|
| Event type

3,000 metres, Girls

Date17 – 22 August 2010
StatusYOG
LocationBishan Stadium, Bishan, Singapore
Participants20 from 20 countries
PosNrAthleteNOCR1Final
1Gladys ChesirKEN9:25.44 (1 h1)9:13.58 (1 h1)Gold
2Moe KyumaJPN9:35.33 (2 h1)9:23.70 (2 h1)Silver
3Samrawit MengisteabERI9:43.25 (4 h1)9:33.53 (3 h1)Bronze
4Aikaterini BerdousiGRE9:44.73 (5 h1)9:37.56 (4 h1)
5Monica FloreaROU9:39.00 (3 h1)9:38.64 (5 h1)
6Nina SavinaBLR9:48.45 (7 h1)9:50.04 (6 h1)
7Sithulisiwe ZhouZIM9:45.76 (6 h1)9:53.88 (7 h1)
8Ndapandula NghinaunyeNAM10:04.53 (9 h1)10:08.62 (8 h1)
9Valentine MarcheseITA10:06.08 (10 h1)10:11.18 (9 h1)
10Ko Yong-SimPRK9:59.35 (8 h1)10:20.44 (10 h1)
11Jacqueline MurekateteRWA– (AC h1)9:55.83 (1 h2)
12Anna-Lisa UttleyNZL10:07.69 (11 h1)10:07.63 (2 h2)
13Devote InamahoroBDI– (AC h1)10:15.49 (3 h2)
14Neema Emanuel SuleTAN10:29.07 (13 h1)10:22.73 (4 h2)
15Gabrielle EdwardsCAN10:18.59 (12 h1)10:32.66 (5 h2)
16Mpho Cecilia MoetiLES– (AC h1)10:45.40 (6 h2)
17Kenryca FrancisANT11:07.12 (15 h1)11:11.11 (7 h2)
ACZourah AliDJI– (AC h1)– (DNS h2)DNF
ACBishwa Rupa BudhaNEP10:41.42 (14 h1)– (DNS h2)DNF
ACCharo IngaPER– (AC h1)– (DNS h2)DNF

Round One (17 August 2010 — 9:20)

Top 10 advanced to final round based on time.

Heat One (9:20)

PosNrAthleteNOCTime
1Gladys ChesirKEN9:25.44Q
2Moe KyumaJPN9:35.33Q
3Monica FloreaROU9:39.00Q
4Samrawit MengisteabERI9:43.25Q
5Aikaterini BerdousiGRE9:44.73Q
6Sithulisiwe ZhouZIM9:45.76Q
7Nina SavinaBLR9:48.45Q
8Ko Yong-SimPRK9:59.35Q
9Ndapandula NghinaunyeNAM10:04.53Q
10Valentine MarcheseITA10:06.08Q
11Anna-Lisa UttleyNZL10:07.69QB
12Gabrielle EdwardsCAN10:18.59QB
13Neema Emanuel SuleTAN10:29.07QB
14Bishwa Rupa BudhaNEP10:41.42QB
15Kenryca FrancisANT11:07.12QB
ACZourah AliDJIDNF
ACDevote InamahoroBDIDQ
ACCharo IngaPERDQ
ACMpho Cecilia MoetiLESDQ
ACJacqueline MurekateteRWADQ

Final Round (22 August 2010 — 9:15)

A Final (20:05)

PosNrAthleteNOCTime
1Gladys ChesirKEN9:13.58
2Moe KyumaJPN9:23.70
3Samrawit MengisteabERI9:33.53
4Aikaterini BerdousiGRE9:37.56
5Monica FloreaROU9:38.64
6Nina SavinaBLR9:50.04
7Sithulisiwe ZhouZIM9:53.88
8Ndapandula NghinaunyeNAM10:08.62
9Valentine MarcheseITA10:11.18
10Ko Yong-SimPRK10:20.44

B Final (9:15)

PosNrAthleteNOCTime
1Jacqueline MurekateteRWA9:55.83
2Anna-Lisa UttleyNZL10:07.63
3Devote InamahoroBDI10:15.49
4Neema Emanuel SuleTAN10:22.73
5Gabrielle EdwardsCAN10:32.66
6Mpho Cecilia MoetiLES10:45.40
7Kenryca FrancisANT11:11.11
DNSZourah AliDJI
DNSBishwa Rupa BudhaNEP
DNSCharo IngaPER