Olympians Who Won a Medal at the British Empire/Commonwealth Games (4640)

Description

Known as British Empire Games (1930-1950), British Empire and Commonwealth Games (1954-1966), British Commonwealth Games (1970-1974), and Commonwealth Games (1978-present). An Inter-Empire Championship was held as a part of the Festival of Empire and can be counted as forerunner.

Host cities:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Nick A'Hern AUS ATH 1992—2000 2–0–0 1994 Victoria ATH gold: 30 km walk; 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 20 km walk
Adeyemi Abayomi NGR BOX 1972 1–0–0 1970 Edinburgh BOX gold: lightweight -60 kg
Sohail Abbas PAK HOK 2000—2012 0–0–1 2002 Manchester HOK bronze
Shakeel Abbasi PAK HOK 2004—2012 0–1–0 2006 Melbourne HOK silver
Des Abbott AUS HOK 2008 1–0–0 2010 Delhi HOK gold
Youcef Abdi AUS ATH 2008—2012 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 1500 m
Justin Abdou CAN WRE 2000 1–0–0 1994 Victoria WRE gold: freestyle middleweight -82 kg
Chairil Anwar Abdul Aziz MAS HOK 1996—2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur HOK silver
Kola Abdulai NGR ATH 1968—1972 0–0–1 1974 Christchurch ATH bronze: 4×100 m relay
Ruky Abdulai CAN ATH 2008 0–0–1 2010 Delhi ATH bronze: 4×400 m relay (ran in heats only)
Jennifer Abel CAN DIV 2008—2016 4–3–0 2010 Delhi DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard, silver: 3 m springboard; 2014 Glasgow DIV gold: 1 m springboard, silver: 3 m springboard and synchronized springboard; 2018 Gold Coast DIV gold: 3 m springboard
Bode Abiodun NGR TTN 2016 0–1–1 2014 Glasgow TTN bronze: team; 2018 Gold Coast TTN silver: team
Matt Abood AUS SWI 2016 1–0–0 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle
Gary Abraham GBR SWI 1976—1980 0–2–0 1978 Edmonton SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley (competed for England)
Shade Abugan NGR ATH 2008 0–1–1 2006 Melbourne ATH bronze: 4×400 m relay; 2014 Glasgow ATH silver: 4×400 m relay
David Acfield GBR FEN 1968—1972 1–0–0 1970 Edinburgh FEN gold: team sabre (competed for England)
Sharath Kamal Achanta IND TTN 2004—2016 4–2–3 2006 Melbourne TTN gold: singles and team; 2010 Delhi TTN gold: doubles, bronze: singles and team; 2014 Glasgow TTN silver: doubles; 2018 Gold Coast TTN gold: team, silver: doubles, bronze: singles
Larry Achike GBR ATH 2000—2008 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: triple jump (competed for England)
Jim Achurch AUS ATH 1956 1–0–0 1954 Vancouver ATH gold: javelin throw
Craig Adair NZL CTR 1984 1–0–0 1982 Brisbane CYC gold: 1000 m time trial
Marcus Adam GBR ATH/BOB 1992—2002 2–0–0 1990 Auckland ATH gold: 200 m and 4×100 m relay (competed for England)
April Adams AUS DIV 1992 0–1–0 1990 Auckland DIV silver: platform
Jeff Adams CAN ATH 1992—2004 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: 800 m para
Luke Adams AUS ATH 2004—2012 0–3–0 2002 Manchester ATH silver: 20 km walk; 2006 Melbourne ATH silver: 20 km walk; 2010 Delhi ATH silver: 20 km walk
Lynda Adams CAN DIV 1936 0–2–1 1938 Sydney DIV silver: 3 m springboard and platform; 1950 Auckland DIV bronze: 3 m springboard (competed as Lynda Hunt)
Nicola Adams GBR BOX 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow BOX gold: flyweight -51 kg (competed for England)
Phil Adams AUS SHO 1984—1996 7–9–2 1982 Brisbane SHO gold: 50 m free pistol/pairs and 10 m air pistol/pairs, silver: 10 m air pistol, bronze: 50 m free pistol; 1986 Edinburgh SHO gold: 25 m centre fire pistol/pairs, silver: 50 m free pistol, 25 m centre fire pistol, and 10 m air pistol/pairs, bronze: 50 m free pistol/pairs; 1990 Auckland SHO gold: 50 m free pistol, 50 m free pistol/pairs, and 25 m centre fire pistol/pairs, silver: 10 m air pistol and 10 m air pistol/pairs; 1994 Victoria SHO gold: 50 m free pistol/pairs, silver: 50 m free pistol and 25 m centre fire pistol/pairs; 2002 Manchester SHO silver: 25 m standard pistol/pairs
Ralph Adams CAN ATH 1928 1–0–0 1930 Hamilton ATH gold: 4×110 yards relay
Valerie Adams-Vili NZL ATH 2004—2016 3–2–0 2002 Manchester ATH silver: shot put (competed as Valerie Adams); 2006 Melbourne ATH gold: shot put (competed as Valerie Vili); 2010 Delhi ATH gold: shot put (competed as Valerie Adams); 2014 Glasgow ATH gold: shot put (competed as Valerie Adams); 2018 Gold Coast ATH silver: shot put (competed as Valerie Adams)
Charles Adamu GHA BOX 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Chris Adcock GBR BDM 2012—2016 2–1–2 2010 Delhi BDM bronze: team mixed (competed for England); 2014 Glasgow BDM gold: mixed doubles, silver: team mixed (competed for England); 2018 Gold Coast BDM gold: mixed doubles, bronze: team mixed (competed for England)
Gabby Adcock GBR BDM 2016 2–1–3 2010 Delhi BDM bronze: team mixed (competed as Gabrielle White for England); 2014 Glasgow BDM gold: mixed doubles, silver: team mixed, bronze: doubles (competed for England); 2018 Gold Coast BDM gold: mixed doubles, bronze: team mixed (competed for England)
Bill Adcocks GBR ATH 1968 0–1–0 1966 Kingston ATH silver: marathon (competed for England)
Ebenezer Addy GHA ATH 1964 1–0–0 1966 Kingston ATH gold: 4×110 yards relay
James Addy GHA ATH 1960—1972 1–1–1 1962 Perth ATH bronze: 4×440 yards relay; 1966 Kingston ATH gold: 4×110 yards relay; 1970 Edinburgh ATH silver: 4×100 metres relay
Lawrence Adegbeingbe NGR ATH 1984 1–0–0 1982 Brisbane ATH gold: 4×100 m relay
Odunayo Adekuroye NGR WRE 2016 2–0–1 2010 Delhi WRE bronze: freestyle flyweight -48 kg; 2014 Glasgow WRE gold: freestyle featherweight -53 kg; 2018 Gold Coast WRE gold: freestyle lightweight -57 kg
Aminat Adeniyi NGR WRE 2016 2–0–0 2014 Glasgow WRE gold: freestyle lightweight -58 kg; 2018 Gold Coast WRE gold: freestyle middleweight -62 kg
Margaret Adeoye GBR ATH 2012 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: 4×400 m relay (ran in heats only) (competed for England)
Isiaq Adeyanju NGR ATH 1984—1988 1–0–0 1982 Brisbane ATH gold: 4×100 m relay
Badathala Adisekhar IND WLT 1992—1996 2–1–0 1994 Victoria WLT flyweight -54 kg gold: clean & jerk and total, silver: snatch
Becky Adlington GBR SWI 2008—2012 2–0–2 2010 Delhi SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle, bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle (competed for England)
Mark Adshead GBR JUD 1988 0–0–1 1990 Auckland JUD bronze: half-lightweight -65 kg (competed for England)
Bisi Afolabi NGR ATH 1996—2000 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 4×400 m relay
Cecil Afrika RSA RGS 2016 1–0–1 2010 Delhi RGS bronze; 2014 Glasgow RGS gold
Hannah Afriyie GHA ATH 1972 0–0–1 1974 Christchurch ATH bronze: 4×100 m relay
Garrick Agnew AUS SWI 1948—1952 1–1–0 1950 Auckland SWI gold: 440 yards freestyle, silver: 4×220 yards freestyle
Mike Agostini TTO ATH 1956 1–0–1 1954 Vancouver ATH gold: 100 yards; 1958 Cardiff ATH bronze: 100 yards (competed for Canada)
Lameck Aguta KEN ATH 1996 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: 10000 m
Jacqui Agyepong GBR ATH 1992—1996 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: 100 m hurdles (competed for England)
Mike Ahey GHA ATH 1964—1972 1–2–0 1962 Perth ATH gold: long jump, silver: 4×110 yards relay; 1970 Edinburgh ATH silver: 4×100 m relay
Waseem Ahmad PAK HOK 2000—2012 0–0–1 2002 Manchester HOK bronze
Mohammed Ahmed CAN ATH 2012—2016 0–2–0 2018 Gold Coast ATH silver: 5000 m and 10000 m
Nasir Ahmed PAK HOK 2008 0–1–0 2006 Melbourne HOK silver
Gaby Ahrens NAM SHO 2008—2016 0–0–1 2010 Delhi SHO bronze: trap
Michelle-Lee Ahye TTO ATH 2012—2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: 100 m
Harry Aikines-Aryeetey GBR ATH 2008—2016 1–1–0 2014 Glasgow ATH silver: 4×100 m relay (competed for England); 2018 Gold Coast ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
Brett Aitken AUS CTR 1992—2000 2–1–0 1990 Auckland CYC silver: 4000 m team pursuit; 1994 Victoria CYC gold: 4000 m team pursuit and points race
Edward Ajado NGR ATH 1952—1956 0–1–0 1954 Vancouver ATH silver: 4×110 yards relay
Efe Ajagba NGR BOX 2016 0–0–1 2014 Glasgow BOX bronze: super-heavyweight +91 kg
Chioma Ajunwa NGR ATH 1996 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: 4×100 m relay
Kriss Akabusi GBR ATH 1984—1992 2–0–0 1986 Edinburgh ATH gold: 4×400 m relay (competed for England); 1990 Auckland ATH gold: 400 m hurdles (competed for England)
Salman Akbar PAK HOK 2004—2008 0–1–0 2006 Melbourne HOK silver
Joseph Akhasamba KEN BOX 1988—1992 1–0–0 1990 Auckland BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Giorgos Akhilleos CYP SHO 2000—2012 5–1–0 2006 Melbourne SHO gold: skeet and skeet/pairs; 2010 Delhi SHO gold: skeet/pairs, silver: skeet; 2014 Glasgow SHO gold: skeet; 2018 Gold Coast SHO gold: skeet
Muhammad Akhtar PAK WRE 1960—1964 3–0–0 1958 Cardiff WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg; 1962 Perth WRE gold: freestyle lightweight -70 kg; 1966 Kingston WRE gold: freestyle featherweight -63 kg
Smart Akraka NGR ATH 1960 0–1–0 1958 Cardiff ATH silver: 4×110 yards relay
Ohenewa Akuffo CAN WRE 2008 1–0–0 2010 Delhi WRE gold: freestyle heavyweight -72 kg
Liadi Al-Hassan (DNS) GHA BOX 1992 0–1–0 1990 Auckland BOX silver: super-heavyweight +91 kg
Ahmed Alam PAK HOK 2000—2004 0–0–1 2002 Manchester HOK bronze
Eromosele Albert NGR BOX 1996—2000 0–1–0 1994 Victoria BOX silver: welterweight -67 kg
Jegbefumere Albert NGR BOX 2000 1–0–0 2002 Manchester BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Jim Alder GBR ATH 1968 1–1–1 1966 Kingston ATH gold: marathon, bronze: 6 miles (competed for Scotland); 1970 Edinburgh ATH silver: marathon (competed for Scotland)
Alex Alexander AUS SWI 1964 1–0–0 1962 Perth SWI gold: 440 yards medley
Ayanna Alexander TTO ATH 2012 0–1–1 2010 Delhi ATH silver: triple jump; 2014 Glasgow ATH bronze: triple jump
Eddie Alexander GBR CTR 1988 0–0–1 1986 Edinburgh CYC bronze: Sprint 1000 m (competed for Scotland)
Lisa Alexander CAN SWA 1996 2–0–0 1994 Victoria SYN gold: solo and duet
Mudassar Ali Khan PAK HOK 2004 0–1–1 2002 Manchester HOK bronze; 2006 Melbourne HOK silver
Laure Ali CMR WRE 2008—2016 0–2–0 2010 Delhi WRE silver: freestyle heavyweight -72 kg; 2014 Glasgow WRE silver: freestyle heavyweight -75 kg
Ghazanfar Ali PAK HOK 2004 0–0–1 2002 Manchester HOK bronze
Haider Ali PAK BOX 2000 1–0–0 2002 Manchester BOX gold: featherweight -57 kg
Tony Ali-Ally GBR DIV 1996—2004 0–3–1 1998 Kuala Lumpur DIV bronze: 3 m springboard (competed as Tony Ali for England); 2002 Manchester DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard (competed as Tony Ally for England); 2006 Melbourne DIV silver: synchronized springboard (competed as Tony Ally for England)
Alister Allan GBR SHO 1968—1992 3–3–4 1974 Christchurch SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone (competed for Scotland); 1978 Edmonton SHO gold: 50 m small-bore rifle prone (competed for Scotland); 1982 Brisbane SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 10 m air rifle/pairs, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs (competed for Scotland); 1986 Edinburgh SHO silver: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs (competed for Scotland); 1994 Victoria SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions (competed for Scotland)
Claire Allan GBR RGS 2016 0–0–1 2018 Gold Coast RGS bronze (competed for England)
Maurice Allan GBR WRE 1976 0–0–1 1974 Christchurch WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg (competed for Scotland)
Lesley Allardice GBR SWI 1972 0–0–2 1970 Edinburgh SWI bronze: 4×100 m freestyle (competed for England); 1974 Christchurch SWI bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Peter Allday GBR ATH 1952—1956 0–0–1 1958 Cardiff ATH bronze: hammer throw (competed for England)
Charles Allen CAN
GUY
ATH 2000—2004 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: 4×100 m relay (competed for Canada)
Dominique Allen GBR BAS 2012 0–1–0 2018 Gold Coast BAS silver (competed for England)
Katie Allen AUS HOK 2000—2004 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Len Allen GBR WRE 1964 0–0–1 1962 Perth WRE bronze: freestyle welterweight -78 kg (competed for England)
Mick Allen AUS ROW 1956—1964 0–1–1 1958 Cardiff ROW silver: eights, bronze: coxed fours
Monique Allen AUS GYM 1988—1992 1–2–1 1990 Auckland GYM gold: uneven bars, silver: all-around and team, bronze: horse vault
Thomas Allen IRL SHO 1996 1–0–0 1994 Victoria SHO gold: trap/pairs (competed for Northern Ireland)
Yusuf Alli NGR ATH 1980—1988 1–0–0 1990 Auckland ATH gold: long jump
Olivia Allison-Federici GBR SWA 2008—2016 0–1–0 2010 Delhi SYN silver: duet (competed as Olivia Allison for England)
Stanley Allotey GHA ATH 1964 2–0–0 1966 Kingston ATH gold: 220 yards and 4×110 yards relay
Haji Ally TAN BOX 1988 0–1–0 1990 Auckland BOX silver: featherweight -57 kg
Fred Alsop GBR ATH 1960—1968 0–0–2 1962 Perth ATH bronze: triple jump (competed for England); 1966 Kingston ATH bronze: triple jump (competed for England)
Ian Alsop GBR CTR 1968 1–0–0 1966 Kingston CYC gold: 10 miles scratch (competed for England)
Michael Amberg GBR FEN 1960 3–1–1 1954 Vancouver FEN gold: sabre, silver: team sabre (competed for England); 1958 Cardiff FEN gold: team sabre, bronze: sabre (competed for England); 1962 Perth FEN gold: team sabre (competed for England)
Eloise Amberger AUS SWA 2008—2012 0–0–1 2010 Delhi SYN bronze: duet
Christine Amertil BAH ATH 2000—2016 0–0–1 2010 Delhi ATH bronze: 400 m
Jessica Amey CAN SWI 1996 0–0–2 1994 Victoria SWI bronze: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley
Hasli Amir Hasan MAS SHO 2008 0–2–1 2006 Melbourne SHO bronze: 25 m rapid fire pistol; 2010 Delhi SHO silver: 25 m rapid fire pistol and 25 m rapid fire pistol/pairs
Jane Amlinger CAN BWL 1988 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BWL bronze: mixed doubles
Judy Amoore-Pollock AUS ATH 1964—1976 1–1–0 1966 Kingston ATH gold: 440 yards, silver: 880 yards (competed as Judy Pollock)
Linda Amos GBR SWI 1964 0–0–1 1962 Perth SWI bronze: 4×110 yards freestyle (competed for England)
Nijel Amos BOT ATH 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 800 m
Troy Amos-Ross CAN BOX 1996—2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Janet Amponsah GHA ATH 2016 0–1–0 2010 Delhi ATH silver: 4×100 m relay
Abdul Karim Amu NGR ATH 1956—1964 0–1–0 1954 Vancouver ATH silver: 4×110 yards relay
Gail Amundrud CAN SWI 1976 3–1–1 1974 Christchurch SWI gold: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley, silver: 100 m freestyle, bronze: 200 m freestyle; 1978 Edmonton SWI gold: 4×100 m freestyle
Oluwatobiloba Amusan NGR ATH 2016 1–0–1 2018 Gold Coast ATH gold: 100 m hurdles, bronze: 4×100 m relay
Anthony Andeh NGR BOX 1964 1–0–0 1966 Kingston BOX gold: lightweight -60 kg
Bob Anderson GBR FEN 1952 2–3–0 1950 Auckland FEN gold: team foil and team sabre, silver: sabre, épée, and team épée (competed for England)
Dale Anderson CAN BOX 1972 0–0–1 1974 Christchurch BOX bronze: featherweight -57 kg
Dave Anderson GBR BOX 1988 0–0–1 1990 Auckland BOX bronze: lightweight -60 kg (competed for Scotland)
Dave Anderson AUS ROW 1952—1956 1–0–1 1954 Vancouver ROW gold: coxed fours, bronze: coxless pairs
Gary Anderson NZL CTR 1988—2000 3–3–2 1986 Edinburgh CYC silver: 4000 m team pursuit and 1000 m time trial, bronze: 4000 m individual pursuit and 10 miles scratch; 1990 Auckland CYC gold: 4000 m individual pursuit, 4000 m team pursuit, and 10 miles scratch, silver: 1000 m time trial
Gary Anderson CAN SWI 1988—1992 2–1–0 1990 Auckland SWI gold: 200 m backstroke and 200 m medley, silver: 100 m backstroke
Katie Anderson CAN ATH 1988—2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 100 m hurdles
Ross Anderson NZL SWI 1988 0–0–1 1990 Auckland SWI bronze: 4×200 m freestyle
Shani Anderson GBR ATH 2000 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 4×100 m relay (competed for England)
Tim Anderson GBR ATH 1952 1–0–0 1950 Auckland ATH gold: pole vault (competed for England)
Kate Anderson-Richardson AUS ATH 1996—2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 5000 m (competed as Kate Anderson)
Antonis Andreou CYP SHO 1996—2012 1–0–0 1994 Victoria SHO gold: skeet/pairs
Panagiota Andreou CYP SHO 2012 0–0–1 2018 Gold Coast SHO bronze: skeet
Jake Andrewartha AUS JUD 2012 0–0–1 2014 Glasgow JUD bronze: heavyweight +100 kg
Jon Andrews NZL CTR 1992 0–0–2 1990 Auckland CYC bronze: 1000 m match sprint and 1000 m time trial
Shelley Andrews AUS HOK 1996 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Sue Andrews AUS ATH 1992—2000 1–1–0 1990 Auckland ATH silver: 4×400 m relay; 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×400 m relay
John Andru CAN FEN 1964—1968 0–3–3 1958 Cardiff FEN silver: team épée; 1962 Perth FEN silver: team sabre, bronze: sabre and team foil; 1966 Kingston FEN silver: team épée, bronze: team sabre
Arere Anentia KEN ATH 1956—1960 0–0–1 1958 Cardiff ATH bronze: 6 miles
Harold Angus GBR WRE 1928 0–1–0 1930 Hamilton WRE silver: freestyle lightweight -66 kg (competed for England)
Emma Ania GBR ATH 2008 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: 4×100 m relay (competed for England)
Emma Ankudey GHA BOX 1972 1–0–0 1970 Edinburgh BOX gold: welterweight -67 kg
Ashlee Ankudinoff AUS CTR 2016 1–0–0 2018 Gold Coast CYC gold: 4000 m team pursuit
Justin Anlezark AUS ATH 2000—2008 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: shot put
Alyson Annan AUS Coach/HOK 1992—2016 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Alice Annum GHA ATH 1964—1972 0–2–2 1970 Edinburgh ATH silver: 100 m and 200 m; 1974 Christchurch ATH bronze: 200 m and 4×100 m relay
Giselle Ansley GBR HOK 2016 0–1–1 2014 Glasgow HOK silver (competed for England); 2018 Gold Coast HOK bronze (competed for England)
Laszlo Antal GBR SHO 1976 0–0–1 1974 Christchurch SHO bronze: 50 m free pistol (competed for England)
Seraphino Antao KEN ATH 1960—1964 2–0–0 1962 Perth ATH gold: 100 yards and 220 yards
Seema Antil IND ATH 2004—2016 0–3–1 2006 Melbourne ATH silver: discus throw; 2010 Delhi ATH bronze: discus throw; 2014 Glasgow ATH silver: discus throw (competed as Seema Punia); 2018 Gold Coast ATH silver: discus throw (competed as Seema Punia)
LaDonna Antoine CAN ATH 1996—2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 4×400 m relay
Peter Antonie AUS ROW 1988—1996 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: lightweight single sculls
Rashid Anwar IND WRE 1936 0–0–1 1934 London WRE bronze: freestyle welterweight -72 kg
David Anyim KEN BOX 1992 0–1–0 1994 Victoria BOX silver: super-heavyweight +91 kg
John Anzrah KEN ATH 1984 0–0–1 1982 Brisbane ATH bronze: 4×400 m relay
Syl Apps CAN ATH 1936 1–0–0 1934 London ATH gold: pole vault
Shane Archbold NZL CTR 2012 1–0–1 2014 Glasgow CYC gold: scratch race, bronze: 4000 m team pursuit
Jack Archer GBR ATH 1948 0–1–0 1950 Auckland ATH silver: 4×110 yards relay (competed for England)
Simon Archer GBR BDM 1996—2000 4–3–3 1994 Victoria BDM gold: team mixed, silver: doubles and mixed doubles (competed for England); 1998 Kuala Lumpur BDM gold: mixed doubles, bronze: doubles and team men (competed for England); 2002 Manchester BDM gold: mixed doubles and team mixed, bronze: doubles (competed for England); 2006 Melbourne BDM silver: team mixed (competed for England)
Katie Archibald GBR CTR 2016 1–1–1 2014 Glasgow CYC bronze: points race (competed for Scotland); 2018 Gold Coast CYC gold: 3000 m individual pursuit, silver: points race (competed for Scotland)
Ryan Archibald NZL HOK 2008—2016 0–1–0 2002 Manchester HOK silver
Daphne Arden GBR ATH 1964 0–2–0 1962 Perth ATH silver: 4×110 yards relay (competed for England); 1966 Kingston ATH silver: 4×110 yards relay (competed for England)
Thomas Arimi GHA BOX 1964 0–1–0 1962 Perth BOX silver: middleweight -75 kg
Simon Arkell AUS ATH 1992—1996 1–0–0 1990 Auckland ATH gold: pole vault
Vyninka Arlow AUS DIV 1992—1996 1–0–0 1998 Kuala Lumpur DIV gold: platform
Heather Armitage GBR ATH 1952—1956 1–2–1 1954 Vancouver ATH silver: 4×110 yards relay (competed for England); 1958 Cardiff ATH gold: 4×110 yards relay, silver: 100 yards, bronze: 220 yards (competed for England)
Lizzie Armitstead GBR CYC 2012—2016 1–1–0 2010 Delhi CYC silver: road race (competed for England); 2014 Glasgow CYC gold: road race (competed for England)
Aaron Armstrong TTO ATH 2008 0–0–1 2010 Delhi ATH bronze: 100 m
Duncan Armstrong AUS SWI 1988—1992 2–0–0 1986 Edinburgh SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle
Dylan Armstrong CAN ATH 2008—2012 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: shot put
Jim Armstrong AUS WRE 1948 1–0–1 1950 Auckland WRE gold: freestyle heavyweight +87 kg; 1962 Perth WRE bronze: freestyle light-heavyweight -97 kg
Ken Armstrong CAN DIV 1976 0–1–0 1978 Edmonton DIV silver: platform
Don Arnold CAN ROW 1956—1960 1–1–0 1958 Cardiff ROW gold: eights, silver: coxed fours
Eddie Arnold GBR GYM 1972 0–1–0 1978 Edmonton GYM silver: team (competed for England)
Muslim Arogundade NGR ATH 1952 0–1–0 1954 Vancouver ATH silver: 4×110 yards relay
Nic Arrold AUS HOK 2004—2008 2–0–0 2006 Melbourne HOK gold; 2010 Delhi HOK gold
Hussain Arshad PAK BOX 1992 0–0–1 1994 Victoria BOX bronze: lightweight -60 kg
Mariafe Artacho AUS BVO 2016 0–1–0 2018 Gold Coast BVO silver
Anthony Arthur GBR WLT 1996 0–3–1 1998 Kuala Lumpur WLT middle-heavyweight -94 kg silver: snatch (competed for England); 2002 Manchester WLT light-heavyweight -94 kg silver: snatch and total, bronze: clean & jerk (competed for England)
Bruce Arthur AUS WRE 1948 0–1–0 1950 Auckland WRE silver: freestyle middleweight -79 kg
Peter Arthur GBR WLT 1968—1972 0–0–2 1962 Perth WLT bronze: light-heavyweight -82.5 kg (competed for Wales); 1970 Edinburgh WLT bronze: light-heavyweight -82.5 kg (competed for Wales)
Quadri Aruna NGR TTN 2012—2016 0–2–1 2014 Glasgow TTN bronze: team; 2018 Gold Coast TTN silver: singles and team
Tom Arusoo CAN SWI 1968 1–1–1 1966 Kingston SWI bronze: 220 yards butterfly; 1970 Edinburgh SWI gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly
Isaac Aryee GHA BOX 1960—1964 0–1–0 1962 Perth BOX silver: flyweight -51 kg
John Asare-Antwi GHA ATH 1960 0–0–1 1962 Perth ATH bronze: 4×440 yards relay
Charles Asati KEN ATH 1968—1972 4–0–1 1970 Edinburgh ATH gold: 400 m and 4×400 m relay, bronze: 200 m; 1974 Christchurch ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Kerry Ashby NZL ROW 1952 0–2–0 1950 Auckland ROW silver: eights; 1954 Vancouver ROW silver: coxed fours
Michael Ashcroft CAN SHO 1988—1992 1–1–0 1986 Edinburgh SHO gold: 50 m small-bore rifle prone/pairs; 1990 Auckland SHO silver: 50 m small-bore rifle prone/pairs
Dina Asher-Smith GBR ATH 2016 1–0–1 2018 Gold Coast ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m (competed for England)
Qais Ashfaq GBR BOX 2016 0–1–0 2014 Glasgow BOX silver: bantamweight -56 kg (competed for England)
Nickel Ashmeade JAM ATH 2016 1–0–1 2014 Glasgow ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Kamran Ashraf PAK HOK 1996—2000 0–0–1 2002 Manchester HOK bronze
Muhammad Ashraf PAK WRE 1956 1–0–0 1958 Cardiff WRE gold: freestyle lightweight -67 kg
Zeeshan Ashraf PAK HOK 2004—2008 0–1–1 2002 Manchester HOK bronze; 2006 Melbourne HOK silver
Andy Ashurst GBR ATH 1988 1–0–0 1986 Edinburgh ATH gold: pole vault (competed for England)
Jessica Ashwood AUS SWI 2012—2016 0–1–0 2018 Gold Coast SWI silver: 800 m freestyle
Jackson Asiku UGA BOX 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BOX bronze: flyweight -51 kg
Dina Aspandiyarova AUS
KAZ
SHO 2000—2012 1–2–1 2006 Melbourne SHO gold: 10 m air pistol/pairs, silver: 10 m air pistol (competed for Australia); 2010 Delhi SHO silver: 10 m air pistol/pairs, bronze: 10 m air pistol (competed for Australia)
Bert Aspen GBR WRE 1960—1964 0–0–3 1958 Cardiff WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg (competed for England); 1962 Perth WRE bronze: freestyle featherweight -63 kg (competed for England); 1966 Kingston WRE bronze: freestyle featherweight -63 kg (competed for England)
Brian Aspen GBR WRE 1980—1984 1–0–2 1978 Edmonton WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg (competed for England); 1982 Brisbane WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg (competed for England); 1986 Edinburgh WLT bronze: freestyle bantamweight -57 kg (competed for England)
David Aspin NZL WRE 1972—1976 1–0–1 1970 Edinburgh WRE bronze: middleweight -82 kg; 1974 Christchurch WRE gold: middleweight -82 kg
Roland Asselin CAN FEN 1948—1956 1–2–1 1954 Vancouver FEN gold: team sabre, silver: team épée, bronze: team foil; 1958 Cardiff FEN silver: team épée
Andy Astbury GBR SWI 1980—1984 2–1–2 1978 Edmonton SWI bronze: 1500 m freestyle (competed for England); 1982 Brisbane SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle (competed for England)
Gloria Asumnu NGR ATH 2012—2016 0–1–0 2014 Glasgow ATH silver: 4×100 m relay
Delphine Atangana CMR ATH 2004—2012 0–0–2 2006 Melbourne ATH bronze: 100 m; 2010 Delhi ATH bronze: 100 m
Augustine Atasie NGR WRE 1980 0–0–1 1982 Brisbane WRE bronze: featherweight -62 kg
Angela Atede NGR ATH 1996—2000 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 100 m hurdles
George Athans CAN DIV 1936—1948 1–1–2 1938 Sydney DIV bronze: 3 m springboard and platform; 1950 Auckland DIV gold: 3 m springboard, silver: platform
Nigel Atherfold NZL ROW 1984 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: coxed fours
Courtney Atherly GUY BOX 1972 0–0–1 1970 Edinburgh BOX bronze: bantamweight -54 kg
Alia Atkinson JAM SWI 2004—2016 0–2–1 2014 Glasgow SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 2018 Gold Coast SWI silver: 50 m breaststroke
Janelle Atkinson JAM SWI 2000—2004 0–0–2 2002 Manchester SWI bronze: 400 m freestyle and 800 m freestyle
David Attan KEN BOX 1972 0–0–1 1970 Edinburgh BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Jack Aubin CAN SWI 1928 1–0–0 1930 Hamilton SWI gold: 200 yards breaststroke
Rex Aubrey AUS SWI 1952 1–0–1 1954 Vancouver SWI gold: 4×220 yards freestyle, bronze: 110 yards freestyle
Myrtle Augee GBR ATH 1988—1992 1–2–1 1986 Edinburgh ATH bronze: shot put (competed for England); 1990 Auckland ATH gold: shot put (competed for England); 1994 Victoria ATH silver: shot put (competed for England); 1998 Kuala Lumpur ATH silver: shot put (competed for England)
Andrew Austin GBR SHO 1992 0–2–2 1990 Auckland SHO silver: skeet/pairs, bronze: skeet (competed for England); 1994 Victoria SHO bronze: skeet (competed for England); 1998 Kuala Lumpur SHO silver: skeet/pairs (competed for England)
Nigel Avery NZL WLT 2000 2–1–2 1998 Kuala Lumpur WLT heavyweight -105 kg bronze: snatch and total; 2002 Manchester WLT super-heavyweight +105 kg gold: clean & jerk and total, silver: snatch
Mohd Azizulhasni Bin Awang MAS CTR/CYC 2008—2016 0–0–2 2010 Delhi CYC bronze: team sprint; 2014 Glasgow CYC bronze: Keirin
Daniel Awde GBR ATH 2008—2012 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 4×400 m relay (competed for England)
Judith Ayaa UGA ATH 1972 0–0–1 1970 Edinburgh ATH bronze: 400 m
Fatai Ayinla-Adekunle NGR BOX 1968—1972 1–2–0 1966 Kingston BOX silver: light-heavyweight -81 kg; 1970 Edinburgh BOX gold: light-heavyweight -81 kg; 1974 Christchurch BOX silver: heavyweight +81 kg
Silver Ayoo UGA ATH 1972—1980 0–1–1 1974 Christchurch ATH silver: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Tariq Aziz PAK HOK 2004 0–1–0 2006 Melbourne HOK silver
Mike Babb GBR SHO 2000—2004 2–3–0 2002 Manchester SHO gold: 50 m small-bore rifle prone/pairs, silver: 50 m small-bore rifle prone (competed for England); 2006 Melbourne SHO gold: 50 m small-bore rifle prone/pairs, silver: 50 m small-bore rifle prone (competed for England); 2010 Delhi SHO silver: 50 m small-bore rifle prone/pairs (competed for England)
Laslo Babits CAN ATH 1984 0–1–0 1982 Brisbane ATH silver: javelin throw
Chetan Baboor IND TTN 1992—2000 0–0–3 2002 Manchester TTN bronze: singles, doubles, and team
Suresh Babu IND ATH 1972 0–0–1 1978 Edmonton ATH bronze: long jump
Gerald Backhouse AUS ATH 1936 0–1–0 1938 Sydney ATH silver: 1 mile
Steve Backley GBR ATH 1992—2004 3–1–0 1990 Auckland ATH gold: javelin throw (competed for England); 1994 Victoria ATH gold: javelin throw (competed for England); 1998 Kuala Lumpur ATH silver: javelin throw (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: javelin throw (competed for England)
Chris Bacon AUS JUD 1992 0–0–1 1990 Auckland JUD bronze: middleweight -86 kg
Edgar Bacon GBR WRE 1908—1924 0–1–0 1930 Hamilton WRE silver: freestyle light-heavyweight -87 kg (competed for England)
Stanley Bacon GBR WRE 1908—1920 1–0–0 1911 London WRE gold: freestyle middleweight
Sunday Bada NGR ATH 1992—2000 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: 400 m
Steve Badger CAN SWI 1976 2–0–2 1974 Christchurch SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle (competed for Australia)
Andrew Baggaley GBR TTN 2012 2–3–1 2002 Manchester TTN gold: doubles and team (competed for England); 2006 Melbourne TTN silver: doubles (competed for England); 2010 Delhi TTN silver: team, bronze: doubles (competed for England); 2014 Glasgow TTN silver: team (competed for England)
John Baguley AUS ATH 1960 0–1–0 1962 Perth ATH silver: triple jump
Mohamed Faizal Baharom MAS WLT 2004 1–0–1 2002 Manchester WLT bantamweight -56 kg bronze: snatch; 2006 Melbourne WLT gold: bantamweight -56 kg
Andrew Baildon AUS SWI 1988—1992 5–0–2 1990 Auckland SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 100 m butterfly, and 4×100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley; 1994 Victoria SWI gold: 4×100 m freestyle, bronze: 100 m freestyle
Angela Bailey CAN ATH 1984—1988 0–3–0 1978 Edmonton ATH silver: 4×100 m relay; 1982 Brisbane silver: ATH 4×100 m relay; 1986 Edinburgh silver: ATH 4×100 m relay
Brandon Bailey TTO WLT 1964 0–0–2 1962 Perth WLT bronze: heavyweight +90 kg; 1966 Kingston WLT bronze: heavyweight +90 kg
Brian Bailey GBR SHO 1972 0–1–0 1974 Christchurch SHO silver: trap (competed for England)
Donovan Bailey CAN ATH 1996—2000 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: 4×100 m relay
George Bailey GBR ATH 1932 1–0–1 1930 Hamilton ATH gold: 1.166 mi steeplechase (competed for England); 1934 London ATH bronze: 2 mi steeplechase (competed for England)
Marjorie Bailey CAN ATH 1976 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: 4×100 m relay
Kemar Bailey-Cole JAM ATH 2012—2016 2–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Ryan Bailie AUS TRI 2016 0–0–1 2014 Glasgow TRI bronze: mixed relay
Luce Baillargeon CAN JUD 2000 0–0–1 2002 Manchester JUD bronze: lightweight -57 kg
Dave Baillie CAN WLT 1952—1960 0–2–0 1954 Vancouver WLT silver: heavyweight +90 kg; 1958 Cardiff WLT silver: heavyweight +90 kg
Andretti Bain BAH ATH 2008 0–1–0 2014 Glasgow ATH silver: 4×400 m relay (ran in heats only)
Margaret Bain GBR FEN 1968 0–1–0 1970 Edinburgh FEN silver: team foil (competed for Scotland)
Beverly Bainbridge AUS SWI 1956 1–1–0 1958 Cardiff SWI gold: 110 yards butterfly, silver: 4×110 yards medley
Don Baird AUS ATH 1976 1–1–0 1974 Christchurch ATH gold: pole vault; 1978 Edmonton ATH silver: pole vault
Mal Baird AUS ATH 1972 0–1–0 1970 Edinburgh ATH silver: 110 m hurdles
Louis Baise RSA WRE 1952 1–0–0 1954 Vancouver WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Nor Azlan Bakar MAS HOK 2000 0–1–1 1998 Kuala Lumpur HOK silver; 2006 Melbourne HOK bronze
Lorraine Baker GBR ATH 1984—1992 0–0–1 1986 Edinburgh ATH bronze: 800 m (competed for England)
Olivia Baker NZL WLT 2000 0–1–2 2002 Manchester WLT super-heavyweight +75 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk and total
Philippa Baker NZL ROW 1992—1996 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: lightweight single sculls
Shakira Baker NZL RGS 2016 1–0–0 2018 Gold Coast RGS gold
Simon Baker AUS ATH 1984—1996 1–0–0 1986 Edinburgh ATH gold: 30 miles walk
Abdullah Hel Baki BAN SHO 2016 0–2–1 2010 Delhi SHO bronze: 10 m air rifle/pairs; 2014 Glasgow silver: 10 m air rifle; 2018 Gold Coast SHO silver: 10 m air rifle
Peter Bakonyi CAN FEN 1968 0–1–2 1962 Perth FEN bronze: team épée; 1966 Kingston FEN silver: team épée; 1970 Edinburgh FEN bronze: team épée
Carmel Bakurski AUS HOK 2004 0–0–1 2002 Manchester HOK bronze
Kathy Bald CAN SWI 1988 1–1–0 1982 Brisbane SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke
Sean Baldock GBR ATH 2000—2004 1–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 4×400 m relay (ran in heats only) (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: 4×400 m relay (competed for England)
Kirsty Balfour GBR SWI 2004—2008 0–1–1 2006 Melbourne SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke (competed for Scotland)
Ashleigh Ball GBR HOK 2012 0–0–1 2010 Delhi HOK bronze (competed for England)
Jimmy Ball CAN ATH 1928—1932 0–1–0 1930 Hamilton ATH silver: 4×440 yards relay
Suzy Balogh AUS SHO 2004—2012 1–0–0 2006 Melbourne SHO gold: trap/pairs
Dola Banerjee IND ARC 2004—2008 1–0–1 2010 Delhi ARC gold: recurve team, bronze: recurve individual
Rahul Banerjee IND ARC 2012 1–0–1 2010 Delhi ARC gold: recurve individual, bronze: recurve team
Imogen Bankier GBR BDM 2012 0–0–1 2014 Glasgow BDM bronze: mixed doubles (competed for Scotland)
Jarrod Bannister AUS ATH 2008—2012 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: javelin throw
Roger Bannister GBR ATH 1952 1–0–0 1954 Vancouver ATH gold: 1 mile (competed for England)
Joan Baptiste GBR ATH 1984 1–0–0 1986 Edinburgh ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
Alana Barber NZL ATH 2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: 20 km walk
Billy Barber AUS BOX 1948 0–1–0 1950 Auckland BOX silver: lightweight -62 kg
Sara Barber CAN SWI 1956—1960 0–2–2 1958 Cardiff SWI silver: 4×110 yards freestyle, bronze: 4×110 yards medley; 1962 Perth SWI silver: 4×110 yards freestyle, bronze: 4×110 yards medley
Shawn Barber CAN ATH 2016 0–1–1 2014 Glasgow ATH bronze: pole vault; 2018 Gold Coast ATH silver: pole vault
Vern Barberis AUS WLT 1952—1956 1–0–1 1950 Auckland WLT bronze: lightweight -67.5 kg; 1954 Vancouver WLT gold: lightweight -67.5 kg
Zakariah Barie TAN ATH 1980—1984 0–1–0 1982 Brisbane ATH silver: 10000 m
Elinor Barker GBR CTR 2016 1–1–1 2014 Glasgow CYC silver: points race, bronze: scratch race (competed for Wales); 2018 Gold Coast CYC gold: points race (competed for Wales)
Natasha Barker AUS WLT 2000 0–3–1 2002 Manchester WLT featherweight -53 kg silver: clean & jerk, snatch, and total; 2006 Melbourne WLT bronze: lightweight -58 kg
Bernard Barmasai KEN ATH 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 3000 m steeplechase
Jan Barnard RSA ATH 1956 0–1–1 1954 Vancouver ATH bronze: marathon; 1958 Cardiff ATH silver: marathon
Alf Barnes GBR BOX 1936 0–1–0 1934 London BOX silver: bantamweight -118 lb (53.52 kg) (competed for Wales)
Heinrich Barnes RSA WRE 2008 0–1–0 2010 Delhi WRE silver: freestyle welterweight -66 kg
Paddy Barnes IRL BOX 2008—2016 2–0–0 2010 Delhi BDM BOX gold: light-flyweight -49 kg (competed for Northern Ireland); 2014 Glasgow BDM BOX gold: light-flyweight -49 kg (competed for Northern Ireland)
Madeleine Barnett AUS DIV 1976 0–0–1 1974 Christchurch DIV bronze: platform
Melville Barnett GBR WLT 1952 0–0–1 1954 Vancouver WLT bronze: middle-heavyweight -90 kg (competed for England)
Steven Barnett AUS DIV 2004 0–0–4 2002 Manchester DIV bronze: 1 m springboard; 2006 Melbourne DIV bronze: 1 m springboard, 3 m springboard, and synchronized springboard
Vicki Barr (DNS) GBR ATH 2008 0–1–0 2010 Delhi ATH silver: 4×400 m relay (competed for England)
Bronte Barratt AUS SWI 2008—2016 3–0–3 2006 Melbourne SWI gold: 4×200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 2010 Delhi SWI gold: 4×200 m freestyle; 2014 Glasgow SWI gold: 4×200 m freestyle, bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Craig Barrett NZL ATH 1996—2004 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: 50 km walk
Rory Barrett NZL WLT 1976 0–0–1 1974 Christchurch WLT bronze: heavyweight -110 kg
Sarah Barrow GBR DIV 2012—2016 0–1–0 2014 Glasgow DIV silver: synchronized platform (competed for England)
Kevin Barry NZL BOX 1984 0–0–1 1982 Brisbane BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Mike Barry CAN WRE 1976 0–1–0 1978 Edmonton WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Steve Barry GBR ATH 1984 1–0–0 1982 Brisbane ATH gold: 30 km walk (competed for Wales)
Trevor Barry BAH ATH 2012—2016 0–1–0 2010 Delhi ATH silver: high jump
William Barry GBR ROW 1964 0–1–0 1962 Perth ROW silver: single sculls (competed for England)
Terry Bartlett GBR GYM 1984—1992 0–1–0 1990 Auckland GYM silver: team (competed for England)
Carol Bartlett-Page GBR SHO 1984—1996 0–0–2 1994 Victoria SHO bronze: 10 m air pistol/pairs and 25 m sport pistol/pairs (competed as Carol Page for England)
Clive Barton AUS SHO 2000—2012 0–1–1 2006 Melbourne SHO silver: skeet, bronze: skeet/pairs
Dick Barton RSA BOX 1932 0–1–0 1934 London BOX silver: welterweight -147 lb (66.68 kg)
George Barton AUS SHO 2004—2008 0–1–1 2002 Manchester SHO silver: skeet/pairs; 2006 Melbourne SHO bronze: skeet/pairs
Karl Barton GBR CTR 1960—1964 0–2–0 1958 Cardiff CYC silver: 1000 m match sprint (competed for England); 1962 Perth CYC silver: 1000 m match sprint (competed for England)
Morea Baru PNG WLT 2016 0–1–0 2018 Gold Coast WLT silver: featherweight -62 kg
Muhammad Bashir PAK WRE 1960—1964 3–0–0 1958 Cardiff WRE gold: freestyle welterweight -73 kg; 1962 Perth WRE gold: freestyle welterweight -78 kg; 1966 Kingston WRE gold: freestyle welterweight -78 kg
Ironbar Bassey NGR WLT 1984 0–0–1 1982 Brisbane WLT bronze: super-heavyweight +110 kg
Patrick Bassey NGR WLT 1984 0–0–1 1982 Brisbane WLT bronze: lightweight -67.5 kg
Jean Basson RSA SWI 2008—2012 0–1–1 2010 Delhi SWI silver: 4×100 m medley (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle
Brice Batchaya CMR WLT 2008 0–1–0 2006 Melbourne WLT silver: light-heavyweight -85 kg
Warner Batchelor AUS BOX 1956 0–0–1 1954 Vancouver BOX bronze: flyweight -51 kg
Kate Bates AUS CTR/CYC 2004—2008 2–2–0 2002 Manchester CYC gold: points race, silver: 3000 m individual pursuit; 2006 Melbourne CYC gold: points race, silver: 3000 m individual pursuit
Manika Batra IND TTN 2016 2–1–1 2018 Gold Coast TTN gold: singles and team, silver: doubles, bronze: mixed doubles
Malcolm Batten AUS ROW 1988 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: eights
Doris Batter GBR ATH 1948 0–1–0 1950 Auckland ATH silver: 220-110-220-110 yards relay (competed for England)
Emily Batty CAN MTB 2012—2016 0–1–0 2014 Glasgow CYC silver: mountainbike cross-country
Jack Bauer NZL CYC 2012 0–1–0 2014 Glasgow CYC silver: road race
Steve Bauer CAN CYC 1984—1996 0–1–0 1982 Brisbane CYC silver: road race
Jamie Baulch GBR ATH 1996—2000 0–1–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 4×400 m relay (competed for Wales); 2002 Manchester ATH silver: 4×400 m relay (competed for Wales)
Alex Baumann CAN SWI 1984 5–1–1 1982 Brisbane SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, bronze: 4×100 m freestyle; 1986 Edinburgh SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, and 4×100 m medley, silver: 4×100 m freestyle
Susie Baumer AUS SWI 1984—1988 2–1–1 1982 Brisbane SWI bronze: 200 m freestyle; 1986 Edinburgh SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Filbert Bayi TAN ATH 1972—1984 1–1–0 1974 Christchurch ATH gold: 1500 m; 1978 Edmonton ATH silver: 1500 m
Ryan Bayley AUS CTR 2004—2008 4–0–1 2002 Manchester CYC gold: sprint and team sprint; 2006 Melbourne CYC gold: sprint and Keirin, bronze: team sprint
Daniel Beale AUS HOK 2010—2016 2–0–0 2014 Glasgow HOK gold; 2018 Gold Coast HOK gold
William Beatley GBR FEN 1952 0–1–0 1954 Vancouver FEN silver: team sabre (competed for England)
Phil Beattie GBR ATH 1984 1–0–0 1986 Edinburgh ATH gold: 400 m hurdles (competed for Northern Ireland)
Marie-Ève Beauchemin-Nadeau CAN WLT 2012—2016 1–2–0 2010 Delhi WLT silver: heavyweight -75 kg; 2014 Glasgow WLT gold: heavyweight -75 kg; 2018 Gold Coast WLT silver: heavyweight -75 kg
Marie-Pier Beaudet CAN ARC 2004—2012 0–0–1 2010 Delhi ARC bronze: recurve team
Lucien Beaumont CAN SWI 1952 0–1–0 1950 Auckland SWI silver: 3×110 yards medley
Karen Beautle JAM ATH 2000 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: high jump
Pat Beavan GBR SWI 1972 1–0–0 1974 Christchurch SWI gold: 200 m breaststroke (competed for Wales)
Josh Beaver AUS SWI 2016 0–2–2 2014 Glasgow SWI silver: 200 m backstroke and 4×100 m medley (swam in heats only), bronze: 100 m backstroke; 2018 Gold Coast SWI bronze: 200 m backstroke
Wally Beavers GBR ATH 1928 1–0–0 1934 London ATH gold: 3 miles (competed for England)
Julia Beckett GBR SWI 2008 0–1–0 2006 Melbourne SWI silver: 4×200 m freestyle (competed for England)
Oli Beckingsale GBR MTB 2000—2008 0–1–0 2006 Melbourne CYC silver: mountainbike cross-country (competed for England)
Gerganiya Beckitt AUS SWI 1956—1960 0–1–0 1958 Cardiff SWI silver: 4×110 yards medley
David Bédard CAN DIV 1984—1996 0–3–0 1986 Edinburgh DIV silver: platform; 1990 Auckland DIV silver: 1 m springboard and platform
Domonic Bedggood AUS DIV 2016 2–0–2 2014 Glasgow DIV gold: synchronized platform; 2018 Gold Coast DIV gold: platform, bronze: synchronized springboard and synchronized platform
Mark Bedlington CAN SHO 1984 1–2–0 1990 Auckland SHO silver: running target/pairs; 1994 Victoria SHO gold: running target/pairs, silver: running target
Egon Beiler CAN WRE 1972—1976 2–0–0 1974 Christchurch WRE gold: freestyle featherweight -62 kg; 1978 Edmonton WRE gold: freestyle featherweight -62 kg
Abe Bekker RHO BOX 1960 0–1–0 1954 Vancouver BOX silver: flyweight -51 kg (competed for Northern Rhodesia)
Daan Bekker RSA BOX 1956—1960 1–0–0 1958 Cardiff BOX gold: heavyweight +81 kg
Daniel Bell NZL SWI 2008—2012 0–1–0 2010 Delhi SWI silver: 100 m backstroke
Diane Bell GBR JUD 1988—1996 1–0–0 1990 Auckland JUD gold: half-middleweight -61 kg (competed for England)
Garry Bell NZL CYC 1976 0–0–1 1978 Edmonton CYC bronze: road race
Lyn Bell AUS SWI 1964—1968 1–2–1 1962 Perth SWI gold: 4×110 yards freestyle; 1966 Kingston SWI silver: 110 yards freestyle and 4×110 yards freestyle, bronze: 4×110 yards medley
Margaret Bell CAN ATH 1936 0–0–1 1934 London ATH bronze: high jump
Zach Bell CAN CTR 2008—2012 0–0–1 2010 Delhi CYC bronze: scratch race
Tina Bell-Kake NZL HOK 1992—2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze
Meaghan Benfeito CAN DIV 2008—2016 2–2–1 2006 Melbourne DIV bronze: synchronized platform; 2014 Glasgow DIV gold: platform and synchronized platform; 2018 Gold Coast DIV silver: platform and synchronized platform
Tim Benjamin GBR ATH 2004 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: 4×400 m relay (competed for Wales)
Greg Benko AUS FEN 1972—1984 0–1–1 1970 Edinburgh FEN silver: team foil, bronze: sabre team
Anna Bennett GBR HOK 1996 0–1–0 2002 Manchester HOK silver (competed for England)
Joyce Bennett AUS ATH 1964—1968 2–1–0 1962 Perth ATH gold: 4×110 yards relay, silver: 220 yards; 1966 Kingston ATH gold: 4×110 yards relay
Mick Bennett GBR CTR 1972—1976 1–0–0 1974 Christchurch CYC gold: 4000 m team pursuit (competed for England)
Peter Bennett AUS WAP 1952—1956 0–0–0 1950 Auckland WAP gold (exhibition tournament)
Sandy Bennett NZL HOK 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze
Todd Bennett GBR ATH 1984—1988 2–1–0 1982 Brisbane ATH gold: 4×400 m relay (competed for England); 1986 Edinburgh ATH gold: 4×400 m relay, silver: 200 m (competed for England)
Chris Benning GBR ATH 1984 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: 1500 m (competed for England)
Jake Bensted AUS JUD 2016 0–0–1 2014 Glasgow JUD bronze: lightweight -73 kg
Paul Bentley GBR SHO 1984 0–1–0 1978 Edmonton SHO silver: skeet (competed for England)
Jack Beresford GBR ROW 1920—1936 0–1–0 1930 Hamilton ROW silver: single sculls (competed for England)
Michael Beresford GBR ROW 1960 1–0–0 1958 Cardiff ROW gold: coxed fours (competed for England)
Glenn Beringen AUS SWI 1984 0–1–0 1982 Brisbane SWI gold: silver: 200 m breaststroke
Mary Berkeley GBR ATH 1988 0–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: long jump (competed for England)
Claston Bernard JAM ATH 2000—2004 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: decathlon
Kent Bernard TTO ATH 1964 1–2–0 1966 Kingston ATH gold: 4×440 yards relay, silver: 440 yards; 1970 Edinburgh ATH silver: 4×400 m relay
Martyn Bernard GBR ATH 2008 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: high jump (competed for England)
Verona Bernard-Elder GBR ATH 1972—1976 2–2–0 1974 Christchurch ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m (competed for England); 1978 Edmonton ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m (competed for England)
Sylvie Bernier CAN DIV 1984 0–1–0 1982 Brisbane DIV silver: 3 m springboard
Tim Berrett CAN ATH 1992—2008 0–1–1 1994 Victoria ATH silver: 30 km walk; 2002 Manchester ATH bronze: 50 km walk
Kevin Berry AUS SWI 1960—1964 3–0–0 1962 Perth SWI gold: 110 yards butterfly, 220 yards butterfly, and 4×110 yards medley
Gordon Bertie CAN WRE 1972—1976 0–1–0 1974 Christchurch WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Stephanie Berto CAN ATH 1968 0–0–1 1970 Edinburgh ATH bronze: 4×100 m relay
Jack Besford GBR SWI 1928—1936 0–1–2 1930 Hamilton SWI bronze: 100 yards backstroke (competed for England); 1934 London SWI silver: 100 yards backstroke, bronze: 3×110 yards medley (competed for England)
Lyne Bessette CAN CYC 2000—2004 1–0–1 1998 Kuala Lumpur CYC gold: road race; 2002 Manchester CYC bronze: individual time trial
Allison Beveridge CAN CTR 2016 0–0–1 2018 Gold Coast CYC bronze: 4000 m team pursuit
Tully Bevilaqua AUS BAS 2008 1–0–0 2006 Melbourne BAS gold
Sam Bewley NZL CTR/CYC/MTB 2008—2012 0–1–0 2010 Delhi CYC silver: 4000 m team pursuit
Janet Bewley-Cathie-Wardell-Yerburgh GBR FEN 1964—1972 4–0–0 1966 Kingston FEN gold: foil and team foil (competed as Janet Wardell-Yerburgh for England); 1970 Edinburgh FEN gold: foil and team foil (competed as Janet Wardell-Yerburgh for England)
Jai Bhagwan IND BOX 2012 0–0–1 2010 Delhi BOX bronze: lightweight -60 kg
Bashir Bhola Bhala PAK WRE 1996 0–0–2 1994 Victoria WRE bronze: freestyle middleweight -82 kg; 2002 Manchester WRE bronze: freestyle heavyweight -96 kg
Arjan Bhullar CAN WRE 2012 1–0–0 2010 Delhi WRE gold: freestyle super-heavyweight -120 kg
Mahesh Bhupathi IND TEN 1996—2012 0–0–1 2010 Delhi TEN bronze: doubles
Scott Bianco CAN WRE 1996 1–0–0 1994 Victoria WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg
Dan Bibby GBR RGS 2016 0–0–1 2018 Gold Coast RGS bronze (competed for England)
Bruce Biddle NZL CYC 1972 1–0–0 1970 Edinburgh CYC gold: road race
Jackson Bidei NGR WRE 1988 0–1–0 1994 Victoria WRE silver: freestyle super-heavyweight +100 kg
Mary Bignal-Rand GBR ATH 1960—1964 1–1–0 1958 Cardiff ATH silver: long jump; 1966 Kingston ATH gold: long jump (competed for England)
Sapol Biki MAS BOX 1996 1–0–0 1998 Kuala Lumpur BOX gold: light-flyweight -48 kg
Suzaan van Biljon RSA SWI 2008—2012 0–0–1 2006 Melbourne SWI bronze: 200 m breaststroke
Sohen Biln CAN ROW 1960 1–1–0 1958 Cardiff ROW gold: eights, silver: coxed fours
Ray Bilney AUS CYC 1964 0–1–0 1970 Edinburgh CYC silver: road race
Jennie Bimson GBR HOK 2008 0–2–1 1998 Kuala Lumpur HOK silver (competed for England); 2002 Manchester HOK silver (competed for England); 2006 Melbourne HOK bronze (competed for England)
Lloyd Binch GBR CTR 1960 0–0–1 1958 Cardiff CYC bronze: 1000 m match sprint (competed for England)
Abhinav Bindra IND SHO 2000—2016 5–3–1 2002 Manchester SHO gold: 10 m air rifle/pairs, silver: 10 m air rifle; 2006 Melbourne SHO gold: 10 m air rifle/pairs and 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 10 m air rifle; 2010 Delhi SHO gold: 10 m air rifle/pairs, silver: 10 m air rifle; 2014 Glasgow SHO gold: 10 m air rifle
Gary Binfield GBR SWI 1988 0–1–0 1990 Auckland SWI silver: 4×100 m medley (competed for England)
Michael Bingham GBR ATH 2008 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 4×400 m relay (competed for England)
Hennie Binneman RSA CYC 1936 1–0–0 1938 Sydney CYC gold: road race
Max Binnington AUS ATH 1976 0–1–1 1974 Christchurch ATH bronze: 110 m hurdles; 1978 Edmonton ATH silver: 110 m hurdles
Steve Binns GBR ATH 1988 0–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: 10000 m (competed for England)
Harishchandra Birajdar IND WRE 1972 1–0–0 1970 Edinburgh WRE gold: middleweight -82 kg
Andrew Bird NZL ROW 1988 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: coxed fours
Pauline Bird-Hart GBR ROW 1976—1980 0–2–0 1986 Edinburgh ROW silver: coxless pairs and eights (competed for England)
Dane Bird-Smith AUS ATH 2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: 20 km walk
Nicholas Birkmyre GBR ROW 1960 1–0–0 1962 Perth ROW gold: double sculls (competed for England)
Kiara Bisaro CAN MTB 2004 0–0–1 2006 Melbourne CYC bronze: mountainbike cross-country
Madhumita Bisht IND BDM 1992 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: team women
Stan Bissell GBR WRE 1948 0–2–0 1930 Hamilton WRE silver: freestyle middleweight -79 kg (competed for England); 1934 London WRE silver: freestyle middleweight -79 kg (competed for England)
Mike Bitten CAN BDM 1992 0–2–1 1986 Edinburgh BDM silver: team mixed; 1990 Auckland BDM silver: team mixed, bronze: doubles
Amos Biwott KEN ATH 1968—1972 0–0–1 1970 Edinburgh ATH bronze: 3000 m steeplechase
Gideon Biwott KEN ATH 1996 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: 400 m hurdles
Chris Black GBR ATH 1976—1980 0–0–2 1978 Edmonton ATH bronze: hammer throw (competed for Scotland); 1982 Brisbane ATH bronze: hammer throw (competed for Scotland)
Dave Black GBR ATH 1976—1980 0–1–1 1974 Christchurch ATH silver: 10000 m, bronze: 5000 m (competed for England)
Ellie Black CAN GYM 2012—2016 3–2–1 2014 Glasgow GYM gold: balance beam, silver: vault, bronze: floor; 2018 Gold Coast GYM gold: all-around and team, silver: vault
Ian Black GBR SWI 1960 1–2–0 1958 Cardiff SWI gold: 220 yards butterfly, silver: 440 yards freestyle and 4×220 yards freestyle (competed for Scotland)
Roger Black GBR ATH 1992—1996 2–0–0 1986 Edinburgh ATH gold: 400 m and 4×400 m relay (competed for England)
Peter Blackburn AUS BDM 1996—2000 0–0–4 1994 Victoria BDM bronze: doubles, mixed doubles, and team mixed; 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: mixed doubles
Andrea Blackett BAR ATH 2000—2004 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 400 m hurdles
Sylvanus Blackman GBR WLT 1960—1968 0–2–0 1958 Cardiff WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg (competed for Barbados); 1966 Kingston WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg (competed for England)
Ron Blackney AUS ATH 1956 0–0–1 1962 Perth ATH bronze: 3000 m steeplechase
Michael Blackwood JAM ATH 2000—2008 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: 400 m
Alicia Blagg GBR DIV 2012—2016 1–1–0 2014 Glasgow DIV gold: synchronized springboard (competed for England); 2018 Gold Coast DIV silver: synchronized springboard (competed for England)
Robert Blair GBR BDM 2004 1–1–2 2002 Manchester BDM gold: team mixed (competed for England); 2006 Melbourne BDM silver: team mixed, bronze: doubles (competed for England); 2014 Glasgow BDM bronze: mixed doubles (competed for Scotland)
Dennis Blake JAM ATH 1992—1996 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: 4×400 m relay
Yohan Blake JAM ATH 2012—2016 0–0–2 2018 Gold Coast ATH bronze: 100 m and 4×100 m relay
Donald Bland GBR SWI 1948 0–0–1 1950 Auckland SWI bronze: 4×220 yards freestyle (competed for England)
Bryan Blanshard CAN BDM 1992 0–1–1 1990 Auckland BDM silver: team mixed, bronze: doubles
Eddie Blay GHA BOX 1960—1964 2–0–0 1962 Perth BOX gold: lightweight -60 kg; 1966 Kingston BOX gold: welterweight -67 kg
Keston Bledman TTO ATH 2008—2016 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: 4×100 m relay
Mark Blenkarne GBR ARC 1980 1–0–0 1982 Brisbane ARC gold: individual (competed for England)
Blair Blenman GBR WLT 1960 1–0–0 1958 Cardiff WLT gold: middleweight -75 kg (competed for Barbados)
Issy Bloomberg RSA WLT 1948—1952 0–1–0 1950 Auckland WLT silver: light heavyweight -82.5 kg
Tony Blue AUS ATH 1960—1964 0–0–1 1962 Perth ATH bronze: 880 yards
Madonna Blyth AUS HOK 2008—2016 3–0–0 2006 Melbourne HOK gold; 2010 Delhi HOK gold; 2014 Glasgow HOK gold
Gil Boa CAN SHO 1952—1972 1–0–0 1966 Kingston SHO gold: 50 m small-bore rifle prone
Don Boal CAN ROW 1932—1936 0–0–1 1930 Hamilton ROW bronze: eights
Chris Boardman GBR CTR/CYC 1988—2000 0–0–3 1986 Edinburgh CYC bronze: 4000 m team pursuit (competed for England); 1990 Auckland CYC bronze: team time trial and 4000 m team pursuit (competed for England)
Humphrey Boardman GBR ROW 1928 2–0–0 1930 Hamilton ROW gold: coxless fours and eights (competed for England)
Kwaku Boateng CAN ATH 2000 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: high jump
Anju Bobby George IND ATH 2004—2008 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: long jump
Lorne Bobkin CAN GYM 1988 1–0–0 1990 Auckland GYM gold: team
Jack Bobridge AUS CTR 2008—2016 4–0–0 2010 Delhi CYC gold: 4000 m individual pursuit and 4000 m team pursuit; 2014 Glasgow CYC gold: 4000 m individual pursuit and 4000 m team pursuit
Peter Boden GBR SHO 1976—2000 2–2–0 1982 Brisbane SHO gold: trap, silver: trap/pairs (competed for England); 1986 Edinburgh SHO gold: trap/pairs, silver: trap (competed for England)
Nicole Boegman-Staines AUS ATH 1988—1996 1–0–1 1994 Victoria ATH gold: long jump; 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: long jump (competed as Nicole Boegman)
Kurt Boese CAN WRE 1960 0–0–1 1962 Perth WRE bronze: freestyle lightweight -70 kg
Glenn Bogue CAN ATH 1976 0–0–1 1978 Edmonton ATH bronze: 400 m
Georgia Bohl AUS SWI 2016 1–0–1 2018 Gold Coast SWI gold: 4×100 m medley, bronze: 100 m breaststroke
Myriam Boileau CAN DIV 2004 0–1–2 1994 Victoria DIV bronze: platform; 1998 Kuala Lumpur DIV silver: platform, bronze: 3 m springboard
Mike Boit KEN ATH 1972 1–1–1 1974 Christchurch ATH silver: 800 m; 1978 Edmonton ATH gold: 800 m; 1982 Brisbane ATH bronze: 1500 m
Hélène Boivin CAN SWI 1976 1–1–0 1978 Edmonton SWI gold: 4×100 m medley, silver: 100 m backstroke
Ato Boldon TTO ATH 1992—2004 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 100 m
Pat Bolger CAN WRE 1968—1972 0–1–0 1970 Edinburgh WRE silver: featherweight -62 kg
Usain Bolt JAM ATH 2004—2016 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 4×100 m relay
Sinivie Boltic NGR WRE 2012 1–0–2 2002 Manchester WRE bronze: freestyle light-heavyweight -84 kg; 2010 Delhi WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg; 2014 Glasgow WRE bronze: freestyle super-heavyweight -125 kg
John Bolton NZL WLT 1968—1972 0–2–0 1970 Edinburgh WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg; 1974 Christchurch WLT silver: heavyweight +82.5 kg
Nestor Bolum NGR BOX 2004 0–0–1 2006 Melbourne BOX bronze: bantamweight -54 kg
Sarah Bombell AUS SWA 2008—2012 0–0–1 2010 Delhi SYN bronze: duet
Hamish Bond NZL ROW 2008—2016 0–0–1 2018 Gold Coast CYC bronze: individual time trial
Catherine Bond-Mills CAN ATH 1992—1996 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: heptathlon
Edwina Bone AUS HOK 2016 1–1–0 2014 Glasgow HOK gold; 2018 Gold Coast HOK silver
Alison Bonner GBR ROW 1988 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: eights (competed for England)
Georgia Bonora AUS GYM 2008—2012 1–1–1 2010 Delhi GYM gold: team, silver: uneven bars, bronze: all-around
Ed Book NZL BAS 2004 0–1–0 2006 Melbourne BAS silver
Pat Boot NZL ATH 1936 1–0–1 1938 Sydney ATH gold: 880 yards, bronze: 1 mile
Lorna Boothe GBR ATH 1976—1980 1–1–0 1978 Edmonton ATH gold: 100 m hurdles (competed for England); 1982 Brisbane ATH silver: 100 m hurdles (competed for England)
Cleopatra Borel-Brown TTO ATH 2004—2016 0–2–1 2006 Melbourne ATH bronze: shot put; 2010 Delhi ATH silver: shot put; 2014 Glasgow ATH silver: shot put (competed as Cleopatra Borel)
Freddie Milton GBR WAP 1936 0–1–0 1930 Hamilton SWI silver: 4×200 yards freestyle (competed for England)
Andy Borodow CAN WRE 1992—1996 1–0–0 1994 Victoria WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg
Teresa Borrell NZL SHO 2000 1–0–1 2002 Manchester SHO gold: double trap/pairs; 2006 Melbourne SHO bronze: trap/pairs
Lisa Borsholt CAN SWI 1976—1984 1–0–0 1978 Edmonton SWI gold: 200 m breaststroke
Dylan Bosch RSA SWI 2010—2016 0–0–2 2014 Glasgow SWI bronze: 4×200 m freestyle and 4×100 m medley (swam in heats only)
Darien Boswell NZL ROW 1964 0–1–0 1962 Perth ROW silver: eights
Mark Boswell CAN ATH 2000—2004 2–0–0 2002 Manchester ATH gold: high jump; 2006 Melbourne ATH gold: high jump
Tom Bosworth GBR ATH 2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: 20 km walk (competed for England)
Johan Botha RSA ATH 1996—2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 800 m
Riaan Botha RSA ATH 1996 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: pole vault
Willie Botha RSA ATH 1936 0–1–0 1934 London ATH silver: 880 yards
Jean Botham GBR SWI 1952 0–0–1 1954 Vancouver SWI bronze: 4×110 yards freestyle (competed for England)
Christine Botlogetswe BOT ATH 2016 0–0–1 2018 Gold Coast ATH bronze: 4×400 m relay
Dillon Boucher NZL BAS 2004 0–1–0 2006 Melbourne BAS silver
Marie-Pierre Boudreau-Gagnon CAN SWA 2008—2012 4–0–0 2006 Melbourne SYN gold: solo and duet; 2010 Delhi SYN gold: solo and duet
Munroe Bourne CAN SWI 1928—1936 2–0–0 1930 Hamilton SWI gold: 100 yards freestyle and 4×200 yards freestyle
Kirsty Bowden GBR HOK 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur HOK silver (competed for England)
Dianne Bowering-Burge AUS ATH 1964—1968 3–0–0 1966 Kingston ATH gold: 100 yards, 220 yards, and 4×110 yards relay (competed as Dianne Burge)
Sharon Bowes CAN SHO 1984—2000 5–4–3 1986 Edinburgh SHO gold: 10 m air rifle/pairs, silver: 10 m air rifle; 1994 Victoria SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, bronze: 10 m air rifle and 10 m air rifle/pairs; 1998 Kuala Lumpur SHO gold: 10 m air rifle/pairs and 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, silver: 10 m air rifle and 50 m small-bore rifle 3 positions; 2002 Manchester SHO silver: 10 m air rifle/pairs bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs
Christopher Bowie CAN SWI 1992 0–0–1 1990 Auckland SWI bronze: 400 m freestyle
Paul Bowler GBR GYM 1992 0–0–1 1994 Victoria GYM bronze: team (competed for England)
Shaun Bownes RSA ATH 2000—2004 1–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 110 m hurdles; 2002 Manchester ATH gold: 110 m hurdles
Keith Boxell GBR WLT 1984—1992 1–3–0 1986 Edinburgh WLT gold: middle-heavyweight -90 kg (competed for England); 1990 Auckland WLT middle-heavyweight -90 kg silver: clean & jerk, snatch, and total (competed for England)
Christina Boxer-Cahill GBR ATH 1980—1988 1–1–0 1982 Brisbane ATH gold: 1500 m (competed as Christina Boxer for England); 1990 Auckland ATH silver: 1500 m (competed as Christina Cahill for England)
Fiona Boyce AUS HOK 2012 1–0–0 2010 Delhi HOK gold
Alana Boyd AUS ATH 2008—2016 2–0–0 2010 Delhi ATH gold: pole vault; 2014 Glasgow ATH gold: pole vault
Ian Boyd GBR ATH 1956 0–0–1 1954 Vancouver ATH bronze: 880 yards (competed for England)
Kevin Boyd GBR SWI 1988 0–1–1 1986 Edinburgh SWI silver: 400 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle (competed for England)
Ray Boyd AUS ATH 1972—1976 1–0–0 1982 Brisbane ATH gold: pole vault
Janet Boyle GBR ATH 1988 0–1–1 1986 Edinburgh ATH bronze: high jump (competed for Northern Ireland); 1990 Auckland ATH silver: high jump (competed for Northern Ireland)
Lauren Boyle NZL SWI 2008—2016 1–2–1 2006 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle; 2010 Delhi SWI silver: 4×200 m freestyle; 2014 Glasgow SWI gold: 400 m freestyle, silver: 800 m freestyle
Raelene Boyle AUS ATH 1968—1976 7–2–0 1970 Edinburgh ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay; 1974 Christchurch ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay; 1978 Edmonton ATH gold: 400 m, silver: 100 m and 4×400 m relay
Ron Boyle AUS CTR 1976 0–0–1 1978 Edmonton CYC bronze: tandem
Beverly Boys CAN DIV 1968—1976 3–3–1 1966 Kingston DIV silver: 3 m springboard, bronze: platform; 1970 Edinburgh DIV gold: 3 m springboard and platform; 1974 Christchurch DIV gold: platform, silver: 3 m springboard; 1978 Edmonton DIV silver: 3 m springboard
Julie Bradbury GBR BDM 1992—1996 1–2–0 1994 Victoria BDM gold: team mixed, silver: doubles and mixed doubles (competed for England)
Colin Bradford JAM ATH 1976—1980 0–1–2 1978 Edmonton ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 200 m and 4×100 m relay
Sue Bradley-Kameli CAN ATH 1976—1984 0–0–1 1982 Brisbane ATH bronze: 100 m hurdles (competed as Sue Kameli)
Robyn Bradshaw AUS DIV 1964—1968 0–1–0 1966 Kingston DIV silver: platform (competed for England)
Rob Braknis CAN SWI 1996 0–1–0 1994 Victoria SWI silver: 4×100 m medley
Lisa Brambani GBR CYC 1988 0–1–0 1990 Auckland CYC silver: road race (competed for England)
Peter Brander GBR BOX 1948—1952 0–0–1 1950 Auckland BOX bronze: featherweight -58 kg (competed for England)
Nate Brannen CAN ATH 2008—2016 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: 1500 m
Chris Brathwaite TTO ATH 1976—1980 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: 4×100 m relay
Shane Brathwaite BAR ATH 2012 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: 110 m hurdles
Sophie Bray GBR HOK 2016 0–1–1 2014 Glasgow HOK silver (competed for England); 2018 Gold Coast HOK bronze (competed for England)
Trent Bray NZL SWI 1992—1996 0–3–1 1994 Victoria SWI silver: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×200 m freestyle; 1998 Kuala Lumpur SWI bronze: 4×200 m freestyle
Frank Brazier AUS CTR/CYC 1956—1960 0–1–0 1958 Cardiff CYC silver: road race
Kelly Brazier NZL RGS 2016 1–0–0 2018 Gold Coast RGS gold
Mike Breckin GBR FEN 1968—1972 2–0–0 1970 Edinburgh FEN gold: foil and team foil (competed for England)
Michaela Breeze GBR WLT 2004—2008 2–3–1 2002 Manchester WLT lightweight -58 kg gold: snatch, silver: clean & jerk and total (competed for Wales); 2006 Melbourne WLT gold: middleweight -63 kg; 2010 Delhi WLT silver: middleweight -63 kg; 2014 Glasgow WLT bronze: lightweight -58 kg
Ashleigh Brennan AUS GYM 2008—2012 2–1–1 2006 Melbourne GYM gold: team, silver: floor; 2010 Delhi GYM gold: team, bronze: floor
Michael Brennan AUS HOK 2000—2004 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Adrian Breton GBR SHO 1988—1992 1–1–1 1986 Edinburgh SHO silver: 25 m rapid fire pistol (competed for Guernsey); 1990 Auckland SHO gold: 25 m rapid fire pistol (competed for Guernsey); 1994 Victoria SHO bronze: 25 m rapid fire pistol/pairs (competed for Guernsey)
Rosalind Brett GBR SWI 2000 0–2–0 2002 Manchester SWI silver: 4×100 m freestyle (competed for England); 2006 Melbourne SWI silver: 4×100 m freestyle (competed for England)
Robin Brew GBR SWI 1984 0–1–0 1982 Brisbane SWI silver: 200 m medley (competed for Scotland)
Graeme Brewer AUS SWI 1980—1984 3–2–1 1978 Edmonton SWI gold: 4×200 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley; 1982 Brisbane SWI gold: 4×100 m freestyle and 4×200 m freestyle
Richard Brickell GBR SHO 2004—2012 1–1–2 2002 Manchester SHO bronze: skeet/pairs (competed for England); 2006 Melbourne SHO silver: skeet/pairs (competed for England); 2010 Delhi SHO gold: skeet, bronze: skeet/pairs (competed for England)
Karen Briggs GBR JUD 1992 1–0–0 1990 Auckland JUD gold: extra-lightweight -48 kg (competed for England)
Robbie Brightwell GBR ATH 1960—1964 0–2–0 1962 Perth ATH silver: 440 yards and 4×440 yards relay (competed for England)
Wayne Brightwell CAN WRE 1984 1–0–0 1986 Edinburgh WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg
Debbie Brill CAN ATH 1972—1984 2–1–0 1970 Edinburgh ATH gold: high jump; 1978 Edmonton ATH silver: high jump; 1982 Brisbane ATH gold: high jump
Steve Brimacombe AUS ATH 1996 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 4×100 m relay
Brian Brinkley GBR SWI 1972—1976 1–3–2 1974 Christchurch SWI gold: 200 m butterfly, silver: 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley (competed for England)
Okkert Brits RSA ATH 1996—2004 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: pole vault
John Brockway GBR SWI 1948—1956 1–1–0 1950 Auckland SWI silver: 110 yards backstroke (competed for Wales); 1954 Vancouver SWI gold: 110 yards backstroke (competed for Wales)
Leith Brodie AUS SWI 2008 1–0–1 2010 Delhi SWI gold: 4×200 m freestyle (swam in heats only), bronze: 200 m medley
Alastair Brogdon GBR HOK 2016 0–0–1 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England)
Ted Bromley AUS ROW 1948 0–1–0 1938 Sydney ROW silver: eights
Donald Brook AUS SHO 1972—1988 0–1–0 1986 Edinburgh SHO silver: 50 m small-bore rifle prone/pairs
Edward Brooke CAN FEN 1952 0–2–2 1950 Auckland FEN silver: team sabre, bronze: team épée and team foil; 1954 Vancouver FEN silver: team épée
Neil Brooks AUS SWI 1980—1984 4–1–0 1982 Brisbane SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×100 m medley; 1986 Edinburgh SWI gold: 4×100 m freestyle, silver: 100 m freestyle
Norman Brooks GBR SWI 1928 0–2–0 1930 Hamilton SWI silver: 100 yards freestyle and 4×200 yards freestyle (competed for England)
Sheri-Ann Brooks JAM ATH 2008 2–0–0 2006 Melbourne ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Travis Brooks AUS HOK 2004—2008 1–0–0 2006 Melbourne HOK gold
Peter Brotherton GBR CTR 1956 0–1–0 1954 Vancouver CYC silver: 4000 m individual pursuit (competed for England)
Greg Brough AUS SWI 1968 0–0–1 1970 Edinburgh SWI bronze: 400 m freestyle
Gayle Broughton NZL RGS 2016 1–0–0 2018 Gold Coast RGS gold
Jonathan Broughton GBR SWI 1988 0–0–1 1986 Edinburgh SWI bronze: 4×200 m freestyle (competed for England)
Aaron Brown CAN ATH 2012—2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: 200 m
Abbie Brown GBR RGS 2016 0–0–1 2018 Gold Coast RGS bronze (competed for England)
Adam Brown GBR SWI 2008—2012 1–1–2 2010 Delhi SWI silver: 4×100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley (swam in heats only) (competed for England); 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m medley, bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Chris Brown BAH ATH 2000—2016 0–1–1 2002 Manchester ATH bronze: 4×400 m relay; 2014 Glasgow ATH silver: 4×400 m relay
Cris Brown AUS WRE 1980—1996 0–1–0 1982 Brisbane WRE silver: featherweight -62 kg
Dale Brown CAN BOX 1992 1–1–0 1990 Auckland BOX silver: light-heavyweight -81 kg; 1994 Victoria BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Damian Brown AUS WLT 1992—2000 4–1–3 1990 Auckland WLT middleweight -75 kg bronze: clean & jerk; 1994 Victoria WLT middleweight -76 kg gold: clean & jerk, silver: total, bronze: snatch; 1998 Kuala Lumpur WLT middleweight -77 kg gold: clean & jerk and total, bronze: snatch; 2002 Manchester WLT middleweight -77 kg gold: snatch
Graeme Brown AUS CTR 2000—2008 2–0–0 2002 Manchester CYC gold: 4000 m team pursuit and scratch race
Ian Brown AUS SWI 1988—1992 2–1–0 1990 Auckland SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle, silver: 200 m freestyle
Jim Brown CAN ATH 1932 1–0–0 1930 Hamilton ATH gold: 4×110 yards relay
Karen Brown GBR HOK 1988—1996 0–1–0 1998 Kuala Lumpur HOK silver (competed for England)
Kiel Brown AUS HOK 2008—2012 1–0–0 2014 Glasgow HOK gold
Kyle Brown RSA RGS 2016 1–0–0 2014 Glasgow RGS gold
Mike Brown CAN SWI 2004—2008 1–0–1 2002 Manchester SWI bronze: 200 m breaststroke; 2006 Melbourne SWI gold: 200 m breaststroke
Myles Brown RSA SWI 2016 0–0–1 2014 Glasgow SWI bronze: 4×200 m freestyle
Phil Brown GBR ATH 1984—1988 2–0–1 1982 Brisbane ATH gold: 4×400 m relay (competed for England); 1986 Edinburgh ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m (competed for England)
Ray Brown AUS WRE 1964 0–0–1 1974 Christchurch WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg
Rebecca Brown AUS SWI 2000 0–2–0 1994 Victoria SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Rosemary Brown AUS SWI 1980 0–2–1 1978 Edmonton SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley, bronze: 4×100 m freestyle
Sandra Brown AUS ATH 1968 0–1–0 1970 Edinburgh ATH silver: 400 m
Steve Brown TTO ATH 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 110 m hurdles
Ian Browne AUS CTR 1956—1964 1–0–1 1958 Cardiff CYC gold: 10 miles scratch; 1962 Perth CYC bronze: 1000 m match sprint
Pierre Browne CAN ATH 2000—2008 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 100 m
Alistair Brownlee GBR TRI 2008—2016 2–1–0 2014 Glasgow TRI gold: individual and mixed relay (competed for England); 2018 Gold Coast TRI silver: mixed relay (competed for England)
Jonny Brownlee GBR TRI 2012—2016 1–2–0 2014 Glasgow TRI gold: mixed relay, silver: individual (competed for England); 2018 Gold Coast TRI silver: mixed relay (competed for England)
Suki Brownsdon GBR SWI 1980—1992 1–2–2 1982 Brisbane SWI silver: 4×100 m medley, bronze: 100 m breaststroke (competed for England); 1986 Edinburgh SWI gold: 4×100 m medley (competed for England); 1990 Auckland SWI silver: 4×100 m medley, bronze: 100 m breaststroke (competed for England)
Robert Bruce AUS SWI 1988 1–1–0 1990 Auckland SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m medley
Henricho Bruintjies RSA ATH 2016 0–2–0 2018 Gold Coast ATH silver: 100 m and 4×100 m relay
Ese Brume NGR ATH 2016 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: long jump
C. J. Bruton AUS BAS 2004—2008 1–0–0 2006 Melbourne BAS gold
Philip Bryant AUS SWI 1992 0–0–1 1994 Victoria SWI bronze: 400 m medley
Jeffrey Bryce GBR WLT 1980 0–0–2 1978 Edmonton WLT bronze: bantamweight -56 kg (competed for Wales); 1986 Edinburgh WLT bronze: featherweight -60 kg (competed for Wales)
Paul Brydon NZL CTR/CYC 1972 0–0–1 1974 Christchurch CYC bronze: 4000 m team pursuit
John Buchanan GBR JUD 2000 0–0–1 2014 Glasgow JUD bronze: extra-lightweight -60 kg (competed for Scotland)
Rushlee Buchanan NZL CTR 2016 0–1–0 2018 Gold Coast CYC silver: 4000 m team pursuit
Tony Buck GBR WRE 1964 1–0–0 1962 Perth WRE gold: freestyle light-heavyweight -97 kg (competed for England)
Mark Buckingham GBR ROW 1988 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: eights (competed for England)
Stéphane Buckland MRI ATH 2000—2008 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: 200 m
Jack Buckner GBR ATH 1988—1992 0–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: 5000 m (competed for England)
Mandy Bujold CAN BOX 2016 0–0–1 2014 Glasgow BOX bronze: flyweight -51 kg
Mike Bull GBR ATH 1968—1972 2–2–0 1966 Kingston ATH silver: pole vault (competed for Northern Ireland); 1970 Edinburgh ATH gold: pole vault (competed for Northern Ireland); 1974 Christchurch ATH gold: decathlon, silver: pole vault (competed for Northern Ireland)
Trevor Bull GBR CTR 1964 0–0–1 1966 Kingston CYC bronze: 10 miles scratch (competed for England)
Piet Bulling NZL CTR 2016 0–0–1 2014 Glasgow CYC bronze: 4000 m team pursuit
Eryn Bulmer CAN DIV 1996—2000 1–0–1 1998 Kuala Lumpur DIV gold: 3 m springboard, bronze: 1 m springboard
Elliot Bunney GBR ATH 1988 0–0–1 1986 Edinburgh ATH bronze: 4×100 m relay (competed for Scotland)
Benjamin Burge AUS SHO 2008 0–1–1 2006 Melbourne SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Peter Burge AUS ATH 2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: long jump
Sheridan Burge-Lopez AUS SWI 1988 0–0–1 1990 Auckland SWI bronze: 800 m freestyle
Danie Burger RSA ATH 1956 0–1–0 1962 Perth ATH silver: pole vault (competed for the Federation of Rhodesia and Nyasaland)
Nathan Burgers AUS HOK 2012 1–0–0 2010 Delhi HOK gold
Paul Burgess AUS ATH 2000—2008 0–2–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: pole vault; 2002 Manchester ATH silver: pole vault
Phil Burgess GBR RGS 2016 0–0–1 2018 Gold Coast RGS bronze (competed for England)
Cameron van der Burgh RSA SWI 2008—2016 4–2–3 2010 Delhi SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley; 2014 Glasgow SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley; 2018 Gold Coast SWI gold: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke and 4×100 m medley
David, Lord Burghley GBR /ATH/BOA/IOC/WA 1924—1981 3–0–0 1930 Hamilton ATH gold: 120 yards hurdles, 440 yards hurdles, and 4×440 yards relay (competed for England)
Barbara Burke GBR ATH 1936 1–0–0 1938 Sydney ATH gold: 80 m hurdles (competed for South Africa)
Steven Burke GBR CTR 2008—2016 0–1–0 2014 Glasgow CYC silver: 4000 m team pursuit (competed for England)
Kris Burley CAN GYM 1996 1–4–1 1994 Victoria GYM gold: team, silver: floor, horse vault, and parallel bars; 1998 Kuala Lumpur GYM silver: horizontal bar, bronze: team
Moss Burmester NZL SWI 2004—2008 1–0–1 2006 Melbourne SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly
Dickie Burnell GBR ROW 1948 0–0–1 1950 Auckland ROW bronze: eights (competed for England)
Howard Burnett JAM ATH 1988 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: 4×400 m relay
Simon Burnett GBR SWI 2004—2012 2–3–2 2002 Manchester SWI bronze: 4×200 m freestyle (competed for England); 2006 Melbourne SWI gold: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle, silver: 200 m freestyle; 2010 Delhi SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley
Alayna Burns AUS CTR 2000 1–1–0 1998 Kuala Lumpur CYC gold: points race, silver: 3000 m individual pursuit
Alec Burns GBR ATH 1932—1936 0–0–1 1934 London ATH bronze: 3 miles (competed for England)
John Burns GBR WLT 1976—1980 2–0–0 1978 Edmonton WLT gold: sub-heavyweight -100 kg (competed for Wales); 1982 Brisbane WLT gold: heavyweight -110 kg (competed for Wales)
Kevin Burns GBR SWI 1976 0–0–1 1978 Edmonton SWI bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Marc Burns TTO ATH 2000—2012 0–0–2 2006 Melbourne ATH bronze: 100 m; 2014 Glasgow ATH bronze: 4×100 m relay
Robert Burns AUS CTR 1988 1–0–0 1990 Auckland CYC gold: points race
Richard Burrell GBR SWI 1984 0–1–1 1978 Edmonton SWI bronze: 4×100 m freestyle (competed for England); 1982 Brisbane SWI silver: 4×100 m freestyle (competed for England)
Newton Burrowes GBR WLT 1980—1984 1–1–0 1978 Edmonton WLT silver: middleweight -75 kg (competed for England); 1982 Brisbane WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg (competed for England)
Phil Burrows NZL HOK 2004—2012 0–1–1 2002 Manchester HOK silver; 2010 Delhi HOK bronze
Euan Burton GBR JUD 2008—2012 1–0–0 2014 Glasgow JUD gold: half-heavyweight -100 kg (competed for Scotland)
William Burton AUS SWI 1960 0–2–0 1962 Perth SWI silver: 110 yards breaststroke and 220 yards breaststroke
Margaret Burvill AUS ATH 1964 0–0–1 1962 Perth ATH bronze: 220 yards
Barbara Bush CAN DIV 1988 0–1–0 1990 Auckland DIV silver: 3 m springboard
Lizanne Bussières CAN ATH 1988—1992 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: marathon
Tony Butcher GBR ROW 1948 0–0–1 1950 Auckland ROW bronze: eights (competed for England)
Dean Butler AUS HOK 2004 2–0–0 2002 Manchester HOK gold; 2006 Melbourne HOK gold
Russell Butler AUS DIV 1988—1996 1–0–0 1990 Auckland DIV gold: 1 m springboard
Rehan Butt PAK HOK 2004—2012 0–1–0 2006 Melbourne HOK silver
Jen Button CAN SWI 2000 0–0–1 2002 Manchester SWI bronze: 100 m butterfly
Laurence Byers NZL CYC 1964 0–0–2 1962 Perth CYC bronze: road race; 1966 Kingston CYC bronze: road race
John Bylsma AUS CTR 1968—1972 0–1–0 1966 Kingston CYC silver: 4000 m individual pursuit
Karl Byrom AUS SWI 1968 0–0–1 1966 Kingston SWI bronze: 220 yards backstroke
Petra Cada CAN TTN 1996—2004 0–0–1 2002 Manchester TTN bronze: team
Rival Cadeau SEY BOX 1992—1996 0–0–1 1994 Victoria BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Cai Xiao Li SGP TTN 2008 1–2–2 2002 Manchester TTN bronze: team; 2006 Melbourne TTN silver: mixed doubles and team, bronze: doubles; 2010 Delhi TTN gold: team
Debra Cain AUS SWI 1972 1–3–1 1970 Edinburgh SWI gold: 4×100 m freestyle, silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke; 1974 Christchurch SWI silver: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley
Daniel Caines GBR ATH 2000—2004 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: 4×400 m relay (competed for England)
Phil Caira GBR WLT 1956—1960 2–0–0 1958 Cardiff WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg (competed for Scotland); 1962 Perth WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg (competed for Scotland)
Maureen Caird AUS ATH 1968—1972 0–1–0 1970 Edinburgh ATH silver: 100 m hurdles
Imogen Cairns GBR GYM 2008—2012 3–2–0 2006 Melbourne GYM gold: vault, silver: team (competed for England); 2010 Delhi GYM gold: floor and vault, silver: team (competed for England)
Marty Calder CAN WRE 1992—1996 1–0–0 1994 Victoria WRE gold: freestyle featherweight -62 kg
Hilary Caldwell CAN SWI 2012—2016 0–0–1 2014 Glasgow SWI bronze: 200 m backstroke
Guy Callaghan NZL SWI 1992 0–1–0 1994 Victoria SWI silver: 4×200 m freestyle
Andrew Callard GBR WLT 1992 2–2–1 1990 Auckland WLT light-heavyweight -82.5 kg bronze: total (competed for England); 1994 Victoria WLT heavyweight I -99 kg gold: clean & jerk and total (competed for England); 1998 Kuala Lumpur WLT middle-heavyweight -94 kg silver: clean & jerk and total (competed for England)
Ann Callaway GBR ROW 1984 0–1–1 1986 Edinburgh ROW silver: eights, bronze: coxed fours (competed for England)
Clarence Callender GBR ATH 1988 1–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: 4×100 m relay (competed for England); 1990 Auckland ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
Ashley Callus AUS SWI 2000—2008 2–2–0 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 4×100 m freestyle; 2002 Manchester SWI gold: 4×100 m freestyle, silver: 100 m freestyle; 2006 Melbourne SWI silver: 4×100 m freestyle
Dyana Calub AUS SWI 2000 2–1–0 2002 Manchester SWI gold: 50 m backstroke and 4×100 m medley, silver: 100 m backstroke
Schillonie Calvert JAM ATH 2012 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 4×100 m relay
Liz Cambage AUS BAS 2012—2016 1–0–0 2018 Gold Coast BAS gold
Bert Cameron JAM ATH 1980—1988 1–1–0 1978 Edmonton ATH silver: 4×400 m relay; 1982 Brisbane ATH gold: 400 m
Brendon Cameron NZL CTR 1996 0–0–2 1994 Victoria CYC bronze: 4000 m team pursuit; 1998 Kuala Lumpur CYC bronze: 4000 m team pursuit
John Cameron CAN ATH 1920 0–0–1 1930 Hamilton ATH bronze: hammer throw
Michelle Cameron CAN SWA 1988 1–0–0 1986 Edinburgh SYN gold: duet
Pero Cameron NZL BAS 2000—2004 0–1–0 2006 Melbourne BAS silver
Scott Cameron NZL SWI 1996 0–0–1 1998 Kuala Lumpur SWI bronze: 4×200 m freestyle
Bronte Campbell AUS SWI 2012—2016 5–2–1 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley (swam in heats only), silver: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle; 2018 Gold Coast SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×100 m medley, silver: 100 m freestyle
Cate Campbell AUS SWI 2008—2016 6–2–0 2014 Glasgow SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×100 m medley, silver: 50 m freestyle; 2018 Gold Coast SWI gold: 50 m freestyle, 50 m butterfly, 4×100 m freestyle, silver: 100 m freestyle
Darren Campbell GBR ATH 1996—2004 2–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×100 m relay (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m (competed for England)
Dave Campbell CAN ATH 1988 0–0–1 1986 Edinburgh ATH bronze: 1500 m
Doug Campbell GBR SWI 1980 0–0–2 1982 Brisbane SWI bronze: 4×200 m freestyle and 4×100 m medley (competed for Scotland)
Iain Campbell GBR SWI 1984 0–0–1 1982 Brisbane SWI bronze: 4×100 m medley (competed for Scotland)
Ian Campbell AUS ATH 1980 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: triple jump
Juliet Campbell JAM ATH 1992—2000 0–4–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 200 m and 4×100 m relay; 2002 Manchester ATH silver: 200 m and 4×100 m relay
Ken Campbell CAN SWI 1968 0–1–0 1970 Edinburgh SWI silver: 200 m medley
Kenneth Campbell JAM BOX 1968 0–1–0 1966 Kingston BOX silver: flyweight -51 kg
Lisa Campbell AUS BDM 1996 1–0–1 1994 Victoria BDM gold: singles, bronze: team mixed
Rachelle Campbell CAN ATH 1976 0–0–1 1978 Edmonton ATH bronze: 4×400 m relay
Veronica Campbell-Brown JAM ATH 2000—2016 1–4–0 2002 Manchester ATH silver: 100 m and 4×100 m relay (competed as Veronica Campbell); 2006 Melbourne ATH silver: 200 m (competed as Veronica Campbell); 2014 Glasgow ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m
Fleurette Campeau CAN FEN 1976 0–0–1 1970 Edinburgh FEN bronze: team foil
Richard Campion GBR SWI 1960 0–0–1 1962 Perth SWI bronze: 4×220 yards freestyle (competed for England)
Ray Cann GBR DIV 1956 0–0–1 1958 Cardiff DIV bronze: platform (competed for England)
Jean Pierre Cantin CAN JUD 1992 0–0–1 1990 Auckland JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Judy Canty AUS ATH 1948 0–1–0 1950 Auckland ATH silver: long jump
Judy Canty AUS ATH 1976 1–2–0 1974 Christchurch ATH silver: 4×400 m relay; 1978 Edmonton ATH gold: 800 m, silver: 4×400 m relay (competed as Judy Peckham)
Geoff Capes GBR ATH 1972—1980 2–0–0 1974 Christchurch ATH gold: shot put (competed for England); 1978 Edmonton ATH gold: shot put (competed for England)
Keith Caple AUS WLT 1948—1956 0–0–2 1950 Auckland WLT bronze: bantamweight -56 kg; 1954 Vancouver WLT bronze: bantamweight -56 kg
Yves Carignan CAN WLT 1976 0–1–0 1974 Christchurch WLT silver: bantamweight -56 kg
Jazz Carlin GBR SWI 2016 1–2–1 2010 Delhi SWI silver: 200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle (competed for Wales); 2014 Glasgow SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle (competed for Wales)
Sean Carlin AUS ATH 1992—1996 2–0–0 1990 Auckland ATH gold: hammer throw; 1994 Victoria ATH gold: hammer throw
Edwin Carr, Jr. AUS ATH 1952 2–0–0 1950 Auckland ATH gold: 440 yards and 4×440 yards relay
Gerry Carr GBR ATH 1956 0–0–1 1958 Cardiff ATH bronze: discus throw (competed for England)
Stacey Carr NZL HOK 2004—2008 0–1–0 2010 Delhi HOK silver
Sara Carrigan AUS CYC 2004—2008 0–0–1 2006 Melbourne CYC bronze: individual time trial
Joel Carroll AUS HOK 2012 1–0–0 2010 Delhi HOK gold
Julian Carroll AUS SWI 1960 2–1–0 1962 Perth SWI gold: 220 yards backstroke and 4×110 yards medley, silver: 110 yards backstroke
Lara Carroll AUS SWI 2004 0–0–1 2006 Melbourne SWI bronze: 200 m medley
Liz Carruthers CAN DIV 1972 0–1–0 1970 Edinburgh DIV silver: 3 m springboard
David Carry GBR SWI 2004—2012 2–2–1 2006 Melbourne SWI gold: 400 m freestyle and 400 m medley, silver: 4×200 m freestyle (competed for Scotland); 2010 Delhi SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle (competed for Scotland)
Tim Carswell NZL CTR 1996—2000 0–0–2 1998 Kuala Lumpur CYC bronze: 4000 m team pursuit and scratch race
Andy Carter GBR ATH 1972 0–1–0 1974 Christchurch ATH silver: 4×400 m relay
Dylan Carter TTO SWI 2014—2016 0–1–0 2018 Gold Coast SWI silver: 50 m butterfly
Hamish Carter NZL TRI 2000—2004 0–0–1 2002 Manchester TRI bronze: individual
Nick Carter NZL CYC 1948 0–1–0 1950 Auckland CYC silver: road race
Claire Carver-Dias CAN SWA 2000 2–0–0 2002 Manchester SYN gold: solo and duet
Charlotte Caslick AUS RGS 2016 0–1–0 2018 Gold Coast RGS silver
Jason Caswell CAN SHO 1996—2000 0–1–0 2010 Delhi SHO silver: skeet/pairs
Dale Caterson AUS ROW 1988 1–0–1 1986 Edinburgh ROW gold: eights, bronze: coxed fours
Nick Catlin GBR HOK 2012—2016 0–0–1 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England)
Rhonda Cator AUS BDM 1992—2000 0–0–5 1986 Edinburgh BDM bronze: team mixed; 1994 Victoria BDM bronze: mixed doubles and team mixed; 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: mixed doubles and team women
Charlie Catterall RSA BOX 1936 1–0–0 1934 London BOX gold: featherweight -126 lb (57.15 kg)
Mark Cavendish GBR CTR/CYC 2008—2016 1–0–0 2006 Melbourne CYC gold: scratch race (competed for the Isle of Man)
Ken Caves AUS CTR/CYC 1948—1952 0–0–1 1950 Auckland CYC bronze: 10 miles scratch
Ben Cayenne TTO ATH 1968 0–2–0 1970 Edinburgh ATH silver: 800 m and 4×400 m relay
Phil Cayzer AUS ROW 1952 1–0–0 1950 Auckland ROW gold: eights
Ray Cazaux GBR WRE 1936—1948 0–0–1 1938 Sydney WRE bronze: freestyle bantamweight -56 kg (competed for England)
Vlastimil Cerny CAN SWI 1988 0–1–0 1986 Edinburgh SWI silver: 4×100 m freestyle
Rushmi Chakravarthi IND TEN 2012 0–0–1 2010 Delhi TEN bronze: doubles
Ben Challenger GBR ATH 2000 0–1–1 1998 Kuala Lumpur ATH silver: high jump (competed for England); 2002 Manchester ATH bronze: high jump (competed for England)
Angela Chalmers CAN ATH 1988—1992 3–0–0 1990 Auckland ATH gold: 1500 m and 3000 m; 1994 Victoria ATH gold: 3000 m
Chris Chalmers CAN SWI 1988 0–0–1 1986 Edinburgh SWI bronze: 1500 m freestyle
Kyle Chalmers AUS SWI 2014—2016 4–1–0 2018 Gold Coast SWI gold: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle, 4×200 m freestyle, and 4×100 m medley, silver: 100 m freestyle
Enock Chama ZAM BOX 1980 0–0–1 1978 Edmonton BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Marise Chamberlain NZL ATH 1964 0–1–0 1962 Perth ATH silver: 880 yards
Robert Chamberot CAN WRE 1968 1–0–0 1966 Kingston WRE gold: freestyle light-heavyweight -97 kg
Carlton Chambers CAN ATH 1996 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: 4×100 m relay
Dwain Chambers GBR ATH 2000—2012 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
Borys Chambul CAN ATH 1976 1–0–0 1978 Edmonton ATH gold: discus throw
Chan Chong Ming MAS BDM 2004 3–0–0 2002 Manchester BDM gold: doubles; 2006 Melbourne BDM gold: doubles and team mixed
Chun Hon Chan CAN WLT 1968—1972 0–0–1 1966 Kingston WLT bronze: bantamweight -56 kg
Emmy Chan HKG BDM 1996 0–0–1 1994 Victoria BDM bronze: team mixed
Chan Kin Ngai HKG BDM 1992 0–0–1 1990 Auckland BDM bronze: team mixed
Chan Peng Soon MAS BDM 2012—2016 2–1–1 2010 Delhi BDM gold: team mixed; 2014 Glasgow BDM gold: team mixed; 2018 Gold Coast BDM silver: mixed team, bronze: mixed doubles
Chan Siu Kwong HKG BDM 1992—1996 0–0–2 1990 Auckland BDM bronze: team mixed; 1994 Victoria BDM bronze: team mixed
Udey Chand IND WRE 1960—1968 1–0–0 1970 Edinburgh WRE gold: lightweight -68 kg
Apurvi Chandela IND SHO 2016 1–0–1 2014 Glasgow SHO gold: 10 m air rifle; 2018 Gold Coast SHO bronze: 10 m air rifle
Raghavan Chanderasekaran IND WLT 1988—1996 3–3–0 1990 Auckland WLT flyweight -52 kg gold: clean & jerk, snatch, and total; 1994 Victoria WLT bantamweight -59 kg silver: clean & jerk, snatch, and total
Avianna Chao CAN SHO 2008 0–0–1 2006 Melbourne SHO bronze: 25 m sport pistol/pairs
David Chapman AUS SHO 2000—2016 1–1–1 2006 Melbourne SHO silver: 25 m rapid fire pistol/pairs; 2010 Delhi SHO bronze: 25 m rapid fire pistol/pairs; 2014 Glasgow SHO gold: 25 m rapid fire pistol
Gary Chapman AUS SWI 1956 4–1–1 1954 Vancouver SWI gold: 440 yards freestyle and 4×220 yards freestyle, bronze: 1650 yards freestyle; 1958 Cardiff SWI gold: 4×220 yards freestyle and 4×110 yards medley, silver: 110 yards freestyle
Ian Chapman AUS CTR 1960 0–1–0 1962 Perth CYC silver: 1000 m time trial
Sue Chapman AUS ROW 1984 1–1–0 1986 Edinburgh ROW gold: eights, silver: coxed fours
Tabia Charles CAN ATH 2008 0–0–2 2010 Delhi ATH bronze: long jump and triple jump
Sam Charlton NZL HOK 2012—2016 1–0–1 2014 Glasgow HOK bronze; 2018 Gold Coast HOK gold
Vilma Charlton JAM ATH 1964—1972 0–0–1 1966 Kingston ATH bronze: 4×110 yards relay
Andrew Charter AUS HOK 2012—2016 2–0–0 2014 Glasgow HOK gold; 2018 Gold Coast HOK gold
Andreas Chasikos CYP SHO 2016 1–0–1 2010 Delhi SHO gold: skeet/pairs, bronze: skeet
Chris Chataway GBR ATH 1952—1956 1–0–0 1954 Vancouver ATH gold: 3 miles (competed for England)
Jackson Chauke RSA BOX 2008 0–1–0 2006 Melbourne BOX silver: flyweight -51 kg
Cheah Soon Kit MAS BDM 1992—2000 2–3–0 1990 Auckland BDM silver: doubles; 1994 Victoria BDM gold: doubles, silver: team mixed; 1998 Kuala Lumpur BDM gold: team men, silver: doubles
Susan Cheesebrough GBR GYM 1976—1980 0–1–0 1978 Edmonton GYM silver: team (competed for England)
Sylvia Cheeseman GBR ATH 1948—1952 0–1–1 1950 Auckland ATH silver: 220-110-220-110 yards relay, bronze: 110-220-110 yards relay (competed for England)
Tekla Chemabwai KEN ATH 1968—1972 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: 800 m
Grahame Cheney AUS BOX 1988 0–0–1 1990 Auckland BOX bronze: welterweight -67 kg
Cheng Chu Sian MAS ARC 2008—2012 0–1–0 2010 Delhi ARC silver: recurve team
Cheong Jun Hoong MAS DIV 2012—2016 1–0–0 2018 Gold Coast DIV gold: synchronized platform
Joyce Chepkirui KEN ATH 2012 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 10000 m
Beatrice Chepkoech KEN ATH 2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: 1500 m
Joshua Kiprui Cheptegei UGA ATH 2016 2–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: 5000 m and 10000 m
Mercy Cherono KEN ATH 2016 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 5000 m
Emilee Cherry AUS RGS 2016 0–1–0 2018 Gold Coast RGS silver
Vivian Cheruiyot KEN ATH 2000—2016 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 5000 m
Stella Chesang UGA ATH 2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: 10000 m
William Chetcuti MLT SHO 2004—2016 0–0–2 2002 Manchester SHO bronze: double trap; 2006 Melbourne SHO bronze: double trap
Bharat Kumar Chetri IND HOK 2012 0–1–0 2010 Delhi HOK silver
Samantha Cheverton CAN SWI 2012 0–1–0 2014 Glasgow SWI silver: 4×200 m freestyle
Chew Choon Eng MAS BDM 2004 1–1–0 2002 Manchester BDM gold: doubles, silver: mixed doubles
Milcah Chemos Cheywa KEN ATH 2012 1–1–0 2010 Delhi ATH gold: 3000 m steeplechase; 2014 Glasgow ATH silver: 3000 m steeplechase
Justin Chikwanda ZAM BOX 1988 0–0–1 1990 Auckland BOX bronze: bantamweight -54 kg
Cliff Chilcott CAN WRE 1924 1–0–0 1930 Hamilton WRE gold: freestyle featherweight -61 kg
Edna Child GBR DIV 1948 2–0–0 1950 Auckland DIV gold: 3 m springboard and platform (competed for England)
Marcus Child (DNS) NZL HOK 2016 0–1–0 2018 Gold Coast HOK silver
Simon Child NZL HOK 2008—2016 0–0–1 2010 Delhi HOK bronze
Eilidh Child-Doyle GBR ATH 2012—2016 0–3–0 2010 Delhi ATH silver: 400 m hurdles (competed as Eilidh Child for Scotland); 2014 Glasgow ATH silver: 400 m hurdles (competed as Eilidh Child for Scotland); 2018 Gold Coast ATH silver: 400 m hurdles (competed as Eilidh Doyle for Scotland)
Tendai Chimusasa ZIM ATH 1992—2000 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: 10000 m
Chin Eei Hui MAS BDM 2004—2008 4–1–1 2002 Manchester BDM silver: mixed doubles, bronze: doubles; 2006 Melbourne BDM gold: doubles and team mixed; 2010 Delhi BDM gold: mixed doubles and team mixed
Duke Chinyadza ZIM BOX 1988 0–0–1 1990 Auckland BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Tatu Chionga MAW BOX 1972 0–0–1 1970 Edinburgh BOX bronze: lightweight -60 kg
William Chirchir KEN ATH 2000 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: 1500 m
Newton Chisanga (DNS) ZAM BOX 1976 0–0–1 1974 Christchurch BOX bronze: bantamweight -54 kg
Augustine Choge KEN ATH 2008 1–0–0 2006 Melbourne ATH gold: 5000 m
Choong Tan Fook MAS BDM 2000—2008 3–2–0 1998 Kuala Lumpur BDM gold: doubles and team men; 2002 Manchester BDM silver: doubles; 2006 Melbourne BDM gold: team mixed, silver: doubles
Linford Christie GBR ATH 1988—1996 3–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: 100 m (competed for England); 1990 Auckland ATH gold: 100 m and 4×100 m relay (competed for England); 1994 Victoria ATH gold: 100 m (competed for England)
Tom Christie GBR ROW 1948 0–1–0 1954 Vancouver ROW silver: coxless pairs (competed for England)
Chua Boon Huat MAS HOK 2000 0–1–1 1998 Kuala Lumpur HOK silver; 2006 Melbourne HOK bronze
Chua Koon Siong SGP WLT 1976 0–0–1 1982 Brisbane WLT bronze: featherweight -60 kg
Chua Phung Kim MAS
SGP
WLT 1964—1968 1–1–0 1962 Perth WLT gold: bantamweight -56 kg (competed for Singapore); 1970 Edinburgh WLT silver: featherweight -60 kg (competed for Singapore)
Vivian Chukwuemeka NGR ATH 2000—2008 1–1–0 2002 Manchester ATH gold: shot put; 2006 Melbourne ATH silver: shot put
Chung Kum Weng MAL
MAS
WLT 1960—1964 1–1–0 1958 Cardiff WLT silver: featherweight -60 kg (competed for Malaya); 1966 Kingston WLT gold: featherweight -60 kg (competed for Wales)
Elizabeth Church GBR SWI 1948 0–1–1 1950 Auckland SWI silver: 3×110 yards medley, bronze: 220 yards breaststroke (competed for England)
Nick Ciancio AUS WLT 1972 2–0–0 1970 Edinburgh WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg; 1974 Christchurch WLT gold: middle-heavyweight -90 kg
Chris Ciriello AUS HOK 2012—2016 2–0–0 2010 Delhi HOK gold; 2014 Glasgow HOK gold
Nicholas Clack GBR ROW 1952 0–1–0 1954 Vancouver ROW silver: coxless pairs (competed for England)
Ed Clancy GBR CTR 2008—2016 0–1–0 2014 Glasgow CYC silver: 4000 m team pursuit (competed for England)
Taliqua Clancy AUS BVO 2016 0–1–0 2018 Gold Coast BVO silver
Anthony Clark GBR BDM 2004—2008 1–2–4 2002 Manchester BDM gold: team mixed, bronze: doubles and mixed doubles (competed for England); 2006 Melbourne BDM silver: team mixed, bronze: doubles (competed for England); 2010 Delhi BDM silver: doubles, bronze: team mixed (competed for England)
Cameron Clark AUS RGS 2016 0–0–1 2014 Glasgow RGS bronze
Danny Clark AUS CTR 1972 0–1–0 1970 Edinburgh CYC silver: 4000 m individual pursuit
Darren Clark AUS ATH 1984—1988 1–2–0 1986 Edinburgh ATH silver: 400 m and 4×400 m relay; 1990 Auckland ATH gold: 400 m
Duncan Clark GBR ATH 1948—1952 1–0–0 1950 Auckland ATH gold: hammer throw (competed for Scotland)
Gillian Clark GBR BDM 1992 6–3–3 1982 Brisbane BDM gold: team mixed, silver: doubles, bronze: singles (competed for England); 1986 Edinburgh BDM gold: doubles and team mixed, bronze: singles (competed for England); 1990 Auckland BDM gold: team mixed, silver: doubles, bronze: mixed doubles (competed for England); 1994 Victoria BDM gold: mixed doubles and team mixed, silver: doubles (competed for England)
Lin Clark GBR ROW 1976—1980 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: lightweight coxless fours (competed for England)
Marjorie Clark RSA ATH 1928—1932 2–0–0 1934 London ATH gold: 80 m hurdles and high jump
Sarah Clark GBR JUD 2004—2012 1–1–0 2002 Manchester JUD silver: half-middleweight -63 kg (competed for Scotland); 2014 Glasgow JUD gold: half-middleweight -63 kg (competed for Scotland)
Tony Clark GBR SHO 1960—1972 1–1–0 1966 Kingston SHO gold: 25 m rapid fire pistol, silver: 25 m centre fire pistol (competed for England)
Brett Clarke AUS TTN 2000 0–1–0 2002 Manchester TTN silver: mixed doubles
Christine Clarke CAN ROW 1984 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: coxed fours
Davian Clarke JAM ATH 1996—2004 1–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×400 m relay; 2006 Melbourne ATH bronze: 4×400 m relay
Glenn Clarke AUS CTR 1984 1–0–0 1986 Edinburgh CYC gold: 4000 m team pursuit
Heather Clarke CAN ROW 1988 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: double sculls
Helen Clarke NZL HOK 1992—2004 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze
Hilton Clarke AUS CTR 1968 0–1–0 1966 Kingston CYC silver: 10 miles scratch
Lawrence Clarke GBR ATH 2012—2016 0–0–1 2010 Delhi ATH bronze: 110 m hurdles (competed for England)
Ron Clarke AUS ATH 1964—1968 0–4–0 1962 Perth ATH silver: 3 miles; 1966 Kingston ATH silver: 3 miles and 6 miles; 1970 Edinburgh ATH silver: 10000 m
Stanley Clarke GBR SWI 1960 0–0–2 1962 Perth SWI bronze: 4×110 yards freestyle and 4×220 yards freestyle (competed for England)
Stephen Clarke CAN SWI 1992—1996 1–3–1 1994 Victoria SWI gold: 100 m freestyle, silver: 100 m butterfly and 4×100 m medley; 1998 Kuala Lumpur SWI silver: 4×100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley
Timicka Clarke BAH ATH 2004—2008 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: 4×100 m relay
Tony Clarke NZL SHO 1984 1–0–1 1990 Auckland SHO gold: running target/pairs, bronze: running target
Wendy Clarke GBR ATH 1976 1–0–0 1982 Brisbane ATH gold: 4×100 m relay (competed as Wendy Hoyte for England)
Jodie Clatworthy AUS SWI 1988 0–3–0 1986 Edinburgh SWI silver: 400 m medley; 1990 Auckland SWI silver: 200 m medley and 400 m medley
Jane-Anne Claxton AUS HOK 2016 1–1–0 2014 Glasgow HOK gold; 2018 Gold Coast HOK silver
Jonny Clay GBR CTR 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur CYC silver: 4000 m team pursuit (competed for England)
Andrew Clayton GBR SWI 1996—2000 0–1–2 1994 Victoria SWI bronze: 4×100 m freestyle and 4×200 m freestyle (competed for England); 1998 Kuala Lumpur SWI silver: 4×200 m freestyle (competed for England)
Ted Clayton RSA CTR/CYC 1936 0–1–2 1934 London CYC silver: 10 miles scratch, bronze: 1000 m time trial and 1000 yards championship (sprint)
Wellesley Clayton JAM ATH 1964—1968 0–1–2 1962 Perth ATH bronze: long jump; 1966 Kingston ATH silver: 4×110 yards relay, bronze: long jump
Harold Cleghorn NZL WLT 1952 1–0–1 1950 Auckland WLT gold: heavyweight +90 kg; 1954 Vancouver WLT bronze: heavyweight +90 kg
Doug Clement CAN ATH 1952—1956 0–1–0 1954 Vancouver ATH silver: 4×440 yards relay
Jon Cleveland CAN SWI 1988—1996 2–1–2 1990 Auckland SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley; 1994 Victoria SWI silver: 4×100 m medley, bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Mel Clewlow GBR HOK 2000—2008 0–2–1 1998 Kuala Lumpur HOK silver (competed for England); 2002 Manchester HOK silver (competed for England); 2006 Melbourne HOK bronze (competed for England)
Leslie Cliff CAN SWI 1972 2–0–0 1974 Christchurch SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Adam Clift GBR ROW 1984—1988 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: coxed fours (competed for England)
Guylaine Cloutier CAN SWI 1988—1996 0–2–0 1990 Auckland SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Ian Clyde CAN BOX 1976 0–1–0 1978 Edmonton BOX silver: flyweight -51 kg
Madeleine Cobb GBR ATH 1964 1–1–1 1958 Cardiff ATH gold: 4×110 yards relay, bronze: 100 yards (competed as Madeleine Weston for England); 1970 Edinburgh ATH silver: 4×100 m relay (competed as Madeleine Cobb for England)
Neil Cochran GBR SWI 1984—1988 0–0–2 1982 Brisbane SWI bronze: 4×200 m freestyle (competed for Scotland); 1986 Edinburgh SWI bronze: 200 m medley (competed for Scotland)
Ryan Cochrane CAN SWI 2008—2016 4–0–0 2010 Delhi SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 2014 Glasgow SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Micaela Cocks NZL BAS 2008 0–1–1 2006 Melbourne BAS silver; 2018 Gold Coast BAS bronze
Sophie Cocks NZL HOK 2016 0–0–1 2014 Glasgow HOK bronze
Des Coe NZL SHO 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur SHO bronze: trap
James Cohen GBR ATH 1928 0–1–0 1930 Hamilton ATH silver: 4×110 yards relay (competed for England)
Richard Cohen GBR FEN 1972—1984 1–0–1 1970 Edinburgh FEN gold: team sabre, bronze: sabre (competed for England)
Bree Cole AUS DIV 2008 1–1–1 2006 Melbourne DIV gold: synchronized springboard; 2010 Delhi DIV silver: synchronized springboard, bronze: synchronized platform
Brendan Cole AUS ATH 2012 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 4×400 m relay
Johannes Coleman RSA ATH 1936—1948 1–0–0 1938 Sydney ATH gold: marathon
Richarno Colin MRI BOX 2008—2012 0–0–1 2010 Delhi BOX bronze: light-welterweight -64 kg
Robert Colley NZL BOX 1976 0–0–1 1974 Christchurch BOX bronze: lightweight -60 kg
Keith Collin GBR DIV 1960 1–0–0 1958 Cardiff DIV gold: 3 m springboard (competed for England)
Belinda Colling NZL BAS 2000 1–2–0 1998 Kuala Lumpur NET silver; 2002 Manchester NET silver; 2006 Melbourne NET gold
Kim Collins SKN ATH 1996—2016 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: 100 m
Stef Collins GBR BAS 2012 0–1–0 2018 Gold Coast BAS silver (competed for England)
Alva Colquhoun AUS SWI 1956—1960 1–1–1 1958 Cardiff SWI gold: 4×110 yards freestyle, silver: 440 yards freestyle, bronze: 110 yards freestyle
Sharon Colyear-Danville GBR ATH 1976—1984 1–0–1 1978 Edmonton ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m hurdles (competed as Sharon Colyear for England)
Adam Commens AUS Coach/HOK 2000—2016 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Chris Commons AUS ATH 1976 0–2–0 1974 Christchurch ATH silver: long jump; 1978 Edmonton ATH silver: long jump
Allyn Condon GBR ATH/BOB 2000—2010 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
David Condon GBR HOK 2016 0–0–2 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England); 2018 Gold Coast HOK bronze (competed for England)
Michael Conlan IRL BOX 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow BOX gold: bantamweight -56 kg (competed for Northern Ireland)
Craig Connell NZL CTR 1988 1–1–0 1990 Auckland CYC gold: 4000 m team pursuit (raced in heats only), silver: points race
Jimmy Connor AUS DIV 2012—2016 0–1–1 2018 Gold Coast DIV silver: 1 m springboard, bronze: 3 m springboard
Keith Connor GBR ATH 1980—1984 2–0–0 1978 Edmonton ATH gold: triple jump (competed for England); 1982 Brisbane ATH gold: triple jump (competed for England)
Patrick Constable AUS CTR 2016 0–0–1 2018 Gold Coast CYC bronze: team sprint
Sally Conway GBR JUD 2012—2016 0–0–1 2014 Glasgow JUD bronze: middleweight -70 kg (competed for Scotland)
Magdy Conyd CAN FEN 1968—1972 0–0–1 1970 Edinburgh FEN bronze: team foil
Chris Cook GBR SWI 2004—2008 2–1–0 2006 Melbourne SWI gold: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley (competed for England)
Garry Cook GBR ATH 1984 1–0–0 1982 Brisbane ATH gold: 4×400 m relay (competed for England)
Rusty Cook AUS BOX 1936 1–0–0 1934 London BOX gold: lightweight -135 lb (61.23 kg)
Wendy Cook-Hogg CAN SWI 1972—1976 3–0–0 1974 Christchurch SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley (competed as Wendy Cook)
Baden Cooke AUS CYC 2004 0–0–1 2002 Manchester CYC bronze: road race
Geoff Cooke GBR CTR 1972 1–0–0 1974 Christchurch CYC gold: tandem (competed for England)
Harry Cooke GBR FEN 1948—1952 1–0–0 1958 Cardiff FEN gold: team foil (competed for England)
John Cooke GBR SHO 1972—1984 1–1–2 1978 Edmonton SHO silver: 25 m rapid fire pistol (competed for England); 1982 Brisbane SHO gold: 25 m centre fire pistol, bronze: 25 m rapid fire pistol and 25 m centre fire pistol/pairs (competed for England)
Nicole Cooke GBR CYC 2004—2012 1–0–1 2002 Manchester CYC gold: road race (competed for Wales); 2006 Melbourne CYC bronze: road race (competed for Wales)
Rebecca Cooke GBR SWI 2000—2004 3–1–0 2002 Manchester SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle (competed for England); 2006 Melbourne SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m medley (competed for England)
Gloria Cooke-Wigney AUS ATH 1956—1960 0–0–1 1958 Cardiff ATH bronze: 80 m hurdles
Joseph Coombs TTO ATH 1976—1980 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: 400 m
Andrew Cooper AUS ROW 1988—1992 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: eights
Brad Cooper BAH ATH 1984—1988 1–1–0 1978 Edmonton ATH silver: discus throw; 1982 Brisbane ATH gold: discus throw
Brad Cooper AUS SWI 1972 1–1–1 1974 Christchurch SWI gold: 200 m backstroke, silver: 400 m freestyle, bronze: 100 m backstroke
Brent Cooper NZL JUD 1988 1–0–0 1990 Auckland JUD gold: half-lightweight -65 kg
Joyce Cooper GBR SWI 1928—1932 4–0–0 1930 Hamilton SWI gold: 100 yards freestyle, 400 yards freestyle, 200 yards breaststroke, and 4×100 yards freestyle (competed for England)
Malcolm Cooper GBR SHO 1972—1988 4–5–3 1982 Brisbane SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs and 50 m small-bore rifle prone/pairs, silver: 10 m air rifle/pairs, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle prone, bronze: 10 m air rifle (competed for England); 1986 Edinburgh SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, bronze: 10 m air rifle and 10 m air rifle/pairs (competed for England); 1990 Auckland SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs (competed for England)
Sarah Cooper GBR SHO 1984—1988 1–0–0 1986 Edinburgh SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs (competed for England)
Todd Cooper GBR SWI 2004—2008 0–0–1 2006 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley (competed for Scotland)
Ralph Cooperman GBR FEN 1956—1964 7–3–1 1954 Vancouver FEN gold: team foil, silver: sabre and team sabre (competed for England); 1958 Cardiff FEN gold: team sabre, silver: sabre (competed for England); 1962 Perth FEN gold: sabre, team sabre and team foil, bronze: foil (competed for England); 1966 Kingston FEN gold: sabre and team sabre (competed for England)
Joe Cordina GBR BOX 2016 0–0–1 2014 Glasgow BOX bronze: lightweight -56 kg (competed for England)
Jerry Cornes GBR ATH 1932—1936 0–0–2 1930 Hamilton ATH bronze: 1 mile (competed for England); 1934 London ATH bronze: 1 mile (competed for England)
Tommy Corr IRL BOX 1984 0–0–1 1982 Brisbane BOX bronze: light-middleweight -71 kg (competed for Northern Ireland)
Tania Corrigan NZL SHO 2000 0–2–2 1998 Kuala Lumpur SHO silver: 10 m air pistol/pairs and 25 m sport pistol/pairs, bronze: 10 m air pistol; 2002 Manchester SHO bronze: 25 m sport pistol/pairs
Robin Corsiglia CAN SWI 1976 1–0–0 1978 Edmonton SWI gold: 100 m breaststroke
Marilyn Corson CAN SWI 1968—1972 0–1–0 1966 Kingston SWI silver: 220 yards butterfly
Daniela Costian AUS ATH 1992—2000 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: discus throw
Langis Côté CAN WLT 1988 0–0–1 1986 Edinburgh WLT bronze: lightweight -67.5 kg
Mary Anne Cotterill GBR SWI 1964 0–2–0 1962 Perth SWI silver: 110 yards butterfly and 4×110 yards medley (competed for England)
Rebecca Cotton NZL BAS 2000—2004 0–1–0 2006 Melbourne BAS silver
Tonia Couch GBR DIV 2008—2016 0–1–0 2014 Glasgow DIV silver: synchronized platform (competed for England)
Angela Coughlan CAN SWI 1968 1–2–1 1970 Edinburgh SWI gold: 100 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley
Peter Coughlan AUS SWI 1976 0–1–0 1974 Christchurch SWI silver: 4×100 m freestyle
Joanna Coull GBR SWI 1988 0–1–0 1990 Auckland SWI silver: 4×200 m freestyle (competed for England)
Jim Courtright CAN ATH 1936 1–0–0 1938 Sydney ATH gold: javelin throw
Duane Cousins AUS ATH 1996—2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 50 km walk
Alicia Coutts AUS SWI 2008—2016 8–1–0 2010 Delhi SWI gold: 100 m freestyle, 100 m butterfly, 200 m medley, 4×100 m freestyle, and 4×100 m medley; 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle (swam in heats only), 4×200 m freestyle, and 4×100 m medley (swam in heats only), silver: 200 m medley
John Coutts NZL SWI 1976 0–0–1 1974 Christchurch SWI bronze: 200 m butterfly
Dean Couzins NZL HOK 2004—2012 0–1–1 2002 Manchester HOK silver; 2010 Delhi HOK bronze
Kirsty Coventry ZIM IOC/SWI 2000—2016 1–0–0 2002 Manchester SWI gold: 200 m medley
Pat Cowdell GBR BOX 1976 1–0–0 1974 Christchurch BOX gold: bantamweight -54 kg (competed for England)
David Cox GBR GYM 1992 0–1–0 1990 Auckland GYM silver: team (competed for England)
Doug Cox CAN WRE 1988—1996 0–1–0 1986 Edinburgh WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Shana Cox GBR ATH 2012 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: 4×400 m relay (competed for England)
Sophie Cox GBR JUD 2004—2012 0–0–1 2002 Manchester JUD bronze: lightweight -57 kg (competed for England)
Stephen Cox NZL CYC 1984 0–0–1 1982 Brisbane CYC bronze: team time trial
Tracy Cox-Smyth ZIM DIV 1988—1992 0–1–0 1990 Auckland DIV silver: 1 m springboard
Eric Coy CAN ATH 1948 1–1–0 1938 Sydney ATH gold: discus throw, silver: shot put
Sharon Cozzarin CAN SHO 1992 0–1–1 1994 Victoria SHO silver: 25 m sport pistol/pairs, bronze: 10 m air pistol
Charlotte Craddock GBR HOK 2008 0–0–1 2010 Delhi HOK bronze (competed for England)
Rodney Craig GBR FEN 1968—1972 1–1–0 1970 Edinburgh FEN gold: team sabre, silver: sabre (competed for England)
Tom Craig (DNS) AUS HOK 2016 1–0–0 2018 Gold Coast HOK gold
Steve Cram GBR ATH 1980—1988 3–0–0 1982 Brisbane ATH gold: 1500 m (competed for England); 1986 Edinburgh ATH gold: 800 m and 1500 m (competed for England)
Peter Crampton GBR ATH 1996 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: 4×400 m relay (competed for England)
Scott Cranham CAN DIV 1972—1976 0–2–2 1974 Christchurch DIV silver: 3 m springboard, bronze: platform; 1978 Edmonton DIV silver: 3 m springboard, bronze: platform
Lorraine Crapp AUS SWI 1956—1960 3–1–2 1954 Vancouver SWI gold: 110 yards freestyle and 440 yards freestyle, bronze: 3×110 yards medley; 1958 Cardiff SWI gold: 4×110 yards freestyle, silver: 110 yards freestyle, bronze: 440 yards freestyle
Hasely Crawford TTO ATH 1972—1984 0–1–2 1970 Edinburgh ATH bronze: 100 m; 1978 Edmonton ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Allen Crawley AUS ATH 1968 0–0–1 1966 Kingston ATH bronze: 4×110 yards relay
Julian Creus GBR WLT 1948—1956 0–1–0 1950 Auckland WLT silver: featherweight -60 kg (competed for England)
Brittany Crew CAN ATH 2016 0–0–1 2018 Gold Coast ATH bronze: shot put
Alec Crikis AUS SHO 1984 0–0–1 1982 Brisbane SHO bronze: skeet/pairs
Annabelle Cripps GBR SWI 1984—1988 0–2–0 1986 Edinburgh SWI silver: 4×100 m freestyle and 4×200 m freestyle (competed for England)
Sharon Cripps AUS ATH 1996—2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×100 m relay
Winsome Cripps AUS ATH 1952 1–2–0 1954 Vancouver ATH gold: 4×110 yards relay, silver: 100 yards and 220 yards
Margaret Critchley GBR ATH 1972 0–1–1 1970 Edinburgh ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m (competed for England)
Alexandra Croak AUS DIV/GYM 2000—2008 2–2–1 2002 Manchester GYM gold: team, silver: vault; 2006 Melbourne DIV silver: synchronized platform; 2010 Delhi DIV gold: synchronized platform, bronze: platform
June Croft GBR SWI 1980—1988 3–2–2 1982 Brisbane SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×100 m freestyle, silver: 4×100 m medley, bronze: 400 m freestyle (competed for England); 1990 Auckland SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Peter Croft GBR SHO 1984 0–1–1 1982 Brisbane SHO silver: trap/pairs, bronze: trap (competed for England)
Toni Cronk AUS HOK 2004—2012 2–0–0 2006 Melbourne HOK gold; 2010 Delhi HOK gold
Charmaine Crooks CAN ATH/IOC 1984—2004 2–1–1 1982 Brisbane ATH gold: 4×400 m relay; 1986 Edinburgh ATH gold: 4×400 m relay; 1994 Victoria ATH silver: 800 m, bronze: 4×400 m relay
Martin Cross GBR ROW 1980—1992 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: coxed fours (competed for England)
Simon Crosse GBR ROW 1960 1–0–0 1958 Cardiff ROW gold: coxed fours (competed for England)
Bill Crothers CAN ATH 1964—1968 0–1–0 1966 Kingston ATH silver: 4×440 yards relay
Charl Crous RSA SWI 2012 0–1–0 2010 Delhi SWI silver: 4×100 m medley
Bertha Crowther GBR ATH 1948 0–1–0 1950 Auckland ATH silver: high jump (competed for England)
Ernie Crutchlow GBR CTR 1972 1–0–0 1974 Christchurch CYC gold: tandem (competed for England)
Anthony Cuff NZL CTR 1984 0–1–0 1978 Edmonton CYC silver: 4000 m team pursuit
Dave Culbert AUS ATH 1988—1992 0–2–0 1990 Auckland ATH silver: long jump; 1994 Victoria ATH silver: long jump
Crista Cullen GBR HOK 2008—2016 0–0–2 2006 Melbourne HOK bronze (competed for England); 2010 Delhi HOK bronze (competed for England)
Tina Cullen GBR HOK 1996—2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur HOK silver (competed for England)
Dan Cumming AUS WRE 1988 0–1–0 1986 Edinburgh WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Steve Cummings GBR CTR/CYC 2004—2016 1–1–1 2002 Manchester CYC silver: 4000 m team pursuit (raced in heats only) (competed for England); 2006 Melbourne CYC gold: 4000 m team pursuit, bronze: 4000 m individual pursuit (competed for England)
Diane Cummins CAN ATH 2004 0–1–2 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 4×400 m relay; 2002 Manchester ATH silver: 800 m; 2010 Delhi ATH bronze: 800 m
Colin Cunningham GBR SWI 1972 0–1–2 1974 Christchurch SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley (competed for England)
David Cunningham AUS SHO 1996—2000 0–1–1 1998 Kuala Lumpur SHO bronze: skeet; 2002 Manchester SHO silver: skeet/pairs
Allison Curbishley GBR ATH 1996—2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 400 m (competed for Scotland)
Amy Cure AUS CTR 2016 2–0–0 2018 Gold Coast CYC gold: scratch race and 4000 m team pursuit
Paul Curran GBR CTR/CYC 1984—1988 2–0–1 1982 Brisbane CYC bronze: 4000 m team pursuit (competed for England); 1986 Edinburgh CYC gold: road race and team time trial (competed for England)
Scott Curry NZL RGS 2016 1–1–0 2014 Glasgow RGS silver; 2018 Gold Coast RGS gold
Lisa Curry-Kenny AUS SWI 1980—1992 7–2–1 1978 Edmonton SWI silver: 4×100 m medley (competed as Lisa Curry); 1982 Brisbane SWI gold: 100 m butterfly, 200 m medley, and 400 m medley, bronze: 100 m freestyle (competed as Lisa Curry); 1990 Auckland SWI gold: 50 m freestyle, 100 m butterfly, 4×100 m freestyle, and 4×100 m medley, silver: 100 m freestyle (competed as Lisa Kenny)
Billy Cusack GBR JUD 1992 0–0–1 1990 Auckland JUD bronze: lightweight -71 kg (competed for Scotland)
Tom Cusack AUS RGS 2016 0–0–1 2014 Glasgow RGS bronze
Betty Cuthbert AUS ATH 1956—1983 1–2–0 1958 Cardiff ATH silver: 220 yards and 4×110 yards relay; 1962 Perth ATH gold: 4×110 yards relay
Luke Cutts GBR ATH 2016 0–1–1 2014 Glasgow ATH silver: pole vault (competed for England); 2018 Gold Coast ATH bronze: pole vault (competed for England)
Laurie D'Arcy NZL ATH 1972 1–0–0 1974 Christchurch ATH gold: 4×100 m relay (competed for Australia)
Walter D'Hondt CAN ROW 1956—1960 1–1–0 1958 Cardiff ROW gold: eights, silver: coxed fours
Tommaso D'Orsogna AUS SWI 2012 2–1–1 2010 Delhi SWI gold: 4×100 m freestyle; 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle, silver: 4×100 m medley (swam in heats only), bronze: 100 m freestyle
Vencelas Dabaya CMR
FRA
WLT 2004—2012 3–0–0 2002 Manchester WLT lightweight -69 kg gold: clean & jerk, snatch, and total (competed for Cameroon)
Fedrick Dacres JAM ATH 2010—2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: discus throw
Barry Dagger GBR SHO 1976—1984 1–1–0 1982 Brisbane SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, silver: 10 m air rifle/pairs (competed for England)
Jay Dahlgren CAN ATH 1968 0–0–2 1966 Kingston ATH bronze: javelin throw; 1970 Edinburgh ATH bronze: javelin throw
Euan Dale GBR SWI 2008 0–2–0 2006 Melbourne SWI silver: 400 m medley and 4×200 m freestyle (competed for Scotland)
Peter Dale AUS SWI 1984 1–1–0 1986 Edinburgh SWI gold: 4×200 m freestyle, silver: 200 m freestyle
Tom Daley GBR DIV 2008—2016 4–1–0 2010 Delhi DIV gold: platform and synchronized platform (competed for England); 2014 Glasgow DIV gold: platform, silver: synchronized platform (competed for England); 2018 Gold Coast DIV gold: synchronized platform (competed for England)
Warwick Dalton NZL CTR 1956—1960 0–0–2 1958 Cardiff CYC bronze: 1000 m time trail and 4000 m individual pursuit
Steve Daniar CAN WRE 1976 1–0–0 1978 Edmonton WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg
Amas Daniel NGR WRE 2016 0–0–2 2014 Glasgow WRE bronze: freestyle lightweight -61 kg; 2018 Gold Coast WRE bronze: freestyle welterweight -65 kg
Roger Daniel TTO SHO 2004—2012 0–1–2 2006 Melbourne SHO bronze: 50 m free pistol; 2010 Delhi SHO silver: 25 m standard pistol, bronze: 50 m free pistol/pairs
George Daniels GHA ATH 1972 0–3–0 1970 Edinburgh ATH silver: 4×100 m relay; 1974 Christchurch ATH silver: 200 m and 4×100 m relay
Lisa Daniels NZL SWA 2008 0–0–1 2006 Melbourne SYN bronze: duet
Nina Daniels NZL SWA 2008 0–0–1 2006 Melbourne SYN bronze: duet
Alex Danson GBR HOK 2008—2016 0–1–3 2006 Melbourne HOK bronze (competed for England); 2010 Delhi HOK bronze (competed for England); 2014 Glasgow HOK silver (competed for England); 2018 Gold Coast HOK bronze (competed for England)
Yvonne Danson SGP ATH 1996 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: marathon (competed for England)
Tasha Danvers GBR ATH 2000—2008 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: 400 m hurdles (competed for England)
Asif Dar CAN
PAK
BOX 1984—1988 1–0–0 1986 Edinburgh BOX gold: lightweight -60 kg (competed for Canada)
Joe Darkey GHA BOX 1964 1–0–0 1966 Kingston BOX gold: middleweight -75 kg
Yvan Darsigny CAN WLT 1984—1992 0–0–3 1994 Victoria WLT light-heavyweight -83 kg bronze: clean & jerk, snatch, and total
Mouma Das IND TTN 2004—2016 1–2–2 2006 Melbourne TTN bronze: team; 2010 Delhi TTN silver: team, bronze: doubles; 2018 Gold Coast TTN gold: team, silver: doubles
Ross Davenport GBR SWI 2004—2012 2–2–0 2006 Melbourne SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle, silver: 4×100 m medley (competed for England); 2010 Delhi SWI silver: 4×100 m freestyle (swam in heats only) (competed for England)
John Davey GBR SWI 1988—1992 0–1–3 1982 Brisbane SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle and 400 m medley (competed for England); 1986 Edinburgh SWI bronze: 4×200 m freestyle (competed for England)
Chris Davidge GBR ROW 1952—1960 1–0–1 1962 Perth ROW gold: coxless fours, bronze: eights (competed for England)
Mike Davidson NZL SWI 1984 0–0–1 1986 Edinburgh SWI bronze: 400 m freestyle
Andrew Davies GBR WLT 1988 3–0–1 1986 Edinburgh WLT bronze: heavyweight II -110 kg (competed for Wales); 1990 Auckland WLT super-heavyweight +110 kg gold: clean & jerk, snatch, and total (competed for Wales)
Dave Davies GBR SWI 2004—2012 1–0–1 2006 Melbourne SWI gold: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle (competed for Wales)
Emma Davies GBR CTR 2000—2004 0–0–1 2006 Melbourne CYC bronze: 3000 m individual pursuit (competed as Emma Jonas for England)
Georgia Davies GBR SWI 2012—2016 1–1–3 2010 Delhi SWI bronze: 50 m backstroke (competed for Wales); 2014 Glasgow SWI gold: 50 m backstroke, silver: 100 m backstroke (competed for Wales); 2018 Gold Coast SWI bronze: 50 m backstroke and 4×100 m medley (competed for Wales)
Goldup Davies GBR SWI 1948 2–0–0 1938 Sydney SWI gold: 220 yards breaststroke and 3×110 yards medley (competed for England)
Joanne Davies GBR BDM 2000 1–1–0 1998 Kuala Lumpur BDM gold: team women, silver: mixed doubles (competed for England)
John Davies NZL ATH/NZOC 1964—2003 0–1–0 1962 Perth ATH silver: 1 mile
Judy-Joy Davies AUS SWI 1948—1952 3–0–0 1950 Auckland SWI gold: 110 yards backstroke, 4×110 yards freestyle, and 3×110 yards medley
Lynn Davies GBR ATH 1964—1972 2–0–0 1966 Kingston ATH gold: long jump (competed for Wales); 1970 Edinburgh ATH gold: long jump (competed for Wales)
Robbie Davies GBR BOX 1976 0–0–1 1974 Christchurch BOX bronze: light-middleweight -71 kg (competed for England)
Sharron Davies GBR SWI 1976—1992 2–2–2 1978 Edmonton SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 4×100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley (competed for England); 1990 Auckland SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Stephen Davies AUS HOK 1992—2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Terry Davies AUS ROW 1960—1964 1–0–0 1962 Perth ROW gold: eights
Valerie Davies GBR SWI 1932 0–2–2 1930 Hamilton SWI silver: 100 yards backstroke and 400 yards freestyle, bronze: 100 yards freestyle (competed for Wales); 1934 London SWI bronze: 100 yards backstroke (competed for Wales)
Clark Davis CAN WRE 1984—1988 2–0–0 1982 Brisbane WRE gold: light-heavyweight -90 kg; 1986 Edinburgh WRE gold: heavyweight -100 kg
Jeff Davis GBR GYM 1976 0–1–0 1978 Edmonton GYM silver: team (competed for England)
Victor Davis CAN SWI 1984—1988 3–2–0 1982 Brisbane SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 1986 Edinburgh SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley, silver: 200 m breaststroke
Pauline Davis-Thompson BAH ATH 1984—2000 0–0–2 1990 Auckland ATH bronze: 100 m and 200 m (competed as Pauline Davis)
Eva Dawes CAN ATH 1932 0–1–0 1934 London ATH silver: high jump
Eddie Dawkins NZL CTR 2012—2016 2–2–3 2010 Delhi CYC silver: team sprint, bronze: 1000 m time trial; 2014 Glasgow CYC gold: team sprint, bronze: sprint; 2018 Gold Coast CYC gold: team sprint, silver: 1000 m time trial, bronze: Keirin
Matt Dawson AUS HOK 2016 1–0–0 2018 Gold Coast HOK gold
Peter Dawson AUS CTR 2004 1–1–0 2002 Manchester CYC gold: 4000 m team pursuit; 2006 Melbourne CYC silver: 4000 m team pursuit
Peter Dawson AUS SWI 1976 0–0–1 1978 Edmonton SWI bronze: 200 m medley
Robert Dawson CAN WRE 1992 1–0–0 1994 Victoria WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Christine Day JAM ATH 2012—2016 2–0–1 2014 Glasgow ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 2018 Gold Coast ATH gold: 4×400 m relay
Gordon Day RSA ATH 1960 1–0–1 1958 Cardiff ATH gold: 4×440 yards relay, bronze: 220 yards
Charles de Beaumont GBR FEN 1936—1952 3–1–0 1950 Auckland FEN gold: épée and team sabre, silver: team épée (competed for England); 1954 Vancouver FEN gold: team épée (competed for England)
Rob de Castella AUS ATH 1980—1992 2–0–0 1982 Brisbane ATH gold: marathon; 1986 Edinburgh ATH gold: marathon
Peter de Giles GBR ROW 1952 0–0–1 1950 Auckland ROW bronze: eights (competed for England)
Evelyn de Lacy AUS SWI 1936 1–1–1 1938 Sydney SWI gold: 110 yards freestyle, silver: 4×110 yards freestyle, bronze: 3×110 yards medley
Neil de Silva TTO ATH 1992—2000 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: 4×400 m relay
Coenraad de Villiers RSA WRE 1956—1960 0–0–1 1958 Cardiff WRE bronze: freestyle welterweight -73 kg
Moira De Villiers NZL JUD 2012 0–1–0 2014 Glasgow JUD silver: middleweight -70 kg
Jared Deacon GBR ATH 2000 1–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 4×400 m relay (ran in heats only) (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: 4×400 m relay (competed for England)
Nathan Deakes AUS ATH 2000—2012 4–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 20 km walk; 2002 Manchester ATH gold: 20 km walk and 50 km walk; 2006 Melbourne ATH gold: 20 km walk and 50 km walk
Joanne Deakins GBR SWI 1992—1996 0–1–0 1990 Auckland SWI silver: 4×100 m medley (competed for England)
Julian Dean NZL CTR/CYC 1996—2008 0–0–1 1994 Victoria CYC bronze: 4000 m team pursuit
Dave Dear GBR ATH 1972 0–0–1 1970 Edinburgh ATH bronze: 4×100 m relay (competed for England)
Jack Dearlove GBR ROW 1948 0–0–1 1950 Auckland ROW bronze: eights (competed for England)
Brendon Dedekind RSA SWI 1996—2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur SWI silver: 50 m freestyle
David Defiagbon CAN
NGR
BOX 1992—1996 1–0–0 1990 Auckland BOX gold: welterweight -67 kg (competed for Nigeria)
James DeGale GBR BOX 2008 0–0–1 2006 Melbourne BOX bronze: middleweight -75 kg (competed for England)
Jessica Deglau CAN SWI 1996—2000 0–0–5 1998 Kuala Lumpur SWI bronze: 200 m freestyle, 200 m butterfly, 4×100 m freestyle, and 4×200 m freestyle; 2002 Manchester SWI bronze: 4×100 m freestyle
Geraldine Dekker AUS JUD 1988 0–1–1 1990 Auckland JUD silver: heavyweight +72 kg, bronze: open class
Ash Delaney AUS SWI 2008 1–0–3 2010 Delhi SWI gold: 4×100 m medley, bronze: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 200 m backstroke
Michael Delany AUS SWI 1984 1–0–1 1982 Brisbane SWI gold: 4×100 m freestyle, bronze: 100 m freestyle
Philip Delesalle CAN GYM 1976 2–0–0 1978 Edmonton GYM gold: all-around and team
Patrick Delice TTO ATH 1988—1992 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: 4×400 m relay
Gaye Dell AUS ATH 1976 0–1–0 1974 Christchurch ATH silver: 100 m hurdles
Dominic Demeritte BAH ATH 2000—2004 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 4×400 m relay
Jacques Demers CAN WLT 1984 0–0–1 1982 Brisbane WLT bronze: middleweight -75 kg
Si-An Deng CAN BDM 1996 0–1–1 1994 Victoria BDM silver: singles, bronze: doubles
Helen Denman AUS SWI 1996 2–0–0 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley
Rob Denmark GBR ATH 1992—2000 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: 5000 m (competed for England)
Clare Dennis AUS SWI 1932 1–0–0 1934 London SWI gold: 200 yards breaststroke
Rohan Dennis AUS CTR/CYC 2012—2016 0–1–0 2014 Glasgow CYC silver: individual time trial
Kate Dennison GBR ATH 2008—2012 0–0–1 2010 Delhi ATH bronze: pole vault (competed for England)
Matthew Denny AUS ATH 2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: hammer throw
Peter Denton AUS ATH 1956 0–0–1 1950 Auckland ATH bronze: pole vault
Mary DePiero CAN DIV 1992 1–0–1 1990 Auckland DIV gold: 1 m springboard; 1994 Victoria DIV bronze: 1 m springboard
Zoe Derham GBR ATH 2008 0–0–1 2010 Delhi ATH bronze: hammer throw (competed for England)
Richard Deschatelets CAN WRE 1976 2–0–0 1978 Edmonton WRE gold: freestyle middleweight -82 kg; 1982 Brisbane WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg
Jean Desforges GBR ATH 1952 0–0–2 1954 Vancouver ATH bronze: long jump and 80 m hurdles (competed for England)
Robert Desjarlais CAN FEN 1948 0–1–2 1950 Auckland FEN silver: team sabre, bronze: team épée and team foil
Alexandre Despatie CAN DIV 2000—2012 9–0–2 1998 Kuala Lumpur DIV gold: platform; 2002 Manchester DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard, bronze: platform; 2006 Melbourne DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, and synchronized springboard, bronze: platform; 2010 Delhi DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, and synchronized springboard
Itte Detenamo NRU WLT 2004—2012 0–2–1 2006 Melbourne WLT bronze: super-heavyweight +105 kg; 2010 Delhi WLT silver: super-heavyweight +105 kg; 2014 Glasgow WLT silver: super-heavyweight +105 kg
Graham Deuble AUS DIV 1960 0–1–0 1962 Perth DIV silver: platform
Bombayla Devi IND ARC 2008—2016 1–0–0 2010 Delhi ARC gold: recurve team
John Devitt AUS SWI 1956—1998 3–0–0 1958 Cardiff SWI gold: 110 yards freestyle, 4×110 yards medley, and 4×220 yards freestyle
Marlon Devonish GBR ATH 2000—2008 3–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×100 m relay (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m (competed for England); 2010 Delhi ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
Somdev Devvarman IND TEN 2012 1–0–0 2010 Delhi TEN gold: singles
Phyllis Dewar CAN SWI 1936 5–0–0 1934 London SWI gold: 100 yards freestyle, 440 yards freestyle, 4×110 yards freestyle, and 3×110 yards medley; 1938 Sydney SWI gold: 4×110 yards freestyle
Steven Dewick AUS SWI 1996 1–1–0 1994 Victoria SWI gold: 4×100 m medley, silver: 100 m backstroke
Willie deWit CAN BOX 1984 1–0–0 1982 Brisbane BOX gold: heavyweight +81 kg
Neil Dexter GBR SWI 1972 0–1–0 1974 Christchurch SWI silver: 4×200 m freestyle (competed for England)
Kartar Dhillon Singh IND WRE 1980—1988 0–1–1 1978 Edmonton WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1982 Brisbane WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Paul Di Bella AUS ATH 2000—2004 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 4×100 m relay
Emily Diamond GBR ATH 2016 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: 4×400 m relay (ran in heats only) (competed for England)
Michael Diamond AUS SHO 1992—2012 5–3–0 1998 Kuala Lumpur SHO gold: trap, silver: trap/pairs; 2002 Manchester SHO gold: trap and trap/pairs, silver: double trap/pairs; 2006 Melbourne SHO gold: trap/pairs; 2010 Delhi SHO gold: trap/pairs, silver: trap
Martin Dias GUY WLT 1964 0–1–1 1962 Perth WLT bronze: bantamweight -56 kg (competed for British Guiana); 1966 Kingston WLT silver: bantamweight -56 kg
Domingo Diaz AUS SHO 1988 0–0–1 1986 Edinburgh SHO bronze: trap/pairs
Alan Dick GBR ATH 1952 1–0–0 1954 Vancouver ATH gold: 4×440 yards relay (competed for England)
Andrew Dick NGR WRE 2012 0–1–1 2010 Delhi WRE bronze: freestyle light-heavyweight -84 kg; 2014 Glasgow WRE silver: freestyle light-heavyweight -86 kg
Basil Dickinson AUS ATH 1936 0–0–2 1938 Sydney ATH bronze: long jump and triple jump
David Dickson AUS SWI 1960—1964 4–0–2 1962 Perth SWI gold: 4×110 yards freestyle and 4×110 yards medley, bronze: 110 yards freestyle; 1966 Kingston SWI gold: 4×110 yards freestyle and 4×220 yards freestyle, bronze: 110 yards freestyle
Sam Dickson NZL RGS 2016 1–1–0 2014 Glasgow RGS silver; 2018 Gold Coast RGS gold
V. Diju IND BDM 2012 0–1–1 2006 Melbourne BDM bronze: team mixed; 2010 Delhi BDM silver: team mixed
Damon Diletti AUS HOK 1992—2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Terence Dillon GBR ROW 1988—1992 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: eights (competed for England)
Oliver Dingley IRL DIV 2016 0–0–1 2014 Glasgow DIV bronze: 3 m springboard (competed for England)
Tom Dinsley CAN DIV 1964 0–1–0 1962 Perth DIV silver: 3 m springboard
Michel Dion CAN SHO 1992—1996 3–1–1 1986 Edinburgh SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs; 1994 Victoria SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, bronze: 50 m small-bore rifle prone; 1998 Kuala Lumpur SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs
James Disney-May GBR SWI 2012 1–0–1 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m medley (swam in heats only), bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Adam Dixon GBR HOK 2016 0–0–2 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England); 2018 Gold Coast HOK bronze (competed for England)
Bill Dixon AUS ROW 1936 0–1–0 1938 Sydney ROW silver: eights
Vonette Dixon JAM ATH 2008 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: 100 m hurdles
Peter Doak AUS SWI 1964 1–0–0 1962 Perth SWI gold: 4×110 yards freestyle
Lisa Dobriskey GBR ATH 2008—2012 1–0–0 2006 Melbourne ATH gold: 1500 m (competed for England)
Louise Dobson AUS HOK 1996—2004 1–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK gold; 2002 Manchester HOK bronze
Bevan Docherty NZL TRI 2004—2012 0–1–0 2006 Melbourne TRI silver: individual
Sylvia Dockerill CAN SWI 1972 0–0–1 1970 Edinburgh SWI bronze: 4×100 m medley
Amanda Dodd GBR SWA 1984 0–2–0 1986 Edinburgh SYN silver: solo and duet (competed for England)
Herman Doerner AUS SWI/WAP 1948 0–0–0 1950 Auckland WAP gold (exhibition tournament)
Luke Doerner AUS HOK 2008 2–0–0 2006 Melbourne HOK gold; 2010 Delhi HOK gold
Duncan Dokiwari NGR BOX 1996 1–0–0 1994 Victoria BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Bishop Dolegiewicz CAN ATH 1976—1984 0–0–2 1978 Edmonton ATH bronze: shot put; 1982 Brisbane ATH bronze: discus throw
Jeanette Dolson CAN ATH 1936 0–1–2 1938 Sydney ATH silver: 110-220-110 yards relay, bronze: 100 yards and 220-110-220-110 yards relay
Don Domansky CAN ATH 1968—1976 0–1–1 1966 Kingston ATH silver: 4×440 yards relay, bronze: 440 yards
Helen Don-Duncan GBR SWI 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur SWI bronze: 200 m backstroke (competed for England)
Jessie Donaghy NZL ATH 1956 0–1–0 1958 Cardiff ATH silver: high jump
Rowan Donaldson JAM BOX 1996 1–0–0 1994 Victoria BOX gold: middleweight -75 kg (competed for Canada)
Barry Donath AUS ATH 1956 0–0–1 1958 Cardiff ATH bronze: shot put
Nigel Donnelly NZL CTR 1988—1992 1–0–0 1990 Auckland CYC gold: 4000 m team pursuit
Steven Donnelly IRL BOX 2016 0–0–2 2014 Glasgow BOX bronze: welterweight -56 kg (competed for Northern Ireland); 2018 Gold Coast BOX bronze: middleweight -75 kg
Jenny Donnet AUS DIV 1980—1992 2–1–0 1982 Brisbane DIV gold: 3 m springboard; 1986 Edinburgh DIV silver: 3 m springboard; 1990 Auckland DIV gold: 3 m springboard
Nigel Donohue GBR JUD 1992—1996 0–0–1 1986 Edinburgh WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg (competed for England)
Paddy Donovan NZL BOX 1956—1964 0–0–2 1958 Cardiff BOX bronze: lightweight -60 kg; 1962 Perth BOX bronze: lightweight -60 kg
Tebe Dorgu NGR WRE 1992 0–0–1 2002 Manchester WRE bronze: freestyle lightweight -60 kg
Troy Doris GUY ATH 2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: triple jump
Dimity Douglas AUS SWI 1984 0–0–3 1986 Edinburgh SWI bronze: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley
Ewan Douglas GBR ATH 1948—1952 0–0–1 1954 Vancouver ATH bronze: hammer throw (competed for Scotland)
Montell Douglas GBR ATH 2008 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
Paul Douglas IRL BOX 1992 0–0–1 1990 Auckland BOX bronze: super-heavyweight +91 kg (competed for Northern Ireland)
Reginald Douglas NZL ROW 1956 2–1–0 1954 Vancouver ROW gold: coxless pairs, silver: double sculls; 1958 Cardiff ROW gold: coxless pairs
Rod Douglas GBR BOX 1984 1–0–0 1986 Edinburgh BOX gold: middleweight -75 kg (competed for England)
Stephi Douglas GBR ATH 1992—1996 0–1–1 1990 Auckland ATH silver: 4×100 m relay (competed for England); 1994 Victoria ATH bronze: 4×100 m relay (competed for England)
Freddie Dove GBR SWI 1936 2–0–0 1938 Sydney SWI gold: 4×220 yards freestyle and 3×110 yards medley (competed for England)
Ray Downey CAN BOX 1988—1992 0–1–0 1990 Auckland BOX silver: light-middleweight -71 kg
Beckie Downie GBR GYM 2008—2016 2–1–1 2006 Melbourne GYM silver: team, bronze: balance beam (competed for England); 2014 Glasgow GYM gold: uneven bars and team (competed for England)
Robert Downs GBR CYC 1980 1–0–0 1982 Brisbane CYC gold: team time trial (competed for England)
Brennon Dowrick AUS GYM 1992—1996 2–3–6 1990 Auckland GYM gold: pommelled horse, bronze: horizontal bar and team; 1994 Victoria GYM gold: pommelled horse, silver: all-around and team, bronze: parallel bars and rings; 1998 Kuala Lumpur GYM silver: team, bronze: all-around and pommelled horse
Mark Doyle AUS ROW 1988 1–0–1 1986 Edinburgh ROW gold: eights, bronze: coxed fours
Tony Doyle GBR CTR 1980 0–1–2 1978 Edmonton CYC bronze: 4000 m individual pursuit and 4000 m team pursuit (competed for England); 1994 Victoria CYC silver: 4000 m team pursuit (competed for England)
Marilou Dozios-Prévost CAN WLT 2008 1–1–0 2006 Melbourne WLT silver: flyweight -48 kg; 2010 Delhi WLT gold: featherweight -53 kg
William Dralu UGA ATH 1968—1972 0–0–1 1974 Christchurch ATH bronze: 4×400 m relay
Kevin Draxinger CAN SWI 1992 0–1–1 1990 Auckland SWI bronze: 200 m backstroke; 1994 Victoria SWI silver: 200 m backstroke
Jerome Drayton CAN ATH 1968—1976 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: marathon
Paul Drinkhall GBR TTN 2012—2016 2–2–2 2010 Delhi TTN silver: team, bronze: mixed doubles (competed for England); 2014 Glasgow TTN gold: mixed doubles, silver: team (competed for England); 2018 Gold Coast TTN gold: doubles, bronze: team (competed for England)
Derek Drouin CAN ATH 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: high jump
Mark Dry GBR ATH 2016 0–0–2 2014 Glasgow ATH bronze: hammer throw (competed for Scotland); 2018 Gold Coast ATH bronze: hammer throw (competed for Scotland)
Alistair Dryden NZL ROW 1964—1968 0–1–0 1962 Perth ROW silver: eights
Nikki Dryden CAN SWI 1992—1996 0–0–1 1994 Victoria SWI bronze: 800 m freestyle
Andy Drzewiecki GBR WLT 1980 0–0–1 1978 Edmonton WLT bronze: heavyweight -110 kg (competed for England)
Andries du Plessis RSA ATH 1936 1–0–0 1938 Sydney ATH gold: pole vault
Fanie du Plessis RSA ATH 1956—1960 2–0–1 1954 Vancouver ATH gold: discus throw, bronze: shot put; 1958 Cardiff ATH gold: discus throw
Cedric Dubler AUS ATH 2016 0–0–1 2018 Gold Coast ATH bronze: decathlon
Tanya Dubnicoff CAN CTR 1992—2000 2–0–0 1994 Victoria CYC gold: Sprint 1000 m; 1998 Kuala Lumpur CYC gold: sprint
Jenny Duck NZL HOK 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze
Jason Duff AUS HOK 2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Flora Duffy BER TRI 2008—2016 1–0–0 2018 Gold Coast TRI gold: individual
Keltie Duggan CAN SWI 1988 1–0–1 1990 Auckland SWI gold: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley
Des Duguid AUS BOX 1960 0–0–1 1954 Vancouver BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Greg Duhaime CAN ATH 1984 0–0–1 1982 Brisbane ATH bronze: 3000 m steeplechase
Mark Dunbar GBR WRE 1980—1984 0–0–1 1978 Edmonton WRE bronze: freestyle light-flyweight -48 kg (competed for England)
Peter Duncan RSA SWI 1952—1956 0–1–1 1954 Vancouver SWI silver: 1650 yards freestyle, bronze: 4×220 yards freestyle
Jason Dunford KEN SWI 2008—2012 1–0–0 2010 Delhi SWI gold: 50 m butterfly
Graham Dunn AUS SWI 1968 0–1–0 1966 Kingston SWI silver: 110 yards butterfly
Matt Dunn AUS SWI 1992—2000 5–0–0 1994 Victoria SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle; 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 200 m medley and 4×200 m freestyle
Paula Dunn GBR ATH 1988 1–2–2 1986 Edinburgh ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m (competed for England); 1990 Auckland ATH silver: 4×100 m relay (competed for England); 1994 Victoria ATH bronze: 100 m and 4×100 m relay (competed as Paula Thomas for England)
David Dunne GBR SWI 1976 0–0–2 1978 Edmonton SWI bronze: 4×100 m freestyle and 4×200 m freestyle (competed for England)
Donalda Duprey CAN ATH 1992 0–1–1 1986 Edinburgh ATH silver: 400 m hurdles; 1994 Victoria ATH bronze: 4×400 m relay
Yordanys Durañona DMA ATH 2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: triple jump
Yogeshwar Dutt IND WRE 2004—2016 2–0–0 2010 Delhi WRE gold: freestyle lightweight -60 kg; 2014 Glasgow WRE gold: freestyle welterweight -65 kg
Soma Dutta IND SHO 1984—1992 0–0–2 1990 Auckland SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions and 10 m air rifle/pairs
Brett Dutton AUS CTR 1988 1–0–0 1986 Edinburgh CYC gold: 4000 m team pursuit
Jamie Dwyer AUS HOK 2004—2016 3–0–0 2002 Manchester HOK gold; 2006 Melbourne HOK gold; 2010 Delhi HOK gold
Oliver Dziubak AUS ATH 2004 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: javelin throw
Sean Eadie AUS CTR 2000—2004 1–2–0 1998 Kuala Lumpur CYC silver: sprint; 2002 Manchester CYC gold: team sprint, silver: sprint
Bronwyn Eagles AUS ATH 2004 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: hammer throw
Kim Eagles CAN SHO 2000 1–1–3 1998 Kuala Lumpur SHO bronze: 25 m sport pistol; 2002 Manchester SHO gold: 10 m air pistol/pairs; 2006 Melbourne SHO silver: 25 m sport pistol, bronze: 10 m air pistol and 25 m sport pistol/pairs
Mike East GBR ATH 2004 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: 1500 m (competed for England)
Paul Easter GBR SWI 1984 0–0–2 1982 Brisbane SWI bronze: 4×200 m freestyle and 4×100 m medley (competed for Scotland)
Casey Eastham-Sablowski AUS HOK 2008—2016 2–0–0 2010 Delhi HOK gold; 2014 Glasgow HOK gold
Earl Eastwood CAN ROW 1932 0–0–1 1930 Hamilton ROW bronze: eights
Tony Ebert NZL WLT 1972 1–1–0 1970 Edinburgh WLT silver: middleweight -75 kg; 1974 Christchurch WLT gold: middleweight -75 kg
Frédéric Ebong-Salle CMR ATH 1988 0–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: long jump (competed for England)
Katie Ebzery AUS BAS 2016 1–0–0 2018 Gold Coast BAS gold
Gary Eddy AUS ATH 1964 0–0–1 1966 Kingston ATH bronze: 4×110 yards relay
Graeme Ede NZL SHO 2008 1–0–0 2006 Melbourne SHO gold: trap
Rosey Edeh CAN ATH 1988—1996 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: 4×400 m relay
Ross Edgar GBR CTR 2004—2008 1–1–2 2002 Manchester CYC bronze: team sprint (competed for Scotland); 2006 Melbourne CYC gold: team sprint, silver: sprint, bronze: Keirin (competed for Scotland)
Dave Edge CAN ATH 1984—1988 0–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: marathon
Gregory Edgelow CAN WRE 1992 1–0–0 1994 Victoria WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg
Sophie Edington AUS SWI 2008 4–0–0 2006 Melbourne SWI gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×100 m medley; 2010 Delhi SWI gold: 50 m backstroke
Bob Edmond AUS WLT 1976 0–2–0 1978 Edmonton WLT silver: super-heavyweight +110 kg; 1982 Brisbane WLT silver: super-heavyweight +110 kg
Alex Edmondson AUS CTR 2016 1–1–0 2014 Glasgow CYC gold: 4000 m team pursuit, silver: 4000 m individual pursuit
Annette Edmondson AUS CTR 2012—2016 2–1–1 2014 Glasgow CYC gold: scratch race, silver: 3000 m individual pursuit; 2018 Gold Coast CYC gold: 4000 m team pursuit, bronze: 3000 m individual pursuit
Susan Edmondson GBR SWI 1972—1976 0–0–1 1974 Christchurch SWI bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Betty Edwards CAN SWI 1932 0–1–0 1930 Hamilton SWI silver: 4×100 yards freestyle
Hugh Edwards GBR ROW 1932 2–0–0 1930 Hamilton ROW gold: coxless fours and eights (competed for England)
Jackie Edwards BAH ATH 1992—2008 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: long jump
Jonathan Edwards GBR ATH 1988—2000 1–2–0 1990 Auckland ATH silver: triple jump (competed for England); 1994 Victoria ATH silver: triple jump (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: triple jump (competed for England)
Kelly Edwards GBR JUD 2012 0–1–0 2014 Glasgow JUD silver: half-lightweight -52 kg (competed for England)
Margaret Edwards GBR SWI 1956 1–1–0 1958 Cardiff SWI gold: 4×110 yards medley, silver: 110 yards backstroke (competed for England)
Mark Edwards GBR BOX 1992 0–0–1 1990 Auckland BOX bronze: middleweight -75 kg (competed for England)
Paul Edwards GBR ATH 1988—1992 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: discus throw (competed for Wales)
Phil Edwards CAN ATH 1928—1936 1–0–0 1934 London ATH gold: 880 yards (competed for British Guiana)
Steve Edwards NZL HOK 2008—2012 0–0–1 2010 Delhi HOK bronze
Diane Edwards-Modahl GBR ATH 1988—2000 1–1–1 1986 Edinburgh ATH silver: 800 m (competed as Diane Edwards for England); 1990 Auckland ATH gold: 800 m (competed as Diane Edwards for England); 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 800 m (competed as Diane Modahl for England)
Susan Egelstaff GBR BDM 2012 0–0–2 2002 Manchester BDM bronze: team mixed (competed as Susan Hughes for Scotland); 2006 Melbourne BDM bronze: singles (competed as Susan Hughes for Scotland)
Nathan Eglington AUS HOK 2004 1–0–0 2006 Melbourne HOK gold
Brenda Eisler CAN ATH 1972 0–1–0 1974 Christchurch ATH silver: long jump
David Ejoke NGR ATH 1964—1968 0–0–1 1966 Kingston ATH bronze: 220 yards
Karunagaran Ekambaram IND WLT 1980 1–0–0 1978 Edmonton WLT gold: flyweight -52 kg
Christy Ekpukhon NGR ATH 2004 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: 4×400 m relay
Troy Elder AUS HOK 2000—2004 1–0–0 2002 Manchester HOK gold
Antri Eleftheriou CYP SHO 2008—2016 2–1–1 2006 Melbourne SHO gold: skeet, silver: skeet/pairs; 2014 Glasgow SHO bronze: skeet; 2018 Gold Coast SHO gold: skeet
Janelle Elford AUS SWI 1988 1–1–1 1990 Auckland SWI gold: 4×200 m freestyle, silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
Matt Elias GBR ATH 2004 0–2–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 4×400 m relay (competed for Wales); 2002 Manchester ATH silver: 400 m hurdles and 4×400 m relay (competed for Wales)
James Ellington GBR ATH 2012—2016 0–1–0 2014 Glasgow ATH silver: 4×100 m relay (ran in heats only) (competed for England)
Geoff Elliott GBR ATH 1952 2–0–0 1954 Vancouver ATH gold: pole vault (competed for England); 1958 Cardiff ATH gold: pole vault (competed for England)
Herb Elliott AUS ATH 1960—1994 2–0–0 1958 Cardiff ATH gold: 880 yards and 1 mile
Malcolm Elliott GBR CTR/CYC 1980—1996 2–0–0 1982 Brisbane CYC gold: road race and team time trial (competed for England)
Peter Elliott GBR ATH 1984—1988 1–0–1 1986 Edinburgh ATH bronze: 800 m (competed for England); 1990 Auckland ATH gold: 1500 m (competed for England)
Daniel Ellis AUS CTR 2008 1–0–0 2010 Delhi CYC gold: team sprint
Eli Ellis AUS SHO 1984 1–0–0 1982 Brisbane SHO gold: trap/pairs
Joanne Ellis GBR HOK 2008 0–1–1 2002 Manchester HOK silver (competed for England); 2006 Melbourne HOK bronze (competed for England)
Lauren Ellis NZL CTR 2012—2016 0–1–0 2010 Delhi CYC silver: points race
Marcus Ellis GBR BDM 2016 1–1–1 2018 Gold Coast BDM gold: doubles, silver: mixed doubles, bronze: mixed team (competed for England)
Mike Ellis GBR ATH 1960 1–0–0 1958 Cardiff ATH gold: hammer throw (competed for England)
Adrian Ellison GBR ROW 1984—1992 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: coxed fours (competed for England)
Jimmy Elmer AUS HOK 2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Brittany Elmslie AUS SWI 2012—2016 2–0–1 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle (swam in heats only) and 4×200 m freestyle, bronze: 50 m butterfly
Uchenna Emedolu NGR ATH 2000—2008 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: 100 m
Gail Emms GBR BDM 2004—2008 2–1–2 2002 Manchester BDM gold: team mixed, bronze: doubles (competed for England); 2006 Melbourne BDM gold: mixed doubles, silver: team mixed, bronze: doubles (competed for England)
Jackie Enfield GBR SWI 1964 0–1–0 1962 Perth SWI silver: 220 yards breaststroke (competed for England)
Barrie Engelbrecht RSA WLT 1952 0–0–1 1950 Auckland WLT bronze: featherweight -60 kg
Stanley Engelhart GBR ATH 1932 1–1–0 1930 Hamilton ATH gold: 220 yards, silver: 4×110 yards relay (competed for England)
Graeme English GBR WRE 1988 0–0–2 1986 Edinburgh WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg (competed for Scotland); 1994 Victoria WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg (competed for Scotland)
Jessica Ennis-Hill GBR ATH 2012—2016 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: heptathlon (competed as Jessica Ennis for England)
Delloreen Ennis-London JAM ATH 2000—2008 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: 100 m hurdles
Mark Epton GBR BOX 1988 0–1–0 1986 Edinburgh BOX silver: light-flyweight -48 kg (competed for England)
Chris Erickson AUS ATH 2008—2016 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: 50 km walk
Clarissa Eshuis NZL HOK 2012 0–1–0 2010 Delhi HOK silver
Peter Esiri NGR ATH 1956 0–1–0 1954 Vancouver ATH silver: triple jump
Patrick Etolu UGA ATH 1956 0–1–0 1954 Vancouver ATH silver: high jump
Barbara Evans AUS SWI 1956 0–1–0 1958 Cardiff SWI silver: 4×110 yards medley
Blair Evans AUS SWI 2012—2016 1–0–1 2010 Delhi SWI gold: 4×200 m freestyle; 2018 Gold Coast SWI bronze: 400 m medley
Cadel Evans AUS CYC/MTB 1996—2012 1–1–0 2002 Manchester CYC gold: individual time trial, silver: road race
Gareth Evans GBR WLT 2012 1–0–0 2018 Gold Coast WLT gold: lightweight -69 kg (competed for Wales)
Peter Evans AUS SWI 1980—1984 1–0–1 1982 Brisbane SWI gold: 4×100 m medley, bronze: 100 m breaststroke
Steve Evans AUS ROW 1984—1988 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: eights
Terry Evans CAN WRE 1936 2–0–0 1934 London WRE gold: freestyle middleweight -79 kg; 1938 Sydney WRE gold: freestyle middleweight -79 kg
Peter Evatt AUS ROW 1956 1–0–0 1954 Vancouver ROW gold: coxed fours
Laverne Eve BAH ATH 1988—2008 1–1–0 2002 Manchester ATH gold: javelin throw; 2006 Melbourne ATH silver: javelin throw
Tom Evenson GBR ATH 1932—1936 0–1–1 1930 Hamilton ATH bronze: 6 miles (competed for England); 1934 London ATH silver: 2 mi steeplechase (competed for England)
Ruth Everuss AUS SWI 1960 1–0–0 1962 Perth SWI gold: 4×110 yards freestyle
Fearne Ewart GBR SWI 1956 0–0–1 1954 Vancouver SWI bronze: 4×110 yards freestyle (competed for England)
Marion Exelby AUS FEN 1972 0–1–0 1970 Edinburgh FEN silver: foil
Len Eyre GBR ATH 1952 1–1–0 1950 Auckland ATH gold: 3 miles, silver: 1 mile (competed for England)
Joy Eze NGR ATH 2008 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: 4×400 m relay
Davidson Ezinwa NGR ATH 1988—1996 0–2–0 1990 Auckland ATH silver: 100 m and 4×100 m relay
Osmond Ezinwa NGR ATH 1992—1996 0–1–0 1990 Auckland ATH silver: 4×100 m relay
Neroli Fairhall NZL ARC 1984 1–0–0 1982 Brisbane ARC gold: individual
Muhammad Faiz PAK WRE 1956—1964 3–0–0 1962 Perth WRE gold: freestyle middleweight -87 kg; 1966 Kingston WRE gold: freestyle middleweight -87 kg; 1970 Edinburgh WRE gold: light-heavyweight -90 kg
Craig Fallon GBR JUD 2004—2008 1–0–0 2002 Manchester JUD gold: extra-lightweight -60 kg (competed for England)
Jo Fargus GBR SWI 2000 2–1–0 2002 Manchester SWI gold: 4×200 m freestyle, silver: 200 m backstroke (competed for England); 2006 Melbourne SWI gold: 200 m backstroke (competed for Australia)
Peter Farmer AUS ATH 1976—1980 1–0–1 1974 Christchurch ATH bronze: hammer throw; 1978 Edmonton ATH gold: hammer throw
Suzanne Farmer-Allday GBR ATH 1952—1960 1–2–1 1954 Vancouver ATH silver: discus throw (competed for England); 1958 Cardiff ATH gold: discus throw, silver: shot put (competed for England); 1962 Perth ATH bronze: shot put (competed for England)
George Farquhar GBR WRE 1956 0–1–0 1958 Cardiff WRE silver: freestyle middleweight -79 kg (competed for Scotland)
Stuart Farquhar NZL ATH 2004—2016 0–1–0 2010 Delhi ATH silver: javelin throw
Stewart Farquharson GBR ROW 1960—1964 1–0–0 1962 Perth ROW gold: coxless pairs (competed for England)
John Farrell NZL SHO 1988 0–0–1 1986 Edinburgh SHO bronze: skeet/pairs
Greg Fasala AUS SWI 1984 3–1–1 1982 Brisbane SWI gold: 4×100 m freestyle, silver: 100 m freestyle; 1986 Edinburgh SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley
Olusoji Fasuba NGR ATH 2004—2008 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: 100 m
Richard Faulds GBR SHO 1996—2012 0–0–2 2002 Manchester SHO bronze: double trap/pairs (competed for England); 2006 Melbourne SHO bronze: double trap/pairs (competed for England)
Adam Faulkner GBR SWI 2000—2004 0–0–1 2002 Manchester SWI bronze: 4×200 m freestyle (competed for England)
Ellie Faulkner GBR SWI 2010—2016 0–0–4 2014 Glasgow SWI bronze: 4×200 m freestyle (competed for England); 2018 Gold Coast SWI bronze: 400 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×200 m freestyle (competed for England)
Suzie Faulkner AUS HOK 2004 1–0–0 2006 Melbourne HOK gold
Beatrice Faumuina NZL ATH 1996—2008 2–1–0 1994 Victoria ATH silver: discus throw; 1998 Kuala Lumpur ATH gold: discus throw; 2002 Manchester ATH gold: discus throw
Michelle Fazzari CAN WRE 2016 0–1–0 2018 Gold Coast WRE silver: freestyle middleweight -62 kg
Clair Fearnley AUS ATH 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 10000 m
Kurt Fearnley AUS ATH 2000—2004 2–2–0 2010 Delhi ATH gold: 1500 m T54; 2014 Glasgow ATH silver: 1500 m T54; 2018 Gold Coast ATH gold: marathon T54, silver: 1500 m T54
Antonio Félicité MRI JUD 1996 0–0–1 2002 Manchester JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Kurt Felix GRN ATH 2012—2016 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: decathlon
Graeme Fell CAN ATH 1988—1992 1–1–1 1982 Brisbane ATH silver: 3000 m steeplechase (competed for England); 1986 Edinburgh ATH gold: 3000 m steeplechase; 1994 Victoria ATH bronze: 3000 m steeplechase
Feng Tian Wei SGP TTN 2008—2016 6–3–1 2010 Delhi TTN gold: singles and team, silver: doubles and mixed doubles; 2014 Glasgow TTN gold: singles, doubles, and team; 2018 Gold Coast TTN gold: doubles, silver: team, bronze: singles
Rich Ferguson CAN ATH 1952 0–0–1 1954 Vancouver ATH bronze: 1 mile
Shonel Ferguson BAH ATH 1976—1988 1–0–0 1982 Brisbane ATH gold: long jump
Debbie Ferguson-McKenzie BAH ATH 1996—2012 3–0–0 2002 Manchester ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay (competed as Debbie Ferguson)
Calvin Fernandez MAS HOK 1996—2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur HOK silver
Lyndon Ferns RSA SWI 2004—2008 1–1–0 2002 Manchester SWI silver: 4×100 m freestyle; 2006 Melbourne SWI gold: 4×100 m freestyle
Claude Ferragne CAN ATH 1976 1–0–1 1974 Christchurch ATH bronze: high jump; 1978 Edmonton ATH gold: high jump
Celeste Ferraris AUS SWA 1992 0–0–2 1994 Victoria SYN bronze: solo and duet
Scott Ferrier AUS ATH 1996—2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: decathlon
Liz Ferris GBR DIV 1960—1980 0–1–1 1958 Cardiff DIV bronze: 3 m springboard (competed for England); 1962 Perth DIV silver: 3 m springboard (competed for England)
Michelle Ferris AUS CTR 1996—2000 0–2–0 1994 Victoria CYC silver: Sprint 1000 m; 1998 Kuala Lumpur CYC silver: sprint
Sam Ferris GBR ATH 1924—1932 0–1–0 1930 Hamilton ATH silver: marathon (competed for England) (But of Northern Irish origin - Northern Ireland did not compete in 1930)
John Fethers AUS FEN 1952 0–3–3 1950 Auckland FEN silver: foil; 1954 Vancouver FEN silver: foil and team foil, bronze: sabre, team sabre, and team épée
Mickey Ffrench-Williams GBR SWI 1932—1936 1–1–1 1934 London SWI silver: 4×200 yards freestyle, bronze: 3×110 yards medley (competed for England); 1938 Sydney SWI gold: 4×220 yards freestyle (competed for England)
Nick Ffrost AUS SWI 2008 1–0–1 2006 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle; 2010 Delhi SWI gold: 4×200 m freestyle
Mike Fibbens GBR SWI 1988—1996 0–2–2 1990 Auckland SWI silver: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley, bronze: 100 m freestyle (competed for England); 1994 Victoria SWI bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Nikki Fibbens GBR SWI 1984 2–1–1 1982 Brisbane SWI gold: 4×100 m freestyle (competed for England); 1986 Edinburgh SWI gold: 4×100 m medley, silver: 4×100 m freestyle, bronze: 100 m freestyle (competed for England)
Bruce Field AUS ATH 1972 0–1–0 1974 Christchurch ATH silver: 400 m hurdles
Domenic Figliomeni CAN BOX 1992—1996 0–0–2 1990 Auckland BOX bronze: light-flyweight -48 kg; 1994 Victoria BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Joe Figota NZL BOX 1992 0–0–1 1990 Auckland BOX bronze: light-middleweight -71 kg (competed for Western Samoa)
Roseline Filion CAN DIV 2008—2016 1–0–2 2006 Melbourne DIV bronze: synchronized platform; 2014 Glasgow DIV gold: synchronized platform, bronze: platform
Richard Finch AUS BOX 1984 0–1–0 1986 Edinburgh BOX silver: light-middleweight -71 kg
James Findlay AUS SWI 1972 0–1–2 1970 Edinburgh SWI silver: 4×100 m medley, bronze: 200 m butterfly and 400 m medley
Don Finlay GBR ATH 1932—1948 1–0–0 1934 London ATH gold: 120 yards hurdles (competed for England)
Erik Fish CAN SWI 1972 0–0–1 1970 Edinburgh SWI bronze: 100 m backstroke
Heather Fisher GBR RGS 2016 0–0–1 2018 Gold Coast RGS bronze (competed for England)
Alison Fitch NZL SWI 1996—2004 0–0–1 2006 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle
Colin Fitzgerald AUS CTR 1980 1–0–0 1978 Edmonton CYC gold: 4000 m team pursuit
Johnny Fitzpatrick CAN ATH 1928 1–1–1 1930 Hamilton ATH gold: 4×110 yards relay, silver: 220 yards, bronze: 100 yards
Theresa Fitzpatrick NZL RGS 2016 1–0–0 2018 Gold Coast RGS gold
Anna Flanagan AUS HOK 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow HOK gold
Fred Flannery AUS WRE 1956 0–1–1 1954 Vancouver WRE silver: freestyle flyweight -52 kg; 1958 Cardiff WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg (competed for Canada)
Colin Fleming GBR TEN 2012—2016 1–0–0 2010 Delhi TEN gold: mixed doubles (competed for Scotland)
Jane Flemming AUS ATH 1988—1992 2–2–0 1986 Edinburgh ATH silver: heptathlon; 1990 Auckland ATH gold: long jump and heptathlon; 1994 Victoria ATH silver: heptathlon
Jarrod Fletcher AUS BOX 2008 1–0–0 2006 Melbourne BOX gold: middleweight -75 kg
Larry Flewwelling CAN DIV 1988 0–0–1 1990 Auckland DIV bronze: 3 m springboard
Reggie Flint GBR SWI 1924—1928 0–0–1 1930 Hamilton SWI bronze: 200 yards breaststroke (competed for England)
Debbie Flintoff-King AUS ATH 1984—1988 3–3–1 1982 Brisbane ATH gold: 400 m hurdles, silver: 4×400 m relay (competed as Debbie Flintoff); 1986 Edinburgh ATH gold: 400 m and 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay (competed as Debbie Flintoff); 1990 Auckland ATH silver: 400 m hurdles and 4×400 m relay (competed as Debbie Flintoff-King)
Lisa Flood CAN SWI 1992—1996 0–0–2 1994 Victoria SWI bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley
Edrick Floréal CAN ATH 1988—1992 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: triple jump
Gemma Flynn NZL HOK 2008—2016 0–1–1 2010 Delhi HOK silver; 2014 Glasgow HOK bronze
Olly Flynn GBR ATH 1976 1–0–0 1978 Edmonton ATH gold: 30 km walk (competed for England)
Daniel Fogg GBR SWI 2012 0–0–1 2010 Delhi SWI bronze: 1500 m freestyle (competed for England)
Con Foley AUS RGS 2016 0–0–1 2014 Glasgow RGS bronze
Steve Foley AUS DIV 1976—1984 0–2–0 1982 Brisbane DIV silver: 3 m springboard and platform
Naomi Folkard GBR ARC 2004—2016 0–1–0 2010 Delhi ARC silver: recurve team (competed for England)
Nick Folker RSA SWI 2000 0–1–0 2002 Manchester SWI silver: 4×100 m freestyle (swam in heats only)
Foo Kok Keong MAS BDM 1992 0–1–0 1990 Auckland BDM silver: singles
Caroline Foot GBR SWI 1988—1996 0–1–1 1986 Edinburgh SWI silver: 100 m butterfly (competed for England); 1998 Kuala Lumpur SWI bronze: 4×100 m medley (competed for England)
Alexa Forbes GBR ROW 1984 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: lightweight coxless fours (competed for England)
D. J. Forbes NZL RGS 2016 1–1–0 2010 Delhi RGS gold; 2014 Glasgow RGS silver
Anthony Ford GBR WLT 1972 1–0–0 1974 Christchurch WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg (competed for England)
Bruce Ford CAN ROW 1984—1988 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: double sculls
Dennis Ford RSA SWI 1952—1956 0–0–1 1954 Vancouver SWI bronze: 4×220 yards freestyle
Howard Ford GBR ATH 1928 0–1–0 1930 Hamilton ATH silver: pole vault (competed for England)
Michelle Ford AUS SWI 1976—1980 2–3–2 1978 Edmonton SWI gold: 200 m buttefly, silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle, bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle; 1982 Brisbane SWI gold: 200 m buttefly, silver: 800 m freestyle
Barry Forde BAR CTR 2004 0–0–1 1998 Kuala Lumpur CYC bronze: sprint
Annemarie Forder AUS SHO 1996—2000 2–0–2 1998 Kuala Lumpur SHO gold: 10 m air pistol and 10 m air pistol/pairs; 2002 Manchester SHO bronze: 10 m air pistol and 10 m air pistol/pairs
Guy Fordham GBR HOK 2000—2004 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze (competed for England)
Joe Foreman CAN ATH 1956 0–1–0 1954 Vancouver ATH silver: 4×440 yards relay
Paul Foreman WIF ATH 1960 1–0–0 1958 Cardiff ATH gold: long jump (competed for Jamaica)
Krystal Forgesson NZL HOK 2008—2012 0–1–1 2010 Delhi HOK silver; 2014 Glasgow HOK bronze
Lisa Forrest AUS SWI 1980 2–1–0 1978 Edmonton SWI silver: 200 m backstroke; 1982 Brisbane SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Nicole Forrester CAN ATH 2008 1–0–1 2002 Manchester ATH bronze: high jump; 2010 Delhi ATH gold: high jump
Tim Forsyth AUS ATH 1992—2000 1–0–1 1994 Victoria ATH gold: high jump; 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: high jump
Ariane Fortin CAN BOX 2016 0–1–0 2014 Glasgow BOX silver: middleweight -75 kg
Roger Fortin CAN BOX 1976 1–0–0 1978 Edmonton BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Brendan Foster GBR ATH 1972—1980 1–1–2 1970 Edinburgh ATH bronze: 1500 m (competed for England); 1974 Christchurch ATH silver: 5000 m (competed for England); 1978 Edmonton ATH gold: 10000 m, bronze: 5000 m (competed for England)
Brigitte Foster-Hylton JAM ATH 2000—2012 1–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 4×100 m relay (competed as Brigitte Foster); 2006 Melbourne ATH gold: 100 m hurdles
Jack Foster NZL ATH 1972—1976 0–1–0 1974 Christchurch ATH silver: marathon
Margot Foster AUS ROW 1984 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: eights
Mark Foster GBR SWI 1988—2008 2–1–5 1986 Edinburgh SWI bronze: 4×100 m freestyle (competed for England); 1990 Auckland SWI silver: 4×100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle (competed for England); 1994 Victoria SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle (competed for England); 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 50 m freestyle (competed for England); 2002 Manchester SWI bronze: 50 m freestyle and 50 m butterfly (competed for England)
Sally Foster AUS SWI 2008—2012 1–1–0 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m medley (swam in heats only), silver: 200 m breaststroke (competed as Sally Hunter)
Stephanie Foster NZL ROW 1984 2–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: single sculls and double sculls
June Foulds-Paul GBR ATH 1952—1956 1–0–0 1958 Cardiff ATH gold: 4×110 yards relay (competed for England)
Bruno Fournier CAN DIV 1992 0–0–1 1990 Auckland DIV bronze: platform
Antony Fowler GBR BOX 2016 1–0–0 2014 Glasgow BOX gold: middleweight -75 kg (competed for England)
Bobby Fowler RSA CTR/CYC 1952—1960 0–0–1 1954 Vancouver CYC bronze: 4000 m individual pursuit
Brian Fowler NZL CTR/CYC 1984—1996 1–4–1 1982 Brisbane CYC silver: 4000 m team pursuit; 1986 Edinburgh CYC silver: road race; 1990 Auckland CYC gold: team time trial, silver: road race; 1994 Victoria CYC silver: road race, bronze: team time trial
Dan Fox GBR HOK 2012—2016 0–0–1 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England)
Francesca Fox GBR RGY 2012 0–0–1 2010 Delhi RGY bronze: group (competed for England)
William Fox GBR WRE 1936 0–1–0 1934 London WRE silver: freestyle welterweight -72 kg (competed for England)
Bob Foxcroft CAN FEN 1964—1972 0–1–2 1962 Perth FEN silver: team sabre, bronze: team épée; 1966 Kingston FEN bronze: team sabre
Claudia Fragapane GBR GYM 2016 4–0–0 2014 Glasgow GYM gold: all-around, floor, vault, and team (competed for England)
Greg Fraine NZL CYC 1988 0–1–0 1986 Edinburgh CYC silver: team time trial
Lorna Frampton GBR SWI 1936 1–0–0 1938 Sydney SWI gold: 3×110 yards medley (competed for England)
Alleyne Francique GRN ATH 1996—2008 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: 400 m
Javon Francis JAM ATH 2016 0–0–2 2018 Gold Coast ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay
Willie Francis GBR SWI 1928—1932 1–2–0 1930 Hamilton SWI silver: 100 yards backstroke (competed for Scotland); 1934 London SWI gold: 100 yards backstroke, silver: 3×110 yards medley (competed for Scotland)
Dawn Fraser AUS SWI 1956—1980 6–1–0 1958 Cardiff SWI gold: 110 yards freestyle and 4×110 yards freestyle, silver: 440 yards freestyle; 1962 Perth SWI gold: 110 yards freestyle, 440 yards freestyle, 4×110 yards freestyle, and 4×110 yards medley
Donna Fraser GBR ATH 1996—2004 0–1–2 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m and 4×100 m relay (competed for England)
Thomas Fraser-Holmes AUS SWI 2012—2016 3–1–1 2010 Delhi SWI gold: 4×100 m freestyle, bronze: 200 m freestyle; 2014 Glasgow SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle, silver: 400 m medley
Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM ATH 2008—2016 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 4×100 m relay
Luigi Fratangelo AUS WLT 1980 0–1–0 1986 Edinburgh WLT silver: heavyweight II -110 kg
Michael Frater JAM ATH 2004—2012 1–1–0 2002 Manchester ATH silver: 4×100 m relay; 2006 Melbourne ATH gold: 4×100 m relay
Mike Fray JAM ATH 1968—1972 0–1–0 1966 Kingston ATH silver: 4×110 yards relay
Bruce Frayne AUS ATH 1984 0–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: 4×400 m relay
Henry Frayne AUS ATH 2012—2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: long jump
Kim Frazer AUS SHO 2004 3–0–0 1994 Victoria SHO gold: 50 m small-bore rifle prone/pairs; 1998 Kuala Lumpur SHO gold: 50 m small-bore rifle prone/pairs; 2002 Manchester SHO gold: 50 m small-bore rifle prone
Sylvie Fréchette CAN SWA 1992—1996 2–0–0 1986 Edinburgh SYN gold: solo; 1990 Auckland SYN gold: solo
Cornel Fredericks RSA ATH 2012 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 400 m hurdles
Frankie Fredericks NAM ATH/IOC 1992—2012 2–1–1 1994 Victoria ATH gold: 200 m, bronze: 100 m; 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 100 m; 2002 Manchester ATH gold: 200 m
Cathy Freeman AUS ATH 1992—2001 4–1–0 1990 Auckland ATH gold: 4×100 m relay; 1994 Victoria ATH gold: 200 m and 400 m, silver: 4×100 m relay; 2002 Manchester ATH gold: 4×400 m relay
Michelle Freeman JAM ATH 1992—2000 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: 100 m hurdles
Noel Freeman AUS ATH 1960—1964 1–0–0 1970 Edinburgh ATH gold: 20 miles walk
Colin French AUS WAP 1948 0–0–0 1950 Auckland WAP gold (exhibition tournament)
Ron Friesen CAN DIV 1972 0–0–1 1970 Edinburgh DIV bronze: 3 m springboard
Helen Frith AUS ATH 1960—1964 0–2–1 1958 Cardiff ATH bronze: high jump; 1962 Perth ATH silver: high jump and long jump
Bill Fritz CAN ATH 1936 1–2–0 1934 London ATH silver: 4×440 yards relay; 1938 Sydney ATH gold: 4×440 yards relay, silver: 440 yards
Sultana Frizell CAN ATH 2008—2012 2–0–0 2010 Delhi ATH gold: hammer throw; 2014 Glasgow ATH gold: hammer throw
Giovanni Frontin MRI BOX 2000 0–1–1 1998 Kuala Lumpur BOX bronze: lightweight -60 kg; 2006 Melbourne BOX silver: lightweight -60 kg
Helen Frost GBR ATH 2000 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: 4×400 m relay (competed for England)
Courtney Fry GBR BOX 2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur BOX gold: light-heavyweight -81 kg (competed for England)
Harry Fry CAN ROW 1932—1936 0–0–1 1930 Hamilton ROW bronze: eights
Debbie Fuller CAN DIV 1984—1988 2–0–0 1986 Edinburgh DIV gold: 3 m springboard and platform
Mary Fuzesi CAN RGY 1988 3–1–1 1990 Auckland RGY gold: all-around, hoop, and rippon, silver: ball, bronze: rope
Chris Fydler AUS SWI 1992—2000 5–3–1 1990 Auckland SWI gold: 4×100 m freestyle, silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley; 1994 Victoria SWI gold: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley, silver: 100 m freestyle; 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley (swam in heats only), silver: 100 m freestyle
Savatheda Fynes BAH ATH 1996—2000 1–0–1 2002 Manchester ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Peter Gabbett GBR ATH 1972 0–1–0 1970 Edinburgh ATH silver: decathlon (competed for England)
Fred Gaby GBR ATH 1924—1928 0–0–1 1930 Hamilton ATH bronze: 120 yards hurdles (competed for England)
Trevor Gadd GBR CTR 1976 0–2–0 1978 Edmonton CYC silver: 1000 m match sprint and tandem (competed for England)
Reg Gaffley RSA WLT 1956 1–0–0 1958 Cardiff WLT gold: bantamweight -56 kg
Nathan Gafuik CAN GYM 2008—2012 1–2–1 2006 Melbourne GYM gold: team, silver: all-around and vault; 2014 Glasgow GYM bronze: team
Philippe Gagné CAN DIV 2014—2016 0–2–0 2018 Gold Coast DIV silver: 3 m springboard and synchronized springboard
Melinda Gainsford-Taylor AUS ATH 1992—2000 0–1–1 1994 Victoria ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m (competed as Melinda Gainsford)
Ignisious Gaisah GHA ATH 2004—2012 1–0–1 2006 Melbourne ATH gold: long jump; 2010 Delhi ATH bronze: long jump
Elena Galiabovitch AUS SHO 2016 0–1–1 2018 Gold Coast SHO silver: 25 m sport pistol, bronze: 10 m air pistol
Rebecca Gallantree GBR DIV 2008—2016 1–0–0 2014 Glasgow DIV gold: synchronized springboard (competed for England)
Jillian Gallays CAN WRE 2016 0–0–1 2014 Glasgow WRE bronze: freestyle featherweight -53 kg
James Galloway AUS ROW 1988 1–0–1 1986 Edinburgh ROW gold: eights, bronze: coxed fours
Dean Galt NZL BDM 1992 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: team men
Felicity Galvez AUS SWI 2004—2008 1–1–0 2006 Melbourne SWI silver: 200 m butterfly; 2010 Delhi SWI gold: 4×100 m freestyle
Ellen Gandy GBR SWI 2008—2012 0–2–1 2010 Delhi SWI silver: 100 m butterfly and 4×100 m medley, bronze: 200 m butterfly (competed for England)
Gao Ning SGP TTN 2008—2016 5–4–0 2010 Delhi TTN gold: team, silver: singles, doubles, and mixed doubles; 2014 Glasgow TTN gold: doubles and team, silver: Singles; 2018 Gold Coast TTN gold: singles and mixed doubles
Russell Garcia GBR HOK 1988—1996 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze (competed for England)
Jason Gardener GBR ATH 2000—2004 2–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×100 m relay (ran in heats only) (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
Kersley Gardenne MRI ATH 1992—1996 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: pole vault
Bob Gardiner AUS ATH 1964—1968 0–1–0 1970 Edinburgh ATH silver: 20 miles walk
Dora Gardner GBR ATH 1948 0–1–0 1938 Sydney ATH silver: high jump (competed for England)
Keith Gardner JAM
WIF
ATH 1956—1960 3–1–1 1954 Vancouver ATH gold: 120 yards hurdles (competed for Jamaica); 1958 Cardiff ATH gold: 100 yards and 120 yards hurdles, silver: 220 yards, bronze: 4×440 yards relay (competed for Jamaica)
Peter Gardner AUS ATH 1948 1–0–0 1950 Auckland ATH gold: 120 yards hurdles
France Gareau CAN ATH 1984 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: 4×400 m relay
Gable Garenamotse BOT ATH 2004—2008 0–2–0 2002 Manchester ATH silver: long jump; 2006 Melbourne ATH silver: long jump
Katrin Garfoot AUS CYC 2016 1–0–1 2014 Glasgow CYC bronze: individual time trial; 2018 Gold Coast CYC gold: individual time trial
Nicky Gargano GBR BOX 1956 1–0–0 1954 Vancouver BOX gold: welterweight -67 kg (competed for England)
Denis Garon CAN WLT 1984—1992 1–0–0 1986 Edinburgh WLT gold: heavyweight I -100 kg
Brett Garrard GBR HOK 2000—2004 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze (competed for England)
Dick Garrard AUS WRE 1936—1952 3–0–1 1934 London WRE gold: freestyle lightweight -66 kg; 1938 Sydney WRE gold: freestyle lightweight -66 kg; 1950 Auckland WRE gold: freestyle lightweight -67 kg; 1954 Vancouver WRE bronze: freestyle lightweight -67 kg
John Garrett GBR ROW 1984—1992 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: eights (competed for England)
Anne Garrett-Audain NZL ATH 1976—1988 1–1–0 1982 Brisbane ATH gold: 3000 m (competed as Anne Audain); 1986 Edinburgh ATH silver: 10000 m (competed as Anne Audain)
Stacey Gartrell AUS SWI 1996 1–1–0 1994 Victoria SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Charles Garzarella AUS WLT 1988 0–0–1 1986 Edinburgh WLT bronze: super-heavyweight +110 kg
Bob Gasio SAM BOX 1996 0–1–0 1994 Victoria BOX silver: light-middleweight -71 kg
Aaron Gate NZL CTR 2012—2016 0–0–1 2014 Glasgow CYC bronze: points race
Terry Gathercole AUS SWI 1956—1960 2–0–0 1958 Cardiff SWI gold: 220 yards breaststroke and 4×110 yards medley
Samuel Gathimba KEN ATH 2016 0–0–1 2018 Gold Coast ATH bronze: 20 km walk
Benoît Gaudet CAN BOX 2004 0–0–1 2002 Manchester BOX bronze: featherweight -57 kg
Paul Gaudoin AUS HOK 1996—2000 2–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold; 2002 Manchester HOK gold
Frankie Gavin (DNS) GBR BOX 2008 1–0–0 2006 Melbourne BOX gold: lightweight -60 kg (competed for England)
Samuel Gaze NZL MTB 2016 1–1–0 2014 Glasgow CYC silver: mountainbike cross-country; 2018 Gold Coast CYC gold: mountainbike cross-country
Daniel Geale AUS BOX 2000 1–0–0 2002 Manchester BOX gold: welterweight -67 kg
Justin Geduld RSA RGS 2016 1–0–0 2014 Glasgow RGS gold
Judy Gegan GBR SWI 1964 1–1–0 1966 Kingston SWI gold: 4×110 yards medley, silver: 110 yards butterfly (competed for England)
Georgina Geikie GBR SHO 2012 0–0–2 2006 Melbourne SHO bronze: 10 m air pistol/pairs (competed for England); 2010 Delhi SHO bronze: 25 m sport pistol/pairs (competed for England)
Abe Geldenhuys RSA WRE 1956—1960 2–0–0 1954 Vancouver WRE gold: freestyle featherweight -62 kg; 1958 Cardiff WRE gold: freestyle featherweight -62 kg
Adam Gemili GBR ATH 2012—2016 0–2–0 2014 Glasgow ATH silver: 100 m and 4×100 m relay (competed for England)
Lijuan Geng CAN TTN 1996—2000 0–0–1 2002 Manchester TTN bronze: team
Ashleigh Gentle AUS TRI 2016 1–0–0 2018 Gold Coast TRI gold: mixed relay
Bevan George AUS HOK 2004—2008 2–0–0 2002 Manchester HOK gold; 2006 Melbourne HOK gold
Cayla George AUS BAS 2016 1–0–0 2018 Gold Coast BAS gold
David George RSA CTR/CYC 1996—2008 0–1–1 1998 Kuala Lumpur CYC bronze: individual time trial; 2006 Melbourne CYC silver: road race
Emma George AUS ATH 2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: pole vault
Patience Okon George NGR ATH 2016 0–3–0 2014 Glasgow ATH silver: 4×100 m relay (ran in heats only) and 4×400 m relay; 2018 Gold Coast ATH silver: 4×400 m relay
Regina George NGR ATH 2012 0–1–0 2014 Glasgow ATH silver: 4×400 m relay
Marios Georgiou CYP GYM 2016 2–0–1 2018 Gold Coast GYM gold: floor and parallel bars, bronze: all-around
Dave Gerrard NZL SWI 1964 1–0–1 1966 Kingston SWI gold: 220 yards butterfly, bronze: 4×110 yards medley
Tandi Gerrard-Indergaard GBR DIV 2004—2008 0–0–1 2006 Melbourne DIV bronze: synchronized springboard (competed as Tandi Indergaard for England)
Elmarie Gerryts RSA ATH 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: pole vault
Marcel Gery CAN SWI 1992 1–1–1 1990 Auckland SWI gold: 4×100 m medley, silver: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m freestyle
Amaka Gessler NZL SWI 2012 0–1–1 2010 Delhi SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle
Poulomi Ghatak IND TTN 2000 0–1–2 2006 Melbourne TTN bronze: team; 2010 Delhi TTN silver: team, bronze: doubles
Mohon Lal Ghosh IND WLT 1964—1968 0–1–0 1966 Kingston WLT silver: featherweight -60 kg
Sarah Gibbins GBR SHO 2004 0–0–1 2018 Gold Coast SHO bronze: trap (competed as Sarah Wixey for Wales)
Roger Gibbon TTO CTR/CYC 1964—1968 2–0–0 1966 Kingston CYC gold: 1000 m match sprint and 1000 m time trial
Gemma Gibbons GBR JUD 2012 0–1–0 2014 Glasgow JUD silver: half-heavyweight -78 kg (competed for England)
O'Brian Gibbons CAN ATH 1996 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 4×100 m relay
Cam Gibson NZL SWI 2004—2008 0–0–1 2006 Melbourne SWI bronze: 200 m backstroke
Cheryl Gibson CAN SWI 1976 2–1–3 1978 Edmonton SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke and 400 m medley; 1982 Brisbane SWI gold: 4×100 m medley, silver: 200 m medley, bronze: 200 m backstroke
Jackie Gibson RSA ATH 1936 0–0–1 1938 Sydney ATH bronze: marathon
James Gibson GBR SWI 2004 1–1–1 2002 Manchester SWI gold: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke (competed for England); 2006 Melbourne SWI silver: 100 m breaststroke (competed for England)
Jeffery Gibson BAH ATH 2016 0–1–1 2014 Glasgow ATH bronze: 400 m hurdles; 2018 Gold Coast ATH silver: 400 m hurdles
Jock Gibson AUS FEN 1952 0–0–1 1950 Auckland FEN bronze: team sabre
Neil Gibson NZL ROW 1988 0–1–1 1986 Edinburgh ROW silver: coxless fours, bronze: eights
Sharon Gibson GBR ATH 1984—1988 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: javelin throw (competed for England)
Fred Giffin AUS WLT 1952 0–0–1 1950 Auckland WLT bronze: middleweight -75 kg
Nathalie Giguère CAN SWI 1992 1–0–0 1990 Auckland SWI gold: 200 m breaststroke
Adrien Gilbert CAN WLT 1956 0–0–1 1958 Cardiff WLT bronze: middleweight -75 kg
Glenroy Gilbert CAN ATH/BOB 1988—2000 1–1–0 1994 Victoria ATH gold: 4×100 m relay; 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 4×100 m relay
Ray Gilbody GBR BOX 1980 0–0–1 1982 Brisbane BOX bronze: bantamweight -54 kg (competed for England)
Allen Gilchrist CAN SWI 1948—1952 0–2–0 1950 Auckland SWI silver: 3×110 yards medley; 1954 Vancouver SWI silver: 4×220 yards freestyle
Kris Gilchrist GBR SWI 2008 0–0–1 2006 Melbourne SWI bronze: 4×100 m medley (competed for Scotland)
Sandy Gilchrist CAN SWI 1964—1968 1–5–1 1962 Perth SWI silver: 4×110 yards freestyle and 4×220 yards freestyle; 1966 Kingston SWI gold: 4×110 yards medley, silver: 1650 yards freestyle, 4×110 yards freestyle, and 4×220 yards freestyle, bronze: 440 yards medley
George Giles NZL CTR/CYC 1936 0–0–1 1938 Sydney CYC bronze: Sprint 1000 yards
Ruth Gilfillan GBR SWI 1988 0–0–1 1986 Edinburgh SWI bronze: 200 m freestyle (competed for Scotland)
James Gilkes GUY ATH 1980 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: 200 m
Gillian Gilks GBR BDM 1972 3–3–0 1970 Edinburgh BDM silver: singles, doubles, and mixed doubles (competed for England); 1974 Christchurch BDM gold: singles, doubles, and mixed doubles (competed for England)
Andrew Gill GBR DIV 1972 0–0–1 1970 Edinburgh DIV bronze: platform (competed for England)
Kevin Gill GBR SHO 1992—1996 1–1–0 1990 Auckland SHO gold: trap/pairs, silver: trap (competed for England)
Nicolas Gill CAN JUD 1992—2004 1–0–0 2002 Manchester JUD gold: half-heavyweight -100 kg
Joe Gilligan GBR WRE 1972—1976 0–1–1 1974 Christchurch WRE silver: freestyle lightweight -68 kg (competed for England); 1978 Edmonton WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg (competed for England)
Nick Gillingham GBR SWI 1988—1996 1–2–4 1986 Edinburgh SWI silver: 4×100 m medley (swam in heats only), bronze: 200 m breaststroke (competed for England); 1990 Auckland SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke (competed for England); 1994 Victoria SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley (competed for England)
Crystal Gilmore CAN GYM 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur GYM bronze: team
Kirsty Gilmour GBR BDM 2016 0–1–1 2014 Glasgow BDM silver: singles (competed for Scotland); 2018 Gold Coast BDM bronze: singles (competed for Scotland)
Madonna Gimotea CAN RGY 1992 1–4–0 1990 Auckland RGY gold: ball, silver: all-around, hoop, rippon, and rope
Christine Girard CAN WLT 2008—2012 1–1–1 2002 Manchester WLT middleweight -63 kg bronze: clean & jerk; 2006 Melbourne WLT silver: middleweight -63 kg; 2010 Delhi WLT gold: light-heavyweight -69 kg
Brian Girling GBR SHO 1976 1–0–1 1986 Edinburgh SHO gold: 25 m rapid fire pistol/pairs (competed for England); 1990 Auckland SHO bronze: 25 m rapid fire pistol/pairs (competed for England)
Margaret Girvan GBR SWI 1948—1956 1–0–2 1950 Auckland SWI bronze: 4×110 yards freestyle (competed for Scotland); 1954 Vancouver SWI gold: 4×110 yards freestyle, bronze: 440 yards freestyle (competed for Scotland)
Martin Girvan GBR ATH 1984 0–2–0 1982 Brisbane ATH silver: hammer throw (competed for Northern Ireland); 1986 Edinburgh ATH silver: hammer throw (competed for Northern Ireland)
Charles Gitonga KEN ATH 1996 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: 400 m
Hugo Gittens TTO WLT 1964—1968 1–0–0 1966 Kingston WLT gold: lightweight -67.5 kg
Matthew Glaetzer AUS CTR 2012—2016 3–0–2 2014 Glasgow CYC gold: Keirin, bronze: team sprint; 2018 Gold Coast CYC gold: 1000 m time Trial and Keirin, bronze: team sprint (raced in heats only)
Mark Gleghorne GBR HOK 2016 0–0–2 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England); 2018 Gold Coast HOK bronze (competed for England)
Mary Glen-Haig GBR FEN/IOC 1948—2014 2–0–1 1950 Auckland FEN gold: foil (competed for England); 1954 Vancouver FEN gold: foil (competed for England); 1958 Cardiff FEN bronze: foil (competed for England)
Roberto Gleria ITA SWI 1988—1992 2–0–0 1986 Edinburgh SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle (competed for Australia)
Stan Glover CAN ATH 1928 0–1–0 1930 Hamilton ATH silver: 4×440 yards relay
Katie Glynn NZL HOK 2012 0–1–1 2010 Delhi HOK silver; 2014 Glasgow HOK bronze
James Goddard GBR SWI 2004—2012 3–0–1 2002 Manchester SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 200 m medley (competed for England); 2010 Delhi SWI gold: 200 m backstroke and 200 m medley (competed for England)
Bev Goddard-Callender GBR ATH 1976—1984 2–0–0 1978 Edmonton ATH gold: 4×100 m relay (competed as Bev Goddard for England); 1982 Brisbane ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
Hayden Godfrey NZL CTR 2004 0–0–1 2006 Melbourne CYC bronze: 4000 m team pursuit
Tommy Godwin GBR CTR 1948 0–0–1 1950 Auckland CYC bronze: track time trail (competed for England)
Phil Goedluck GBR BOB 2002 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: 4×100 m relay (competed for England)
Goh Liu Ying MAS BDM 2012—2016 1–1–1 2010 Delhi BDM gold: team mixed; 2018 Gold Coast BDM silver: mixed team, bronze: mixed doubles
Goh V Shem MAS BDM 2016 2–1–1 2014 Glasgow BDM gold: doubles and team mixed; 2018 Gold Coast BDM silver: mixed team, bronze: doubles
Matt Gohdes AUS HOK 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow HOK gold
George Golding AUS ATH 1932 0–0–1 1930 Hamilton ATH bronze: 440 yards
Grant Golding CAN GYM 2004—2008 2–1–2 1998 Kuala Lumpur GYM bronze: team; 2002 Manchester GYM silver: team; 2006 Melbourne GYM gold: parallel bars and team, bronze: pommelled horse
Lacena Golding-Clarke JAM ATH 1996—2004 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: 100 m hurdles
Julian Golley GBR ATH 1992 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: triple jump (competed for England)
Jermaine Gonzales JAM ATH 2004—2012 0–0–2 2006 Melbourne ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay
Geoff Goodacre AUS ATH 1956 0–0–1 1950 Auckland ATH bronze: 440 yards hurdles
Stephen Goodall AUS CTR 1976 0–0–1 1978 Edmonton CYC bronze: tandem
Andy Goode GBR BDM 1992 2–2–1 1986 Edinburgh BDM gold: team mixed, silver: doubles and mixed doubles (competed for England); 1990 Auckland BDM gold: team mixed, bronze: mixed doubles (competed for England)
Daniel Goodfellow GBR DIV 2016 1–0–0 2018 Gold Coast DIV gold: synchronized platform (competed for England)
Duncan Goodhew GBR SWI 1976—1980 0–3–0 1978 Edmonton SWI silver: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley (competed for England)
Harvey Goodman AUS WLT 1992—1996 3–0–3 1990 Auckland WLT middle-heavyweight -90 kg bronze: clean & jerk, snatch, and total; 1994 Victoria WLT middle-heavyweight -91 kg gold: clean & jerk, snatch, and total
Pulella Gopichand IND BDM 2000 0–1–1 1998 Kuala Lumpur BDM silver: team men, bronze: singles
Colin Gordon GBR ATH 1928 0–1–0 1930 Hamilton ATH silver: high jump (competed for British Guiana)
Elvis Gordon GBR JUD 1984—1992 2–0–0 1990 Auckland JUD gold: heavyweight +95 kg and open class (competed for England)
Jehue Gordon TTO ATH 2012—2016 0–1–1 2014 Glasgow ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Lalonde Gordon TTO ATH 2012—2016 0–0–2 2014 Glasgow ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay
Paige Gordon CAN DIV 1992—1996 0–2–1 1990 Auckland DIV bronze: platform; 1994 Victoria DIV silver: 3 m springboard and platform
Winston Gordon GBR JUD 2004—2012 1–0–0 2002 Manchester JUD gold: middleweight -90 kg (competed for England)
Elenor Gordon-McKay GBR SWI 1948—1956 3–0–1 1950 Auckland SWI gold: 220 yards breaststroke, bronze: 3×110 yards medley (competed for Scotland); 1954 Vancouver SWI gold: 220 yards breaststroke and 3×110 yards medley (competed for Scotland)
Debra Gore GBR SWI 1984 1–0–0 1982 Brisbane SWI gold: 4×100 m freestyle (competed for England)
Melissa Gorman AUS SWI 2008—2012 0–1–1 2006 Melbourne SWI silver: 800 m freestyle; 2010 Delhi SWI bronze: 800 m freestyle
Christine Gosden GBR SWI 1956—1960 0–0–1 1958 Cardiff SWI bronze: 220 yards breaststroke (competed for England)
Dion Gosling NZL HOK 2004 0–1–0 2002 Manchester HOK silver
Kevan Gosper AUS AOC/ATH/IOC/ONOC 1956—2013 1–0–3 1954 Vancouver ATH gold: 440 yards, bronze: 4×110 yards and 4×440 yards relay; 1958 Cardiff ATH bronze: 4×110 yards relay
Matt Goss AUS CYC 2012 0–1–0 2006 Melbourne CYC silver: 4000 m team pursuit
Sandy Goss CAN SWI 1984—1988 2–2–0 1986 Edinburgh SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley (swam in heats only), silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle
Sarah Goss NZL RGS 2016 1–0–0 2018 Gold Coast RGS gold
Joanne Gough GBR ROW 1988 0–1–1 1986 Edinburgh ROW silver: eights, bronze: coxed fours (competed for England)
John Gough GBR SHO 1976 0–0–1 1982 Brisbane SHO bronze: 25 m centre fire pistol/pairs (competed for England)
Westley Gough NZL CTR 2008—2012 0–1–0 2010 Delhi CYC silver: 4000 m team pursuit
Elva Goulbourne JAM ATH 2000 1–1–0 2002 Manchester ATH gold: long jump, silver: 4×100 m relay
Joe Gould AUS ROW 1936 0–1–0 1938 Sydney ROW silver: eights
Pip Gould NZL SWI 1956 0–0–1 1958 Cardiff SWI bronze: 110 yards backstroke
Chris Goulding AUS BAS 2016 1–0–0 2018 Gold Coast BAS gold
Natoya Goule JAM ATH 2016 0–0–1 2018 Gold Coast ATH bronze: 800 m
Kieran Govers AUS HOK 2012 1–0–0 2014 Glasgow HOK gold
Vikas Gowda IND ATH 2004—2016 1–1–0 2010 Delhi ATH silver: discus throw; 2014 Glasgow ATH gold: discus throw
Gillian Gowers GBR BDM 1992 3–1–0 1986 Edinburgh BDM gold: doubles and team mixed (competed for England); 1990 Auckland BDM gold: team mixed, silver: doubles (competed for England)
Joe Goyder GBR BOX 1928 1–0–0 1930 Hamilton BOX gold: light-heavyweight -175 lb (79.38 kg) (competed for England)
Elka Graham AUS SWI 2000—2004 0–2–1 2002 Manchester SWI silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle, bronze: 200 m freestyle
John Graham CAN ATH 1988 0–0–3 1986 Edinburgh ATH bronze: 400 m hurdles and 4×400 m relay; 1990 Auckland ATH bronze: 400 m hurdles
Mark Graham NZL DIV 1984 0–0–1 1982 Brisbane DIV bronze: 3 m springboard
Tim Graham GBR ATH 1964 0–0–1 1966 Kingston ATH bronze: 4×440 yards relay (competed for England)
Trevor Graham JAM ATH 1988 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: 4×400 m relay
Cathy Grainger-Brain AUS JUD 1988—1996 0–0–1 1990 Auckland JUD bronze: half-lightweight -52 kg (competed as Cathy Grainger)
Dalton Grant GBR ATH 1988—1996 1–1–0 1990 Auckland ATH silver: high jump (competed for England); 1998 Kuala Lumpur ATH gold: high jump (competed for England)
Howard Grant CAN BOX 1988 1–0–0 1986 Edinburgh BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Virginia Grant CAN SWI 1956 0–2–0 1954 Vancouver SWI silver: 110 yards freestyle and 4×110 yards freestyle
Zilpha Grant GBR SWI 1936 0–0–1 1938 Sydney SWI bronze: 4×110 yards freestyle (competed for England)
Gerry Gratton CAN WLT 1948—1952 2–0–0 1950 Auckland WLT gold: middleweight -75 kg; 1954 Vancouver WLT gold: light heavyweight -82.5 kg
Bob Gray CAN ATH 1984 0–1–1 1978 Edmonton ATH bronze: discus throw; 1982 Brisbane ATH silver: discus throw
Dunc Gray AUS CTR/CYC 1928—1936 2–0–0 1934 London CYC gold: 1000 m time trial; 1938 Sydney CYC gold: sprint 1000 yards
Helen Gray AUS SWI 1972 0–1–0 1970 Edinburgh SWI silver: 800 m freestyle
Matt Gray AUS ARC 1996—2008 1–0–0 2010 Delhi ARC gold: recurve team
Simon Gray GBR SWI 1980 0–3–1 1978 Edmonton SWI silver: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 400 m medley, bronze: 4×200 m freestyle (competed for England)
Sonya Gray AUS SWI 1976 2–2–0 1974 Christchurch SWI gold: 100 m freestyle and 200 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley
Thomas Gray CAN ROW 1964 0–0–1 1962 Perth ROW bronze: coxless fours
Guy Greavette CAN WLT 1988 0–1–4 1982 Brisbane WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg; 1986 Edinburgh WLT bronze: middle-heavyweight -90 kg; 1990 Auckland WLT sub-heavyweight -100 kg bronze: snatch, clean & jerk, and total
Brian Green GBR ATH 1972 0–0–1 1970 Edinburgh ATH bronze: 4×100 m relay (competed for England)
Ellia Green AUS RGS 2016 0–1–0 2018 Gold Coast RGS silver
Michael Green JAM ATH 1992—1996 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: 100 m
Roland Green CAN MTB 2000 1–0–0 2002 Manchester CYC gold: mountainbike cross-country
Sue Green GBR FEN 1968—1976 1–0–0 1970 Edinburgh FEN gold: team foil (competed for England)
Dai Greene GBR ATH 2012 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 400 m hurdles (competed for Wales)
Fiona Greenham GBR HOK 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur HOK silver (competed for England)
Tom Greenway CAN JUD 1976 0–1–0 1990 Auckland JUD silver: heavyweight +95 kg
Tony Greig NZL WRE 1964 0–0–1 1966 Kingston WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg
Michael Grenda AUS CTR 1984 1–0–0 1982 Brisbane CYC gold: 4000 m team pursuit
Julia Greville AUS SWI 1996 1–0–0 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 4×200 m freestyle
Robyn Grey-Gardner AUS ROW 1984 1–1–0 1986 Edinburgh ROW gold: eights, silver: coxed fours
Winifred Griffin NZL SWI 1956 0–1–0 1950 Auckland SWI silver: 4×110 yards freestyle
June Griffith GUY ATH 1984 0–0–1 1978 Edmonton ATH bronze: long jump
Gwen Griffiths RSA ATH 1996 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: 1500 m
Phil Griffiths GBR CYC 1976 0–1–0 1974 Christchurch CYC silver: road race (competed for England)
Tatiana Grigorieva AUS ATH 2000 1–1–0 2002 Manchester ATH gold: pole vault; 2006 Melbourne ATH silver: pole vault
Mary Grigson AUS MTB 1996—2000 0–0–1 2002 Manchester CYC bronze: mountainbike cross-country
Hollie Grima AUS BAS 2008 1–0–0 2006 Melbourne BAS gold
Judith Grinham GBR SWI 1956 1–0–1 1958 Cardiff SWI gold: 110 yards backstroke, bronze: 4×110 yards freestyle (competed for England)
Ron Grinstead GBR WRE 1968—1972 0–0–1 1970 Edinburgh WRE bronze: middleweight -82 kg (competed for England)
Kate Grose GBR ROW 1988—1992 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: eights (competed for England)
Sébastien Groulx CAN WLT 2000 2–1–0 1998 Kuala Lumpur WLT lightweight -69 kg gold: snatch and total, silver: clean & jerk
Cam Grout CAN SWI 1960 0–0–1 1958 Cardiff SWI bronze: 4×220 yards freestyle
Madeline Groves AUS SWI 2016 2–1–2 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle (swam in heats only) and 4×200 m freestyle (swam in heats only), bronze: 200 m butterfly; 2018 Gold Coast SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 50 m butterfly
Tim Gudsell NZL CYC 2008 0–0–1 2006 Melbourne CYC bronze: 4000 m team pursuit
Marieke Guehrer AUS SWI 2004 1–1–0 2010 Delhi SWI gold: 4×100 m freestyle, silver: 50 m butterfly
Paul Guest AUS ROW 1960—1968 1–0–0 1962 Perth ROW gold: eights
Tom Guinn CAN SHO 1976—1984 2–1–2 1982 Brisbane SHO gold: 50 m free pistol, bronze: 10 m air pistol and 10 m air pistol/pairs; 1986 Edinburgh SHO gold: 50 m free pistol/pairs, silver: 10 m air pistol
Punch Gunalan MAS BDM 1972 2–0–1 1970 Edinburgh BDM gold: doubles; 1974 Christchurch BDM gold: singles, bronze: doubles
Sally Gunnell GBR ATH 1988—1996 5–1–0 1986 Edinburgh ATH gold: 100 m hurdles (competed for England); 1990 Auckland ATH gold: 400 m hurdles and 4×400 m relay, silver: 100 m hurdles (competed for England); 1994 Victoria ATH gold: 400 m hurdles and 4×400 m relay (competed for England)
Ella Gunson NZL HOK 2012—2016 1–1–0 2010 Delhi HOK silver; 2018 Gold Coast HOK gold
Abhinn Shyam Gupta IND BDM 2004 0–1–0 1998 Kuala Lumpur BDM silver: team men
Donna-Marie Gurr CAN SWI 1972 0–2–3 1970 Edinburgh SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke and 4×100 m medley; 1974 Christchurch SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Jwala Gutta IND BDM 2012—2016 1–2–1 2006 Melbourne BDM bronze: team mixed; 2010 Delhi BDM gold: doubles, silver: team mixed; 2014 Glasgow BDM silver: doubles
Jeff Gutteridge GBR ATH 1976—1984 0–1–0 1982 Brisbane ATH silver: pole vault (competed for England)
Donna Guy NZL JUD 1988 0–1–0 1990 Auckland JUD silver: half-middleweight -61 kg
James Guy GBR SWI 2016 1–4–2 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m medley (swam in heats only), bronze: 400 m freestyle (competed for England); 2018 Gold Coast SWI silver: 100 m butterfly, 4×100 m freestyle, 4×200 m freestyle, and 4×100 m medley, bronze: 400 m freestyle (competed for England)
Beatrice Gyaman GHA ATH 2016 0–1–0 2010 Delhi ATH silver: 4×100 m relay
Grant Hackett AUS SWI 2000—2008 4–3–0 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle; 2002 Manchester SWI gold: 1500 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×200 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Nicole Hackett AUS TRI 2000 0–0–1 2002 Manchester TRI bronze: individual
Kelly Hackman GBR GYM 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur GYM silver: team (competed for England)
Roger Hackney GBR ATH 1980—1988 0–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: 3000 m steeplechase (competed for Wales)
Eddie Haddad CAN BOX 1948 0–0–1 1950 Auckland BOX bronze: lightweight -62 kg
Vivien Haddon NZL SWI 1964 0–1–2 1962 Perth SWI silver: 110 yards breaststroke, bronze: 220 yards breaststroke; 1966 Kingston SWI bronze: 220 yards breaststroke
Sue Haden NZL ATH 1972 0–1–1 1974 Christchurch ATH silver: 800 m; 1990 Auckland CYC bronze: 1000 m match sprint (competed as Sue Golder)
Peter Hadfield AUS ATH 1980—1984 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: decathlon
Jayden Hadler AUS SWI 2012 1–1–0 2014 Glasgow SWI gold: 4×100 m freestyle (swam in heats only), silver: 4×100 m medley
Kim Hagger GBR ATH 1984—1988 0–0–1 1986 Edinburgh ATH bronze: heptathlon (competed for England)
Nick Haig NZL HOK 2012—2016 0–0–1 2010 Delhi HOK bronze
Peter Haining GBR ROW 1992—1996 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: lightweight coxless fours (competed for England)
Ernie Haisley JAM ATH 1956 1–0–0 1958 Cardiff ATH gold: high jump
Jane Haist CAN ATH 1976 2–0–0 1974 Christchurch ATH gold: shot put and discus throw
Arjun Halappa IND HOK 2004 0–1–0 2010 Delhi HOK silver
Murray Halberg NZL ATH 1956—1964 2–0–0 1958 Cardiff ATH gold: 3 miles; 1962 Perth ATH gold: 3 miles
Ian Hale AUS SHO 1984—1988 1–1–1 1982 Brisbane SHO silver: skeet, bronze: skeet/pairs; 1994 Victoria SHO gold: skeet
Jack Hale GBR SWI 1948 1–0–1 1950 Auckland SWI gold: 3×110 yards medley, bronze: 4×220 yards freestyle (competed for England)
Ernest Haley GBR ATH 1912 0–0–1 1911 London ATH bronze: 220 yards
Joe Haley CAN ATH 1936 0–1–0 1934 London ATH silver: high jump
Darren Hall GBR BDM 1992—1996 1–0–3 1990 Auckland BDM gold: team mixed, bronze: singles (competed for England); 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: singles and team men (competed for England)
Herbie Hall GBR WRE 1952—1956 0–1–0 1954 Vancouver WRE silver: freestyle featherweight -62 kg (competed for England)
Len Hall ZIM BOX 1928 1–0–0 1930 Hamilton BOX gold: welterweight -147 lb (66.68 kg) (competed for South Africa)
Ian Hallam GBR CTR 1968—1976 3–0–2 1970 Edinburgh CYC gold: 4000 m individual pursuit (competed for England); 1974 Christchurch CYC gold: 4000 m individual pursuit and 4000 m team pursuit, bronze: 1000 m time trial and 10 miles scratch (competed for England)
Tracey Hallam GBR BDM 2004—2008 3–2–1 1998 Kuala Lumpur BDM gold: team women, bronze: singles (competed for England); 2002 Manchester BDM gold: team mixed, silver: singles (competed for England); 2006 Melbourne BDM gold: singles, silver: team mixed (competed for England)
Kevin Hallett AUS SWI 1948 0–0–0 1950 Auckland WAP gold (exhibition tournament)
Emily Halliday AUS HOK 2004—2008 1–0–0 2006 Melbourne HOK gold
Jim Halliday GBR WLT 1948—1952 2–0–0 1950 Auckland WLT gold: lightweight -67.5 kg (competed for England); 1954 Vancouver WLT gold: middleweight -75 kg (competed for England)
Julian Halls GBR HOK 1996—2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze (competed for England)
Fran Halsall GBR SWI 2008—2016 3–7–1 2006 Melbourne SWI silver: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley (competed for England); 2010 Delhi SWI gold: 50 m butterfly, silver: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×100 m medley, bronze: 100 m freestyle (competed for England); 2014 Glasgow SWI gold: 50 m freestyle and 50 m butterfly, silver: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley (competed for England)
Nellie Halstead GBR ATH 1932 1–1–1 1934 London ATH gold: 110-220-110 yards relay, silver: 220-110-220-110 yards relay, bronze: 220 yards (competed for England)
Skippy Hamahona NZL HOK 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze (competed as Skippy McGregor)
Nikki Hamblin NZL ATH 2016 0–2–0 2010 Delhi ATH silver: 800 m and 1500 m
Ian Hamer GBR ATH 1992 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: 5000 m (competed for Wales)
Gerry Hamill IRL BOX 1976 1–0–0 1978 Edmonton BOX gold: lightweight -60 kg (competed for Northern Ireland)
Samantha Hamill AUS SWI 2008—2012 0–1–0 2010 Delhi SWI silver: 400 m medley
William Hamlyn-Harris AUS ATH 2004 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: javelin throw
Jonathan Hammond GBR SHO 2008—2012 2–1–1 2010 Delhi SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle 3 prone/pairs, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs (competed for Scotland)
Rob Hammond AUS HOK 2004—2008 2–0–0 2006 Melbourne HOK gold; 2010 Delhi HOK gold
Tommy Hampson GBR ATH 1932 1–0–0 1930 Hamilton ATH gold: 880 yards (competed for England)
Dave Hancock GBR WLT 1972 0–1–0 1970 Edinburgh WLT silver: heavyweight -110 kg (competed for England)
Frank Handley GBR ATH 1936 0–2–0 1938 Sydney ATH silver: 880 yards and 4×440 yards relay (competed for England)
Linda Hanel AUS SWI 1976 0–0–2 1978 Edmonton SWI bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly
Paul Hanley AUS TEN 2008 1–1–0 2010 Delhi TEN gold: doubles, silver: mixed doubles
John Hanlon GBR ATH 1928 0–1–0 1930 Hamilton ATH silver: 4×110 yards relay (competed for England)
Peter Hanlon GBR BOX 1980 0–1–0 1982 Brisbane BOX silver: featherweight -57 kg (competed for England)
Steve Hanna BAH ATH 1984—1988 0–1–0 1982 Brisbane ATH silver: long jump
Louise Hannah-Walker CAN ATH 1972—1976 0–1–0 1974 Christchurch ATH silver: high jump
Ashia Hansen GBR ATH 1996—2000 2–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: triple jump (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: triple jump (competed for England)
Natasha Hansen NZL CTR 2012—2016 0–2–1 2018 Gold Coast CYC silver: sprint and sprint team, bronze: Keirin
Brooke Hanson AUS SWI 2004 0–2–0 2002 Manchester SWI silver: 100 m breaststroke; 2006 Melbourne SWI silver: 200 m medley
Yvonne Hanson-Nortey GBR ATH 1988 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: shot put (competed for England)
Sarah Hardcastle GBR SWI 1984—1996 2–2–2 1986 Edinburgh SWI gold: 400 m freestyle and 800 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle, bronze: 400 m medley (competed for England); 1994 Victoria SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 400 m freestyle (competed for England)
Marie Hardiman GBR SWI 1996 0–1–0 1994 Victoria SWI silver: 4×100 m medley (competed for England)
Phyllis Harding GBR SWI 1924—1936 2–1–1 1930 Hamilton SWI gold: 4×100 yards freestyle, bronze: 100 yards backstroke (competed for England); 1934 London SWI gold: 100 yards backstroke, silver: 3×110 yards medley (competed for England)
Laurence Harding-Smith AUS FEN 1956 0–0–2 1954 Vancouver FEN bronze: épée team and sabre team
Harold Hardwick ANZ SWI 1912 2–0–0 1911 London BOX gold: heavyweight, SWI gold: 100 yards freestyle
Amanda Hardy AUS BDM 1996—2000 0–0–2 1994 Victoria BDM bronze: team mixed; 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: team women
Bill Hare CAN SHO 1964—1972 1–0–0 1974 Christchurch SHO gold: 25 m rapid fire pistol
Bev Hari NZL HOK 2004 0–1–0 2002 Manchester HOK silver
Philemon Harineki ZIM ATH 1992 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: 5000 m
Leslie Harley AUS BOX 1936 0–0–1 1938 Sydney BOX bronze: heavyweight +175 lb (79.38 kg)
Ken Harman GBR SHO 1988 2–1–0 1986 Edinburgh SHO gold: skeet/pairs (competed for England); 1990 Auckland SHO gold: skeet, silver: skeet/pairs (competed for England)
Ken Harnden ZIM ATH 1996—2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 400 m hurdles
Curt Harnett CAN CTR 1984—1996 0–2–0 1990 Auckland CYC silver: 1000 m match sprint; 1994 Victoria CYC silver: 1000 m match sprint
Ernie Harper GBR ATH 1924—1936 0–1–0 1930 Hamilton ATH silver: 6 miles (competed for England)
Neil Harper GBR SWI 1984—1988 0–1–0 1986 Edinburgh SWI silver: 4×100 m medley (competed for England)
Benn Harradine AUS ATH 2008—2016 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: discus throw
Bert Harris AUS WRE 1948 1–0–0 1950 Auckland WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Diana Harris GBR SWI 1968—1972 2–0–0 1966 Kingston SWI gold: 110 yards breaststroke and 4×110 yards medley (competed for England)
Madonna Harris NZL CCS/CYC 1988 1–0–0 1990 Auckland CYC gold: 3000 m individual pursuit
Martin Harris GBR SWI 1992—1996 1–1–1 1994 Victoria SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley (competed for England); 1998 Kuala Lumpur SWI silver: 4×100 m medley (competed for England)
Rachel Harris AUS SWI 2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 800 m freestyle
Audley Harrison GBR BOX 2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur BOX gold: super-heavyweight +91 kg (competed for England)
Charlotte Harrison NZL HOK 2008—2016 0–1–0 2010 Delhi HOK silver
Dorothy Harrison GBR SWI 1968—1972 0–3–0 1970 Edinburgh SWI silver: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley (competed for England)
Joan Harrison RSA SWI 1952 3–1–2 1950 Auckland SWI gold: 440 yards freestyle, bronze: 110 yards freestyle; 1954 Vancouver SWI gold: 110 yards backstroke and 4×110 yards freestyle, silver: 3×110 yards medley, bronze: 110 yards freestyle
Keith Harrison GBR CTR 1956 0–1–1 1954 Vancouver CYC silver: 10 miles scratch, bronze: track time trail (competed for England)
Kerrin Harrison NZL BDM 1992 0–0–1 1986 Edinburgh BDM bronze: doubles
Norman Harrison AUS SHO 1976 0–1–0 1974 Christchurch SHO silver: 50 m free pistol
Sam Harrison NZL HOK 2012 1–1–0 2010 Delhi HOK silver; 2018 Gold Coast HOK gold
Thomas Harrison AUS CTR 1964 1–0–0 1962 Perth CYC gold: 1000 m match sprint
Ruby Harrold GBR GYM 2016 1–1–1 2014 Glasgow GYM gold: team, silver: all-around, bronze: uneven bars (competed for England)
Harry Hart RSA ATH/BOX 1928—1932 4–1–1 1930 Hamilton ATH gold: shot put, discus throw, bronze: javelin throw; 1934 London ATH gold: shot put, discus throw, silver: javelin throw
Nathan Hart AUS CTR 2016 0–0–2 2014 Glasgow CYC bronze: team sprint; 2018 Gold Coast CYC bronze: team sprint
Blythe Hartley CAN DIV 2000—2008 2–2–1 1998 Kuala Lumpur DIV silver: 1 m springboard; 2002 Manchester DIV silver: 1 m springboard, bronze: platform; 2006 Melbourne DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard
Bill Harvell GBR CTR/CYC 1932 0–0–1 1934 London CYC bronze: 10 miles scratch (competed for England)
Drew Harvey GBR SHO 2000 0–1–1 1998 Kuala Lumpur SHO silver: skeet/pairs (competed for England); 2002 Manchester SHO bronze: skeet/pairs (competed for England)
Pierre Harvey CAN CCS/CYC 1976—1988 0–1–0 1978 Edmonton CYC silver: road race
Eleanor Haslam CAN ATH 1956—1960 0–0–1 1958 Cardiff ATH bronze: 4×110 yards relay
Juliet Haslam AUS HOK 1992—2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Malcolm Hastie AUS WAP 1952 0–0–0 1950 Auckland WAP gold (exhibition tournament)
Alan Hatherly RSA MTB 2016 0–0–1 2018 Gold Coast CYC bronze: mountainbike cross-country
Heather Hattin CAN ROW 1988 0–0–1 1986 Edinburgh ROW bronze: lightweight single sculls
Greg Haughton JAM ATH 1996—2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×400 m relay
Karlene Haughton CAN ATH 2000 0–0–3 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 400 m hurdles and 4×400 m relay; 2002 Manchester ATH bronze: 400 m hurdles
Keith Haward GBR WRE 1976 0–0–1 1978 Edmonton WRE bronze: freestyle welterweight -74 kg (competed for England)
Brett Hawke AUS SWI 2000—2004 0–2–1 2002 Manchester SWI silver: 50 m freestyle; 2006 Melbourne SWI silver: 4×100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle
Rechelle Hawkes AUS HOK 1988—2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
David Hawkins AUS SWI 1952 3–0–0 1950 Auckland SWI gold: 220 yards breaststroke; 1954 Vancouver SWI gold: 4×220 yards freestyle and 3×110 yards medley
John Hawkins CAN ATH 1972 0–1–0 1970 Edinburgh ATH silver: high jump
Andrew Hay NZL ROW 1984 0–0–1 1986 Edinburgh ROW bronze: eights
Gerald Hay AUS WLT 1964 0–1–0 1974 Christchurch WLT silver: featherweight -60 kg
Brent Hayden CAN SWI 2004—2012 2–1–4 2002 Manchester SWI bronze: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley; 2006 Melbourne SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle; 2010 Delhi SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle
Neville Hayes AUS SWI 1960 0–2–0 1962 Perth SWI silver: 110 yards butterfly and 220 yards butterfly
Rob Hayles GBR CTR/CYC 1996—2004 1–4–0 1994 Victoria CYC silver: 4000 m team pursuit (competed for England); 1998 Kuala Lumpur CYC silver: 4000 m team pursuit and points race (competed for England); 2006 Melbourne CYC gold: 4000 m team pursuit, silver: 4000 m individual pursuit (competed for England)
Gregory Hayman AUS WLT 1988 1–1–2 1986 Edinburgh WLT gold: flyweight -52 kg; 1990 Auckland WLT flyweight -52 kg silver: clean & jerk, bronze: snatch and total
John Hayres AUS SWI 1956 0–1–0 1958 Cardiff SWI silver: 110 yards backstroke
Andy Hayward NZL HOK 2012 0–0–1 2010 Delhi HOK bronze
Jeremy Hayward (DNS) AUS HOK 2010—2016 1–0–0 2018 Gold Coast HOK gold
Pippa Hayward NZL HOK 2016 1–0–0 2018 Gold Coast HOK gold
Wally Hayward RSA ATH 1952 0–0–1 1938 Sydney ATH bronze: 6 miles
Kate Haywood GBR SWI 2008—2012 0–2–3 2002 Manchester SWI bronze: 4×100 m medley (competed for England); 2006 Melbourne SWI silver: 4×100 m medley (competed for England); 2010 Delhi SWI silver: 4×100 m medley, bronze: 50 m breaststroke and 100 m breaststroke (competed for England)
Beth Hazel CAN SWI 1992 0–0–1 1994 Victoria SWI bronze: 4×100 m medley
Louise Hazel GBR ATH 2012 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: heptathlon (competed for England)
Paul Head GBR ATH 1992 0–1–1 1994 Victoria ATH silver: hammer throw (competed for England); 2002 Manchester ATH bronze: hammer throw (competed for England)
Rayoni Head AUS BDM 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: team women
Venissa Head GBR ATH 1984 0–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: discus throw (competed for Wales)
Lynn Headley JAM ATH 1964 0–1–0 1966 Kingston ATH silver: 4×110 yards relay
Rachel Heal GBR CYC 2004 0–0–1 2002 Manchester CYC bronze: road race (competed for England)
Craig Heap GBR GYM 2000 2–0–0 1998 Kuala Lumpur GYM gold: team (competed for England); 2002 Manchester GYM gold: team (competed for England)
John Heap GBR ATH 1928 0–1–0 1930 Hamilton ATH silver: 4×110 yards relay (competed for England)
Peter Heatly GBR CGF/DIV 1948—1990 3–1–1 1950 Auckland DIV gold: platform, silver: 3 m springboard (competed for Scotland); 1954 Vancouver DIV gold: 3 m springboard, bronze: platform (competed for Scotland); 1958 Cardiff DIV gold: platform (competed for Scotland)
Ben Helfgott GBR WLT 1956—1960 0–0–1 1958 Cardiff WLT bronze: lightweight -67.5 kg (competed for England)
David Helliwell CAN ROW 1956 0–1–0 1958 Cardiff ROW silver: coxed fours
Mathew Helm AUS DIV 2000—2008 2–0–0 2006 Melbourne DIV gold: platform and synchronized platform
Dave Hemery GBR ATH 1968—1972 2–0–0 1966 Kingston ATH gold: 120 yards hurdles (competed for England); 1970 Edinburgh ATH gold: 110 m hurdles (competed for England)
Deon Hemmings JAM ATH 1992—2000 0–2–0 1994 Victoria ATH silver: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Paul Henare NZL BAS 2000—2004 0–1–0 2006 Melbourne BAS silver
Greg Henderson NZL CTR/CYC 1996—2012 1–0–3 1998 Kuala Lumpur CYC bronze: 4000 m team pursuit and points race; 2002 Manchester CYC gold: points race, bronze: 4000 m team pursuit
Paul Henderson AUS ATH 1996 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: 4×100 m relay
Rebecca Henderson AUS MTB 2012—2016 0–0–1 2014 Glasgow CYC bronze: mountainbike cross-country
Joan Hendry CAN ATH 1968 0–0–2 1970 Edinburgh ATH bronze: 4×100 m relay and long jump
Kelsie Hendry CAN ATH 2008 0–0–1 2010 Delhi ATH bronze: pole vault
Clare Henley-Halsted GBR FEN 1972—1976 1–0–0 1970 Edinburgh FEN gold: team foil (competed as Clare Henley for England)
Jaco Henn RSA SHO 1996—2000 0–1–1 2002 Manchester SHO silver: 50 m small-bore rifle prone/pairs, bronze: 50 m small-bore rifle prone
Cam Henning CAN SWI 1984 1–1–0 1982 Brisbane SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke
Jon Henricks AUS SWI 1956—1960 3–0–0 1954 Vancouver SWI gold: 110 yards freestyle, 3×110 yards medley, and 4×220 yards freestyle
Anson Henry CAN ATH 2004—2008 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: 4×100 m relay
Joanne Henry NZL ATH 1992 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: heptatlon
Jodie Henry AUS SWI 2004 4–3–0 2002 Manchester SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×100 m medley, silver: 50 m freestyle; 2006 Melbourne SWI gold: 4×100 m freestyle, silver: 50 m freestyle and 100 m freestyle
William Henzell AUS TTN 2004—2012 0–1–0 2006 Melbourne TTN silver: singles
Michael Hepburn AUS CTR 2012—2016 1–0–1 2010 Delhi CYC gold: 4000 m team pursuit, bronze: 4000 m individual pursuit
John Herbert GBR ATH/BOB 1984—1994 1–0–0 1986 Edinburgh ATH gold: triple jump (competed for England)
Kim Herford AUS SWI 1964 0–0–1 1966 Kingston SWI bronze 440 yards freestyle
Heerden Herman RSA SWI 2012 0–1–1 2010 Delhi SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle (swam in heats only)
Maurice Herriott GBR ATH 1964—1968 0–1–0 1962 Perth ATH silver: 3000 m steeplechase (competed for England)
Andrea Hewitt NZL TRI 2008—2016 0–0–2 2006 Melbourne TRI bronze: individual; 2018 Gold Coast TRI bronze: mixed relay
Lauren Hewitt AUS ATH 1996—2004 2–0–3 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m; 2002 Manchester ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 200 m; 2006 Melbourne ATH bronze: 4×100 m relay
Tom Hewitt IRL SHO 1980 1–1–0 1986 Edinburgh SHO silver: trap/pairs (competed for Northern Ireland); 1994 Victoria SHO gold: trap/pairs (competed for Northern Ireland)
Zwede Hewitt (DNS) TTO ATH 2008 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: 4×400 m relay
Brian Hewson GBR ATH 1956—1960 0–2–0 1954 Vancouver ATH silver: 880 yards (competed for England); 1958 Cardiff ATH silver: 880 yards (competed for England)
Emilie Heymans CAN DIV 2000—2012 1–2–2 2002 Manchester DIV silver: 3 m springboard and platform; 2006 Melbourne DIV bronze: platform; 2010 Delhi DIV gold: synchronized springboard, bronze: 1 m springboard
Penny Heyns RSA SWI 1992—2000 0–0–1 1994 Victoria SWI bronze: 100 m breaststroke
Curtis Hibbert CAN GYM 1988—1992 5–1–1 1990 Auckland GYM gold: all-around, parallel bars, horizontal bar, rings, and team, silver: horse vault, bronze: floor
Kaylynn Hick AUS ROW 1996 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: eights
Blair Hicken CAN SWI 1984 0–1–2 1982 Brisbane SWI bronze: 4×100 m freestyle; 1986 Edinburgh SWI silver: 4×100 m freestyle; 1990 Auckland SWI bronze: 4×100 m freestyle
James Hickman GBR SWI 1996—2004 1–4–3 1994 Victoria SWI bronze: 200 m butterfly and 4×100 m medley (competed for England); 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 200 m butterfly, silver: 200 m medley, 400 m medley, and 4×100 m medley (competed for England); 2002 Manchester SWI silver: 4×100 m medley, bronze: 200 m butterfly (competed for England)
Mark Hickman AUS HOK 2004 2–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold; 2002 Manchester HOK gold
Ray Hicks GBR CTR 1936 0–1–0 1938 Sydney CYC silver: 10 miles scratch (competed for England)
Peter Higgins GBR ATH 1956 1–0–0 1954 Vancouver ATH gold: 4×440 yards relay (competed for England)
Terry Higgins GBR ATH 1952 0–1–0 1950 Auckland ATH silver: 4×440 yards relay (competed for England)
Allison Higson CAN SWI 1988—1992 2–2–0 1986 Edinburgh SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, silver: 4×100 m medley; 1990 Auckland SWI silver: 4×100 m freestyle
Amber Hill GBR SHO 2016 0–1–0 2018 Gold Coast SHO silver: skeet (competed for England)
Brett Hill AUS SWI 1964 0–1–1 1962 Perth SWI bronze: 220 yards butterfly; 1966 Kingston SWI silver: 220 yards butterfly
Clinton Hill AUS ATH 2004—2008 1–0–0 2006 Melbourne ATH gold: 4×400 m relay
Darryn Hill AUS CTR 1996—2000 1–1–1 1994 Victoria CYC silver: 1000 m time trial, bronze: 1000 m match sprint; 1998 Kuala Lumpur CYC gold: sprint
James Hill NZL ROW 1956—1960 1–1–1 1958 Cardiff ROW silver: single sculls, bronze: double sculls; 1962 Perth ROW gold: single sculls
Jean Hill GBR SWI 1984—1988 0–2–0 1986 Edinburgh SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m medley (competed for Scotland)
Mick Hill GBR ATH 1988—2000 0–3–1 1986 Edinburgh ATH silver: javelin throw (competed for England); 1990 Auckland ATH silver: javelin throw (competed for England); 1994 Victoria ATH silver: javelin throw (competed for England); 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: javelin throw (competed for England)
Narelle Hill AUS JUD 1996 0–0–1 1990 Auckland JUD bronze: middleweight -66 kg
Ron Hill GBR ATH 1964—1972 1–0–0 1970 Edinburgh ATH gold: marathon (competed for Scotland)
Tom Hill AUS JUD 2000 1–0–0 2002 Manchester JUD gold: lightweight -73 kg
Winston Hill FIJ BOX 2016 0–0–1 2018 Gold Coast BOX bronze: welterweight -69 kg
Alex Hillhouse AUS ATH 1932 0–2–0 1930 Hamilton ATH silver: 3 miles and 1.166 mi steeplechase
Blair Hilton NZL HOK 2012—2016 0–0–1 2010 Delhi HOK bronze
Maddie Hinch GBR HOK 2016 0–1–1 2014 Glasgow HOK silver (competed for England); 2018 Gold Coast HOK bronze (competed for England)
Tash Hind NZL SWI 2008—2012 0–1–1 2010 Delhi SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle
Philip Hindes GBR CTR 2012—2016 0–2–0 2014 Glasgow CYC silver: team sprint (competed for England); 2018 Gold Coast CYC silver: team sprint (competed for England)
Richard Hine AUS CTR 1964 0–1–2 1962 Perth CYC silver: 4000 m individual pursuit; 1966 Kingston CYC bronze: 1000 m time trial and 4000 m individual pursuit
Margery Hinton GBR SWI 1928—1936 1–1–3 1930 Hamilton SWI silver: 200 yards breaststroke (competed for England); 1934 London SWI bronze: 200 yards breaststroke and 4×100 yards freestyle (competed for England); 1938 Sydney SWI gold: 3×110 yards medley, bronze: 4×100 yards freestyle (competed for England)
Eileen Hiscock GBR ATH 1932—1936 3–1–0 1934 London ATH gold: 100 yards, 220 yards, and 110-220-110 yards relay, silver: 220-110-220-110 yards relay (competed for England)
Sophie Hitchon GBR ATH 2012—2016 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: hammer throw (competed for England)
Michael Hoare GBR HOK 2016 0–0–1 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England)
Russell Hobby AUS FEN 1964—1968 0–1–1 1966 Kingston FEN silver: team foil, bronze: team épée
Belinda Hocking AUS SWI 2008—2016 2–0–1 2014 Glasgow SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley (swam in heats only), bronze: 100 m backstroke
Murray Hocking AUS BDM 1996 0–0–1 1994 Victoria BDM bronze: team mixed
Sally Hodge GBR CYC 1988—1992 0–0–1 1994 Victoria CYC bronze: points race
Gill Hodges GBR ROW 1980—1984 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: lightweight coxless fours (competed for England)
Lelieth Hodges JAM ATH 1972—1980 0–0–1 1982 Brisbane ATH bronze: 4×100 m relay
George Hodgson CAN SWI 1912—1920 1–0–0 1911 London SWI gold: 1 mile freestyle
Nick Hodgson GBR SWI 1984—1988 0–0–1 1986 Edinburgh SWI bronze: 200 m butterfly (competed for England)
Abby Hoffman CAN ATH 1964—1976 1–0–0 1966 Kingston ATH gold: 880 yards
Marion Hoffman AUS ATH 1972 1–0–1 1970 Edinburgh ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Hec Hogan AUS ATH 1956 0–0–3 1954 Vancouver ATH bronze: 100 yards and 4×110 yards relay; 1958 Cardiff ATH bronze: 4×110 yards relay
David Hohl CAN WRE 1992—1996 1–0–0 1994 Victoria WRE gold: freestyle welterweight -74 kg
Jack Holden GBR ATH 1948 1–0–0 1950 Auckland ATH gold: marathon (competed for England)
Gary Holdsworth AUS ATH 1964 0–0–1 1966 Kingston ATH bronze: 4×110 yards relay
John Holland NZL ATH 1948—1952 0–1–1 1950 Auckland ATH silver: 440 yards hurdles, bronze: 4×440 yards relay
Maree Holland AUS ATH 1988 0–1–1 1986 Edinburgh ATH bronze: 4×400 m relay (competed as Maree Chapman); 1990 Auckland ATH silver: 4×400 m relay
Steve Holland AUS SWI 1976 1–0–0 1974 Christchurch SWI gold: 1500 m freestyle
Vicky Holland GBR TRI 2012—2016 1–1–1 2014 Glasgow TRI gold: mixed relay, bronze: individual (competed for England); 2018 Gold Coast TRI silver: mixed relay (competed for England)
Kate Hollywood AUS HOK 2008 2–0–0 2006 Melbourne HOK gold; 2010 Delhi HOK gold
Andy Holmes GBR ROW 1984—1988 2–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: coxless pairs and coxed fours (competed for England)
Cyril Holmes GBR ATH 1936 2–1–0 1938 Sydney ATH gold: 100 yards and 220 yards, silver: 4×110 yards relay (competed for England)
Gary Holmes CAN WRE 1988—1992 1–0–0 1986 Edinburgh WRE gold: freestyle welterweight -74 kg
Kelly Holmes GBR ATH 1996—2004 2–1–0 1994 Victoria ATH gold: 1500 m (competed for England); 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 1500 m (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: 1500 m (competed for England)
Kate Holroyd GBR ROW 1984 0–1–1 1986 Edinburgh ROW silver: eights, bronze: coxed fours (competed for England)
Stephen Holt AUS HOK 2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold
Mark Holtom GBR ATH 1980—1984 0–1–0 1982 Brisbane ATH silver: 110 m hurdles (competed for England)
Gary Honey AUS ATH 1980—1988 2–0–0 1982 Brisbane ATH gold: long jump; 1986 Edinburgh ATH gold: long jump
Vivian Hoo MAS BDM 2016 3–1–0 2014 Glasgow BDM gold: doubles and team mixed; 2018 Gold Coast BDM gold: doubles, silver: team mixed
Lara Hooiveld AUS SWI 1988 1–0–0 1990 Auckland SWI gold: 4×100 m medley
Steve Hooker AUS ATH 2004—2012 2–0–0 2006 Melbourne ATH gold: pole vault; 2010 Delhi ATH gold: pole vault
Brian Hooper GBR ATH 1976—1980 0–0–2 1974 Christchurch ATH bronze: pole vault (competed for England); 1978 Edmonton ATH bronze: pole vault (competed for England)
Robert Hooper CAN SWI 1936 1–1–0 1934 London SWI gold: 4×200 yards freestyle; 1938 Sydney SWI silver: 4×220 yards freestyle
Elyse Hopfner-Hibbs CAN GYM 2008 2–1–1 2006 Melbourne GYM gold: uneven bars and balance beam, silver: all-around, bronze: team
Thelma Hopkins GBR ATH 1952—1956 1–1–0 1954 Vancouver ATH gold: high jump, silver: long jump (competed for Northern Ireland)
Janet Hopner AUS FEN 1964 0–0–1 1962 Perth FEN bronze: foil
Blair Hopping NZL HOK 2004—2012 0–1–0 2002 Manchester HOK silver
Vicky Horner GBR SWI 1996 0–1–0 1998 Kuala Lumpur SWI silver: 400 m freestyle (competed for England)
Jill Horstead CAN SWI 1984 0–0–1 1986 Edinburgh SWI bronze: 200 m butterfly
Mack Horton AUS SWI 2016 3–2–1 2014 Glasgow SWI gold: 4×200 m freestyle (swam in heats only), silver: 1500 m freestyle; 2018 Gold Coast SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle, silver: 200 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle
Sheila Hoskin GBR ATH 1956 1–0–0 1958 Cardiff ATH gold: long jump (competed for England)
Chloe Hosking AUS CYC 2012 1–0–1 2010 Delhi CYC bronze: road race; 2018 Gold Coast CYC gold: road race
Lynden Hosking AUS BOX 1996 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BOX bronze: welterweight -67 kg
Bill Hoskyns GBR FEN 1956—1976 9–1–0 1958 Cardiff FEN gold: épée, team épée, sabre, and team sabre (competed for England); 1966 Kingston FEN gold: épée, team épée, and team foil, silver: foil (competed for England); 1970 Edinburgh FEN gold: épée and team épée (competed for England)
Valérie Hould-Marchand CAN SWA 1996 1–0–0 1998 Kuala Lumpur SYN gold: solo
Glen Housman AUS SWI 1992—1996 2–1–1 1990 Auckland SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle; 1994 Victoria SWI gold: 4×200 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle
Wendy Houvenaghel GBR CTR 2008 0–1–0 2010 Delhi CYC silver: 3000 m individual pursuit (competed for Northern Ireland)
Anthony Howard GBR SWI 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur SWI bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Michael Howard GBR FEN 1956—1964 2–1–0 1958 Cardiff FEN gold: team épée, silver: épée (competed for England); 1962 Perth FEN gold: team épée (competed for England)
Kym Howe AUS ATH 2004 1–1–0 2002 Manchester ATH silver: pole vault; 2006 Melbourne ATH gold: pole vault
Margaret Howe CAN ATH 1976 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: 4×100 m relay
Paul Howe GBR SWI 1984—1992 0–0–1 1986 Edinburgh SWI bronze: 4×200 m freestyle (competed for England)
Neville Howell AUS ROW 1956—1960 1–0–0 1962 Perth ROW gold: eights
Mark Howkins CAN SHO 1984—1988 0–1–2 1986 Edinburgh SHO bronze: 25 m rapid fire pistol and 25 m rapid fire pistol/pairs; 1990 Auckland SHO silver: 25 m rapid fire pistol/pairs
Robert Howland GBR ATH 1928 0–2–0 1930 Hamilton ATH silver: shot put (competed for England); 1934 London ATH silver: shot put (competed for England)
Chris Hoy GBR CTR/CYC 2000—2012 2–0–2 2002 Manchester CYC gold: 1000 m time trial, bronze: team sprint (competed for Scotland); 2006 Melbourne CYC gold: team sprint, bronze: 1000 m time trial (competed for Scotland)
Joslyn Hoyte-Smith GBR ATH 1980—1984 1–0–1 1978 Edmonton ATH gold: 4×400 m relay (competed as for England); 1982 Brisbane ATH bronze: 400 m (competed for England)
Taras Hryb CAN WRE 1972 0–0–1 1974 Christchurch WRE bronze: freestyle middleweight -82 kg
Johnny Huang CAN TTN 1996—2004 0–1–0 2002 Manchester TTN silver: singles
Philip Hubble GBR SWI 1980—1984 1–4–2 1978 Edmonton SWI bronze: 200 m butterfly and 4×200 m freestyle (competed for England); 1982 Brisbane SWI gold: 200 m butterfly, silver: 100 m butterfly, 4×100 m freestyle, 4×200 m freestyle, and 4×100 m medley (competed for England)
James Huckle GBR SHO 2012 0–2–2 2010 Delhi SHO silver: 10 m air rifle/pairs and 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, bronze: 10 m air rifle and 50 m small-bore rifle 3 positions (competed for England)
Claire Huddart GBR SWI 1996—2000 1–3–0 1994 Victoria SWI gold: 4×100 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle (competed for England); 1998 Kuala Lumpur SWI silver: 4×100 m freestyle and 4×200 m freestyle (competed for England)
Deserie Huddleston-Wakefield-Baynes AUS SHO 1996—2000 1–0–0 2006 Melbourne SHO gold: trap/pairs (competed as Deserie Wakefield-Baynes)
Bret Hudson AUS GYM 1996 1–2–2 1994 Victoria GYM gold: horse vault, silver: team; 1998 Kuala Lumpur GYM silver: team, bronze: horse vault and parallel bars
Nikki Hudson AUS HOK 2000—2008 2–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK gold (competed as Nikki Mott); 2002 Manchester HOK bronze; 2006 Melbourne HOK gold
Matt Hudson-Smith GBR ATH 2016 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 4×400 m relay (competed for England)
Geoff Huegill AUS SWI 2000—2004 7–1–0 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley; 2002 Manchester SWI gold: 50 m butterfly, 100 m butterfly, and 4×100 m medley; 2010 Delhi SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley, silver: 50 m butterfly
Arturo Huerta CAN ATH 1996—2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 20 km walk
Ann Hughes GBR JUD 1988 0–0–1 1990 Auckland JUD bronze: lightweight -56 kg (competed for England)
Clara Hughes CAN CYC/SSK 1996—2012 1–1–1 1994 Victoria CYC silver: team time trial; 2002 Manchester CYC gold: individual time trial, bronze: points race
Edna Hughes GBR SWI 1932—1936 0–1–2 1934 London SWI silver: 3×110 yards medley, bronze: 4×110 yards freestyle (competed for England); 1938 Sydney bronze: 4×110 yards freestyle (competed for England)
Jane Hughes CAN SWI 1964 1–0–1 1966 Kingston SWI gold: 4×110 yards freestyle, bronze: 440 yards medley
Joanna Hughes AUS GYM 1996 0–0–1 1994 Victoria GYM bronze: team
David Humble CAN BDM 1992 0–1–0 1990 Auckland BDM silver: team mixed
Sylvia Hume NZL SWI 1988 1–0–0 1986 Edinburgh SWI gold: 100 m backstroke
John Humphreys AUS FEN 1960—1964 0–2–1 1962 Perth FEN silver: team épée; 1966 Kingston FEN silver: team foil, bronze: team épée
Chris Hunt GBR BDM 1992—2000 2–1–3 1994 Victoria BDM gold: mixed doubles and team mixed, silver: doubles (competed for England); 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: doubles, mixed doubles, and team men (competed for England)
Natasha Hunt GBR RGS 2016 0–0–1 2018 Gold Coast RGS bronze (competed for England)
Heather Hunte-Oakes GBR ATH 1980—1984 2–0–0 1986 Edinburgh ATH gold: 100 m and 4×100 m relay (competed as Heather Oakes for England)
Andrew Hunter GBR SWI 2008 0–2–0 2006 Melbourne SWI silver: 4×200 m freestyle (competed for Scotland); 2010 Delhi SWI silver: 4×200 m freestyle (competed for Scotland)
Jill Hunter GBR ATH 1988—1992 0–1–0 1990 Auckland ATH silver: 10000 m (competed for England)
Susan Hunter NZL SWI 1972—1976 0–0–2 1974 Christchurch SWI bronze: 200 m medley and 400 m medley
Andrew Hurd CAN SWI 2000—2008 0–2–0 2006 Melbourne SWI silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Gary Hurring NZL SWI 1984 1–0–0 1978 Edmonton SWI gold: 200 m backstroke
Lincoln Hurring NZL SWI 1952—1956 0–2–0 1954 Vancouver SWI silver: 110 yards backstroke and 3×110 yards medley
Emily Hurtz (DNS) AUS HOK 2012 1–1–0 2010 Delhi HOK gold; 2018 Gold Coast HOK silver
Dilawar Hussain PAK HOK 2004 0–1–0 2006 Melbourne HOK silver
Tim Hutchings GBR ATH 1984 0–0–1 1986 Edinburgh ATH bronze: 5000 m (competed for England)
Jack Hutchins CAN ATH 1948—1952 0–1–0 1950 Auckland ATH silver: 880 yards
Ross Hutchins GBR TEN 2012 0–1–0 2010 Delhi TEN silver: doubles (competed for England)
Craig Hutchison CAN SWI 2000 0–1–2 1998 Kuala Lumpur SWI silver: 4×100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley (swam in heats only); 2002 Manchester SWI bronze: 4×100 m freestyle
Lynne Hutchison GBR RGY 2012 0–0–1 2010 Delhi RGY bronze: group (competed for England)
Len Hutton CAN ATH 1932 1–0–1 1930 Hamilton ATH gold: long jump, bronze: triple jump
Ralph Hutton CAN SWI 1964—1972 1–9–2 1966 Kingston SWI gold: 4×110 yards medley, silver: 110 yards backstroke, 220 yards backstroke, 440 yards medley, 4×110 yards freestyle, and 4×220 yards freestyle, bronze: 440 yards freestyle, and 1650 yards freestyle; 1970 Edinburgh SWI silver: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×200 m freestyle
Carol Huynh CAN WRE 2008—2012 1–0–0 2010 Delhi WRE gold: freestyle flyweight -48 kg
Jaheel Hyde JAM ATH 2014—2016 0–0–1 2018 Gold Coast ATH bronze: 400 m hurdles
Mark Hylton GBR ATH 1996 1–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 4×400 m relay (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: 4×400 m relay (ran in heats only) (competed for England)
Dorothy Hyman GBR ATH 1960—1964 3–1–0 1958 Cardiff ATH gold: 4×110 yards relay (competed for England); 1962 Perth ATH gold: 100 yards and 220 yards, silver: 4×110 yards relay (competed for England)
Amirul Ibrahim MAS WLT 2008 4–0–0 2002 Manchester WLT bantamweight -56 kg gold: clean & jerk, snatch, and total; 2010 Delhi WLT gold: bantamweight -56 kg
Faith Idehen NGR ATH 1992 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: 4×100 m relay
Phillips Idowu GBR ATH 2000—2012 1–1–0 2002 Manchester ATH silver: triple jump (competed for England); 2006 Melbourne ATH gold: triple jump (competed for England)
Yinka Idowu GBR ATH 1992 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: long jump (competed for England)
Daniel Igali CAN WRE 2000—2004 1–0–0 2002 Manchester WRE gold: freestyle middleweight -74 kg
Festus Igbinoghene NGR ATH 1996 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: long jump
Samuel Igun NGR ATH 1960—1972 1–1–0 1966 Kingston ATH gold: triple jump, silver: high jump
Juma Ikangaa TAN ATH 1984—1992 0–1–0 1982 Brisbane ATH silver: marathon
Richard Ikeda CAN GYM 1996 1–4–3 1994 Victoria GYM gold: team, silver: horizontal bar, bronze: rings and pommelled horse; 1998 Kuala Lumpur GYM silver: parallel bars and pommelled horse, bronze: team; 2002 Manchester GYM silver: team
Isaac Ikhouria NGR BOX 1972 0–0–1 1974 Christchurch BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Mohamed Madzli Ikmar MAS HOK 2000 0–0–1 2006 Melbourne HOK bronze
Eseme Ikpoto NGR ATH 1984 1–0–0 1982 Brisbane ATH gold: 4×100 m relay
Matt Illingworth GBR CTR/CYC 1992—1996 0–2–1 1994 Victoria CYC silver: team time trial (competed for England); 1998 Kuala Lumpur CYC silver: 4000 m team pursuit, bronze: 4000 m individual pursuit (competed for England)
François Imbeau-Dulac CAN DIV 2012 0–1–0 2018 Gold Coast DIV silver: synchronized springboard
Lindy Imgrund AUS SHO 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur SHO silver: 10 m air rifle/pairs (competed as Lindy Muehlberg)
Rachel Imison AUS HOK 2000—2008 2–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK gold; 2002 Manchester HOK bronze; 2006 Melbourne HOK gold
Muhammad Imran PAK HOK 2008—2012 0–1–0 2006 Melbourne HOK silver
Tariq Imran PAK HOK 2000 0–0–1 2002 Manchester HOK bronze
Hugo Inglis NZL HOK 2012—2016 0–1–1 2010 Delhi HOK bronze; 2018 Gold Coast HOK silver
Melissa Ingram NZL SWI 2008—2012 0–0–1 2006 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle
Barbara Inkpen GBR ATH 1968—1972 1–0–0 1974 Christchurch ATH gold: high jump (competed as Barbara Lawton for England)
Alison Inverarity AUS ATH 1992—2000 1–0–1 1994 Victoria ATH gold: high jump; 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: high jump
Dorcus Inzikuru UGA ATH 2004—2012 1–0–0 2006 Melbourne ATH gold: 3000 m steeplechase
Akira Ioane NZL RGS 2016 0–1–0 2014 Glasgow RGS silver
Kyriakos Ioannou CYP ATH 2004—2016 0–1–1 2006 Melbourne ATH bronze: high jump; 2014 Glasgow ATH silver: high jump
Carmen Ionescu CAN
ROU
ATH 1972—1984 1–1–0 1978 Edmonton ATH gold: discus throw, silver: shot put (competed for Canada)
Lynch Ipera PNG BOX 1996 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BOX bronze: featherweight -57 kg
Muhammad Iqbal PAK ATH 1952—1960 1–1–1 1954 Vancouver ATH gold: hammer throw; 1958 Cardiff ATH silver: hammer throw; 1966 Kingston ATH bronze: hammer throw
Lawrence Iquaibom NGR WLT 1984—1988 0–3–0 1990 Auckland WLT lightweight -67.5 kg silver: clean & jerk, snatch, and total
Brendan Irvine IRL BOX 2016 0–1–0 2018 Gold Coast BOX silver: flyweight -52 kg (competed for Northern Ireland)
Grant Irvine AUS SWI 2016 1–1–1 2014 Glasgow SWI silver: 200 m butterfly; 2018 Gold Coast SWI gold: 4×100 m medley, bronze: 100 m butterfly
Martyn Irvine IRL CTR 2012 0–0–1 2010 Delhi CYC bronze: 4000 m team pursuit (competed for Northern Ireland)
Chloé Isaac CAN SWA 2012 1–0–0 2010 Delhi SYN gold: duet
Willie Isangura TAN BOX 1980—1984 0–0–1 1982 Brisbane BOX bronze: heavyweight +81 kg
Damian Istria AUS GYM 2000 1–3–1 2002 Manchester GYM silver: horizontal bar, bronze: team; 2006 Melbourne GYM gold: horizontal bar, silver: rings and team
Margaret Iwasaki CAN SWI 1960 0–1–2 1958 Cardiff SWI silver: 4×110 yards freestyle, bronze: 110 yards butterfly and 4×110 yards medley
Andrew Jachno AUS ATH 1984—1992 0–1–0 1990 Auckland ATH silver: 30 km walk
Ron Jacks CAN SWI 1964—1972 2–4–1 1966 Kingston SWI gold: 110 yards butterfly and 4×110 yards medley, silver: 4×110 yards freestyle and 4×220 yards freestyle; 1970 Edinburgh SWI silver: 4×100 m freestyle and 4×200 m freestyle, bronze: 100 m butterfly
Alex Jackson GBR SWI 1968 0–0–1 1970 Edinburgh SWI bronze: 200 m freestyle (competed for Isle of Man)
Ashley Jackson GBR HOK 2008—2016 0–0–1 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England)
Barry Jackson GBR ATH 1960 0–1–0 1962 Perth ATH silver: 4×440 yards relay (competed for England)
Colin Jackson GBR ATH 1988—2000 2–2–0 1986 Edinburgh ATH silver: 110 m hurdles (competed for Wales); 1990 Auckland ATH gold: 110 m hurdles (competed for Wales); 1994 Victoria ATH gold: 110 m hurdles (competed for Wales); 2002 Manchester ATH silver: 110 m hurdles (competed for Wales)
Emma Jackson AUS TRI 2012 0–0–1 2014 Glasgow TRI bronze: mixed relay
Harry Jackson GBR CTR 1964—1968 0–0–1 1962 Perth CYC bronze: 4000 m individual pursuit (competed for England)
Jo Jackson GBR ATH 2008—2012 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 20 km walk (competed for England)
Jo Jackson GBR SWI 2004—2012 0–2–1 2006 Melbourne SWI silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle (competed for England); 2006 Melbourne SWI bronze: 4×200 m freestyle (competed for England)
Lauren Jackson AUS BAS 2000—2012 1–0–0 2006 Melbourne BAS gold
Linda Jackson CAN CYC 1996 0–2–0 1994 Victoria CYC silver: road race; 1998 Kuala Lumpur CYC silver: individual time trial
Luke Jackson AUS BOX 2012 0–0–1 2006 Melbourne BOX bronze: featherweight -57 kg
Marjorie Jackson AUS ATH 1952—2007 7–0–0 1950 Auckland ATH gold: 100 yards, 220 yards, 110-220-110 yards relay, and 220-110-220-110 yards relay; 1954 Vancouver ATH gold: 100 yards, 220 yards, and 4×110 yards relay
Peter Jackson GBR ROW 1936 1–1–0 1938 Sydney ROW gold: eights, silver: single sculls (competed for England)
Peter Jackson NZL TTN 1988—2000 0–0–1 2002 Manchester TTN bronze: mixed doubles
Shericka Jackson JAM ATH 2010—2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: 200 m
Tim Jackson AUS ATH 1996 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: 4×100 m relay
Grace Jackson-Small JAM ATH 1984—1992 0–0–1 1982 Brisbane ATH bronze: 4×100 m relay (competed as Grace Jackson)
Doris Jacob NGR ATH 2000 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 4×400 m relay
Isaac Jacob NGR WRE 1996 1–0–0 1994 Victoria WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Peter Jacobs GBR FEN 1964—1968 3–0–2 1962 Perth FEN gold: team épée, bronze: épée (competed for England); 1966 Kingston FEN gold: team épée (competed for England); 1970 Edinburgh FEN gold: team épée, bronze: épée (competed for England)
Simone Jacobs GBR ATH 1984—1996 0–1–2 1990 Auckland ATH silver: 4×100 m relay (competed for England); 1994 Victoria ATH bronze: 4×100 m relay (competed for England); 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 4×100 m relay (competed for England)
Sharon Jaklofsky NED ATH 1996 0–1–0 1990 Auckland ATH silver: heptathlon (competed for Australia)
Antony James GBR SWI 2012 0–1–1 2010 Delhi SWI silver: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley (competed for England)
Becky James GBR CTR 2016 0–1–1 2010 Delhi CYC silver: sprint, bronze: 500 m time trial (competed for Wales)
Ian James CAN ATH 1988—1992 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: long jump
Karen James CAN SWI 1972 0–1–0 1970 Edinburgh SWI silver: 4×100 m freestyle
Kirani James GRN ATH 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 400 m
Andy Jameson GBR SWI 1984—1988 1–1–2 1986 Edinburgh SWI gold: 100 m butterfly, silver: 4×100 m medley, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle (competed for England)
Geoffrey Jameson AUS WRE 1956—1960 1–1–0 1954 Vancouver WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg; 1958 Cardiff WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Jane Jamieson AUS ATH 1996—2000 1–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: heptatlon; 2002 Manchester ATH gold: heptatlon
Mark Jamieson AUS CTR 2008 0–1–0 2006 Melbourne CYC silver: 4000 m team pursuit
Michael Jamieson GBR SWI 2012 0–2–0 2010 Delhi SWI silver: 200 m breaststroke (competed for Scotland); 2014 Glasgow SWI silver: 200 m breaststroke (competed for Scotland)
Sarah Jamieson AUS ATH 2000—2008 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: 1500 m
Riley Janes CAN SWI 2004 0–0–1 2002 Manchester SWI bronze: 4×100 m medley
Edward Jans CAN SHO 1972 0–1–0 1978 Edmonton SHO silver: 50 m free pistol
Anne Jardin CAN SWI 1976 1–0–0 1974 Christchurch SWI gold: 4×100 m freestyle
Tony Jarrett GBR ATH 1988—2000 2–2–0 1990 Auckland ATH gold: 4×100 m relay (ran in heats only), silver: 110 m hurdles (competed for England); 1994 Victoria ATH silver: 110 m hurdles (competed for England); 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 110 m hurdles (competed for England)
Paul Jarvie AUS SWI 1972—1976 0–2–1 1970 Edinburgh SWI silver: 200 m breaststroke and 4×100 m medley, bronze: 100 m breaststroke
Christine Jarvis GBR SWI 1972—1976 0–0–1 1970 Edinburgh SWI bronze: 100 m breaststroke (competed for England)
Korey Jarvis CAN WRE 2016 1–2–0 2010 Delhi WRE silver: freestyle heavyweight -96 kg; 2014 Glasgow WRE gold: freestyle super-heavyweight -125 kg; 2018 Gold Coast WRE silver: freestyle super-heavyweight -125 kg
Tony Jarvis GBR SWI 1968 0–0–4 1966 Kingston SWI bronze: 4×110 yards freestyle and 4×220 yards freestyle (competed for England); 1970 Edinburgh SWI bronze: 4×100 m freestyle and 4×200 m freestyle (competed for England)
Kashif Jawwad PAK HOK 2000—2004 0–0–1 2002 Manchester HOK bronze
Allan Jay GBR FEN 1952—1968 7–1–2 1950 Auckland FEN gold: team épée (competed for Australia); 1954 Vancouver FEN gold: team épée and team foil, bronze: foil (competed for England); 1958 Cardiff FEN gold: team épée, bronze: épée (competed for England); 1962 Perth FEN gold: team foil, silver: foil (competed for England); 1966 Kingston FEN gold: foil and team foil (competed for England)
Wendy Jeal GBR ATH 1988 0–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: 100 m hurdles (competed for England)
Josh Jefferis AUS GYM 2012 4–1–2 2006 Melbourne GYM gold: all-around and rings, silver: team, bronze: parallel bars; 2010 Delhi GYM gold: parallel bars and team, bronze: all-around
Leslie Jeffers GBR WRE 1936 0–0–1 1938 Sydney WRE bronze: freestyle middleweight -79 kg (competed for England)
Margaret Jeffery GBR SWI 1936 0–1–0 1938 Sydney SWI silver: 440 yards freestyle (competed for England)
Toni Jeffs NZL SWI 1992 0–0–2 1998 Kuala Lumpur SWI bronze: 50 m freestyle; 2002 Manchester SWI bronze: 50 m freestyle
Sasha Jeltkov CAN GYM 2000—2004 1–1–3 1998 Kuala Lumpur GYM gold: horizontal bar, bronze: team; 2002 Manchester GYM silver: team, bronze: all-around and horizontal bar
David Jenkins GBR ATH 1972—1980 1–0–0 1978 Edmonton ATH gold: 4×100 m relay (competed for Scotland)
Ed Jenkins AUS RGS 2016 0–1–1 2010 Delhi RGS silver; 2014 Glasgow RGS bronze
Tammy Jenkins NZL BDM 1992—1996 0–0–2 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: doubles; 2002 Manchester BDM bronze: team mixed
Kate Jenner AUS HOK 2012 2–0–0 2010 Delhi HOK gold; 2014 Glasgow HOK gold
Sue Jenner GBR SWI 1976 0–0–1 1978 Edmonton SWI bronze: 4×100 m medley (competed for England)
Stephen Jenness NZL HOK 2012—2016 0–1–1 2010 Delhi HOK bronze; 2018 Gold Coast HOK silver
Jo Jennings GBR ATH 1988—1992 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: high jump (competed for England)
Paul Jennings GBR CTR 1992 0–1–0 1994 Victoria CYC silver: team time trial (competed for England)
Janeth Jepkosgei KEN ATH 2008—2012 1–0–0 2006 Melbourne ATH gold: 800 m
Harry Jerome CAN ATH 1960—1968 1–0–0 1966 Kingston ATH gold: 100 yards
Fred Jessey NGR WRE 2004 0–0–1 2002 Manchester WRE bronze: freestyle welterweight -66 kg
Jiang Yanmei SGP BDM 2004—2008 0–2–0 2002 Manchester BDM silver: team mixed; 2006 Melbourne BDM silver: doubles
Jing Jun Hong SGP TTN 1996—2004 2–0–2 2002 Manchester TTN gold: doubles and team, bronze: singles and mixed doubles
Ben Jipcho KEN ATH 1968—1972 2–1–1 1970 Edinburgh ATH silver: 3000 m steeplechase; 1974 Christchurch ATH gold: 5000 m and 3000 m steeplechase, bronze: 1500 m
Mohan Jiwa MAS HOK 2000 0–0–1 2006 Melbourne HOK bronze
Marcel Jobin CAN ATH 1976—1984 0–1–0 1982 Brisbane ATH silver: 30 km walk
Anaso Jobodwana RSA ATH 2012—2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: 4×100 m relay
Wolfgang Jobst AUS SHO 1988 0–1–0 1986 Edinburgh SHO silver: 10 m air rifle/pairs
Helalia Johannes NAM ATH 2008—2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: marathon
Jason John GBR ATH 1992 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: 4×100 m relay (competed for England)
Brian Johns CAN SWI 2000—2008 0–2–2 2002 Manchester SWI silver: 400 m medley and 4×200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle (swam in heats only); 2006 Melbourne SWI bronze: 200 m medley
Ben Johnson CAN ATH 1984—1992 2–2–1 1982 Brisbane ATH silver: 100 m and 4×100 m relay; 1986 Edinburgh ATH gold: 100 m and 4×100 m relay, bronze: 200 m
Cari Johnson CAN SHO 2000 0–0–1 2002 Manchester SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs
Chris Johnson CAN BOX 1992 1–0–0 1990 Auckland BOX gold: middleweight -75 kg
Derek Johnson GBR ATH 1956 2–1–0 1954 Vancouver ATH gold: 880 yards and 4×440 yards relay (competed for England); 1958 Cardiff ATH silver: 4×440 yards relay (competed for England)
Dominic Johnson LCA ATH 1996—2008 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: pole vault
Ethel Johnson GBR ATH 1932 0–1–0 1934 London ATH silver: 220-110-220-110 yards relay (competed for England)
Fiona Johnson (DNS) AUS HOK 2008 1–0–0 2010 Delhi HOK gold
Gordon Johnson AUS CTR 1964—1968 1–1–0 1970 Edinburgh CYC gold: tandem, silver: 1000 m match sprint
Jade Johnson GBR ATH 2004—2008 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: long jump (competed for England)
Kerry Johnson AUS ATH 1988—1992 1–2–0 1990 Auckland ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m and 200 m
Mike Johnson GBR HOK 2000—2004 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze (competed for England)
Nigel Johnson GBR SWI 1972 0–0–1 1970 Edinburgh SWI bronze: 4×100 m medley (competed for Wales)
Patrick Johnson AUS ATH 2000—2004 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 4×100 m relay
Ralph Johnson GBR FEN 1968—1984 1–0–0 1970 Edinburgh FEN gold: team épée (competed for England)
Tassy Johnson AUS CTR/CYC 1936 0–1–0 1938 Sydney CYC silver: track time trail
Ted Johnson NZL ROW 1952 1–0–0 1950 Auckland ROW gold: coxed fours
Katarina Johnson-Thompson GBR ATH 2012—2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: heptathlon
Fiona Johnston GBR ROW 1988 0–2–0 1986 Edinburgh ROW silver: coxless pairs and eights (competed for England)
Graham Johnston RSA SWI 1952 2–1–2 1950 Auckland SWI gold: 1650 yards freestyle, silver: 440 yards freestyle; 1954 Vancouver SWI gold: 1650 yards freestyle, bronze: 440 yards freestyle and 4×220 yards freestyle
Greg Johnston NZL ROW 1984—1988 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: coxed fours
Mark Johnston CAN SWI 2000—2004 0–1–0 2002 Manchester SWI silver: 4×200 m freestyle
Naazmi Johnston AUS RGY 2008 3–2–1 2006 Melbourne RGY bronze: group; 2010 Delhi RGY gold: all-around, ball, and group, silver: rippon and rope
Verna Johnston AUS ATH 1952 2–0–1 1950 Auckland ATH gold: 110-220-110 yards relay and 220-110-220-110 yards relay, bronze: 100 yards
Warren Johnston NZL CTR 1956 0–2–0 1958 Cardiff CYC silver: 10 miles scratch; 1962 Perth CYC silver: 10 miles scratch
Colin Johnstone NZL ROW 1952—1956 1–0–0 1950 Auckland ROW gold: coxed fours
Jonas Jonas NAM BOX 2016 1–1–0 2014 Glasgow BOX silver: light-welterweight -64 kg; 2018 Gold Coast BOX gold: light-welterweight -64 kg
David Jones GBR ATH 1960 1–1–0 1962 Perth ATH gold: 4×110 yards relay, silver: 220 yards (competed for England)
Diane Jones CAN ATH 1972—1976 1–0–0 1978 Edmonton ATH gold: pentathlon (competed as Diane Jones-Konihowski)
Frankie Jones GBR RGY 2012 1–6–0 2010 Delhi RGY silver: hoop (competed for Wales); 2014 Glasgow RGY gold: rippon, silver: all-around, ball, clubs, hoop, and group (competed for Wales)
Ken Jones GBR ATH 1948 0–0–1 1954 Vancouver ATH bronze: 220 yards (competed for Wales)
Leisel Jones AUS SWI 2000—2012 10–1–0 2002 Manchester SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley; 2006 Melbourne SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley; 2010 Delhi SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley, silver: 50 m breaststroke
Louise Jones GBR CTR/CYC 1988—1992 1–0–0 1990 Auckland CYC gold: 1000 m match sprint (competed for Wales)
Mick Jones GBR ATH 1988 1–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: hammer throw (competed for England); 2002 Manchester ATH gold: hammer throw (competed for England)
Pat Jones CAN ATH 1948 0–0–1 1950 Auckland ATH bronze: 220-110-220-110 yards relay
Ron Jones GBR ATH 1964—1968 0–0–1 1962 Perth ATH bronze: 4×110 yards relay (competed for Wales)
Steve Jones GBR ATH 1984 0–0–1 1986 Edinburgh ATH bronze: 10000 m (competed for Wales)
Ronald Jonker AUS CYC 1968 1–0–0 1970 Edinburgh CYC gold: tandem
Gail Jonson NZL SWI 1984 0–0–1 1982 Brisbane SWI bronze: 4×100 m freestyle
Joy Jordan GBR ATH 1960 0–0–1 1962 Perth ATH bronze: 880 yards (competed for England)
Winnie Jordan GBR ATH 1948 0–1–1 1938 Sydney ATH silver: 220-110-220-110 yards relay, bronze: 110-220-110 yards relay (competed as Winnie Jeffrey for England)
Sini Jose (DNS) IND ATH 2008 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 4×400 m relay
Rosara Joseph NZL MTB 2008 0–1–0 2006 Melbourne CYC silver: mountainbike cross-country
Greg Joy CAN ATH 1976 0–1–0 1978 Edmonton ATH silver: high jump
Joe Joyce GBR BOX 2016 1–0–0 2014 Glasgow BOX gold: super-heavyweight +91 kg (competed for England)
Anne Judkins NZL ATH 1992 0–1–0 1990 Auckland ATH silver: 10 km walk
Geoff Jukes NZL SHO 2000 0–1–0 1994 Victoria SHO silver: skeet/pairs
Bruno Julie MRI BOX 2008 0–1–1 2006 Melbourne BOX silver: bantamweight -54 kg; 2010 Delhi BOX bronze: bantamweight -56 kg
Denyse Julien CAN BDM 1992—2004 0–5–2 1982 Brisbane BDM silver: team mixed; 1986 Edinburgh BDM silver: doubles and team mixed; 1990 Auckland BDM silver: singles and team mixed, bronze: doubles; 1994 Victoria BDM bronze: doubles
Leigh Julius RSA ATH 2004—2008 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: 4×100 m relay
Richard Juma KEN ATH 1972 0–0–1 1974 Christchurch ATH bronze: 10000 m
Samresh Jung IND SHO 2008 7–5–2 2002 Manchester SHO gold: 50 m free pistol/pairs and 25 m standard pistol/pairs, silver: 50 m free pistol, 10 m air pistol, and 10 m air pistol/pairs; 2006 Melbourne SHO gold: 10 m air pistol, 50 m free pistol, 10 m air pistol/pairs, 25 m centre fire pistol/pairs, and 25 m standard pistol/pairs, silver: 50 m free pistol/pairs, bronze: 25 m centre fire pistol; 2010 Delhi SHO silver: 25 m standard pistol/pairs, bronze: 25 m standard pistol
Beth Jurgeleit NZL HOK 2004—2008 0–1–0 2010 Delhi HOK silver
George Justicz GBR ROW 1960 1–0–0 1962 Perth ROW gold: double sculls (competed for England)
Calvyn Justus RSA SWI 2016 0–1–2 2014 Glasgow SWI silver: 4×100 m freestyle (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle (swam in heats only); 2018 Gold Coast bronze: 4×100 m medley
Matti Jutila CAN WRE 1964 0–1–0 1962 Perth WRE silver: freestyle featherweight -63 kg
Robert Kabbas AUS WLT 1976—1984 2–1–0 1978 Edmonton WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg; 1982 Brisbane WLT gold: middle-heavyweight -90 kg; 1986 Edinburgh WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Winfred Kabunda ZAM BOX 1980 0–0–1 1982 Brisbane BOX bronze: featherweight -57 kg
Lucy Kabuu KEN ATH 2004—2008 1–0–1 2006 Melbourne ATH gold: 10000 m, bronze: 5000 m
Syed Abdul Kadir SGP BOX 1972 0–0–1 1974 Christchurch BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Brad Kahlefeldt AUS TRI 2008—2012 1–0–0 2006 Melbourne TRI gold: individual
Gillies Kaka NZL RGS 2016 0–1–0 2014 Glasgow RGS silver
Claver Kamanya TAN ATH 1968—1972 0–0–1 1974 Christchurch ATH bronze: 400 m
Charlie Kane GBR BOX 1988 1–0–0 1990 Auckland BOX gold: light-welterweight -63.5 kg (competed for Scotland)
Harry Kane GBR ATH 1956 0–1–0 1954 Vancouver ATH silver: 440 yards hurdles (competed for England)
Justin Kane AUS BOX 2000 1–0–0 2002 Manchester BOX gold: bantamweight -54 kg
Nikhil Kanetkar IND BDM 2004 0–1–0 1998 Kuala Lumpur BDM silver: team men
Chinglensana Kangujam IND HOK 2016 0–1–0 2014 Glasgow HOK silver
Kennedy Kanyanta ZAM BOX 2000 1–0–0 2002 Manchester BOX gold: flyweight -51 kg
Helen Karagounis GBR ATH 2004 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: 4×400 m relay (competed for England)
Alex Karapetyan ARM
AUS
WLT 1996—2000 4–0–0 2002 Manchester WLT middle-heavyweight -94 kg gold: clean & jerk, snatch, and total (competed for Australia); 2006 Melbourne WLT gold: middle-heavyweight -94 kg (competed for Australia)
Steven Kari PNG WLT 2010—2012 2–0–0 2014 Glasgow WLT gold: middle-heavyweight -94 kg; 2018 Gold Coast WLT gold: middle-heavyweight -94 kg
Ohene Karikari GHA ATH 1972 0–1–1 1974 Christchurch ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Julius Kariuki KEN ATH 1984—1988 1–0–0 1990 Auckland ATH gold: 3000 m steeplechase
Dipa Karmakar IND GYM 2016 0–0–1 2014 Glasgow GYM bronze: vault
Parupalli Kashyap IND BDM 2012 1–1–1 2010 Delhi BDM bronze: singles, silver: team mixed; 2014 Glasgow BDM gold: singles
Bob Kasting CAN SWI 1972 1–4–0 1966 Kingston SWI silver: 4×110 yards freestyle and 4×220 yards freestyle; 1970 Edinburgh SWI gold: 4×100 m medley, silver: 4×100 m freestyle and 4×200 m freestyle
David Katoatau KIR WLT 2008—2016 1–0–0 2014 Glasgow WLT gold: heavyweight -105 kg
Ravi Kumar Katulu IND WLT 2012 1–1–0 2010 Delhi WLT gold: lightweight -69 kg; 2014 Glasgow WLT silver: middleweight -77 kg
Anil Kaul CAN BDM 1992—1996 0–1–0 1990 Auckland BDM silver: team mixed
Harwant Kaur IND ATH 2004—2008 0–1–0 2010 Delhi ATH silver: discus throw
Mandeep Kaur IND ATH 2008 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 4×400 m relay
Manjit Kaur IND ATH 2004—2008 1–1–0 2006 Melbourne ATH silver: 4×400 m relay; 2010 Delhi ATH gold: 4×400 m relay
Rajwinder Kaur IND ATH 2004 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: 4×400 m relay
Fergus Kavanagh AUS HOK 2008—2016 2–0–0 2010 Delhi HOK gold; 2014 Glasgow HOK gold
Mitchell Kawasaki CAN WRE 1976 1–0–0 1974 Christchurch WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Gareth Kean NZL SWI 2012 0–1–0 2010 Delhi SWI silver: 200 m backstroke
Lisa Kearney IRL JUD 2012 0–0–1 2014 Glasgow JUD bronze: half-lightweight -52 kg (competed for Northern Ireland)
Daniel Keatings GBR GYM 2008 1–2–0 2014 Glasgow GYM gold: pommelled horse, silver: all-around and team (competed for Scotland)
Rose Keddell NZL HOK 2010—2016 1–0–1 2014 Glasgow HOK bronze; 2018 Gold Coast HOK gold
Sandra Keen GBR SWI 1964 0–0–1 1962 Perth SWI bronze: 4×110 yards freestyle (competed for England)
Maddison Keeney AUS DIV 2016 0–2–1 2014 Glasgow DIV silver: 1 m springboard, bronze: synchronized springboard; 2018 Gold Coast DIV silver: 3 m springboard
Kip Keino KEN ATH/IOC/NOCK 1964—2017 3–0–1 1966 Kingston ATH gold: 1 mile and 3 miles; 1970 Edinburgh ATH gold: 1500 m, bronze: 5000 m
Kathy Kelemen CAN DIV 1984 0–0–2 1982 Brisbane DIV bronze: platform; 1986 Edinburgh DIV bronze: 3 m springboard
Zsigmond Kelevitz AUS WRE 1976—1984 1–2–0 1978 Edmonton WRE gold: freestyle lightweight -68 kg; 1982 Brisbane WRE silver: freestyle lightweight -68 kg; 1986 Edinburgh WLT silver: freestyle lightweight -68 kg
Johnny Keller CAN BOX 1932 0–0–1 1930 Hamilton BOX bronze: bantamweight -118 lb (53.52 kg)
Donna Kellogg GBR BDM 2000—2008 3–1–2 1998 Kuala Lumpur BDM gold: doubles and team women, bronze: mixed doubles (competed for England); 2002 Manchester BDM gold: team mixed (competed for England); 2006 Melbourne BDM silver: team mixed, bronze: doubles (competed for England)
Damon Kelly AUS WLT 2008—2012 1–1–1 2006 Melbourne WLT silver: super-heavyweight +105 kg; 2010 Delhi WLT gold: super-heavyweight +105 kg; 2014 Glasgow WLT bronze: super-heavyweight +105 kg
Jon Kelly CAN SWI 1988 0–1–2 1990 Auckland SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 100 m butterfly and 400 m medley
Martin Kelly AUS JUD 2004 0–0–1 2002 Manchester JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Shane Kelly AUS CTR 1992—2008 2–0–1 1994 Victoria CYC gold: 1000 m time trial; 1998 Kuala Lumpur CYC gold: 1000 m time trial; 2002 Manchester CYC bronze: team sprint
Maggie Kelly-Hohmann GBR SWI 1976—1988 0–1–2 1978 Edmonton SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley (competed as Maggie Kelly for England)
Karen Kelsall CAN GYM 1976 1–0–0 1978 Edmonton GYM gold: team
Ezekiel Kemboi KEN ATH 2004—2016 1–2–1 2002 Manchester ATH silver: 3000 m steeplechase; 2006 Melbourne ATH gold: 3000 m steeplechase; 2010 Delhi ATH silver: 3000 m steeplechase; 2014 Glasgow ATH bronze: 3000 m steeplechase
Pat Kendall GBR SWI 1948 1–0–2 1950 Auckland SWI gold: 3×110 yards medley, bronze: 110 yards freestyle and 4×220 yards freestyle (competed for England)
Peter Kendrew GBR SWI 1964 0–1–2 1962 Perth SWI silver: 4×110 yards medley, bronze: 4×110 yards freestyle and 4×220 yards freestyle (competed for England)
Peter Kennaugh GBR CTR 2012 0–1–0 2014 Glasgow CYC silver: points race (competed for the Isle of Man)
Bill Kennedy CAN SWI 1972 2–0–0 1970 Edinburgh SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley
Helen Kennedy CAN SWI 1964 1–1–0 1966 Kingston SWI gold: 4×110 yards freestyle, silver: 4×110 yards medley
Dylan Kennett NZL CTR 2016 0–0–2 2014 Glasgow CYC bronze: 4000 m team pursuit; 2018 Gold Coast CYC bronze: 4000 m individual pursuit
Jason Kenny GBR CTR 2008—2016 0–2–0 2014 Glasgow CYC silver: sprint and team sprint (competed for England)
Michael Kenny NZL BOX 1984 1–0–0 1990 Auckland BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Dean Kent NZL SWI 2000—2008 0–1–0 2006 Melbourne SWI silver: 200 m medley
Harry Kent NZL CTR 1972 1–0–0 1970 Edinburgh CYC gold: 1000 m time trial
Julie Kent AUS DIV 1984—1988 0–0–1 1986 Edinburgh DIV bronze: platform
Linda Keough GBR ATH 1988 2–2–0 1986 Edinburgh ATH silver: 4×400 m relay (competed for England); 1990 Auckland ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m (competed for England); 1994 Victoria ATH gold: 4×400 m relay (competed for England)
Aneka Kerr NZL BAS 2004—2008 0–1–0 2006 Melbourne BAS silver
George Kerr JAM
WIF
ATH 1956—1964 2–1–2 1958 Cardiff ATH bronze: 4×440 yards relay (competed for Jamaica); 1962 Perth ATH gold: 440 yards and 4×440 yards relay, silver: 880 yards (competed for Jamaica); 1966 Kingston ATH bronze: 880 yards (competed for Jamaica)
Gordon Kerr CAN SWI 1936 0–2–0 1938 Sydney SWI silver: 110 yards backstroke and 3×110 yards medley
Jane Kerr CAN SWI 1984—1988 2–2–2 1986 Edinburgh SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 4×100 m medley, bronze: 200 m medley and 4×200 m freestyle
Charlotte Kerwood GBR SHO 2008—2012 4–0–0 2002 Manchester SHO gold: double trap (competed for England); 2006 Melbourne SHO gold: double trap and double trap/pairs (competed for England); 2014 Glasgow SHO gold: double trap (competed for England)
Steve Kettner AUS WLT 1992—1996 1–2–3 1990 Auckland WLT super-heavyweight +110 kg bronze: clean & jerk, snatch, and total; 1994 Victoria WLT super-heavyweight +108 kg gold: snatch, silver: clean & jerk and total
Kabelo Kgosiemang BOT ATH 2008 0–0–1 2010 Delhi ATH bronze: high jump
Muhammad Khalid PAK HOK 1992—1996 0–0–1 2002 Manchester HOK bronze
Asif Khan BAN SHO 2004 1–1–1 2002 Manchester SHO gold: 10 m air rifle; 2006 Melbourne SHO silver: 10 m air rifle/pairs; 2010 Delhi SHO bronze: 10 m air rifle/pairs
Jalal Khan PAK ATH 1952—1956 0–1–1 1954 Vancouver ATH bronze: javelin throw; 1958 Cardiff ATH silver: javelin throw
Laurie Khan JAM ATH 1964 1–0–0 1962 Perth ATH gold: 4×440 yards relay
Tushar Khandker IND HOK 2012 0–1–0 2010 Delhi HOK silver
Marios Khatziandreou CYP ATH 1988—1992 1–0–0 1990 Auckland ATH gold: triple jump
Khristodoulos Khristodoulidis CYP JUD 2004 0–1–0 2002 Manchester JUD silver: lightweight -73 kg
Stefan Botev Khristov AUS
BUL
WLT 1992—1996 2–1–0 1994 Victoria WLT super-heavyweight +108 kg gold: clean & jerk and total, silver: snatch (competed for Australia)
Gilbert Khunwane BOT BOX 2000 0–0–1 2002 Manchester BOX bronze: lightweight -60 kg
Sylvia Kibet KEN ATH 2008 0–1–0 2010 Delhi ATH silver: 5000 m
Faith Kibiegon KEN ATH 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 1500 m
Srikanth Kidambi IND BDM 2016 1–1–0 2018 Gold Coast BDM gold: mixed team, silver: singles
Bruce Kidd CAN ATH 1964 1–0–1 1962 Perth ATH gold: 6 miles, bronze: 3 miles
Matthew Kidd GBR SWI 2004 0–1–0 2002 Manchester SWI silver: 4×100 m medley (competed for England)
Eniko Kiefer CAN DIV 1976 0–0–1 1978 Edmonton DIV bronze: 3 m springboard
Lynda Kiejko CAN SHO 2016 0–0–1 2010 Delhi SHO bronze: 10 m air pistol/pairs (competed as Lynda Hare)
Joanne Kiesanowski NZL CTR/CYC 2004—2012 0–1–0 2010 Delhi CYC silver: scratch race
David Kikuchi CAN GYM 2004—2008 1–2–0 2002 Manchester GYM silver: parallel bars and team; 2006 Melbourne GYM gold: team
Pam Kilborn-Ryan AUS ATH 1964—1972 6–0–0 1962 Perth ATH gold: 80 m hurdles and long jump; 1966 Kingston ATH gold: 80 m hurdles and 4×110 yards relay; 1970 Edinburgh ATH gold: 100 m hurdles and 4×110 yards relay
Brian Kilby GBR ATH 1960—1964 1–0–0 1962 Perth ATH gold: marathon (competed for England)
Lennox Kilgour TTO WLT 1952—1956 0–1–0 1954 Vancouver WLT silver: middle-heavyweight -90 kg
Liam Killeen GBR MTB 2004—2012 1–0–1 2002 Manchester CYC bronze: mountainbike cross-country (competed for England); 2006 Melbourne CYC gold: mountainbike cross-country (competed for England)
Molly Killingbeck CAN ATH 1984—1988 2–1–0 1982 Brisbane ATH gold: 4×400 m relay, silver: 4×100 m relay; 1986 Edinburgh ATH gold: 4×400 m relay
Richard Kilty GBR ATH 2016 1–1–0 2014 Glasgow ATH silver: 4×100 m relay (competed for England); 2018 Gold Coast ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
Fatwell Kimaiyo KEN ATH 1972 1–0–0 1974 Christchurch ATH gold: 110 m hurdles
David Kimutai KEN ATH 1996—2008 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 20 km walk
Japheth Kimutai KEN ATH 2000 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 800 m
Bev Kinch GBR ATH 1988 0–0–1 1982 Brisbane ATH bronze: long jump (competed for England)
Barry King GBR ATH 1972 0–1–1 1970 Edinburgh ATH bronze: decathlon (competed for England); 1974 Christchurch ATH silver: decathlon (competed for England)
Dani King GBR CTR 2012 0–0–1 2018 Gold Coast CYC bronze: road race (competed as Dani Rowe for Wales)
Ellen King GBR SWI 1924—1928 0–1–2 1930 Hamilton SWI silver: 100 yards freestyle, bronze: 200 yards breaststroke and 4×100 yards freestyle (competed for Scotland)
Jaime King GBR SWI 1992—2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur SWI bronze: 4×100 m medley (competed for England)
Leslie King TTO CTR 1968—1972 0–1–1 1970 Edinburgh CYC silver: 1000 m time trial, bronze: 1000 m match sprint
Desmond Kingsford GBR ROW 1936 1–0–0 1938 Sydney ROW gold: eights (competed for England)
Mark Kingsland AUS CTR 1992 0–2–0 1990 Auckland CYC silver: 4000 m individual pursuit and 4000 m team pursuit (raced in heats only)
Paul Kingsman NZL SWI 1984—1988 0–3–1 1986 Edinburgh SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke; 1990 Auckland SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Vera Kingston GBR SWI 1936 0–1–0 1934 London SWI silver: 3×110 yards medley (competed for England)
Bert Kinnear GBR SWI 1948 0–0–1 1950 Auckland SWI bronze: 110 yards backstroke (competed for Scotland)
Barnabas Kinyor KEN ATH 1992—1996 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: 400 m hurdles
Eliud Kipchoge KEN ATH 2004—2016 0–1–0 2010 Delhi ATH silver: 5000 m
Simeon Kipkemboi KEN ATH 1988—1992 1–0–1 1990 Auckland ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Silas Kiplagat KEN ATH 2012 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 1500 m
Abraham Kiplimo UGA ATH 2012 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: marathon
Boniface Kiprop UGA ATH 2004—2008 1–0–0 2006 Melbourne ATH gold: 10000 m
Nixon Kiprotich KEN ATH 1988—1992 0–1–0 1990 Auckland ATH silver: 800 m
Wilson Kiprugut KEN ATH 1964—1968 0–1–0 1966 Kingston ATH silver: 880 yards
Brimin Kipruto KEN ATH 2004—2016 0–0–1 2010 Delhi ATH bronze: 3000 m steeplechase
Conseslus Kipruto KEN ATH 2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: 3000 m Steeplechase
Moses Kipsiro UGA ATH 2008—2012 3–0–0 2010 Delhi ATH gold: 5000 m and 10000 m; 2014 Glasgow ATH gold: 10000 m
Bill Kirby AUS SWI 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur SWI silver: 200 m butterfly
Jonathan Kiriisa UGA BOX 1984 0–1–0 1982 Brisbane BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Peter Kirkbride GBR WLT 2012 0–1–0 2010 Delhi WLT silver: middle-heavyweight -94 kg (competed for Scotland)
Peter Kirkpatrick GBR ROW 1948 0–0–1 1950 Auckland ROW bronze: eights (competed for England)
Tony Kitcher GBR DIV 1964 0–0–1 1962 Perth DIV bronze: platform (competed for England)
David Kitur KEN ATH 1984—1992 1–0–0 1990 Auckland ATH gold: 4×400 m relay
Samson Kitur KEN ATH 1992—1996 1–1–0 1990 Auckland ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Charles Kizza UGA BOX 1996 0–0–1 1994 Victoria BOX bronze: heavyweight -91 kg
Mart Klepp CAN SHO 1988 3–0–1 1990 Auckland SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, 10 m air rifle/pairs, and 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 10 m air rifle
Michael Klim AUS SWI 1996—2004 5–3–3 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle, 4×200 m freestyle, and 4×100 m medley, silver: 200 m freestyle, bronze: 50 m freestyle and 100 m butterfly; 2006 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley, silver: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle, bronze: 50 m butterfly
Carol Klimpel CAN SWI 1984 3–0–0 1978 Edmonton SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×100 m medley
Morgan Knabe CAN SWI 2000—2004 0–1–1 2002 Manchester SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley
Tim Kneale GBR SHO 2016 0–1–1 2010 Delhi SHO bronze: double trap (competed for Isle of Man); 2018 Gold Coast SHO silver: double trap (competed for Isle of Man)
Bill Knight GBR BOX 1972 1–0–0 1974 Christchurch BOX gold: light-heavyweight -81 kg (competed for England)
Richard Knight GBR ROW 1960 0–0–2 1962 Perth ROW bronze: coxed fours and eights (competed for England)
Susan Knight AUS DIV 1960—1964 2–0–1 1962 Perth DIV gold: 3 m springboard and platform; 1966 Kingston DIV bronze: 3 m springboard
Mark Knowles AUS HOK 2004—2016 4–0–0 2006 Melbourne HOK gold; 2010 Delhi HOK gold; 2014 Glasgow HOK gold; 2018 Gold Coast HOK gold
Peter Knowles GBR BDM 1996—2000 1–0–1 1994 Victoria BDM gold: team mixed (competed for England); 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: team men (competed for England)
Chris Koberstein CAN CYC 1988—1992 0–1–0 1990 Auckland CYC silver: team time trial
Victor Kodei NGR WRE 1988—2000 0–1–0 1994 Victoria WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Isiah Koech KEN ATH 2012—2016 0–1–0 2014 Glasgow ATH silver: 5000 m
Peter Koech KEN ATH 1988 0–0–1 1982 Brisbane ATH bronze: 5000 m
Wally Koenig AUS WRE 1988 0–4–0 1974 Christchurch WRE silver: freestyle light-flyweight -48 kg; 1978 Edmonton WRE silver: freestyle middleweight -82 kg; 1982 Brisbane WRE silver: freestyle middleweight -82 kg; 1986 Edinburgh WRE silver: freestyle middleweight -82 kg
Benjamin Kogo KEN ATH 1964—1968 0–0–1 1966 Kingston ATH bronze: 3000 m steeplechase
Koh Eng Tong MAL WLT 1956 1–0–0 1950 Auckland WLT gold: featherweight -60 kg
Werner Kok RSA RGS 2016 1–0–0 2014 Glasgow RGS gold
Mary Kom IND BOX 2012 1–0–0 2018 Gold Coast BOX gold: light-flyweight -48 kg
Solomon Kondowe MAW BOX 1984 0–0–1 1986 Edinburgh BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Ilsa Konrads AUS SWI 1960 1–1–0 1958 Cardiff SWI gold: 440 yards freestyle; 1962 Perth SWI silver: 440 yards freestyle
John Konrads AUS SWI 1956—1964 3–0–0 1958 Cardiff SWI gold: 440 yards freestyle, 1650 yards freestyle, and 4×220 yards freestyle
Peter Konyegwachie NGR BOX 1984 1–0–0 1982 Brisbane BOX gold: featherweight -57 kg
Koo Kien Keat MAS BDM 2008—2012 5–0–0 2006 Melbourne BDM gold: doubles and team mixed; 2010 Delhi BDM gold: doubles, mixed doubles, and team mixed
Andrew Kooner CAN BOX 2000—2004 0–1–1 1998 Kuala Lumpur BOX bronze: bantamweight -54 kg; 2002 Manchester BOX silver: bantamweight -54 kg
Julius Korir KEN ATH 1984 1–0–0 1982 Brisbane ATH gold: 3000 m steeplechase
Reuben Kosgei KEN ATH 2000 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: 3000 m steeplechase
Salina Kosgei KEN ATH 2008 1–0–0 2002 Manchester ATH gold: 10000 m
Vincent Kiplangat Kosgei KEN ATH 2012 0–1–0 2010 Delhi ATH silver: 4×400 m relay
Bill Koskei KEN ATH 1972 2–1–1 1970 Edinburgh ATH silver: 400 m hurdles; 1974 Christchurch ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m hurdles; 1978 Edmonton ATH gold: 4×400 m relay
Brent Kosolofski CAN BOX 1988 0–0–1 1986 Edinburgh BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Dave Kosoof NZL HOK 2004—2008 0–1–0 2002 Manchester HOK silver
Robert Kotei GHA ATH 1960 0–0–1 1958 Cardiff ATH bronze: high jump
Kiril Kounev AUS WLT 1996—2000 6–0–0 1994 Victoria WLT light-heavyweight -83 kg gold: clean & jerk, snatch, and total; 1998 Kuala Lumpur WLT middle-heavyweight -94 kg gold: clean & jerk, snatch, and total
Khristos Kourtellas CYP SHO 1996 2–1–0 1994 Victoria SHO gold: skeet/pairs, silver: skeet; 2002 Manchester SHO gold: skeet/pairs
Daniel Kowalski AUS SWI 1996—2000 1–1–3 1994 Victoria SWI silver: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle; 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 4×200 m freestyle, bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Dorothy Kozak CAN ATH 1956 0–0–1 1954 Vancouver ATH bronze: 4×110 yards relay
Brooke Krueger AUS ATH 2004 1–0–0 2006 Melbourne ATH gold: hammer throw
Frantz Kruger FIN
RSA
ATH 2000—2008 1–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: discus throw (competed for South Africa); 2002 Manchester ATH gold: discus throw (competed for South Africa)
Yolane Kukla AUS SWI 2012 1–0–0 2010 Delhi SWI gold: 50 m freestyle
Sriyani Kulawansa SRI ATH 1992—2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 100 m hurdles
Kasia Kulesza (DNS) CAN SWA 1996 1–0–0 1998 Kuala Lumpur SYN gold: duet
Rajinder Kumar Dhanger IND JUD 1992 0–0–1 1990 Auckland JUD bronze: middleweight -86 kg
Rajinder Kumar Vij IND SHO 1984 0–0–1 1982 Brisbane SHO bronze: 25 m rapid fire pistol/pairs
Akhil Kumar IND BOX 2004—2008 1–0–0 2006 Melbourne BOX gold: bantamweight -54 kg
Amit Kumar IND WRE 2012 1–0–0 2014 Glasgow WRE gold: freestyle featherweight -57 kg
Anuj Kumar IND WRE 2004 0–2–0 2002 Manchester WRE silver: freestyle light-heavyweight -84 kg; 2010 Delhi WRE silver: freestyle light-heavyweight -84 kg
Ashok Kumar IND WRE 1980 1–1–0 1978 Edmonton WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg; 1982 Brisbane WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Ashok Kumar IND Referee/WRE 1992—2016 0–1–0 1994 Victoria WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Jitender Kumar IND BOX 2000—2004 0–1–1 1998 Kuala Lumpur BOX silver: middleweight -75 kg; 2002 Manchester BOX bronze: middleweight -75 kg
Jitender Kumar IND BOX 2008 0–0–1 2006 Melbourne BOX bronze: flyweight -51 kg
Manoj Kumar IND BOX 2012—2016 1–0–1 2010 Delhi BOX gold: light-welterweight -64 kg; 2018 Gold Coast BOX bronze: welterweight -69 kg
Praveen Kumar IND ATH 1968—1972 0–1–0 1966 Kingston ATH silver: hammer throw
Ramesh Kumar IND WRE 2004 1–0–0 2002 Manchester WRE gold: freestyle welterweight -66 kg
Sandeep Kumar IND WLT 1996 0–0–1 1998 Kuala Lumpur WLT lightweight -69 kg bronze: total
Sudesh Kumar IND WRE 1968—1972 2–1–0 1970 Edinburgh WRE gold: flyweight -52 kg; 1974 Christchurch WRE gold: flyweight -52 kg; 1978 Edmonton WRE silver: flyweight -52 kg
Sushil Kumar IND WRE 2004—2012 3–0–0 2010 Delhi WRE gold: freestyle welterweight -66 kg; 2014 Glasgow WRE gold: freestyle middleweight -74 kg; 2018 Gold Coast WRE gold: freestyle middleweight -74 kg
Vijay Kumar IND SHO 2012 5–1–0 2006 Melbourne SHO gold: 25 m rapid fire pistol and 25 m rapid fire pistol/pairs; 2010 Delhi SHO gold: 25 m rapid fire pistol, 25 m rapid fire pistol/pairs, and 25 m centre fire pistol, silver: 25 m centre fire pistol/pairs
Babita Kumari IND WRE 2016 1–2–0 2010 Delhi WRE silver: freestyle bantamweight -51 kg; 2014 Glasgow WRE gold: freestyle lightweight -55 kg; 2018 Gold Coast WRE silver: freestyle featherweight -53 kg
Deepika Kumari IND ARC 2012—2016 2–0–0 2010 Delhi ARC gold: recurve individual and recurve team
Semi Kunatani FIJ RGS 2016 0–1–0 2018 Gold Coast RGS silver
Namecrakpam Kunjarani Devi IND WLT 2004 4–0–0 2002 Manchester WLT flyweight -48 kg gold: clean & jerk, snatch, and total; 2006 Melbourne WLT gold: flyweight -48 kg
Cam Kurle GBR SWI 2016 0–2–0 2018 Gold Coast SWI silver: 4×100 m freestyle (swam in heats only) and 4×200 m freestyle (competed for England)
Anton Kurukulasooriyage SRI WLT 2016 0–1–1 2010 Delhi WLT bronze: featherweight -62 kg; 2014 Glasgow WLT silver: featherweight -62 kg
Don Kwasnycia CAN SHO 1988 0–1–0 1986 Edinburgh SHO silver: skeet/pairs
Ronald Kwemoi KEN ATH 2016 0–1–0 2014 Glasgow ATH silver: 1500 m
Ruth Kyalisima UGA ATH 1984—1988 0–1–0 1982 Brisbane ATH silver: 400 m hurdles
Julie Labonté CAN ATH 2012 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: shot put
Audrey Lacroix CAN SWI 2008—2016 1–1–4 2006 Melbourne SWI bronze: 100 m butterfly and 4×100 m medley; 2010 Delhi SWI silver: 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley; 2014 Glasgow SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley (swam in heats only)
Du'aine Ladejo GBR ATH 1992—1996 1–1–0 1994 Victoria ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m (competed for England)
Thea LaFond DMA ATH 2016 0–0–1 2018 Gold Coast ATH bronze: triple jump
Morgan Lake GBR ATH 2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: high jump (competed for England)
Birendra Lakra IND HOK 2012 0–1–0 2014 Glasgow HOK silver
Mohinder Lal IND SHO 1984 0–1–0 1982 Brisbane SHO silver: 25 m centre fire pistol/pairs
Boaz Lalang KEN ATH 2008 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 800 m
Jade Lally GBR ATH 2016 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: discus throw (competed for England)
Lam Mun Fatt MAS HOK 1996 0–1–0 1998 Kuala Lumpur HOK silver
Stephen Lambert AUS HOK 2008 2–0–0 2002 Manchester HOK gold; 2006 Melbourne HOK gold
Wal Lambert AUS ROW 1948 1–0–0 1950 Auckland ROW gold: coxless pairs
Tracey Lambrechs NZL WLT 2016 0–0–1 2014 Glasgow WLT bronze: super-heavyweight +75 kg
Burger Lambrechts RSA ATH 2000—2004 1–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: shot put
Jennifer Lamy AUS ATH 1968 3–1–0 1966 Kingston ATH gold: 4×110 yards relay, silver: 220 yards; 1970 Edinburgh ATH gold: 4×110 yards relay; 1974 Christchurch ATH gold: 4×110 yards relay
Brett Lancaster AUS CTR 2000—2008 1–0–0 1998 Kuala Lumpur CYC gold: 4000 m team pursuit
Suzie Landells AUS SWI 1984 2–0–0 1986 Edinburgh SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
John Landy AUS ATH 1952—1956 0–1–0 1954 Vancouver ATH silver: 1 mile
Nancy Langat KEN ATH 2004—2008 2–0–0 2010 Delhi ATH gold: 800 m and 1500 m
Joan Langdon CAN SWI 1936 0–0–1 1938 Sydney SWI bronze: 220 yards breaststroke
Darren Lange AUS SWI 1992 1–1–0 1994 Victoria SWI gold: 4×100 m freestyle, silver: 50 m freestyle
Denise Langford AUS SWI 1968 4–1–0 1970 Edinburgh SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, 4×100 m freestyle, and 4×100 m medley, silver: 400 m freestyle
Gary Langford GBR WLT 1976—1980 1–1–0 1978 Edmonton WLT gold: middle-heavyweight -90 kg (competed for England); 1982 Brisbane WLT silver: sub-heavyweight -100 kg (competed for England)
Lisa Langford-Kehler GBR ATH 1992—2000 0–1–2 1990 Auckland ATH bronze: 10 km walk (competed as Lisa Langford for England); 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 10 km walk (competed as Lisa Kehler for England); 2002 Manchester ATH silver: 10 km walk (competed as Lisa Kehler for England)
Phillippa Langrell NZL SWI 1992 0–0–1 1990 Auckland SWI bronze: 4×200 m freestyle
Chris Langridge GBR BDM 2016 1–2–2 2014 Glasgow BDM silver: mixed doubles and team mixed, bronze: doubles (competed for England); 2018 Gold Coast BDM gold: doubles, bronze: mixed team (competed for England)
Sonia Lannaman GBR ATH 1972—1980 3–2–0 1974 Christchurch ATH silver: 4×100 m relay (competed for England); 1978 Edmonton ATH gold: 100 m and 4×100 m relay, silver: 200 m (competed for England); 1982 Brisbane ATH gold: 4×100 m relay (competed for England)
Michael Lapage GBR ROW 1948 0–0–1 1950 Auckland ROW bronze: eights (competed for England)
Fabrice Lapierre AUS ATH 2008—2016 1–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: long jump; 2010 Delhi ATH gold: long jump
Odette Lapierre CAN ATH 1988—1992 0–0–1 1986 Edinburgh ATH bronze: marathon
Céline Laporte SEY ATH 2004 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: long jump
Danielle Lappage CAN WRE 2016 1–1–0 2014 Glasgow WRE gold: freestyle middleweight -63 kg; 2018 Gold Coast WRE silver: freestyle light-heavyweight -68 kg
Mitch Larkin AUS SWI 2012—2016 6–3–0 2014 Glasgow SWI gold: 200 m backstroke, silver: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×100 m medley; 2018 Gold Coast SWI gold: 50 m backstroke, 100 m backstroke, 200 m backstroke, 200 m medley, and 4×100 m medley
Davy Larmour IRL BOX 1976 1–0–1 1970 Edinburgh BOX bronze: flyweight -51 kg (competed for Northern Ireland); 1974 Christchurch BOX gold: flyweight -51 kg (competed for Northern Ireland)
Steve Larrimore BAH BOX 1984 0–0–1 1982 Brisbane BOX bronze: lightweight -60 kg
Christine Larsen CAN SWA 1996 1–0–0 1990 Auckland SYN gold: duet
George Larson CAN SWI 1932—1936 1–1–0 1934 London SWI gold: 4×200 yards freestyle, silver: 100 yards freestyle
Joseph Laryea GHA BOX 1992 0–1–0 1990 Auckland BOX silver: middleweight -75 kg
Irina Lashko AUS
RUS
URS
EUN
DIV 1988—2004 2–0–0 2002 Manchester DIV gold: 1 m springboard and 3 m springboard (competed for Australia)
Jeane Lassen CAN WLT 2008 1–0–0 2006 Melbourne WLT gold: light-heavyweight -69 kg
Mehrullah Lassi PAK BOX 2004 0–1–0 2006 Melbourne BOX silver: featherweight -57 kg
Annie Last GBR MTB 2012 1–0–0 2018 Gold Coast CYC gold: mountainbike cross-country
Peter Latham NZL CTR 2004 0–0–1 2006 Melbourne CYC bronze: 4000 m team pursuit
Jack Laugher GBR DIV 2012—2016 5–1–0 2014 Glasgow DIV gold: 1 m springboard and synchronized springboard, silver: 3 m springboard (competed for England); 2018 Gold Coast DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, and synchronized springboard (competed for England)
Jenny Laurendet AUS ATH 1988 0–0–2 1986 Edinburgh ATH bronze: 400 m hurdles; 1990 Auckland ATH bronze: 400 m hurdles
Andrew Lauterstein AUS SWI 2008 1–0–0 2006 Melbourne SWI gold: 4×100 m medley (swam in heats only)
Tom Lavery RSA ATH 1936 1–0–1 1938 Sydney ATH gold: 120 yards hurdles; 1950 Auckland ATH bronze: 120 yards hurdles
Tessa Lavey AUS BAS 2016 1–0–0 2018 Gold Coast BAS gold
Anna Lawrence NZL HOK 1992—2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze
Esmie Lawrence CAN ATH 1988 0–1–0 1986 Edinburgh ATH silver: 4×100 m relay
Maria Lawrence GBR CTR 1996 0–0–1 1994 Victoria CYC bronze: team time trial (competed for England)
Sonia Lawrence GBR GYM 1996 0–1–0 1994 Victoria GYM silver: horse vault (competed for Wales)
Geoffrey Laws GBR WLT 1980—1984 1–0–0 1982 Brisbane WLT gold: bantamweight -56 kg (competed for England)
Matson Lawson AUS SWI 2012 0–0–1 2014 Glasgow SWI bronze: 200 m backstroke
Odartey Lawson GHA BOX 1968—1972 0–0–1 1970 Edinburgh BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Rodney Lawson AUS SWI 1992 0–1–0 1990 Auckland SWI silver: 200 m breaststroke
Jian-Fang Lay AUS TTN 2000—2016 0–4–3 2002 Manchester TTN silver: mixed doubles and team, bronze: doubles; 2006 Melbourne TTN silver: team, bronze: doubles; 2014 Glasgow TTN silver: doubles, bronze: team
Marion Lay CAN SWI 1964—1968 2–1–0 1966 Kingston SWI gold: 110 yards freestyle and 4×110 yards freestyle, silver: 4×110 yards medley
Stan Lay NZL ATH 1928 1–1–0 1930 Hamilton ATH gold: javelin throw; 1938 Sydney ATH silver: javelin throw
Ron Laycock AUS WLT 1988—1992 2–1–1 1986 Edinburgh WLT silver: lightweight -67.5 kg; 1990 Auckland WLT middleweight -75 kg gold: clean & jerk and total, bronze: snatch
Ray Lazdins CAN ATH 1988—1992 1–0–0 1986 Edinburgh ATH gold: discus throw
Chad le Clos RSA SWI 2010—2016 7–3–7 2010 Delhi SWI gold: 200 m butterfly and 400 m medley, silver: 4×100 m medley, bronze: 4×100 m freestyle (swam in heats only) and 4×200 m freestyle; 2014 Glasgow SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly, silver: 4×100 m freestyle, bronze: 50 m butterfly, 200 m medley, 4×200 m freestyle, and 4×100 m medley; 2018 Gold Coast SWI gold: 50 m butterfly, 100 m butterfly, and 200 m butterfly, silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley
Pinky le Grelle GBR SHO 1992 0–0–1 2006 Melbourne SHO bronze: skeet (competed for England)
Anastasia Le-Roy (DNS) JAM ATH 2008 2–1–0 2014 Glasgow ATH gold: 4×400 m relay; 2018 Gold Coast ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
David Lean AUS ATH 1956 1–1–2 1954 Vancouver ATH gold: 440 yards hurdles, bronze: 4×110 yards relay and 4×440 yards relay; 1958 Cardiff ATH silver: 440 yards hurdles
George Leary CAN SHO 1988—2000 0–3–0 1978 Edmonton SHO silver: trap; 1994 Victoria SHO silver: trap and trap/pairs
Paul Leatherdale GBR SHO 1988 1–1–1 1986 Edinburgh SHO gold: 10 m air pistol/pairs, silver: 50 m free pistol/pairs (competed for England); 1994 Victoria SHO bronze: 50 m free pistol/pairs (competed for England)
Guillaume LeBlanc CAN ATH 1984—1992 1–1–1 1982 Brisbane ATH bronze: 30 km walk; 1986 Edinburgh ATH silver: 30 km walk; 1990 Auckland ATH gold: 30 km walk
Sandy Leckie GBR FEN 1960—1968 2–2–0 1962 Perth FEN gold: foil (competed for Scotland); 1966 Kingston FEN silver: sabre (competed for Scotland); 1970 Edinburgh FEN gold: sabre, silver: team sabre (competed for Scotland)
Lee Chong Wei MAS BDM 2004—2016 5–1–0 2006 Melbourne BDM gold: singles and team mixed; 2010 Delhi BDM gold: singles and team mixed; 2018 Gold Coast BDM gold: singles, silver: team mixed
David Lee CAN SHO 1984—1988 0–1–0 1990 Auckland SHO silver: running target/pairs
Georgina Lee GBR SWI 2000—2004 1–1–1 2002 Manchester SWI gold: 4×200 m freestyle, silver: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley (competed for England)
Roland Lee GBR SWI 1984—1992 0–1–1 1986 Edinburgh SWI silver: 4×100 m medley, bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Seen Lee AUS WLT 2012 0–1–3 2002 Manchester WLT featherweight -53 kg bronze: clean & jerk, snatch, and total; 2010 Delhi WLT silver: lightweight -58 kg
Sharon Lee GBR JUD 1992 2–0–0 1990 Auckland JUD gold: heavyweight +72 kg and open class (competed for England)
Solomon Lee HKG SHO 1976—1984 1–0–0 1982 Brisbane SHO gold: 25 m rapid fire pistol
Virginia Lee AUS ROW 1996—2000 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: lightweight coxless fours
Lee Wan Wah MAS BDM 2000—2008 2–0–0 1998 Kuala Lumpur BDM gold: doubles and team men
Jocelyne Lees NZL SHO 1992 0–3–2 1994 Victoria SHO silver: 10 m air pistol/pairs; 1998 Kuala Lumpur SHO silver: 10 m air pistol/pairs and 25 m sport pistol/pairs; 2002 Manchester SHO bronze: 25 m sport pistol and 25 m sport pistol/pairs
Billie Legg RSA ATH 1928 0–0–2 1930 Hamilton ATH bronze: 4×110 yards relay and 4×440 yards relay
Karen Legg GBR SWI 2000 1–4–2 1998 Kuala Lumpur SWI silver: 4×100 m freestyle and 4×200 m freestyle (competed for England); 2002 Manchester SWI gold: 4×200 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 4×100 m freestyle, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley (competed for England)
Gerry Legras SEY BOX 1996 0–1–0 1998 Kuala Lumpur BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Robey Leibbrandt RSA BOX 1936 0–0–1 1934 London BOX bronze: light-heavyweight -175 lb (79.38 kg)
David Leigh GBR SWI 1976 1–1–1 1974 Christchurch SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley (competed for England)
Roger Leigh-Wood GBR ATH 1928 1–1–0 1930 Hamilton ATH gold: 4×440 yards relay, silver: 440 yards hurdles (competed for England)
Len Leisching RSA BOX 1952—1956 1–0–0 1954 Vancouver BOX gold: featherweight -57 kg
Paul Leitch NZL CYC 1988—1992 0–1–1 1986 Edinburgh CYC silver: team time trial; 1994 Victoria CYC bronze: team time trial
Bobby Leivers GBR SWI 1932—1936 2–2–0 1934 London SWI silver: 4×200 yards freestyle (competed for England); 1938 Sydney SWI gold: 1650 yards freestyle and 4×220 yards freestyle, silver: 440 yards freetstyle (competed for England)
Lucille Lemay CAN ARC 1976—1984 0–0–1 1982 Brisbane ARC bronze: individual
Katy Lennon GBR GYM 2004 0–1–0 0–1–0 2002 Manchester GYM silver: team (competed for England)
Libby Lenton-Trickett AUS SWI 2004—2012 5–2–0 2006 Melbourne SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle, 4×200 m freestyle, and 4×100 m medley, silver: 200 m freestyle and 100 m butterfly (competed as Libby Lenton)
Leong Mun Yee MAS DIV 2000—2012 0–1–2 2010 Delhi DIV silver: synchronized platform; 2018 Gold Coast DIV bronze: synchronized springboard and synchronized platform
Carolyne Lepage CAN JUD 1996—2004 1–0–0 2002 Manchester JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Dani Leray AUS RGY 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur RGY bronze: group
Alan Lerwill GBR ATH 1968—1972 1–0–1 1970 Edinburgh ATH bronze: long jump (competed for England); 1974 Christchurch ATH gold: long jump (competed for England)
Jeff Leslie AUS CYC 1984 0–0–1 1986 Edinburgh CYC bronze: road race
Fanny Létourneau CAN SWA 2000—2004 1–0–0 2002 Manchester SYN gold: duet
Lise Leveille CAN GYM 2000 0–0–2 1998 Kuala Lumpur GYM bronze: balance beam and team
Alison Lever AUS ATH 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: discus throw
Nigel Levine GBR ATH 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow ATH gold: 4×400 m relay (ran in heats only) (competed for England)
Cam Levins CAN ATH 2012 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: 10000 m
Iain Lewers GBR HOK 2012—2016 0–0–1 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England)
Denise Lewis GBR ATH 1996—2004 2–0–0 1994 Victoria ATH gold: heptathlon (competed for England); 1998 Kuala Lumpur ATH gold: heptathlon (competed for England)
Greg Lewis AUS ATH 1968 1–0–0 1974 Christchurch ATH gold: 4×100 m relay
Hayley Lewis AUS SWI 1992—2000 7–2–2 1990 Auckland SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 200 m butterfly, 400 medley, and 4×200 m freestyle, bronze: 200 m medley; 1994 Victoria SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle, silver: 800 m freestyle and 200 m butterfly, bronze: 400 m medley
Lennox Lewis CAN BOX 1984—1988 1–0–0 1986 Edinburgh BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Les Lewis GBR ATH 1948—1952 0–3–0 1950 Auckland ATH silver: 440 yards, 4×110 yards relay, and 4×440 yards relay (competed for England)
Ray Lewis CAN ATH 1932 0–1–0 1934 London ATH silver: 4×440 yards relay
Steve Lewis GBR ATH 2008—2012 1–1–1 2006 Melbourne ATH bronze: pole vault (competed for England); 2010 Delhi ATH silver: pole vault (competed for England); 2014 Glasgow ATH gold: pole vault (competed for England)
Sylvia Lewis GBR SWI 1960—1964 0–1–1 1962 Perth SWI silver: 220 yards backstroke, bronze: 110 yards backstroke (competed for England)
Tamsyn Lewis AUS ATH 2000—2008 3–0–0 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×400 m relay; 2002 Manchester ATH gold: 4×400 m relay; 2006 Melbourne ATH gold: 4×400 m relay
Mark Lewis-Francis GBR ATH 2004 1–1–0 2010 Delhi ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m (competed for England)
Chunli Li NZL TTN 1992—2004 1–1–2 2002 Manchester TTN gold: singles, silver: doubles, bronze: mixed doubles and team
Li Jia Wei SGP TTN 2000—2012 7–3–0 2002 Manchester TTN gold: doubles, mixed doubles, and team, silver: singles; 2006 Melbourne TTN gold: doubles and team, silver: singles and mixed doubles; 2010 Delhi TTN gold: doubles and team
Karen Li NZL TTN 2000—2004 0–1–1 2002 Manchester TTN silver: doubles, bronze: team
Li Li SGP BDM 2004 1–1–0 2002 Manchester BDM gold: singles, silver: team mixed
Michelle Li CAN BDM 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow BDM gold: singles
Li Yujia SGP BDM 2008 0–1–1 2006 Melbourne BDM silver: doubles, bronze: mixed doubles
Liang Xiaoyu SGP BDM 2014—2016 0–0–1 2014 Glasgow BDM bronze: team mixed
Shelly Liddelow AUS HOK 2008 1–0–0 2010 Delhi HOK gold
Dannielle Liesch AUS SWA 2000 0–1–0 2006 Melbourne SYN silver: duet
Lisa Lieschke AUS SWA 1988 0–0–1 1986 Edinburgh SYN bronze: duet
Simon Lillistone GBR CTR 1988—1992 0–1–1 1990 Auckland CYC bronze: 4000 m team pursuit (competed for England); 1994 Victoria CYC silver: team time trial (competed for England)
Alex Lim MAS SWI 1996—2004 0–1–1 2002 Manchester SWI silver: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Lim Heem Wei SGP GYM 2012 0–1–0 2010 Delhi GYM silver: balance beam
Remmy Limo KEN ATH 1996 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: triple jump
Richard Limo KEN ATH 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 5000 m
Marianne Limpert CAN SWI 1992—2000 1–2–7 1994 Victoria SWI silver: 200 m medley, bronze: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle, 4×200 m freestyle, and 4×100 m medley; 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 200 m medley, silver: 4×100 m medley, bronze: 4×100 m freestyle; 2002 Manchester SWI bronze: 200 m medley and 4×100 m freestyle
Merv Lincoln AUS ATH 1956—1960 0–1–0 1958 Cardiff ATH silver: 1 mile
Hendrik van der Linde RSA BOX 1952 0–0–1 1954 Vancouver BOX bronze: welterweight -67 kg
Mike Lindsay GBR ATH 1960—1964 0–2–0 1962 Perth ATH silver: discus throw and shot put (competed for Scotland)
Oliver Lindsay-Hague GBR RGS 2016 0–0–1 2018 Gold Coast RGS bronze (competed for England)
Lizzie Line GBR GYM 2004 0–1–0 0–1–0 2002 Manchester GYM silver: team (competed for England)
Marjorie Linton CAN SWI 1932 0–1–0 1930 Hamilton SWI silver: 4×100 yards freestyle
Emily Little AUS GYM 2012 1–1–0 2010 Delhi GYM gold: team, silver: all-around
Elena Little-Allen GBR SHO 2008—2016 0–1–0 2014 Glasgow SHO silver: skeet (competed as Elena Allen for Wales)
Brent Livermore AUS HOK 2000—2004 3–0–0 1998 Kuala Lumpur HOK gold; 2002 Manchester HOK gold; 2006 Melbourne HOK gold
Judy Livermore-Simpson GBR ATH 1980—1988 1–1–1 1982 Brisbane ATH silver: heptathlon (competed as Judy Livermore for England); 1986 Edinburgh ATH gold: heptathlon (competed as Judy Simpson for England); 1990 Auckland ATH bronze: heptathlon (competed as Judy Simpson for England)
Emilie Livingston CAN RGY 2000 0–1–1 1998 Kuala Lumpur RGY silver: group, bronze: clubs
Nicole Livingstone-Stevenson AUS SWI 1988—1996 6–2–1 1986 Edinburgh SWI bronze: 100 m backstroke (competed as Nicole Livingstone); 1990 Auckland SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley, silver: 200 m backstroke (competed as Nicole Livingstone); 1994 Victoria SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 4×100 m medley, and 4×200 m freestyle, silver: 200 m freestyle (competed as Nicole Stevenson)
Andrew Lloyd AUS ATH 1988 1–0–0 1990 Auckland ATH gold: 5000 m
Jess Lloyd GBR SWI 2012 0–1–1 2014 Glasgow SWI silver: 4×100 m freestyle (swam in heats only), bronze: 4×200 m freestyle (swam in heats only) (competed for England)
Danyon Loader NZL SWI 1992—1996 1–3–2 1994 Victoria SWI gold: 200 m butterfly, silver: 400 m freestyle, 4×100 m freestyle, and 4×200 m freestyle, bronze: 200 m freestyle; 1998 Kuala Lumpur SWI bronze: 4×200 m freestyle
Johnny Loaring CAN ATH 1936 3–0–0 1938 Sydney ATH gold: 440 yards hurdles, 4×110 yards relay, and 4×440 yards relay
Noel Loban GBR WRE 1984—1988 1–1–0 1986 Edinburgh WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg (competed for England); 1994 Victoria WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg (competed for England)
Donna Loffhagen NZL BAS 2000—2004 0–3–0 1998 Kuala Lumpur NET silver; 2002 Manchester NET silver; 2006 Melbourne BAS silver
Bryan Lomas MAS DIV 2004—2012 0–1–2 2006 Melbourne DIV silver: synchronized platform; 2010 Delhi DIV bronze: platform and synchronized springboard
Ann Long GBR DIV 1952—1960 1–1–1 1954 Vancouver DIV gold: 3 m springboard, bronze: platform (competed for England); 1958 Cardiff DIV silver: platform (competed for England)
Liz Long GBR SWI 1964 0–0–2 1962 Perth SWI bronze: 440 yards freestyle and 4×110 yards freestyle (competed for England)
Zara Long GBR SWI 1984—1988 0–2–1 1986 Edinburgh SWI silver: 4×100 m freestyle and 4×200 m freestyle (competed for England); 1990 Auckland SWI bronze: 4×100 m freestyle (competed for England)
Peter Longbottom GBR CYC 1992 0–1–1 1990 Auckland CYC bronze: team time trial (competed for England); 1994 Victoria CYC silver: team time trial (competed for England)
Clive Longe GBR ATH 1968 0–1–0 1966 Kingston ATH silver: decathlon (competed for Wales)
Anita Lonsbrough GBR SWI 1960—1964 5–1–0 1958 Cardiff SWI gold: 220 yards breaststroke and 4×110 yards medley (competed for England); 1962 Perth SWI gold: 110 yards breaststroke, 220 yards breaststroke, and 440 yards medley, silver: 4×110 yards medley (competed for England)
Lorne Loomer CAN ROW 1956—1960 1–0–0 1958 Cardiff ROW gold: eights
Mandy Loots RSA SWI 1996—2008 0–2–0 2002 Manchester SWI silver: 100 m butterfly and 4×100 m medley
Bob Lord GBR SWI 1964 0–0–1 1966 Kingston SWI bronze: 4×110 yards freestyle (competed for England)
Karen Lord AUS SWI 1988 0–0–1 1990 Auckland SWI bronze: 200 m backstroke
Guy Lorion CAN SHO 1984—1992 4–1–1 1982 Brisbane SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1986 Edinburgh SHO gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle/pairs; 1990 Auckland SHO gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle/pairs
Ken Lorraway AUS ATH 1980—1984 0–1–0 1982 Brisbane ATH silver: triple jump
Robyn Lorraway AUS ATH 1984 0–1–1 1982 Brisbane ATH silver: long jump; 1986 Edinburgh ATH bronze: long jump
Henry Loubscher RSA BOX 1956—1960 1–0–0 1958 Cardiff BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Ray Lougheed CAN WRE 1960 0–1–0 1966 Kingston WRE silver: freestyle lightweight -70 kg
Mikhalis Louka CYP ATH 1996 0–1–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: shot put
Gideon Louw RSA SWI 2008—2012 0–1–2 2010 Delhi SWI silver: 4×100 m medley, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle
Kaye Lovatt GBR SWI 1980 0–1–0 1978 Edmonton SWI silver: 4×100 m freestyle (competed for England)
Gavin Lovegrove NZL ATH 1992—1996 0–0–3 1986 Edinburgh ATH bronze: javelin throw; 1990 Auckland ATH bronze: javelin throw; 1994 Victoria ATH bronze: javelin throw
Jocelyn Lovell CAN CTR 1968—1976 4–1–1 1970 Edinburgh CYC gold: 10 miles scratch, silver: tandem, bronze: 1000 m time trial; 1978 Edmonton CYC gold: 1000 m time trial, 10 miles scratch, and tandem
Jack Lovelock NZL ATH 1932—1936 1–0–0 1934 London ATH gold: 1 mile
Deborah Lovely AUS WLT 2004—2008 1–3–1 2002 Manchester WLT heavyweight -75 kg silver: clean & jerk, snatch, and total; 2006 Melbourne WLT gold: heavyweight -75 kg; 2010 Delhi WLT bronze: super-heavyweight +75 kg (competed as Deborah Acason)
Patty Loverock CAN ATH 1976 0–1–1 1970 Edinburgh ATH bronze: 4×100 m relay; 1978 Edmonton ATH silver: 4×100 m relay
David Lowe GBR SWI 1980—1984 0–2–0 1982 Brisbane SWI silver: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley (competed for England)
Jemma Lowe GBR SWI 2008—2012 0–0–1 2010 Delhi SWI bronze: 100 m butterfly (competed for Wales)
Pat Lowe-Cropper GBR ATH 1968—1972 0–1–0 1970 Edinburgh ATH silver: 800 m (competed for England)
Larissa Lowing CAN GYM 1988 1–2–0 1990 Auckland GYM gold: team, silver: floor and balance beam
Timothy Lowndes AUS SHO 2000—2004 3–2–2 1998 Kuala Lumpur SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, bronze: 50 m small-bore rifle prone/pairs; 2002 Manchester SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle 3 positions/pairs, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 10 m air rifle
Joseph Lubega UGA BOX 2004 0–1–0 2002 Manchester BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Kellie Lucas AUS BDM 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BDM bronze: team women
David Luckes GBR HOK 1992—2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze (competed for England)
Martyn Lucking GBR ATH 1960—1964 1–1–0 1958 Cardiff ATH silver: shot put (competed for England); 1962 Perth ATH gold: shot put (competed for England)
Ben Luckwell GBR CYC 1988 0–0–1 1990 Auckland CYC bronze: team time trial (competed for England)
Linda Ludgrove GBR SWI 1964 5–1–0 1962 Perth SWI gold: 110 yards backstroke and 220 yards backstroke, silver: 4×110 yards medley (competed for England); 1966 Kingston SWI gold: 110 yards backstroke, 220 yards backstroke, and 4×110 yards medley (competed for England)
Dorothy Ludwig CAN SHO 2012 1–1–2 2002 Manchester gold: 10 m air pistol/pairs, silver: 10 m air pistol (competed as Dorothy Hare), 2010 Delhi SHO bronze: 10 m air pistol/pairs; 2014 Glasgow SHO bronze: 10 m air pistol
Julius Luipa ZAM BOX 1968—1972 0–2–0 1970 Edinburgh BOX silver: light-middleweight -71 kg; 1974 Christchurch BOX silver: middleweight -75 kg
Frank Lukeman CAN ATH 1904—1912 0–1–0 1911 London ATH silver: 120 yards hurdles
Dean Lukin AUS WLT 1984 2–0–0 1982 Brisbane WLT gold: super-heavyweight +110 kg; 1986 Edinburgh WLT gold: super-heavyweight +110 kg
Cathy Lund CAN ROW 1984 0–0–1 1986 Edinburgh ROW bronze: eights
Ivan Lund AUS FEN 1952—1964 3–6–4 1950 Auckland FEN gold: team épée, bronze: épée; 1954 Vancouver FEN gold: épée, silver: team foil, bronze: team épée and team sabre; 1958 Cardiff FEN silver: foil, team foil, and team sabre, bronze: team épée; 1962 Perth FEN gold: épée, silver: team épée and team foil
Yannick Lupien CAN SWI 2000—2004 0–0–1 2006 Melbourne SWI bronze: 4×100 m freestyle
Syd Luyt RSA ATH 1948—1952 0–1–0 1950 Auckland ATH silver: marathon
Lechedzani Luza BOT BOX 2004 0–1–0 2002 Manchester BOX silver: flyweight -51 kg
Andrea Lynch GBR ATH 1972—1976 0–2–0 1974 Christchurch ATH silver: 100 m and 4×100 m relay (competed for England)
Michael Lynch AUS CYC 1984 0–1–0 1982 Brisbane CYC silver: team time trial
Rachael Lynch AUS HOK 2016 2–1–0 2010 Delhi HOK gold; 2014 Glasgow HOK gold; 2018 Gold Coast HOK silver
Jay Lyon CAN ARC 2008 0–1–0 2010 Delhi ARC silver: recurve individual
John Lyon GBR BOX 1984—1988 1–1–0 1982 Brisbane BOX silver: light-flyweight -48 kg (competed for England); 1986 Edinburgh BOX gold: flyweight -51 kg (competed for England)
Nancy Lyons AUS SWI 1948—1952 1–1–0 1950 Auckland SWI gold: 3×110 yards medley, silver: 220 yards breaststroke
Neil Lyster NZL CTR/CYC 1968—1972 0–1–0 1978 Edmonton CYC silver: 4000 m team pursuit
Jenny Maakal RSA SWI 1932 0–2–0 1934 London SWI silver: 440 yards freestyle and 4×110 yards freestyle
Barrie Mabbott NZL ROW 1984 0–1–1 1986 Edinburgh ROW silver: coxless pairs, bronze: eights
France Mabiletsa BOT BOX 1992 0–0–1 1994 Victoria BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Richard Mabuza SWZ ATH 1972 0–0–1 1974 Christchurch ATH bronze: marathon
Michael Macaque MRI BOX 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur BOX silver: super-heavyweight +91 kg
Brian MacCabe GBR ATH 1936 0–1–0 1938 Sydney ATH silver: 4×440 yards relay (competed for England)
Byron MacDonald CAN SWI 1972 2–1–0 1970 Edinburgh SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley; 1974 Christchurch SWI silver: 100 m butterfly
Evan MacDonald CAN WRE 2004 0–0–1 2010 Delhi WRE bronze: freestyle middleweight -74 kg
Gary MacDonald CAN SWI 1976 2–0–3 1974 Christchurch SWI gold: 4×100 m freestyle, bronze: 200 m medley and 4×200 m freestyle; 1978 Edmonton SWI gold: 4×100 m freestyle, bronze: 100 m freestyle
Irene MacDonald CAN DIV 1956—1960 0–1–1 1954 Vancouver DIV bronze: 3 m springboard; 1958 Cardiff DIV silver: 3 m springboard
Jackie MacDonald CAN ATH 1956 0–1–1 1954 Vancouver ATH silver: shot put; 1958 Cardiff ATH bronze: shot put
John MacDonald NZL ROW 1932 1–1–0 1930 Hamilton ROW gold: coxed fours, silver: eights
Les MacDonald CAN ROW 1932—1936 0–0–1 1930 Hamilton ROW bronze: eights
Linsey MacDonald GBR ATH 1980 0–0–1 1982 Brisbane ATH bronze: 4×400 m relay (competed for Scotland)
Dean Macey GBR ATH 2000—2004 1–0–0 2006 Melbourne ATH gold: decathlon (competed for England)
Donna MacFarlane AUS ATH 2008 0–0–1 2006 Melbourne ATH bronze: 3000 m steeplechase
Chand Machiah IND BOX 1976 0–0–1 1982 Brisbane BOX bronze: welterweight -67 kg
Scott MacIntosh CAN BOX 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur BOX silver: light-middleweight -71 kg
Ian MacKenzie CAN SWI 1972 1–0–1 1974 Christchurch SWI gold: 4×100 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle
Linda MacKenzie AUS SWI 2004—2008 1–0–0 2006 Melbourne SWI gold: 4×200 m freestyle
Ross MacKenzie CAN ATH 1968 0–1–0 1966 Kingston ATH silver: 4×440 yards relay
Stuart MacKenzie AUS ROW 1956 1–1–0 1958 Cardiff ROW gold: single sculls, silver: double sculls
Gael Mackie CAN GYM 2004 0–0–1 2006 Melbourne GYM bronze: team
Archie MacKinnon CAN ROW 1956—1960 1–0–0 1958 Cardiff ROW gold: eights
Sam MacKinnon AUS BAS 1996—2000 1–0–0 2006 Melbourne BAS gold
Brian MacLaren CAN ATH 1968—1972 0–1–0 1966 Kingston ATH silver: 4×440 yards relay
Brittany MacLean CAN SWI 2012—2016 0–1–1 2014 Glasgow SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Craig MacLean GBR CTR 2000—2004 3–0–1 2002 Manchester CYC bronze: team sprint (competed for Scotland); 2006 Melbourne CYC gold: team sprint (competed for Scotland); 2014 Glasgow CYC gold: tandem 1 km time trial B (pilot) and tandem sprint B (pilot) (competed for Scotland)
Hannah Macleod GBR HOK 2012—2016 0–0–1 2010 Delhi HOK bronze (competed for England)
Don MacMillan AUS ATH 1952—1956 0–0–1 1954 Vancouver ATH bronze: 4×440 yards relay
Duncan Macmillan GBR ATH 1912 0–1–0 1911 London ATH silver: 100 yards
John MacMillan GBR ROW 1952 0–1–1 1954 Vancouver ROW silver: eights, bronze: coxed fours (competed for England)
Michelle MacPherson CAN SWI 1984 1–0–2 1982 Brisbane SWI gold: 4×100 m medley, bronze: 100 m butterfly and 400 m medley
Katie Mactier AUS CTR 2004—2008 1–0–0 2006 Melbourne CYC gold: 3000 m individual pursuit
Richard Maden GBR SWI 1996 0–1–0 1998 Kuala Lumpur SWI silver: 4×100 m medley (swam in heats only) (competed for England)
Tony Madigan AUS BOX 1952—1960 2–1–0 1954 Vancouver BOX silver: light-heavyweight -81 kg; 1958 Cardiff BOX gold: light-heavyweight -81 kg; 1962 Perth BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Joice Maduaka GBR ATH 2000—2004 0–1–2 1998 Kuala Lumpur ATH bronze: 4×100 m relay (competed for England); 2002 Manchester ATH bronze: 4×100 m relay (competed for England); 2010 Delhi ATH silver: 4×400 m relay (ran in heats only) (competed for England)
Ade Mafe GBR ATH 1984 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: 200 m (competed for England)
Brian Magee IRL BOX 1996 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BOX bronze: middleweight -75 kg (competed for Northern Ireland)
Ray Magee AUS WLT 1948 0–1–0 1950 Auckland WLT silver: heavyweight +90 kg
James Magnussen AUS SWI 2012—2016 4–1–1 2010 Delhi SWI gold: 4×100 m freestyle; 2014 Glasgow SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle, silver: 4×100 m medley, bronze: 50 m freestyle; 2018 Gold Coast SWI gold: 4×100 m freestyle
Ray Maguire AUS BOX 1968 0–0–1 1966 Kingston BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Irina Maharani MAS SHO 2000 0–1–0 2002 Manchester SHO silver: 25 m sport pistol/pairs
Renjith Maheshwary IND ATH 2008—2016 0–0–1 2010 Delhi ATH bronze: triple jump
Bongani Mahlangu RSA BOX 2004 1–0–0 2006 Melbourne BOX gold: welterweight -69 kg
Bill Mahony CAN SWI 1968—1972 4–0–1 1966 Kingston SWI bronze: 220 yards breaststroke; 1970 Edinburgh SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley; 1974 Christchurch SWI gold: 4×100 m medley
Atlee Mahorn CAN ATH 1984—1992 2–0–1 1986 Edinburgh ATH gold: 200 m and 4×100 m relay, bronze: 4×400 m relay
Grant Main CAN ROW 1984—1988 1–0–0 1986 Edinburgh ROW gold: coxless fours
Douglas Maina (DNS) KEN BOX 1976 0–0–1 1978 Edmonton BOX bronze: bantamweight -54 kg
Maurice Maina KEN BOX 1988 0–0–1 1990 Auckland BOX bronze: flyweight -51 kg
Sandrine Mainville CAN SWI 2016 0–0–2 2014 Glasgow SWI bronze: 4×100 m freestyle and 4×100 m medley
John Mair JAM ATH 1988 0–0–2 1990 Auckland ATH bronze: 4×100 m relay and 4×400 m relay (ran in heats only)
Adlin Mair-Clarke JAM ATH 1964—1968 0–0–1 1966 Kingston ATH bronze: 4×110 yards relay
Nojim Maiyegun NGR BOX 1964 0–0–1 1966 Kingston BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Benedict Majekodunmi NGR ATH 1968—1972 0–0–1 1974 Christchurch ATH bronze: 4×100 m relay
Josiah Majekodunmi NGR ATH 1952 0–1–0 1950 Auckland ATH silver: high jump
Leonard Makhanya SWZ BOX 1984 0–1–1 1982 Brisbane BOX bronze: light-flyweight -48 kg; 1986 Edinburgh BOX silver: flyweight -51 kg
Teddy Makofi ZAM BOX 1980 0–0–1 1978 Edmonton BOX bronze: lightweight -60 kg
Isaac Makwala BOT ATH 2012—2016 2–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Joanne Malar CAN SWI 1992—2000 1–2–3 1994 Victoria SWI bronze: 4×200 m freestyle; 1998 Kuala Lumpur SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m medley and 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle
Christian Malcolm GBR ATH 2000—2012 0–1–1 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 200 m (competed for Wales); 2010 Delhi ATH bronze: 200 m (competed for Wales)
Zakayo Malekwa TAN ATH 1980—1988 0–0–1 1982 Brisbane ATH bronze: javelin throw
Sakshi Malik IND WRE 2016 0–1–1 2014 Glasgow WRE silver: freestyle lightweight -58 kg; 2018 Gold Coast WRE bronze: freestyle middleweight -62 kg
Fred Mallin GBR BOX 1928 1–0–0 1930 Hamilton BOX gold: middleweight -160 lb (72.57 kg) (competed for England)
Hugo Mamba-Schlick CMR ATH 2008 0–1–0 2010 Delhi ATH silver: triple jump
Elijah Manangoi KEN ATH 2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: 1500 m
Devon Manchester NZL HOK 2016 0–1–0 2018 Gold Coast HOK silver
Maruti Mane IND WRE 1964 0–1–0 1970 Edinburgh WRE silver: super-heavyweight +100 kg
Bertram Manhin TTO SHO 1968 0–0–1 1978 Edmonton SHO bronze: 50 m free pistol
Dorothy Manley GBR ATH 1948 0–1–1 1950 Auckland ATH silver: 220-110-220-110 yards relay, bronze: 110-220-110 yards relay (competed as Dorothy Hall for England)
Julia Mann GBR BDM 2000 2–0–1 1998 Kuala Lumpur BDM gold: team women, bronze: singles (competed for England); 2002 Manchester BDM gold: team mixed (competed for England)
George Manners GBR WLT 1964 0–2–1 1962 Perth WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg (competed for England); 1966 Kingston WLT silver: middle-heavyweight -90 kg (competed for England); 1970 Edinburgh WLT bronze: middle-heavyweight -90 kg (competed for St. Vincent)
Anne Manning AUS ATH 1996 0–1–0 1994 Victoria ATH silver: 10 km walk
Paul Manning GBR CTR 2000—2008 2–1–1 2002 Manchester CYC silver: 4000 m team pursuit, bronze: 4000 m individual pursuit (competed for England); 2006 Melbourne CYC gold: 4000 m individual pursuit and 4000 m team pursuit (competed for England)
Simon Mantell GBR HOK 2008—2016 0–0–1 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England)
Darcina Manuel NZL JUD 2016 0–0–1 2014 Glasgow JUD bronze: lightweight -57 kg
Luvo Manyonga RSA ATH 2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: long jump
Leaname Maotoanong BOT ATH 2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: 4×400 m relay
Adnan Maqsood PAK HOK 2004—2008 0–1–0 2006 Melbourne HOK silver
Katy Marchant GBR CTR 2016 0–0–1 2018 Gold Coast CYC bronze: sprint team (competed for England)
Louis Marchant GBR DIV 1948 0–0–1 1934 London DIV bronze: platform (competed for England)
Angela Marino NZL BAS 2004—2008 0–1–0 2006 Melbourne BAS silver
Sevdalin Marinov BUL WLT 1988 1–2–0 1994 Victoria WLT featherweight -64 kg gold: total, silver: clean & jerk and snatch (competed for Australia)
Lauryn Mark AUS SHO 2004—2012 1–1–0 2006 Melbourne SHO gold: skeet/pairs, silver: skeet
Russell Mark AUS SHO 1988—2012 1–2–1 1990 Auckland SHO bronze: trap/pairs; 2002 Manchester SHO silver: trap and trap/pairs; 2006 Melbourne SHO gold: trap/pairs
Dmitri Markov AUS
BLR
ATH 1996—2004 0–1–0 2006 Melbourne ATH silver: pole vault (competed for Australia)
Kurtis Marschall AUS ATH 2016 1–0–0 2018 Gold Coast ATH gold: pole vault
Brian Marsden NZL WLT 1972—1976 0–1–1 1974 Christchurch WLT silver: middle-heavyweight -90 kg; 1978 Edmonton WLT bronze: middle-heavyweight -90 kg
Sidney Marsh AUS WRE 1964—1968 0–1–0 1962 Perth WRE silver: freestyle lightweight -70 kg
Maurice Marshall NZL ATH 1952 0–0–1 1950 Auckland ATH bronze: 1 mile
Melanie Marshall GBR SWI 2004—2008 0–5–2 2002 Manchester SWI silver: 4×100 m freestyle (competed for England); 2006 Melbourne SWI silver: 200 m backstroke, 4×100 m freestyle, 4×200 m freestyle, and 4×100 m medley, bronze: 200 m freestyle and 100 m backstroke (competed for England)
Penelope Marshall NZL SWI 2012 0–1–1 2010 Delhi SWI silver: 4×200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle
Savannah Marshall GBR BOX 2012—2016 1–0–0 2014 Glasgow BOX gold: middleweight -75 kg (competed for England)
Denise Marston-Smith GBR HOK 2000 0–1–0 1998 Kuala Lumpur HOK silver (competed for England)
Camille Martens CAN RGY 1996 1–4–0 1994 Victoria RGY gold: group, silver: all-around, ball, clubs, and ribbon
Joe Martey GHA BOX 1968 0–1–0 1974 Christchurch BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Debbie Marti GBR ATH 1992—1996 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: high jump (competed for England)
Damian Martin AUS BAS 2016 1–0–0 2018 Gold Coast BAS gold
Eamonn Martin GBR ATH 1984—1992 1–0–0 1990 Auckland ATH gold: 10000 m (competed for England)
Harry Martin GBR HOK 2012—2016 0–0–2 2014 Glasgow HOK bronze (competed for England); 2018 Gold Coast HOK bronze (competed for England)
Louis Martin GBR WLT 1960—1968 3–0–0 1962 Perth WLT gold: middle-heavyweight -90 kg (competed for England); 1966 Kingston WLT gold: middle-heavyweight -90 kg (competed for England); 1970 Edinburgh WLT gold: middle-heavyweight -90 kg (competed for England)
Roxbert Martin JAM ATH 1996 1–1–0 1994 Victoria ATH silver: 4×400 m relay (ran in heats only); 1998 Kuala Lumpur ATH gold: 4×400 m relay
Scott Martin AUS ATH 2008—2012 1–0–1 2006 Melbourne ATH gold: discus throw, bronze: shot put
John Martin-Dye GBR SWI 1960—1964 0–0–3 1962 Perth SWI bronze: 4×110 yards freestyle and 4×220 yards freestyle (competed for England); 1966 Kingston SWI bronze: 4×110 yards freestyle (competed for England)
Ruth Martin-Jones GBR ATH 1972 0–0–1 1974 Christchurch ATH bronze: long jump (competed for Wales)
Lisa Martin-Ondieki AUS ATH 1984—1996 2–0–0 1986 Edinburgh ATH gold: marathon (competed as Lisa Martin); 1990 Auckland ATH gold: marathon (competed as Lisa Martin)
Alexander Martonffy AUS FEN 1956—1964 0–1–0 1958 Cardiff FEN silver: team sabre
Edith Masai KEN ATH 2004 0–1–0 2002 Manchester ATH silver: 5000 m
Edna Maskell RSA ATH 1952 1–0–1 1954 Vancouver ATH gold: 80 m hurdles, bronze: 100 yards (competed for Northern Rhodesia)
Lisa Mason GBR GYM 2000 1–1–0 1998 Kuala Lumpur GYM gold: horse vault, silver: team (competed for England)
Mike Mason CAN ATH 2008—2016 0–0–1 2014 Glasgow ATH bronze: high jump
Simon Mason GBR HOK 1996—2004 0–0–1 1998 Kuala Lumpur HOK bronze (competed for England)
Michele Mason-Brown AUS ATH 1956—1964 2–0–1 1958 Cardiff ATH gold: high jump; 1962 Perth ATH bronze: high jump; 1966 Kingston ATH gold: high jump
Kylie Masse CAN SWI 2016 2–2–0 2018 Gold Coast SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 50 m backstroke and 4×100 m medley
Kelly Massey GBR ATH 2016 0–1–1 2010 Delhi ATH silver: 4×400 m relay (competed for England); 2014 Glasgow ATH bronze: 4×400 m relay (competed for England)
Ron Masters AUS DIV 1936 1–1–0 1938 Sydney DIV gold: 3 m springboard, silver: platform
David Matam FRA WLT 2004 3–0–3 1998 Kuala Lumpur WLT light-heavyweight -85 kg bronze: clean & jerk, snatch, and total (competed for Cameroon); 2002 Manchester WLT light-heavyweight -85 kg gold: clean & jerk, snatch, and total (competed for Cameroon)
Richard Mateelong KEN ATH 2008 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 3000 m steeplechase
Samuel Matete ZAM ATH 1988—2000 1–0–0 1994 Victoria ATH gold: 400 m hurdles
Philip Mathenge (DNS) KEN BOX 1976 0–0–1 1974 Christchurch BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Tommy Mather GBR DIV 1928 1–0–0 1934 London DIV gold: platform (competed for England)
Diane Matheson CAN ATH 1956 0–0–1 1958 Cardiff ATH bronze: 4×110 yards relay
Luke Mathews AUS ATH 2016 0–0–1 2018 Gold Coast ATH bronze: 800 m
Marlene Mathews-Willard AUS ATH 1956—1960 2–1–0 1958 Cardiff ATH gold: 100 yards and 220 yards, silver: 4×110 yards relay
Michael Mathieu BAH ATH 2008—2016 0–2–0 2014 Glasgow ATH silver: 4×400 m relay; 2018 Gold Coast ATH silver: 4×400 m relay (ran in heats only)
Cecil Matthews NZL ATH 1936 2–0–0 1938 Sydney ATH gold: 3 miles and 6 miles
Peter Matthews JAM ATH 2016 0–0–1 2018 Gold Coast ATH bronze: 4×400 m relay
Phumzile Matyhila RSA BOX 2000 0–0–1 1998 Kuala Lumpur BOX bronze: flyweight -51 kg
John Maxey GBR ROW 1988 0–1–0 1986 Edinburgh ROW silver: eights (competed for England)
John Maxwell AUS SHO 1988—1996 1–0–1 1990 Auckland SHO gold: trap, bronze: trap/pairs
Fiona May GBR
ITA
ATH 1988—2004 0–0–1 1990 Auckland ATH bronze: long jump (competed for England)
James May GBR GYM 1992 1–2–2 1990 Auckland GYM gold: horse vault, silver: rings and team, bronze: pommelled horse and all-around (competed for England)
Peter May GBR WLT 1988—1992 0–6–1 1986 Edinburgh WLT bronze: light-heavyweight -82.5 kg (competed for England); 1990 Auckland WLT heavyweight I -100 kg silver: clean & jerk, snatch, and total (competed for England); 1994 Victoria WLT middle-heavyweight -91 kg silver: clean & jerk, snatch, and total (competed for England)
Phil May AUS ATH 1968 1–1–0 1970 Edinburgh ATH gold: triple jump, silver: long jump
Natasha Mayers VIN ATH 2000—2004 1–0–0 2010 Delhi ATH gold: 100 m
John Mayock GBR ATH 1996—2004 0–1–1 1994 Victoria ATH bronze: 1500 m (competed for England); 1998 Kuala Lumpur ATH silver: 1500 m (competed for England)
Vanessa Mballa CMR JUD 2016 0–0–1 2014 Glasgow JUD bronze: half-heavyweight -78 kg
Françoise Mbango CMR ATH 2000—2008 0–2–0 1998 Kuala Lumpur ATH silver: triple jump; 2002 Manchester ATH silver: triple jump
Samuel Mbugua KEN BOX 1968—1972 0–1–1 1970 Edinburgh BOX silver: bantamweight -54 kg; 1974 Christchurch BOX bronze: featherweight -57 kg
Shea McAleese NZL HOK 2008—2016 0–1–1 2010 Delhi HOK bronze; 2018 Gold Coast HOK silver
Winston McArthur GUY WLT 1956 0–1–0 1958 Cardiff WLT silver: middleweight -75 kg
Barbara McAulay AUS DIV 1956 1–1–0 1954 Vancouver DIV gold: platform, silver: 3 m springboard
Ian McCafferty GBR ATH 1972 0–1–0 1970 Edinburgh ATH silver: 5000 m (competed for Scotland)
Janice McCaffrey CAN ATH 1992—2000 0–0–1 1994 Victoria ATH bronze: 10 km walk
Graeme McCall AUS ROW 1964 1–0–0 1962 Perth ROW gold: eights
Mike McCallum JAM BOX 1976 1–0–0 1978 Edmonton BOX gold: welterweight -67 kg
Cormac McCann IRL CYC 1988 0–0–1 1986 Edinburgh CYC bronze: team time trial (competed for Northern Ireland)
David McCann IRL CYC 1996—2012 0–0–1 2010 Delhi CYC bronze: 4000 m team pursuit (competed for Northern Ireland)
Kerryn McCann AUS ATH 1996—2004 2–0–0 2002 Manchester ATH gold: marathon; 2006 Melbourne ATH gold: marathon
Michael McCann AUS HOK 2004 2–0–0 2002 Manchester HOK gold; 2006 Melbourne HOK gold
Stephanie McCann CAN ATH 2004 0–0–2 2002 Manchester ATH bronze: pole vault; 2006 Melbourne ATH bronze: pole vault
Wayne McCarney AUS CTR 1988 2–0–0 1986 Edinburgh CYC gold: 4000 m team pursuit and 10 miles scratch
Kris McCarthy AUS ATH 2000 0–0–1 2002 Manchester ATH bronze: 800 m
Eliza McCartney NZL ATH 2016 0–1–0 2018 Gold Coast ATH silver: pole vault
Caitlin McClatchey GBR SWI 2004—2012 2–0–0 2006 Melbourne SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle (competed for Scotland)
Dave McCleave GBR BOX 1932 1–0–0 1934 London BOX gold: welterweight -147 lb (66.68 kg) (competed for England)
Dick McClure CAN ROW 1956 0–1–0 1958 Cardiff ROW silver: coxless fours
Liz McColgan GBR ATH 1988—1996 2–0–1 1986 Edinburgh ATH gold: 10000 m (competed for Scotland); 1990 Auckland ATH gold: 10000 m, bronze: 3000 m (competed for Scotland)
Ian McCombie GBR ATH 1984—1988 0–0–2 1986 Edinburgh ATH bronze: 30 miles walk (competed for England); 1990 Auckland ATH bronze: 30 miles walk (competed for England)
Daniel McConnell AUS MTB 2008—2016 0–0–1 2014 Glasgow CYC bronze: mountainbike cross-country
Lee McConnell GBR ATH 2004—2012 0–1–1 2002 Manchester ATH silver: 400 m (competed for Scotland); 2006 Melbourne ATH bronze: 400 m hurdles (competed for Scotland)
Ruaridh McConnochie GBR RGS 2016 0–0–1 2018 Gold Coast RGS bronze (competed for England)
Jessica McCormack NZL BAS 2008 0–1–0 2006 Melbourne BAS silver
Pat McCormack GBR BOX 2016 1–0–0 2018 Gold Coast BOX gold: welterweight -69 kg (competed for England)
Simon McCormack AUS DIV 1992 0–0–1 1990 Auckland DIV bronze: 1 m springboard
Jim McCourt