|
| Event type

1,000 metres, Girls

Date18 January 2020
StatusYOG
LocationLausanne Skating Arena, Prilly, Lausanne
Participants29 from 25 countries
FormatSingle-elimination event.
PosNrSkaterNOCLast RacePositionsBest Time
1Seo Whi-MinKORAF-11-1-11:27.692Gold
2Kim Chan-SeoKORAF-22-3-11:27.833Silver
3Florence BrunelleCANAF-34-1-21:30.024Bronze
4Yuliya BeresnevaRUSAF-42-1-11:30.115
5Petra RusnákováSVKAF-51-1-11:30.221
6Zhang ChutongCHNBF-14-2-11:33.580
7Michelle VelzeboerNEDBF-24-2-11:33.773
8Elisa ConfortolaITABF-33-2-21:31.679
9Chang HuiTPEBF-43-2-21:28.718
10Haruna NagamoriJPNQF-30-3-11:35.182
11Diede van OorschotNEDQF-30-3-21:33.131
12Anna JansoneLATQF-30-3-21:41.144
13Hailey ChoiUSAQF-40-4-11:33.787
14Barbara SomogyiHUNQF-40-4-21:37.283
15Anna RuysschaertLUXQF-40-4-21:40.537
16Mariya GorbunobvaKAZQF-40-4-21:41.491
17Maria DoboszPOLR1-30-0-31:37.668
18Olivia WeedonGBRR1-30-0-31:37.974
19Cloé OllivierFRAR1-30-0-31:38.981
20Tetiana ZarvanskaUKRR1-30-0-31:45.982
21Tan DioneMASR1-30-0-31:47.536
22Alyssa PokSGPR1-30-0-31:49.094
23Hanna SokołowskaPOLR1-30-0-31:54.146
24Markéta FajkusováCZER1-30-0-32:01.616
25Petra JašićSRBR1-40-0-41:38.217
26Alexia TurunenSUIR1-40-0-41:48.136
27Maja IvandicCROR1-40-0-41:49.948
28Betty MoeskeGERR1-40-0-41:58.705
ACJenell BerhorstUSAR1-DQ0-0-DQDQ

Round One (18 January 2020 — 11:00)

Top two finishers in each heat advanced to quarter-finals.

Heat #1 (11:00)

PosLaneSkaterNOCTime
113Seo Whi-MinKOR1:53.546Q
29Elisa ConfortolaITA1:54.036Q
320Hanna SokołowskaPOL1:54.146

Heat #2 (11:04)

PosLaneSkaterNOCTime
125Petra RusnákováSVK1:36.709Q
28Barbara SomogyiHUN1:37.283Q
319Maria DoboszPOL1:37.668

Heat #3 (11:08)

PosLaneSkaterNOCTime
112Kim Chan-SeoKOR1:49.254Q
226Chang HuiTPE1:50.122Q
34Markéta FajkusováCZE2:01.616
AC28Jenell BerhorstUSA1:50.530DQ

Heat #4 (11:12)

PosLaneSkaterNOCTime
129Hailey ChoiUSA1:35.837Q
217Diede van OorschotNED1:35.857Q
36Olivia WeedonGBR1:37.974
423Petra JašićSRB1:38.217

Heat #5 (11:16)

PosLaneSkaterNOCTime
118Michelle VelzeboerNED1:44.675Q
214Anna JansoneLAT1:45.697Q
327Tetiana ZarvanskaUKR1:45.982
424Alexia TurunenSUI1:48.136

Heat #6 (11:20)

PosLaneSkaterNOCTime
110Haruna NagamoriJPN1:47.696Q
215Anna RuysschaertLUX1:48.993Q
322Alyssa PokSGP1:49.094
43Maja IvandicCRO1:49.948

Heat #7 (11:24)

PosLaneSkaterNOCTime
121Yuliya BeresnevaRUS1:45.050Q
211Mariya GorbunobvaKAZ1:46.899Q
316Tan DioneMAS1:47.536
47Betty MoeskeGER1:58.705

Heat #8 (11:28)

PosLaneSkaterNOCTime
12Zhang ChutongCHN1:38.561Q
21Florence BrunelleCAN1:38.671Q
35Cloé OllivierFRA1:38.981

Quarter-Finals (18 January 2020 — 12:19)

Top two finishers in each heat advanced to semi-finals.

Heat #1 (12:19)

PosLaneSkaterNOCTime
12Florence BrunelleCAN1:34.974Q
27Zhang ChutongCHN1:35.105Q
310Haruna NagamoriJPN1:35.182
415Anna RuysschaertLUX1:40.537

Heat #2 (12:23)

PosLaneSkaterNOCTime
125Petra RusnákováSVK1:38.442Q
226Chang HuiTPE1:39.495Q
312Kim Chan-SeoKOR1:59.433q
48Barbara SomogyiHUN2:11.909

Heat #3 (12:27)

PosLaneSkaterNOCTime
13Yuliya BeresnevaRUS1:39.625Q
218Michelle VelzeboerNED1:39.730Q
314Anna JansoneLAT1:41.144
421Mariya GorbunobvaKAZ1:41.491

Heat #4 (12:31)

PosLaneSkaterNOCTime
113Seo Whi-MinKOR1:31.586Q
29Elisa ConfortolaITA1:31.679Q
317Diede van OorschotNED1:33.131
429Hailey ChoiUSA1:33.787

Semi-Finals (18 January 2020 — 13:06)

Heat #1 (13:06)

PosLaneSkaterNOCTime
125Petra RusnákováSVK1:34.226Q
23Yuliya BeresnevaRUS1:34.346Q
39Elisa ConfortolaITA1:34.439
418Michelle VelzeboerNED1:34.733

Heat #2 (13:10)

PosLaneSkaterNOCTime
113Seo Whi-MinKOR1:27.692Q
212Kim Chan-SeoKOR1:27.833Q
326Chang HuiTPE1:28.718
AC2Florence BrunelleCANTNKADV
AC7Zhang ChutongCHNTNK

Final Round (18 January 2020 — 13:37)

A Final (13:41)

PosLaneSkaterNOCTime
113Seo Whi-MinKOR1:29.439
212Kim Chan-SeoKOR1:29.538
32Florence BrunelleCAN1:30.024
43Yuliya BeresnevaRUS1:30.115
525Petra RusnákováSVK1:30.221

B Final (13:37)

PosLaneSkaterNOCTime
17Zhang ChutongCHN1:33.580
218Michelle VelzeboerNED1:33.773
39Elisa ConfortolaITA1:34.061
426Chang HuiTPE1:34.150