|
| Event type

Kayak Singles, 500 metres, Men

Date27 September – 1 October 2000
StatusOlympic
LocationSydney International Regatta Centre, Penrith, New South Wales
Participants31 from 31 countries
Olympic Record 1:37.423 / Antonio Rossi ITA / 4 August 1996

Hungary had won the men’s K-1 500 at the last three editions of the World Championships, most recently with Ákos Vereckei, its entry for the event at the 2000 Summer Olympics. Petar Merkov of Bulgaria was the most recent European Champion and World runner-up, while Norway’s Knut Holmann the 1996 runner-up and 1992 bronze medalist, was the only returning Olympic medalist. Javier Correa of Argentina, meanwhile, had taken the title at the 1999 Pan American Games. Vereckei, Merkov, and Correa won their opening heats, but Holmann was defeated by Grzegorz Kotowicz of Poland, the 1997 and 1999 World runner-up and bronze medalist respectively. Holmann was again bested in the semi-finals, this time by Vereckei, while Merkov captured his heat and Kotowicz came in third behind Germany’s Lutz Liwowski, the 1998 World bronze medalist, and Spain’s Jovino González. Correa placed sixth in the latter heat and was eliminated. Michael Kolganov of Israel, the 1998 World runner-up, had a fantastic start in the final and sizeable lead through the first half of the course, but was eventually passed by Holmann and Merkov and thus settled for bronze. This was Israel’s first and, as of 2012, only Olympic canoeing medal, and was somewhat of a consolation for the one that he had missed by 0.042 seconds the previous day in the K-1 1000. Holmann and Merkov, meanwhile, had managed to repeat their performances from that event in the K-1 500.

PosNrBoatNOCR1SFFinal
1Knut HolmannNOR1:40.990 (2 h3)1:39.964 (2 h1)1:57.847 (1)Gold
2Petar MerkovBUL1:40.227 (1 h2)1:40.008 (1 h2)1:58.393 (2)Silver
3Michael KolganovISR1:40.275 (2 h2)1:40.426 (3 h1)1:59.563 (3)Bronze
4Ákos VereckeiHUN1:42.089 (1 h1)1:39.574 (1 h1)2:00.145 (4)
5Lutz LiwowskiGER1:41.091 (4 h2)1:40.586 (1 h3)2:00.259 (5)
6Jovino GonzálezESP1:40.761 (3 h2)1:41.168 (2 h3)2:03.889 (6)
7Alvydas DuonėlaLTU1:43.877 (7 h1)1:40.368 (2 h2)2:04.591 (7)
8Alan van CollerRSA1:41.805 (5 h2)1:40.656 (3 h2)2:04.981 (8)
9Grzegorz KotowiczPOL1:40.204 (1 h3)1:41.198 (3 h3)2:07.711 (9)
4 h1 r2/3Geza MagyarROU1:42.733 (3 h4)1:41.482 (4 h1)
4 h2 r2/3Nathan BaggaleyAUS1:41.854 (3 h3)1:40.884 (4 h2)
4 h3 r2/3Ian WynneGBR1:42.779 (2 h1)1:41.486 (4 h3)
5 h1 r2/3Pavel HottmarCZE1:44.391 (6 h2)1:41.920 (5 h1)
5 h2 r2/3Kimmo LatvamäkiFIN1:42.535 (2 h4)1:41.640 (5 h2)
5 h3 r2/3Anatoly TishchenkoRUS1:44.707 (5 h4)1:42.548 (5 h3)
6 h1 r2/3Antonio ScadutoITA1:43.289 (5 h1)1:43.432 (6 h1)
6 h2 r2/3Róbert ErbanSVK1:43.109 (4 h1)1:42.300 (6 h2)
6 h3 r2/3Javier CorreaARG1:41.557 (1 h4)1:42.764 (6 h3)
7 h1 r2/3Mihai ApostolCAN1:42.562 (5 h3)1:43.444 (7 h1)
7 h2 r2/3Ognjen FilipovićSCG1:43.097 (3 h1)1:43.434 (7 h2)
7 h3 r2/3Anders SvenssonSWE1:43.349 (6 h1)1:43.070 (7 h3)
8 h1 r2/3Stein JorgensenUSA1:44.185 (4 h4)1:44.182 (8 h1)
8 h2 r2/3Nam Sung-HoKOR1:45.163 (6 h4)1:46.008 (8 h2)
8 h3 r2/3Anton RyakhovUZB1:42.694 (6 h3)1:43.292 (8 h3)
9 h1 r2/3Hain HeldeEST1:42.772 (7 h3)1:45.916 (9 h1)
9 h3 r2/3Adrian BachmannSUI1:45.187 (7 h4)1:45.866 (9 h3)
AC h2 r2/3Vladimir GrushikhinARM1:42.430 (4 h3)– (AC h2)
7 h2 r1/3Sergey SerginKAZ1:47.253 (7 h2)
8 h1 r1/3Roger CaumoBRA1:49.955 (8 h1)
8 h3 r1/3Nader Eivazi KhiarakIRI1:49.306 (8 h3)
8 h4 r1/3Gary MawerIRL1:49.705 (8 h4)

Round One (27 September 2000)

Top six in each heat and next fastest three advanced to the semi-finals.

Heat One (8:30)

PosLaneBoatNOCTime250 m
1Ákos VereckeiHUN1:42.08950.61 (6)
51.479 (1)
Q
2Ian WynneGBR1:42.77951.02 (7)
51.759 (2)
Q
3Ognjen FilipovićSCG1:43.09749.25 (2)
53.847 (6)
Q
4Róbert ErbanSVK1:43.10949.59 (3)
53.519 (4)
Q
5Antonio ScadutoITA1:43.28950.31 (5)
52.979 (3)
Q
6Anders SvenssonSWE1:43.34949.82 (4)
53.529 (5)
Q
7Alvydas DuonėlaLTU1:43.87748.79 (1)
55.087 (7)
q
8Roger CaumoBRA1:49.95553.71 (8)
56.245 (8)

Heat Two (8:40)

PosLaneBoatNOCTime250 m
1Petar MerkovBUL1:40.22749.20 (3)
51.027 (3)
Q
2Michael KolganovISR1:40.27549.88 (4)
50.395 (2)
Q
3Jovino GonzálezESP1:40.76148.94 (2)
51.821 (4)
Q
4Lutz LiwowskiGER1:41.09148.63 (1)
52.461 (5)
Q
5Alan van CollerRSA1:41.80552.18 (7)
49.625 (1)
Q
6Pavel HottmarCZE1:44.39151.25 (5)
53.141 (6)
Q
7Sergey SerginKAZ1:47.25351.51 (6)
55.743 (7)

Heat Three (8:50)

PosLaneBoatNOCTime250 m
1Grzegorz KotowiczPOL1:40.20448.52 (1)
51.684 (1)
Q
2Knut HolmannNOR1:40.99048.82 (2)
52.170 (3)
Q
3Nathan BaggaleyAUS1:41.85449.09 (3)
52.764 (5)
Q
4Vladimir GrushikhinARM1:42.43050.15 (6)
52.280 (4)
Q
5Mihai ApostolCAN1:42.56249.62 (5)
52.942 (6)
Q
6Anton RyakhovUZB1:42.69449.37 (4)
53.324 (7)
Q
7Hain HeldeEST1:42.77250.82 (7)
51.952 (2)
q
8Nader Eivazi KhiarakIRI1:49.30651.85 (8)
57.456 (8)

Heat Four (9:00)

PosLaneBoatNOCTime250 m
1Javier CorreaARG1:41.55749.13 (1)
52.427 (2)
Q
2Kimmo LatvamäkiFIN1:42.53550.59 (4)
51.945 (1)
Q
3Geza MagyarROU1:42.73349.49 (2)
53.243 (5)
Q
4Stein JorgensenUSA1:44.18551.35 (6)
52.835 (3)
Q
5Anatoly TishchenkoRUS1:44.70750.35 (3)
54.357 (7)
Q
6Nam Sung-HoKOR1:45.16352.16 (7)
53.003 (4)
Q
7Adrian BachmannSUI1:45.18750.86 (5)
54.327 (6)
q
8Gary MawerIRL1:49.70552.53 (8)
57.175 (8)

Semi-Finals (29 September 2000)

Top three in each heat advanced to the final.

Heat One (9:30)

PosLaneBoatNOCTime250 m
1Ákos VereckeiHUN1:39.57450.27 (7)
49.304 (1)
Q
2Knut HolmannNOR1:39.96449.44 (4)
50.524 (2)
Q
3Michael KolganovISR1:40.42648.50 (2)
51.926 (3)
Q
4Geza MagyarROU1:41.48247.94 (1)
53.542 (6)
5Pavel HottmarCZE1:41.92049.67 (5)
52.250 (4)
6Antonio ScadutoITA1:43.43248.96 (3)
54.472 (8)
7Mihai ApostolCAN1:43.44451.12 (9)
52.324 (5)
8Stein JorgensenUSA1:44.18249.97 (6)
54.212 (7)
9Hain HeldeEST1:45.91650.50 (8)
55.416 (9)

Heat Two (9:40)

PosLaneBoatNOCTime250 m
1Petar MerkovBUL1:40.00849.18 (5)
50.828 (1)
Q
2Alvydas DuonėlaLTU1:40.36848.70 (3)
51.668 (4)
Q
3Alan van CollerRSA1:40.65649.02 (4)
51.636 (2)
Q
4Nathan BaggaleyAUS1:40.88448.45 (2)
52.434 (6)
5Kimmo LatvamäkiFIN1:41.64049.99 (6)
51.650 (3)
6Róbert ErbanSVK1:42.30050.31 (7)
51.990 (5)
7Ognjen FilipovićSCG1:43.43448.19 (1)
55.244 (8)
8Nam Sung-HoKOR1:46.00851.47 (8)
54.538 (7)
ACVladimir GrushikhinARM– (–)
– (–)
DQ

Heat Three (9:50)

PosLaneBoatNOCTime250 m
1Lutz LiwowskiGER1:40.58649.18 (3)
51.406 (1)
Q
2Jovino GonzálezESP1:41.16848.60 (1)
52.568 (5)
Q
3Grzegorz KotowiczPOL1:41.19848.83 (2)
52.368 (4)
Q
4Ian WynneGBR1:41.48649.84 (5)
51.646 (2)
5Anatoly TishchenkoRUS1:42.54850.75 (8)
51.798 (3)
6Javier CorreaARG1:42.76449.60 (4)
53.164 (8)
7Anders SvenssonSWE1:43.07050.19 (6)
52.880 (7)
8Anton RyakhovUZB1:43.29250.61 (7)
52.682 (6)
9Adrian BachmannSUI1:45.86651.10 (9)
54.766 (9)

Final Round (1 October 2000 — 15:15)

Originally scheduled for 9:00 but rescheduled to 15:15 due to strong winds.

PosLaneBoatNOCTime250 m
1Knut HolmannNOR1:57.84758.80 (5)
59.047 (1)
2Petar MerkovBUL1:58.39358.37 (3)
1:00.023 (2)
3Michael KolganovISR1:59.56356.99 (1)
1:02.573 (5)
4Ákos VereckeiHUN2:00.14557.96 (2)
1:02.185 (4)
5Lutz LiwowskiGER2:00.25958.54 (4)
1:01.719 (3)
6Jovino GonzálezESP2:03.88959.10 (6)
1:04.789 (6)
7Alvydas DuonėlaLTU2:04.59159.73 (8)
1:04.861 (7)
8Alan van CollerRSA2:04.98159.97 (9)
1:05.011 (8)
9Grzegorz KotowiczPOL2:07.71159.51 (7)
1:08.201 (9)