Athletics at the 2010 Summer Youth Olympics

Dates 17 – 23 August 2010
Medal Events 36

Events

Event Status Date Participants NOCs
100 metres, Boys YOG 18 – 21 August 2010 38 38
200 metres, Boys YOG 19 – 22 August 2010 25 25
400 metres, Boys YOG 17 – 21 August 2010 29 29
1,000 metres, Boys YOG 18 – 22 August 2010 21 21
3,000 metres, Boys YOG 17 – 22 August 2010 23 23
110 metres Hurdles, Boys YOG 17 – 21 August 2010 17 17
400 metres Hurdles, Boys YOG 19 – 23 August 2010 18 18
2,000 metres Steeplechase, Boys YOG 18 – 23 August 2010 15 15
Medley Relay, Boys YOG 23 August 2010 20 19
10,000 metres Walk, Boys YOG 22 August 2010 17 17
High Jump, Boys YOG 17 – 21 August 2010 15 15
Pole Vault, Boys YOG 19 – 23 August 2010 16 16
Long Jump, Boys YOG 18 – 22 August 2010 15 15
Triple Jump, Boys YOG 17 – 23 August 2010 14 14
Shot Put, Boys YOG 18 – 22 August 2010 16 16
Discus Throw, Boys YOG 17 – 21 August 2010 14 14
Hammer Throw, Boys YOG 19 – 23 August 2010 15 15
Javelin Throw, Boys YOG 18 – 22 August 2010 15 15
100 metres, Girls YOG 18 – 21 August 2010 36 36
200 metres, Girls YOG 19 – 22 August 2010 20 20
400 metres, Girls YOG 17 – 21 August 2010 27 27
1,000 metres, Girls YOG 19 – 23 August 2010 33 33
3,000 metres, Girls YOG 17 – 22 August 2010 20 20
100 metres Hurdles, Girls YOG 17 – 21 August 2010 18 18
400 metres Hurdles, Girls YOG 19 – 23 August 2010 16 16
2,000 metres Steeplechase, Girls YOG 18 – 23 August 2010 15 15
Medley Relay, Girls YOG 23 August 2010 20 13
5,000 metres Walk, Girls YOG 21 August 2010 15 15
High Jump, Girls YOG 18 – 22 August 2010 14 14
Pole Vault, Girls YOG 17 – 21 August 2010 15 15
Long Jump, Girls YOG 17 – 21 August 2010 15 15
Triple Jump, Girls YOG 19 – 23 August 2010 13 13
Shot Put, Girls YOG 18 – 22 August 2010 15 15
Discus Throw, Girls YOG 17 – 21 August 2010 13 13
Hammer Throw, Girls YOG 19 – 23 August 2010 17 17
Javelin Throw, Girls YOG 18 – 22 August 2010 15 15
641 (323/318) 170 (138/128)

Medals

Event Gold Silver Bronze
100 metres, Boys O'Dean SkeenJAM Masaki NashimotoJPN David BolarinwaGBR
200 metres, Boys Xie ZhenyeCHN Keisuke HommaJPN Patrick DomogalaGER
400 metres, Boys Luguelín SantosDOM Ruan GreylingRSA Alphas Leken KishoyianKEN
1,000 metres, Boys Mohammed AmanETH Hamza DriouchQAT Charlie GriceGBR
3,000 metres, Boys Abrar Osman AdemERI Fekru JebesaETH Hicham Al-SiguéniMAR
110 metres Hurdles, Boys Nicholas HoughAUS Wang DongqiangCHN Jussi KanervoFIN
400 metres Hurdles, Boys Norge SotomayorCUB Kumar DurgeshIND William Mbevi MutungaKEN
2,000 metres Steeplechase, Boys Peter Matheka MutukuKEN Habtamu JaletaETH Zakaria KiprotichUGA
Medley Relay, Boys AmericasMIX EuropeMIX OceaniaMIX
10,000 metres Walk, Boys Ihor LyashchenkoUKR Óscar VillavicencioECU Pavel ParshinRUS
High Jump, Boys Dmitry KroyterISR Brandon StarcAUS Viktor ChernyshUKR
Pole Vault, Boys Didac SalasESP Thiago BrazBRA Theodoros KhrysanthopoulosGRE
Long Jump, Boys Caio César dos SantosBRA Sho MatsubaraJPN Rudolph PienaarRSA
Triple Jump, Boys Radamés FabarCUB Fu HaitaoCHN Georgi TsonovBUL
Shot Put, Boys Krzysztof BrzozowskiPOL Jacko GillNZL Dennis LewkeGER
Discus Throw, Boys Jacques du PlessisRSA Arjun KumarIND Jaromír MazgalCZE
Hammer Throw, Boys Liu BinbinCHN Alexandros PoursanidisCYP Balázs TörekyHUN
Javelin Throw, Boys Braian ToledoARG Devin BogertUSA Intars IšējevsLAT
100 metres, Girls Josephine OmakaNGR Myasia JacobsUSA Fany ChalasDOM
200 metres, Girls Florence UwakweNGR TyNia GaitherBAH Olivia EkponeUSA
400 metres, Girls Robin ReynoldsUSA Bianca RăzorROU Bukola AbogunlokoNGR
1,000 metres, Girls Tizita BogaleETH Andrina SchläpferSUI Damaris MutheeKEN
3,000 metres, Girls Gladys ChesirKEN Moe KyumaJPN Samrawit MengisteabERI
100 metres Hurdles, Girls Yekaterina BlyoskinaRUS Shelly JennekeAUS Noemi ZbärenSUI
400 metres Hurdles, Girls Aurélie ChaboudezFRA Stina TroestDEN Olena KolesnichenkoUKR
2,000 metres Steeplechase, Girls Virginia NyamburaKEN Tsehynesh TsengaETH Oksana RaitaUKR
Medley Relay, Girls AmericasMIX AfricaMIX EuropeMIX
5,000 metres Walk, Girls Anna ClementeITA Mao YanxueCHN Nadezhda LeontyevaRUS
High Jump, Girls Mariya KuchinaRUS Alessia TrostITA Aneta RydzPOL
Pole Vault, Girls Angelica BengtssonSWE Liz ParnovaAUS Hanna ShelekhUKR
Long Jump, Girls Lena MalkusGER Alina Rotaru-KottmannROU Le'Tristan PledgerUSA
Triple Jump, Girls Khaddi SagniaSWE Sokhna GalléFRA Hanna AleksandrovaUKR
Shot Put, Girls Nataliya TronevaRUS Gu SiyuCHN Anna WlokaPOL
Discus Throw, Girls Shanice CraftGER Krisztina VáradiHUN Heidi SchmidtSWE
Hammer Throw, Girls Alexia SedykhFRA Alena Navahrodskaya-SobalevaBLR Xia YoulianCHN
Javelin Throw, Girls Kateryna DerunUKR Lismania MuñozCUB Hannah CarsonUSA

Medal table

NOC Gold Silver Bronze Total
Kenya KEN 3 0 3 6
Russian Federation RUS 3 0 2 5
People's Republic of China CHN 2 4 1 7
Ethiopia ETH 2 3 0 5
Mixed team MIX 2 2 2 6
Cuba CUB 2 1 0 3
France FRA 2 1 0 3
Ukraine UKR 2 0 5 7
Germany GER 2 0 2 4
Nigeria NGR 2 0 1 3
Sweden SWE 2 0 1 3
Australia AUS 1 3 0 4
United States USA 1 2 3 6
South Africa RSA 1 1 1 3
Brazil BRA 1 1 0 2
Italy ITA 1 1 0 2
Poland POL 1 0 2 3
Dominican Republic DOM 1 0 1 2
Eritrea ERI 1 0 1 2
Argentina ARG 1 0 0 1
Israel ISR 1 0 0 1
Jamaica JAM 1 0 0 1
Spain ESP 1 0 0 1
Japan JPN 0 4 0 4
India IND 0 2 0 2
Romania ROU 0 2 0 2
Hungary HUN 0 1 1 2
Switzerland SUI 0 1 1 2
Belarus BLR 0 1 0 1
Cyprus CYP 0 1 0 1
Denmark DEN 0 1 0 1
Ecuador ECU 0 1 0 1
New Zealand NZL 0 1 0 1
Qatar QAT 0 1 0 1
The Bahamas BAH 0 1 0 1
Great Britain GBR 0 0 2 2
Bulgaria BUL 0 0 1 1
Czech Republic CZE 0 0 1 1
Finland FIN 0 0 1 1
Greece GRE 0 0 1 1
Latvia LAT 0 0 1 1
Morocco MAR 0 0 1 1
Uganda UGA 0 0 1 1