: 1500 m freestyle
Jaime King GBR SWI 1992—2000 0–0–1 1998 Sheffield bronze: 50 m breaststroke
Gergő Kis HUN SWI 2004—2016 0–2–1 2007 Debrecen silver: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2008 Rijeka silver: 400 m medley
Bartosz Kizierowski POL SWI 1996—2008 0–0–1 2003 Dublin bronze: 50 m freestyle
Anja Klinar SLO SWI 2004—2016 0–1–0 2010 Eindhoven silver: 400 m medley
Yana Klochkova UKR SWI 2000—2008 9–3–0 1999 Lisboa gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, 200 m medley, and 400 m medley; 2000 Valencia gold: 200 m medley and 400 m medley; 2001 Antwerpen gold: 200 m medley, silver: 400 m freestyle and 400 m medley; 2002 Riesa gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 400 m freestyle
Marco Koch GER SWI 2012—2016 3–3–2 2008 Rijeka silver: 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven gold: 200 m breaststroke; 2013 Herning silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 2015 Netanya gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2017 København silver: 200 m breaststroke; 2019 Glasgow bronze: 200 m breaststroke
Sarah Köhler GER SWI 2016 1–1–0 2017 København gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Anu Koivisto FIN SWI 1996—2000 0–1–1 2001 Antwerpen silver: 50 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Stanislava Komarova RUS SWI 2004—2008 0–1–1 2002 Riesa bronze: 200 m backstroke; 2003 Dublin silver: 200 m backstroke
Dmitry Komornikov RUS SWI 2000—2008 0–1–0 2007 Debrecen silver: 4×50 m medley relay
Dagmara Komorowicz POL SWI 1996 0–1–0 1994 Stavanger silver: 50 m backstroke
Yevgeny Korotyshkin RUS SWI 2004—2012 4–9–1 2005 Trieste silver: 100 m butterfly; 2007 Debrecen silver: 50 m butterfly, 100 m butterfly, and 4×50 m medley relay; 2008 Rijeka silver: 4×50 m medley relay; 2009 Istanbul gold: 100 m butterfly and 4×50 m medley relay, bronze: 50 m butterfly; 2011 Szczecin silver: 100 m butterfly and silver: 4×50 m medley relay; 2012 Chartres gold: 100 m butterfly, silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×50 m medley relay; 2013 Herning gold: 100 m butterfly
Paweł Korzeniowski POL SWI 2004—2016 3–5–7 2003 Dublin bronze: 200 m butterfly; 2004 Wien silver: 200 m butterfly, bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 2005 Trieste gold: 200 m butterfly, silver: 400 m freestyle; 2006 Helsinki gold: 200 m butterfly, bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle; 2007 Debrecen gold: 400 m freestyle, silver: 200 m butterfly, bronze: 200 m freestyle; 2009 Istanbul silver: 200 m butterfly; 2011 Szczecin bronze: 400 m freestyle; 2013 Herning silver: 200 m butterfly
Annabel Kosten NED SWI 2004 1–1–2 2001 Antwerpen silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay; 2003 Dublin gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Ágnes Kovács HUN SWI 1996—2004 0–3–1 1999 Lisboa silver: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 200 m breaststroke; 2002 Riesa bronze: 100 m breaststroke
Emese Kovács HUN SWI 2008 0–1–0 2007 Debrecen silver: 200 m butterfly
Dominik Kozma HUN SWI 2008—2016 0–0–1 2013 Herning bronze: 200 m freestyle
Gordan Kožulj CRO SWI 1996—2008 1–2–2 2000 Valencia silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2001 Antwerpen gold: 200 m backstroke; 2002 Riesa bronze: 200 m backstroke; 2005 Trieste bronze: 200 m backstroke
Aleksandr Krasnykh RUS SWI 2016 1–1–0 2017 København gold: 400 m freestyle, silver: 200 m freestyle
Ľuboš Križko SVK SWI 2004—2008 0–0–2 2006 Helsinki bronze: 50 m backstroke; 2008 Rijeka bronze: 50 m backstroke
Ranomi Kromowidjojo NED SWI 2008—2016 19–6–3 2005 Trieste gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2006 Helsinki silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2007 Debrecen gold: 4×50 m freestyle relay; 2008 Rijeka gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, bronze: 100 m freestyle; 2009 Istanbul gold: 4×50 m freestyle relay; and 4×50 m medley relay, silver: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2010 Eindhoven gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2013 Herning gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle mixed relay; 2015 Netanya gold: 50 m freestyle and 4×50 m medley relay, silver: 100 m freestyle and 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m freestyle mixed relay; 2017 København gold: 100 m freestyle, 50 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, 4×50 m freestyle mixed relay, and 4×50 m medley mixed relay, silver: 50 m freestyle
Jens Kruppa GER SWI 2000—2004 4–4–3 1996 Rostock gold: 100 m breaststroke and 4×50 m medley relay, silver: 50 m breaststroke and 100 m medley, bronze: 200 m breaststroke; 1998 Sheffield silver: 100 m medley, bronze: 100 m breaststroke; 1999 Lisboa gold: 100 m medley; 2001 Antwerpen silver: 100 m medley; 2002 Riesa gold: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke
Sławomir Kuczko POL SWI 2012 1–2–0 2004 Wien silver: 200 m breaststroke; 2005 Trieste gold: 200 m breaststroke; 2006 Helsinki silver: 200 m breaststroke
Vladislav Kulikov RUS
EUN
SWI 1992—1996 1–0–1 1991 Gelsenkirchen gold: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m butterfly (competed for the Soviet Union)
Stephan Kunzelmann GER SWI 2000—2004 1–2–1 1998 Sheffield gold: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 1999 Lisboa silver: 4×50 m freestyle relay; 2000 Valencia silver: 4×50 m freestyle relay
Kristýna Kyněrová CZE SWI 1996—2004 1–0–0 1996 Rostock gold: 400 m freestyle
Camille Lacourt FRA SWI 2012—2016 0–1–0 2013 Herning silver: 100 m backstroke
Yevgeny Lagunov RUS SWI 2004—2012 3–8–5 2005 Trieste bronze: 100 m freestyle; 2007 Debrecen silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2008 Rijeka silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m freestyle; 2009 Istanbul gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m freestyle; 2010 Eindhoven silver: 100 m freestyle, bronze: 200 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2011 Szczecin silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2012 Chartres silver: 100 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2013 Herning gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Flori Lang SUI SWI 2008 0–1–1 2003 Dublin bronze: 4×50 m medley relay; 2011 Szczecin silver: 50 m backstroke
Jenna Laukkanen FIN SWI 2012—2016 2–2–2 2015 Netanya gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2017 København silver: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2019 Glasgow bronze: 100 m breaststroke and 100 m medley
Yannick Lebherz GER SWI 2012 1–1–0 2010 Eindhoven gold: 200 m backstroke, silver: 400 m medley
Fanny Lecluyse BEL SWI 2012—2016 1–1–2 2011 Szczecin bronze: 200 m breaststroke; 2015 Netanya gold: 200 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke; 2017 København bronze: 200 m breaststroke
Georgina Lee GBR SWI 2000—2004 0–0–1 2001 Antwerpen bronze: 200 m butterfly
Karen Legg GBR SWI 2000 0–0–2 1998 Sheffield bronze: 400 m freestyle; 2000 Valencia bronze: 200 m freestyle
Ivan Lenđer SRB SWI 2008—2012 0–0–1 2009 Istanbul bronze: 100 m butterfly
Luca Leonardi ITA SWI 2016 1–1–0 2010 Eindhoven gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2013 Herning silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Fantine Lesaffre FRA SWI 2016 0–0–1 2017 København bronze: 400 m medley
Damiano Lestingi ITA SWI 2008 0–2–1 2010 Eindhoven silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2012 Chartres bronze: 100 m backstroke
Laura Letrari ITA SWI 2012 0–0–3 2008 Rijeka bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2010 Eindhoven bronze: 4×50 m medley relay; 2011 Szczecin bronze: 4×50 m freestyle relay
Jirka Letzin GER SWI 2000 2–3–0 1994 Stavanger gold: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay; 1999 Lisboa silver: 200 m backstroke, 200 m medley, and 400 m medley
Amaury Leveaux FRA SWI 2004—2012 8–2–1 2007 Debrecen silver: 4×50 m freestyle relay; 2008 Rijeka gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 50 m butterfly, and 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul gold: 100 m freestyle and 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay; 2011 Szczecin silver: 50 m butterfly; 2012 Chartres gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Josefin Lillhage SWE SWI 1996—2008 6–8–9 1999 Lisboa silver: 200 m freestyle; 2002 Riesa gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2003 Dublin gold: 4×50 m medley relay, silver: 200 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien gold: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle; 2004 Wien bronze: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2005 Trieste gold: 200 m freestyle, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay; 2006 Helsinki gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 4×50 m medley relay, bronze: 100 m freestyle and 200 m freestyle; 2007 Debrecen gold: 200 m freestyle, silver: 4×50 m medley relay, bronze: 100 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay
Pär Lindström SWE SWI 1992—1996 3–0–0 1992 Espoo gold: 4×50 m freestyle relay; 1993 Gateshead gold: 4×50 m freestyle relay; 1994 Stavanger gold: 4×50 m freestyle relay
Silke Lippok GER SWI 2012 1–1–0 2010 Eindhoven silver: 200 m freestyle; 2011 Szczecin gold: 200 m freestyle
Vera Lischka AUT SWI 1996 1–2–1 1996 Rostock gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 1998 Sheffield silver: 50 m breaststroke; 2001 Antwerpen bronze: 50 m breaststroke
Oleh Lisohor UKR SWI 2000—2008 12–7–4 1999 Lisboa silver: 50 m breaststroke; 2000 Valencia silver: 4×50 m medley relay; 2001 Antwerpen gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 4×50 m freestyle relay; 2002 Riesa gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, bronze: 100 m medley, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2003 Dublin gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke and 4×50 m medley relay; 2005 Trieste gold: 50 m breaststroke; and 100 m breaststroke, silver: 100 m medley and 4×50 m medley relay; 2006 Helsinki gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2007 Debrecen gold: 50 m breaststroke
Max Litchfield GBR SWI 2016 1–0–0 2019 Glasgow gold: 400 m medley
Ari-Pekka Liukkonen FIN SWI 2012—2016 0–0–1 2012 Chartres bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Nikita Lobintsev RUS SWI 2008—2016 2–2–1 2009 Istanbul silver: 400 m freestyle, bronze: 200 m freestyle; 2013 Herning gold: 400 m freestyle and 4×50 m freestyle mixed relay (swam in heats only), silver: 200 m freestyle
Artyom Lobuzov RUS SWI 2012 0–0–1 2010 Eindhoven bronze: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Alen Lončar CRO SWI 1996—2000 0–1–1 1993 Gateshead bronze: 4×50 m freestyle relay; 1996 Rostock silver: 4×50 m freestyle relay
Eduardo Lorente ESP SWI 2000—2004 1–0–1 2004 Wien bronze: 50 m freestyle; 2006 Helsinki gold: 50 m freestyle
Nataliya Lovtsova RUS SWI 2012—2016 0–1–1 2015 Netanya silver: 4×50 m freestyle mixed relay, bronze: 4×50 m freestyle relay
Jemma Lowe GBR SWI 2008—2012 0–3–3 2008 Rijeka bronze: 200 m butterfly; 2011 Szczecin silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 2013 Herning silver: 100 m butterfly, bronze: 200 m butterfly and 4×50 m medley relay
Alexander Lüderitz GER SWI 1996 1–2–1 1998 Sheffield gold: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 1999 Lisboa silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay
Therèse Lundin SWE SWI 1992 0–1–0 1992 Espoo silver: 4×50 m medley relay
Annika Lurz GER SWI 2008 0–0–2 2005 Trieste bronze: 200 m backstroke (competed as Annika Liebs); 2006 Helsinki bronze: 4×50 m freestyle relay
Remo Lütolf SUI SWI 2000—2004 0–1–1 2003 Dublin silver: 50 m breaststroke, bronze: 4×50 m medley relay
Richard Maden GBR SWI 1996 0–0–1 1996 Rostock bronze: 4×50 m medley relay
Filippo Magnini ITA SWI 2004—2016 8–7–5 2003 Dublin silver: 100 m freestyle; 2004 Wien gold: 200 m freestyle, silver: 100 m freestyle; 2005 Trieste gold: 100 m freestyle and 200 m freestyle; 2006 Helsinki gold: 100 m freestyle and 200 m freestyle, bronze: 4×50 m medley relay; 2007 Debrecen gold: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle; 2008 Rijeka gold: 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2009 Istanbul bronze: 4×50 m freestyle relay; 2010 Eindhoven gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2011 Szczecin silver: 200 m freestyle; 2013 Herning silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle; 2015 Netanya silver: 4×50 m freestyle relay
Daniel Málek CZE SWI 1996—2004 1–1–4 1996 Rostock bronze: 50 m breaststroke; 2000 Valencia gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 2001 Antwerpen bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Grégory Mallet FRA SWI 2008—2016 2–0–1 2012 Chartres gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×50 m medley relay (swam in heats only), bronze: 200 m freestyle
Florent Manaudou FRA SWI 2012—2016 5–1–1 2012 Chartres gold: 50 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, 4×50 m medley relay, 4×50 m freestyle mixed relay, and 4×50 m medley mixed relay; 2019 Glasgow silver: 50 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Laure Manaudou FRA SWI 2004—2012 9–2–4 2003 Dublin bronze: 100 m backstroke; 2005 Trieste gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 100 m backstroke; 2006 Helsinki gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 100 m backstroke; 2007 Debrecen gold: 400 m freestyle and 100 m backstroke, silver: 200 m freestyle, bronze: 4×50 m medley relay; 2008 Rijeka bronze: 100 m backstroke; 2012 Chartres gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke, bronze: 4×50 m medley relay
Dimitrios Manganas GRE SWI 1996—2004 0–0–1 1996 Rostock bronze: 400 m freestyle
Peter Mankoč SLO SWI 1996—2012 11–6–8 1999 Lisboa silver: 100 m medley; 2000 Valencia gold: 100 m medley, bronze: 200 m medley; 2001 Antwerpen gold: 100 m medley and 200 m medley, bronze: 50 m backstroke; 2002 Riesa gold: 100 m medley, bronze: 200 m medley; 2003 Dublin gold: 100 m medley, bronze: 200 m medley; 2004 Wien gold: 100 m medley; 2005 Trieste gold: 100 m medley, bronze: 100 m butterfly; 2006 Helsinki gold: 100 m medley, silver: 100 m butterfly; 2007 Debrecen gold: 100 m medley, bronze: 100 m butterfly; 2008 Rijeka gold: 100 m medley; 2009 Istanbul silver: 100 m butterfly, bronze: 100 m medley; 2010 Eindhoven silver: 100 m medley, bronze: 100 m butterfly; 2011 Szczecin gold: 100 m medley; 2012 Chartres silver: 100 m medley and 4×50 m medley mixed relay
Igor Marchenko RUS SWI 2000—2004 0–0–2 2002 Riesa bronze: 50 m butterfly and 100 m butterfly
Luca Marin ITA SWI 2004—2016 1–3–0 2004 Wien silver: 400 m medley; 2005 Trieste silver: 400 m medley; 2006 Helsinki gold: 400 m medley; 2007 Debrecen silver: 400 m medley
Matjaž Markič SLO SWI 2008 1–0–1 2005 Trieste bronze: 50 m breaststroke; 2008 Rijeka gold: 50 m breaststroke
Melanie Marshall GBR SWI 2004—2008 1–1–0 2003 Dublin gold: 200 m freestyle; 2004 Wien silver: 200 m freestyle
Rafed El-Masri GER
SYR
SWI 2004—2008 0–1–0 2008 Rijeka silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only) (competed for Germany)
Sycerika McMahon IRL SWI 2012 0–0–1 2012 Chartres bronze: 50 m breaststroke
Blaž Medvešek SLO SWI 2000—2004 1–1–1 2000 Valencia bronze: 200 m backstroke; 2003 Dublin gold: 200 m backstroke; 2004 Wien silver: 200 m backstroke
Maud van der Meer NED SWI 2016 0–0–1 2013 Herning bronze: 4×50 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Helge Meeuw GER SWI 2004—2012 2–4–3 2004 Wien bronze: 50 m backstroke; 2005 Trieste silver: 200 m butterfly; 2006 Helsinki gold: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay, silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2007 Debrecen silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2008 Rijeka bronze: 100 m backstroke
Annika Mehlhorn GER SWI 2004 3–3–1 1999 Lisboa silver: 100 m medley; 2000 Valencia gold: 200 m butterfly, silver: 100 m medley and 400 m medley; 2006 Helsinki gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2007 Debrecen gold: 4×50 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Dominik Meichtry SUI SWI 2004—2012 0–1–0 2008 Rijeka silver: 200 m freestyle
Rūta Meilutytė LTU SWI 2012—2016 5–0–0 2013 Herning gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 100 m medley; 2017 København gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke
Katrin Meißner GDR
GER
SWI 1988—2000 4–4–2 1994 Stavanger gold: 4×50 m freestyle relay (competed for Germany); 1996 Rostock gold: 4×50 m freestyle relay (competed for Germany); 1998 Sheffield gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, silver: 50 m freestyle (competed for Germany); 1999 Lisboa silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay (competed for Germany); 2001 Antwerpen silver: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay (competed for Germany); 2003 Dublin bronze: 4×50 m freestyle relay (competed for Germany)
Jenny Mensing GER SWI 2012—2016 0–2–0 2009 Istanbul silver: 200 m backstroke; 2010 Eindhoven silver: 4×50 m medley relay
Emanuele Merisi ITA SWI 1992—2004 1–1–1 1996 Rostock gold: 200 m backstroke, silver: 4×50 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Malia Metella FRA SWI 2004—2008 2–0–3 2003 Dublin gold: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle; 2004 Wien gold: 100 m freestyle, bronze: 100 m butterfly; 2007 Debrecen bronze: 4×50 m medley relay
Mehdy Metella FRA SWI 2010—2016 2–0–1 2012 Chartres gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×50 m freestyle mixed relay (swam in heats only), bronze: 100 m butterfly
Darren Mew GBR SWI 2000—2004 0–1–6 1998 Sheffield bronze: 4×50 m medley relay; 1999 Lisboa bronze: 4×50 m medley relay; 2000 Valencia bronze: 100 m breaststroke; 2001 Antwerpen silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only), bronze: 50 m breaststroke; 2003 Dublin bronze: 100 m breaststroke; 2006 Helsinki bronze: 50 m breaststroke
Theresa Michalak GER SWI 2012 1–0–1 2010 Eindhoven bronze: 100 m medley; 2011 Szczecin gold: 100 m medley
Clément Mignon FRA SWI 2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Hannah Miley GBR SWI 2008—2016 2–4–2 2009 Istanbul gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2011 Szczecin silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2012 Chartres gold: 400 m medley, silver: 800 m freestyle and 200 m medley; 2015 Netanya silver: 400 m medley
Terrie Miller NOR SWI 1996 1–1–1 1994 Stavanger bronze: 50 m breaststroke; 1996 Rostock gold: 100 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke
Miloš Milošević CRO SWI 1996—2000 2–2–2 1992 Espoo bronze: 50 m butterfly; 1993 Gateshead bronze: 4×50 m freestyle relay; 1996 Rostock silver: 4×50 m freestyle relay; 1998 Sheffield gold: 50 m butterfly; 1999 Lisboa gold: 50 m butterfly; 2002 Riesa silver: 50 m butterfly
Gianni Minervini ITA SWI 1984—1992 0–0–2 1991 Gelsenkirchen bronze: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay
Christian Minotti ITA SWI 2000—2004 0–0–1 2002 Riesa bronze: 1500 m freestyle
Aurore Mongel FRA SWI 2004—2008 1–1–2 2005 Trieste bronze: 200 m butterfly; 2007 Debrecen bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2008 Rijeka silver: 200 m butterfly; 2009 Istanbul gold: 200 m butterfly
Martina Moravcová TCH
SVK
SWI 1992—2008 19–7–4 1994 Stavanger silver: 50 m butterfly, bronze: 50 m backstroke (competed for Slovakia); 1996 Rostock gold: 200 m freestyle, silver: 100 m medley, bronze: 100 m freestyle (competed for Slovakia); 1998 Sheffield gold: 200 m freestyle, 100 m butterfly, and 100 m medley, silver: 100 m freestyle (competed for Slovakia); 1999 Lisboa gold: 200 m freestyle and 100 m medley, silver: 200 m medley (competed for Slovakia); 2000 Valencia gold: 200 m freestyle, 100 m butterfly, and 100 m medley, bronze: 100 m freestyle (competed for Slovakia); 2001 Antwerpen gold: 200 m freestyle, 100 m butterfly, and 100 m medley, silver: 100 m freestyle (competed for Slovakia); 2002 Riesa gold: 100 m freestyle, 100 m butterfly, and 100 m medley (competed for Slovakia); 2003 Dublin gold: 100 m butterfly, silver: 50 m butterfly (competed for Slovakia); 2004 Wien gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly, silver: 50 m butterfly (competed for Slovakia); 2005 Trieste gold: 100 m butterfly (competed for Slovakia); 2006 Helsinki bronze: 100 m butterfly (competed for Slovakia)
Vladimir Morozov RUS SWI 2012—2016 17–5–1 2012 Chartres gold: 100 m freestyle and 100 m medley, silver: 50 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, 4×50 m medley relay, and 4×50 m freestyle mixed relay, bronze: 50 m backstroke; 2013 Herning gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 100 m medley, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m freestyle mixed relay; 2017 København gold: 50 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle mixed relay; 2019 Glasgow gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 50 m breaststroke, 4×50 m freestyle relay, 4×50 m medley relay, 4×50 m freestyle mixed relay, and 4×50 m medley mixed relay
Kseniya Moskvina RUS SWI 2008 1–1–2 2009 Istanbul gold: 100 m backstroke, bronze: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay; 2011 Szczecin silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Camille Muffat FRA SWI 2008—2012 4–2–1 2006 Helsinki silver: 200 m medley; 2007 Debrecen gold: 200 m medley, bronze: 400 m medley; 2008 Rijeka silver: 400 m freestyle; 2012 Chartres gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×50 m freestyle mixed relay
Marianne Muis NED SWI 1988—1996 0–0–1 1994 Stavanger bronze: 4×50 m freestyle relay
Rafa Múñoz ESP SWI 2008 1–2–1 2008 Rijeka silver: 100 m butterfly, bronze: 50 m butterfly; 2012 Chartres gold: 50 m butterfly, silver: 100 m butterfly
Barry Murphy IRL SWI 2012 0–0–1 2013 Herning bronze: 50 m breaststroke
Gráinne Murphy IRL SWI 2012 0–0–2 2010 Eindhoven bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Ágnes Mutina HUN SWI 2004—2012 1–0–1 2007 Debrecen bronze: 400 m freestyle; 2010 Eindhoven gold: 400 m freestyle
Mattia Nalesso ITA SWI 2004—2008 0–1–0 2008 Rijeka silver: 4×50 m freestyle relay
Rozaliya Nasretdinova RUS SWI 2014—2016 1–4–2 2012 Chartres silver: 4×50 m freestyle mixed relay; 2013 Herning gold: 4×50 m freestyle mixed relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2015 Netanya silver: 4×50 m freestyle mixed relay and 4×50 m medley mixed relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2017 København silver: 4×50 m freestyle mixed relay
Margarita Nesterova RUS SWI 2012 0–1–0 2011 Szczecin silver: 4×50 m medley relay
Robin Neumann NED SWI 2014—2016 0–1–0 2015 Netanya silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Gal Nevo ISR SWI 2008—2016 0–1–6 2009 Istanbul bronze: 400 m medley; 2011 Szczecin bronze: 200 m medley and 400 m medley; 2012 Chartres bronze: 200 m medley and 400 m medley; 2013 Herning silver: 400 m medley; 2015 Netanya bronze: 400 m medley
Mie Ø. Nielsen DEN SWI 2012—2016 4–3–3 2011 Szczecin gold: 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m backstroke and 100 m medley; 2013 Herning gold: 100 m backstroke, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2017 København silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only), bronze: 4×50 m freestyle relay
Moniek Nijhuis NED SWI 2012 8–4–2 2003 Dublin bronze: 4×50 m medley relay; 2004 Wien gold: 4×50 m medley relay; 2005 Trieste gold: 4×50 m medley relay; 2008 Rijeka gold: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke; 2009 Istanbul gold: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay, silver: 100 m breaststroke; 2010 Eindhoven gold: 100 m breaststroke and 4×50 m medley relay, silver: 50 m breaststroke; 2013 Herning silver: 50 m breaststroke; 2015 Netanya gold: 4×50 m medley relay, silver: 100 m breaststroke
Volodymyr Nikolaichuk UKR SWI 1996—2004 0–1–1 1999 Lisboa bronze: 100 m backstroke; 2000 Valencia silver: 4×50 m medley relay
Melanie Nocher IRL SWI 2008—2012 0–0–1 2011 Szczecin bronze: 200 m backstroke
Karel Novy SUI SWI 2000—2008 0–0–3 1999 Lisboa bronze: 100 m freestyle; 2000 Valencia bronze: 100 m freestyle; 2003 Dublin bronze: 4×50 m medley relay
Anna Ntountounaki GRE SWI 2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: 100 m butterfly
Stefan Nystrand SWE SWI 2000—2012 11–3–2 1999 Lisboa gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2000 Valencia gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 4×50 m freestyle relay; 2001 Antwerpen gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2002 Riesa gold: 50 m freestyle; 2003 Dublin silver: 4×50 m medley relay; 2006 Helsinki gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle; 2007 Debrecen gold: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Siobhan-Marie O'Connor GBR SWI 2012—2016 0–3–4 2012 Chartres bronze: 100 m medley; 2013 Herning silver: 200 m medley, bronze: 100 m medley and 4×50 m medley relay; 2015 Netanya silver: 100 m medley and 200 m medley; 2019 Glasgow bronze: 200 m medley
Alexander Dale Oen NOR SWI 2004—2008 1–0–2 2006 Helsinki bronze: 100 m breaststroke; 2011 Szczecin gold: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke
Thanasis Oikonomou GRE SWI 2000 0–0–1 2002 Riesa bronze: 400 m freestyle
Linda Olofsson SWE SWI 1992—1996 1–6–2 1992 Espoo silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 1993 Gateshead gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle and 4×50 m medley relay; 1994 Stavanger silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay; 1996 Rostock silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay
Marco Orsi ITA SWI 2012—2016 8–9–5 2008 Rijeka silver: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul bronze: 4×50 m freestyle relay; 2010 Eindhoven gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle and 4×50 m medley relay; 2011 Szczecin gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, bronze: 50 m freestyle; 2013 Herning gold: 4×50 m medley relay, silver: 50 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m freestyle mixed relay, bronze: 100 m freestyle; 2015 Netanya gold: 100 m freestyle, 4×50 m medley relay, and 4×50 m freestyle mixed relay, silver: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2017 København gold: 100 m medley, silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m freestyle mixed relay; 2019 Glasgow bronze: 4×50 m freestyle relay
Maria Östling SWE SWI 1996—2004 0–1–0 1998 Sheffield silver: 4×50 m medley relay
Simone Osygus GER SWI 1992—1996 4–2–0 1991 Gelsenkirchen gold: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 1992 Espoo gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle; 1998 Sheffield gold: 4×50 m freestyle relay; 1999 Lisboa silver: 4×50 m freestyle relay
Jeanette Ottesen Gray DEN SWI 2004—2016 9–9–10 2008 Rijeka gold: 100 m butterfly, silver: 100 m freestyle and 50 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 2009 Istanbul bronze: 100 m freestyle and 100 m butterfly; 2011 Szczecin gold: 50 m butterfly, 100 m butterfly, and 4×50 m medley relay, silver: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 4×50 m freestyle relay; 2012 Chartres gold: 50 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, silver: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle and 100 m butterfly; 2013 Herning gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, silver: 50 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2015 Netanya silver: 50 m butterfly and 100 m butterfly, bronze: 50 m freestyle; 2019 Glasgow bronze: 50 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley mixed relay
Paul Palmer GBR SWI 1992—2000 0–1–1 2000 Valencia silver: 400 m freestyle, bronze: 200 m freestyle
Gregorio Paltrinieri ITA SWI 2012—2016 3–1–0 2012 Chartres gold: 1500 m freestyle; 2015 Netanya gold: 1500 m freestyle; 2017 København silver: 1500 m freestyle; 2019 Glasgow gold: 1500 m freestyle
Roberta Panara ITA SWI 2008 0–0–1 2008 Rijeka bronze: 4×50 m medley relay
Anthony Pannier FRA SWI 2012 0–0–1 2012 Chartres bronze: 1500 m freestyle
Margherita Panziera ITA SWI 2016 1–0–1 2017 København bronze: 200 m backstroke; 2019 Glasgow gold: 200 m backstroke
Sandrine Paquier SUI SWI 1996 0–0–1 1996 Rostock bronze: 4×50 m freestyle relay
Steve Parry GBR SWI 2000—2004 1–2–2 2000 Valencia bronze: 200 m butterfly and 4×50 m freestyle relay; 2002 Riesa gold: 200 m butterfly, silver: 200 m backstroke; 2003 Dublin silver: 200 m butterfly
Darya Parshina RUS SWI 2004 0–1–0 2004 Wien silver: 400 m freestyle
Marja Pärssinen-Päivinen FIN SWI 1992—2000 0–0–1 1996 Rostock bronze: 50 m butterfly (competed as Marja Pärssinen)
Roberto Pavoni GBR SWI 2012 0–1–0 2015 Netanya silver: 400 m medley
Keri-Anne Payne GBR SWI 2008—2016 1–0–0 2004 Wien gold: 400 m freestyle
Adam Peaty GBR SWI 2016 1–2–1 2015 Netanya silver: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2017 København gold: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke
Jana Pechanová CZE SWI 2004—2016 0–1–1 2000 Valencia silver: 400 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Alicja Pęczak POL SWI 1992—2000 5–2–3 1992 Espoo bronze: 50 m breaststroke and 100 m medley; 1996 Rostock gold: 200 m breaststroke, silver: 200 m medley, bronze: 100 m breaststroke; 1998 Sheffield gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 200 m medley; 2000 Valencia gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke
Rikke Møller Pedersen DEN SWI 2012—2016 8–5–0 2009 Istanbul gold: 200 m breaststroke; 2011 Szczecin gold: 200 m breaststroke and 4×50 m medley relay, silver: 100 m breaststroke; 2012 Chartres gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×50 m medley relay, silver: 50 m breaststroke; 2013 Herning gold: 200 m breaststroke and 4×50 m medley relay, silver: 100 m breaststroke; 2017 København silver: 200 m breaststroke and 4×50 m medley relay
María Peláez ESP SWI 1992—2008 0–0–1 1996 Rostock bronze: 200 m butterfly
Federica Pellegrini ITA SWI 2004—2016 7–4–6 2005 Trieste gold: 200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2006 Helsinki silver: 400 m freestyle; 2007 Debrecen silver: 400 m freestyle; 2008 Rijeka gold: 200 m freestyle, bronze: 4×50 m medley relay; 2009 Istanbul gold: 200 m freestyle; 2010 Eindhoven gold: 800 m freestyle, bronze: 4×50 m medley relay; 2011 Szczecin bronze: 4×50 m freestyle relay; 2013 Herning gold: 200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2015 Netanya gold: 200 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2017 København bronze: 4×50 m freestyle mixed relay; 2019 Glasgow silver: 200 m freestyle and 4×50 m medley relay
Matteo Pelliciari ITA SWI 2000—2004 0–0–1 2002 Riesa bronze: 200 m freestyle
Giacomo Perez-Dortona FRA SWI 2012 1–1–1 2012 Chartres gold: 4×50 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 2013 Herning silver: 50 m breaststroke
Stéphan Perrot FRA SWI 1996—2000 2–1–0 1998 Sheffield silver: 200 m breaststroke; 1999 Lisboa gold: 200 m breaststroke; 2000 Valencia gold: 200 m breaststroke
Erik Persson SWE SWI 2016 0–1–0 2019 Glasgow silver: 200 m breaststroke
Aglaia Pezzato ITA SWI 2016 2–0–0 2015 Netanya gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m freestyle mixed relay (swam in heats only)
Karen Pickering GBR SWI 1992—2004 0–2–2 1998 Sheffield bronze: 4×50 m freestyle relay; 1999 Lisboa bronze: 4×50 m freestyle relay; 2000 Valencia silver: 200 m freestyle and 4×50 m freestyle relay
Janine Pietsch GER SWI 2004 3–8–7 2001 Antwerpen silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×50 m freestyle relay; 2002 Riesa silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m backstroke and 4×50 m freestyle relay; 2003 Dublin silver: 4×50 m medley relay; 2004 Wien silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2005 Trieste silver: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay, bronze: 100 m backstroke; 2006 Helsinki gold: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay; 2007 Debrecen gold: 4×50 m medley relay, silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Jarno Pihlava FIN SWI 2000—2004 0–2–2 2002 Riesa silver: 4×50 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 2004 Wien bronze: 4×50 m medley relay; 2006 Helsinki silver: 4×50 m medley relay
Emilia Pikkarainen FIN SWI 2008—2016 0–1–1 2010 Eindhoven bronze: 4×50 m freestyle relay; 2012 Chartres silver: 4×50 m freestyle relay
Denis Pimankov RUS SWI 1996—2004 0–1–0 2000 Valencia silver: 100 m freestyle
Mark Pinger GER SWI 1992—1996 0–2–0 1992 Espoo silver: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay
Stefania Pirozzi ITA SWI 2010—2016 0–1–0 2012 Chartres silver: 200 m butterfly
Kateřina Pivoňková CZE SWI 1996—2004 1–1–0 1996 Rostock gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke
Samuel Pizzetti ITA SWI 2008—2012 0–0–1 2008 Rijeka bronze: 1500 m freestyle
Maxim Podoprigora AUT SWI 2000—2008 1–1–1 1998 Sheffield bronze: 200 m breaststroke; 2001 Antwerpen gold: 200 m breaststroke; 2002 Riesa silver: 200 m breaststroke
Sarah Poewe GER
RSA
SWI 2000—2012 5–5–2 2002 Riesa gold: 100 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke, 200 m breaststroke, and silver: 4×50 m medley relay (competed for Germany); 2003 Dublin gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, silver: 4×50 m medley relay (competed for Germany); 2004 Wien gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, silver: 4×50 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke (competed for Germany); 2007 Debrecen bronze: 50 m breaststroke (competed for Germany)
Stefan Pohl GER SWI 2000 0–1–0 1996 Rostock silver: 400 m freestyle
Anne Poleska GER SWI 2000—2008 5–2–4 1996 Rostock bronze: 200 m breaststroke; 1998 Sheffield bronze: 200 m breaststroke; 1999 Lisboa gold: 200 m breaststroke; 2001 Antwerpen gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2002 Riesa bronze: 200 m breaststroke; 2003 Dublin silver: 200 m breaststroke; 2004 Wien gold: 200 m breaststroke; 2005 Trieste gold: 200 m breaststroke; 2006 Helsinki silver: 200 m breaststroke; 2007 Debrecen bronze: 200 m breaststroke
Tomasz Polewka POL SWI 2016 1–0–0 2015 Netanya gold: 50 m backstroke
Alessia Polieri ITA SWI 2010—2016 0–1–2 2010 Eindhoven silver: 200 m butterfly; 2012 Chartres bronze: 200 m butterfly; 2015 Netanya bronze: 200 m butterfly
Anatoly Polyakov RUS SWI 2000—2004 0–1–2 2000 Valencia silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 2001 Antwerpen bronze: 200 m butterfly
Alena Popchanka BLR
FRA
SWI 1996—2008 3–4–4 2002 Riesa gold: 100 m freestyle and 200 m freestyle, silver: 4×50 m freestyle relay (competed for Belarus); 2003 Dublin bronze: 200 m freestyle and 100 m butterfly (competed for Belarus); 2005 Trieste silver: 100 m butterfly, bronze: 100 m freestyle (competed for France); 2006 Helsinki gold: 200 m freestyle, silver: 100 m freestyle (competed for France); 2007 Debrecen silver: 100 m butterfly, bronze: 4×50 m medley relay (competed for France)
Aleksandr Popkov RUS SWI 2016 6–1–1 2013 Herning gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2015 Netanya silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m butterfly; 2017 København gold: 50 m butterfly, 4×50 m freestyle relay (swam in heats only), and 4×50 m medley relay; 2019 Glasgow gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay
Aleksandr Popov RUS
EUN
IOC/SWI 1992—2018 2–0–0 1991 Gelsenkirchen gold: 50 m freestyle and 4×50 m medley relay (competed for the Soviet Union)
Veronika Popova RUS SWI 2012—2016 2–2–5 2012 Chartres gold: 100 m freestyle, silver: 4×50 m freestyle mixed relay, bronze: 200 m freestyle; 2013 Herning gold: 4×50 m freestyle mixed relay, bronze: 200 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2015 Netanya silver: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle and 4×50 m freestyle relay
Angela Postma NED SWI 1996 1–3–2 1994 Stavanger gold: 50 m butterfly, silver: 50 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle relay; 1996 Rostock silver: 4×50 m medley relay; 1998 Sheffield silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay
Christian Poswiat GDR
GER
SWI 1988—1992 1–0–0 1993 Gateshead gold: 4×50 m breaststroke relay
Svetlana Pozdeyeva RUS SWI 1996 0–1–0 1993 Gateshead silver: 50 m butterfly
Vladimir Predkin RUS SWI 1996 0–1–1 1993 Gateshead silver: 50 m freestyle, bronze: 50 m butterfly
Sarah Price GBR SWI 2000—2004 2–2–3 1999 Lisboa bronze: 100 m backstroke; 2000 Valencia bronze: 4×50 m medley relay; 2001 Antwerpen gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 2002 Riesa gold: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2004 Wien silver: 200 m backstroke
Kirill Prigoda RUS SWI 2016 2–1–1 2017 København gold: 200 m breaststroke and 4×50 m medley relay, silver: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Yury Prilukov RUS SWI 2004—2008 8–2–0 2002 Riesa gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle; 2003 Dublin gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 2004 Wien gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle; 2005 Trieste gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 2006 Helsinki gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Ben Proud GBR SWI 2016 0–1–1 2017 København silver: 50 m freestyle, bronze: 50 m butterfly
Alexei Puninski CRO SWI 2008 1–2–1 2003 Dublin silver: 50 m butterfly; 2006 Helsinki gold: 50 m butterfly; 2008 Rijeka bronze: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul silver: 4×50 m freestyle relay
Alexandra Putra FRA
POL
SWI 2004—2012 1–0–1 2007 Debrecen bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only) (competed for France); 2008 Rijeka gold: 200 m backstroke (competed for France)
Matti Rajakylä FIN SWI 2004—2008 0–2–2 2002 Riesa silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2004 Wien bronze: 4×50 m medley relay; 2005 Trieste bronze: 50 m butterfly; 2006 Helsinki silver: 4×50 m medley relay
Danas Rapšys LTU SWI 2016 3–0–1 2017 København gold: 200 m freestyle, bronze: 200 m backstroke; 2019 Glasgow gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Molly Renshaw GBR SWI 2016 0–1–0 2019 Glasgow silver: 200 m breaststroke
Flavia Rigamonti SUI SWI 2000—2008 3–3–1 1996 Rostock silver: 800 m freestyle; 1998 Sheffield gold: 800 m freestyle; 1999 Lisboa silver: 800 m freestyle; 2001 Antwerpen gold: 800 m freestyle; 2002 Riesa silver: 800 m freestyle; 2004 Wien gold: 800 m freestyle; 2005 Trieste bronze: 800 m freestyle
Dennis Rijnbeek NED SWI 2000 0–0–1 1999 Lisboa bronze: 4×50 m freestyle relay
Éva Risztov HUN SWI 2000—2016 6–1–1 2002 Riesa gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 200 m butterfly, silver: 400 m medley; 2003 Dublin gold: 200 m butterfly and 400 m medley, bronze: 800 m freestyle; 2004 Wien gold: 400 m medley
Matteo Rivolta ITA SWI 2012—2016 2–1–0 2015 Netanya gold: 4×50 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 2017 København gold: 100 m butterfly
Joe Roebuck GBR SWI 2012 0–0–1 2011 Szczecin bronze: 200 m butterfly
Markus Rogan AUT SWI 2000—2012 5–4–1 2003 Dublin bronze: 200 m backstroke; 2004 Wien gold: 200 m backstroke and 200 m medley, silver: 100 m backstroke and 100 m medley; 2005 Trieste gold: 200 m backstroke; 2007 Debrecen gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 2009 Istanbul gold: 200 m medley; 2011 Szczecin silver: 200 m medley
Pierre Roger FRA SWI 2004—2008 0–0–1 2008 Rijeka bronze: 200 m backstroke
Vanja Rogulj CRO SWI 2000—2008 0–0–1 2000 Valencia bronze: 4×50 m medley relay
Teresa Rohmann GER SWI 2004 1–1–3 2003 Dublin bronze: 200 m medley and 400 m medley; 2004 Wien gold: 200 m medley, silver: 400 m medley, bronze: 100 m medley
Andrea Rolla ITA SWI 2012 1–0–0 2011 Szczecin gold: 4×50 m freestyle relay
Sue Rolph GBR SWI 1996—2000 3–6–10 1994 Stavanger silver: 100 m medley, bronze: 50 m freestyle; 1996 Rostock gold: 100 m medley and 200 m medley, silver: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 1998 Sheffield gold: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle, 100 m medley, 200 m medley, and 4×50 m freestyle relay; 1999 Lisboa silver: 50 m freestyle and 100 m freestyle, bronze: 200 m medley, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2000 Valencia silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m medley and 200 m medley
Mykhailo Romanchuk UKR SWI 2014—2016 1–0–0 2017 København gold: 1500 m freestyle
Sophie de Ronchi FRA SWI 2008 0–2–2 2007 Debrecen bronze: 100 m medley; 2008 Rijeka silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m medley; 2010 Eindhoven silver: 100 m breaststroke
Massi Rosolino ITA SWI 1996—2008 7–8–5 1998 Sheffield silver: 200 m freestyle and: 400 m freestyle; 1999 Lisboa gold: 400 m freestyle; 1999 Lisboa silver: 200 m freestyle, bronze: 200 m medley; 2000 Valencia gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 200 m medley; 2003 Dublin gold: 400 m freestyle, silver: 200 m medley, bronze: 1500 m freestyle and 400 m medley; 2004 Wien gold: 400 m freestyle, silver: 200 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle; 2005 Trieste silver: 200 m freestyle; 2006 Helsinki silver: 200 m freestyle; 2008 Rijeka silver: 400 m freestyle, bronze: 200 m freestyle
Nicolas Rostoucher FRA SWI 2000—2008 0–0–1 2001 Antwerpen bronze: 1500 m freestyle
Sébastien Rouault FRA SWI 2008 0–0–1 2006 Helsinki bronze: 1500 m freestyle
Sharon van Rouwendaal NED SWI 2012—2016 0–2–2 2010 Eindhoven silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2013 Herning bronze: 800 m freestyle; 2015 Netanya bronze: 800 m freestyle
Adam Ruckwood GBR SWI 1992—2000 0–1–1 1998 Sheffield silver: 200 m backstroke; 1999 Lisboa bronze: 200 m backstroke
Nils Rudolph GER SWI 1992 1–2–0 1991 Gelsenkirchen gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m butterfly and 4×50 m medley relay
Caroline Ruhnau GER SWI 2012 2–1–0 2009 Istanbul gold: 100 m breaststroke; 2010 Eindhoven silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2013 Herning gold: 4×50 m medley mixed relay
Davide Rummolo ITA SWI 2000 1–0–0 2002 Riesa gold: 200 m breaststroke
Thomas Rupprath GER SWI 2000—2008 26–11–4 1996 Rostock gold: 100 m butterfly, silver: 200 m butterfly; 1998 Sheffield gold: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay, bronze: 200 m butterfly; 1999 Lisboa silver: 200 m butterfly and 4×50 m medley relay; 2000 Valencia gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×50 m medley relay; 2001 Antwerpen gold: 100 m backstroke, 100 m butterfly, and 4×50 m medley relay; 2002 Riesa gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, 100 m butterfly, and 4×50 m medley relay; 2003 Dublin gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×50 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 2004 Wien gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, 100 m butterfly, and 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay; 2005 Trieste gold: 50 m backstroke, 100 m butterfly, and 4×50 m medley relay, bronze: 100 m backstroke; 2006 Helsinki gold: 4×50 m medley relay, silver: 50 m backstroke and 50 m butterfly, bronze: 100 m backstroke; 2007 Debrecen gold: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay, silver: 100 m medley, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2008 Rijeka silver: 4×50 m medley relay; 2009 Istanbul silver: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay
Shane Ryan IRL SWI 2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: 50 m backstroke
Simone Sabbioni ITA SWI 2014—2016 3–3–1 2015 Netanya gold: 4×50 m medley relay and 4×50 m medley mixed relay, silver: 50 m backstroke, bronze: 200 m backstroke; 2017 København gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke and 4×50 m medley relay
Aleksandr Sadovnikov RUS SWI 2014—2016 1–0–0 2017 København gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Jamie Salter GBR SWI 1996—2000 0–0–1 1999 Lisboa bronze: 400 m freestyle
Daniela Samulski GER SWI 2000—2008 1–4–5 2000 Valencia silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m backstroke and 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2005 Trieste silver: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2006 Helsinki gold: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2008 Rijeka silver: 4×50 m medley relay; 2009 Istanbul bronze: 4×50 m freestyle relay
Jorge Sánchez ESP SWI 2004 0–0–1 1998 Sheffield bronze: 200 m backstroke
Paval Sankovich BLR SWI 2008—2016 0–1–8 2011 Szczecin bronze: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2013 Herning bronze: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay; 2015 Netanya bronze: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only), 4×50 m medley relay, and 4×50 m medley mixed relay; 2017 København silver: 4×50 m medley mixed relay, bronze: 4×50 m medley relay
Anna Santamans FRA SWI 2010—2016 3–0–2 2012 Chartres gold: 4×50 m freestyle mixed relay and 4×50 m medley mixed relay, bronze: 4×50 m medley relay; 2019 Glasgow gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Romain Sassot FRA SWI 2012 1–0–1 2009 Istanbul bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2012 Chartres gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Mateusz Sawrymowicz POL SWI 2008—2016 2–1–1 2005 Trieste bronze: 1500 m freestyle; 2006 Helsinki silver: 1500 m freestyle; 2007 Debrecen gold: 1500 m freestyle; 2011 Szczecin gold: 1500 m freestyle
Michele Scarica ITA SWI 2004 0–1–0 2002 Riesa silver: 4×50 m freestyle relay
Paulina Schmiedel GER SWI 2016 1–0–0 2011 Szczecin gold: 4×50 m freestyle relay
Patrick Schmollinger AUT SWI 2000 0–0–1 1998 Sheffield bronze: 50 m breaststroke
Anke Scholz GER SWI 1996 1–1–0 1993 Gateshead gold: 4×50 m backstroke relay, silver: 4×50 m freestyle relay
Daniela Schreiber GER SWI 2012 1–1–2 2008 Rijeka bronze: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul bronze: 4×50 m freestyle relay; 2010 Eindhoven silver: 4×50 m freestyle relay; 2011 Szczecin gold: 4×50 m freestyle relay
Jens Schreiber GER SWI 2004—2008 1–2–1 2003 Dublin silver: 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2006 Helsinki gold: 4×50 m medley relay
Hinkelien Schreuder NED SWI 2008—2012 16–5–5 2001 Antwerpen silver: 4×50 m freestyle relay; 2003 Dublin gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay; 2004 Wien gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, bronze: 50 m freestyle; 2005 Trieste gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, bronze: 100 m medley; 2007 Debrecen gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle and 50 m butterfly; 2008 Rijeka gold: 50 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, silver: 50 m freestyle; 2009 Istanbul gold: 50 m freestyle, 50 m butterfly, 100 m medley, gold: 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, silver: 50 m freestyle, 50 m butterfly, and 100 m medley
Ben Schwietert NED SWI 2016 0–0–1 2015 Netanya bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Duncan Scott GBR SWI 2014—2016 0–2–2 2017 København bronze: 100 m freestyle and 200 m freestyle; 2019 Glasgow silver: 200 m freestyle and 4×50 m freestyle mixed relay
Fabio Scozzoli ITA SWI 2012 8–3–4 2010 Eindhoven gold: 100 m breaststroke, silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke; 2011 Szczecin gold: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke; 2012 Chartres gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke; 2015 Netanya gold: 4×50 m medley relay and 4×50 m medley mixed relay; 2017 København gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke and 4×50 m medley relay; 2019 Glasgow bronze: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke
Francesca Segat ITA SWI 2004 1–2–2 2003 Dublin silver: 200 m butterfly; 2008 Rijeka gold: 200 m medley, bronze: 100 m medley and 400 m medley; 2009 Istanbul silver: 200 m medley
Indrek Sei EST SWI 1992—2000 0–2–2 1991 Gelsenkirchen bronze: 100 m medley; 1992 Espoo bronze: 100 m medley; 1993 Gateshead silver: 100 m medley; 2000 Valencia silver: 100 m medley
Vladimir Selkov RUS
EUN
SWI 1992—1996 1–1–0 1991 Gelsenkirchen gold: 4×50 m medley relay, silver: 50 m backstroke (competed for the Soviet Union)
Hanna-Maria Seppälä FIN SWI 2000—2016 4–2–5 2003 Dublin bronze: 100 m freestyle; 2005 Trieste gold: 100 m medley, silver: 100 m freestyle; 2006 Helsinki gold: 100 m medley, bronze: 50 m freestyle; 2007 Debrecen gold: 100 m medley; 2008 Rijeka gold: 100 m medley; 2009 Istanbul bronze: 100 m medley; 2010 Eindhoven bronze: 4×50 m freestyle relay; 2012 Chartres silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Andriy Serdinov UKR SWI 2000—2008 0–2–4 2000 Valencia silver: 4×50 m medley relay; 2002 Riesa silver: 100 m butterfly, bronze: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×50 m medley relay; 2003 Dublin bronze: 50 m butterfly and 100 m butterfly
Katy Sexton GBR SWI 2000—2004 0–1–1 1999 Lisboa bronze: 4×50 m medley relay; 2000 Valencia silver: 100 m backstroke
Andrey Shabasov RUS SWI 2016 0–2–0 2015 Netanya silver: 4×50 m medley relay and 4×50 m medley mixed relay
Hanna Shcherba-Lorgeril BLR
FRA
SWI 2004—2008 0–2–2 2002 Riesa silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 200 m medley (competed as Anna Shcherba for Belarus); 2003 Dublin silver: 200 m medley, bronze: 100 m medley (competed as Anna Shcherba for Belarus)
Alison Sheppard GBR SWI 1988—2004 3–4–3 1993 Gateshead gold: 4×50 m breaststroke relay, 1998 Sheffield bronze: 4×50 m freestyle relay; 1999 Lisboa bronze: 4×50 m freestyle relay; 2000 Valencia silver: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay; 2002 Riesa gold: 50 m freestyle, silver: 100 m medley; 2003 Dublin gold: 100 m medley, silver: 50 m freestyle
Slava Shyrshov UKR SWI 2000—2004 1–5–3 2000 Valencia silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2001 Antwerpen gold: 4×50 m freestyle relay; 2002 Riesa bronze: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2003 Dublin silver: 50 m backstroke, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien silver: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay; 2005 Trieste silver: 4×50 m medley relay
Julien Sicot FRA SWI 2004 0–2–1 2005 Trieste silver: 4×50 m freestyle relay; 2006 Helsinki silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Mariusz Siembida POL SWI 1996—2000 2–0–0 1996 Rostock gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke
Jani Sievinen FIN SWI 1992—2004 8–3–2 1991 Gelsenkirchen gold: 50 m backstroke; 1992 Espoo gold: 50 m backstroke, 100 m medley, and 4×50 m medley relay; 1998 Sheffield gold: 100 m medley, bronze: 200 m medley; 2001 Antwerpen silver: 200 m medley, bronze: 100 m medley; 2002 Riesa gold: 200 m medley, silver: 100 m medley and 4×50 m medley relay; 2003 Dublin gold: 100 m medley and 200 m medley
Čaba Silađi SRB SWI 2008—2016 0–0–1 2009 Istanbul bronze: 50 m breaststroke
Lizzie Simmonds GBR SWI 2008—2012 0–0–3 2006 Helsinki bronze: 200 m backstroke and 4×50 m medley relay; 2008 Rijeka bronze: 200 m backstroke
Vyacheslav Sinkevich RUS SWI 2012 1–1–0 2011 Szczecin silver: 200 m breaststroke; 2012 Chartres gold: 200 m breaststroke
Johanna Sjöberg SWE SWI 1996—2004 10–13–7 1994 Stavanger silver: 4×50 m freestyle relay; 1996 Rostock gold: 50 m butterfly and 100 m butterfly, silver: 200 m butterfly and 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay; 1998 Sheffield silver: 100 m butterfly and 4×50 m medley relay, bronze: 50 m butterfly and 200 m butterfly; 1999 Lisboa gold: 100 m butterfly, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, silver: 50 m butterfly and 200 m butterfly; 2000 Valencia gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, silver: 100 m freestyle and 100 m butterfly, bronze: 50 m butterfly; 2001 Antwerpen gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, silver: 100 m butterfly, bronze: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2003 Dublin gold: 4×50 m medley relay, silver: 100 m butterfly and 4×50 m freestyle relay; 2005 Trieste silver: 4×50 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
Simon Sjödin SWE SWI 2008—2016 0–1–1 2013 Herning silver: 200 m medley; 2015 Netanya bronze: 200 m butterfly
Sarah Sjöström SWE SWI 2008—2016 8–12–0 2008 Rijeka silver: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2013 Herning gold: 50 m butterfly and 100 m butterfly, silver: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2015 Netanya gold: 100 m freestyle, 50 m butterfly, and 100 m butterfly, silver: 50 m freestyle and 4×50 m medley relay; 2017 København gold: 50 m freestyle, 100 m butterfly, and 4×50 m medley relay, silver: 100 m freestyle, 100 m medley, and 4×50 m freestyle relay
Sophia Skou DEN SWI 1996—2000 1–0–2 1998 Sheffield gold: 200 m butterfly; 1999 Lisboa bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly
Nikolay Skvortsov RUS SWI 2004—2012 3–3–6 2004 Wien gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly; 2005 Trieste bronze: 200 m butterfly; 2006 Helsinki bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 2008 Rijeka gold: 200 m butterfly, silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only), bronze: 100 m butterfly; 2009 Istanbul gold: 200 m butterfly; 2010 Eindhoven bronze: 4×50 m medley relay; 2011 Szczecin silver: 200 m butterfly; 2013 Herning bronze: 200 m butterfly
Roman Sludnov RUS SWI 2000—2012 2–1–1 1999 Lisboa gold: 100 m breaststroke, bronze: 50 m breaststroke; 2004 Wien gold: 100 m breaststroke, silver: 50 m breaststroke
Tanja Šmid SLO SWI 2012 0–1–0 2010 Eindhoven silver: 200 m breaststroke
Amy Smith GBR SWI 2012 0–0–1 2011 Szczecin bronze: 100 m freestyle
George Smith CAN SWI 1968 1–1–0 1998 Sheffield gold: 1500 m freestyle; 2003 Dublin silver: 1500 m freestyle
Ingvild Snildal NOR SWI 2008—2012 0–1–1 2009 Istanbul bronze: 50 m butterfly; 2010 Eindhoven silver: 100 m butterfly
Ihor Snitko UKR SWI 1996—2000 1–1–0 1996 Rostock gold: 1500 m freestyle; 1998 Sheffield silver: 1500 m freestyle
Lavrans Solli NOR SWI 2010—2012 0–0–1 2012 Chartres bronze: 4×50 m medley mixed relay
Thomas Sopp NOR SWI 1992 0–0–1 1996 Rostock bronze: 4×50 m freestyle relay
Torsten Spanneberg GER SWI 2000—2004 2–2–0 1993 Gateshead gold: 4×50 m backstroke relay, silver: 4×50 m freestyle relay; 1994 Stavanger silver: 4×50 m freestyle relay; 2002 Riesa gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Gemma Spofforth GBR SWI 2008—2012 0–0–1 2004 Wien bronze: 200 m backstroke
Przemysław Stańczyk POL SWI 2004—2008 0–1–0 2006 Helsinki silver: 400 m freestyle
Brenda Starink NED SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Sheffield bronze: 4×50 m medley relay
Benjamin Starke GER SWI 2008—2012 1–0–0 2010 Eindhoven gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Viktar Stasialovich BLR SWI 2016 0–0–3 2015 Netanya bronze: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley mixed relay (swam in heats only); 2019 Glasgow bronze: 4×50 m medley relay
Benjamin Stasiulis FRA SWI 2008—2012 1–1–2 2009 Istanbul gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 4×50 m medley relay; 2012 Chartres silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Marrit Steenbergen NED SWI 2016 1–1–1 2015 Netanya gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only), silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 100 m medley
Britta Steffen GER SWI 2000—2012 5–5–4 1999 Lisboa silver: 4×50 m freestyle relay; 2000 Valencia bronze: 4×50 m freestyle relay; 2003 Dublin bronze: 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen gold: 100 m freestyle and 4×50 m medley relay, silver: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2010 Eindhoven silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, bronze: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2011 Szczecin gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, and 4×50 m freestyle relay
Lennart Stekelenburg NED SWI 2012 0–0–1 2007 Debrecen bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Velimir Stjepanović SRB SWI 2010—2016 1–0–1 2013 Herning gold: 200 m butterfly, bronze: 400 m freestyle
Hannah Stockbauer GER SWI 2000—2004 0–0–2 2002 Riesa bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Kyle Stolk NED SWI 2014—2016 1–0–1 2017 København gold: 4×50 m freestyle mixed relay, bronze: 100 m medley
Chantal Strasser SUI SWI 1996—2004 1–0–2 1996 Rostock bronze: 400 m freestyle and 4×50 m freestyle relay; 2000 Valencia gold: 800 m freestyle
Jérémy Stravius FRA SWI 2012—2016 8–2–3 2009 Istanbul gold: 4×50 m freestyle relay, bronze: 4×50 m medley relay (swam in heats only); 2012 Chartres gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, 4×50 m freestyle relay, 4×50 m medley relay, and 4×50 m medley mixed relay, silver: 200 m medley; 2013 Herning gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke, silver: 100 m butterfly; 2017 København bronze: 50 m backstroke and 4×50 m medley mixed relay
Malin Strömberg SWE SWI 1992 0–0–1 1994 Stavanger bronze: 4×50 m medley relay
Petter Stymne SWE SWI 2008 2–0–1 2004 Wien bronze: 4×50 m freestyle relay; 2006 Helsinki gold: 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen gold: 4×50 m freestyle relay
Aleksandr Sukhorukov RUS SWI 2008—2016 0–1–0 2011 Szczecin silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Petri Suominen FIN SWI 1988—1992 1–0–0 1992 Espoo gold: 4×50 m medley relay
Glenn Surgeloose BEL SWI 2008—2016 0–0–1 2015 Netanya bronze: 200 m freestyle
Nataliya Sutyagina RUS SWI 2000—2008 0–0–1 2001 Antwerpen bronze: 50 m butterfly
Malin Svahnström SWE SWI 2000—2004 2–1–1 1996 Rostock silver: 4×50 m freestyle relay; 1999 Lisboa gold: 4×50 m freestyle relay; 2006 Helsinki gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2007 Debrecen bronze: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Lucie Svěcená CZE SWI 2014—2016 0–2–0 2012 Chartres silver: 4×50 m medley relay; 2013 Herning silver: 4×50 m medley mixed relay
Ellenor Svensson SWE SWI 1992 1–0–0 1993 Gateshead gold: 4×50 m freestyle relay
Květoslav Svoboda CZE SWI 2000—2008 0–4–2 2000 Valencia silver: 200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2001 Antwerpen silver: 200 m freestyle; 2002 Riesa silver: 200 m freestyle; 2003 Dublin silver: 200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Denys Sylantiev UKR SWI 1996—2008 1–2–4 1998 Sheffield silver: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 1999 Lisboa bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 2001 Antwerpen gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 200 m butterfly; 2002 Riesa bronze: 4×50 m freestyle relay
Emil Tahirovič SLO SWI 2004 0–0–2 2004 Wien bronze: 50 m breaststroke; 2008 Rijeka bronze: 50 m breaststroke
Gregor Tait GBR SWI 2004—2008 0–1–1 2001 Antwerpen silver: 4×50 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Krisztián Takács HUN SWI 2004—2016 0–0–1 2011 Szczecin bronze: 100 m freestyle
Liam Tancock GBR SWI 2008—2012 0–0–3 2005 Trieste bronze: 50 m backstroke, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay
Alicja Tchórz POL SWI 2012—2016 1–2–1 2015 Netanya silver: 100 m backstroke; 2017 København silver: 50 m backstroke; 2019 Glasgow gold: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m backstroke
Alessandro Terrin ITA SWI 2008 1–4–2 2005 Trieste silver: 50 m breaststroke; 2006 Helsinki silver: 50 m breaststroke, bronze: 4×50 m medley relay; 2007 Debrecen bronze: 50 m breaststroke; 2008 Rijeka gold: 4×50 m medley relay; 2009 Istanbul silver: 50 m breaststroke; 2010 Eindhoven silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Stev Theloke GER SWI 1996—2000 5–5–2 1996 Rostock gold: 4×50 m medley relay, silver: 100 m backstroke, bronze: 50 m backstroke and 200 m backstroke; 1998 Sheffield gold: 100 m backstroke, silver: 50 m backstroke; 2001 Antwerpen gold: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay, silver: 100 m backstroke; 2002 Riesa gold: 4×50 m medley relay, silver: 50 m backstroke and 100 m backstroke
Aleksandr Tikhonov RUS SWI 2008—2012 0–0–1 2007 Debrecen bronze: 200 m medley
Pieter Timmers BEL SWI 2012—2016 0–4–2 2012 Chartres silver: 200 m freestyle, bronze: 4×50 m freestyle relay; 2013 Herning bronze: 4×50 m freestyle relay; 2015 Netanya silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle; 2017 København silver: 100 m freestyle
Giedrius Titenis LTU SWI 2008—2016 0–0–1 2015 Netanya bronze: 100 m breaststroke
Göran Titus SWE SWI 1988—1992 1–0–0 1992 Espoo gold: 4×50 m freestyle relay
Ilaria Tocchini ITA SWI 1988—1996 0–2–0 1991 Gelsenkirchen silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay
Mario Todorović CRO SWI 2008—2016 0–1–1 2008 Rijeka bronze: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul silver: 4×50 m freestyle relay
Andrea Toniato ITA SWI 2016 1–0–0 2015 Netanya gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Yakov Toumarkin ISR SWI 2010—2016 0–2–0 2015 Netanya silver: 200 m backstroke and 100 m medley
Kira Toussaint NED SWI 2016 5–2–1 2017 København gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×50 m medley mixed relay, silver: 100 m backstroke; 2019 Glasgow gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×50 m freestyle relay, silver: 4×50 m medley mixed relay, bronze: 200 m backstroke
Christian Tröger GER SWI 1992—2000 1–1–0 1992 Espoo silver: 4×50 m freestyle relay; 1996 Rostock gold: 4×50 m freestyle relay
Yauhen Tsurkin BLR SWI 2012—2016 0–1–6 2013 Herning bronze: 50 m butterfly and 4×50 m medley relay; 2015 Netanya silver: 50 m butterfly;, bronze: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2017 København bronze: 4×50 m medley relay; 2019 Glasgow bronze: 4×50 m medley relay
Federico Turrini ITA SWI 2012—2016 0–1–2 2010 Eindhoven bronze: 400 m medley; 2013 Herning silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 400 m medley
Irina Ufimtseva RUS SWI 2000 1–0–2 2000 Valencia gold: 400 m freestyle; 2001 Antwerpen bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle
Maria Ugolkova SUI SWI 2016 0–1–0 2019 Glasgow silver: 200 m medley
Jorge Ulibarri ESP SWI 2000 0–0–1 2000 Valencia bronze: 50 m butterfly
Eithan Urbach ISR SWI 1996—2000 0–0–1 1998 Sheffield bronze: 100 m backstroke
Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk POL SWI 2016 1–5–2 2004 Wien gold: 100 m medley, silver: 200 m medley; 2005 Trieste silver: 200 m medley; 2006 Helsinki bronze: 200 m medley; 2007 Debrecen silver: 100 m medley; 2011 Szczecin bronze: 4×50 m medley relay; 2013 Herning silver: 50 m backstroke; 2015 Netanya silver: 50 m backstroke
Darya Ustinova RUS SWI 2014—2016 0–1–0 2015 Netanya silver: 200 m backstroke
Bettina Ustrowski GER SWI 1992 1–0–0 1992 Espoo gold: 4×50 m medley relay
Tero Välimaa FIN SWI 2000 0–1–1 2001 Antwerpen bronze: 50 m butterfly; 2002 Riesa silver: 4×50 m medley relay
Thijs van Valkengoed NED SWI 2004—2008 0–0–1 2003 Dublin bronze: 200 m breaststroke
Jessica Vall ESP SWI 2016 1–0–1 2017 København gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Wilma van Hofwegen-van Rijn NED SWI 1996—2000 0–3–1 1994 Stavanger bronze: 4×50 m freestyle relay (competed as Wilma van Hofwegen); 1996 Rostock silver: 4×50 m medley relay and 4×50 m freestyle relay (competed as Wilma van Hofwegen); 2001 Antwerpen silver: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) (competed as Wilma van Rijn)
Emmanuel Vanluchene BEL SWI 2012—2016 0–0–2 2011 Szczecin bronze: 4×50 m freestyle relay; 2012 Chartres bronze: 4×50 m freestyle relay
Andreas Vazaios GRE SWI 2012—2016 2–2–2 2015 Netanya bronze: 100 m medley; 2017 København silver: 200 m butterfly and 200 m medley; 2019 Glasgow gold: 200 m butterfly and 200 m medley, bronze: 100 m medley
Mark Veens NED SWI 1996—2004 4–2–1 1998 Sheffield gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle; 2002 Riesa gold: 4×50 m freestyle relay; 2003 Dublin gold: 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien silver: 50 m freestyle; 2005 Trieste gold: 4×50 m freestyle relay
Marleen Veldhuis NED SWI 2004—2012 19–4–2 2002 Riesa bronze: 4×50 m medley relay; 2003 Dublin gold: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle, bronze: 4×50 m medley relay; 2004 Wien gold: 50 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, silver: 100 m freestyle; 2005 Trieste gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2006 Helsinki gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle, silver: 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen gold: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle; 2008 Rijeka gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 2010 Eindhoven gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only) and 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Bas van Velthoven NED SWI 2008 0–0–1 2006 Helsinki bronze: 4×50 m freestyle relay
Oksana Verevka RUS SWI 2000—2004 0–1–1 2000 Valencia silver: 200 m medley; 2001 Antwerpen bronze: 100 m medley
Joeri Verlinden NED SWI 2012—2016 1–2–2 2010 Eindhoven silver: 100 m butterfly, bronze: 50 m butterfly; 2012 Chartres bronze: 200 m butterfly; 2017 København gold: 4×50 m medley mixed relay; 2019 Glasgow silver: 4×50 m medley mixed relay
Dávid Verrasztó HUN SWI 2012—2016 3–3–0 2009 Istanbul silver: 400 m medley; 2010 Eindhoven gold: 400 m medley; 2011 Szczecin silver: 400 m medley; 2012 Chartres silver: 400 m medley; 2013 Herning gold: 400 m medley; 2015 Netanya gold: 400 m medley
Evelyn Verrasztó HUN SWI 2004—2016 3–6–3 2007 Debrecen bronze: 200 m medley; 2008 Rijeka silver: 100 m medley and 200 m medley; 2009 Istanbul gold: 200 m medley, silver: 200 m freestyle and 100 m medley; 2010 Eindhoven gold: 100 m medley and 200 m medley, bronze: 200 m freestyle; 2011 Szczecin silver: 200 m medley, bronze: 200 m freestyle; 2017 København silver: 200 m medley
Sebastiaan Verschuren NED SWI 2012—2016 0–0–1 2013 Herning bronze: 4×50 m freestyle mixed relay
Lorenza Vigarani ITA SWI 1988—1996 0–1–0 1991 Gelsenkirchen silver: 4×50 m medley relay
Erika Villaécija ESP SWI 2004—2016 1–3–3 2003 Dublin gold: 800 m freestyle; 2004 Wien bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle; 2006 Helsinki bronze: 800 m freestyle; 2007 Debrecen silver: 800 m freestyle; 2009 Istanbul silver: 800 m freestyle; 2011 Szczecin silver: 800 m freestyle
Lorenzo Vismara ITA SWI 2000—2004 1–2–1 1999 Lisboa bronze: 50 m freestyle; 2002 Riesa gold: 100 m freestyle, silver: 50 m freestyle and 4×50 m freestyle relay
Lisa Vitting GER SWI 2012 0–2–2 2008 Rijeka bronze: 4×50 m freestyle relay; 2009 Istanbul bronze: 4×50 m freestyle relay; 2010 Eindhoven silver: 4×50 m freestyle relay; 2010 Eindhoven silver: 4×50 m medley relay
Roser Vives ESP SWI 2004 0–0–1 2002 Riesa bronze: 200 m butterfly
Yuriy Vlasov UKR SWI 1996 1–0–0 1992 Espoo gold: 50 m freestyle
Julia Voitovitsch GER SWI 1996 4–0–3 1993 Gateshead gold: 4×50 m butterfly relay and 4×50 m medley relay, bronze: 50 m butterfly; 1994 Stavanger gold: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m butterfly; 1996 Rostock gold: 4×50 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Sandra Völker GER SWI 1992—2004 22–7–2 1991 Gelsenkirchen gold: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay; 1992 Espoo gold: 50 m backstroke and 4×50 m medley relay; 1993 Gateshead gold: 50 m freestyle, 50 m backstroke, 4×50 m backstroke relay, and 4×50 m medley relay, silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m breaststroke relay; 1994 Stavanger gold: 50 m freestyle, 50 m backstroke, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 1996 Rostock gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 50 m backstroke, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay, silver: 50 m butterfly and 100 m butterfly; 1998 Sheffield gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, 4×50 m freestyle relay, and 4×50 m medley relay; 1999 Lisboa gold: 50 m backstroke, silver: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay, bronze: 100 m freestyle; 2003 Dublin silver: 4×50 m medley relay, bronze: 4×50 m freestyle relay
Dmitry Volkov URS
EUN
SWI 1988—1992 0–0–2 1992 Espoo bronze: 50 m breaststroke (competed for Russia); 1994 Stavanger bronze: 50 m breaststroke (competed for Russia)
Oleksandr Volynets UKR SWI 2000—2004 1–3–4 2000 Valencia silver: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m freestyle; 2001 Antwerpen gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle; 2002 Riesa bronze: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m medley relay; 2003 Dublin bronze: 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien silver: 4×50 m medley relay
Miroslav Vučetić CRO SWI 1996 0–0–1 1993 Gateshead bronze: 4×50 m freestyle relay
Arkady Vyachanin RUS SWI 2004—2012 3–3–0 2005 Trieste silver: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 200 m backstroke; 2006 Helsinki gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2009 Istanbul gold: 100 m backstroke
Chris Walker-Hebborn GBR SWI 2012—2016 0–2–1 2013 Herning silver: 100 m backstroke; 2015 Netanya silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Tim Wallburger GER SWI 2012 0–1–0 2010 Eindhoven silver: 200 m butterfly
Christer Wallin SWE SWI 1988—1996 2–0–0 1993 Gateshead gold: 4×50 m freestyle relay and 4×50 m butterfly relay
Lotta Wänberg SWE SWI 2004 1–0–0 2002 Riesa gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only)
Mark Warnecke GER
FRG
SWI 1988—2000 13–4–3 1993 Gateshead gold: 4×50 m breaststroke relay, bronze: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay (competed for Germany); 1994 Stavanger gold: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay (competed for Germany); 1998 Sheffield gold: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay, silver: 100 m breaststroke (competed for Germany); 1999 Lisboa gold: 50 m breaststroke, silver: 4×50 m medley relay (competed for Germany); 2000 Valencia gold: 50 m breaststroke and 4×50 m medley relay (competed for Germany); 2001 Antwerpen gold: 4×50 m medley relay, silver: 50 m breaststroke (competed for Germany); 2002 Riesa gold: 4×50 m medley relay (swam in heats only), silver: 50 m breaststroke (competed for Germany); 2003 Dublin gold: 4×50 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke (competed for Germany); 2004 Wien gold: 4×50 m medley relay (competed for Germany); 2005 Trieste gold: 4×50 m medley relay (competed for Germany)
Marie Wattel FRA SWI 2016 0–1–1 2017 København silver: 100 m butterfly, bronze: 4×50 m medley relay
Tino Weber GER SWI 1992 1–1–0 1993 Gateshead gold: 4×50 m backstroke relay, silver: 50 m backstroke
Alexandra Wenk GER SWI 2012—2016 0–0–1 2015 Netanya bronze: 100 m butterfly
Hanna Westrin SWE SWI 2008 0–1–0 2007 Debrecen silver: 4×50 m medley relay
Adam Whitehead GBR SWI 2000 1–0–1 1998 Sheffield gold: 200 m breaststroke; 1999 Lisboa bronze: 200 m breaststroke
Aschwin Wildeboer ESP SWI 2004—2012 2–4–4 2007 Debrecen bronze: 50 m backstroke and 200 m backstroke; 2008 Rijeka gold: 200 m backstroke, silver: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2009 Istanbul bronze: 50 m backstroke and 100 m backstroke; 2011 Szczecin gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Katarzyna Wilk POL SWI 2008—2016 1–0–1 2011 Szczecin bronze: 4×50 m medley relay; 2019 Glasgow gold: 4×50 m medley relay (competed as Katarzyna Wasick)
Neil Willey GBR SWI 1996—2000 0–0–2 1996 Rostock bronze: 4×50 m medley relay; 1999 Lisboa bronze: 4×50 m medley relay
Andrew Willis GBR SWI 2012—2016 0–0–1 2015 Netanya bronze: 200 m breaststroke
Aimee Willmott GBR SWI 2012—2016 0–0–2 2012 Chartres bronze: 800 m freestyle; 2013 Herning bronze: 400 m medley
Ian Wilson GBR SWI 1992 0–1–0 1996 Rostock silver: 1500 m freestyle
Łukasz Wójt POL SWI 2008 0–0–1 2008 Rijeka bronze: 400 m medley
Marcel Wouda NED SWI 1992—2000 5–1–2 1996 Rostock gold: 100 m medley, 200 m medley, and 400 m medley; 1998 Sheffield gold: 400 m medley, silver: 200 m medley; 1999 Lisboa gold: 200 m medley, bronze: 100 m medley and 4×50 m freestyle relay
Filip Wypych POL SWI 2016 0–0–1 2017 København bronze: 4×50 m freestyle relay
Yuliya Yefimova RUS SWI 2008—2016 3–0–0 2007 Debrecen gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 200 m breaststroke
Yuriy Yehoshyn UKR SWI 2004—2008 0–1–1 2003 Dublin bronze: 4×50 m freestyle relay; 2004 Wien silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Petra Zahrl AUT SWI 2000—2004 0–0–1 2000 Valencia bronze: 200 m butterfly
Mitja Zastrow NED SWI 2004—2008 2–1–2 1999 Lisboa silver: 4×50 m freestyle relay (competed for Germany); 2003 Dublin gold: 4×50 m freestyle relay (swam in heats only); 2005 Trieste gold: 4×50 m freestyle relay; 2006 Helsinki bronze: 4×50 m freestyle relay; 2007 Debrecen bronze: 4×50 m medley relay
Barbora Závadová CZE SWI 2010—2016 0–1–0 2012 Chartres silver: 4×50 m medley relay (swam in heats only)
Daryna Zevina UKR SWI 2010—2016 6–2–2 2010 Eindhoven gold: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke; 2011 Szczecin gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2012 Chartres gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 2013 Herning gold: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2017 København silver: 200 m backstroke; 2019 Glasgow silver: 200 m backstroke
Nina Zhivanevskaya RUS
ESP
EUN
SWI 1992—2008 1–6–1 1992 Espoo silver: 50 m backstroke (competed for Russia); 1993 Gateshead silver: 50 m backstroke (competed for Russia); 1999 Lisboa gold: 100 m backstroke, silver: 50 m backstroke and 200 m backstroke (competed for Spain); 2000 Valencia silver: 50 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke (competed for Spain)
Bengt Zikarsky GER SWI 1992—1996 1–1–0 1991 Gelsenkirchen gold: 4×50 m freestyle relay, silver: 4×50 m medley relay
Marion Zoller GER SWI 1992 0–0–1 1991 Gelsenkirchen bronze: 100 m medley
Kateryna Zubkova UKR SWI 2004—2008 1–3–0 2004 Wien gold: 100 m backstroke, silver: 50 m backstroke; 2008 Rijeka silver: 50 m backstroke and 100 m backstroke
Anastasiya Zuyeva-Fesikova RUS SWI 2008—2016 1–2–0 2011 Szczecin gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke and 4×50 m medley relay (competed as Anastasiya Zuyeva)
Louise Ørnstedt DEN SWI 2000—2004 2–2–2 2003 Dublin bronze: 50 m backstroke; 2004 Wien gold: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke; 2005 Trieste gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke